genius - en to ca translation catalogue (1106 entries)

en: Compose two functions
ca: Composa dues funcions

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
ca: Escriu una funció amb ella mateixa n vegades, donant x com a argument, i retorna x si n == 0

en: Print a table of values for f(n) for numbers from vector v, or if v is a number for integers from 1 to v
ca: Imprimir una taula de valors per f(n) per als números del vector v, o si v és un nombre per als nombres enters d'1 a v

en: Make a string
ca: Feu una cadena

en: Tolerance of the Chop function
ca: Tolerància de la funció Truncar

en: How many iterations to try to find the limit for continuity and limits
ca: Quantes iteracions per a tractar de trobar el límit de la continuïtat i els límits

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of continuity
ca: Quants passos successius han d'estar dins de la tolerància per al càlcul de la continuïtat

en: Tolerance for continuity of functions and for calculating the limit
ca: Tolerància per a la continuïtat de les funcions i per al càlcul del límit

en: How many iterations to try to find the limit for derivative
ca: Quantes iteracions per a intentar trobar el límit per a la derivada

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of derivative
ca: Quants passos successius s'han de fer dins de la tolerància per al càlcul de la derivada

en: Tolerance for calculating the derivatives of functions
ca: Tolerància per a calcular les derivades de funcions

en: Tolerance of the ErrorFunction (used for complex values only)
ca: Tolerància de l'ErrorFunction (usada només per a valors complexos)

en: Tolerance of the GaussDistribution function
ca: Tolerància de la funció GaussDistribution

en: The function used for numerical integration in NumericalIntegral
ca: La funció utilitzada per a la integració numèrica a NumericalIntegral

en: Steps to perform in NumericalIntegral
ca: Passos a seguir en NumericalIntegral

en: How many iterations to try for InfiniteSum and InfiniteProduct
ca: Quantes iteracions podeu provar per InfiniteSum i InfiniteProduct

en: How many successive steps to be within tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
ca: Quants passos successius per a estar dins de la tolerància d'InfiniteSum i InfiniteProduct

en: Tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
ca: Tolerància per a InfiniteSum i InfiniteProduct

en: Absolute value
ca: Valor absolut

en: Replace very small number with zero
ca: Substituïu els nombres molt petits per zero

en: Return the fractional part of a number
ca: Retorna la part fraccionària d'un número

en: Return the sign (-1,0,1)
ca: Torna el signe (-1,0,1)

en: Logarithm of any base (calls DiscreteLog if in modulo mode), if base is not given, e is used
ca: Logaritme de qualsevol base (truca a DiscreteLog si es troba en mode mòdul), si no s'indica la base, s'utilitza e

en: The arccos (inverse cos) function
ca: La funció arccos (inversa de cos)

en: The arccosh (inverse cosh) function
ca: La funció arccosh (inversa de cosh)

en: The arccot (inverse cot) function
ca: La funció arccot (inversa de cot)

en: The arccoth (inverse coth) function
ca: La funció arccoth (inversa de coth)

en: The inverse cosecant function
ca: La inversa de la funció cosecant

en: The inverse hyperbolic cosecant function
ca: La inversa de la funció cosecant hiperbòlica

en: The inverse secant function
ca: La inversa de la funció secant

en: The inverse hyperbolic secant function
ca: La inversa de la funció secant hiperbòlica

en: The arcsin (inverse sin) function
ca: La funció arcsin (inversa de sin)

en: The arcsinh (inverse sinh) function
ca: La funció arcsinh (inversa de sinh)

en: The arctanh (inverse tanh) function
ca: La funció arctanh (inversa de tanh)

en: The cotangent function
ca: La funció cotangent

en: The hyperbolic cotangent function
ca: La funció cotangent hiperbòlica

en: The cosecant function
ca: La funció cosecant

en: The hyperbolic cosecant function
ca: La funció cosecant hiperbòlica

en: The secant function
ca: La funció secant

en: The hyperbolic secant function
ca: La funció secant hiperbòlica

en: The hyperbolic tangent function
ca: La funció tangent hiperbòlica

en: Are a and b relatively prime?
ca: Són a i b primers entre si?

en: Return the nth Bernoulli number
ca: Retorna l'enèsim nombre de Bernoulli

en: Find the x that solves the system given by the vector a and modulo the elements of m, using the Chinese Remainder Theorem
ca: Troba la x que resol el sistema donat pel vector a i modula els elements de m, usant el teorema de la Resta Xinès

en: Given two factorizations, give the factorization of the product, see Factorize
ca: Donades dues factoritzacions, doni la factorització del producte, vegeu Factoritzar

en: Convert a vector of values indicating powers of b to a number
ca: Converteix un vector de valors que indiquen les potències de b a un nombre

en: Convert a number to a vector of powers for elements in base b
ca: Converteix un nombre en un vector de potències per als elements de la base b

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm
ca: Troba el logaritme discret de n en base b en F_q on q és un nombre primer utilitzant l'algoritme Silver-Pohlig-Hellman

en: Compute phi(n), the Euler phi function, that is the number of integers between 1 and n relatively prime to n
ca: Calcular phi (n), la funció phi d'Euler, és a dir, el nombre de nombres enters entre 1 i n primers entre si a n

en: Return all factors of a number
ca: Retorna tots els factors d'un número

en: Attempt Fermat factorization of n into (t-s)*(t+s), returns t and s as a vector if possible, null otherwise
ca: Intenta la factorització de Fermat de n en (t-s)*(t+s), retorna t i s com un vector si és possible, nul en cas contrari

en: Find the first primitive element in F_q (q must be a prime)
ca: Troba el primer element primitiu en F_q (q ha de ser primer)

en: Find a random primitive element in F_q (q must be a prime)
ca: Troba un element primitiu aleatori en F_q (q ha de ser primer)

en: Compute discrete log base b of n in F_q (q a prime) using the factor base S.  S should be a column of primes possibly with second column precalculated by IndexCalculusPrecalculation.
ca: Calcular el logaritme discret b de n en F_q (q és primer) utilitzant el factor base S. S ha de ser una columna de nombres primers, possiblement amb la segona columna precalculada pel IndexCalculusPrecalculation.

en: Run the precalculation step of IndexCalculus for logarithms base b in F_q (q a prime) for the factor base S (where S is a column vector of primes).  The logs will be precalculated and returned in the second column.
ca: Executeu el pas de Precàlcul de l'IndexCalculus per a la base logarítmica b a F_q (q és primer) per al factor base S (on S és un vector de columna de nombres primers). Els logaritmes seran precalculats i posats a la segona columna.

en: Test if Mp is a Mersenne prime using a table
ca: Proveu si el Mp és un primer de Mersenne usant una taula

en: Tests if a rational number is a perfect power
ca: Prova si un nombre racional és una potència perfecta

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime.  If q is not prime results are bogus.
ca: Comproveu si g és primitiu en F_q, on q és primer. Si q no és primer, els resultats són falsos.

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime and f is a vector of prime factors of q-1.  If q is not prime results are bogus.
ca: Comprova si g és primitiu en F_q, on q és primer i f és un vector de factors primers de q-1. Si q no és primer, els resultats són falsos.

en: If n is a pseudoprime base b but not a prime, that is if b^(n-1) == 1 mod n
ca: Si n és una base b pseudoprimer però no un primer, és a dir, si b^(n-1) == 1 mod n

en: Test if n is a strong pseudoprime to base b but not a prime
ca: Proveu si n és un pseudoprimer fort per la base b però no una primer

en: Return the residue of a mod n with the least absolute value (in the interval -n/2 to n/2)
ca: Retorna el residu d'un mod n amb el menor valor absolut (en l'interval -n/2 a n/2)

en: Test if Mp is a Mersenne prime using the Lucas-Lehmer test
ca: Proveu si el Mp és primer de Mersenne usant la prova de Lucas-Lehman

en: Return all maximal prime power factors of a number
ca: Retorna tots els factors primers d'un nombre

en: Vector with the known Mersenne prime exponents
ca: Vector amb els exponents dels primers coneguts de Mersenne

en: Return the Moebius mu function evaluated in n
ca: Retorna la funció mu de Moebius avaluada en n

en: Returns the p-adic valuation (number of trailing zeros in base p).
ca: Retorna el valor p-adic (nombre de zeros a l'esquerra en base p).

en: Compute a^b mod m
ca: Calcula a^b mod m

en: Return all prime factors of a number
ca: Retorna tots els factors primers d'un nombre

en: Pseudoprime test, true if and only if b^(n-1) == 1 (mod n)
ca: Prova de pseudoprimer, cert si i només si b^(n-1) == 1 (mod n)

en: Removes all instances of the factor m from the number n
ca: Elimina totes les instàncies del factor m del nombre n

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm, given f being the factorization of q-1
ca: Troba el logaritme discret de n en base b en F_q on q és un nombre primer usant l'algoritme Silver-Pohlig-Hellman, adoptant f com la factorització de q-1

en: Find square root of n mod p (a prime). Null is returned if not a quadratic residue.
ca: Troba l'arrel quadrada de n mod p (un primer). Es torna nul si no és un residu quadràtic.

en: Apply a function over all entries of a matrix and return a matrix of the results
ca: Utilitza una funció en totes les entrades d'una matriu i retorna una matriu dels resultats

en: Apply a function over all entries of 2 matrices (or 1 value and 1 matrix) and return a matrix of the results
ca: Utilitza una funció en totes les entrades de 2 matrius (o 1 valor i 1 matriu) i retorna una matriu dels resultats

en: Remove column(s) and row(s) from a matrix
ca: Eliminar la columna(es) y la fila(es) d'una matriu

en: Calculate the kth compound matrix of A
ca: Calcula la k-èsima matriu composta de A

en: Delete a column of a matrix
ca: Suprimeix una columna d'una matriu

en: Delete a row of a matrix
ca: Suprimeix una fila d'una matriu

en: Get the dot product of two vectors (no conjugates)
ca: Obtenir el producte del punt de dos vectors (no conjugats)

en: Zero out entries above the diagonal
ca: Posar en zero les posicions per sobre de la diagonal

en: Make diagonal matrix from a vector
ca: Fer una matriu diagonal d'un vector

en: Make column vector out of matrix by putting rows after each other
ca: Fer el vector de la columna de la matriu posant files una darrera l'altra

en: Make column vector out of matrix by putting columns above each other
ca: Crea un vector de columnes de matriu situant les columnes una sobre l'altra

en: Calculate the product of all elements in a matrix
ca: Calcula el producte de tots els elements d'una matriu

en: Calculate the sum of all elements in a matrix
ca: Calcula la suma de tots els elements d'una matriu

en: Calculate the sum of squares of all elements in a matrix
ca: Calcula la suma de quadrats de tots els elements d'una matriu

en: Get the outer product of two vectors
ca: Obtenir el producte extern de dos vectors

en: Reverse elements in a vector
ca: Invertir els elements d'un vector

en: Calculate sum of each row in a matrix
ca: Calculeu la suma de cada fila d'una matriu

en: Calculate sum of squares of each row in a matrix
ca: Calcula la suma de quadrats de cada fila d'una matriu

en: Shuffle elements in a vector
ca: Barrejar elements en un vector

en: Sort vector elements
ca: Ordena els elements del vector

en: Removes any all-zero rows of M
ca: Elimina totes les files de zeros de M

en: Return column(s) and row(s) from a matrix
ca: Retorna la columna(es) i la fila(es) d'una matriu

en: Swap two rows in a matrix
ca: Intercanviar dues files en una matriu

en: Zero out entries below the diagonal
ca: Posar en zero les posicions per sota de la diagonal

en: Get the auxiliary unit matrix of size n
ca: Obté la matriu unitària auxiliar de mida n

en: Evaluate (v,w) with respect to the bilinear form given by the matrix A
ca: Avalua (v, w) en relació amb la forma bilineal donada per la matriu A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the bilinear form given by A
ca: Retorna una funció que avalua dos vectors respecte a la forma bilineal donada per A

en: Get the characteristic polynomial as a vector
ca: Obté el polinomi característic com a un vector

en: Get the characteristic polynomial as a function
ca: Obté el polinomi característic com a una funció

en: Get a basis matrix for the columnspace of a matrix
ca: Obté una matriu base per a l'espai de columnes d'una matriu

en: Return the commutation matrix K(m,n) which is the unique m*n by m*n matrix such that K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') for all m by n matrices A.
ca: Retorna la matriu de commutació K(m,n) que és l'única matriu m*n per m*n tal que K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector (A.') per a tota la matriu A de m per n.

en: Companion matrix of a polynomial (as vector)
ca: Matriu companya d'un polinomi (com a vector)

en: Conjugate transpose of a matrix (adjoint)
ca: Conjuga la transposició d'una matriu (adjunt)

en: Calculate convolution of two horizontal vectors
ca: Calcula la convolució de dos vectors horitzontals

en: CrossProduct of two vectors in R^3
ca: CrossProduct de dos vectors en R^3

en: Get the determinantal divisors of an integer matrix
ca: Obtenir els factors divisors que determinen una matriu d'enters

en: Direct sum of matrices
ca: Suma directa de matrius

en: Direct sum of a vector of matrices
ca: Suma directa d'un vector de matrius

en: Get the eigenvalues of a matrix (Currently only for up to 4x4 or triangular matrices)
ca: Obtenir els valors propis d'una matriu (actualment només per a matrius de 4x4 o triangulars)

en: Get the eigenvalues and eigenvectors of a matrix (Currently only for up to 2x2 matrices)
ca: Obtenir els valors propis i els vectors propis d'una matriu (actualment només per a matrius de fins a 2x2)

en: Apply the Gram-Schmidt process (to the columns) with respect to inner product given by B (if not given use Hermitian product)
ca: Apliqueu el procés de Gram-Schmidt (a les columnes) pel que fa al producte interior donat per B (si no es dona, utilitzeu el producte Hermitian)

en: Hankel matrix
ca: Matriu de Hankel

en: Hilbert matrix of order n
ca: Matriu de Hilbert d'ordre n

en: Get the image (columnspace) of a linear transform
ca: Obtenir la imatge (espai de columna) d'una transformació lineal

en: Get the Inf Norm of a vector
ca: Obtenir la norma Inf d'un vector

en: Get the invariant factors of a square integer matrix
ca: Obtenir els factors invariables d'una matriu de nombres enters quadrats

en: Inverse Hilbert matrix of order n
ca: La matriu inversa de la matriu de Hilbert d'ordre n

en: Is a matrix Hermitian
ca: És una matriu de Hermitian

en: Test if a vector is in a subspace
ca: Prova si un vector es troba en un subespai

en: Is a matrix (or number) invertible (Integer matrix is invertible if and only if it is invertible over the integers)
ca: És una matriu (o nombre) invertible (la matriu d'enters és invertible si i només si és invertible sobre els enters)

en: Is a matrix (or number) invertible over a field
ca: És una matriu (o nombre) invertible sobre un camp

en: Is a matrix normal
ca: És una matriu normal

en: Is a matrix positive definite
ca: És una matriu definida positiva

en: Is a matrix positive semidefinite
ca: És una matriu semidefinida positiva

en: Is a matrix skew-Hermitian
ca: És una matriu antiHermitian

en: Is a matrix unitary
ca: És una matriu unitària

en: Get the Jordan block corresponding to lambda and n
ca: Obté el bloc de Jordan corresponent a lambda i n

en: Get the kernel (nullspace) of a linear transform
ca: Obtenir el nucli (espai nul) d'una transformació lineal

en: Compute the Kronecker product of two matrices
ca: Calcular el producte Kronecker de dues matrius

en: Get the LU decomposition of A and store the result in the L and U which should be references.  If not possible returns false.
ca: Obtenir la descomposició LU d'A i emmagatzemeu el resultat a L i U que haurien de ser referències. Si no és possible, retorna fals.

en: Get the i-j minor of a matrix
ca: Obtenir l'i-j menor d'una matriu

en: Return the columns that are not the pivot columns of a matrix
ca: Retorna les columnes que no són les columnes pivotants d'una matriu

en: Get the p Norm (or 2 Norm if no p is supplied) of a vector
ca: Obtenir la norma p (o 2 normes si no es subministra p) d'un vector

en: Get the nullity of a matrix
ca: Obtenir la nul·litat d'una matriu

en: Get the orthogonal complement of the columnspace
ca: Obtenir el complement ortogonal de l'espai de columna

en: Projection of vector v onto subspace W given a sesquilinear form B (if not given use Hermitian product)
ca: Projecció del vector v al subespai W donada una forma sesquilineal B (si no es dona, utilitzeu el producte de Hermitian)

en: Get the QR decomposition of A, returns R and Q can be a reference
ca: Obté la descomposició QR d'A, retorna R i Q pot ser una referència

en: Get the rank of a matrix
ca: Obté el rang d'una matriu

en: Return the Rayleigh quotient of a matrix and a vector
ca: Retorna el quocient de Rayleigh d'una matriu i un vector

en: Compute an eigenvalue using the Rayleigh Quotient Iteration method until we are epsilon from eigenvalue or for maxiter iterations
ca: Calcular un valor propi amb el mètode d'iteració del quocient de Rayleigh fins que estar a èpsilon del valor propi o limitant les iteracions

en: Rosser matrix, a classic symmetric eigenvalue test problem
ca: Matriu de Rosser, un clàssic problema de prova de valors propis simètrics

en: Rotation around origin in R^2
ca: Rotació al voltant de l'origen en R^2

en: Rotation around origin in R^3 about the x-axis
ca: Rotació al voltant de l'origen a R^3 sobre l'eix x

en: Rotation around origin in R^3 about the y-axis
ca: Rotació al voltant de l'origen a R^3 sobre l'eix y

en: Rotation around origin in R^3 about the z-axis
ca: Rotació al voltant de l'origen a R^3 sobre l'eix z

en: Get a basis matrix for the rowspace of a matrix
ca: Obté una matriu base per a l'espai de fila d'una matriu

en: Evaluate (v,w) with respect to the sesquilinear form given by the matrix A
ca: Avalua (v,w) respecte a la forma sesquilineal donada per la matriu A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the sesquilinear form given by A
ca: Retorna una funció que avalua dos vectors respecte a la forma sesquilineal donada per A

en: Smith Normal Form for fields (will end up with 1's on the diagonal)
ca: Formulari normal de Smith per a camps (acaba amb 1's a la diagonal)

en: Smith Normal Form for square integer matrices
ca: Forma normal de Smith per a matrius d'enters quadrats

en: Return the Toeplitz matrix constructed given the first column c and (optionally) the first row r.
ca: Retorna la matriu de Toeplitz construïda amb la primera columna c i (opcionalment) la primera fila r.

en: Calculate the trace of a matrix
ca: Calcula la traça d'una matriu

en: Transpose of a matrix
ca: La transposició d'una matriu

en: Return the Vandermonde matrix
ca: Retorna la matriu de Vandermonde

en: The angle of two vectors, given an inner product
ca: L'angle de dos vectors, donat un producte intern

en: The direct sum of the vector spaces M and N
ca: La suma directa dels espais vectorials M i N

en: Intersection of the subspaces given by M and N
ca: Intersecció dels subespais donats per M i N

en: The sum of the vector spaces M and N, that is {w | w=m+n, m in M, n in N}
ca: La suma dels espais vectorials M i N, és a dir {w | w=m+n, m en M, n en N}

en: Get the classical adjoint (adjugate) of a matrix
ca: Obtenir el clàssic adjunt (adjuntat) d'una matriu

en: Compute the Column Reduced Echelon Form
ca: Calcular la forma en esglaó reduïda per columnes

en: Get nth Catalan number
ca: Obté l'enèsim nombre de Catalan

en: Falling factorial: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))
ca: Factorial decreixent: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))

en: Calculate nth Fibonacci number
ca: Calcula l'enèsim nombre de Fibonacci

en: Calculate the Frobenius number for a coin problem
ca: Calcula el nombre de Frobenius per a un problema de monedes

en: Galois matrix given a linear combining rule (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))
ca: Matriu de Galois donada una regla de combinació lineal (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))

en: Use greedy algorithm to find c, for c . v = n.  (v must be sorted)
ca: Utilitza l'algorisme voraç per a trobar c, per c. v = n. (v s'ha d'ordenar)

en: Harmonic Number, the nth harmonic number of order r
ca: Nombre harmònic, l'enèsim nombre harmònic d'ordre r

en: Hofstadter's function q(n) defined by q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))
ca: La funció de Hofstadter q(n) definida per q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))

en: Compute linear recursive sequence using Galois stepping
ca: Calcula la seqüència recursiva lineal usant els passos de Galois

en: Calculate multinomial coefficients
ca: Calcula els coeficients multinomials

en: Get the Pascal's triangle as a matrix
ca: Obté el triangle de Pascal com una matriu

en: (Pochhammer) Rising factorial: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))
ca: (Pochhammer) Factorial ascendent: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))

en: Stirling number of the first kind
ca: Nombre de Stirling del primer tipus

en: Stirling number of the second kind
ca: Nombre de Stirling del segon tipus

en: Subfactorial: n! times sum_{k=0}^n (-1)^k/k!
ca: Subfactorial: n! cops sum_{k=0}^n (-1)^k/k!

en: Calculate the nth triangular number
ca: Calcula l'enèsim nombre triangular

en: Calculate permutations
ca: Calcula les permutacions

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with the number of steps calculated by the fourth derivative bound and the desired tolerance
ca: Integració de f per la Regla de Composite Simpson en l'interval [a,b] amb el nombre de passos calculats pel límit de la quarta derivada i la tolerància desitjada

en: Attempt to calculate derivative by trying first symbolically and then numerically
ca: Intenteu calcular la derivada, al primer intent simbòlicament i després numèricament

en: Return a function which is the even periodic extension of f defined on the interval [0,L]
ca: Retorna una funció que és l'extensió par i periòdica de f definida en l'interval [0, L]

en: Return a function which is a Fourier series with the coefficients given by the vectors a (sines) and b (cosines).  Note that a@(1) is the constant coefficient!
ca: Retorna una funció que és una sèrie de Fourier amb els coeficients donats pels vectors a (sinus) i b (cosinus). Tingueu en compte que a@(1) és el coeficient constant!

en: Try to calculate an infinite product for a single parameter function
ca: Intenta calcular un producte infinit per a una funció de paràmetre únic

en: Try to calculate an infinite product for a double parameter function with func(arg,n)
ca: Intenteu calcular un producte infinit per a una funció de doble paràmetre amb func(arg,n)

en: Try to calculate an infinite sum for a single parameter function
ca: Intenta calcular una suma infinita per a una funció de paràmetre únic

en: Try to calculate an infinite sum for a double parameter function with func(arg,n)
ca: Intenteu calcular una suma infinita per a una funció de doble paràmetre amb func(arg,n)

en: Try and see if a real-valued function is continuous at x0 by calculating the limit there
ca: Intenteu veure si una funció real és contínua a x0 calculant el límit allà

en: Test for differentiability by approximating the left and right limits and comparing
ca: Proveu la diferenciabilitat aproximant els límits esquerre i dret i comparant

en: Calculate the left limit of a real-valued function at x0
ca: Calcula el límit esquerre d'una funció real a x0

en: Calculate the limit of a real-valued function at x0.  Tries to calculate both left and right limits.
ca: Calcula el límit d'una funció real a x0. Intenta calcular els límits esquerre i dret.

en: Integration by midpoint rule
ca: Integració per regla del punt mitjà

en: Attempt to calculate numerical derivative
ca: Intenta calcular la derivada numèrica

en: Numerically compute the coefficients for a cosine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
ca: Calcula numèricament els coeficients d'una sèrie de cosinus de Fourier per a una funció de [0,L] fins al coeficient enèsim.

en: Return a function which is the Fourier cosine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
ca: Retorna una funció que és la sèrie de cosinus de Fourier de f a [0,L] amb coeficients fins a N calculat numèricament

en: Numerically compute the coefficients for a Fourier series with half-period L up to the Nth coefficient.
ca: Calcula numèricament els coeficients d'una sèrie de Fourier amb mig període L fins al coeficient enèsim.

en: Return a function which is the Fourier series of f with half-period L with coefficients up to N computed numerically
ca: Retorna una funció que és la sèrie de Fourier de f amb semiperíode L amb coeficients calculats numèricament fins a N

en: Numerically compute the coefficients for a sine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
ca: Calcula numèricament els coeficients d'una sèrie de sinus de Fourier per a una funció de [0, L] fins al coeficient enèsim.

en: Return a function which is the Fourier sine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
ca: Retorna una funció que és la sèrie del sinus de Fourier de f a [0,L] amb coeficients fins a N calculat numèricament

en: Integration by rule set in NumericalIntegralFunction of f from a to b using NumericalIntegralSteps steps
ca: Integració per regles establertes a NumericalIntegralFunction de f des d'a a b mitjançant els passos NumericalIntegralSteps

en: Attempt to calculate numerical left derivative
ca: Intenta calcular la derivada numèrica esquerra

en: Attempt to calculate the limit of f(step_fun(i)) as i goes from 1 to N
ca: Intenta calcular el límit def(step_fun(i)) en passar d'1 a N

en: Attempt to calculate numerical right derivative
ca: Intenta calcular la derivada numèrica dreta

en: Return a function which is the odd periodic extension of f defined on the interval [0,L]
ca: Retorna una funció que és l'extensió imparell i periòdica de f definida en l'interval [0, L]

en: Compute one-sided derivative using five point formula
ca: Calcula la derivada per un costat mitjançant la fórmula de cinc punts

en: Compute one-sided derivative using three-point formula
ca: Calcula la derivada per un costat mitjançant la fórmula de tres punts

en: Return a function which is the periodic extension of f defined on the interval [a,b]
ca: Retorna una funció que és l'extensió periòdica de f definida en l'interval [a,b]

en: Calculate the right limit of a real-valued function at x0
ca: Calcula el límit dret d'una funció real a x0

en: Compute two-sided derivative using five-point formula
ca: Calcula la derivada per dos costats mitjançant la fórmula de cinc punts

en: Compute two-sided derivative using three-point formula
ca: Calcula la derivada per dos costats mitjançant la fórmula de tres punts

en: argument (angle) of complex number
ca: argument (angle) d'un nombre complex

en: Dirichlet kernel of order n
ca: Nucli de Dirichlet d'ordre n

en: Returns 1 if and only if all elements are zero
ca: Retorna 1 si i només si tots els elements són zero

en: Fejer kernel of order n
ca: Nucli de Fejer d'ordre n

en: Returns 1 if and only if all elements are equal
ca: Retorna 1 si i només si tots els elements són iguals

en: Principal branch of the Lambert W function for real values greater than or equal to -1/e
ca: Branca principal de la funció W de Lambert per a valors reals més grans o iguals a -1/e

en: The minus-one branch of the Lambert W function for real values between -1/e and 0
ca: La branca inferior de la funció de Lambert W per a valors reals entre -1/e i 0

en: Find the first value where f(x)=0
ca: Troba el primer valor on f(x)=0

en: Moebius mapping of the disk to itself mapping a to 0
ca: Mapa de Moebius del disc a si mateix mapejant a 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking z2,z3,z4 to 1,0, and infinity respectively
ca: Mapa de Moebius usant la relació creuada prenent z2,z3,z4 a 1,0, i infinit respectivament

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to infinity and z2,z3 to 1 and 0 respectively
ca: Mapa de Moebius usant la relació creuada prenent infinit a infinit i z2, z3 a 1 i 0 respectivament

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 1 and z3,z4 to 0 and infinity respectively
ca: Mapa de Moebius usant la relació creuada prenent d'infinit a 1 i z3, z4 a 0 i infinit respectivament

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 0 and z2,z4 to 1 and infinity respectively
ca: Mapa de Moebius usant la relació creuada prenent d'infinit a 0 i z2, z4 a 1 i infinit respectivament

en: Poisson kernel on D(0,1) (not normalized to 1, that is integral of this is 2pi)
ca: Nucli de Poisson en D(0,1) (no normalitzat a 1, que és integral d'aquest és 2pi)

en: Poisson kernel on D(0,R) (not normalized to 1)
ca: Nucli de Poisson en D(0,R) (no normalitzat a 1)

en: The unit step function = 0 for x<0, 1 otherwise.  This is the integral of the Dirac Delta function.
ca: La funció d'esglaó = 0 per x<0, 1 en cas contrari. Aquesta és la integral de la funció delta de Dirac.

en: The cis function, that is cos(x)+i*sin(x)
ca: La funció cis, és a dir cos(x)+i*sin(x)

en: Convert degrees to radians
ca: Converteix graus en radians

en: Convert radians to degrees
ca: Converteix radians a graus

en: Find roots of a cubic polynomial (given as vector of coefficients)
ca: Trobar arrels d'un polinomi cúbic (donat com a vector de coeficients)

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
ca: Utilitzeu el mètode clàssic d'Euler per a resoldre numèricament y '= f (x, y) per a x0 inicial, y0 anant a x1 amb n increments, calcula y a x1

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
ca: Utilitzeu el mètode clàssic d'Euler per a resoldre numèricament y'=f(x,y) per x0,y0 començant per x1 amb n increments, retorna una matriu de n+1 per 2

en: Find root of a function using the bisection method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
ca: Trobar l'arrel d'una funció utilitzant el mètode de bisecció per a estar dins de la tolerància TOL en fins a N iteracions. f (a) i f(b) han de tenir signes oposats.

en: Find root of a function using the method of false position to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
ca: Trobar l'arrel d'una funció usant el mètode de posició falsa per a estar dins de la tolerància TOL en fins a N iteracions. f (a) i f(b) han de tenir signes oposats.

en: Find root of a function using the Muller's method
ca: Cerca l'arrel d'una funció usant el mètode del Muller

en: Find root of a function using the secant method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
ca: Trobar l'arrel d'una funció usant el mètode secant per a estar dins de la tolerància TOL en fins a N iteracions. f (a) i f(b) han de tenir signes oposats.

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df and second derivative ddf using Halley's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
ca: Intent de trobar un zero d'una funció f amb df derivat i ddf de segona derivada usant el mètode de Halley, tornant després de dos valors successius dins d'epsilon o després de maxn assaigs (llavors retorna nul)

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
ca: Intenta trobar un zero d'una funció f amb derivada df usant el mètode de Newton, tornant després de dos valors successius dins d'èpsilon o després d'intents màxims (llavors retorna nul)

en: Find roots of a polynomial (given as vector of coefficients)
ca: Trobar arrels d'un polinomi (donat com a vector de coeficients)

en: Find roots of a quartic polynomial (given as vector of coefficients)
ca: Trobar arrels d'un polinomi quàrtic (donat com a vector de coeficients)

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
ca: Utilitza el mètode clàssic no adaptatiu de quart ordre Runge-Kutta per a resoldre numèricament y'= f (x, y) començant a x0, y0 i anant a x1 amb n increments, retorna y en x1

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
ca: Utilitza el mètode clàssic no adaptatiu Runge-Kutta de quart ordre per a resoldre numèricament y'= f(x, y) començant a x0, y0 i anant a x1 amb n increments, retorna una matriu de n+1 per 2

en: Calculate average of an entire matrix
ca: Calcula la mitjana d'una matriu sencera

en: Integral of the GaussFunction from 0 to x (area under the normal curve)
ca: Integral de la funció de Gauss des de 0 a x (àrea sota la corba normal)

en: The normalized Gauss distribution function (the normal curve)
ca: La funció de distribució de Gauss normalitzada (la corba normal)

en: Calculate median of an entire matrix
ca: Calcula la mediana d'una matriu sencera

en: Calculate the population standard deviation of a whole matrix
ca: Calcula la desviació estàndard de població d'una matriu completa

en: Calculate average of each row in a matrix
ca: Calcula la mitjana de cada fila en una matriu

en: Calculate median of each row in a matrix
ca: Calcula la mediana de cada fila en una matriu

en: Calculate the population standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
ca: Calcula les desviacions estàndard de població de les files d'una matriu com un vector vertical

en: Calculate the standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
ca: Calcula les desviacions estàndard de les files d'una matriu i obté un vector vertical

en: Calculate the standard deviation of a whole matrix
ca: Calculeu la desviació estàndard de tota una matriu

en: Attempt to find a root of a polynomial using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
ca: Intenta trobar l'arrel d'un polinomi usant el mètode de Newton, obtinguda després que dos valors successius estiguin dins de l'èpsilon o després d'un màxim d'intents (després retorna nul)

en: Returns a set where every element of X appears only once
ca: Obté un conjunt on cada element de X apareix només una vegada

en: Returns a set theoretic union of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
ca: Obté una unió teòrica de conjunts de X i Y (X i Y són vectors que pretenen ser conjunts)

en: For a Hilbert function that is c for degree d, given the Macaulay bound for the Hilbert function of degree d+1 (The c^<d> operator from Green's proof)
ca: Per a una funció de Hilbert que és c per al grau d, donat el límit de Macaulay per a la funció de Hilbert del grau d+1 (L'operador c^ <d> de la prova de Green)

en: The c_<d> operator from Green's proof of Macaulay's Theorem
ca: L'operador c_<d> de la prova de Green del teorema de Macaulay

en: Return the dth Macaulay representation of a positive integer c
ca: Obté la d-representació de Macaulay d'un enter positiu c

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times
ca: Intenta diferenciar simbòlicament una funció n vegades

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times quietly and return null on failure
ca: Intenta diferenciar simbòlicament una funció n vegades en silenci i retorna nul en cas de fallada

en: Attempt to construct the Taylor approximation function around x0 to the nth degree.
ca: Intenta construir la funció d'aproximació de Taylor al voltant de x0 a l'enèsim grau.

en: Uncategorized
ca: Sense categoria

en: Trying to set an alias for an alias
ca: S'intenta assignar un àlies a un àlies

en: Bad identifier for function node!
ca: Identificador incorrecte per al node de funció

en: Unexpected operator!
ca: Operador inesperat

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more than 3 vars
ca: No es poden imprimir polinomis de més de 3 variables

en: NULL function!
ca: Funció nul·la

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
ca: Tipus de funció inesperat

en: NULL tree!
ca: Arbre nul

en: Unexpected node!
ca: Node inesperat

en: File '%s' is a wrong version of GEL
ca: El fitxer «%s» és una versió incorrecta del GEL

en: Badly formed record
ca: Registre format incorrectament

en: Record out of place
ca: Registre fora de lloc

en: Missing value for function
ca: Falta el valor per a la funció

en: Extra dictionary for NULL function
ca: Diccionari afegit per a la funció nul·la

en: Can't open file: '%s'
ca: No es pot obrir el fitxer: «%s»

en: Load a file into the interpreter
ca: Carrega un fitxer a l'intèrpret

en: Load a plugin
ca: Carrega un connector

en: List files in the current directory
ca: Llista fitxers en el directori actual

en: Change directory
ca: Canvia el directori

en: Print current directory
ca: Mostra el directori actual

en: Print help (or help on a function/command)
ca: Escriu ajuda (o ajuda relacionada amb les funcions/ordres)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
ca: 
    Per a més informació sobre com fer servir Genius i el llenguatge GEL escriviu:

en: 
    For help on a specific function type:
ca: 
    Per a obtenir ajuda relacionada amb una funció escriviu:

en:   help FunctionName
ca:   help NomFunció

en: 
    Commands:
ca: 
    Ordres:

en: 
    Undocumented:
ca: 
    Sense documentar:

note: func aliasfor category
en: Not documented
ca: Sense documentar

en: '%s' is not documented
ca: «%s» no està documentat

en: '%s' is not documented.  Perhaps you meant %s.
ca: «%s» no està documentat. Potser volíeu dir %s.

en: %s is an alias for %s
ca: %s és un àlies per a %s

en: Parameter:
ca: Paràmetre:

en: Aliases:
ca: Àlies:

en: Description: %s
ca: Descripció: %s

en: Error changing to directory '%s': %s
ca: S'ha produït un error en canviar al directori «%s»: %s

en: Can't expand '%s'
ca: No es pot expandir «%s»

en: Cannot open plugin '%s'!
ca: No es pot obrir el connector «%s»

en: getcwd error: %s
ca: error de getcwd: %s

en: ERROR: 'pipe' failed: %s
ca: ERROR 'canonada' ha fallat: %s

en: ERROR: 'write' possibly failed: %s
ca: ERROR: 'registre' possiblement ha fallat: %s

en: ERROR: Probably corrupt stack!
ca: S'ha produït un error: probablement, la pila s'ha corromput

en: ERROR: 'local' in a wrong place, can only be first statement in a function!
ca: ERROR: "local" en un lloc equivocat, només pot ser la primera sentència en una funció!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
ca: S'ha produït un error: no es pot executar més d'una cosa a la vegada

en: ERROR: %s before newline
ca: S'ha produït un error: %s abans d'una nova línia

en: ERROR: %s at end of input
ca: S'ha produït un error: %s al final de l'entrada

en: ERROR: %s before '%s'
ca: S'ha produït un error: %s abans de «%s»

en: Bad tree record when decompiling
ca: Registre de l'arbre incorrecte quan s'estava descompilant

en: Cannot compare non value or bool only matrices
ca: No es poden comparar matrius sense valor o només booleanes

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
ca: L'operació aritmètica mòdul només funciona amb enters

en: Can't add/subtract a scalar to non-square matrix (A + x is defined as A + x*I)
ca: No es pot sumar/restar un escalar a una matriu no quadrada (A + x es defineix com A + x*I)

en: Can't add/subtract two matrices of different sizes
ca: No es pot sumar/restar dues matrius de mides diferents

en: Can't do element by element operations on two matrices of different sizes
ca: No es poden fer operacions element per element en dues matrius de mides diferents

en: Can't multiply matrices of wrong sizes
ca: No es poden multiplicar matrius de mides errònies

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
ca: Les potències es defineixen només com a (matriu quadrada)^(enter)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
ca: Potències en matrius en el mode de mòdul només es defineixen sobre matrius d'enters

en: Exponent too large
ca: Exponent massa gran

en: Matrix appears singular and can't be inverted
ca: Sembla que la matriu és singular i no es pot invertir

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
ca: No es poden dividir matrius de mides diferents o matrius que no siguin quadrades

en: Can't divide by a non-square matrix
ca: No es pot dividir per una matriu que no sigui quadrada

en: Operations on functions with variable argument list not supported
ca: No es permeten les operacions en funcions amb una llista d'arguments variable

en: Operations on functions with different number of arguments not supported
ca: No se suporten operacions en funcions amb un nombre d'arguments diferent

en: Function creation with wrong number of arguments
ca: La creació de la funció té un nombre incorrecte d'arguments

en: Unevaluatable function type encountered!
ca: S'ha trobat un tipus de funció que no es pot avaluar

en: or
ca: o

en: Variable 'i' used uninitialized.  Perhaps you meant to write '1i' for the imaginary number (square root of -1).
ca: La variable 'i' s'ha usat sense inicialitzar. Potser volíeu escriure '1i' per a representar el nombre imaginari (el nombre que elevat al quadrat val -1).

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
ca: La variable '%s' s'utilitza sense inicialitzar, potser feu referència a %s.

en: Variable '%s' used uninitialized
ca: S'ha fet servir la variable '%s' sense inicialitzar

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
ca: La crida a «%s» té un nombre equivocat d'arguments
    (hauria de ser %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
ca: S'ha intentat desreferenciar «%s», però no es tracta d'una referència

en: NULL reference encountered!
ca: S'ha trobat una referència nul·la

en: Cannot compare matrices
ca: No es poden comparar matrius

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
ca: Les primitives han d'obtenir arguments de tipus numèric/matriu/text

en: Bad argument to modular operation
ca: Argument incorrecte per a les operacions modulars

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
ca: La funció «%s» utilitzada no s'ha inicialitzat. Potser volíeu dir %s.

en: Function '%s' used uninitialized
ca: S'ha fet servir la funció '%s' sense inicialitzar

en: Can't dereference '%s'!
ca: No es pot desreferenciar «%s»

en: Can't call a non-function!
ca: No es pot fer una crida a quelcom que no és una funció

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater than %d)
ca: La crida a «%s» té un nombre equivocat d'arguments.
    (hauria de ser més gran que %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
ca: Es referencia una variable %s no definida

en: Reference function with arguments encountered!
ca: S'ha trobat una funció de referència amb arguments

en: Unnamed reference function encountered!
ca: S'ha trobat una funció de referència sense nom

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
ca: Tipus incorrecte per al bucle 'for/sum/prod'

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
ca: l'increment en un bucle 'for/sum/prod' no pot ser 0

en: Bad type for 'for in' loop!
ca: Tipus incorrecte per al bucle 'for in'

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
ca: Continua o surt fora del bucle, assumint "return null"

en: Wrong argument type as matrix index
ca: Tipus d'argument erroni com a un índex de matriu

en: Matrix index too large
ca: L'índex de la matriu és massa gran

en: Matrix index less than 1
ca: L'índex de la matriu és inferior a 1

en: Matrix index out of range
ca: L'índex de la matriu és fora de rang

en: Trying to set a protected id '%s'
ca: S'està intentant assignar un identificador protegit «%s»

en: Indexed Lvalue not user function
ca: El valor esquerre indexat no és una funció d'usuari

en: Dereference of non-identifier!
ca: Desreferenciament de quelcom que no és un identificador

en: Dereference of undefined variable!
ca: Desreferenciament d'una variable no definida

en: Dereference of non-reference!
ca: Desreferenciament de quelcom que no és un identificador

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
ca: El valor esquerre indexat no és un identificador ni un desreferenciament

en: Matrix index not an integer or a vector
ca: L'índex de la matriu no és un enter ni un vector

en: Wrong matrix dimensions when setting
ca: S'està configurant una matriu amb mides incorrectes

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
ca: El valor esquerre no és la ubicació d'un identificador/desreferenciament/matriu

en: Referencing an undefined variable!
ca: S'està referenciant una variable indefinida

en: Increment/Swapwith does not work on parameters (trying to increment '%s')
ca: Incrementa/Intercanvia no funciona en els paràmetres (tractant d'incrementar «%s»)

en: Increment not a value!
ca: Increment no és un valor!

en: Trying to increment non-value id '%s'
ca: Intentant incrementar un id sense-valor «%s»

en: Can only swap user variables
ca: Només pot intercanviar variables d'usuari

en: Cannot swap matrix regions
ca: No es poden intercanviar àrees de matrius

en: Parameters can only be created in the global context
ca: Els paràmetres només poden ser creats en el context global

en: Index works only on matrices
ca: Els índexs només funcionen en matrius

en: Vector index not an integer or a vector
ca: L'índex de vector no és un enter ni un vector

en: number
ca: nombre

en: matrix
ca: matriu

en: string
ca: cadena de text

en: function
ca: funció

en: identifier
ca: Identificador

en: polynomial
ca: polinòmica

en: boolean
ca: booleà

en: Addition
ca: Suma

en: Element by element addition
ca: Addició element a element

en: Subtraction
ca: Resta

en: Element by element subtraction
ca: Sostracció element a element

en: Multiplication
ca: Multiplicació

en: Element by element multiplication
ca: Multiplicació d'element per element

en: Division
ca: Divisió

en: Element by element division
ca: Divisió d'element per element

en: Back division
ca: Divisió inversa

en: Element by element back division
ca: Divisió inversa element per element

en: Modulo
ca: Mòdul

en: Element by element modulo
ca: Mòdul element per element

en: Negation
ca: Negació

en: Power
ca: Potència

en: Element by element power
ca: Potència element per element

en: Double factorial
ca: Doble factorial

en: Transpose
ca: Transposa

en: ConjugateTranspose
ca: Transposició conjugada

en: Comparison (<=>)
ca: Comparació (<=>)

en: Bad types for '%s'
ca: Tipus incorrectes per a «%s»

en: %s not defined on <%s> and <%s>
ca: %s no definit a <%s> i <%s>

en: Bad type for '%s'
ca: Tipus incorrecte per a «%s»

en: %s not defined on <%s>
ca: %s no definit a <%s>

en: Vector building only works on numbers
ca: La construcció de vectors només funciona amb nombres

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
ca: Arguments impossibles per a l'operació de construcció de vectors

en: %s: argument too large
ca: %s l'argument és massa gran

en: Cannot parse version string: %s
ca: No s'ha pogut analitzar la versió de la cadena: %s

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ca: Genius %s
    %s
    
    Aquest programa és programari lliure: pot redistribuir-ho i/o modificar-ho 
    sota els termes de la Llicència Pública General de GNU publicada per la 
    Fundació de Programari Lliure, ja sigui la versió 3 de la Llicència, o 
    (a la seva elecció) qualsevol versió posterior. 
    
    Aquest programa es distribueix amb l'esperança que sigui útil, 
    però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de 
    COMERCIABILITAT o APTITUD PER A UN PROPÒSIT PARTICULAR. Vegi la 
    Llicència Pública General de GNU per a més detalls. 
    
    Hauria d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General de GNU 
    juntament amb aquest programa. Si no, vegi <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: %s: trying to undefine a protected id!
ca: %s: s'està intentant cancel·lar la definició d'un identificador protegit.

en: %s: trying to set a protected id!
ca: %s: s'intenta assignar un identificador protegit

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
ca: %s: s'intenta definir un paràmetre, feu servir el signe igual

en: Global variables:
ca: Variables globals:

en: 
    Function call stack:
ca: 
    Pila de crida a les funcions:

en: (depth of context in parentheses)
ca: (profunditat del context entre parèntesis)

en: 
    Local variables:
ca: 
    Variables locals:

en: %s: Argument number %d not a string or identifier
ca: %s: Número d'argument %d no és una cadena o identificador

en: %s undefined
ca: %s no definit

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
ca: %s: massa arguments, com a màxim poden haver-hi %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrices
ca: No es pot aplicar la funció a dues matrius de mida diferent

en: %s: Not implemented (yet) for complex values
ca: %s:  Encara no implementada per valors complexos

en: %s: Bessel functions of second kind not defined for nonpositive real numbers
ca: %s: Les funcions de Bessel de segon tipus no estan definides per valors reals no positius

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
ca: %s: l'arrel quadrada de mòduls compostos encara no s'ha implementat

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
ca: %s: no es pot trobar la funció d'arrel quadrada de mòduls primers

en: %s: matrix argument is not square
ca: %s: la matriu d'argument no és quadrada

en: %s: matrix argument must be integer only
ca: %s: la matriu d'argument només pot contenir enters

en: %s: argument must be an integer
ca: %s: l'argument ha de ser un enter

en: Division by zero!
ca: Divisió entre zero

en: %s: matrix argument must be value only
ca: %s: l'argument matriu només pot contenir valors

en: %s: Cannot compare complex numbers
ca: %s: No es poden comparar nombres complexos

en: %s: Input not a number or a matrix of numbers.
ca: %s: l'entrada no és un nombre o una matriu de nombres.

en: %s: too many arguments
ca: %s: massa arguments

en: %s: vector argument not value only
ca: %s: els argument dels vectors no poden ser valors

en: %s: argument can't be negative or 0
ca: %s: l'argument no pot ser negatiu ni 0

en: %s: vector argument has too large entries
ca: %s: els arguments del vector tenen entrades massa grans

en: %s: arguments must be vectors of equal size
ca: %s: els arguments han de ser vectors d'igual mida

en: %s: %s not a reference
ca: %s: %s no és una referència

en: %s: matrices not of the same height
ca: %s: les matrius no tenen la mateixa alçada

en: third argument
ca: tercer argument

en: fourth argument
ca: quart argument

en: %s: argument must be greater than 2
ca: %s: l'argument ha de ser més gran que 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
ca: %s: els arguments no són vectors horitzontals

en: %s: arguments not numeric only vectors
ca: %s: els arguments no són vectors de només xifres

en: %s: argument 1 must be a quadratic polynomial
ca: %s: el 1r argument ha de ser un polinomi quadràtic

en: %s: value out of range
ca: %s: valor fora de rang

en: %s: undefined function
ca: %s: funció no definida

en: %s: flags argument must be a string
ca: %s: els arguments modificadors han de ser de text

en: %s: argument not a function of one variable
ca: %s: l'argument no és una funció d'una variable

en: %s: argument should be between %d and %d
ca: %s: l'argument ha d'estar entre %d i %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
ca: OutputStyle ha de ser normal, troff, latex o mathml

en: %s: argument should be larger or equal to 0
ca: %s: l'argument ha de ser més gran o igual que 0

en: Basic
ca: Bàsic

note: internal
en: Parameters
ca: Paràmetres

note: internal
en: Numeric
ca: Numèric

note: internal
en: Trigonometry
ca: Trigonometria

note: internal
en: Number Theory
ca: Teoria de nombres

note: internal
en: Matrix Manipulation
ca: Manipulació de matrius

note: internal
en: Linear Algebra
ca: Àlgebra lineal

note: internal
en: Combinatorics
ca: Combinacions

note: internal
en: Calculus
ca: Càlcul

note: internal
en: Functions
ca: Funcions

note: internal
en: Equation Solving
ca: Resolució d'equacions

note: internal
en: Statistics
ca: Estadístiques

note: internal
en: Polynomials
ca: Polinomis

note: internal
en: Set Theory
ca: Teoria de conjunts

note: internal
en: Commutative Algebra
ca: Àlgebra commutativa

note: internal
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

note: internal
en: Displays the user manual
ca: Mostra el manual d'usuari

en: Gives the warranty information
ca: Dona la informació quant a la garantia

en: Return version as a 3-vector
ca: Retorna la versió com un vector de 3 bits

en: Exits the program
ca: Surt del programa

en: Prints a string to the error stream
ca: Escriu una cadena de text al canal d'error

en: Waits a specified number of seconds
ca: Espera un nombre especificat de segons

en: The true boolean value
ca: El valor booleà cert

en: The false boolean value
ca: El valor booleà fals

en: Unix time in seconds as a floating point number
ca: Unix el temps en segons com a número de coma flotant

en: Make integer (0 or 1) from a boolean value
ca: Crea un enter (0 o 1) a partir d'un valor booleà

en: Prints an expression
ca: Escriu una expressió

en: Changes current directory
ca: Canvia el directori actual

en: Prints an expression without a trailing newline
ca: Escriu una expressió sense un caràcter de nova línia

en: Display a string and an expression
ca: Mostra una cadena de text i una expressió

en: Set a global variable
ca: Defineix una variable global

en: Set an element in a global variable which is a matrix
ca: Estableix un element en una variable global que és una matriu

en: Set an element in a global variable which is a vector
ca: Estableix un element en una variable global que és un vector

en: Display values of variables, or all if called without arguments
ca: Mostra els valors de les variables o tot si es crida sense arguments

en: Set the category and help description line for a function
ca: Defineix la categoria i la línia de descripció d'ajuda per a una funció

en: Sets up a help alias
ca: Defineix un àlies d'ajuda

en: Identity function, returns its argument
ca: Funció d'identitat, retorna el seu argument

en: Generate random float between 0 and 1, or if size given generate vector or matrix of random floats
ca: Genera un float aleatori entre 0 i 1, o, si es dona la mida, genera un vector o una matriu de floats aleatoris

en: Generate random integer between 0 and max-1 inclusive, or if size given generate vector or matrix of random integers
ca: Genera un enter aleatori entre 0 i màx-1 inclusiu, o, si es dona la mida, genera un vector o una matriu d'enters aleatoris

en: Floating point precision
ca: Precisió de coma flotant

en: Display 0.0 when floating point number is less than 10^-x (0=never chop)
ca: Mostra 0,0 quan el número de la coma flotant és inferior a 10^-x (0=mai truncar)

en: Only chop numbers when another number is greater than 10^-x
ca: Només truncar nombres quan un altre nombre sigui superior a 10^-x

en: Maximum digits to display
ca: Nombre màxim de xifres que es mostraran

en: Maximum errors to display
ca: Nombre màxim d'errors que es mostraran

en: Output style: normal, latex, mathml or troff
ca: Estil de sortida: normal, latex, mathml o troff

en: Integer output base
ca: Base de l'escriptura d'enters

en: If true, mixed fractions are printed
ca: Si és cert, s'escriuen fraccions mesclades

en: Print full expressions, even if more than a line
ca: Imprimeix expressions completes, fins i tot si són majors que una línia

en: Convert all results to floats before printing
ca: Converteix tots els resultats a coma flotant abans d'escriure

en: Use scientific notation
ca: Fes servir notació científica

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
ca: Quantes proves extra de Miller-Rabin s'han de fer a un nombre abans de considerar que és primer a IsPrime

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
ca: Expandeix una matriu tal com ho fem amb matrius d'entrada sense cometes

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
ca: Obté les files de la matriu com un vector vertical

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
ca: Obté les columnes d'una matriu com un vector horitzontal

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a column vector
ca: Obté la diagonal d'una matriu com a vector columna

en: Count the number of zero columns in a matrix
ca: Compta el nombre de columnes buides d'una matriu

en: Removes any all-zero columns of M
ca: Elimina totes les columnes a zero de M

en: Return a vector with the indices of the nonzero columns in a matrix
ca: Retorna un vector amb els índexs de les columnes diferents de zero en una matriu

en: Return a vector with the indices of the nonzero elements in a vector
ca: Retorna un vector amb els índexs dels elements diferents de zero en un vector

en: Calculates the conjugate
ca: Calcula el conjugat

en: Calculates the sine function
ca: Calcula la funció sinus

en: Calculates the cosine function
ca: Calcula la funció cosinus

en: Calculates the hyperbolic sine function
ca: Calcula la funció sinus hiperbòlic

en: Calculates the hyperbolic cosine function
ca: Calcula la funció cosinus hiperbòlic

en: Calculates the tan function
ca: Calcula la funció tangent

en: Calculates the arctan function
ca: Calcula la funció arctangent

en: Calculates the sinc function, that is sin(x)/x
ca: Calcula la funció sinc, que és sin(x)/x

en: Calculates the arctan2 function (arctan(y/x) if x>0)
ca: Calcula la funció arctan2 (arctan(y/x) si x>0)

en: The number pi
ca: El nombre pi

en: The natural number e
ca: El nombre e

en: The Golden Ratio
ca: La relació àuria

en: Free fall acceleration
ca: Acceleració en caiguda lliure

en: Euler's Constant gamma
ca: Constant gamma d'Euler

en: Catalan's Constant (0.915...)
ca: Constant de Catalan (0,915...)

en: The error function, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt
ca: La funció d'error, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt

en: The Riemann zeta function (only real values implemented)
ca: Funció zeta de  Riemann (tan sols s'ha implementat per valors reals)

en: The Gamma function (only real values implemented)
ca: Funció Gamma (tan sols s'ha implementat per valors reals)

en: The Bessel function of first kind of order 0
ca: La funció de Bessel de primer tipus d'ordre 0

en: The Bessel function of first kind of order 1
ca: La funció de Bessel de primer tipus d'ordre 1

en: The Bessel function of first kind of order n
ca: La funció de Bessel de primer tipus d'ordre n

en: The Bessel function of second kind of order 0
ca: La funció de Bessel de segon tipus d'ordre 0

en: The Bessel function of second kind of order 1
ca: La funció de Bessel de segon tipus d'ordre 1

en: The Bessel function of second kind of integer order n
ca: La funció de Bessel de segon tipus d'ordre n

en: The square root
ca: L'arrel quadrada

en: The exponential function
ca: La funció exponencial

en: The natural logarithm
ca: El logaritme natural

en: Logarithm of x base 2
ca: Logaritme de x en base 2

en: Logarithm of x base 10
ca: Logaritme de x en base 10

en: Round a number
ca: Arrodoneix un nombre

en: Get the highest integer less than or equal to n
ca: Obté l'enter més gran menor o igual que n

en: Get the lowest integer more than or equal to n
ca: Obté l'enter més petit més gran o igual que n

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
ca: Trunca un nombre a enter (retorna la part entera)

en: Make number a float
ca: Converteix el nombre en coma flotant

en: Get the numerator of a rational number
ca: Obté el numerador d'un nombre racional

en: Get the denominator of a rational number
ca: Obté el denominador d'un nombre racional

en: Greatest common divisor
ca: Màxim comú divisor

en: Least common multiplier
ca: Mínim comú múltiple

en: Check a number for being a perfect square
ca: Comprova si un nombre és un quadrat perfecte

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
ca: Comprova si un nombre és una potència perfecta (a^b)

en: Return the nth prime (up to a limit)
ca: Retorna el nombre primer enèsim (fins a un límit)

en: Tests if an integer is even
ca: Prova si un enter és parell

en: Tests if an integer is odd
ca: Prova si un enter és senar

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
ca: Retorna el primer nombre primer més gran que n (si n és positiu)

en: Returns the nth Lucas number
ca: Retorna l'enèsim nombre de Lucas

en: Returns inverse of n mod m
ca: Retorna l'invers de n mod m

en: Checks divisibility (if m divides n)
ca: Comprova la divisibilitat (si m divideix n)

en: Return n/d but only if d divides n else returns garbage (this is faster than writing n/d)
ca: Torna n/d, però només si d divideix n, en cas contrari retorna escombraries (és més ràpid que escriure n/d)

en: Tests primality of integers, for numbers greater than 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
ca: Prova de primalitat d'enters. Per a nombres més grans que 25*10^9, la probabilitat de trobar un fals positiu al test IsPrimeMillerRabinReps

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
ca: Executa el test fort de pseudo-primer base b en n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
ca: Fes servir el test de primalitat Miller-Rabin en n, reps vegades. La probabilitat d'obtenir un fals positiu és (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Riemann Hypothesis the result is deterministic
ca: Utilitza la prova de primalitat de Miller-Rabin sobre n amb prou bases per a assumir la hipòtesi generalitzada de Riemann que el resultat sigui determinista.

en: Return factorization of a number as a matrix
ca: Retorna la factorització d'un nombre com a matriu

en: Returns the maximum of arguments or matrix
ca: Retorna el màxim dels arguments o la matriu

en: Returns the minimum of arguments or matrix
ca: Retorna el mínim dels arguments o la matriu

en: Division w/o remainder, equivalent to floor(a/b)
ca: Residu de la divisió, equivalent to floor(a/b)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
ca: Calcula el símbol de Jacobi (a/b) (b ha de ser senar)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
ca: Calcula el símbol de Jacobi (a/b) amb l'extensió de Kronecker (a/2)=(2/a) quan sigui senar, o (a/2)=0 quan sigui parell

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
ca: Calcula el símbol de Legendre (a/p)

en: Get the real part of a complex number
ca: Obté la part real d'un nombre complex

en: Get the imaginary part of a complex number
ca: Obté la part imaginària d'un nombre complex

en: Make an identity matrix of a given size
ca: Construeix la matriu identitat d'una mida donada

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
ca: Construeix una matriu de tot zeros (o un vector fila)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
ca: Construeix una matriu de tot uns (o un vector fila)

en: Append an element to a vector (treating 1x1 matrix as a row vector)
ca: Afegeix un element a un vector (tractant la matriu 1x1 com un vector fila)

en: Get the number of rows of a matrix
ca: Obté el nombre de files d'una matriu

en: Get the number of columns of a matrix
ca: Obté el nombre de columnes d'una matriu

en: Is a matrix square
ca: És una matriu quadrada

en: Is argument a horizontal or a vertical vector
ca: L'argument és un vector horitzontal o vertical

en: Is a matrix upper triangular
ca: Matriu triangular superior

en: Is a matrix lower triangular
ca: Matriu triangular inferior

en: Is a matrix diagonal
ca: Matriu diagonal

en: Get the number of elements of a matrix
ca: Obté el nombre d'elements d'una matriu

en: Get the row echelon form of a matrix
ca: Obté la forma esglaonada per files de la matriu

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
ca: Obté la forma esglaonada reduïda per files de la matriu

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
ca: Resol el sistema lineal Mx=V, retorna la solució V si hi ha solució única, o nul en cas contrari. Opcionalment, es poden usar dos paràmetres de referència extra per a obtenir les M i V reduïdes.

en: Get the determinant of a matrix
ca: Obté el determinant d'una matriu

en: Return pivot columns of a matrix, that is columns which have a leading 1 in rref form, also returns the row where they occur
ca: Torna les columnes dinàmiques d'una matriu, és a dir, les columnes que tenen un 1 inicial en forma rref, també retorna la fila on ocorren

en: Get the nullspace of a matrix
ca: Obté l'espai nul d'una matriu

en: Make new matrix of given size from old one
ca: Construeix una nova matriu de mida donada a partir de la vella

en: Return the index complement of a vector of indexes
ca: Retorna el complement de l'índex d'un vector d'índexs

en: Get the Hermitian product of two vectors
ca: Obtenir el producte hermitià de dos vectors

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
ca: Comprova si una matriu és una matriu de nombres

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
ca: Comprova si una matriu és una matriu d'enters (no complexos)

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
ca: Comprova si una matriu és una matriu de racionals (no complexos)

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
ca: Comprova si una matriu és una matriu de reals (no complexos)

en: Check if a matrix is positive, that is if each element is positive
ca: Comprova si una matriu és positiva, és a dir, si cada element és positiu

en: Check if a matrix is nonnegative, that is if each element is nonnegative
ca: Comprova si una matriu és no negativa, és a dir, si cada element és no negatiu

en: Check if a number or a matrix is all zeros
ca: Comprova si un nombre o una matriu és tota de zeros

en: Check if a number or a matrix is 1 or identity respectively
ca: Comprova si un nombre o una matriu és 1 o identitat respectivament

en: Returns true if the element x is in the set X (where X is a vector pretending to be a set)
ca: Torna true si l'element x és en el conjunt X (on X és un vector fingint ser un conjunt)

en: Returns true if X is a subset of Y
ca: Retorna cert si X és un subconjunt de Y

en: Returns a set theoretic difference X-Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
ca: Retorna una diferència teòrica dels conjunts X-Y (X i Y són vectors que pretenen ser conjunts)

en: Returns a set theoretic intersection of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
ca: Retorna una intersecció teòrica dels conjunts X i Y (X i Y són vectors que pretenen ser conjunts)

en: Check if argument is a null
ca: Comprova si l'argument és nul

en: Check if argument is a number
ca: Comprova si l'argument és un nombre

en: Check if argument is a boolean (and not a number)
ca: Comprova si l'argument és un booleà (i no un nombre)

en: Check if argument is a text string
ca: Comprova si l'argument és una cadena de text

en: Check if argument is a matrix
ca: Comprova si l'argument és una matriu

en: Check if argument is a function
ca: Comprova si l'argument és una funció

en: Check if argument is a function or an identifier
ca: Comprova si l'argument és una funció o un identificador

en: Check if argument is a function reference
ca: Comprova si l'argument és una referència a funció

en: Check if argument is a complex (non-real) number
ca: Comprova si l'argument és un nombre complex (no real)

en: Check if argument is a real number
ca: Comprova si l'argument és un nombre real

en: Check if argument is an integer (non-complex)
ca: Comprova si l'argument és un enter (no complex)

en: Check if argument is a positive real integer
ca: Comprova si l'argument és un enter real positiu

en: Check if argument is a non-negative real integer
ca: Comprova si l'argument és un enter real no negatiu

en: Check if argument is a possibly complex integer
ca: Comprova si l'argument pot ser un enter complex

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
ca: Comprova si l'argument és un nombre racional (no complex)

en: Check if argument is a possibly complex rational number
ca: Comprova si l'argument pot ser un nombre complex racional

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
ca: Comprova si l'argument és un nombre en coma flotant (no complex)

en: Add two polynomials (vectors)
ca: Suma dos polinomis (vectors)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
ca: Resta dos polinomis (com a vectors)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
ca: Multiplica dos polinomis (com a vectors)

en: Divide polynomial p by q, return the remainder in r
ca: Divideix el polinomi p per q, retorna el residu r

en: Take polynomial (as vector) derivative
ca: Obté la derivada del polinomi (com a vector)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
ca: Obté la segona derivada del polinomi (com a vector)

en: Trim zeros from a vector pretending to be a polynomial, that is trim trailing zero elements
ca: Retalla els zeros d'un vector que pretén ser un polinomi, és a dir, retalla els elements zero finals

en: Check if a vector is usable as a polynomial
ca: Comprova si un vector es pot usar com a polinomi

en: Make string out of a polynomial (as vector)
ca: Construeix un text a partir d'un polinomi (com a vector)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
ca: Construeix una funció a partir d'un polinomi (com a vector)

en: Find roots of a quadratic polynomial (given as vector of coefficients)
ca: Troba les arrels d'un polinomi quadràtic (donat com a vector de coeficients)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
ca: Obté totes les combinacions de k nombres des d'1 fins n com a vector de vectors

en: Get combination that would come after v in call to combinations, first combination should be [1:k].
ca: Obté la combinació que vindria després de v en una crida de combinacions. La primera combinació hauria de ser [1:k].

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
ca: Obté totes les permutacions de k nombres des d'1 fins n com a vector de vectors

en: Calculate combinations (binomial coefficient)
ca: Calcula les combinacions (coeficient binomial)

en: Convert a string to a vector of ASCII values
ca: Converteix una cadena de text en un vector de valors ASCII

en: Convert a vector of ASCII values to a string
ca: Converteix un vector de valors ASCII en cadena de text

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
ca: Converteix una cadena de text en un vector de valors de l'alfabet (és a dir, la seva posició en l'alfabet) a partir de 0, on -1 significa que la lletra és desconeguda

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
ca: Converteix un vector de valors a partir de 0 (posicions en l'alfabet de la cadena de text) en una cadena de text

en: Protect a variable from being modified.  It will be treated as a system defined variable from now on.  Protected parameters can still be modified.
ca: Protegeix una variable de les modificacions. En endavant, es tractarà com una variable definida pel sistema. Els paràmetres protegits encara es poden modificar.

en: Unprotect a variable from being modified.  It will be treated as a user defined variable from now on.
ca: Desprotegeix una variable de les modificacions. En endavant, es tractarà com una variable definida per l'usuari.

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
ca: Defineix els modificadors per a una funció, poden ser "PropagateMod" i "NoModuloArguments"

en: Get current modulo from the context outside the function
ca: Obté el mòdul actual des del context de fora de la funció

en: Check if a variable or function is defined
ca: Comprova si una variable o funció està definida

en: Undefine a variable (including all locals and globals of the same name)
ca: Cancel·la la definició d'una variable (incloent-hi tots els locals i globals del mateix nom)

en: Undefine all unprotected (user defined) global variables and parameters.  Does not reset or change protected (system) parameters.
ca: Cancel·la les definicions de totes les variables i paràmetres globals desprotegits (definits per l'usuari). No restableix ni canvia els paràmetres protegits (del sistema).

en: Mark all currently defined variables as protected.  They will be treated as system defined variables from now on.
ca: Marca totes les variables definides actualment com a protegides. En endavant, es tractaran com a variables definides pel sistema.

en: Return a vector of all global unprotected (user defined) variable names.
ca: Retorna un vector de tots els noms de variables globals sense protecció (definits per l'usuari).

en: Parse a string (but do not execute)
ca: Analitza una cadena (però no s'executa)

en: Parse and evaluate a string
ca: Analitza i avalua una cadena

en: Ask a question and return a string.  Optionally pass in a default.
ca: Fes una pregunta i retorna una cadena. Opcionalment el valor per defecte.

en: Ask a question and present a list of buttons.  Returns the 1-based index of the button pressed (or null on failure).
ca: Feu una pregunta i presenteu una llista de botons. Retorna l'índex basat en 1 del botó premut (o nul en cas d'error).

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with n subintervals with error of max(f'''')*h^4*(b-a)/180, note that n should be even
ca: Integral de f per la regla composta de Simpson en l'interval [a, b] amb n subintervals amb error max(f'''')*h^4*(b-a)/180, tingueu en compte que n ha de ser imparell

en: %s: argument number %d not an integer
ca: %s: el nombre d'arguments %d no és un enter

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
ca: %s: l'argument número %d no és un enter ni una matriu

en: %s: argument number %d not a number or a matrix
ca: %s: l'argument número %d no és un nombre ni una matriu

en: %s: argument number %d not a nonnegative integer
ca: %s: l'argument número %d no és un enter no negatiu

en: %s: argument number %d not a nonnegative number
ca: %s: l'argument número %d no és un nombre no negatiu

en: %s: argument number %d not a positive integer
ca: %s: l'argument número %d no és un enter positiu

en: %s: argument number %d not a number
ca: %s: l'argument número %d no és un nombre

en: %s: argument number %d not a boolean
ca: %s: l'argument número %d no és un booleà

en: %s: argument number %d not a real number
ca: %s: l'argument número %d no és un nombre real

en: %s: argument number %d not a matrix
ca: %s: l'argument número %d no és una matriu

en: %s: argument number %d not a square matrix
ca: %s: l'argument número %d no és una matriu quadrada

en: %s: argument number %d not a matrix or null node
ca: %s: l'argument número %d no és una matriu ni un node nul

en: %s: argument number %d not a vector or null node
ca: %s: l'argument número %d no és un vector ni un node nul

en: %s: argument number %d not a value only matrix
ca: %s: l'argument número %d no és una matriu exclusivament de valors

en: %s: argument number %d not a value only vector
ca: %s: l'argument número %d no és vector només de valors

en: %s: argument number %d not a string
ca: %s: l'argument número %d no és un text

en: %s: argument number %d not a function or identifier
ca: %s: el número d'argument %d no és una funció ni un identificador

en: line %d: %s
ca: línia %d: %s

en: Too many errors! (%d followed)
ca: Massa errors (en segueixen %d)

en: Cannot locate the manual
ca: No es pot localitzar el manual

en: Cannot run lynx/links/w3m to show the manual
ca: No es pot executar lynx/links/w3m per a mostrar el manual

en: Suggested: %s
ca: Suggeriment: %s

en: Out of range!
ca: Fora de rang!

en: %s should be between %d and %d, using %d
ca: %s ha d'estar entre %d i %d, utilitzant %d

en: %s should be greater then or equal to %d, using %d
ca: %s ha de ser més gran o igual a %d, utilitzant %d

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--help            	Print this help
    	--version         	Print version number
    	--precision=num   	Floating point precision [128]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--chop=num        	Chop small numbers less than 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	But only when other numbers 10^-num or more [5]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]gettext     	Dump help/error strings in fake .c file to
    	                  	stdout (for use with gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
    	--exec=expr       	Execute an expression
ca: Ús del Genius %s:
    
    genius [opcions] [fitxers]
    
    	--help            	Imprimiu aquesta ajuda
    	--version         	Imprimir el número de versió
    	--precision=num   	Precisió en coma flotant[128]
    	--maxdigits=num   	Màxim dígits a mostrar (0=sense límit) [0]
    	--[no]floatresult 	Tots els resultats com a flotant [OFF]
    	--[no]scinot      	Resultats en notació científica [OFF]
    	--[no]fullexp     	Imprimeix sempre les expressions completes [OFF]
    	--maxerrors=num   	Màxims errors a mostrar (0=sense límit) [5]
    	--[no]mixed       	Imprimir fraccions en format mixt
    	--intoutbase=num  	Base a utilitzar per a imprimir nombres enters [10]
    	--chop=num        	Truncar els números menors que 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	Però només quan hi ha altres números 10^-num o més [5]
    	--[no]readline    	Feu servir la línia de llista si està disponible [ON]
    	--[no]compile     	Compilar tot i bolcar-ho a la sortida estàndard [OFF]
    	--[no]gettext 	Buidar les cadenes d'ajuda/error en el fals arxiu .c 
    	                  	a la sortida estàndard (per a usar amb gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Estigueu tranquils en mode no interactiu,
    	                  	(sempre actiu en compilar) [OFF]
    	--exec=expr       	Executeu una expressió

en: Can't specify both an expression and files to execute on the command line
ca: No es pot especificar tant una expressió com fitxers a executar a la línia d'ordres

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type `manual' or `help'.%s
ca: Genius %s
    %s
    Aquest programari és lliure i no té CAP GARANTIA.
    Per a detalls sobre la llicència, escriviu «warranty».
    Per a obtenir ajuda, escriviu «manual» o «help».%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
ca: L'única cosa que em va destorbar mentre aprenia era la meva educació. -- Albert Einstein

en: Can't open file
ca: No es pot obrir el fitxer

en: Script
ca: Fitxer de seqüència d'ordres

en: _New Program
ca: _Programa nou

en: Create new program tab
ca: Crea una nova pestanya de programa

en: _Open...
ca: _Obre...

en: Open a file
ca: Obre un fitxer

en: _Save
ca: _Desa

en: Save current file
ca: Desa el fitxer actual

en: Save All _Unsaved
ca: Desa els elements _no desats

en: Save all unsaved programs
ca: Desa tots els programes no desats

en: Save _As...
ca: _Anomena i desa...

en: Save to a file
ca: Desa en un fitxer

en: _Reload from Disk
ca: To_rna a carregar del disc

en: Reload the selected program from disk
ca: Torna a carregar el programa seleccionat del disc

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
ca: _Tanca

en: Close the current file
ca: Tanca el fitxer actual

en: _Load and Run...
ca: _Carrega i executa...

en: Load and execute a file in genius
ca: Carrega i executa un fitxer en el genius

en: Save Console Ou_tput...
ca: Desar la sor_tida de la consola...

en: Save what is visible on the console (including scrollback) to a text file
ca: Desa el que és visible a la consola (incloent-hi les línies d'ordre anteriors) en un fitxer de text

en: _Quit
ca: _Surt

en: Quit
ca: Surt

en: _Undo
ca: _Desfés

en: Undo the last action
ca: Desfés l'última acció

en: _Redo
ca: _Refés

en: Redo the undone action
ca: Torna a fer l'acció prèviament desfeta

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: Cut the selection
ca: Retalla la selecció

en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy the selection
ca: Copia la selecció

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Paste the clipboard
ca: Enganxa el porta-retalls

en: Copy Answer As Plain Te_xt
ca: Copia la resposta com a te_xt normal

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
ca: Copia la resposta anterior al porta-retalls com a un text normal

en: Copy Answer As _LaTeX
ca: Copia _la resposta com a LaTeX

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
ca: Copia la resposta anterior al porta-retalls com a LaTeX

en: Copy Answer As _MathML
ca: Copia la resposta co_m a MathML

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
ca: Copia la resposta anterior al porta-retalls com a MathML

en: Copy Answer As T_roff
ca: Copia la _resposta com a Troff

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
ca: Copia la resposta anterior al porta-retalls com a Troff

en: _Run
ca: E_xecuta

en: Run current program
ca: Executa el programa actual

en: _Interrupt
ca: _Interromp

en: Interrupt current calculation
ca: Interromp el càlcul en curs

en: Show _Full Answer
ca: Mostra la resposta _completa

en: Show the full text of last answer
ca: Mostra el text complet de la darrera resposta

en: Show User _Variables
ca: Mostra les _variables d'usuari

en: Show the current value of all user variables
ca: Mostra el valor actual de totes les variables d'usuari

en: _Monitor a Variable
ca: _Supervisa una variable

en: Monitor a variable continuously
ca: Supervisa contínuament una variable

en: _Plot...
ca: _Dibuix...

en: Plot functions, vector fields, surfaces, etc...
ca: Dibuixa funcions, camps vectorials, superfícies, etc.

en: _Next Tab
ca: Pestanya _següent

en: Go to next tab
ca: Ves a la pestanya següent

en: _Previous Tab
ca: Pestanya _anterior

en: Go to previous tab
ca: Ves a la pestanya anterior

en: _Console
ca: _Consola

en: Go to the console tab
ca: Ves a la pestanya de la consola

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: Configure Genius
ca: Configura el Genius

en: _Contents
ca: _Contingut

en: View the Genius manual
ca: Visualitza el manual del Genius

en: _Help on Function
ca: _Ajuda sobre una funció

en: Help on a function or a command
ca: Ajuda sobre una funció o una ordre

en: _Warranty
ca: _Garantia

en: Display warranty information
ca: Mostra la informació quant a la garantia

en: _About
ca: _Quant a

en: About Genius
ca: Quant al Genius

en: _File
ca: _Fitxer

en: Open R_ecent
ca: R_ecents

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Calculator
ca: _Calculadora

en: E_xamples
ca: E_xemples

en: P_lugins
ca: Connecto_rs

en: _Programs
ca: _Programes

en: _Settings
ca: _Paràmetres

note: parent flags
en: _Help
ca: A_juda

en: New
ca: Nou

en: Open
ca: Obre

en: _Plot
ca: _Dibuix

note: GTK_WINDOW (genius_window) parent flags title
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

note: parent flags title
en: _OK
ca: _D'acord

en: Help on Function
ca: Ajuda sobre una funció

en: Function or command name:
ca: Nom de la funció o l'ordre:

en: <b>Help on %s not found</b>
ca: <b>No s'ha trobat ajuda sobre %s</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
ca: <b>No s'ha trobat ajuda sobre %s</b>
    
    Potser volíeu dir %s.

en: Error
ca: S'ha produït un error

en: Information
ca: Informació

en: User Variable Listing
ca: Llista de variables d'usuari

note: parent flags
en: _Refresh
ca: _Actualitza

en: %s undefined
ca: %s no definit

en: %s not a user variable
ca: %s no és una variable d'usuari

en: Monitoring: %s
ca: Supervisant: %s

en: Update continuously
ca: Actualitza contínuament

en: Monitor a Variable
ca: Supervisa una variable

en: Variable name:
ca: Nom de la variable:

note: error always textbox
en: Full Answer
ca: Resposta completa

en: 
    Too many errors! (%d followed)
ca: 
    Massa errors (en segueixen %d)

en: e[01;31mToo many errors! (%d followed)e[0m
ca: e[01;31mMassa errors (en segueixen %d)e[0m

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
ca: <b>No es pot mostrar l'ajuda</b>
    
    %s

en: Nils Barth (initial implementation of parts of the GEL library)
ca: Nils Barth (implementació inicial de parts de la biblioteca GEL)

en: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - plotting widgetry)
ca: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - widgets de traçat)

en: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Port to GTK3)
ca: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (port a GTK3)

en: Genius Mathematical Tool
ca: Eina matemàtica Genius

en: The GNOME calculator style edition of the Genius Mathematical Tool.
ca: L'edició amb estil de calculadora del GNOME de l'eina matemàtica Genius.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
ca: El Genius està executant alguna cosa, a més encara queden programes sense desar.
    Segur que voleu sortir?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
ca: Hi ha programes sense desar, esteu segur que voleu sortir?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
ca: El Genius encara està executant alguna cosa, esteu segur que voleu sortir?

en: Are you sure you wish to quit?
ca: Esteu segur que desitgeu sortir?

en: Genius Setup
ca: Configuració del Genius

en: _Apply
ca: _Aplica

en: Output
ca: Sortida

en: Number/Expression output options
ca: Opcions de sortida de nombres/expressió

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
ca: Nombre màxim de dígits a la sortida (0=cap límit)

en: Results as floats
ca: Resultat com a coma flotant

en: Floats in scientific notation
ca: Coma flotant en notació científica

en: Always print full expressions
ca: Sempre escriu les expressions completes

en: Use mixed fractions
ca: Utilitza fraccions mesclades

en: Remember output settings across sessions
ca: Recorda els paràmetres de sortida entre sessions

en: Should the output settings in the "Number/Expression output options" frame be remembered for next session.  Does not apply to the "Error/Info output options" frame.
ca: Estableix si s'han de recordar els ajustaments de sortida de la secció «Opcions de sortida de nombres/expressió» per a la pròxima sessió. No s'aplica a la secció «Opcions de sortida d'error o informació».

en: Error/Info output options
ca: Opcions de sortida d'error o informació

en: Display errors in a dialog
ca: Mostra els errors en un diàleg

en: Display information messages in a dialog
ca: Mostra missatges d'informació en un diàleg

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
ca: Nombre màxim d'errors que es mostraran (0=cap límit)

en: Precision
ca: Precisió

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
ca: Atenció: la precisió de la coma flotant no es farà efectiva
    immediatament per a tots els nombres, sinó que només afectarà
    als nous nombres que siguin calculats i les noves variables.

en: Floating point precision (bits)
ca: Precisió en coma flotant (bits)

en: Remember precision setting across sessions
ca: Recorda el paràmetre de precisió entre sessions

en: Should the precision setting be remembered for next session.
ca: Estableix si el paràmetre de precisió s'ha de recordar a la sessió següent.

en: Terminal options
ca: Opcions de terminal

en: Scrollback lines
ca: Desplaçament lateral de línies

en: Font:
ca: Tipus de lletra:

en: Black on white
ca: Negre sobre blanc

en: Blinking cursor
ca: Cursor parpellejant

en: Memory
ca: Memòria

en: Limits
ca: Límits

en: When the limit is reached you will be asked if
    you wish to interrupt the calculation or continue.
    Setting to 0 disables the limit.
ca: Quan s'arriba al límit se us preguntarà si voleu interrompre els càlculs o continuar. Configurat a 0, es desactiva el límit.

en: Maximum number of nodes to allocate
ca: Màxim nombre de nodes a assignar

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
ca: <b>El Genius està executant alguna cosa.</b>
    
    Per favor proveu de nou després, o interrompeu l'operació en curs.

en: GEL files
ca: Fitxers del GEL

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Cannot open file!
ca: No es pot obrir el fitxer

en: Output from
ca: Sortida de %s:

en: End
ca: Fi

en: Load and Run
ca: Carrega i executa

en: _Load
ca: _Carrega

en: Cannot open file
ca: No es pot obrir el fitxer

note: context
en: Line: %d
ca: Línia: %d

en: The program you are closing is unsaved, are you sure you wish to close it without saving?
ca: El programa que esteu tancant no s'ha desat, esteu segur de tancar-lo sense desar?

en: Program_%d.gel
ca: Programa_%d.gel

en: Program %d
ca: Programa %d

en: Cannot open %s
ca: No es pot obrir %s

en: Open...
ca: Obre...

en: _Open
ca: _Obre

en: Program is read only
ca: El programa és de només lectura

en: <b>Cannot save file %s</b>
    Details: %s
ca: <b>No es pot desar el fitxer %s</b>
    Detalls: %s

en: <b>Cannot save file %s</b>
ca: <b>No es pot desar el fitxer %s</b>

en: Save new programs by "Save As..." first!
ca: Desa els nous programes amb "Desar com..." primer!

en: Some read-only programs are modified.  Use "Save As..." to save them to a new location.
ca: S'han modificat alguns programes de només lectura. Utilitzeu «Anomena i desa» per a desar-los en una nova localització.

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
ca: <b>No es pot desar el fitxer</b>
    Detalls: %s

en: <b>Cannot save file</b>
ca: <b>No es pot desar el fitxer</b>

en: Save As...
ca: Anomena i desa...

en: Save Console Output...
ca: Desar la sortida de la consola...

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
ca: <b>No s'ha seleccionat cap programa.</b>
    
    Creeu un nou programa, o seleccioneu-ne una de les pestanyes de la llibreta.

en: Cannot open pipe: %s
ca: No es pot obrir canonada: %s

en: <b>Cannot execute program</b>
    
    Cannot fork.
ca: <b>No es pot executar el programa</b>
    
    No es pot bifurcar.

en: <b>Error executing program</b>
    
    There was an error while writing the
    program to the engine.
ca: <b>Error executant el programa</b>
    
    S'ha produït un error en escriure el programa al motor.

en: Memory (node number) limit has been reached, interrupt the computation?
ca: S'ha assolit el límit de memòria (número de node), interrompre el càlcul?

note: error always textbox textbox_title bind_response wrap
en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
ca: No es pot executar genius-readline-helper-fifo

en: Readline helper died, weird.  Trying to recover, things may be odd.
ca: L'ajudant de Readline va morir, estranyament. Tractant de recuperar-se, les coses poden posar-se rares.

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
ca: 
    Atenció: s'ha compilat sense GtkSourceView (un editor de codi font molt millor)

note: parent
en: Cannot find the library file, genius installation may be incorrect
ca: No es pot trobar el fitxer de la biblioteca, és possible que la instal·lació del genius sigui incorrecta

note: parent
en: A file .genius in the home directory exists, but it should be a directory. Genius will not be able to save preferences.
ca: Hi ha un fitxer .genius al directori inicial, però hauria de ser un directori. Genius no podrà desar les seves preferències.

en: Console
ca: Consola

en: %sGenius %s%s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `%swarranty%s'.
    For help type `%smanual%s' or `%shelp%s'.%s
ca: %sGenius %s%s
    %s
    Això és programari lliure i no té CAP GARANTIA.
    Per a detalls sobre la llicència, escriviu '%swarranty%s'.
    Per a obtenir ajut escriviu '%smanual%s' o '%sajuda%s'.%s

en: Genius Math Tool
ca: Eina matemàtica Genius

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
ca: Calculadora i eina matemàtica Genius

en: Mathematics;Matrix;Vector;Linear Algebra;Calculus;Plot;Plotting;Graph;Graphing;Function;Number Theory;
ca: Matemàtiques;Matriu;Vector;Algebra lineal;Càlcul;Traç;Traçat;Gràfic;Funció;Teoria de nombres;

en: Rotate
ca: Gira

en: Rotate about %s axis:
ca: Gira al voltant de l'eix %s:

en: Rotate about dependent axis:
ca: Gira al voltant de l'eix dependent:

en: Print
ca: Impressió

en: _Print
ca: _Imprimeix

en: Print command:
ca: Comanda imprimir:

en: Cannot open temporary file, cannot print.
ca: No es pot obrir el fitxer temporal, no es pot imprimir.

en: Printing failed
ca: Ha fallat la impressió

en: Printing failed: %s
ca: Ha fallat la impressió: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
ca: El fitxer existeix. Desitgeu sobreescriure'l?

en: Export failed
ca: Ha fallat l'exportació

en: Export encapsulated postscript
ca: Exporta com a postscript encapsulat

en: Export postscript
ca: Exporta com a postscript

en: Export PDF
ca: Exporta com a PDF

en: Export PNG
ca: Exporta com a PNG

en: Missing ps2pdf command, perhaps ghostscript is not installed.
ca: Manca l'ordre ps2pdf. Potser no s'ha instal·lat el ghostscript.

en: EPS files
ca: Fitxers EPS

en: PS files
ca: Fitxers PS

en: PDF files
ca: Fitxers PDF

en: PNG files
ca: Fitxers PNG

en: Generate preview in EPS file (with ps2epsi)
ca: Genera una vista prèvia en un fitxer EPS (mitjançant ps2epsi)

en: Solver
ca: Resoledor

en: Clea_r solutions
ca: _Neteja les solucions

en: _Plot solution
ca: _Dibuixa la solució

en: Clicking on the graph window now will draw a solution according to the parameters set below, starting at the point clicked.  To be able to zoom by mouse again, close this window.
ca: En fer clic a la finestra del gràfic ara, es dibuixarà una solució d'acord amb els paràmetres establerts a continuació, començant pel punt on es fa clic. Per a poder fer zoom amb el ratolí de nou, tanqueu aquesta finestra.

en: X increment:
ca: Increment X:

en: T increment:
ca: Increment T:

en: T interval length:
ca: Longitud de l'interval T:

en: Point x:
ca: Punt x:

en: Plot
ca: Dibuixa

note: title GTK_WINDOW (genius_window) parent flags
en: _Stop
ca: _Atura

en: _Graph
ca: _Gràfic

en: _Print...
ca: _Imprimeix...

en: _Export postscript...
ca: _Exportar a postscript...

en: E_xport encapsulated postscript...
ca: E_xportar postscript encapsulat...

en: Export P_DF...
ca: Exportar P_DF...

en: Export P_NG...
ca: Exportar P_NG...

en: _Zoom
ca: _Ampliació

en: Zoom _out
ca: _Redueix

en: Zoom _in
ca: _Amplia

en: _Fit dependent axis
ca: _Ajusta l'eix dependent

en: _Reset to original zoom
ca: _Restableix al zoom original

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Reset angles
ca: _Restableix els angles

en: _Top view
ca: Vis_ta superior

en: R_otate axis...
ca: _Gira l'eix...

en: Start rotate _animation...
ca: Inicia l'_animació giratòria...

en: Stop rotate a_nimation...
ca: Atura l'a_nimació giratòria...

en: _Solver
ca: _Resoledor

en: _Solver...
ca: _Resoledor...

en: _Clear solutions
ca: _Netejar les solucions

en: Errors during plotting (possibly harmless), see the console.
ca: Errors durant el traçat (possiblement sense importància), vegeu la consola.

en: Function
ca: Funció

en: Function #%d
ca: Funció núm. %d

en: Graph limits not given as a 4-vector
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a vector de 4 elements

en: Graph limits not given as numbers
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a nombres

en: Graph limits not given as a 2-vector
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a vector de 2 elements

en: Graph limits not given as a 6-vector
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a vector de 6 elements

en: Ticks must be between 2 and 200
ca: Les divisions han d'estar entre 2 i 200

en: Ticks not given as numbers
ca: Les divisions no s'han donat com a nombres

en: Ticks not given as a number or a 2-vector
ca: Les divisions no s'han donat com a nombre o vector de 2 elements

en: Type in function name or expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that gives the slope at the point (%s,%s).
ca: Escriviu el nom de la funció o l'expressió que implica les variables %s i %s (o la variable %s que serà %s=%s+i%s) que dona el pendent al punt (%s,%s).

en: %s from:
ca: %s de:

en: %s interval length:
ca: %s longitud de l'interval:

en: Point %s:
ca: Punt %s:

en: Type in function names or expressions involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that give the d%s/d%s and d%s/d%s of the autonomous system to be plotted at the point (%s,%s).
ca: Escriviu els noms de les funcions o les expressions que impliquen les variables %s i %s (o la variable %s que serà %s=%s+i%s) que donen el d%s/d%s i d%s/d%s del sistema autònom a dibuixar al punt (%s,%s).

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them
ca: Escriviu els noms de les funcions o les expressions que impliquen la variable %s als quadres de sota per a dibuixar-les

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them.  Either fill in both boxes with %s= and %s= in front of them giving the %s and %s coordinates separately, or alternatively fill in the %s= box giving %s and %s as the real and imaginary part of a complex number.
ca: Introduïu els noms de les funcions o les expressions que impliquen la variable %s als quadres de sota per a fer-les gràfiques. Ompliu les dues caselles amb %s= i %s= al davant donant les coordenades %s i %s per separat, o bé ompliu la casella %s= donant %s i %s com a part real i imaginària d'un nombre complex.

en: Parameter %s from:
ca: Paràmetre %s de:

en: Type a function name or an expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) in the boxes below to graph them.  Functions with one argument only will be passed a complex number.
ca: Escriviu el nom d'una funció o una expressió que impliqui les variables %s i %s (o la variable %s que serà %s=%s+i%s) als quadres de sota per a fer-les gràfiques. Es passarà un nombre complex a les funcions amb un sol argument.

en: Change variable names
ca: Canviar el nom de les variables

en: Some values were illegal
ca: Alguns valors eren il·legals

en: independent variable (x):
ca: Variable independent (x):

en: dependent variable (y):
ca: variable dependent (y):

en: complex variable (z = x+iy):
ca: variable complexa (z = x+iy):

en: independent variable (y):
ca: variable independent (y):

en: independent complex variable (z = x+iy):
ca: variable independent complexa (z = x+iy):

en: _Functions / Expressions
ca: _Funcions / Expressions

note: t range
en: Parameter t from:
ca: Paràmetre 1 de:

en: to:
ca: a:

en: by:
ca: per:

en: Pa_rametric
ca: Pa_ramètric

note: # of ticks
en: Vertical ticks:
ca: Divisions verticals:

note: # of ticks
en: Horizontal ticks:
ca: Divisions horitzontals:

en: Sl_ope field
ca: Camp Sl_ope

note: Normalize the arrow length?
en: _Normalize arrow length (do not show size)
ca: _Normalitza la longitud de la fletxa (no mostris la mida)

en: _Vector field
ca: Camp _Vector

note: draw legend?
en: _Draw legend
ca: _Dibuixa la llegenda

note: draw axis labels?
en: Draw axis labels
ca: Dibuixa les etiquetes dels eixos

note: change varnames
en: Change variable names...
ca: Canviar el nom de les variables...

note: plot window * Plot window frame
en: Plot Window
ca: Finestra de dibuix

note: * X range
en: X from:
ca: X des de:

note: * Y range
en: Y from:
ca: Y des de:

note: fit dependent axis?
en: Fit dependent axis
ca: Ajusta l'eix dependent

en: Function / Expression
ca: Funció / Expressió

note: * Z range
en: Dependent axis from:
ca: Eix dependent de:

en: Function _line plot
ca: Dibuix de funció _lineal

en: _Surface plot
ca: Traçat de _superfície

en: No functions to plot or no functions could be parsed
ca: No hi ha cap funció per a analitzar o no s'ha pogut analitzar cap funció

en: Invalid %s range
ca: Rang %s invàlid

en: Invalid dependent range
ca: Rang dependent invàlid

en: Only specify %s and %s, or %s, not all at once.
ca: Tan sols especifiqueu %s i%s, o %s, no tots al mateix temps.

en: Create Plot
ca: Crea una gràfica

en: %s: Plotting in progress, cannot call %s
ca: %s: traçat en progrés. No es pot cridar %s

en: %s: argument not a function
ca: %s: l'argument no és una funció

en: %s: only one function supported
ca: %s: només se suporta una funció

en: Graph limits not given as a 4-vector or a 6-vector
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a vector de 4 o 6 elements

en: %s: invalid X range
ca: %s: conjunt de valors per a X no vàlid

en: %s: invalid Y range
ca: %s: conjunt de valors per a Y no vàlid

en: %s: invalid Z range
ca: %s: Rang Z invàlid

en: %s: dx must be positive
ca: %s: dx ha de ser positiu

en: %s: Slope field not active
ca: %s: el camp de pendent no és actiu

en: %s: dt must be positive
ca: %s: dt ha de ser positiu

en: %s: tlen must be positive
ca: %s: tlen ha de ser positiu

en: %s: Vector field not active
ca: %s: el camp de vector no és actiu

en: %s: First argument must be a function
ca: %s: el primer argument ha de ser una funció

en: %s: First two arguments must be functions
ca: %s: els primers dos arguments han de ser funcions

en: %s: only up to 10 functions supported
ca: %s: només es permeten 10 funcions com a màxim

en: Graph limits not given as a 2-vector or a 4-vector
ca: Els límits de la gràfica no s'han donat com a vector de 2 o 4 elements

en: %s: invalid T range
ca: %s: Rang T invàlid

en: %s: Not in line plot mode.  Perhaps run LinePlot or LinePlotClear first.
ca: %s: no en mode de traçat lineal. Proveu d'executar LinePlot o LinePlotClear primer.

en: %s: Points should be given as a real, n by 2 matrix with columns for x and y, n>=%d, or as a complex valued n by 1 matrix
ca: %s: els punts s'han de donar com una matriu real n per 2 amb columnes per a x i y, n>=%d o com una matriu n per 1 valorada complexa

en: %s: If points are given as an n by 2 matrix, then this matrix must be real
ca: %s: si els punts es donen com una matriu d'n per 2, aquesta matriu ha de ser real

en: %s: Points should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y and z, n>=%d
ca: %s: els punts s'han de donar com una matriu real n per 3 amb columnes per a x, y i z, n>=%d

en: %s: No color specified
ca: %s: No s'ha especificat cap color

en: %s: Cannot parse color '%s'
ca: %s: no es pot analitzar el color «%s»

en: %s: A vector giving color should be a 3-vector of real numbers between 0 and 1
ca: %s: un vector que dona color ha de ser un vector de 3 nombres reals entre 0 i 1

en: %s: Warning: Values for red, green, or blue out of range (0 to 1), I will clip them to this interval
ca: %s: advertència: els valors del vermell, verd o blau són fora de rang (0 a 1). Es retallaran en aquest interval

en: %s: Color must be a string or a three-vector of rgb values (between 0 and 1)
ca: %s: el color ha de ser una cadena o un vector de tres valors RGB (entre 0 i 1)

en: %s: Wrong number of arguments
ca: %s: nombre d'arguments incorrecte

en: %s: No thickness specified
ca: %s: No s'ha especificat el gruix

en: %s: No window specified
ca: %s: No s'ha especificat cap finestra

en: %s: arrow style should be "origin", "end", "both", or "none"
ca: %s: l'estil de fletxa ha de ser «origin», «end», «both» o «none»

en: %s: No legend specified
ca: %s: No s'ha especificat la llegenda

en: %s: Legend must be a string
ca: %s: La llegenda ha de ser una cadena

en: %s: Unknown style: %s
ca: %s: Estil desconegut: %s

en: %s: Bad parameter
ca: %s: Paràmetre erroni

en: %s: Unknown style
ca: %s: Estil desconegut

en: %s: Surface should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y, z, where n>=3
ca: %s: la superfície s'ha de donar com una matriu real n per 3 amb columnes per a x, y i z, on n>=3

en: %s: argument not a matrix of data
ca: %s: l'argument no és una matriu de dades

en: %s: Surface grid data should be given as a real matrix
ca: %s: les dades de la graella de superfície s'han de donar com una matriu real

en: %s: first argument not a matrix of data
ca: %s: el primer argument no és una matriu de dades

en: %s: second argument not a 4 or 6 element vector of limits
ca: %s: el segon argument no és un vector de límits de 4 o 6 elements

en: %s: too many arguments or last argument not a string label
ca: %s: massa arguments o el darrer argument no és una etiqueta de cadena

en: %s: first argument not a nonempty string
ca: %s: el primer argument no és una cadena no buida

en: %s: type not specified and filename has no extension
ca: %s: tipus no especificat i el nom de fitxer no té cap extensió

en: %s: second argument not a nonempty string
ca: %s: el segon argument no és una cadena no buida

en: %s: plot canvas not active, cannot export
ca: %s: no es pot exportar perquè el llenç del gràfic no és actiu

en: %s: export failed
ca: %s: ha fallat l'exportació

en: %s: unknown file type, can be "png", "eps", or "ps".
ca: %s: tipus de fitxer desconegut, pot ser "png", "eps", o "ps".

en: Variable names not given in a 4-vector
ca: Els noms de les variables no s'han donat en un vector de 4 elements

en: Variable names should be strings
ca: Els noms de les variables han de ser cadenes

en: Variable names must be valid identifiers
ca: Els noms de les variables han de ser identificadors vàlids

en: Variable names must be mutually distinct
ca: Els noms de les variables han de ser diferents entre si

en: Variable names not given in a 3-vector
ca: Els noms de les variables no s'han donat en un vector de 3 elements

en: Plotting
ca: Dibuix

note: internal
en: Plot a function with a line.  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
ca: Dibuixeu una funció amb una línia. Primer, indiqueu les funcions (fins a 10) i, després, opcionalment, els límits com a x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric function with a line.  First come the functions for x and y then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
ca: Dibuixeu una funció paramètrica amb una línia. Primer, indiqueu les funcions de x i y; després, opcionalment, els límits de t com a t1,t2,tinc, i, finalment, també opcionalment, els límits com a x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric complex valued function with a line.  First comes the function that returns x+iy then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
ca: Traça una funció complexa paramètrica amb una línia. Primer ve a la funció que retorna x+iy llavors opcionalment els límits t com t1,t2,tinc, llavors opcionalment els límits com x1,x2,y1,y2

en: Draw a slope field.  First comes the function dy/dx in terms of x and y (or a complex z) then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
ca: Dibuixeu un camp de pendent. Primer, indiqueu la funció dy/dx en termes de x i y (o una z complexa) i després, opcionalment, els límits com a x1,x2,y1,y2

en: Draw a vector field.  First come the functions dx/dt and dy/dt in terms of x and y then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
ca: Dibuixeu camp vectorial. Primer, indiqueu les funcions dx/dt i dy/dt en termes de x i y i després, opcionalment, els límits com a x1,x2,y1,y2

en: Draw a solution for a slope field starting at x,y and using dx as increment
ca: Dibuixa una solució per a un camp de pendent que comença a x,y i utilitza dx com a increment

en: Clear all the slopefield solutions
ca: Neteja totes les solucions del camp de pendents

en: Draw a solution for a vector field starting at x,y, using dt as increment for tlen units
ca: Dibuixa una solució per a un camp vectorial que comença a x,y i utilitza dt com a increment de les unitats tlen

en: Clear all the vectorfield solutions
ca: Neteja totes les solucions del camp vectorial

en: Plot a surface function which takes either two arguments or a complex number.  First comes the function then optionally limits as x1,x2,y1,y2,z1,z2
ca: Dibuixeu una funció de superfície de dos arguments o un nombre complex. Primer, indiqueu la funció i després, opcionalment, els límits com a x1,x2,y1,y2,z1,z2

en: Show the surface (3d) plot window and clear out functions
ca: Mostra la finestra del diagrama de superfície (3D) i neteja les funcions

en: Plot surface data given as n by 3 matrix (n>=3) of data with each row being x,y,z.  Optionally can pass a label string and limits.  If no limits passed, limits computed from data.
ca: Traça les dades de superfície donades com a matriu de dades n per 3 (n>=3) on cada fila és x,y,z. Opcionalment, es pot passar una cadena d'etiquetes i límits. Si no es passen els límits, es calculen a partir de les dades.

en: Plot surface data given as a matrix (where rows are the x coordinate and columns are the y coordinate), the limits are given as [x1,x2,y1,y2] or optionally [x1,x2,y1,y2,z1,z2], and optionally a string for the label.
ca: Traça les dades de superfície donades com una matriu (on les files són les coordenades x i les columnes són les coordenades y); els límits es donen com a [x1,x2,y1,y2] o opcionalment [x1,x2,y1,y2,z1,z2], i, opcionalment, una cadena per a l'etiqueta.

en: Draw a line from x1,y1,z1 to x2,y2,z2 on the surface (3d) plot.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 can be replaced by a n by 3 matrix for a longer line
ca: Dibuixa una línia des de x1,y1,z1 a x2,y2,z2 a la gràfica de superfície (3D). Es pot substituir x1,y1,z1,x2,y2,z2 per una matriu d'n per 3 per a una línia més llarga

en: Draw a point at x,y,z on the surface (3d) plot.  x,y,z can be replaced by a n by 3 matrix for more points.
ca: Dibuixa un punt a x,y,z a la gràfica de superfície (3D). Es pot substituir x,y,z per una matriu n per 3 per a més punts.

en: Show the line plot window and clear out functions
ca: Mostra la finestra del diagrama lineal i neteja les funcions

en: Draw a line from x1,y1 to x2,y2.  x1,y1,x2,y2 can be replaced by a n by 2 matrix for a longer line.
ca: Dibuixa una línia des de x1,y1 a x2,y2. Es pot substituir x1,y1,x2,y2 per una matriu d'n per 2 per a una línia més llarga.

en: Draw a point at x,y.  x,y can be replaced by a n by 2 matrix for more points.
ca: Dibuixa un punt a x,y. Es pot substituir x,y per una matriu n per 2 per a més punts.

en: Freeze the plot canvas, that is, inhibit drawing
ca: Congela el llenç de la trama, és a dir, inhibeix el dibuix

en: Thaw the plot canvas and redraw the plot immediately
ca: Desfà el llenç del gràfic i redibuixa immediatament el gràfic

en: Raise the plot window, and create the window if necessary
ca: Apuja la finestra del gràfic i crea la finestra si cal

en: Wait for a click on the line plot window, return the location.
ca: Espera un clic a la finestra de traçat de línies, torna la ubicació.

en: Return current mouse location on the line plot window.
ca: Torna la ubicació actual del ratolí a la finestra del traçat de línies.

en: Export the current contents of the plot canvas to a file.  The file type is given by the string type, which can be "png", "eps", or "ps".
ca: Exporta el contingut actual del llenç del diagrama a un fitxer. El tipus de fitxer és definit pel tipus de cadena, que pot ser «png», «eps» o «ps».

en: Number of slopefield ticks as a vector [vertical,horizontal].
ca: Nombre de marques de camp de pendent com a vector [vertical,horitzontal].

en: Number of vectorfield ticks as a vector [vertical,horizontal].
ca: Nombre de marques de camp vectorial com a vector [vertical,horitzontal].

en: Default names used by all 2D plot functions.  Should be a 4 vector of strings or identifiers [x,y,z,t].
ca: Noms per defecte utilitzats per totes les funcions de traçat 2D. Hauria de ser un vector de 4 cadenes o identificadors [x,y,z,t].

en: Default names used by surface plot functions.  Should be a 3 vector of strings or identifiers [x,y,z] (where z=x+iy and not the dependent axis).
ca: Noms per defecte utilitzats per les funcions del diagrama de superfície. Hauria de ser un vector de 3 cadenes o identificadors [x,y,z] (on z=x+iy i no l'eix dependent).

en: Normalize vectorfields if true.  That is, only show direction and not magnitude.
ca: Normalitza els camps vectorials si és cert. És a dir, només mostra direcció i no magnitud.

en: If to draw legends or not on line plots.
ca: Estableix si s'han de dibuixar llegendes o no als gràfics lineals.

en: If to draw axis labels on line plots.
ca: Estableix si s'han de dibuixar les etiquetes dels eixos als diagrames lineals.

en: If to draw legends or not on surface plots.
ca: Si s'han de dibuixar llegendes o no als gràfics de superfície.

en: Line plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
ca: Finestra de dibuix de línies (límits) com a vector de 4 elements de la forma [x1,x2,y1,y2]

en: Surface plotting window (limits) as a 6-vector of the form [x1,x2,y1,y2,z1,z2]
ca: Finestra de dibuix de superfície (límits) com a vector de 6 elements de la forma [x1,x2,y1,y2,z1,z2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
ca: No existeix el determinant d'una matriu que no sigu quadrada

en: Trying to increment a nonvalue
ca: Intentant incrementar un sense-valor

en: Integer exponent too large to compute
ca: L'exponent enter és massa gran per a ser calculat

en: Can't do modulo of floats or rationals!
ca: No es pot obtenir el mòdul de punts flotant o racionals

en: Can't do GCD of floats or rationals!
ca: No es pot obtenir el MCD de punts flotant o racionals

en: Can't modulo invert non integers!
ca: No es pot invertir el mòdul de nombres no enters

en: Can't get Jacobi symbols of floats or rationals!
ca: No es poden obtenir els símbols de jacobi de comes flotants o racionals

en: Can't get Legendre symbols of floats or rationals!
ca: No es poden obtenir els símbols de legendre de comes flotants o racionals

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
ca: No es pot obtenir el símbol de Jacobi amb l'extensió Kronecker de comes flotants o racionals!

en: Lucas must get an integer argument!
ca: Lucas ha de rebre un argument enter

en: Number too large to compute Lucas number!
ca: El nombre és massa gran per a calcular el nombre de Lucas.

en: No such thing as negative Lucas numbers!
ca: No existeix cap nombre de Lucas negatiu.

en: Cannot get next prime after non-integer!
ca: No es pot obtenir el següent primer d'un nombre que no sigui enter

en: %s: can't work on non-integers!
ca: %s: no es pot treballar amb nombres que no siguin enters

en: Can't do factorials of rationals or floats!
ca: No es pot obtenir el factorial d'un racional o d'una coma flotant

en: Number too large to compute factorial!
ca: El nombre és massa gran per a calcular el factorial

en: Can't do factorials of negative numbers!
ca: No es pot obtenir el factorial de nombres negatius

en: Can't do binomials of rationals or floats!
ca: No es poden obtenir binomials de racionals o floats.

en: %s: Bad types for mod power
ca: %s: tipus incorrectes per a la potència mod

en: Can't invert %s modulo %s in %s
ca: No es pot invertir %s mòdul %s en %s

en: Can't make random integer from a non-integer
ca: No es pot obtenir un enter a l'atzar d'un nombre que no és enter

en: Range for random integer must be positive
ca: El rang per a l'enter a l'atzar ha de ser positiu

en: Can't get numerator of floating types
ca: No és possible obtenir el numerador d'un tipus real

en: Can't compare complex numbers
ca: No es poden comparar nombres complexos

en: Can't modulo complex numbers
ca: No es pot obtenir el mòdul d'un nombre complex

en: Inverse of %s modulo %s not found!
ca: No s'ha trobat l'invers de %s mòdul %s

en: Can't do modulo invert on complex numbers
ca: No es pot obtenir la inversió de mòdul d'un nombre complex

en: Can't GCD complex numbers
ca: No es pot obtenir el MCD d'un nombre complex

en: Can't LCM complex numbers
ca: No es pot obtenir el mcm d'un nombre complex

en: Can't get Jacobi symbols of complex numbers
ca: No es poden obtenir els símbols de jacobi d'un nombre complex

en: Can't get Legendre symbols of complex numbers
ca: No es poden obtenir els símbols de Legendre d'un nombre complex

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
ca: No es pot obtenir el símbol de Jacobi amb l'extensió Kronecker d'un nombre complex

en: Can't get Lucas number for complex numbers
ca: No es pot obtenir el nombre de Lucas d'un nombre complex

en: Can't get next prime for complex numbers
ca: No es pot obtenir el següent primer d'un nombre complex

en: %s: can't work on complex numbers
ca: %s: no es pot treballar amb nombres complexos

en: %s: can't take logarithm of 0
ca: %s: no es pot fer el logaritme de 0

en: arctan2 not defined for complex numbers
ca: arctan2 no s'ha definit per nombres complexos

en: Can't make random integer out of a complex number
ca: No es pot fer un enter a l'atzar a partir d'un nombre complex

en: Can't make factorials of complex numbers
ca: No es poden calcular factorials d'un nombre complex

en: Can't make binomials of complex numbers
ca: No es poden calcular factorials d'un nombre complex

en: Can't determine type of a complex number
ca: No es pot determinar el tipus d'un nombre complex

en: Can't convert complex number into integer
ca: No es pot convertir el nombre complex en enter

en: Can't convert real number to integer
ca: No es pot convertir el nombre real en enter

en: Integer too large for this operation
ca: L'enter és massa gran per a aquesta operació

en: Can't convert complex number into a double
ca: No es pot convertir el nombre complex a doble precisió

en: Can't convert real number to double
ca: No es pot convertir el nombre real a doble precisió

en: Number too large for this operation
ca: El nombre és massa gran per a aquesta operació

en: ERROR: local statement not the first statement in function definition
ca: ERROR: la sentència local no és la primera sentència en la definició de la funció

en: Can't open plugin!
ca: No es pot obrir el connector

en: Can't initialize plugin!
ca: No es pot inicialitzar el connector

en: %s: '%s' not a function of one variable
ca: %s: «%s» no és una funció d'una variable

en: %s: Cannot differentiate the '%s' function
ca: %s: no es pot diferenciar la funció «%s»

en: Symbolic Operations
ca: Operacions simbòliques

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable.
ca: Intenta diferenciar simbòlicament la funció f, on f és una funció d'una variable.

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable, returns null if unsuccessful but is silent.
ca: Intenta diferenciar simbòlicament la funció f, on f és una funció d'una variable, torna nul si no té èxit però és silenciós.

en: This is the test-plugin function
ca: Aquesta és la funció del connector de proves

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
ca: Heu obert un connector de prova.
    
    S'avaluarà 2+2 com a demostració
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
ca: I a continuació, afegiré una funció anomenada TestPluginFuction

en: That's it, isn't this fun
ca: Oi que és divertit?

en: Stack underflow!
ca: Desbordament inferior de la pila

en: _Yes
ca: _Sí
