genius 1.16 - en to nb translation catalogue (238 entries)

en: Compose two functions
nb: Sett sammen to funksjoner

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
nb: Sett sammen en funksjon med seg selv n ganger, og gi x som et argument og returner x hvis n == 0

en: Make a string
nb: Lag en streng

en: Absolute value
nb: Absolutt verdi

en: Return all factors of a number
nb: Returner alle faktorer av et tall

en: Delete a column of a matrix
nb: Slett en kolonne i en matrise

en: Delete a row of a matrix
nb: Slett en rad i en matrise

en: Sort vector elements
nb: Sorter vektorelementer

en: Bad identifier for function node!
nb: Ugyldig identifikator for funksjonsnode!

en: Unexpected operator!
nb: Uventet operator!

en: NULL function!
nb: NULL-funksjon!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
nb: Uventet funksjonstype!

en: NULL tree!
nb: NULL-tre!

en: Unexpected node!
nb: Uventet node!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
nb: Filen '%s' er i feil versjon av GEL

en: Badly formed record
nb: Dårlig utformet oppføring

en: Record out of place
nb: Feilplassert oppføring

en: Missing value for function
nb: Mangler verdi for funksjon

en: Can't open file: '%s'
nb: Kan ikke åpne fil: '%s'

en: Can't expand '%s'
nb: Kan ikke utvide «%s»

en: Cannot open plugin '%s'!
nb: Kan ikke åpne tillegg «%s»!

en: ERROR: Probably corrupt stack!
nb: FEIL: Sannsynligvis korrupt stakk!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
nb: FEIL: Kan ikke kjøre flere ting samtidig!

en: ERROR: %s before newline
nb: FEIL: %s før linjeskift

en: ERROR: %s at end of input
nb: FEIL: %s ved slutten av inndata

en: ERROR: %s before '%s'
nb: FEIL: %s før «%s»

en: Bad tree record when decompiling
nb: Ugyldig tre-oppføring under dekompilering

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
nb: Potenser er kun definert på (kvadratisk matrise)^(heltall)

en: Exponent too large
nb: Eksponenten er for stor

en: Matrix appears singular and can't be inverted
nb: Matrisen ser ut til å være singulær og kan ikke inverteres

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
nb: Kan ikke dividerer matriser av forskjellige størrelser eller som er ikke-kvadratiske

en: Can't divide by a non-square matrix
nb: Kan ikke dividere med en ikke-kvadratisk matrise

en: Unevaluatable function type encountered!
nb: Uevaluerbar funksjonstype funnet!

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
nb: Variabel «%s» brukt uinitiert, kanskje du mente %s.

en: Variable '%s' used uninitialized
nb: Variabel «%s» brukt uinitiert

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
nb: Kall til «%s» med feil antall argumenter!
    (skulle vært %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
nb: Forsøk på å referere til «%s» som ikke er en referanse!

en: NULL reference encountered!
nb: NULL-referanse funnet!

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
nb: Primitiver må få numeriske/matrise/streng-argumenter

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
nb: Funksjon «%s» brukt uinitiert, kanskje du mente %s.

en: Function '%s' used uninitialized
nb: Funksjon «%s» brukt uinitiert

en: Can't dereference '%s'!
nb: Kan ikke referere til '%s'!

en: Can't call a non-function!
nb: Kan ikke kalle en ikke-funksjon!

en: Reference function with arguments encountered!
nb: Referanse-funksjon med argumenter funnet!

en: Unnamed reference function encountered!
nb: Referanse-funksjon uten navn funnet!

en: Wrong argument type as matrix index
nb: Feil argumenttype som matriseindeks

en: Matrix index too large
nb: Matriseindeksen er for stor

en: Matrix index out of range
nb: Matriseindeks utenfor gyldig område

en: Indexed Lvalue not user function
nb: Indeksert Lvalue ikke brukerfunksjon

en: Dereference of non-identifier!
nb: Referanse til ikke-identifikator!

en: Dereference of undefined variable!
nb: Referanse til udefinert variabel!

en: Dereference of non-reference!
nb: Referanse til ikke-referanse!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
nb: Indeksert Lvalue ikke en identifikator eller en referanse

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
nb: Lvalue er ikke en identifikator/referanse/matrise-lokasjon!

en: Referencing an undefined variable!
nb: Refererer til en udefinert variabel!

en: number
nb: tall

en: matrix
nb: matrise

en: string
nb: streng

en: function
nb: funksjon

en: identifier
nb: identifikator

en: polynomial
nb: polynom

en: boolean
nb: bolsk verdi

en: Division
nb: Divisjon

en: Bad types for '%s'
nb: Ugyldige typer for «%s»

en: Bad type for '%s'
nb: Ugyldig type for «%s»

en: %s not defined on <%s>
nb: %s ikke definert på <%s>

en: Global variables:
nb: Globale variabler:

en: 
    Local variables:
nb: 
    Lokale variabler:

en: Division by zero!
nb: Divisjon med null!

note: internal
en: Combinatorics
nb: Kombinatorikk

note: internal
en: Functions
nb: Funksjoner

note: internal
en: Equation Solving
nb: Løsing av likninger

note: internal
en: Statistics
nb: Statistikk

note: internal
en: Polynomials
nb: Polynomer

note: internal
en: Miscellaneous
nb: Forskjellig

note: internal
en: Displays the user manual
nb: Viser brukerhåndboken

en: Exits the program
nb: Avslutter programmet

en: Waits a specified number of seconds
nb: Venter et angitt antall sekunder

en: Set a global variable
nb: Sett en global variabel

en: Floating point precision
nb: Flyttallspresisjon

en: Use scientific notation
nb: Bruk vitenskaplig notasjon

en: The number pi
nb: Tallet pi

en: The natural number e
nb: Det naturlige tallet e

en: The Golden Ratio
nb: Det gylne snitt

en: Round a number
nb: Rund av et tall

en: line %d: %s
nb: linje %d: %s

en: Too many errors! (%d followed)
nb: For mange feil! (%d fulgt)

en: Out of range!
nb: Utenfor gyldig område!

en: Can't open file
nb: Kan ikke åpne filen

en: _New Program
nb: _Nytt program

en: _Open...
nb: _Åpne …

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: _Save
nb: L_agre

en: Save current file
nb: Lagre aktiv fil

en: Save All _Unsaved
nb: Lagre alle _ulagrede

en: Save all unsaved programs
nb: Lagre alle ulagrede programmer

en: Save _As...
nb: Lagre _som …

en: Save to a file
nb: Lagre til en fil

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
nb: _Lukk

en: Close the current file
nb: Lukk aktiv fil

en: _Load and Run...
nb: _Last og kjør …

en: Load and execute a file in genius
nb: Last og kjør en fil i genius

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Quit
nb: Avslutt

en: _Undo
nb: A_ngre

en: Undo the last action
nb: Angre siste handling

en: _Redo
nb: Gjenopp_rett

en: Redo the undone action
nb: Gjenopprett angret handling

en: Cu_t
nb: Klipp u_t

en: Cut the selection
nb: Klipp ut utvalget

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Copy the selection
nb: Kopier utvalget

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Paste the clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavlen

en: Copy Answer As Plain Te_xt
nb: Kopier svaret som ren te_kst

en: _Run
nb: Kjø_r

en: Run current program
nb: Kjør aktivt program

en: _Interrupt
nb: _Avbryt

en: Interrupt current calculation
nb: Avbryt aktiv kalkulasjon

en: _Next Tab
nb: _Neste fane

en: Go to next tab
nb: Gå til neste fane

en: _Previous Tab
nb: _Forrige fane

en: Go to previous tab
nb: Gå til forrige fane

en: _Console
nb: _Konsoll

en: Go to the console tab
nb: Gå til konsollfanen

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: Configure Genius
nb: Konfigurer Genius

en: _Contents
nb: _Innhold

en: View the Genius manual
nb: Vis brukerhåndbok for Genius

en: _Help on Function
nb: _Hjelp for funksjon

en: Help on a function or a command
nb: Hjelp for en funksjon eller en kommando

en: _Warranty
nb: _Garanti

en: Display warranty information
nb: Vis informasjon om garanti

en: _About
nb: _Om

en: About Genius
nb: Om Genius

en: _Calculator
nb: _Kalkulator

en: P_lugins
nb: Ti_llegg

en: _Programs
nb: _Programmer

en: _Settings
nb: Inn_stillinger

note: parent flags
en: _Help
nb: _Hjelp

en: New
nb: Ny

en: Open
nb: Åpne

en: Help on Function
nb: Hjelp for funksjon

en: Function or command name:
nb: Funksjon eller kommandonavn:

en: <b>Help on %s not found</b>
nb: <b>Hjelp for %s ble ikke funnet</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
nb: <b>Hjelp for %s ble ikke funnet</b>
    
    Kanskje du mente %s.

en: Error
nb: Feil

en: Information
nb: Informasjon

en: %s undefined
nb: %s er udefinert

note: printed before local variable in certain * context
en: (context %d)
nb: (kontekst %d)

en: %s not a user variable
nb: %s er ikke en brukervariabel

en: Monitoring: %s
nb: Overvåker: %s

en: Update continuously
nb: Oppdater kontinuerlig

en: Monitor a Variable
nb: Overvåk en variabel

en: Variable name:
nb: Navn på variabel:

note: error always textbox
en: Full Answer
nb: Fullt svar

en: 
    Too many errors! (%d followed)
nb: 
    For mange feil! (%d fulgt)

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
nb: <b>Kan ikke vise hjelp</b>
    
    %s

en: Genius Mathematical Tool
nb: Genius matematikkverktøy

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
nb: Genius kjører noe i bakgrunnen. Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Are you sure you wish to quit?
nb: Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Genius Setup
nb: Oppsett av Genius

en: Output
nb: Utskrift

en: Number/Expression output options
nb: Alternativer for utskrift av tall/uttrykk

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
nb: Maks antall siffer for utskrift (0=ubegrenset)

en: Results as floats
nb: Svar som flyttall

en: Floats in scientific notation
nb: Flyttall i vitenskaplig notasjon

en: Always print full expressions
nb: Alltid skriv ut hele uttrykk

en: Error/Info output options
nb: Feil/Info utskriftsalternativer

en: Display errors in a dialog
nb: Vis feil i en dialog

en: Display information messages in a dialog
nb: Vis informasjonsmeldinger i en dialog

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
nb: Maks antall feil som skal vises (0=ubegrenset)

en: Precision
nb: Presisjon

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
nb: MERK: Flyttallspresisjonen vil kanskje ikke effektueres
    for alle tall med en gang, bare nye beregninger og nye
    variable vil påvirkes.

en: Floating point precision (bits)
nb: Flyttallspresisjon (bits)

en: Terminal options
nb: Alternativer for terminal

en: Scrollback lines
nb: Tilbakerulling i linjer

en: Font:
nb: Skrifttype:

en: Black on white
nb: Sort på hvit

en: Blinking cursor
nb: Blinkende markør

en: Memory
nb: Minne

en: Limits
nb: Grenser

en: GEL files
nb: GEL-filer

en: All files
nb: Alle filer

en: Cannot open file!
nb: Kan ikke åpne fil!

en: Output from
nb: Utskrift fra

en: End
nb: Avslutt

en: Load and Run
nb: Last og kjør

en: _Load
nb: _Last

en: Cannot open file
nb: Kan ikke åpne fil

note: context
en: Line: %d
nb: Linje: %d

en: Cannot open %s
nb: Kan ikke åpne %s

en: Open...
nb: Åpne …

en: Program is read only
nb: Programmet er skrivebeskyttet

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
nb: <b>Kan ikke lagre fil</b>
    Detaljer: %s

en: Save As...
nb: Lagre som …

en: Cannot open pipe: %s
nb: Kan ikke åpne rør: %s

en: Console
nb: Konsoll

en: Genius Math Tool
nb: Genius matematikkverktøy

en: Rotate
nb: Roter

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print command:
nb: Utskriftskommando:

en: Printing failed
nb: Utskrift feilet

en: Printing failed: %s
nb: Utskrift feilet: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
nb: Filen eksisterer allerede. Overskriv den?

en: Export failed
nb: Eksport feilet

en: Export postscript
nb: Eksporter PostScript

en: Export PNG
nb: Eksport PNG

en: EPS files
nb: EPS-filer

en: PS files
nb: PS-filer

en: PNG files
nb: PNG-filer

en: _Print...
nb: _Skriv ut …

en: _Export postscript...
nb: _Eksporter PostScript …

en: Export P_NG...
nb: Eksporter P_NG …

en: Zoom _out
nb: Zoom _ut

en: Zoom _in
nb: Zoom _inn

en: _View
nb: _Vis

en: R_otate axis...
nb: R_oter akse …

en: Invalid %s range
nb: Uyldig %s-område

en: Create Plot
nb: Lag plott

en: Plotting
nb: Plotter

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
nb: Determinanten til en ikke-kvadratisk matrise er udefinert

en: Can't do modulo of floats or rationals!
nb: Kan ikke bruke modulo på flyttall eller rasjonale tall!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
nb: Kan ikke utføre GCD på flyttall eller rasjonale tall!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
nb: Kan ikke faktorisere rasjonale tall eller flyttall!

en: Number too large to compute factorial!
nb: Tallet er for stort til å beregne faktor!

en: Can't do factorials of negative numbers!
nb: Kan ikke faktorisere negative tall!

en: Can't compare complex numbers
nb: Kan ikke sammenligne komplekse tall

en: Can't modulo complex numbers
nb: Kan ikke utføre modulo på komplekse tall

en: Can't GCD complex numbers
nb: Kan ikke bruke GCD på komplekse tall

en: Can't make factorials of complex numbers
nb: Kan ikke faktorisere komplekse tall

en: Can't determine type of a complex number
nb: Kan ikke bestemme typen av et komplekst tall

en: Can't convert complex number into integer
nb: Kan ikke konvertere et komplekst tall til helltall

en: Can't convert real number to integer
nb: Kan ikke konvertere flyttall til heltall

en: Integer too large for this operation
nb: Heltall for stort for denne operasjonen

en: Can't initialize plugin!
nb: Kan ikke initiere tillegg!

en: Symbolic Operations
nb: Symbolske operasjoner

en: Stack underflow!
nb: Stakk underflyt
