genius - en to pt translation catalogue (1122 entries)

en: Compose two functions
pt: Compõem duas funções

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
pt: Compõe uma função consigo mesma n vezes, passando x como argumento, e retornando x se n == 0

en: Print a table of values for f(n) for numbers from vector v, or if v is a number for integers from 1 to v
pt: Exibe uma tabela de valores para f(n) de números do vetor v ou se v é um número para inteiros de 1 a v

en: Make a string
pt: Cria uma string

en: Tolerance of the Chop function
pt: Tolerância da função de Chop

en: How many iterations to try to find the limit for continuity and limits
pt: Quantas iterações tentar para encontrar o limite para continuidade e limites

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of continuity
pt: Quantos passos sucessivos para estar dentro da tolerância para cálculos de continuidade

en: Tolerance for continuity of functions and for calculating the limit
pt: Tolerância para continuidade de funções e para calcular o limite

en: How many iterations to try to find the limit for derivative
pt: Quantas iterações tentar para encontrar o limite de derivadas

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of derivative
pt: Quantos passos sucessivos para estar dentro da tolerância para cálculos de derivada

en: Tolerance for calculating the derivatives of functions
pt: Tolerância para calcular as derivadas de funções

en: Tolerance of the ErrorFunction (used for complex values only)
pt: Tolerância de ErrorFunction (usada apenas para valores complexos)

en: Tolerance of the GaussDistribution function
pt: Tolerância da função de Distribuição de Gauss

en: The function used for numerical integration in NumericalIntegral
pt: A função usada para integração numérica em NumericalIntegral

en: Steps to perform in NumericalIntegral
pt: Passos para executar em NumericalIntegral

en: How many iterations to try for InfiniteSum and InfiniteProduct
pt: Quantas iterações tentar para InfiniteSum e InfiniteProduct

en: How many successive steps to be within tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
pt: Quantos passos sucessivos para estar dentro da tolerância para InfiniteSum e InfiniteProduct

en: Tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
pt: Tolerância para InfiniteSum e InfiniteProduct

en: Absolute value
pt: Valor absoluto

en: Replace very small number with zero
pt: Substitui um número muito pequeno por zero

en: Return the fractional part of a number
pt: Devolve a parte fracional de um número

en: Return the sign (-1,0,1)
pt: Devolve o sinal (-1,0,1)

en: Logarithm of any base (calls DiscreteLog if in modulo mode), if base is not given, e is used
pt: Logaritmo de qualquer base (chama DiscreteLog se em modo de módulo), se a base não for dada, e será usado

en: The arccos (inverse cos) function
pt: A função arccos (cos inverso)

en: The arccosh (inverse cosh) function
pt: A função arccosh (cosh inverso)

en: The arccot (inverse cot) function
pt: A função arccot (cot inverso)

en: The arccoth (inverse coth) function
pt: A função arccoth (coth inverso)

en: The inverse cosecant function
pt: A função cossecante inversa

en: The inverse hyperbolic cosecant function
pt: A função cossecante hiperbólica inversa

en: The inverse secant function
pt: A função secante inversa

en: The inverse hyperbolic secant function
pt: A função secante hiperbólica inversa

en: The arcsin (inverse sin) function
pt: A função arcsen (sen inverso)

en: The arcsinh (inverse sinh) function
pt: A função arcsenh (senh inverso)

en: The arctanh (inverse tanh) function
pt: A função arctanh (tanh inversa)

en: The cotangent function
pt: A função cotangente

en: The hyperbolic cotangent function
pt: A função cotangente hiperbólica

en: The cosecant function
pt: A função cossecante

en: The hyperbolic cosecant function
pt: A função cossecante hiperbólica

en: The secant function
pt: A função secante

en: The hyperbolic secant function
pt: A função secante hiperbólica

en: The hyperbolic tangent function
pt: A função tangente hiperbólica

en: Are a and b relatively prime?
pt: a e b são primos entre si?

en: Return the nth Bernoulli number
pt: Devolve o n-ésimo número de Bernoulli

en: Find the x that solves the system given by the vector a and modulo the elements of m, using the Chinese Remainder Theorem
pt: Encontra o x que resolve o sistema dado pelo vetor a e pelo módulo dos elementos de m, usando o Teorema do Resto Chinês

en: Given two factorizations, give the factorization of the product, see Factorize
pt: Dadas duas fatorações, dá a fatoração do produto, veja Factorize

en: Convert a vector of values indicating powers of b to a number
pt: Converte um vetor de valores indicando potências de b elevado a um número

en: Convert a number to a vector of powers for elements in base b
pt: Converte um número em um vetor de potências para elementos na base b

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm
pt: Encontra o log discreto de n na base b em F_q, onde q é um número primo usando o algoritmo de Silver-Pohlig-Hellman

en: Compute phi(n), the Euler phi function, that is the number of integers between 1 and n relatively prime to n
pt: Calcula phi(n), a função phi de Euler, que é o número de inteiros entre 1 e n que são primos em relação a n

en: Return all factors of a number
pt: Devolve todos os fatores de um número

en: Attempt Fermat factorization of n into (t-s)*(t+s), returns t and s as a vector if possible, null otherwise
pt: Tenta a fatoração de Fermat de n para (t-s)*(t+s), retorna t e s como um vetor, se possível. Caso contrário: nulo (null)

en: Find the first primitive element in F_q (q must be a prime)
pt: Encontra o primeiro elemento primitivo em F_q (q deve ser um primo)

en: Find a random primitive element in F_q (q must be a prime)
pt: Encontra um elemento primitivo aleatório em F_q (q deve ser um primo)

en: Compute discrete log base b of n in F_q (q a prime) using the factor base S.  S should be a column of primes possibly with second column precalculated by IndexCalculusPrecalculation.
pt: Calcula o log discreto de n na base b em F_q, (q é um primo) usando o fator base S. S deve ser uma coluna de primos possivelmente com a segunda coluna pré-calculada por IndexCalculusPrecalculation.

en: Run the precalculation step of IndexCalculus for logarithms base b in F_q (q a prime) for the factor base S (where S is a column vector of primes).  The logs will be precalculated and returned in the second column.
pt: Executa o passo de pré-cálculo de IndexCalculus para logaritmos base b em F_q (q é um primo) para o fator base S (onde S é uma vetor coluna de primos). Os logaritmos serão pré-calculados e retornados na segunda coluna.

en: Test if Mp is a Mersenne prime using a table
pt: Testa se Mp é um primo de Mersenne usando uma tabela

en: Tests if a rational number is a perfect power
pt: Testa se um número racional é uma potência perfeita

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime.  If q is not prime results are bogus.
pt: Verifica se g é primitivo em F_q, onde q é um primo. Se q não for primo os resultados são estranhos.

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime and f is a vector of prime factors of q-1.  If q is not prime results are bogus.
pt: Verifica se g é primitivo em F_q, onde q é um primo e f é um vetor de fatores primos de q-1. Se q não for primo os resultados são estranhos.

en: If n is a pseudoprime base b but not a prime, that is if b^(n-1) == 1 mod n
pt: Se n é um pseudoprimo base b, mas não é primo, que é se b^(n-1) == 1 mod n

en: Test if n is a strong pseudoprime to base b but not a prime
pt: Testa se n é um pseudoprimo forte para a base b mas não um primo

en: Return the residue of a mod n with the least absolute value (in the interval -n/2 to n/2)
pt: Devolve o resíduo de a mod n com menor valor absoluto (no intervalo -n/2 a n/2)

en: Test if Mp is a Mersenne prime using the Lucas-Lehmer test
pt: Testa se Mp é um primo de Mersenne usando o teste Lucas-Lehmer

en: Return all maximal prime power factors of a number
pt: Devolve todos os máximos fatores que são potência de um primo de um número

en: Vector with the known Mersenne prime exponents
pt: Vetor com os expoentes dos primos de Mersenne conhecidos

en: Return the Moebius mu function evaluated in n
pt: Devolve a função de Moebius mu avaliada em n

en: Returns the p-adic valuation (number of trailing zeros in base p).
pt: Devolve a avaliação de valor p-adic (número de zeros à esquerda [ou excedentes] na base p).

en: Compute a^b mod m
pt: Calcula a^b mod m

en: Return all prime factors of a number
pt: Devolve todos os fatores primos de um número

en: Pseudoprime test, true if and only if b^(n-1) == 1 (mod n)
pt: Teste pseudoprimo, verdadeiro (true) se, e somente se, b^(n-1) == 1 (mod n)

en: Removes all instances of the factor m from the number n
pt: Remove todas as instâncias do fator m a partir do número n

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm, given f being the factorization of q-1
pt: Encontra o log discreto de n na base b em F_q, onde q é um primo usando o algoritmo de Silver-Pohlig-Hellman, adotando-se f como fatoração de q-1

en: Find square root of n mod p (a prime). Null is returned if not a quadratic residue.
pt: Encontra a raiz quadrada de n mod p (um primo). Null é retornado se não for um resíduo quadrático.

en: Apply a function over all entries of a matrix and return a matrix of the results
pt: Aplica uma função sobre todas as entradas de uma matriz e retorna uma matriz dos resultados

en: Apply a function over all entries of 2 matrices (or 1 value and 1 matrix) and return a matrix of the results
pt: Aplica uma função sobre todas as entradas de 2 matrizes (ou 1 valor e 1 matriz) e retorna uma matriz dos resultados

en: Remove column(s) and row(s) from a matrix
pt: Remove coluna(s) e linha(s) de uma matriz

en: Calculate the kth compound matrix of A
pt: Calcula a k-ésima matriz composta de A

en: Delete a column of a matrix
pt: Exclui uma coluna de uma matriz

en: Delete a row of a matrix
pt: Exclui uma linha de uma matriz

en: Get the dot product of two vectors (no conjugates)
pt: Obtém o produto escalar de dois vetores (não conjugados)

en: Zero out entries above the diagonal
pt: Zera entradas acima da diagonal

en: Make diagonal matrix from a vector
pt: Cria uma matriz diagonal a partir de um vetor

en: Make column vector out of matrix by putting rows after each other
pt: Cria vetor coluna da matriz colocando uma linha sobre a outra

en: Make column vector out of matrix by putting columns above each other
pt: Cria vetor coluna da matriz colocando uma coluna sobre a outra

en: Calculate the product of all elements in a matrix
pt: Calcula o produto de todos os elementos de uma matriz

en: Calculate the sum of all elements in a matrix
pt: Calcula a soma de todos os elementos de uma matriz

en: Calculate the sum of squares of all elements in a matrix
pt: Calcula a soma dos quadrados de todos os elementos de uma matriz

en: Get the outer product of two vectors
pt: Obtém o produto externo de dois vetores

en: Reverse elements in a vector
pt: Reverte os elementos de um vetor

en: Calculate sum of each row in a matrix
pt: Calcula a soma de cada linha de uma matriz

en: Calculate sum of squares of each row in a matrix
pt: Calcula a soma dos quadrados de cada linha da matriz

en: Shuffle elements in a vector
pt: Embaralha os elementos de um vetor

en: Sort vector elements
pt: Ordena os elementos do vetor

en: Removes any all-zero rows of M
pt: Remove qualquer linha que tenha apenas zeros de M

en: Return column(s) and row(s) from a matrix
pt: Devolve as coluna(s) e linha(s) de uma matriz

en: Swap two rows in a matrix
pt: Troca duas linhas de uma matriz

en: Zero out entries below the diagonal
pt: Zerar entradas abaixo da diagonal

en: Get the auxiliary unit matrix of size n
pt: Obtém a matriz unitária auxiliar de tamanho n

en: Evaluate (v,w) with respect to the bilinear form given by the matrix A
pt: Testa (v,w) em relação à forma bilinear dada pela matriz A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the bilinear form given by A
pt: Devolve a função que testa dois vetores em relação à forma bilinear dada por A

en: Get the characteristic polynomial as a vector
pt: Obtém o polinômio característico como um vetor

en: Get the characteristic polynomial as a function
pt: Obtém o polinômio característico como uma função

en: Get a basis matrix for the columnspace of a matrix
pt: Obtém uma matriz base para o espaço de colunas de uma matriz

en: Return the commutation matrix K(m,n) which is the unique m*n by m*n matrix such that K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') for all m by n matrices A.
pt: Devolve a matriz de comutação K(m,n) a qual é a única matriz m*n por m*n tal que K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') para todas a matriz A que seja m por n.

en: Companion matrix of a polynomial (as vector)
pt: Matriz companheira de um polinômio (como vetor)

en: Conjugate transpose of a matrix (adjoint)
pt: Conjuga a transposta de uma matriz (adjunto)

en: Calculate convolution of two horizontal vectors
pt: Calcula a convolução de dois vetores linha

en: CrossProduct of two vectors in R^3
pt: CrossProduct de dois vetores em R^3

en: Get the determinantal divisors of an integer matrix
pt: Obter os divisores determinantes de uma matriz de inteiros

en: Direct sum of matrices
pt: Soma direta de matrizes

en: Direct sum of a vector of matrices
pt: Soma direta de um vetor de matrizes

en: Get the eigenvalues of a matrix (Currently only for up to 4x4 or triangular matrices)
pt: Obter os autovalores de uma matriz (Atualmente apenas até matrizes 4x4 ou triangulares)

en: Get the eigenvalues and eigenvectors of a matrix (Currently only for up to 2x2 matrices)
pt: Obter os autovalores de uma matriz (Atualmente apenas até matrizes de tamanho no máximo 2x2 )

en: Apply the Gram-Schmidt process (to the columns) with respect to inner product given by B (if not given use Hermitian product)
pt: Aplica o processo de Gram-Schmidt (às colunas) em relação ao produto interno dado por B (caso não seja dado usa o produto hermitiano)

en: Hankel matrix
pt: Matriz de Hankel

en: Hilbert matrix of order n
pt: Matriz de Hilbert de ordem n

en: Get the image (columnspace) of a linear transform
pt: Obtém a imagem (espaço de colunas) de uma transformação linear

en: Get the Inf Norm of a vector
pt: Obtém a Norma Inf de um vetor

en: Get the invariant factors of a square integer matrix
pt: Obtém o fator invariante de uma matriz de inteiros quadrada

en: Inverse Hilbert matrix of order n
pt: Matriz de Hilbert inversa de ordem n

en: Is a matrix Hermitian
pt: É uma matriz hermitiana

en: Test if a vector is in a subspace
pt: Testa se um vetor está num subespaço

en: Is a matrix (or number) invertible (Integer matrix is invertible if and only if it is invertible over the integers)
pt: É uma matriz (ou número) inversível (Uma matriz inteira é inversível se, e somente se, ela é inversível sobre os inteiros)

en: Is a matrix (or number) invertible over a field
pt: É uma matriz (ou número) inversível sobre um campo

en: Is a matrix normal
pt: É uma matriz normal

en: Is a matrix positive definite
pt: É uma matriz positiva definida

en: Is a matrix positive semidefinite
pt: É uma matriz positiva semi-definida

en: Is a matrix skew-Hermitian
pt: É uma matriz anti-hermitiana

en: Is a matrix unitary
pt: É uma matriz unitária

en: Get the Jordan block corresponding to lambda and n
pt: Obtém o bloco de Jordan correspondente a lambda e n

en: Get the kernel (nullspace) of a linear transform
pt: Obtém o núcleo (espaço nulo) de uma transformação linear

en: Compute the Kronecker product of two matrices
pt: Calcula o produto de Kronecker de duas matrizes

en: Get the LU decomposition of A and store the result in the L and U which should be references.  If not possible returns false.
pt: Obter a decomposição LU de A e armazenar o resultado em L e U que devem ser referências. Se não for possível retorna false.

en: Get the i-j minor of a matrix
pt: Obtém o menor i-j de uma matriz

en: Return the columns that are not the pivot columns of a matrix
pt: Devolve as colunas que não são as colunas pivô de uma matriz

en: Get the p Norm (or 2 Norm if no p is supplied) of a vector
pt: Obtém a Norma p (ou Norma 2 se nenhum p for fornecido) de um vetor

en: Get the nullity of a matrix
pt: Obtém a nulidade de uma matriz

en: Get the orthogonal complement of the columnspace
pt: Obtém o complemento ortogonal do espaço de colunas

en: Projection of vector v onto subspace W given a sesquilinear form B (if not given use Hermitian product)
pt: Projeção do vetor v sobre o subespaço W dada uma forma sesquilinear B (caso não seja dado uso de produto hermitiano)

en: Get the QR decomposition of A, returns R and Q can be a reference
pt: Obter a decomposição QR de A, os retornos R e Q podem ser uma referência

en: Get the rank of a matrix
pt: Obtém o posto de uma matriz

en: Return the Rayleigh quotient of a matrix and a vector
pt: Devolve o quociente de Rayleigh de uma matriz e de um vetor

en: Compute an eigenvalue using the Rayleigh Quotient Iteration method until we are epsilon from eigenvalue or for maxiter iterations
pt: Calcula um autovalor usando o método Iterativo do Quociente de Rayleigh até encontrar o épsilon do autovalor ou o máximo número de iterações (maxiter)

en: Rosser matrix, a classic symmetric eigenvalue test problem
pt: Matriz rosser, um problema clássico de autovalor simétrico

en: Rotation around origin in R^2
pt: Rotação em torno da origem em R^2

en: Rotation around origin in R^3 about the x-axis
pt: Rotação em torno da origem em R^3 sobre o eixo x

en: Rotation around origin in R^3 about the y-axis
pt: Rotação em torno da origem em R^3 sobre o eixo y

en: Rotation around origin in R^3 about the z-axis
pt: Rotação em torno da origem em R^3 sobre o eixo z

en: Get a basis matrix for the rowspace of a matrix
pt: Obtém uma matriz base para o espaço de linhas de uma matriz

en: Evaluate (v,w) with respect to the sesquilinear form given by the matrix A
pt: Testa (v,w) em relação à forma sesquilinear dada pela matriz A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the sesquilinear form given by A
pt: Devolve a função que testa dois vetores em relação à forma sesquilinear dada por A

en: Smith Normal Form for fields (will end up with 1's on the diagonal)
pt: Forma Normal de Smith para campos (terminarão com 1 na diagonal)

en: Smith Normal Form for square integer matrices
pt: Forma Normal de Smith para matrizes de inteiros quadradas

en: Return the Toeplitz matrix constructed given the first column c and (optionally) the first row r.
pt: Devolve a matriz de Toeplitz construída dada a primeira coluna c e (opcionalmente) a primeira linha r.

en: Calculate the trace of a matrix
pt: Calcula o traço de uma matriz

en: Transpose of a matrix
pt: Transposta de uma matriz

en: Return the Vandermonde matrix
pt: Devolve a matriz de Vandermonde

en: The angle of two vectors, given an inner product
pt: O ângulo de dois vetores, dado um produto interno

en: The direct sum of the vector spaces M and N
pt: A soma direta dos espaços vetoriais de M e N

en: Intersection of the subspaces given by M and N
pt: Interseção do subespaço dado por M e N

en: The sum of the vector spaces M and N, that is {w | w=m+n, m in M, n in N}
pt: A soma dos espaços vetoriais de M e N, que é {w | w=m+n, m in M, n in N}

en: Get the classical adjoint (adjugate) of a matrix
pt: Obtém o adjunto clássico de uma matriz

en: Compute the Column Reduced Echelon Form
pt: Calcula a forma escada coluna reduzida

en: Get nth Catalan number
pt: Obtém o n-ésimo número catalão

en: Double factorial: n(n-2)(n-4)...
pt: Fatorial duplo: n(n-2)(n-4)…

en: Factorial: n(n-1)(n-2)...
pt: Fatorial: n(n-1)(n-2)…

en: Falling factorial: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))
pt: Fatorial decrescente: (n)_k = n(n-1)…(n-(k-1))

en: Calculate nth Fibonacci number
pt: Calcular o n-ésimo número de Fibbonachi

en: Calculate the Frobenius number for a coin problem
pt: Calcula o número de Frobenius para um problema de moeda

en: Galois matrix given a linear combining rule (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))
pt: Matriz de Galois dada por uma regra de combinação linear (a_1*x_1+…+a_n*x_n=x_(n+1))

en: Use greedy algorithm to find c, for c . v = n.  (v must be sorted)
pt: Usa o algoritmo guloso para encontrar c, para c . v = n. (v precisa estar ordenado)

en: Harmonic Number, the nth harmonic number of order r
pt: Número Harmônico, o n-ésimo número harmônico de ordem r

en: Hofstadter's function q(n) defined by q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))
pt: Função de Hofstadter q(n) definida por q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))

en: Compute linear recursive sequence using Galois stepping
pt: Calcula a sequência recursiva linear usando os passos Galois

en: Calculate multinomial coefficients
pt: Calcula os coeficientes multinomiais

en: Get the Pascal's triangle as a matrix
pt: Obtém o triângulo de Pascal como uma matriz

en: (Pochhammer) Rising factorial: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))
pt: (Pochhammer) Fatorial crescente: (n)_k = n(n+1)…(n+(k-1))

en: Stirling number of the first kind
pt: Número de Stirling do primeiro tipo

en: Stirling number of the second kind
pt: Número de Stirling do segundo tipo

en: Subfactorial: n! times sum_{k=0}^n (-1)^k/k!
pt: Subfatorial: n! vezes sum_{k=0}^n (-1)^k/k!

en: Calculate the nth triangular number
pt: Calcula o n-ésimo número triangular

en: Calculate permutations
pt: Calcula permutações

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with the number of steps calculated by the fourth derivative bound and the desired tolerance
pt: Integral de f pela Regra de Simpson Composta no intervalo [a,b] com o número de passos calculado pelo limite da quarta derivada e a tolerância desejada

en: Attempt to calculate derivative by trying first symbolically and then numerically
pt: Tenta calcular a derivada, na primeira tentativa simbolicamente e depois numericamente

en: Return a function which is the even periodic extension of f defined on the interval [0,L]
pt: Devolve uma função que é uma extensão par e periódica de f definida no intervalo [0,L]

en: Return a function which is a Fourier series with the coefficients given by the vectors a (sines) and b (cosines).  Note that a@(1) is the constant coefficient!
pt: Devolve uma função que é uma série de Fourier com os coeficientes dados pelos vetores a (senos) e b (cossenos). Note que a@(1) é o coeficiente da constante!

en: Try to calculate an infinite product for a single parameter function
pt: Tenta calcular um produto infinito para uma função de parâmetro único

en: Try to calculate an infinite product for a double parameter function with func(arg,n)
pt: Tenta calcular um produto infinito para uma função de dois parâmetros com func(arg,n)

en: Try to calculate an infinite sum for a single parameter function
pt: Tenta calcular uma soma infinita para uma função de parâmetro único

en: Try to calculate an infinite sum for a double parameter function with func(arg,n)
pt: Tenta calcular uma soma infinita para uma função de dois parâmetros com func(arg,n)

en: Try and see if a real-valued function is continuous at x0 by calculating the limit there
pt: Testa e verifica se uma função com valor real é contínua em x0 calculando o limite nesse ponto

en: Test for differentiability by approximating the left and right limits and comparing
pt: Testa a derivabilidade aproximando os limites esquerdo e direito e comparando

en: Calculate the left limit of a real-valued function at x0
pt: Calcula o limite esquerdo de uma função de valores reais em x0

en: Calculate the limit of a real-valued function at x0.  Tries to calculate both left and right limits.
pt: Calcula o limite de uma função com valor real em x0. Tenta calcular os limites esquerdo e direito.

en: Integration by midpoint rule
pt: Integração pela regra do ponto médio

en: Attempt to calculate numerical derivative
pt: Tenta calcular a derivada numérica

en: Numerically compute the coefficients for a cosine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
pt: Calcula numericamente os coeficientes de uma série de Fourier de cossenos para uma função de [0,L] até o enésimo coeficiente.

en: Return a function which is the Fourier cosine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
pt: Devolve uma função que é uma série de Fourier de cossenos de f de [0,L] com coeficientes até N calculados numericamente

en: Numerically compute the coefficients for a Fourier series with half-period L up to the Nth coefficient.
pt: Calcula numericamente os coeficientes de uma série de Fourier com meio período L até o enésimo coeficiente.

en: Return a function which is the Fourier series of f with half-period L with coefficients up to N computed numerically
pt: Devolve uma função que é uma série de Fourier de f com meio período L com coeficientes até N calculados numericamente

en: Numerically compute the coefficients for a sine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
pt: Calcula numericamente os coeficientes de uma série de Fourier de senos para uma função de [0,L] até o enésimo coeficiente.

en: Return a function which is the Fourier sine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
pt: Devolve uma função que é uma série de Fourier de senos de f em [0,L] com coeficientes até N calculados numericamente

en: Integration by rule set in NumericalIntegralFunction of f from a to b using NumericalIntegralSteps steps
pt: Integração pelo conjunto de regras em NumericalIntegralFunction de f de a até b usando a quantidade de passos definida em NumericalIntegralSteps

en: Attempt to calculate numerical left derivative
pt: Tenta calcular a derivada numérica esquerda

en: Attempt to calculate the limit of f(step_fun(i)) as i goes from 1 to N
pt: Tenta calcular o limite de f(step_fun(i)) com i indo de 1 a N

en: Attempt to calculate numerical right derivative
pt: Tenta calcular a derivada numérica direita

en: Return a function which is the odd periodic extension of f defined on the interval [0,L]
pt: Devolve uma função que é a extensão periódica ímpar de f definida no intervalo [0,L]

en: Compute one-sided derivative using five point formula
pt: Calcula a derivada de um lado usando a fórmula de cinco pontos

en: Compute one-sided derivative using three-point formula
pt: Calcula a derivada de um lado usando a fórmula de três pontos

en: Return a function which is the periodic extension of f defined on the interval [a,b]
pt: Devolve uma função que é uma extensão periódica de f definida no intervalo [a,b]

en: Calculate the right limit of a real-valued function at x0
pt: Calcula o limite direito de uma função com valor real em x0

en: Compute two-sided derivative using five-point formula
pt: Calcula a derivada de dois lados usando a fórmula de cinco pontos

en: Compute two-sided derivative using three-point formula
pt: Calcula a derivada de dois lados usando a fórmula de três pontos

en: argument (angle) of complex number
pt: argumento (ângulo) de um número complexo

en: Dirichlet kernel of order n
pt: Núcleo de Dirichlet de ordem n

en: Returns 1 if and only if all elements are zero
pt: Devolve 1 se, e somente se, todos os elementos forem zero

en: Fejer kernel of order n
pt: Núcleo de Fejer de ordem n

en: Returns 1 if and only if all elements are equal
pt: Devolve se, e somente se, todos os elementos forem iguais

en: Principal branch of the Lambert W function for real values greater than or equal to -1/e
pt: Ramo principal da função W de Lambert para valores reais maiores que ou iguais a -1/e

en: The minus-one branch of the Lambert W function for real values between -1/e and 0
pt: O ramo inferior da função W de Lambert para valores reais entre -1/e e 0

en: Find the first value where f(x)=0
pt: Encontra o primeiro valor onde f(x)=0

en: Moebius mapping of the disk to itself mapping a to 0
pt: Mapeamento de Moebius do disco para si mesmo mapeando a para 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking z2,z3,z4 to 1,0, and infinity respectively
pt: Mapeamento de Moebius usando a taxa cruzada tomando z2,z3,z4 como 1,0, e infinito respectivamente

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to infinity and z2,z3 to 1 and 0 respectively
pt: Mapeamento de Moebius usando a taxa cruzada tomando infinito como infinito e z2,z3 como 1 e 0 respectivamente

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 1 and z3,z4 to 0 and infinity respectively
pt: Mapeamento de Moebius usando a taxa cruzada tomando infinito como 1 e z3,z4 como 0 e infinito respectivamente

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 0 and z2,z4 to 1 and infinity respectively
pt: Mapeamento de Moebius usando a taxa cruzada tomando infinito como 0 e z2,z4 como 1 e infinito respectivamente

en: Poisson kernel on D(0,1) (not normalized to 1, that is integral of this is 2pi)
pt: Núcleo de Poisson em D(0,1) (não normalizado em 1, isto é, a integral disto é 2pi)

en: Poisson kernel on D(0,R) (not normalized to 1)
pt: Núcleo de Poisson em D(0,R) (não normalizado em 1)

en: The unit step function = 0 for x<0, 1 otherwise.  This is the integral of the Dirac Delta function.
pt: A função de passo unitário, 0 para x<0, e 1 caso contrário. Essa é a integral da função Delta de Dirac.

en: The cis function, that is cos(x)+i*sin(x)
pt: A função cis, isto é cos(x)+i*sin(x)

en: Convert degrees to radians
pt: Converte graus para radianos

en: Convert radians to degrees
pt: Converte radianos para graus

en: Find roots of a cubic polynomial (given as vector of coefficients)
pt: Encontra raízes de um polinômio cúbico (dado como um vetor de coeficientes)

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
pt: Usa o método clássico de Euler para resolver numericamente y'=f(x,y) para x0,y0 inicial indo para x1 com n incrementos, retorna y em x1

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
pt: Usa o método clássico de Euler para resolver numericamente y'=f(x,y) para x0,y0 iniciais indo para x1 com n incrementos, retorna uma matriz de valores n+1 por 2

en: Find root of a function using the bisection method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
pt: Encontra a raiz de uma função usando o método da bisseção com tolerância TOL de até N interações. f(a) e f(b) devem ter sinais opostos.

en: Find root of a function using the method of false position to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
pt: Encontra a raiz de uma função usando o método do falso positivo com tolerância TOL de até N interações. f(a) e f(b) devem ter sinais opostos.

en: Find root of a function using the Muller's method
pt: Encontra a raiz de uma função usando o método de Muller

en: Find root of a function using the secant method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
pt: Encontra a raiz de uma função usando o método da secante com tolerância TOL de até N interações. f(a) e f(b) devem ter sinais opostos.

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df and second derivative ddf using Halley's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
pt: Tenta encontrar um zero de uma função f com derivada df e segunda derivada ddf usando o Método de Halley, retornando após dois valores sucessivos estarem em épsilon ou após maxn tentativas (então retorna nulo)

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
pt: Tenta encontrar um zero de uma função f com derivada df usando o método de Newton, retornando após dois valores sucessivos estarem em épsilon ou após maxn tentativas (então retorna nulo)

en: Find roots of a polynomial (given as vector of coefficients)
pt: Encontra raízes de um polinômio (dado como um vetor de coeficientes)

en: Find roots of a quartic polynomial (given as vector of coefficients)
pt: Encontra raízes de um polinômio cúbico (dado como um vetor de coeficientes)

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
pt: Usa o método clássico não-adaptativo Runge-Kutta de quarta ordem para resolver numericamente y'=f(x,y) para x0,y0 inicial indo para x1 com n incrementos, retorna y em x1

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
pt: Usa o método clássico não-adaptativo Runge-Kutta de quarta ordem para resolver numericamente y'=f(x,y) para x0,y0 iniciais indo para x1 com n incrementos, retorna uma matriz de valores n+1 por 2

en: Calculate average of an entire matrix
pt: Calcula a média de uma matriz inteira

en: Integral of the GaussFunction from 0 to x (area under the normal curve)
pt: Integral da Função de Gauss de 0 a x (área sob a curva normal)

en: The normalized Gauss distribution function (the normal curve)
pt: A função normalizada da distribuição de Gauss (a curva normal)

en: Calculate median of an entire matrix
pt: Calcula a mediana de uma matriz inteira

en: Calculate the population standard deviation of a whole matrix
pt: Calcula o desvio padrão da população de uma matriz inteira

en: Calculate average of each row in a matrix
pt: Calcula a média de cada linha em uma matriz

en: Calculate median of each row in a matrix
pt: Calcula a mediana de cada linha em uma matriz

en: Calculate the population standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
pt: Calcula os desvios padrão da população das linhas de uma matriz e retorna um vetor coluna

en: Calculate the standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
pt: Calcula os desvios padrão de linhas de uma matriz e retorna um vetor coluna

en: Calculate the standard deviation of a whole matrix
pt: Calcula o desvio padrão de uma matriz inteira

en: Attempt to find a root of a polynomial using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
pt: Tenta encontrar uma raiz de um polinômio usando o método de Newton, retornando após dois valores sucessivos estarem em épsilon ou após maxn tentativas (então retorna nulo)

en: Returns a set where every element of X appears only once
pt: Devolve um conjunto onde cada elemento de X aparece apenas uma vez

en: Returns a set theoretic union of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
pt: Devolve a união (teoria dos conjuntos) de X e Y (X e Y são vetores interpretados como conjuntos)

en: For a Hilbert function that is c for degree d, given the Macaulay bound for the Hilbert function of degree d+1 (The c^<d> operator from Green's proof)
pt: Para uma função de Hilbert cujo c é de grau d, dado o limite de Macaulay para a função de Hilbert de grau d+1 (O operador c^<d> da demonstração de Green)

en: The c_<d> operator from Green's proof of Macaulay's Theorem
pt: O operador c_<d> da demonstração de Green do teorema de Macaulay

en: Return the dth Macaulay representation of a positive integer c
pt: Devolve a d-ésima representação de Macaulay de um c inteiro positivo

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times
pt: Tenta simbolicamente derivar uma função n vezes

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times quietly and return null on failure
pt: Tenta simbolicamente derivar uma função n vezes, de forma silenciosa e retorna nulo (null) em caso de falhas

en: Attempt to construct the Taylor approximation function around x0 to the nth degree.
pt: Tenta construir a função de aproximação de Taylor em torno de x0 ao n-ésimo grau.

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Trying to set an alias for an alias
pt: Tentando definir um apelido para um apelido

en: Bad identifier for function node!
pt: Identificador inválido para o nó da função!

en: Unexpected operator!
pt: Operador inesperado!

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more than 3 vars
pt: Atualmente não é possível imprimir polinômios de mais de 3 variáveis

en: NULL function!
pt: Função NULA!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
pt: Tipo de função inesperada!

en: NULL tree!
pt: Árvore NULA!

en: Unexpected node!
pt: Nó inesperado!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
pt: O arquivo “%s” é uma versão errado de GEL

en: Badly formed record
pt: Registro mal formado

en: Record out of place
pt: Registro fora de lugar

en: Missing value for function
pt: Faltando valor para a função

en: Extra dictionary for NULL function
pt: Dicionário extra para função NULL

en: Can't open file: '%s'
pt: Não é possível abrir o arquivo: “%s”

en: Load a file into the interpreter
pt: Carrega um arquivo no interpretador

en: Load a plugin
pt: Carrega um plug-in

en: List files in the current directory
pt: Lista arquivos no diretório atual

en: Change directory
pt: Muda de diretório

en: Print current directory
pt: Mostra o diretório atual

en: Print help (or help on a function/command)
pt: Mostra a ajuda (ou ajuda sobre uma função/comando)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
pt: 
    Para um manual sobre o uso do Genius e a linguagem GEL digite:

en: 
    For help on a specific function type:
pt: 
    Para ajuda sobre uma função específica digite:

en:   help FunctionName
pt:   help NomeDaFunção

en: 
    Commands:
pt: 
    Comandos:

en: 
    Undocumented:
pt: 
    Não documentado:

note: func aliasfor category
en: Not documented
pt: Não documentada

en: '%s' is not documented
pt: “%s” não está documentada

en: '%s' is not documented.  Perhaps you meant %s.
pt: “%s” não está documentada. Talvez você quisesse dizer %s.

en: %s is an alias for %s
pt: %s é um apelido para %s

en: Parameter:
pt: Parâmetros:

en: Aliases:
pt: Apelidos:

en: Description: %s
pt: Descrição: %s

en: Error changing to directory '%s': %s
pt: Erro ao mudar ao diretório “%s”: %s

en: Can't expand '%s'
pt: Não é possível expandir “%s”

en: Cannot open plugin '%s'!
pt: Não é possível abrir o plug-in “%s”!

en: getcwd error: %s
pt: erro do getcwd: %s

en: ERROR: 'pipe' failed: %s
pt: ERRO: “pipe” falhou: %s

en: ERROR: 'write' possibly failed: %s
pt: ERRO: “gravar” possivelmente falhou: %s

en: ERROR: Probably corrupt stack!
pt: ERRO: Provavelmente pilha corrompida!

en: ERROR: 'local' in a wrong place, can only be first statement in a function!
pt: ERRO: “local” no lugar errado, pode apenas ser a primeira declaração em uma função!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
pt: ERRO: Não é possível executar mais coisas de uma só vez!

en: ERROR: %s before newline
pt: ERRO: %s antes de nova linha

en: ERROR: %s at end of input
pt: ERRO: %s no fim da entrada

en: ERROR: %s before '%s'
pt: ERRO: %s antes de “%s”

en: Bad value record when decompiling
pt: Valor de gravação inválido ao descompilar

en: Bad tree record when decompiling
pt: Registro de árvore inválido ao descompilar

en: Cannot compare non value or bool only matrices
pt: Não é possível comparar tipos sem valor ou booleanos, apenas matrizes

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
pt: Aritmética de módulo funciona apenas com inteiros

en: Can't add/subtract a scalar to non-square matrix (A + x is defined as A + x*I)
pt: Não é possível adicionar/subtrair uma matriz escalar com uma matriz que não seja quadrada (A + x é definida por A + x*i)

en: Can't add/subtract two matrices of different sizes
pt: Não é possível adicionar/subtrair duas matrizes de tamanhos diferentes

en: Can't do element by element operations on two matrices of different sizes
pt: Não é possível fazer operações elemento por elemento em duas matrizes de tamanhos diferentes

en: Can't multiply matrices of wrong sizes
pt: Não é possível multiplicar matrizes de tamanhos errados

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
pt: Potenciações são definidas apenas para (matriz quadrada)^(inteiro)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
pt: Potenciações em matrizes em módulo são definidas apenas para matrizes inteiras

en: Exponent too large
pt: Expoente grande demais

en: Matrix appears singular and can't be inverted
pt: A matriz parece ser singular e não pode ser invertida

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
pt: Não é possível dividir matrizes de tamanhos diferentes ou matrizes não quadradas

en: Can't divide by a non-square matrix
pt: Não é possível dividir por uma matriz não quadrada

en: Operations on functions with variable argument list not supported
pt: Operações em funções com lista de argumentos variável não são suportadas

en: Operations on functions with different number of arguments not supported
pt: Operações em funções com número diferente de argumentos não são suportadas

en: Function creation with wrong number of arguments
pt: Criação de função com número errado de argumentos

en: Unevaluatable function type encountered!
pt: Encontrado um tipo de função não avaliável!

en: or
pt: ou

en: Variable 'i' used uninitialized.  Perhaps you meant to write '1i' for the imaginary number (square root of -1).
pt: Variável 'i' usada sem ser inicializada. Talvez você queira escrever '1i' para o número imaginário (raiz quadrada de -1).

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
pt: Variável “%s” usada sem ser inicializada, talvez você quisesse dizer %s.

en: Variable '%s' used uninitialized
pt: Variável “%s” usada sem ser inicializada

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
pt: Chamada de "%s" com o número errado de argumentos!
    (deveria(m) ser %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
pt: Tentando desreferenciar “%s”, mas isto não é uma referência!

en: NULL reference encountered!
pt: Encontrada uma referência NULL!

en: Cannot compare matrices
pt: Não é possível comparar matrizes

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
pt: Primitivas devem receber argumentos numéricos/matrizes/strings

en: Bad argument to modular operation
pt: Argumento inválido para operação modular

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
pt: Função “%s” usada sem ser inicializada, talvez você quisesse dizer %s.

en: Function '%s' used uninitialized
pt: Função “%s” usada sem ser inicializada

en: Can't dereference '%s'!
pt: Não é possível desreferenciar “%s”!

en: Can't call a non-function!
pt: Não é possível chamar algo que não é uma função!

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater than %d)
pt: Chamada de "%s" com o número errado de argumentos!
    (deveria ser maior que %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
pt: Referenciando uma variável %s indefinida!

en: Reference function with arguments encountered!
pt: Encontrada função de referência com argumentos!

en: Unnamed reference function encountered!
pt: Encontrada função de referência sem nome!

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
pt: Tipo inválido para laço “for/sum/prod”!

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
pt: O incremento para laços “for/sum/prod” não pode ser 0

en: Bad type for 'for in' loop!
pt: Tipo inválido para o laço “for in”!

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
pt: Continue ou break fora de um laço, assumindo “return null”

en: Wrong argument type as matrix index
pt: Tipo de argumento errado como índice da matriz

en: Matrix index too large
pt: Índice da matriz grande demais

en: Matrix index less than 1
pt: Índice da matriz menor que 1

en: Matrix index out of range
pt: Índice da matriz fora dos limites

en: Trying to set a protected id '%s'
pt: Tentando definir um id “%s” protegido

en: Indexed Lvalue not user function
pt: O Lvalue indexado não é uma função do usuário

en: Dereference of non-identifier!
pt: Desreferência de algo que não é um identificador!

en: Dereference of undefined variable!
pt: Desreferência de uma variável indefinida!

en: Dereference of non-reference!
pt: Desreferência de algo que não é uma referência!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
pt: O Lvalue indexado não é um identificador ou uma desreferência

en: Matrix index not an integer or a vector
pt: O índice da matriz não é um inteiro ou um vetor

en: Wrong matrix dimensions when setting
pt: Dimensão incorreta de matriz ao definir

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
pt: O Lvalue não é uma localização de um(a) identificador/desreferência/matriz!

en: Referencing an undefined variable!
pt: Referenciando uma variável indefinida!

en: Increment/Swapwith does not work on parameters (trying to increment '%s')
pt: Incremento/troca por não funciona com parâmetros (tentando incrementar “%s”)

en: Increment not a value!
pt: O incremento não é um valor!

en: Trying to increment non-value id '%s'
pt: Tentando definir um id “%s” sem valor

en: Can only swap user variables
pt: Só é possível trocar as variáveis de usuário

en: Cannot swap matrix regions
pt: Não é possível trocar as regiões de matrizes

en: Parameters can only be created in the global context
pt: Parâmetros só podem ser criados no contexto global

en: Index works only on matrices
pt: O índice funciona apenas em matrizes

en: Vector index not an integer or a vector
pt: O índice do vetor não é um inteiro ou um vetor

en: number
pt: número

en: matrix
pt: matriz

en: function
pt: função

en: identifier
pt: identificador

en: polynomial
pt: polinômio

en: boolean
pt: booleano

en: Addition
pt: Adição

en: Element by element addition
pt: Adição de elemento por elemento

en: Subtraction
pt: Subtração

en: Element by element subtraction
pt: Subtração de elemento por elemento

en: Multiplication
pt: Multiplicação

en: Element by element multiplication
pt: Multiplicação de elemento por elemento

en: Division
pt: Divisão

en: Element by element division
pt: Divisão de elemento por elemento

en: Back division
pt: Retro-divisão

en: Element by element back division
pt: Retro-divisão de elemento por elemento

en: Modulo
pt: Módulo

en: Element by element modulo
pt: Módulo elemento por elemento

en: Negation
pt: Negação

en: Power
pt: Potenciação

en: Element by element power
pt: Potenciação de elemento por elemento

en: Factorial
pt: Fatorial

en: Double factorial
pt: Fatorial duplo

en: Transpose
pt: Transposição

en: ConjugateTranspose
pt: Transposição conjugada

en: Comparison (<=>)
pt: Comparação (<=>)

en: XOR
pt: XOU

en: NOT
pt: NÃO

en: Bad types for '%s'
pt: Tipos inválidos para “%s”

en: %s not defined on <%s> and <%s>
pt: %s não definida para <%s> e <%s>

en: Bad type for '%s'
pt: Tipo inválido para “%s”

en: %s not defined on <%s>
pt: %s não definida em <%s>

en: Vector building only works on numbers
pt: Construção de vetor funciona apenas com números

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
pt: Argumento impossível para o operador de construção de vetor

en: %s: argument too large
pt: %s: o argumento é grande demais

en: Cannot parse version string: %s
pt: Não é possível analisar a string de versão: %s

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pt: Genius %s
    %s
    
        Este programa é software livre; você pode redistribuí-lo e/ou
        modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral da GNU (GPL) como
        publicada pela Free Software Foundation; seja a versão 3 da licença ou
        (se você preferir) qualquer versão posterior.
    
        Este programa é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM
        NENHUMA GARANTIA; até sem a garantia implicada de COMERCIALIZAÇÃO
        ou de ADAPTAÇÃO A UM PROPÓSITO EM PARTICULAR. Veja a Licença Pública
        Geral da GNU (GPL) para mais detalhes.
    
        Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral da GNU (GPL)
        juntamente com este programa. Se não, veja <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: %s: trying to undefine a protected id!
pt: %s: tentando remover a definição de uma id protegida!

en: %s: trying to set a protected id!
pt: %s: tentando definir uma id protegida!

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
pt: %s: tentando definir um parâmetro, use o sinal de igualdade

en: Global variables:
pt: Variáveis globais:

en: 
    Function call stack:
pt: 
    Pilha de chamadas de função:

en: (depth of context in parentheses)
pt: (profundidade do contexto entre parênteses)

en: 
    Local variables:
pt: 
    Variáveis locais:

en: %s: Argument number %d not a string or identifier
pt: %s: O argumento número %d não é uma função ou identificador

en: %s undefined
pt: %s indefinida

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
pt: %s: Argumentos demais, deveriam ser no máximo %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrices
pt: Não é possível aplicar a função a duas matrizes de tamanhos diferentes

en: %s: Not implemented (yet) for complex values
pt: %s: Não implementado (ainda) para valores complexos

en: %s: Bessel functions of second kind not defined for nonpositive real numbers
pt: %s: As funções de Bessel de segunda espécie não foram definidas por números reais não positivos

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
pt: %s: raiz quadrada para módulos compostos ainda não está implementada

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
pt: %s: Não é possível encontrar função de raiz quadrada para módulos primos

en: %s: matrix argument is not square
pt: %s: a matriz argumento não é quadrada

en: %s: matrix argument must be integer only
pt: %s: a matriz argumento deve ser apenas de inteiros

en: %s: argument must be an integer
pt: %s: o argumento deve ser um inteiro

en: Division by zero!
pt: Divisão por zero!

en: %s: matrix argument must be value only
pt: %s: a matriz argumento deve ser apenas de valores

en: %s: Cannot compare complex numbers
pt: %s: Não foi possível comparar números complexos

en: %s: Input not a number or a matrix of numbers.
pt: %s: Entrada não é um número ou uma matriz de números.

en: %s: too many arguments
pt: %s: argumentos demais

en: %s: vector argument not value only
pt: %s: o vetor argumento não tem apenas valores

en: %s: argument can't be negative or 0
pt: %s: o argumento não pode ser negativo ou 0

en: %s: vector argument has too large entries
pt: %s: o vetor argumento tem entradas grandes demais

en: %s: arguments must be vectors of equal size
pt: %s: os argumentos devem ser vetores de mesmo tamanho

en: %s: %s not a reference
pt: %s: %s não é uma referência

en: %s: matrices not of the same height
pt: %s: matrizes de alturas diferentes

en: third argument
pt: terceiro argumento

en: fourth argument
pt: quarto argumento

en: %s: argument must be greater than 2
pt: %s: o argumento deve ser maior que 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
pt: %s: os argumentos não são vetores linha

en: %s: arguments not numeric only vectors
pt: %s: os argumentos não são vetores apenas numéricos

en: %s: argument 1 must be a quadratic polynomial
pt: %s: o argumento 1 deve ser um polinômio quadrático

en: %s: value out of range
pt: %s: valor fora dos limites

en: %s: undefined function
pt: %s: função indefinida

en: %s: flags argument must be a string
pt: %s: argumento de opções deve ser uma string

en: %s: argument not a function of one variable
pt: %s: o argumento não é uma função de uma variável

en: %s: argument should be between %d and %d
pt: %s: o argumento deveria estar entre %d e %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
pt: EstiloSaída deve ser normal, troff, latex ou mathml

en: %s: argument should be larger or equal to 0
pt: %s: o argumento deveria ser maior ou igual a 0

en: Basic
pt: Básico

note: internal
en: Parameters
pt: Parâmetros

note: internal
en: Constants
pt: Constantes

note: internal
en: Numeric
pt: Numérico

note: internal
en: Trigonometry
pt: Trigonometria

note: internal
en: Number Theory
pt: Teoria dos números

note: internal
en: Matrix Manipulation
pt: Manipulação de matrizes

note: internal
en: Linear Algebra
pt: Álgebra linear

note: internal
en: Combinatorics
pt: Combinatória

note: internal
en: Calculus
pt: Cálculo

note: internal
en: Functions
pt: Funções

note: internal
en: Equation Solving
pt: Solução de equações

note: internal
en: Statistics
pt: Estatística

note: internal
en: Polynomials
pt: Polinômios

note: internal
en: Set Theory
pt: Teoria dos conjuntos

note: internal
en: Commutative Algebra
pt: Álgebra comutativa

note: internal
en: Miscellaneous
pt: Miscelânea

note: internal
en: Displays the user manual
pt: Mostra o manual do usuário

en: Gives the warranty information
pt: Dá as informações de garantia

en: Return version as a 3-vector
pt: Devolve a versão como um vetor triplo

en: Exits the program
pt: Sai do programa

en: Prints a string to the error stream
pt: Mostra uma string para o fluxo de erros

en: Waits a specified number of seconds
pt: Espera um número específico de segundos

en: The true boolean value
pt: O valor booleano true

en: The false boolean value
pt: O valor booleano false

en: Unix time in seconds as a floating point number
pt: Horário Unix como um número de ponto flutuante

en: Make integer (0 or 1) from a boolean value
pt: Gera um inteiro (0 ou 1) a partir de um valor booleano

en: Prints an expression
pt: Mostra uma expressão

en: Changes current directory
pt: Altera o diretório atual

en: Prints an expression without a trailing newline
pt: Mostra uma expressão sem uma nova linha em seguida

en: Display a string and an expression
pt: Mostra uma string e uma expressão

en: Set a global variable
pt: Define uma variável global

en: Set an element in a global variable which is a matrix
pt: Define um elemento em uma variável global que é uma matriz

en: Set an element in a global variable which is a vector
pt: Define um elemento em um valor global que é um vetor

en: Display values of variables, or all if called without arguments
pt: Exibe valores de variáveis ou todos, se chamado sem argumentos

en: Set the category and help description line for a function
pt: Define a categoria e a linha de descrição de ajuda para uma função

en: Sets up a help alias
pt: Configura um apelido de ajuda

en: Identity function, returns its argument
pt: Função identidade, retorna o seu argumento

en: Generate random float between 0 and 1, or if size given generate vector or matrix of random floats
pt: Gera número real aleatório entre 0 e 1, ou se o tamanho fornecido gerar um vetor ou matriz de números reais aleatórios

en: Generate random integer between 0 and max-1 inclusive, or if size given generate vector or matrix of random integers
pt: Gera número real aleatório entre 0 e inclusive max-1, ou se o tamanho fornecido gerar um vetor ou matriz de números inteiros aleatórios

en: Floating point precision
pt: Precisão de ponto flutuante

en: Display 0.0 when floating point number is less than 10^-x (0=never chop)
pt: Exibir 0.0 quando o número de ponto flutuante for menor que 10^-x (0=nunca arredondar)

en: Only chop numbers when another number is greater than 10^-x
pt: Só arredondar números quando outro número for maior que 10^-x

en: Maximum digits to display
pt: Dígitos máximos para mostrar

en: Maximum errors to display
pt: Erros máximos para mostrar

en: Output style: normal, latex, mathml or troff
pt: Estilo de Saída: normal, latex, mathml ou troff

en: Integer output base
pt: Base de saída inteira

en: If true, mixed fractions are printed
pt: Se true, frações mistas são mostradas

en: Print full expressions, even if more than a line
pt: Mostra expressões inteiras, mesmo se for mais de uma linha

en: Convert all results to floats before printing
pt: Converte todos os resultados para números reais antes de mostrar

en: Use scientific notation
pt: Usa notação científica

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
pt: Número de testes de Miller-Rabin extras para executar em um número antes de declará-lo um primo em IsPrime

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
pt: Expande uma matriz da mesma forma que fazemos com a entrada de uma matriz sem aspas

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
pt: Toma as linhas de uma matriz como um vetor coluna

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
pt: Toma as colunas de uma matriz como um vetor linha

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a column vector
pt: Toma as entradas diagonais de uma matriz como um vetor coluna

en: Count the number of zero columns in a matrix
pt: Obtém o número de colunas de zero de uma matriz

en: Removes any all-zero columns of M
pt: Remove qualquer coluna que tenha apenas zeros de M

en: Return a vector with the indices of the nonzero columns in a matrix
pt: Retorna um vetor com os índices das colunas não zero de uma matriz

en: Return a vector with the indices of the nonzero elements in a vector
pt: Retorna um vetor com os índices dos elementos não zero de um vetor

en: Calculates the conjugate
pt: Calcula o conjugado

en: Calculates the sine function
pt: Calcula a função seno

en: Calculates the cosine function
pt: Calcula a função cosseno

en: Calculates the hyperbolic sine function
pt: Calcula a função seno hiperbólico

en: Calculates the hyperbolic cosine function
pt: Calcula a função cosseno hiperbólico

en: Calculates the tan function
pt: Calcula a função tangente

en: Calculates the arctan function
pt: Calcula a função arco-tangente

en: Calculates the sinc function, that is sin(x)/x
pt: Calcula a função seno, que é seno(x)/x

en: Calculates the arctan2 function (arctan(y/x) if x>0)
pt: Calcula a função arco-tangente2 (arctan(y/x) if x>0)

en: The number pi
pt: O número pi

en: The natural number e
pt: O número natural e

en: The Golden Ratio
pt: A razão áurea

en: Free fall acceleration
pt: Aceleração em queda livre

en: Euler's Constant gamma
pt: Gama constante de Euler

en: Catalan's Constant (0.915...)
pt: Constante de Catalan (0.915…)

en: The error function, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt
pt: A função de erro, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt

en: The Riemann zeta function (only real values implemented)
pt: A função zeta de Riemann (somente valores reais implementados)

en: The Gamma function (only real values implemented)
pt: A função Gamma (somente valores reais implementados)

en: The Bessel function of first kind of order 0
pt: A função de Bessel de primeira espécie de ordem 0

en: The Bessel function of first kind of order 1
pt: A função de Bessel de primeira espécie de ordem 1

en: The Bessel function of first kind of order n
pt: A função de Bessel de primeira espécie de ordem n

en: The Bessel function of second kind of order 0
pt: A função de Bessel de segunda espécie de ordem 0

en: The Bessel function of second kind of order 1
pt: A função de Bessel de segunda espécie de ordem 1

en: The Bessel function of second kind of integer order n
pt: A função de Bessel de segunda espécie de valor inteiro ordem n

en: The square root
pt: A raiz quadrada

en: The exponential function
pt: A função exponencial

en: The natural logarithm
pt: O logaritmo natural

en: Logarithm of x base 2
pt: Logaritmo de x na base 2

en: Logarithm of x base 10
pt: Logaritmo de x na base 10

en: Round a number
pt: Arredonda um número

en: Get the highest integer less than or equal to n
pt: Obtém o maior inteiro menor ou igual a n

en: Get the lowest integer more than or equal to n
pt: Obtém o menor inteiro maior ou igual a n

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
pt: Tranca o número para um inteiro (retorna a parte inteira)

en: Make number a float
pt: Torna o número um número real

en: Get the numerator of a rational number
pt: Obtém o numerador de um número racional

en: Get the denominator of a rational number
pt: Obtém o denominador de um número racional

en: Greatest common divisor
pt: Máximo divisor comum

en: Least common multiplier
pt: Mínimo múltiplo comum

en: Check a number for being a perfect square
pt: Verifica se um número é um quadrado perfeito

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
pt: Verifica se um número é qualquer potência perfeita (a^b)

en: Return the nth prime (up to a limit)
pt: Devolve o n-ésimo primo (até um limite)

en: Tests if an integer is even
pt: Testa se um inteiro é par

en: Tests if an integer is odd
pt: Testa se um inteiro é ímpar

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
pt: Devolve o menor primo maior que n (se n for positivo)

en: Returns the nth Lucas number
pt: Devolve o n-ésimo número de Lucas

en: Returns inverse of n mod m
pt: Devolve o inverso de n mod m

en: Checks divisibility (if m divides n)
pt: Verifica a divisibilidade (se m divide n)

en: Return n/d but only if d divides n else returns garbage (this is faster than writing n/d)
pt: Devolve n/d, mas apenas se d divide n, senão retorna lixo (isso é mais rápido que escrever n/d)

en: Tests primality of integers, for numbers greater than 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
pt: Testa a primalidade de inteiros, para números maiores que 25e+9, falso positivo tem baixa probabilidade dependendo de IsPrimeMillerRabinReps

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
pt: Executa o teste pseudoprimo forte base b em n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
pt: Usa o teste de primalidade de Miller-Rabin em n, reps vezes. A probabilidade de falso positivo é (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Riemann Hypothesis the result is deterministic
pt: Usa o teste de primalidade de Miller-Rabin em n com bases suficientes que assumem a Hipótese Generalizada de Riemann de que o resultado é determinístico

en: Return factorization of a number as a matrix
pt: Devolve a fatoração de um número como uma matriz

en: Returns the maximum of arguments or matrix
pt: Devolve o máximo de argumentos ou uma matriz

en: Returns the minimum of arguments or matrix
pt: Devolve o mínimo de argumentos ou uma matriz

en: Division w/o remainder, equivalent to floor(a/b)
pt: Divisão sem resto, equivalente a floor(a/b)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
pt: Calcula o símbolo de Jacobi (a/b) (b deve ser ímpar)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
pt: Calcula o símbolo de Jacobi (a/b) com a extensão de Kronecker (a/2)=(2/a) quando a for ímpar, ou (a/2)=0 quando a for par

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
pt: Calcula o símbolo de Legendre (a/p)

en: Get the real part of a complex number
pt: Obtém a parte real de um número complexo

en: Get the imaginary part of a complex number
pt: Obtém a parte imaginária de um número complexo

en: Make an identity matrix of a given size
pt: Cria uma matriz identidade de um dado tamanho

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
pt: Cria uma matriz toda de zeros (ou um vetor linha)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
pt: Cria uma matriz toda de uns (ou um vetor linha)

en: Append an element to a vector (treating 1x1 matrix as a row vector)
pt: Anexa um elemento a um vetor (tratando a matriz 1x1 como um vetor de linha)

en: Get the number of rows of a matrix
pt: Obtém o número de linhas de uma matriz

en: Get the number of columns of a matrix
pt: Obtém o número de colunas de uma matriz

en: Is a matrix square
pt: É uma matriz quadrada

en: Is argument a horizontal or a vertical vector
pt: O argumento é um vetor linha ou coluna

en: Is a matrix upper triangular
pt: É uma matriz triangular superior

en: Is a matrix lower triangular
pt: É uma matriz triangular inferior

en: Is a matrix diagonal
pt: É uma matriz diagonal

en: Get the number of elements of a matrix
pt: Obtém o número de elementos de uma matriz

en: Get the row echelon form of a matrix
pt: Obtém a forma linha escada de uma matriz

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
pt: Obtém a forma escada linha reduzida de uma matriz

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
pt: Resolve um sistema linear Mx=V, retorna a solução V se houver uma única solução e do contrário null. Dois parâmetros de referência extras podem opcionalmente ser usados para obter a matriz M reduzida e V.

en: Get the determinant of a matrix
pt: Obtém o determinante de uma matriz

en: Return pivot columns of a matrix, that is columns which have a leading 1 in rref form, also returns the row where they occur
pt: Devolve as colunas pivô de uma matriz, que são colunas que iniciadas por 1 na forma rref. Também retorna a linha em que elas ocorrem

en: Get the nullspace of a matrix
pt: Obtém o espaço nulo de uma matriz

en: Make new matrix of given size from old one
pt: Cria uma nova matriz de um dado tamanho a partir de uma matriz antiga

en: Return the index complement of a vector of indexes
pt: Devolve o complemento do índice de um vetor de índices

en: Get the Hermitian product of two vectors
pt: Obtém o produto hermitiano de dois vetores

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
pt: Verifica se uma matriz é uma matriz de números

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
pt: Verifica se uma matriz é uma matriz de números inteiros (não complexos)

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
pt: Verifica se uma matriz é uma matriz de números racionais (não complexos)

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
pt: Verifica se uma matriz é uma matriz de números reais (não complexos)

en: Check if a matrix is positive, that is if each element is positive
pt: Verifica se uma matriz é positiva, isto é, se cada elemento é positivo

en: Check if a matrix is nonnegative, that is if each element is nonnegative
pt: Verifica se uma matriz é não negativa, isto é, se cada elemento é não negativo

en: Check if a number or a matrix is all zeros
pt: Verifica se um número é zero ou uma matriz é de zeros

en: Check if a number or a matrix is 1 or identity respectively
pt: Verifica se um número ou uma matriz é 1 ou identidade respectivamente

en: Returns true if the element x is in the set X (where X is a vector pretending to be a set)
pt: Devolve true se o elemento x está no conjunto X (onde X é um vetor interpretado como um conjunto)

en: Returns true if X is a subset of Y
pt: Devolve true se X é um subconjunto de Y

en: Returns a set theoretic difference X-Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
pt: Devolve a diferença (teoria dos conjuntos) X-Y (X e Y são vetores interpretados como conjuntos)

en: Returns a set theoretic intersection of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
pt: Devolve a interseção (teoria dos conjuntos) de X e Y (X e Y são vetores interpretados como conjuntos)

en: Check if argument is a null
pt: Verifica se o argumento é um null

en: Check if argument is a number
pt: Verifica se o argumento é um número

en: Check if argument is a boolean (and not a number)
pt: Verifica se um argumento é um booleano (e não um número)

en: Check if argument is a text string
pt: Verifica se o argumento é uma string de texto

en: Check if argument is a matrix
pt: Verifica se o argumento é uma matriz

en: Check if argument is a function
pt: Verifica se o argumento é uma função

en: Check if argument is a function or an identifier
pt: Verifica se o argumento é uma função ou um identificador

en: Check if argument is a function reference
pt: Verifica se o argumento é uma referência para uma função

en: Check if argument is a complex (non-real) number
pt: Verifica se um argumento é um número complexo (não real)

en: Check if argument is a real number
pt: Verifica se um argumento é um número real

en: Check if argument is an integer (non-complex)
pt: Verifica se um argumento é um inteiro (não complexo)

en: Check if argument is a positive real integer
pt: Verifica se um argumento é um inteiro positivo e real

en: Check if argument is a non-negative real integer
pt: Verifica se um argumento é um inteiro não negativo e real

en: Check if argument is a possibly complex integer
pt: Verifica se um argumento é um possível inteiro complexo

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
pt: Verifica se um argumento é um número racional (não complexo)

en: Check if argument is a possibly complex rational number
pt: Verifica se um argumento é um possível número complexo racional

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
pt: Verifica se um argumento é um número de ponto flutuante (não complexo)

en: Add two polynomials (vectors)
pt: Adiciona dois polinômios (vetores)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
pt: Subtrai dois polinômios (como vetores)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
pt: Multiplica dois polinômios (como vetores)

en: Divide polynomial p by q, return the remainder in r
pt: Divide o polinômio p por q, retorna o resto em r

en: Take polynomial (as vector) derivative
pt: Toma o polinômio da derivada (como vetor)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
pt: Toma o polinômio da segunda derivada (como vetor)

en: Trim zeros from a vector pretending to be a polynomial, that is trim trailing zero elements
pt: Apara zeros de um vetor fingindo ser um polinômio, que é um traço de zero elementos

en: Check if a vector is usable as a polynomial
pt: Verifica se um vetor pode ser utilizado como um polinômio

en: Make string out of a polynomial (as vector)
pt: Cria uma string fora de um polinômio (como vetor)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
pt: Cria uma função fora de um polinômio (como vetor)

en: Find roots of a quadratic polynomial (given as vector of coefficients)
pt: Encontra raízes de um polinômio quadrático (dado como um vetor de coeficientes)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
pt: Obtém todas as combinações de k números de 1 a n como um vetor de vetores

en: Get combination that would come after v in call to combinations, first combination should be [1:k].
pt: Obtém combinação que viria depois de v na chamada às combinações, primeira combinação deve ser [1:k].

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
pt: Obtém todas as permutações de k números de 1 a n como um vetor de vetores

en: Calculate combinations (binomial coefficient)
pt: Calcula combinações (coeficientes binomiais)

en: Convert a string to a vector of ASCII values
pt: Converte uma string em um vetor de valores ASCII

en: Convert a vector of ASCII values to a string
pt: Converte um vetor de valores ASCII em uma string

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
pt: Converte uma string em um vetor de valores do alfabeto baseados em zero (posições na string do alfabeto), -1 é para letras desconhecidas

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
pt: Converte um vetor de valores do alfabeto baseados em zero (posições na string do alfabeto) em uma string

en: Protect a variable from being modified.  It will be treated as a system defined variable from now on.  Protected parameters can still be modified.
pt: Protege uma variável de ser modificada.  Esta será tratado como uma variável definida pelo sistema a partir de agora.  Parâmetros protegidos ainda podem ser modificados.

en: Unprotect a variable from being modified.  It will be treated as a user defined variable from now on.
pt: Desprotege uma variável de ser modificada.  Esta será tratada como uma variável definida pelo usuário a partir de agora.

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
pt: Define opções para uma função, atualmente “PropagateMod” e “NoModuloArguments”

en: Get current modulo from the context outside the function
pt: Obtém o módulo atual a partir do contexto exterior da função

en: Check if a variable or function is defined
pt: Verifica se uma variável ou função está definida

en: Undefine a variable (including all locals and globals of the same name)
pt: Remover a definição de uma variável (incluindo todas as locais e globais com o mesmo nome)

en: Undefine all unprotected (user defined) global variables and parameters.  Does not reset or change protected (system) parameters.
pt: Remove as definições de todas as variáveis e parâmetros (definidas(os) pelo usuário).  Não redefine ou altera parâmetros protegidos (de sistema).

en: Mark all currently defined variables as protected.  They will be treated as system defined variables from now on.
pt: Marca todas as variáveis definidas como protegidas.  Estas serão tratadas como variáveis definidas pelo sistema a partir de agora.

en: Return a vector of all global unprotected (user defined) variable names.
pt: Devolve um vetor de todas os nomes de variáveis globais desprotegidas (definidas pelo usuário).

en: Parse a string (but do not execute)
pt: Analisa uma string (mas não executa)

en: Parse and evaluate a string
pt: Analisar e avaliar uma string

en: Ask a question and return a string.  Optionally pass in a default.
pt: Pergunta uma questão e devolve uma string. Opcionalmente passada por padrão.

en: Ask a question and present a list of buttons.  Returns the 1-based index of the button pressed (or null on failure).
pt: Realiza uma pergunta e apresenta a lista de botões. Devolve o índice único baseado no botão pressionado (ou nulo [null] em caso de falhas).

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with n subintervals with error of max(f'''')*h^4*(b-a)/180, note that n should be even
pt: Integral de f pela Regra Composta de Simpson no intervalo [a,b] com n subintervalos com erro de máx(f'''')*h^4*(b-a)/180, note que n deve ser ímpar

en: %s: argument number %d not an integer
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro ou uma matriz

en: %s: argument number %d not a number or a matrix
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro ou uma matriz

en: %s: argument number %d not a nonnegative integer
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro não-negativo

en: %s: argument number %d not a nonnegative number
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro não-negativo

en: %s: argument number %d not a positive integer
pt: %s: o argumento número %d não é um inteiro positivo

en: %s: argument number %d not a number
pt: %s: o argumento número %d não é um número

en: %s: argument number %d not a boolean
pt: %s: o argumento número %d não é um booleano

en: %s: argument number %d not a real number
pt: %s: o argumento número %d não é um número real

en: %s: argument number %d not a matrix
pt: %s: o argumento número %d não é uma matriz

en: %s: argument number %d not a square matrix
pt: %s: o argumento número %d não é uma matriz quadrada

en: %s: argument number %d not a matrix or null node
pt: %s: o argumento número %d não é uma matriz ou nó nulo

en: %s: argument number %d not a vector or null node
pt: %s: o argumento número %d não é uma vetor ou nó nulo

en: %s: argument number %d not a value only matrix
pt: %s: o argumento número %d não é uma matriz apenas de valores

en: %s: argument number %d not a value only vector
pt: %s: o argumento número %d não é um vetor apenas de valores

en: %s: argument number %d not a string
pt: %s: o argumento número %d não é uma string

en: %s: argument number %d not a function or identifier
pt: %s: o argumento número %d não é uma função ou identificador

en: line %d: %s
pt: linha %d: %s

en: Too many errors! (%d followed)
pt: Erros demais! (%d seguidos)

en: Cannot locate the manual
pt: Não é possível localizar o manual

en: Cannot run lynx/links/w3m to show the manual
pt: Não foi possível executar o lynx/links/w3m para mostrar o manual

en: Suggested: %s
pt: Sugerido: %s

en: Out of range!
pt: Fora dos limites!

en: %s should be between %d and %d, using %d
pt: %s deveria estar entre %d e %d, usando %d

en: %s should be greater then or equal to %d, using %d
pt: %s deveria ser maior ou igual a %d, usando %d

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--help            	Print this help
    	--version         	Print version number
    	--precision=num   	Floating point precision [128]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--chop=num        	Chop small numbers less than 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	But only when other numbers 10^-num or more [5]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]gettext     	Dump help/error strings in fake .c file to
    	                  	stdout (for use with gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
    	--exec=expr       	Execute an expression
pt: Genius %s uso:
    
    genius [opções] [arquivos]
    
    	--help            	Mostra esta ajuda
    	--version         	Mostra o número da versão
    	--precision=núm   	Precisão de ponto flutuante [128]
    	--maxdigits=núm   	Dígitos máximos para mostrar (0=sem limite) [0]
    	--[no]floatresult 	Todos os resultados como números reais [DESL]
    	--[no]scinot      	Resultados em notação científica [DESL]
    	--[no]fullexp     	Sempre mostrar expressões completas [DESL]
    	--maxerrors=núm   	Erros máximos para mostrar (0=sem limite) [5]
    	--[no]mixed       	Mostra frações na forma mista
    	--intoutbase=núm  	Base para usar ao mostrar inteiros [10]
    	--chop=núm        	Arredonda pequenos números menores que 10^-núm [20]
    	--chopwhen=núm    	Mas apenas se os outros números forem 10^-núm ou mais [5]
    	--[no]readline    	Usa readline se estiver disponível [LIG]
    	--[no]compile     	Compila tudo e descarrega em stdout [DESL]
    	--[no]gettext     	Despeja mensagens de ajuda/erro em arquivos .c
    	                  	falsos em stdout (para uso com gettext) [DESL]
    	--[no]quiet       	Fica quieto durante o modo não interativo,
    	                  	(sempre ligado ao compilar) [DESL]
    	--exec=expr       	Executa uma expressão

en: Can't specify both an expression and files to execute on the command line
pt: Não é possível especificar uma expressão e arquivos para executar ao mesmo tempo na linha de comando

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type `manual' or `help'.%s
pt: Genius %s
    %s
    Este é um software livre SEM ABSOLUTAMENTE NENHUMA GARANTIA.
    Para detalhes, digite "warranty".
    Para ajuda, digite "manual" ou "help".%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
pt: A única coisa que interfere no meu aprendizado é minha educação.  -- Albert Einstein

en: Can't open file
pt: Não é possível abrir o arquivo

en: _New Program
pt: _Novo programa

en: Create new program tab
pt: Cria a aba de um novo programa

en: _Open...
pt: _Abrir…

en: Open a file
pt: Abre um arquivo

en: Open R_ecent
pt: Abrir r_ecente

en: _Save
pt: _Salvar

en: Save current file
pt: Salva o arquivo atual

en: Save All _Unsaved
pt: Salvar todos os _não salvos

en: Save all unsaved programs
pt: Salvar todos os programas não salvos

en: Save _As...
pt: Salvar _como…

en: Save to a file
pt: Salvar em um arquivo

en: _Reload from Disk
pt: _Recarregar do disco

en: Reload the selected program from disk
pt: Recarrega o programa selecionado a partir do disco

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
pt: _Fechar

en: Close the current file
pt: Fecha o arquivo atual

en: _Load and Run...
pt: _Carregar e executar…

en: Load and execute a file in genius
pt: Carrega e executa um arquivo no genius

en: Save Console Ou_tput...
pt: Salvar saída do con_sole…

en: Save what is visible on the console (including scrollback) to a text file
pt: Salvar o que é visível no console (incluindo histórico) para um arquivo texto

en: _Quit
pt: _Sair

en: Quit
pt: Sair

en: _Undo
pt: _Desfazer

en: Undo the last action
pt: Desfaz a última ação

en: _Redo
pt: _Refazer

en: Redo the undone action
pt: Refaz a ação desfeita

en: Cu_t
pt: Re_cortar

en: Cut the selection
pt: Recorta a seleção

en: _Copy
pt: Cop_iar

en: Copy the selection
pt: Copia a seleção

en: _Paste
pt: C_olar

en: Paste the clipboard
pt: Cola a área de transferência

en: Copy Answer As Plain Te_xt
pt: Copiar Resposta como _Texto Puro

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
pt: Copia a última resposta para a área de transferência em texto plano

en: Copy Answer As _LaTeX
pt: Copiar Resposta como _LaTeX

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
pt: Copia a última resposta para a área de transferência como LaTeX

en: Copy Answer As _MathML
pt: Copiar Resposta como _MathML

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
pt: Copia a última resposta para a área de transferência como MathML

en: Copy Answer As T_roff
pt: Copiar Resposta como T_roff

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
pt: Copia a última saída para a área de transferência como equação Troff

en: _Run
pt: E_xecutar

en: Run current program
pt: Executa o programa atual

en: _Interrupt
pt: _Interromper

en: Interrupt current calculation
pt: Interrompe o cálculo atual

en: Show _Full Answer
pt: Mostrar R_esposta Completa

en: Show the full text of last answer
pt: Mostrar o texto completo da última resposta

en: Show User _Variables
pt: Mostrar _variáveis do usuário

en: Show the current value of all user variables
pt: Mostrar o valor atual de todas as variáveis de usuário

en: _Monitor a Variable
pt: _Monitorar uma variável

en: Monitor a variable continuously
pt: Monitora uma variável continuamente

en: _Plot...
pt: _Traçar gráfico…

en: Plot functions, vector fields, surfaces, etc...
pt: Traça o gráfico de funções, campos vetoriais, superfícies etc…

en: _Next Tab
pt: Próxima a_ba

en: Go to next tab
pt: Ir à próxima aba

en: _Previous Tab
pt: Aba An_terior

en: Go to previous tab
pt: Ir à aba anterior

en: Go to the console tab
pt: Ir para a aba do console

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: Configure Genius
pt: Configurar o Genius

en: _Contents
pt: S_umário

en: View the Genius manual
pt: Ver o manual do Genius

en: _Help on Function
pt: Aj_uda sobre a Função

en: Help on a function or a command
pt: Ajuda sobre uma função ou comando

en: _Warranty
pt: _Garantia

en: Display warranty information
pt: Exibe informações de garantia

en: _About
pt: _Sobre

en: About Genius
pt: Sobre o Genius

en: _File
pt: _Arquivo

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Calculator
pt: _Calculadora

en: E_xamples
pt: E_xemplos

en: _Programs
pt: _Programas

en: _Settings
pt: Pre_ferências

note: parent flags
en: _Help
pt: A_juda

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Run
pt: Executar

en: New
pt: Novo

en: Open
pt: Abrir

en: Save
pt: Salvar

en: Plot
pt: Traçar

note: GTK_WINDOW (genius_window) parent flags title
en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Help on Function
pt: Ajuda sobre a Função

en: Function or command name:
pt: Função ou nome de comando:

en: <b>Help on %s not found</b>
pt: <b>Ajuda sobre %s não encontrada</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
pt: <b>Ajuda sobre %s não encontrada</b>
    
    Talvez você quis dizer %s.

en: Error
pt: Erro

en: Information
pt: Informação

en: User Variable Listing
pt: Listagem de variáveis de usuário

note: parent flags
en: _Refresh
pt: _Atualizar

en: %s undefined
pt: %s indefinida

note: printed before local variable in certain * context
en: (context %d)
pt: (contexto %d)

en: %s not a user variable
pt: %s não é uma função de uma variável

en: Monitoring: %s
pt: Monitorando: %s

en: Update continuously
pt: Atualização contínua

en: Monitor a Variable
pt: Monitorar uma variável

en: Variable name:
pt: Nome da variável:

note: error always textbox
en: Full Answer
pt: Resposta completa

en: 
    Too many errors! (%d followed)
pt: 
    Erros demais! (%d seguidos)

en: e[01;31mToo many errors! (%d followed)e[0m
pt: e[01;31mErros demais! (%d seguidos)e[0m

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
pt: <b>Não foi possível exibir a ajuda</b>
    
    %s

en: Nils Barth (initial implementation of parts of the GEL library)
pt: Nils Barth (implementação inicial de partes da biblioteca GEL)

en: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - plotting widgetry)
pt: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - fábrica de widgets de gráfico)

en: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Port to GTK3)
pt: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Porte para GTK3)

en: Genius Mathematical Tool
pt: Ferramenta matemática Genius

en: The GNOME calculator style edition of the Genius Mathematical Tool.
pt: A edição ao estilo da calculadora do GNOME da Ferramenta Matemática Genius.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
pt: O Genius está executando algo e, além disso, há programas não salvos.
    Você tem certeza que deseja sair?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
pt: Há programas não salvos, você tem certeza que deseja sair?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
pt: O Genius está executando algo, você tem certeza que deseja sair?

en: Are you sure you wish to quit?
pt: Você tem certeza que deseja sair?

en: Genius Setup
pt: Configuração do Genius

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Output
pt: Saída

en: Number/Expression output options
pt: Opções de saída de números/expressões

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
pt: Máximo de dígitos para mostrar (0=ilimitado)

en: Results as floats
pt: Resultados como números reais

en: Floats in scientific notation
pt: Resultados em notação científica

en: Always print full expressions
pt: Sempre mostrar expressões completas

en: Use mixed fractions
pt: Usa frações mistas

en: Remember output settings across sessions
pt: Lembrar a saída de configurações entre sessões

en: Should the output settings in the "Number/Expression output options" frame be remembered for next session.  Does not apply to the "Error/Info output options" frame.
pt: As configurações de saída devem ser lembradas no quadro “Opções de saída de número/expressão” para a próxima sessão. Não se aplica ao quadro “Opções de saída de erros/inform.”.

en: Error/Info output options
pt: Opções de saída de erros/inform.

en: Display errors in a dialog
pt: Exibir erros em uma caixa de diálogo

en: Display information messages in a dialog
pt: Exibir mensagens de informação em uma caixa de diálogo

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
pt: Máximo de erros para exibir (0=ilimitado)

en: Precision
pt: Precisão

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
pt: NOTA: A precisão de ponto flutuante não deve fazer efeito
    para todos os números imediatamente, somente números
    calculados e novas variáveis serão afetadas.

en: Floating point precision (bits)
pt: Precisão de ponto flutuante (bits)

en: Remember precision setting across sessions
pt: Lembrar as configurações de precisão entre sessões

en: Should the precision setting be remembered for next session.
pt: A configuração de precisão deve ser lembrada para a próxima sessão.

en: Terminal options
pt: Opções de terminal

en: Scrollback lines
pt: Rolar linha para trás

en: Font:
pt: Fonte:

en: Black on white
pt: Preto em branco

en: Blinking cursor
pt: Cursor piscante

en: Editor options
pt: Opções do editor

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Memory
pt: Memória

en: Limits
pt: Limites

en: When the limit is reached you will be asked if
    you wish to interrupt the calculation or continue.
    Setting to 0 disables the limit.
pt: Quando o limite for alcançado você será perguntado
    se deseja interromper o cálculo ou continuar.
    Definir como 0 desabilita o limite.

en: Maximum number of nodes to allocate
pt: Número máximo de nós para alocar

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
pt: <b>O Genius está executando algo atualmente.</b>
    
    Por favor, tente novamente mais tarde ou interrompa a operação atual.

en: GEL files
pt: Arquivos GEL

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: Cannot open file!
pt: Não é possível abrir o arquivo!

en: Output from
pt: Saída de

en: End
pt: Fim

en: Load and Run
pt: Carrega e executa

en: _Load
pt: _Carregar

en: Cannot open file
pt: Não é possível abrir o arquivo

note: context
en: Line: %d
pt: Linha: %d

en: The program you are closing is unsaved, are you sure you wish to close it without saving?
pt: O programa que você está fechando não foi salvo, tem certeza que deseja fechá-lo sem salvar?

en: Program_%d.gel
pt: Programa_%d.gel

en: Program %d
pt: Programa %d

en: Cannot open %s
pt: Não é possível abrir %s

en: Open...
pt: Abrir…

en: _Open
pt: _Abrir

en: Program is read only
pt: Programa é somente leitura

en: <b>Cannot save file %s</b>
    Details: %s
pt: <b>Não foi possível salvar o arquivo %s</b>
    Detalhes: %s

en: <b>Cannot save file %s</b>
pt: <b>Não foi possível salvar o arquivo %s</b>

en: Save new programs by "Save As..." first!
pt: Salvar novos programas pelo “Salvar Como…” primeiro!

en: Some read-only programs are modified.  Use "Save As..." to save them to a new location.
pt: Alguns programas somente leitura estão modificados.  Utilize “Salvar Como…” para salvá-los em um novo lugar.

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
pt: <b>Não é possível salvar o arquivo</b>
    Detalhes: %s

en: <b>Cannot save file</b>
pt: <b>Não foi possível salvar o arquivo</b>

en: Save As...
pt: Salvar como…

en: Save Console Output...
pt: Salvar saída do console…

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
pt: <b>Nenhum programa selecionado.</b>
    
    Crie um novo programa ou selecione uma aba existente.

en: Cannot open pipe: %s
pt: Não é possível abrir tubo: %s

en: <b>Cannot execute program</b>
    
    Cannot fork.
pt: <b>Não é possível executar o programa</b>
    
    Não é possível bifurcar.

en: <b>Error executing program</b>
    
    There was an error while writing the
    program to the engine.
pt: <b>Error ao executar o programa</b>
    
    Houve um erro ao gravar o programa
    no mecanismo.

en: Memory (node number) limit has been reached, interrupt the computation?
pt: Limite de memória (número do nó) foi alcançado, interromper o cálculo?

note: error always textbox textbox_title bind_response wrap
en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
pt: Não é possível executar genius-readline-helper-fifo!

en: Readline helper died, weird.  Trying to recover, things may be odd.
pt: Readline helper morreu, estranho.  Tentando recuperar, as coisas podem ficar estranhas.

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
pt: 
    Nota: Compilado sem GtkSourceView (um editor de código fonte melhor)

note: parent
en: Cannot find the library file, genius installation may be incorrect
pt: Não foi possível achar o arquivo de biblioteca, instalação do genius deve estar incorreta

note: parent
en: A file .genius in the home directory exists, but it should be a directory. Genius will not be able to save preferences.
pt: Existe a pasta .genius no diretório home, mas isso deveria ser um diretório também. Genius não poderá salvar as preferencias.

en: %sGenius %s%s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `%swarranty%s'.
    For help type `%smanual%s' or `%shelp%s'.%s
pt: %sGenius %s%s
    %s
    Este é um software livre SEM ABSOLUTAMENTE NENHUMA GARANTIA.
    Para detalhes de licença digite "%swarranty%s".
    Para ajuda digite "%smanual%s" ou "%shelp%s".%s

en: Genius Math Tool
pt: Ferramenta matemática Genius

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
pt: Calculadora e ferramenta matemática Genius

en: Mathematics;Matrix;Vector;Linear Algebra;Calculus;Plot;Plotting;Graph;Graphing;Function;Number Theory;
pt: Matemáticas;Matriz;Vetor;Álgebra linear;Cálculo;Traço;Tracejamento;Gráficos;Função;Teoria dos números;

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Rotate about %s axis:
pt: Rotação sobre o eixo %s:

en: Rotate about dependent axis:
pt: Rotação sobre o eixo dependente:

en: Print
pt: Imprimir

en: _Print
pt: Im_primir

en: Print command:
pt: Comando de impressão:

en: Cannot open temporary file, cannot print.
pt: Não é possível abrir o arquivo temporário; não é possível imprimir.

en: Printing failed
pt: A impressão falhou

en: Printing failed: %s
pt: A impressão falhou: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
pt: O arquivo já existe. Sobrescrevê-lo?

en: Export failed
pt: Falha ao exportar

en: Export encapsulated postscript
pt: Exporta postscript encapsulado

en: Export postscript
pt: Exporta postscript

en: Export PDF
pt: Exportar PDF

en: Export PNG
pt: Exportar PNG

en: Missing ps2pdf command, perhaps ghostscript is not installed.
pt: Está faltando o comando ps2pdf, talvez o ghostscript não esteja instalado.

en: EPS files
pt: Arquivos EPS

en: PS files
pt: Arquivos PS

en: PDF files
pt: Arquivos PDF

en: PNG files
pt: Arquivos PNG

en: Generate preview in EPS file (with ps2epsi)
pt: Gerar visão em arquivo EPS (com o ps2epsi)

en: Solver
pt: Solucionador

en: Clea_r solutions
pt: Apaga_r soluções

en: _Plot solution
pt: _Traçar o gráfico de uma solução

en: Clicking on the graph window now will draw a solution according to the parameters set below, starting at the point clicked.  To be able to zoom by mouse again, close this window.
pt: Clicando na janela do gráfico irá agora desenhar uma solução de acordo com os parâmetros definidos abaixo, iniciando no ponto clicado.  Para poder dar zoom via mouse, feche esta janela.

en: X increment:
pt: Incremento em X:

en: T increment:
pt: Incremento em T:

en: T interval length:
pt: Tamanho do intervalo T:

en: Point x:
pt: Ponto x:

note: title GTK_WINDOW (genius_window) parent flags
en: _Stop
pt: _Parar

en: _Graph
pt: _Gráfico

en: _Print...
pt: _Imprimir…

en: _Export postscript...
pt: _Exportar postscript…

en: E_xport encapsulated postscript...
pt: E_xportar postscript encapsulado…

en: Export P_DF...
pt: Exportar P_DF…

en: Export P_NG...
pt: Exportar P_NG…

en: Zoom _out
pt: _Afastar

en: Zoom _in
pt: A_proximar

en: _Fit dependent axis
pt: _Ajustar eixos dependentes

en: _Reset to original zoom
pt: _Voltar ao zoom original

en: _View
pt: _Ver

en: _Reset angles
pt: _Redefinir ângulos

en: _Top view
pt: Ver do _topo

en: R_otate axis...
pt: R_otacionar eixos…

en: Start rotate _animation...
pt: Iniciar rotação de _animação…

en: Stop rotate a_nimation...
pt: Parar rotação de a_nimação…

en: _Solver
pt: _Solucionador

en: _Solver...
pt: _Solucionador…

en: _Clear solutions
pt: _Apagar soluções

en: Errors during plotting (possibly harmless), see the console.
pt: Erro durante traçamento (possivelmente sem prejuízo), veja o console.

en: Function
pt: Função

en: Function #%d
pt: Função nº %d

en: Graph limits not given as a 4-vector
pt: Limites de gráficos não dados como um vetor quádruplo

en: Graph limits not given as numbers
pt: Limites de gráficos não dados como números

en: Graph limits not given as a 2-vector
pt: Os limites do gráfico não foram fornecidos como um vetor duplo

en: Graph limits not given as a 6-vector
pt: Limites de gráficos não dados como um vetor sêxtuplo

en: Ticks must be between 2 and 200
pt: As escalas devem estar entre 2 e 200

en: Ticks not given as numbers
pt: As escalas não foram fornecidas como números

en: Ticks not given as a number or a 2-vector
pt: As escalas não foram fornecidas como um número ou vetor duplo

en: Type in function name or expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that gives the slope at the point (%s,%s).
pt: Digite um nome de função ou uma expressão envolvendo as variáveis %s e %s (ou a variável %s, que será %s=%s+i%s) que dará a inclinação no ponto (%s,%s).

en: %s from:
pt: %s de:

en: %s increment:
pt: Incremento em %s:

en: %s interval length:
pt: Comprimento do intervalo %s:

en: Point %s:
pt: Ponto %s:

en: Type in function names or expressions involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that give the d%s/d%s and d%s/d%s of the autonomous system to be plotted at the point (%s,%s).
pt: Digite um nome de função ou uma expressão envolvendo as variáveis %s e %s (ou a variável %s, que será %s=%s+i%s) que dá o d%s/d%s e o d%s/d%s do sistema autônomo que será traçado no ponto (%s,%s).

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them
pt: Digite nomes de funções ou expressões envolvendo a variável %s nas caixas abaixo para produzir seus gráficos

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them.  Either fill in both boxes with %s= and %s= in front of them giving the %s and %s coordinates separately, or alternatively fill in the %s= box giving %s and %s as the real and imaginary part of a complex number.
pt: Escreva nomes de função ou expressões envolvendo a variável %s nas caixas abaixo para fazer seus gráficos. Também preencha as caixas com %s= e %s= na frente delas dando as coordenadas %s e %s separadamente, ou de forma alternativa preencha a caixa %s= fornecendo %s e %s como as partes real e imaginária de um número complexo.

en: Parameter %s from:
pt: Parâmetro %s de:

en: Type a function name or an expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) in the boxes below to graph them.  Functions with one argument only will be passed a complex number.
pt: Digite um nome de função ou uma expressão envolvendo as variáveis %s e %s (ou a variável %s, que será %s=%s+i%s) nas caixas abaixo, para desenhá-las em formato de gráfico. Para funções com um argumento será passado apenas um número complexo.

en: Change variable names
pt: Altera os nomes de variáveis

en: Some values were illegal
pt: Alguns valores são incorretos

en: independent variable (x):
pt: variável independente (x):

en: dependent variable (y):
pt: variável dependente (y):

en: complex variable (z = x+iy):
pt: variável complexa (z = x+iy):

en: parameter variable (t):
pt: variável de parâmetro (t):

en: independent variable (y):
pt: variável independente (y):

en: independent complex variable (z = x+iy):
pt: variável complexa independente (z = x+iy):

en: _Functions / Expressions
pt: _Funções / expressões

note: t range
en: Parameter t from:
pt: Parâmetro t de:

en: to:
pt: até:

en: by:
pt: por:

en: Pa_rametric
pt: Pa_ramétrico

note: # of ticks
en: Vertical ticks:
pt: Escalas verticais:

note: # of ticks
en: Horizontal ticks:
pt: Escalas horizontais:

en: Sl_ope field
pt: Camp_o de inclinação

note: Normalize the arrow length?
en: _Normalize arrow length (do not show size)
pt: _Normalizar tamanho da seta (não mostrar tamanho)

en: _Vector field
pt: Campo _vetorial

note: draw legend?
en: _Draw legend
pt: _Desenhar legenda

note: draw axis labels?
en: Draw axis labels
pt: Desenhar rótulos de eixos

note: change varnames
en: Change variable names...
pt: Mudar nomes de variáveis…

note: plot window * Plot window frame
en: Plot Window
pt: Janela de desenho

note: * X range
en: X from:
pt: X de:

note: * Y range
en: Y from:
pt: Y de:

note: fit dependent axis?
en: Fit dependent axis
pt: Ajustar eixos dependentes

en: Function / Expression
pt: Função / expressão

note: * Z range
en: Dependent axis from:
pt: Eixos dependente de:

en: Function _line plot
pt: Traço de função _linear

en: _Surface plot
pt: Traço de _superfície

en: Empty value as range value
pt: Valor vazio como valor do limite

en: Genius is executing something already
pt: O Genius já está executando algo

en: Cannot parse range value
pt: Não é possível analisar o valor do limite

en: Cannot execute range value
pt: Não é possível executar o valor do limite

en: Range value not a value
pt: O valor do limite não é um valor

en: Cannot convert range value to a reasonable real number
pt: Não é possível converter o valor do limite para um número real razoável

en: No functions to plot or no functions could be parsed
pt: Nenhuma função para traçar ou nenhuma função pôde ser analisada

en: Invalid %s range
pt: Domínio %s inválido

en: Invalid dependent range
pt: Domínio dependente inválido

en: Only specify %s and %s, or %s, not all at once.
pt: Somente especifique %s e %s, ou %s, não todos de uma vez.

en: Create Plot
pt: Criar Traço

en: _Plot
pt: _Traçar

en: %s: Plotting in progress, cannot call %s
pt: %s: Traço do gráfico em progresso, não é possível chamar %s

en: %s: argument not a function
pt: %s: o argumento não é uma função

en: %s: only one function supported
pt: %s: apenas uma função suportada

en: Graph limits not given as a 4-vector or a 6-vector
pt: Os limites do gráfico não foram fornecidos como um vetor quádruplo ou sêxtuplo

en: %s: invalid X range
pt: %s: domínio de X inválido

en: %s: invalid Y range
pt: %s: domínio de Y inválido

en: %s: invalid Z range
pt: %s: domínio de Z inválido

en: %s: dx must be positive
pt: %s: dx deve ser positivo

en: %s: Slope field not active
pt: %s: Campo de inclinação não ativo

en: %s: dt must be positive
pt: %s: dt deve ser positivo

en: %s: tlen must be positive
pt: %s: tlen deve ser positivo

en: %s: Vector field not active
pt: %s: Campo vetorial não ativo

en: %s: First argument must be a function
pt: %s: Primeiro argumento deve ser uma função

en: %s: First two arguments must be functions
pt: %s: Os dois primeiros argumentos precisam ser funções

en: %s: only up to 10 functions supported
pt: %s: suportadas no máximo 10 funções

en: Graph limits not given as a 2-vector or a 4-vector
pt: Os limites do gráfico não foram fornecidos como um vetor duplo ou quádruplo

en: %s: invalid T range
pt: %s: domínio de T inválido

en: %s: Not in line plot mode.  Perhaps run LinePlot or LinePlotClear first.
pt: %s: Não é um modo de gráfico em linha. Talvez deva executar LinePlot ou LinePlotClear primeiro.

en: %s: Points should be given as a real, n by 2 matrix with columns for x and y, n>=%d, or as a complex valued n by 1 matrix
pt: %s: Pontos devem ser dados como números reais, matriz n por 2 com colunas para x e y, n>=%d, ou como uma matriz n por 1 de valor complexo

en: %s: If points are given as an n by 2 matrix, then this matrix must be real
pt: %s: Se pontos forem dados como uma matrix n por 2, então essa matriz deve ser real

en: %s: Points should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y and z, n>=%d
pt: %s: Pontos devem ser dados como números reais, matriz n por 3 com colunas para x, y e z, n>=%d

en: %s: No color specified
pt: %s: Nenhuma cor foi especificada

en: %s: Cannot parse color '%s'
pt: %s: Não foi possível analisar “%s”

en: %s: A vector giving color should be a 3-vector of real numbers between 0 and 1
pt: %s: Um vetor fornecendo cores deveria ser um vetor triplo de números reais entre 0 e 1

en: %s: Warning: Values for red, green, or blue out of range (0 to 1), I will clip them to this interval
pt: %s: Aviso: Valores de vermelho, verde ou azul fora de alcance (0 para 1), eu vou cortá-los até este intervalo

en: %s: Color must be a string or a three-vector of rgb values (between 0 and 1)
pt: %s: A cor deve ser uma string ou um vetor triplo de valores rgb (entre 0 e 1)

en: %s: Wrong number of arguments
pt: %s: Número errado de argumentos

en: %s: No thickness specified
pt: %s: Sem largura especificada

en: %s: No window specified
pt: %s: Nenhuma janela especificada

en: %s: arrow style should be "origin", "end", "both", or "none"
pt: %s: estilo de seta deve ser “origem”, “fim”, “ambos”, ou “nenhum”

en: %s: No legend specified
pt: %s: Nenhuma legenda foi especificada

en: %s: Legend must be a string
pt: %s: A legenda deve ser uma string

en: %s: Unknown style: %s
pt: %s: Estilo desconhecido: %s

en: %s: Bad parameter
pt: %s: Parâmetro inválido

en: %s: Unknown style
pt: %s: Estilo desconhecido

en: %s: Surface should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y, z, where n>=3
pt: %s: A superfície deve ser dada como um número real, matriz n por 3 com colunas para x,y e z onde n>=3

en: %s: argument not a matrix of data
pt: %s: o argumento não é uma matriz de dados

en: %s: Surface grid data should be given as a real matrix
pt: %s: Os dados da grade de superfície devem ser fornecidos como uma matriz de números reais

en: %s: first argument not a matrix of data
pt: %s: o primeiro argumento não é uma matriz de dados

en: %s: second argument not a 4 or 6 element vector of limits
pt: %s: o segundo argumento não é um vetor de limite de 4 ou 6 elementos

en: %s: too many arguments or last argument not a string label
pt: %s: há muitos argumentos ou o último argumento não é um rótulo de string

en: %s: first argument not a nonempty string
pt: %s: o primeiro argumento não é uma string completa

en: %s: type not specified and filename has no extension
pt: %s: tipo não especificado e nome de arquivo sem nenhuma extensão

en: %s: second argument not a nonempty string
pt: %s: o segundo argumento não é uma string completa

en: %s: plot canvas not active, cannot export
pt: %s: tela do gráfico não está ativa, não é possível exportar

en: %s: export failed
pt: %s: ocorreu falha ao exportar

en: %s: unknown file type, can be "png", "eps", or "ps".
pt: %s: tipo de arquivo desconhecido, pode ser “png”, “eps”, ou “ps”.

en: Variable names not given in a 4-vector
pt: Nomes de variáveis não fornecidos em um vetor quádruplo

en: Variable names should be strings
pt: Nomes de variáveis devem ser do tipo string

en: Variable names must be valid identifiers
pt: Nomes de variáveis devem ser identificadores válidos

en: Variable names must be mutually distinct
pt: Nomes de variáveis devem ser mutualmente distintos

en: Variable names not given in a 3-vector
pt: Nomes de variáveis não fornecidos em um vetor triplo

en: Plotting
pt: Plotagem

note: internal
en: Plot a function with a line.  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
pt: Traça uma função com uma linha. Primeiro vêm as funções (até 10) e então, opcionalmente, limites como x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric function with a line.  First come the functions for x and y then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
pt: Traça uma função paramétrica com uma linha. Primeiro vêm as funções para x e y e então opcionalmente os limites de t como t1,t2,tinc, então opcionalmente  limites como x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric complex valued function with a line.  First comes the function that returns x+iy then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
pt: Traça uma função paramétrica com valores complexos com uma linha. Primeiro vêm as funções que retornam x+iy depois opcionalmente os limites de t como t1,t2,tinc, então opcionalmente os limites como x1,x2,y1,y2

en: Draw a slope field.  First comes the function dy/dx in terms of x and y (or a complex z) then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
pt: Desenha um campo de inclinação. Primeiro vêm as funções dy/dx em termos de x e y (ou um complexo z) então, opcionalmente, os limites como x1,x2,y1,y2

en: Draw a vector field.  First come the functions dx/dt and dy/dt in terms of x and y then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
pt: Desenha um campo vetorial.  Primeiro vêm as funções dx/dt e dy/dt em termos de x e y então, opcionalmente, os limites x1,x2,y1,y2

en: Draw a solution for a slope field starting at x,y and using dx as increment
pt: Desenha uma solução para um capo de inclinação iniciando em x,y e usando dx como incremento

en: Clear all the slopefield solutions
pt: Apaga todas as soluções de campo de inclinação

en: Draw a solution for a vector field starting at x,y, using dt as increment for tlen units
pt: Desenha uma solução para um campo vetorial começando em x,y, usando dt como incremento para unidades de tlen

en: Clear all the vectorfield solutions
pt: Apaga todas as soluções de campo vetorial

en: Plot a surface function which takes either two arguments or a complex number.  First comes the function then optionally limits as x1,x2,y1,y2,z1,z2
pt: Traça uma função de superfície que recebe ou dois argumentos ou um número complexo. Primeiro vem a função e então, opcionalmente, limites como x1,x2,y1,y2,z1,z2

en: Show the surface (3d) plot window and clear out functions
pt: Mostra a janela de gráfico de superfície (3d) e limpa as funções

en: Plot surface data given as n by 3 matrix (n>=3) of data with each row being x,y,z.  Optionally can pass a label string and limits.  If no limits passed, limits computed from data.
pt: Traça dados de superfície fornecidos com n sendo 3 de matriz de dados (n>=3) com cada linha sendo x,y,z. Opcionalmente pode passar um rótulo em formato de string e limites. Se nenhum limite for passado, os limites são calculados a partir dos dados.

en: Plot surface data given as a matrix (where rows are the x coordinate and columns are the y coordinate), the limits are given as [x1,x2,y1,y2] or optionally [x1,x2,y1,y2,z1,z2], and optionally a string for the label.
pt: Traça dados de superfície fornecidos como uma matriz (onde as linhas representam as coordenadas X e as colunas são as coordenadas Y), os limites são dados por [x1,x2,y1,y2] ou opcionalmente [x1,x2,y1,y2,z1,z2] e ainda de forma opcional uma string para o rótulo.

en: Draw a line from x1,y1,z1 to x2,y2,z2 on the surface (3d) plot.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 can be replaced by a n by 3 matrix for a longer line
pt: Desenha uma linha de x1,y1,z1 a x2,y2,z2 no gráfico de superfície (3d) . x1,y1,z1,x2,y2,z2 podem ser substituídos por uma matriz n por 3 para uma linha maior

en: Draw a point at x,y,z on the surface (3d) plot.  x,y,z can be replaced by a n by 3 matrix for more points.
pt: Desenha um ponto de x,y,z no gráfico de superfície (3d).  x,y,z podem ser substituídos por uma matriz n por 3 para mais pontos.

en: Show the line plot window and clear out functions
pt: Mostra a janela de gráfico de linha e limpa as funções

en: Draw a line from x1,y1 to x2,y2.  x1,y1,x2,y2 can be replaced by a n by 2 matrix for a longer line.
pt: Desenha uma linha de x1,y1 a x2,y2. x1,y1,x2,y2 podem ser substituídos por uma matriz n por 2 para uma linha maior.

en: Draw a point at x,y.  x,y can be replaced by a n by 2 matrix for more points.
pt: Desenha um ponto de x,y.  x,y podem ser substituídos por uma matriz n por 2 para mais pontos.

en: Freeze the plot canvas, that is, inhibit drawing
pt: Congela a tela de tracejamento de gráficos, isso é, inibe desenho

en: Thaw the plot canvas and redraw the plot immediately
pt: Degela a tela de tracejamento de gráficas e redesenha os gráficos imediatamente

en: Raise the plot window, and create the window if necessary
pt: Aumentar a janela de tracejamento e criar a janela, se necessário

en: Wait for a click on the line plot window, return the location.
pt: Espera por um clique em uma janela de gráfico de linha, retorna a localização.

en: Return current mouse location on the line plot window.
pt: Retorna a localização atual do mouse na janela de gráfico de linha.

en: Export the current contents of the plot canvas to a file.  The file type is given by the string type, which can be "png", "eps", or "ps".
pt: Exporta o conteúdo atual da tela de gráfico para um arquivo. O tipo de arquivo a ser usado é dado pelo tipo de string fornecido, que pode ser  “png”, “eps”, ou “ps”.

en: Number of slopefield ticks as a vector [vertical,horizontal].
pt: Número de escalas de campo de inclinação como um vetor [vertical,horizontal].

en: Number of vectorfield ticks as a vector [vertical,horizontal].
pt: Número de escalas de campo de vetor como um vetor [vertical,horizontal].

en: Default names used by all 2D plot functions.  Should be a 4 vector of strings or identifiers [x,y,z,t].
pt: Os nomes usados por padrão por todas as funções de gráficos bidimensionais (2D). Deve ser um vetor quádruplo de strings ou identificadores [x,y,z,t].

en: Default names used by surface plot functions.  Should be a 3 vector of strings or identifiers [x,y,z] (where z=x+iy and not the dependent axis).
pt: Os nomes usados por padrão para as superfícies de funções de gráfico. Deve ser um vetor triplo de strings ou identificadores [x,y,z] (onde z=x+iy e não no eixo dependente).

en: Normalize vectorfields if true.  That is, only show direction and not magnitude.
pt: Normaliza campos vetoriais se true. Isto é, apenas mostra a direção e não a magnitude.

en: If to draw legends or not on line plots.
pt: Se desenha legendas ou não em gráficos de linhas.

en: If to draw axis labels on line plots.
pt: Se desenha legendas de eixos em gráficos de linhas.

en: If to draw legends or not on surface plots.
pt: Se desenha legendas, ou não, na superfície dos gráficos.

en: Line plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
pt: Janela de gráfico de linha (limites) como um vetor quádruplo da forma [x1,x2,y1,y2]

en: Surface plotting window (limits) as a 6-vector of the form [x1,x2,y1,y2,z1,z2]
pt: Janela de gráfico de superfície (limites) como um vetor sêxtuplo da forma [x1,x2,y1,y2,z1,z2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
pt: O determinante de uma matriz não quadrada é indefinido

en: Trying to increment a nonvalue
pt: Tentando incrementar um tipo sem valor

en: Integer exponent too large to compute
pt: O expoente inteiro é grande demais para calcular

en: Can't do modulo of floats or rationals!
pt: Não é possível usar módulo para números reais ou racionais!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
pt: Não é possível fazer MDC de números reais ou racionais!

en: Can't modulo invert non integers!
pt: Não é possível usar módulo inverso para números não inteiros!

en: Can't get Jacobi symbols of floats or rationals!
pt: Não é possível obter símbolos de Jacobi de números reais ou racionais!

en: Can't get Legendre symbols of floats or rationals!
pt: Não é possível obter símbolos de Legendre de números reais ou racionais!

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
pt: Não é possível obter o símbolo de Jacobi com extensões de Kronecker de números reais ou racionais!

en: Lucas must get an integer argument!
pt: Lucas deve receber um argumento inteiro!

en: Number too large to compute Lucas number!
pt: Número muito grande para calcular o número de Lucas!

en: No such thing as negative Lucas numbers!
pt: Nenhum número de Lucas negativo encontrado!

en: Cannot get next prime after non-integer!
pt: Não é possível obter o próximo primo após um número não inteiro!

en: %s: can't work on non-integers!
pt: %s: não é possível trabalhar com números não inteiros!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
pt: Não é possível fazer fatorial de números racionais ou reais!

en: Number too large to compute factorial!
pt: O número é grande demais para calcular o fatorial!

en: Can't do factorials of negative numbers!
pt: Não é possível fazer fatorial de números naturais!

en: Can't do binomials of rationals or floats!
pt: Não é possível fazer binômios de números racionais ou reais!

en: %s: Bad types for mod power
pt: %s: Tipos inválidos para potenciação em módulo

en: Can't invert %s modulo %s in %s
pt: Não é possível inverter %s módulo %s em %s

en: Can't make random integer from a non-integer
pt: Não é possível criar um inteiro aleatório a partir de um número não inteiro

en: Range for random integer must be positive
pt: O limite para inteiros aleatórios deve ser positivo

en: Can't get numerator of floating types
pt: Não é possível obter o numerador de um tipo real

en: Invalid integer format
pt: Formato inteiro inválido

en: Can't compare complex numbers
pt: Não é possível comparar números complexos

en: Can't modulo complex numbers
pt: Não é possível usar a função módulo para números complexos

en: Inverse of %s modulo %s not found!
pt: Inversa de %s módulo %s não encontrada!

en: Can't do modulo invert on complex numbers
pt: Não é possível fazer inversão da função módulo em números complexos

en: Can't GCD complex numbers
pt: Não é possível obter MDC de números complexos

en: Can't LCM complex numbers
pt: Não é possível obter MMC de números complexos

en: Can't get Jacobi symbols of complex numbers
pt: Não é possível obter símbolos de Jacobi de números complexos

en: Can't get Legendre symbols of complex numbers
pt: Não é possível obter símbolos de Legendre de números complexos

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
pt: Não é possível obter o símbolo de Jacobi com extensão de Kronecker para números complexos

en: Can't get Lucas number for complex numbers
pt: Não é possível obter o número de Lucas para números complexos

en: Can't get next prime for complex numbers
pt: Não é possível obter o próximo primo para números complexos

en: %s: can't work on complex numbers
pt: %s: não é possível trabalhar com números complexos

en: %s: can't take logarithm of 0
pt: %s: não é possível tirar o logaritmo de 0

en: arctan2 not defined for complex numbers
pt: arctan2 não definida para números complexos

en: Can't make random integer out of a complex number
pt: Não é possível estabelecer um inteiro aleatório a partir de um número complexo

en: Can't make factorials of complex numbers
pt: Não é possível criar fatoriais de números complexos

en: Can't make binomials of complex numbers
pt: Não é possível criar binômios de números complexos

en: Can't determine type of a complex number
pt: Não é possível determinar o tipo de um número complexo

en: Can't convert complex number into integer
pt: Não é possível converter números complexos em inteiros

en: Can't convert real number to integer
pt: Não é possível converter um número real em um inteiro

en: Integer too large for this operation
pt: O inteiro é grande demais para esta operação

en: Can't convert complex number into a double
pt: Não é possível converter um número complexos para real

en: Can't convert real number to double
pt: Não é possível converter um número real em um double

en: Number too large for this operation
pt: O número é grande demais para esta operação

en: ERROR: local statement not the first statement in function definition
pt: ERRO: encontrado a declaração local e não a primeira declaração na definição de função

en: Can't open plugin!
pt: Não é possível abrir o plug-in!

en: Can't initialize plugin!
pt: Não é possível inicializar o plug-in!

en: %s: '%s' not a function of one variable
pt: %s: “%s” não é uma função de uma variável

en: %s: Cannot differentiate the '%s' function
pt: %s: Não é possível derivar a função “%s”

en: Symbolic Operations
pt: Operações simbólicas

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable.
pt: Tenta simbolicamente derivar a função f, onde f é uma função de uma variável.

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable, returns null if unsuccessful but is silent.
pt: Tenta simbolicamente derivar a função f, onde f é uma função de uma variável. Retorna nulo (null) caso não haja sucesso, porém silenciosamente.

en: This is the test-plugin function
pt: Esta é a função do plug-in de teste

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
pt: Você abriu o plug-in de teste!
    
    Eu vou calcular 2+2 como uma demonstração
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
pt: Para meu próximo truque eu vou adicionar uma função chamada TestPluginFunction

en: That's it, isn't this fun
pt: É isso aí, não é divertido?

en: Stack underflow!
pt: Esvaziamento de pilha (stack underflow)!

en: _No
pt: _Não

en: _Yes
pt: _Sim
