genius - en to sr translation catalogue (1131 entries)

en: Compose two functions
sr: Саставља две функције

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
sr: Саставља функцију са самом собом n пута, прослеђујући x као аргумент, и дајући x ако је n == 0

en: Print a table of values for f(n) for numbers from vector v, or if v is a number for integers from 1 to v
sr: Исписује табелу вредности за f(n) за бројеве из вектора v, или ако је v број за целе бројеве од 1 до v

en: Make a string
sr: Прави ниску

en: Tolerance of the Chop function
sr: Толеранција функције одсецања

en: How many iterations to try to find the limit for continuity and limits
sr: Колико понављања да покуша да нађе ограничење за непрекидивост и ограничења

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of continuity
sr: Колико узастопних корака да буде у оквиру толеранције за прорачун непрекидивости

en: Tolerance for continuity of functions and for calculating the limit
sr: Толеранција за непрекидивост функција и за израчунавање ограничења

en: How many iterations to try to find the limit for derivative
sr: Колико пута да покуша да нађе ограничење за изведеницу

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of derivative
sr: Колико узастопних корака да буде у оквиру толеранције за прорачун изведенице

en: Tolerance for calculating the derivatives of functions
sr: Толеранција за израчунавање изведеница функција

en: Tolerance of the ErrorFunction (used for complex values only)
sr: Толеранција функције грешке (користи се само за комплексне вредности)

en: Tolerance of the GaussDistribution function
sr: Толеранција функције Гаусове расподеле

en: The function used for numerical integration in NumericalIntegral
sr: Функција која се користи за интеграљење бројева у интегралу бројева

en: Steps to perform in NumericalIntegral
sr: Број корака за обављање у интегралу бројева

en: How many iterations to try for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Колико пута да покуша да израчуна бесконачни збир и бесконачни производ

en: How many successive steps to be within tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Колико узастопних корака да буде у оквиру толеранције за „InfiniteSum“ и „InfiniteProduct“

en: Tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Толеранција за бесконачни збир и бесконачни производ

en: Absolute value
sr: Апсолутна вредност

en: Replace very small number with zero
sr: Замењује врло мали број нулом

en: Return the fractional part of a number
sr: Даје разломачки део броја

en: Return the sign (-1,0,1)
sr: Исписује знак (-1,0,1)

en: Logarithm of any base (calls DiscreteLog if in modulo mode), if base is not given, e is used
sr: Логаритам било које основе (позива „DiscreteLog“ ако је у режиму са остатком), ако основа није дата, користи се е

en: The arccos (inverse cos) function
sr: Израчунава функцију аркус-косинуса (инверзног косинуса)

en: The arccosh (inverse cosh) function
sr: Израчунава функцију хиперболичног аркус-косинуса (инверзног хиперболичног косинуса)

en: The arccot (inverse cot) function
sr: Израчунава функцију аркус-котангеса (инверзног котангеса)

en: The arccoth (inverse coth) function
sr: Израчунава функцију хиперболичног аркус-котангеса (инверзног хиперболичног котангеса)

en: The inverse cosecant function
sr: Израчунава функцију инверзног косеканса

en: The inverse hyperbolic cosecant function
sr: Израчунава функцију инверзног хиперболичног косеканса

en: The inverse secant function
sr: Израчунава функцију инверзног секанса

en: The inverse hyperbolic secant function
sr: Израчунава функцију инверзног хиперболичног секанса

en: The arcsin (inverse sin) function
sr: Израчунава функцију аркус-синуса (инверзног синуса)

en: The arcsinh (inverse sinh) function
sr: Израчунава функцију хиперболичног аркус-синуса (инверзног хиперболичног синуса)

en: The arctanh (inverse tanh) function
sr: Израчунава функцију хиперболичног аркус-тангенса (инверзног хиперболичног тангенса)

en: The cotangent function
sr: Израчунава функцију котангенса

en: The hyperbolic cotangent function
sr: Израчунава функцију хиперболичког котангенса

en: The cosecant function
sr: Израчунава функцију косеканса

en: The hyperbolic cosecant function
sr: Израчунава функцију хиперболичног косеканса

en: The secant function
sr: Израчунава функцију секанса

en: The hyperbolic secant function
sr: Израчунава функцију хиперболичног секанса

en: The hyperbolic tangent function
sr: Израчунава функцију хиперболичког тангенса

en: Are a and b relatively prime?
sr: Да ли су a и b привидно прости бројеви?

en: Return the nth Bernoulli number
sr: Даје н-ти Бернулијев број

en: Find the x that solves the system given by the vector a and modulo the elements of m, using the Chinese Remainder Theorem
sr: Налази x који задовољава систем дат вектором a и m остатком елемената, користећи кинеску теорему остатка

en: Given two factorizations, give the factorization of the product, see Factorize
sr: За дате две факторизације, даје факторизацију производа, видите „Factorize“

en: Convert a vector of values indicating powers of b to a number
sr: Претвара вектор вредности показујући степен броја b на a

en: Convert a number to a vector of powers for elements in base b
sr: Претвара број у вектор степена за елементе са основом b

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm
sr: Налази дискретни логаритам за n основе b у F_q где је q прост број користећи Силвер-Полиг-Хелманов алгоритам

en: Compute phi(n), the Euler phi function, that is the number of integers between 1 and n relatively prime to n
sr: Израчунава phi(n), Ојлерову фи функцију, која је број целих бројева између 1 и n релативно прост број за n

en: Return all factors of a number
sr: Даје све чиниоце броја

en: Attempt Fermat factorization of n into (t-s)*(t+s), returns t and s as a vector if possible, null otherwise
sr: Покушава да одради Ферматову факторизацију за n у (t-s)*(t+s), даје t и s као вектор ако је могуће, у супротном ништа

en: Find the first primitive element in F_q (q must be a prime)
sr: Налази први основни елемент у F_q (q мора бити прост број)

en: Find a random primitive element in F_q (q must be a prime)
sr: Налази насумичан основни елемент у F_q (q мора бити прост број)

en: Compute discrete log base b of n in F_q (q a prime) using the factor base S.  S should be a column of primes possibly with second column precalculated by IndexCalculusPrecalculation.
sr: Израчунава засебан логаритам основе b за n у F_q (q је прост број) користећи основу чиниоца S.  S треба бити колона простих бројева по могућству са другом колоном унапред израчунатом са „IndexCalculusPrecalculation“.

en: Run the precalculation step of IndexCalculus for logarithms base b in F_q (q a prime) for the factor base S (where S is a column vector of primes).  The logs will be precalculated and returned in the second column.
sr: Обавља корак претпрорачуна „IndexCalculus“-а за логаритме основе b у F_q (q је прост број) за чиниоца основе S (где је S вектор колоне простих бројева).  Логаритми ће бити претпрорачунати и дати у другој колони.

en: Test if Mp is a Mersenne prime using a table
sr: Проверава да ли је Mp Мерсенов прост број користећи табелу

en: Tests if a rational number is a perfect power
sr: Проверава да ли је рационални број потпун степен

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime.  If q is not prime results are bogus.
sr: Проверава да ли је g основни у F_q, где је q прост број.  Ако q није прост број резултати су привидни.

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime and f is a vector of prime factors of q-1.  If q is not prime results are bogus.
sr: Проверава да ли је g основни у F_q, где је q прост број а f је вектор фактора простих бројева за q-1.  Ако q није прост број резултати су привидни.

en: If n is a pseudoprime base b but not a prime, that is if b^(n-1) == 1 mod n
sr: Да ли је n привидно прост број основе b али није прост број, а то је ако је b^(n-1) == 1 са остатком n

en: Test if n is a strong pseudoprime to base b but not a prime
sr: Испробава да ли је n јако привидно прост број основе b али није прост број

en: Return the residue of a mod n with the least absolute value (in the interval -n/2 to n/2)
sr: Даје остатак од n са најмањом апсолутном вредношћу (у интервалу од -n/2 до n/2)

en: Test if Mp is a Mersenne prime using the Lucas-Lehmer test
sr: Проверава да ли је Mp Мерсенов прост број користећи Лукас-Лемеров тест

en: Return all maximal prime power factors of a number
sr: Даје све највеће чиниоце степена простог броја за број

en: Vector with the known Mersenne prime exponents
sr: Вектор са познатим изложиоцима Мерсеновог простог броја

en: Return the Moebius mu function evaluated in n
sr: Даје Мебјусову μ(n) функцију процењену на n

en: Returns the p-adic valuation (number of trailing zeros in base p).
sr: Даје p-адну вредност (број са пратећим нулама за основу p).

en: Compute a^b mod m
sr: Израчунава a^b са остатком m

en: Return all prime factors of a number
sr: Даје све чиниоце простог броја за број

en: Pseudoprime test, true if and only if b^(n-1) == 1 (mod n)
sr: Испробавање привидно простог броја, тачно је ако и само ако је b^(n-1) == 1 (са остатком n)

en: Removes all instances of the factor m from the number n
sr: Уклања све примерке фактора m из броја n

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm, given f being the factorization of q-1
sr: Налази дискретни логаритам за n основе b у F_q где је q прост број користећи Силвер-Полиг-Хелманов алгоритам, где је f факторизација од q-1

en: Find square root of n mod p (a prime). Null is returned if not a quadratic residue.
sr: Налази квадратни корен за n mod p (прост број). Нема резултата ако није квадратни остатак.

en: Apply a function over all entries of a matrix and return a matrix of the results
sr: Примењује функцију над свим уносима матрице и даје матрицу резултата

en: Apply a function over all entries of 2 matrices (or 1 value and 1 matrix) and return a matrix of the results
sr: Примењује функцију над свим уносима 2 матрице (или 1 вредности и 1 матрице) и даје матрицу резултата

en: Remove column(s) and row(s) from a matrix
sr: Уклања колону/е и ред/ове из матрице

en: Calculate the kth compound matrix of A
sr: Израчунава матрицу k-тог састојка од A

en: Delete a column of a matrix
sr: Брише колону матрице

en: Delete a row of a matrix
sr: Брише ред матрице

en: Get the dot product of two vectors (no conjugates)
sr: Налази скаларни производ два вектора (без конјугата)

en: Zero out entries above the diagonal
sr: Нулти уноси изнад дијагонале

en: Make diagonal matrix from a vector
sr: Прави дијагоналну матрицу из вектора

en: Make column vector out of matrix by putting rows after each other
sr: Прави вектор колоне из матрице стављајући редове једне изнад других

en: Make column vector out of matrix by putting columns above each other
sr: Прави вектор колоне из матрице стављајући колоне једну изнад друге

en: Calculate the product of all elements in a matrix
sr: Израчунава производ свих елемената у матрици

en: Calculate the sum of all elements in a matrix
sr: Израчунава збир свих елемената у матрици

en: Calculate the sum of squares of all elements in a matrix
sr: Израчунава збир квадратних корена свих елемената у матрици

en: Get the outer product of two vectors
sr: Налази крајњи производ два вектора

en: Reverse elements in a vector
sr: Окреће елементе у вектору

en: Calculate sum of each row in a matrix
sr: Израчунава збир сваког реда у матрици

en: Calculate sum of squares of each row in a matrix
sr: Израчунава збир квадратних корена сваког реда у матрици

en: Shuffle elements in a vector
sr: Меша елементе у вектору

en: Sort vector elements
sr: Ређа елементе вектора

en: Removes any all-zero rows of M
sr: Уклања сваки ред само са нулама у M

en: Return column(s) and row(s) from a matrix
sr: Даје колону/е и ред/ове из матрице

en: Swap two rows in a matrix
sr: Размењује два реда у матрици

en: Zero out entries below the diagonal
sr: Нулти уноси испод дијагонале

en: Get the auxiliary unit matrix of size n
sr: Налази помоћну јединичну матрицу реда n

en: Evaluate (v,w) with respect to the bilinear form given by the matrix A
sr: Процењује (v,w) у односу на билинеарни запис дат матрицом A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the bilinear form given by A
sr: Даје функцију која процењује два вектора у односу на билинеарни запис дат матрицом A

en: Get the characteristic polynomial as a vector
sr: Налази карактеристични полином као вектор

en: Get the characteristic polynomial as a function
sr: Налази карактеристични полином као функцију

en: Get a basis matrix for the columnspace of a matrix
sr: Налази основну матрицу за простор колона матрице

en: Return the commutation matrix K(m,n) which is the unique m*n by m*n matrix such that K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') for all m by n matrices A.
sr: Даје комутациону матрицу K(m,n) која је јединствена m*n са m*n матрица тако да је K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') за све m са n матрице A.

en: Companion matrix of a polynomial (as vector)
sr: Матрица пратиља полинома (као вектор)

en: Conjugate transpose of a matrix (adjoint)
sr: Конјуговано транспонована матрица (адјунгована)

en: Calculate convolution of two horizontal vectors
sr: Израчунава увијеност два водоравна вектора

en: CrossProduct of two vectors in R^3
sr: Унакрсни производ два вектора у R^3

en: Get the determinantal divisors of an integer matrix
sr: Налази делиоце детерминанте матрице целих бројева

en: Direct sum of matrices
sr: Непосредни збир матрица

en: Direct sum of a vector of matrices
sr: Непосредни збир вектора матрица

en: Get the eigenvalues of a matrix (Currently only for up to 4x4 or triangular matrices)
sr: Налази својствене вредности матрице (тренутно само за матрице до реда 4x4 или троугаоне)

en: Get the eigenvalues and eigenvectors of a matrix (Currently only for up to 2x2 matrices)
sr: Налази својствене вредности и својствене векторе матрице (тренутно само за матрице до реда 2х2)

en: Apply the Gram-Schmidt process (to the columns) with respect to inner product given by B (if not given use Hermitian product)
sr: Примењује Грам-Шмитов поступак (на колоне) са уважавањем унутрашњег производа датог са B (ако није дат користи Ермитски производ)

en: Hankel matrix
sr: Хенкелова матрица

en: Hilbert matrix of order n
sr: Хилбертова матрица реда n

en: Get the image (columnspace) of a linear transform
sr: Налази слику (простор колона) линеарне трансформације

en: Get the Inf Norm of a vector
sr: Налази бесконачну норму вектора

en: Get the invariant factors of a square integer matrix
sr: Налази неизмењене чиниоце квадратне матрице целих бројева

en: Inverse Hilbert matrix of order n
sr: Инверзна Хилбертова матрица реда n

en: Is a matrix Hermitian
sr: Да ли је матрица Ермитска

en: Test if a vector is in a subspace
sr: Испробава да ли је вектор у подпростору

en: Is a matrix (or number) invertible (Integer matrix is invertible if and only if it is invertible over the integers)
sr: Да ли је матрица (или број) инвертибилна (Матрица целих бројева је инвертибилна ако и само ако је инвертибилна преко целих бројева)

en: Is a matrix (or number) invertible over a field
sr: Да ли је матрица (или број) инвертибилна преко поља

en: Is a matrix normal
sr: Да ли је матрица обична

en: Is a matrix positive definite
sr: Да ли је матрица позитивно одређена

en: Is a matrix positive semidefinite
sr: Да ли је матрица позитивно полуодређена

en: Is a matrix skew-Hermitian
sr: Да ли је матрица анти-ермитска

en: Is a matrix unitary
sr: Одређује да ли је матрица јединична

en: Get the Jordan block corresponding to lambda and n
sr: Налази Џорданов блок који одговара ламбди (λ) и n

en: Get the kernel (nullspace) of a linear transform
sr: Налази језгро (простор нуле) линеарне трансформације

en: Compute the Kronecker product of two matrices
sr: Израчунава Кронекеров производ две матрице

en: Get the LU decomposition of A and store the result in the L and U which should be references.  If not possible returns false.
sr: Налази LU рашчлањивање од A и чува резултат у L и U који требају бити референце.  Ако није могуће даје нетачност.

en: Get the i-j minor of a matrix
sr: Налази i-j минор матрице

en: Return the columns that are not the pivot columns of a matrix
sr: Даје колоне које нису колоне стожери матрице

en: Get the p Norm (or 2 Norm if no p is supplied) of a vector
sr: Налази p норму (или 2 норму ако p није дато) вектора

en: Get the nullity of a matrix
sr: Добавља нулност матрице

en: Get the orthogonal complement of the columnspace
sr: Налази ортогонални комплемент простора колона

en: Projection of vector v onto subspace W given a sesquilinear form B (if not given use Hermitian product)
sr: Пројекција вектора v на подпростро W за дати једноиполни запис B (ако није дат користи Ермитски производ)

en: Get the QR decomposition of A, returns R and Q can be a reference
sr: Налази QR рашчлањивање за A, даје R а Q може бити референца

en: Get the rank of a matrix
sr: Добавља ранг матрице

en: Return the Rayleigh quotient of a matrix and a vector
sr: Даје Рејлајов коефицијент матрице и вектора

en: Compute an eigenvalue using the Rayleigh Quotient Iteration method until we are epsilon from eigenvalue or for maxiter iterations
sr: Израчунава својствену вредност користећи поступак понављања Рајлејовог коефицијента осим ако немамо ипсилон из својствене вредности или до највећег броја понављања

en: Rosser matrix, a classic symmetric eigenvalue test problem
sr: Росерова матрица, проблем тестирања класичне симетричне својствене вредности

en: Rotation around origin in R^2
sr: Ротација око исходишта у R^2

en: Rotation around origin in R^3 about the x-axis
sr: Ротација око исходишта у R^3 око x-осе

en: Rotation around origin in R^3 about the y-axis
sr: Ротација око исходишта у R^3 око y-осе

en: Rotation around origin in R^3 about the z-axis
sr: Ротација око исходишта у R^3 око z-осе

en: Get a basis matrix for the rowspace of a matrix
sr: Налази основну матрицу за простор врста матрице

en: Evaluate (v,w) with respect to the sesquilinear form given by the matrix A
sr: Процењује (v,w) у односу на једноиполни запис дат матрицом A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the sesquilinear form given by A
sr: Даје функцију која процењује два вектора у односу на једноиполни запис дат матрицом A

en: Smith Normal Form for fields (will end up with 1's on the diagonal)
sr: Смитова нормална форма за поља (завршиће 1 на дијагонали)

en: Smith Normal Form for square integer matrices
sr: Смитова нормална форма за квадратне матрице целих бројева

en: Return the Toeplitz matrix constructed given the first column c and (optionally) the first row r.
sr: Даје Теплицову матрицу за дату прву колону c и (изборно) за прву врсту r.

en: Calculate the trace of a matrix
sr: Израчунава траг матрице

en: Transpose of a matrix
sr: Транспонује матрицу

en: Return the Vandermonde matrix
sr: Даје Вандермондову матрицу

en: The angle of two vectors, given an inner product
sr: Угао два вектора, датог унутрашњег производа

en: The direct sum of the vector spaces M and N
sr: Непосредни збир векторских простора M и N

en: Intersection of the subspaces given by M and N
sr: Пресек садржаних простора датих са M и N

en: The sum of the vector spaces M and N, that is {w | w=m+n, m in M, n in N}
sr: Збир векторских простора M и N, који је {w | w=m+n, m у M, n у N}

en: Get the classical adjoint (adjugate) of a matrix
sr: Налази класични конјуговани транспонент (адјунгат) матрице

en: Compute the Column Reduced Echelon Form
sr: Израчунава облик ешалона умањене колоне

en: Get nth Catalan number
sr: Налази n-ти Каталанов број

en: Double factorial: n(n-2)(n-4)...
sr: Двоструки факторијел: n(n-2)(n-4)...

en: Factorial: n(n-1)(n-2)...
sr: Факторијел: n(n-1)(n-2)...

en: Falling factorial: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))
sr: Опадајући факторијел: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))

en: Calculate nth Fibonacci number
sr: Израчунава n-ти Фибонаћијев број

en: Calculate the Frobenius number for a coin problem
sr: Израчунава Фробенјусов број за проблем новчића

en: Galois matrix given a linear combining rule (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))
sr: Галуазова матрица за дато правило линеарног комбиновања (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))

en: Use greedy algorithm to find c, for c . v = n.  (v must be sorted)
sr: Користи похлепни алгоритам да нађе c, за c . v = n.  (v мора бити поређано)

en: Harmonic Number, the nth harmonic number of order r
sr: Хармонијски број, n-ти хармонијски број реда r

en: Hofstadter's function q(n) defined by q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))
sr: Хофстадтерова функција q(n) дефинисана за q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))

en: Compute linear recursive sequence using Galois stepping
sr: Израчунава линеарни дубински низ користећи Галуазов поступак

en: Calculate multinomial coefficients
sr: Израчунава коефицијенте мултинома

en: Get the Pascal's triangle as a matrix
sr: Добавља Паскалов троугао као матрицу

en: (Pochhammer) Rising factorial: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))
sr: (Пошамер) Растући факторијел: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))

en: Stirling number of the first kind
sr: Стирлингов број прве врсте

en: Stirling number of the second kind
sr: Стирлингов број друге врсте

en: Subfactorial: n! times sum_{k=0}^n (-1)^k/k!
sr: Подфакторијел: n! пута sum_{k=0}^n (-1)^k/k!

en: Calculate the nth triangular number
sr: Израчунава n-ти троугаони број

en: Calculate permutations
sr: Израчунава пермутације

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with the number of steps calculated by the fourth derivative bound and the desired tolerance
sr: Интеграљење за f по сложеном Симпсоновом правилу на интервалу [a,b] са бројем корака израчунатим границом четвртог извода и жељеном толеранцијом

en: Attempt to calculate derivative by trying first symbolically and then numerically
sr: Покушава да израчуна извод пробајући прво симболички а затим бројчано

en: Return a function which is the even periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sr: Даје функцију која је парно периодично проширење од f дефинисаног на интервалу [0,L]

en: Return a function which is a Fourier series with the coefficients given by the vectors a (sines) and b (cosines).  Note that a@(1) is the constant coefficient!
sr: Даје функцију која је Фуријеров низ са коефицијентима који су дати векторима a (синус) и b (косинус).  Знајте да је a@(1) коефицијент константе!

en: Try to calculate an infinite product for a single parameter function
sr: Покушава да израћуна бесконачни производ за функцију једног параметра

en: Try to calculate an infinite product for a double parameter function with func(arg,n)
sr: Покушава да израћуна бесконачни производ за функцију двоструког параметра са func(arg,n)

en: Try to calculate an infinite sum for a single parameter function
sr: Покушава да израћуна бесконачни збир за функцију једног параметра

en: Try to calculate an infinite sum for a double parameter function with func(arg,n)
sr: Покушава да израћуна бесконачни збир за функцију двоструког параметра са func(arg,n)

en: Try and see if a real-valued function is continuous at x0 by calculating the limit there
sr: Испробава и закључује да ли је функција реалне вредности непрекидна на x0 израчунавајући њену границу

en: Test for differentiability by approximating the left and right limits and comparing
sr: Проверава диференцијабилност приближавајући леву и десну границу и упоређујући

en: Calculate the left limit of a real-valued function at x0
sr: Израчунава леву границу функције реалних вредности на х0

en: Calculate the limit of a real-valued function at x0.  Tries to calculate both left and right limits.
sr: Израчунава границу функције реалних вредности на х0.  Покушава да израчуна и леву и десну границу.

en: Integration by midpoint rule
sr: Решава интеграл правилом средње тачке

en: Attempt to calculate numerical derivative
sr: Покушава да израчуна бројчани извод

en: Numerically compute the coefficients for a cosine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sr: Бројчано израчунава коефицијенте за косинус Фуријерових низова за функцију у интервалу [0,L] све до N-тог коефицијента.

en: Return a function which is the Fourier cosine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sr: Даје функцију која је косинус Фуријеровог низа за f у распону [0,L] са коефицијентима све до N израчунатих бројчано

en: Numerically compute the coefficients for a Fourier series with half-period L up to the Nth coefficient.
sr: Бројчано израчунава коефицијенте за Фуријерове низове са полураспоном L све до N-тог коефицијента.

en: Return a function which is the Fourier series of f with half-period L with coefficients up to N computed numerically
sr: Даје функцију која представља Фуријерове низове за f са полураспоном L са коефицијентима све до N израчунатих бројчано

en: Numerically compute the coefficients for a sine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sr: Бројчано израчунава коефицијенте за синус Фуријерових низова за функцију у интервалу [0,L] све до N-тог коефицијента.

en: Return a function which is the Fourier sine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sr: Даје функцију која је синус Фуријеровог низа за f у распону [0,L] са коефицијентима све до N израчунатих бројчано

en: Integration by rule set in NumericalIntegralFunction of f from a to b using NumericalIntegralSteps steps
sr: Интеграљење по скупу правила у „NumericalIntegralFunction“ за f од a до b користећи „NumericalIntegralSteps“ корака

en: Attempt to calculate numerical left derivative
sr: Покушава да израчуна бројчани леви извод

en: Attempt to calculate the limit of f(step_fun(i)) as i goes from 1 to N
sr: Покушава да израчуна границу за f(step_fun(i)) за i од 1 до N

en: Attempt to calculate numerical right derivative
sr: Покушава да израчуна бројчани десни извод

en: Return a function which is the odd periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sr: Даје функцију која је непарно периодично проширење од f дефинисаног на интервалу [0,L]

en: Compute one-sided derivative using five point formula
sr: Израчунава једнострани извод користећи формулу пет тачака

en: Compute one-sided derivative using three-point formula
sr: Израчунава једнострани извод користећи формулу три тачке

en: Return a function which is the periodic extension of f defined on the interval [a,b]
sr: Даје функцију која је периодично проширење од f дефинисаног на интервалу [a,b]

en: Calculate the right limit of a real-valued function at x0
sr: Израчунава десну границу функције реалних вредности на х0

en: Compute two-sided derivative using five-point formula
sr: Израчунава двострани извод користећи формулу пет тачака

en: Compute two-sided derivative using three-point formula
sr: Израчунава двострани извод користећи формулу три тачке

en: argument (angle) of complex number
sr: Аргумент (угао) комплексног броја

en: Dirichlet kernel of order n
sr: Дириклетов кернел n-тог реда

en: Returns 1 if and only if all elements are zero
sr: Даје 1 ако и само ако су сви елементи нула

en: Fejer kernel of order n
sr: Фејеров кернел n-тог реда

en: Returns 1 if and only if all elements are equal
sr: Даје 1 ако и само ако су сви елементи једнаки

en: Principal branch of the Lambert W function for real values greater than or equal to -1/e
sr: Главна грана Ламбертове W функције за реалне вредности веће од или једнаке -1/e

en: The minus-one branch of the Lambert W function for real values between -1/e and 0
sr: Грана мање-један Ламбертове W функције за реалне вредности између -1/e и 0

en: Find the first value where f(x)=0
sr: Налази прву вредност за f(x)=0

en: Moebius mapping of the disk to itself mapping a to 0
sr: Мебјусово мапирање диска на себе самог мапирајући a на 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking z2,z3,z4 to 1,0, and infinity respectively
sr: Мебјусово мапирање које користи унакрсну сразмеру узимајући z2,z3,z4 на 1,0, и на бесконачно

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to infinity and z2,z3 to 1 and 0 respectively
sr: Мебјусово мапирање које користи унакрсну сразмеру узимајући бесконачно на бесконачно и z2,z3 на 1 и 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 1 and z3,z4 to 0 and infinity respectively
sr: Мебјусово мапирање које користи унакрсну сразмеру узимајући бесконачно на 1 и z3,z4 на 0 и бесконачно

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 0 and z2,z4 to 1 and infinity respectively
sr: Мебјусово мапирање које користи унакрсну сразмеру узимајући бесконачно на 0 и z2,z4 на 1 и бесконачно

en: Poisson kernel on D(0,1) (not normalized to 1, that is integral of this is 2pi)
sr: Пуасонов кернел на D(0,1) (ненормализован на 1, што је његов интеграл за 2pi)

en: Poisson kernel on D(0,R) (not normalized to 1)
sr: Пуасонов кернел на D(0,1) (ненормализован на 1)

en: The unit step function = 0 for x<0, 1 otherwise.  This is the integral of the Dirac Delta function.
sr: Функција јединичног корака = 0 за x<0, у супротном 1.  Ово је интеграл Диракове делта функције.

en: The cis function, that is cos(x)+i*sin(x)
sr: Цис функција, а то је cos(x)+i*sin(x)

en: Convert degrees to radians
sr: Претвара степене у радијане

en: Convert radians to degrees
sr: Претвара радијане у степене

en: Find roots of a cubic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Налази корене кубног полинома (датих као вектор коефицијената)

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sr: Користи класичан Ојлеров поступак да реши y'=f(x,y) за почетно x0,y0 идући до x1 са n увећања, и даје y за x1

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sr: Користи класичан Ојлеров поступак да реши y'=f(x,y) за почетно x0,y0 идући до x1 са n увећања, и даје n+1 са 2 матрице вредности

en: Find root of a function using the bisection method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Налази корен функције користећи поступак половљења до толеранције TOL све до N понављања.  f(a) и f(b) морају бити супротних знака.

en: Find root of a function using the method of false position to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Налази корен функције користећи поступак лажног положаја до толеранције TOL све до N понављања.  f(a) и f(b) морају бити супротних знака.

en: Find root of a function using the Muller's method
sr: Налази корен функције користећи Милеров метод

en: Find root of a function using the secant method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Налази корен функције користећи поступак секанта до толеранције TOL све до N понављања.  f(a) и f(b) морају бити супротних знака.

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df and second derivative ddf using Halley's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Покушава да нађе нулу функције f са изводом df и други извод ddf користећи Халејов поступак, дајући резултат након што су две узастопне вредности унутар ипсилона или након највише n покушаја (онда нема резултата)

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Покушава да нађе нулу функције f са изводом df користећи Њутнов поступак, дајући резултат након што су две узастопне вредности унутар ипсилона или након највише n покушаја (онда нема резултата)

en: Find roots of a polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Налази корене полинома (датог као вектор коефицијената)

en: Find roots of a quartic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Налази корене квадратног полинома (дате као вектор коефицијената)

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sr: Користи класичан не-прилагодљиви Рунг-Кутов поступак четвртог реда да реши y'=f(x,y) за почетно x0,y0 идући до x1 са n увећања, и даје y за x1

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sr: Користи класичан не-прилагодљиви Рунг-Кутов поступак четвртог реда да реши y'=f(x,y) за почетно x0,y0 идући до x1 са n увећања, и даје n+1 са 2 матрице вредности

en: Calculate average of an entire matrix
sr: Израчунава просек читаве матрице

en: Integral of the GaussFunction from 0 to x (area under the normal curve)
sr: Налази интеграл Гаусове функције од 0 до х (област испод нормалне криве)

en: The normalized Gauss distribution function (the normal curve)
sr: Функција нормализоване Гаусове расподеле (обична крива)

en: Calculate median of an entire matrix
sr: Израчунава средњу вредност читаве матрице

en: Calculate the population standard deviation of a whole matrix
sr: Израчунава стандардно одступање популације читаве матрице

en: Calculate average of each row in a matrix
sr: Израчунава просек сваког реда у матрици

en: Calculate median of each row in a matrix
sr: Израчунава средњу вредност сваког реда у матрици

en: Calculate the population standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sr: Израчунава стандардно одступање популације редова матрице и даје усправни вектор

en: Calculate the standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sr: Израчунава стандардно одступање редова матрице и даје усправни вектор

en: Calculate the standard deviation of a whole matrix
sr: Израчунава стандардно одступање читаве матрице

en: Attempt to find a root of a polynomial using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Покушава да нађе корен полинома користећи Њутнов метод, дајући резултат након што су две узастопне вредности унутар ипсилона или након највише n покушаја (онда нема резултата)

en: Returns a set where every element of X appears only once
sr: Даје скуп у коме се сваки елемент Х појављује само једном

en: Returns a set theoretic union of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Даје скуп теоретске уније за Х и Y (X и Y су вектори који се праве да су скупови)

en: For a Hilbert function that is c for degree d, given the Macaulay bound for the Hilbert function of degree d+1 (The c^<d> operator from Green's proof)
sr: За Хилбертову функцију која је c за степен d, за дату Меколејеву границу за Хилбертову функцију степена d+1 (Оператор c^<d> из Гриновог доказа)

en: The c_<d> operator from Green's proof of Macaulay's Theorem
sr: Оператор c_<d> из Гриновог доказа Меколејеве теореме

en: Return the dth Macaulay representation of a positive integer c
sr: Даје d-то Меколејево представљање позитивног целог броја c

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times
sr: Покушава да симболички диференцира функцију n пута

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times quietly and return null on failure
sr: Покушава да тихо симболички диференцира функцију n пута и на неуспех не даје резултат

en: Attempt to construct the Taylor approximation function around x0 to the nth degree.
sr: Покушава да изгради функцију Тејлорове апроксимације око x0 до n-тог степена.

en: Uncategorized
sr: Несврстано

en: Trying to set an alias for an alias
sr: Покушава да подеси надимак за надимак

en: Bad identifier for function node!
sr: Лоша ознака за чвор функције!

en: Unexpected operator!
sr: Неочекивани оператор!

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more than 3 vars
sr: Тренутно не могу да исписујем полиноме са више од 3 променљиве

en: NULL function!
sr: Нула-функција!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
sr: Неочекивана врста функције!

en: NULL tree!
sr: Нула-стабло!

en: Unexpected node!
sr: Неочекивани чвор!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
sr: Датотека „%s“ је погрешног издања ГЕЛа

en: Badly formed record
sr: Лоше образован слог

en: Record out of place
sr: Слог је на погрешном месту

en: Missing value for function
sr: Недостаје вредност за функцију

en: Extra dictionary for NULL function
sr: Додатни речник за нула-функцију

en: Can't open file: '%s'
sr: Не могу да отворим датотеку: „%s“

en: Load a file into the interpreter
sr: Учитава датотеку у преводиоца

en: Load a plugin
sr: Учитава прикључак

en: List files in the current directory
sr: Исписује датотеке из текућег директоријума

en: Change directory
sr: Мења директоријум

en: Print current directory
sr: Исписује текући директоријум

en: Print help (or help on a function/command)
sr: Исписује помоћ (или помоћ за функцију/наредбу)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
sr: 
    За упутство о коришћењу Генија и језика ГЕЛ укуцајте:

en: 
    For help on a specific function type:
sr: 
    За помоћ за одређену функцију укуцајте:

en:   help FunctionName
sr:   help НазивФункције

en: 
    Commands:
sr: 
    Наредбе:

en: 
    Undocumented:
sr: 
    Недокументовано:

note: func aliasfor category
en: Not documented
sr: Није документовано

en: '%s' is not documented
sr: „%s“ није документована

en: '%s' is not documented.  Perhaps you meant %s.
sr: „%s“ није документована.  Можда сте мислили „%s“.

en: %s is an alias for %s
sr: „%s“ је надимак за „%s“

en: Parameter:
sr: Параметар:

en: Aliases:
sr: Надимци:

en: Description: %s
sr: Опис: %s

en: Error changing to directory '%s': %s
sr: Грешка преласка у директоријум „%s“: %s

en: Can't expand '%s'
sr: Не могу да раставим „%s“

en: Cannot open plugin '%s'!
sr: Не могу да отворим прикључак „%s“!

en: getcwd error: %s
sr: Грешка „getcwd“-а: %s

en: ERROR: 'pipe' failed: %s
sr: Грешка: „pipe“ није успела: %s

en: ERROR: 'write' possibly failed: %s
sr: Грешка: „write“ вероватно није успела: %s

en: ERROR: Probably corrupt stack!
sr: Грешка: Вероватно је оштећен спремник!

en: ERROR: 'local' in a wrong place, can only be first statement in a function!
sr: Грешка: „local“ је на погрешном месту, може бити само прва непозната у функцији!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
sr: Грешка: Не могу да извршим неколико ствари одједном!

en: ERROR: %s before newline
sr: Грешка: „%s“ пре новог реда

en: ERROR: %s at end of input
sr: Грешка: „%s“ на крају уноса

en: ERROR: %s before '%s'
sr: Грешка: „%s“ пре „%s“

en: Copyright (C) 1997-2021 Jiří (George) Lebl
sr: Ауторска права © 1997-2021 Јири (Џорџ) Лебл

en: Bad value record when decompiling
sr: Лоша запис вредности при декомпилацији

en: Bad tree record when decompiling
sr: Лош слог стабла при декомпилацији

en: Cannot compare non value or bool only matrices
sr: Не могу да поредим не вредносне или логичке матрице

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
sr: Аритметика остатка ради само са целим бројевима

en: Can't add/subtract a scalar to non-square matrix (A + x is defined as A + x*I)
sr: Не могу да саберем/одузмем скалар са/од неквадратне матрице (A + x је дефинисано као A + x*I)

en: Can't add/subtract two matrices of different sizes
sr: Не могу да додам/одузмем две матрице различитих редова

en: Can't do element by element operations on two matrices of different sizes
sr: Не могу да изведем елементарне операције на две матрице различитих редова

en: Can't multiply matrices of wrong sizes
sr: Не могу да помножим матрице погрешних редова

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
sr: Степени су дефинисани само за (квадратна матрица)^(цео број)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
sr: Степени матрица у режиму остатка су дефинисани само за целобројне матрице

en: Exponent too large
sr: Степен је превелик

en: Matrix appears singular and can't be inverted
sr: Изгледа да је матрица сингуларна, и не може се инвертовати

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
sr: Не могу да поделим матрице различитих редова или неквадратне матрице

en: Can't divide by a non-square matrix
sr: Не могу да поделим неквадратном матрицом

en: Operations on functions with variable argument list not supported
sr: Радње над функцијама са променљивим бројем аргумената нису подржане

en: Operations on functions with different number of arguments not supported
sr: Радње над функцијама са различитим бројем аргумената нису подржане

en: Function creation with wrong number of arguments
sr: Стварање функције са погрешним бројем аргумената

en: Unevaluatable function type encountered!
sr: Наишао сам на неизрачунљиву врсту функције!

en: or
sr: или

en: Variable 'i' used uninitialized.  Perhaps you meant to write '1i' for the imaginary number (square root of -1).
sr: Променљива „i“ се користи без доделе.  Можда сте хтели да напишете „1i“ за имагинарни број (квадратни корен од -1).

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sr: Променљива „%s“ се користи без доделе, можда сте мислили „%s“.

en: Variable '%s' used uninitialized
sr: Променљива „%s“ се користи без доделе

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
sr: „%s“ је позвана са погрешним бројем аргумената!
    (треба да буде %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
sr: Покушавам да уклоним упуту „%s“ која није упута!

en: NULL reference encountered!
sr: Наишао сам на нула-упуту!

en: Cannot compare matrices
sr: Не могу да поредим матрице

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
sr: Основне функције морају добити бројне/матричне/текстуалне аргументе

en: Bad argument to modular operation
sr: Лош аргумент за операцију по остатку

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sr: Функција „%s“ се користи без доделе, можда сте мислили „%s“.

en: Function '%s' used uninitialized
sr: Функција „%s“ се користи без доделе

en: Can't dereference '%s'!
sr: Не могу да уклоним упуту „%s“!

en: Can't call a non-function!
sr: Не могу да позовем не-функцију!

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater than %d)
sr: „%s“ је позвана са погрешним бројем аргумената!
    (треба да буде веће од %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
sr: Упућује на неодређену променљиву „%s“!

en: Reference function with arguments encountered!
sr: Наишао сам на упутну функцију са аргументима!

en: Unnamed reference function encountered!
sr: Наишао сам на безимену упутну функцију!

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
sr: Лоша врста за циклус „for/sum/prod“!

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
sr: Увећање „for/sum/prod“ циклуса не може бити 0

en: Bad type for 'for in' loop!
sr: Лоша врста циклуса „for in“!

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
sr: Наставља или излази из циклуса, претпостављајући „return null“

en: Wrong argument type as matrix index
sr: Погрешна врста аргумента за индекс матрице

en: Matrix index too large
sr: Индекс матрице је превелик

en: Matrix index less than 1
sr: Индекс матрице је мањи од 1

en: Matrix index out of range
sr: Индекс матрице је ван опсега

en: Trying to set a protected id '%s'
sr: Покушавам да подесим заштићени иб „%s“

en: Indexed Lvalue not user function
sr: Индексирана Л-вредност није корисничка функција

en: Dereference of non-identifier!
sr: Дереференцирање не-ознаке!

en: Dereference of undefined variable!
sr: Дереференцирање недефинисане променљиве!

en: Dereference of non-reference!
sr: Дереференцирање не-референце!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
sr: Индексирана Л-вредност није ознака или дереференца

en: Matrix index not an integer or a vector
sr: Индекс матрице није цео број или вектор

en: Wrong matrix dimensions when setting
sr: Погрешне величине матрице приликом подешавања

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
sr: Л-вредност није положај ознаке/дереференце/матрице!

en: Referencing an undefined variable!
sr: Упућује на недефинисану променљиву!

en: Increment/Swapwith does not work on parameters (trying to increment '%s')
sr: Повећање/Размени_са не ради над параметрима (покушавам да повећам „%s“)

en: Increment not a value!
sr: Повећање није вредност!

en: Trying to increment non-value id '%s'
sr: Покушавам да повећам иб не-вредности „%s“

en: Can only swap user variables
sr: Могу да разменим само корисничке променљиве

en: Cannot swap matrix regions
sr: Не могу да разменим области матрице

en: Parameters can only be created in the global context
sr: Параметри се могу направити једино у општем контексту

en: Index works only on matrices
sr: Индекс ради само на матрицама

en: Vector index not an integer or a vector
sr: Индекс вектора није цео број или вектор

en: number
sr: број

en: matrix
sr: матрица

en: string
sr: ниска

en: function
sr: функција

en: identifier
sr: одредник

en: polynomial
sr: полиноми

en: boolean
sr: логика

en: Addition
sr: Сабирање

en: Element by element addition
sr: Сабирање елемент по елемент

en: Subtraction
sr: Одузимање

en: Element by element subtraction
sr: Одузимање елемент по елемент

en: Multiplication
sr: Множење

en: Element by element multiplication
sr: Множење елемент по елемент

en: Division
sr: Дељење

en: Element by element division
sr: Дељење елемент по елемент

en: Back division
sr: Дељење уназад

en: Element by element back division
sr: Дељење уназад елемент по елемент

en: Modulo
sr: Остатак

en: Element by element modulo
sr: Остатак елемент по елемент

en: Negation
sr: Негација

en: Power
sr: Степеновање

en: Element by element power
sr: Степеновање елемент по елемент

en: Factorial
sr: Факторијел

en: Double factorial
sr: Двоструки факторијел

en: Transpose
sr: Транспонација

en: ConjugateTranspose
sr: Конјугована транспонација

en: Comparison (<=>)
sr: Поређење (<=>)

en: XOR
sr: ИЛЛИ

en: NOT
sr: НЕ

en: Bad types for '%s'
sr: Лоше врсте за „%s“

en: %s not defined on <%s> and <%s>
sr: „%s“ није дефинисано на <%s> и <%s>

en: Bad type for '%s'
sr: Лоша врста за „%s“

en: %s not defined on <%s>
sr: „%s“ није дефинисано на <%s>

en: Vector building only works on numbers
sr: Изградња вектора ради само са бројевима

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
sr: Недозвољени аргументи оператору за изградњу вектора

en: %s: argument too large
sr: %s: аргумент је превелик

en: Cannot parse version string: %s
sr: Не могу да обрадим ниску издања: %s

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Геније %s
    %s
    
        Овај програм је слободан софтвер; можете га расподељивати
        и/или мењати под условима Гнуове опште јавне лиценце коју
        је објавила Задужбина слободног софтвера; издања 3 лиценце
        или (по вашем избору) било којег новијег издања.
    
        Овај програм се расподељује у нади да ће бити користан,
        али БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без примењене гаранције
        ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ или ПРИЛАГОЂЕНОСТИ ОДРЕЂЕНОЈ НАМЕНИ.
        Погледајте Гнуову Општу јавну лиценцу за више детаља.
    
        Требали сте да примите примерак Гнуове Опште јавне лиценце
        уз овај програм. Ако нисте, видите „<http://www.gnu.org/licenses/>“.

en: %s: trying to undefine a protected id!
sr: %s: покушавам да поништим одредницу заштићеног иб-а!

en: %s: trying to set a protected id!
sr: %s: покушавам да подесим заштићени иб!

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
sr: %s: покушавам да подесим параметар, користите знак једнакости

en: Global variables:
sr: Опште променљиве:

en: 
    Function call stack:
sr: 
    Спремник позива функције:

en: (depth of context in parentheses)
sr: (дубина контекста у заградама)

en: 
    Local variables:
sr: 
    Месне променљиве:

en: %s: Argument number %d not a string or identifier
sr: %s: %d. аргумент није ниска или одредник

en: %s undefined
sr: „%s“ није дефинисано

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
sr: %s: Превише аргумената, треба да их је највише %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrices
sr: Не могу да применим функцију на две матрице различитих редова

en: %s: Not implemented (yet) for complex values
sr: %s: Није (још) примењено за комплексне вредности

en: %s: Bessel functions of second kind not defined for nonpositive real numbers
sr: %s: Беселове функције друге врсте нису дефинисане за непозитивне природне бројеве

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
sr: %s: квадратни корен за сложени модули још није примењен

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
sr: %s: Не могу да нађем функцију квадратног корена за модули простог броја

en: %s: matrix argument is not square
sr: %s: аргумент матрице није квадратни

en: %s: matrix argument must be integer only
sr: %s: аргумент матрице мора бити једино цео број

en: %s: argument must be an integer
sr: %s: аргумент мора бити цео број

en: Division by zero!
sr: Дељење нулом!

en: %s: matrix argument must be value only
sr: %s: аргумент матрице мора бити једино вредност

en: %s: Cannot compare complex numbers
sr: %s: Не могу да поредим комплексне бројеве

en: %s: Input not a number or a matrix of numbers.
sr: %s: Улаз није број или матрица бројева.

en: %s: too many arguments
sr: %s: превише аргумената

en: %s: vector argument not value only
sr: %s: аргумент вектора није само вредност

en: %s: argument can't be negative or 0
sr: %s: аргумент не може бити негативан или 0

en: %s: vector argument has too large entries
sr: %s: аргумент вектора садржи превелике компоненте

en: %s: arguments must be vectors of equal size
sr: %s: аргументи морају бити вектори једнаких величина

en: %s: %s not a reference
sr: %s: „%s“ није упута

en: %s: matrices not of the same height
sr: %s: матрице нису исте висине

en: third argument
sr: трећи аргумент

en: fourth argument
sr: четврти аргумент

en: %s: argument must be greater than 2
sr: %s: аргумент мора бити већи од 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
sr: %s: аргументи нису водоравни вектори

en: %s: arguments not numeric only vectors
sr: %s: аргументи нису само бројчани вектори

en: %s: argument 1 must be a quadratic polynomial
sr: %s: аргумент 1 мора бити квадратни полином

en: %s: value out of range
sr: %s: вредност је ван опсега

en: %s: undefined function
sr: %s: недефинисана функција

en: %s: flags argument must be a string
sr: %s: аргумент ознака мора бити ниска

en: %s: argument not a function of one variable
sr: %s: аргумент није функција једне променљиве

en: %s: argument should be between %d and %d
sr: %s: аргумент треба да буде између %d и %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
sr: Излазни стил мора бити или обичан, трофф, ЛаТеХ или матхмл

en: %s: argument should be larger or equal to 0
sr: %s: аргумент треба да буде већи или једнак 0

en: Basic
sr: Основно

note: internal
en: Parameters
sr: Параметри

note: internal
en: Constants
sr: Константе

note: internal
en: Numeric
sr: Бројеви

note: internal
en: Trigonometry
sr: Тригонометрија

note: internal
en: Number Theory
sr: Теорија бројева

note: internal
en: Matrix Manipulation
sr: Рад са матрицама

note: internal
en: Linear Algebra
sr: Линеарна алгебра

note: internal
en: Combinatorics
sr: Комбинаторика

note: internal
en: Calculus
sr: Рачун

note: internal
en: Functions
sr: Функције

note: internal
en: Equation Solving
sr: Решавање једначина

note: internal
en: Statistics
sr: Статистика

note: internal
en: Polynomials
sr: Полиноми

note: internal
en: Set Theory
sr: Теорија скупова

note: internal
en: Commutative Algebra
sr: Комутативна алгебра

note: internal
en: Miscellaneous
sr: Разно

note: internal
en: Displays the user manual
sr: Приказује корисничко упутство

en: Gives the warranty information
sr: Приказује податке о гаранцији

en: Return version as a 3-vector
sr: Исписује издање као 3-вектор

en: Exits the program
sr: Излази из програма

en: Prints a string to the error stream
sr: Исписује ниску на излаз за грешке

en: Waits a specified number of seconds
sr: Чека наведени број секунди

en: The true boolean value
sr: Логичка вредност „тачно“

en: The false boolean value
sr: Логичка вредност „нетачно“

en: Unix time in seconds as a floating point number
sr: Јуникс време у секундама као број са покретним зарезом

en: Make integer (0 or 1) from a boolean value
sr: Ствара цео број (0 или 1) из логичке вредности

en: Prints an expression
sr: Исписује израз

en: Changes current directory
sr: Мења текући директоријум

en: Prints an expression without a trailing newline
sr: Исписује израз без пратећег новог реда

en: Display a string and an expression
sr: Приказује ниску и израз

en: Set a global variable
sr: Подешава општу променљиву

en: Set an element in a global variable which is a matrix
sr: Подешава елемент у општој променљивој која је матрица

en: Set an element in a global variable which is a vector
sr: Подешава елемент у општој променљивој која је вектор

en: Display values of variables, or all if called without arguments
sr: Приказује вредности променљивих, или све ако је позвано без аргумената

en: Set the category and help description line for a function
sr: Подешава категорију и описни ред помоћи за функцију

en: Sets up a help alias
sr: Подешава надимак за помоћ

en: Identity function, returns its argument
sr: Функција идентитета, даје њен аргумент

en: Generate random float between 0 and 1, or if size given generate vector or matrix of random floats
sr: Ствара насумични реални број између 0 и 1, или ако је дата величина ствара вектор или матрицу насумичних реалних бројева

en: Generate random integer between 0 and max-1 inclusive, or if size given generate vector or matrix of random integers
sr: Ствара насумични цео број између 0 и max-1 укључен, или ако је дата величина ствара вектор или матрицу насумичних целих бројева

en: Floating point precision
sr: Тачност покретног зареза

en: Display 0.0 when floating point number is less than 10^-x (0=never chop)
sr: Прикажи 0.0 када је број са покретним зарезом мањи од 10^-x (0=без скраћивања)

en: Only chop numbers when another number is greater than 10^-x
sr: Скрати бројеве само када је други број већи од 10^-x

en: Maximum digits to display
sr: Највећи број цифара за приказ

en: Maximum errors to display
sr: Највећи број грешака за приказ

en: Output style: normal, latex, mathml or troff
sr: Излазни стил: обично, ЛаТеХ матхмл или трофф

en: Integer output base
sr: Основа целих бројева

en: If true, mixed fractions are printed
sr: Ако је изабрано, исписују се мешани разломци

en: Print full expressions, even if more than a line
sr: Исписује пуне изразе, чак и када су дужи од једног реда

en: Convert all results to floats before printing
sr: Претвара све резултате у реалне пре исписивања

en: Use scientific notation
sr: Користи научничко обележавање

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
sr: Број додатних Милер-Рабинових провера које се покрећу за број пре проглашавања истог простим бројем у „IsPrime“

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
sr: Разлаже матрицу као што радимо са нецитираним уносом матрице

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
sr: Добавља редове матрице као векторе-колоне

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
sr: Добавља колоне матрице као векторе-редове

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a column vector
sr: Добавља дијагоналне елементе матрице као вектор-колону

en: Count the number of zero columns in a matrix
sr: Броји нулте колоне у матрици

en: Removes any all-zero columns of M
sr: Уклања сваку колону само са нулама у M

en: Return a vector with the indices of the nonzero columns in a matrix
sr: Даје вектор са индексима ненултих колона у матрици

en: Return a vector with the indices of the nonzero elements in a vector
sr: Даје вектор са индексима ненултих елемената у вектору

en: Calculates the conjugate
sr: Израчунава конјугацију

en: Calculates the sine function
sr: Израчунава функцију синуса

en: Calculates the cosine function
sr: Израчунава функцију косинуса

en: Calculates the hyperbolic sine function
sr: Израчунава функцију хиперболичког синуса

en: Calculates the hyperbolic cosine function
sr: Израчунава функцију хиперболичког косинуса

en: Calculates the tan function
sr: Израчунава функцију тангенса

en: Calculates the arctan function
sr: Израчунава функцију аркус-тангенса

en: Calculates the sinc function, that is sin(x)/x
sr: Израчунава функцију sinc, а то је sin(x)/x

en: Calculates the arctan2 function (arctan(y/x) if x>0)
sr: Израчунава функцију arctan2 (arctan(y/x) ако је x>0)

en: The number pi
sr: Број пи (𝜋)

en: The natural number e
sr: Природни број е (e)

en: The Golden Ratio
sr: Златни однос

en: Free fall acceleration
sr: Убрзање слободног пада

en: Euler's Constant gamma
sr: Гама Ојлерове константе

en: Catalan's Constant (0.915...)
sr: Каталанова константа (0.915...)

en: The error function, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt
sr: Функција грешке, 2//sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt

en: The Riemann zeta function (only real values implemented)
sr: Рајманова зета функција (примењене су само реалне вредности)

en: The Gamma function (only real values implemented)
sr: Гама функција (примењене су само реалне вредности)

en: The Bessel function of first kind of order 0
sr: Беселова функција прве врсте 0 реда

en: The Bessel function of first kind of order 1
sr: Беселова функција прве врсте 1 реда

en: The Bessel function of first kind of order n
sr: Беселова функција прве врсте n реда

en: The Bessel function of second kind of order 0
sr: Беселова функција друге врсте 0 реда

en: The Bessel function of second kind of order 1
sr: Беселова функција друге врсте 1 реда

en: The Bessel function of second kind of integer order n
sr: Беселова функција друге врсте целог броја n реда

en: The square root
sr: Квадратни корен

en: The exponential function
sr: Експоненцијална функција

en: The natural logarithm
sr: Природни логаритам

en: Logarithm of x base 2
sr: Логаритам од х за основу 2

en: Logarithm of x base 10
sr: Логаритам од х за основу 10

en: Round a number
sr: Заокружује број

en: Get the highest integer less than or equal to n
sr: Одређује највећи цео број мањи или једнак n

en: Get the lowest integer more than or equal to n
sr: Одређује најмањи цео број већи или једнак n

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
sr: Одсеца цели део броја (даје само цели део)

en: Make number a float
sr: Чини број реалним

en: Get the numerator of a rational number
sr: Одређује бројилац рационалног броја

en: Get the denominator of a rational number
sr: Одређује именилац рационалног броја

en: Greatest common divisor
sr: Највећи заједнички делилац

en: Least common multiplier
sr: Најмањи заједнички садржалац

en: Check a number for being a perfect square
sr: Проверава да ли је број потпун квадрат

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
sr: Проверава да ли је број потпун степен (a^b)

en: Return the nth prime (up to a limit)
sr: Даје n-ти прост број (до одређене границе)

en: Tests if an integer is even
sr: Проверава да ли је цео број паран

en: Tests if an integer is odd
sr: Проверава да ли је цео број непаран

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
sr: Даје најмањи прост број већи од n (ако је n позитиван)

en: Returns the nth Lucas number
sr: Даје n-ти Лукасов број

en: Returns inverse of n mod m
sr: Даје инверз за n mod m

en: Checks divisibility (if m divides n)
sr: Проверава дељивост (ако m дели n)

en: Return n/d but only if d divides n else returns garbage (this is faster than writing n/d)
sr: Даје n/d али само ако d дели n у супротном даје смеће (ово је брже од писања n/d)

en: Tests primality of integers, for numbers greater than 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
sr: Проверава да ли су цели бројеви прости, за бројеве веће од 25*10^9 погрешна потврда је мало вероватна у зависности од „IsPrimeMillerRabinReps“

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
sr: Покреће поуздану проверу псеудопростих бројева у основи b на n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
sr: Користи Милер-Рабинову проверу простих бројева за n, „reps“ пута. Вероватноћа погрешног потврдног одговора је (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Riemann Hypothesis the result is deterministic
sr: Користи Милер-Рабинову проверу простих бројева за n са довољно основа тако да је резултат одређен под претпоставком уопштене Риманове хипотезе

en: Return factorization of a number as a matrix
sr: Даје факторизацију броја као матрицу

en: Returns the maximum of arguments or matrix
sr: Даје највећи број аргумената матрице

en: Returns the minimum of arguments or matrix
sr: Даје најмањи број аргумената матрице

en: Division w/o remainder, equivalent to floor(a/b)
sr: Остатак дељења „w/o“, исто што и „floor(a/b)“

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
sr: Израчунава Јакобијеву вредност (a/b) (b треба да буде непаран)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
sr: Израчунава Јакобијеву вредност (a/b) уз Кронекерово проширење (a/2)=(2/a) када је a непаран, а (a/2)=0 када је a паран

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
sr: Израчунава Лежандрову вредност (a/p)

en: Get the real part of a complex number
sr: Одређује реални део комплексног броја

en: Get the imaginary part of a complex number
sr: Одређује имагинарни део комплексног броја

en: Make an identity matrix of a given size
sr: Ствара јединичну матрицу датог реда

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
sr: Ствара матрицу са свим нулама (или вектор-врсту)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
sr: Ствара матрицу са свим јединицама (или вектор-врсту)

en: Append an element to a vector (treating 1x1 matrix as a row vector)
sr: Додај елемент у вектор (посматрај 1х1 матрици као вектор-врсту)

en: Get the number of rows of a matrix
sr: Одређује број редова матрице

en: Get the number of columns of a matrix
sr: Одређује број колона матрице

en: Is a matrix square
sr: Одређује да ли је матрица квадратна

en: Is argument a horizontal or a vertical vector
sr: Одређује да ли је аргумент вектор-врста или вектор колона)

en: Is a matrix upper triangular
sr: Одређује да ли је матрица троугаона одозго

en: Is a matrix lower triangular
sr: Одређује да ли је матрица троугаона одоздо

en: Is a matrix diagonal
sr: Одређује да ли је матрица дијагонална

en: Get the number of elements of a matrix
sr: Одређује број елемената матрице

en: Get the row echelon form of a matrix
sr: Налази облик ешалона реда матрице

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
sr: Налази облик ешалона умањеног реда матрице

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
sr: Решава линеарни систем „Mx=V“, дајући решење V ако је јединствено, у супротном ништа. Додатна два параметра упуте се могу користити за одређивање сведених M и V.

en: Get the determinant of a matrix
sr: Одређује детерминанту матрице

en: Return pivot columns of a matrix, that is columns which have a leading 1 in rref form, also returns the row where they occur
sr: Даје стожерне колоне матрице, а то су колоне које имају водећу 1 у рреф облику, и такође даје ред у коме се јављају

en: Get the nullspace of a matrix
sr: Одређује детерминанту матрице

en: Make new matrix of given size from old one
sr: Ствара нову матрицу датог реда од старе матрице

en: Return the index complement of a vector of indexes
sr: Даје комплемент индекса вектора индекса

en: Get the Hermitian product of two vectors
sr: Налази Ермитски производ два вектора

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
sr: Проверава да ли су елементи матрице бројеви

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
sr: Проверава да ли су елементи матрице цели (некомплексни) бројеви

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
sr: Проверава да ли су елементи матрице рационални (некомплексни) бројеви

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
sr: Проверава да ли су елементи матрице реални (некомплексни) бројеви

en: Check if a matrix is positive, that is if each element is positive
sr: Проверава да ли је матрица позитивна, да ли је сваки елемент позитиван

en: Check if a matrix is nonnegative, that is if each element is nonnegative
sr: Проверава да ли је матрица ненегативна, да ли је сваки елемент ненегативан

en: Check if a number or a matrix is all zeros
sr: Проверава да ли је број или матрица са свим нулама

en: Check if a number or a matrix is 1 or identity respectively
sr: Проверава да ли је број или матрица 1 или јединична

en: Returns true if the element x is in the set X (where X is a vector pretending to be a set)
sr: Даје тачност ако је елемент x у скупу X (где је X вектор који се претвара да је скуп)

en: Returns true if X is a subset of Y
sr: Даје тачност ако је X подскуп од Y

en: Returns a set theoretic difference X-Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Даје скуп теоретске разлике за Х-Y (X и Y су вектори који се праве да су скупови)

en: Returns a set theoretic intersection of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Даје скуп теоретског пресека за Х и Y (X и Y су вектори који се праве да су скупови)

en: Check if argument is a null
sr: Проверава да ли је аргумент ништаван

en: Check if argument is a number
sr: Проверава да ли је аргумент број

en: Check if argument is a boolean (and not a number)
sr: Проверава да ли је аргумент логичка вредност (а не број)

en: Check if argument is a text string
sr: Проверава да ли је аргумент текстуална ниска

en: Check if argument is a matrix
sr: Проверава да ли је аргумент матрица

en: Check if argument is a function
sr: Проверава да ли је аргумент функција

en: Check if argument is a function or an identifier
sr: Проверава да ли је аргумент функција или одредник

en: Check if argument is a function reference
sr: Проверава да ли је аргумент упута функције

en: Check if argument is a complex (non-real) number
sr: Проверава да ли је аргумент комплексан (нереалан) број

en: Check if argument is a real number
sr: Проверава да ли је аргумент реалан број

en: Check if argument is an integer (non-complex)
sr: Проверава да ли је аргумент цео (некомплексан) број

en: Check if argument is a positive real integer
sr: Проверава да ли је аргумент позитиван реалан број

en: Check if argument is a non-negative real integer
sr: Проверава да ли је аргумент ненегативан реалан број

en: Check if argument is a possibly complex integer
sr: Проверава да ли је аргумент можда комплексан цео број

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
sr: Проверава да ли је аргумент рационалан број (некомплексан)

en: Check if argument is a possibly complex rational number
sr: Проверава да ли је аргумент можда комплексан рационалан број

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
sr: Проверава да ли је аргумент број са покретним зарезом (некомплексан)

en: Add two polynomials (vectors)
sr: Сабира два полинома (вектори)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
sr: Одузима два полинома (као векторе)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
sr: Множи два полинома (као векторе)

en: Divide polynomial p by q, return the remainder in r
sr: Дели полином p са q, даје остатак као r

en: Take polynomial (as vector) derivative
sr: Узима извод полинома (као вектора)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
sr: Узима други извод полинома (као вектора)

en: Trim zeros from a vector pretending to be a polynomial, that is trim trailing zero elements
sr: Скрати нуле које се претварају да су полином, из вектора, тачније скрати пратеће нулте елементе

en: Check if a vector is usable as a polynomial
sr: Проверава да ли се вектор може користити као полином

en: Make string out of a polynomial (as vector)
sr: Ствара ниску из полинома (као вектора)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
sr: Ствара функцију из полинома (као вектора)

en: Find roots of a quadratic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Налази корене квадратног полинома (дате као вектор коефицијената)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Одређује све комбинације k броја од 1 до n као вектор вектора

en: Get combination that would come after v in call to combinations, first combination should be [1:k].
sr: Налази комбинације које ће доћи након v позивајући комбинације, прва комбинација треба да буде [1:k].

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Одређује све пермутације k броја од 1 до n као вектор вектора

en: Calculate combinations (binomial coefficient)
sr: Израчунава комбинације (биномни коефицијент)

en: Convert a string to a vector of ASCII values
sr: Претвара ниску у вектор АСКРИ вредности

en: Convert a vector of ASCII values to a string
sr: Претвара вектор АСКРИ вредности у ниску

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
sr: Претвара ниску у вектор вредности азбучног реда 0-основе (положаји по азбучном редоследу), -1 је за непозната слова

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
sr: Претвара вектор вредности азбучног реда 0-основе (положаји по азбучном редоследу), у ниску

en: Protect a variable from being modified.  It will be treated as a system defined variable from now on.  Protected parameters can still be modified.
sr: Штити променљиву од измена.  На даље ће бити сматрана као системски одређена променљива.  Заштићени параметри се могу још увек мењати.

en: Unprotect a variable from being modified.  It will be treated as a user defined variable from now on.
sr: Уклања заштиту променљиве од измена.  На даље ће бити сматрана као да ју је одредио корисник.

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
sr: Поставља ознаке за функцију, тренутно „PropagateMod“ и „NoModuloArguments“

en: Get current modulo from the context outside the function
sr: Одређује текући остатак из контекста ван функције

en: Check if a variable or function is defined
sr: Проверава да ли је променљива или функција одређена

en: Undefine a variable (including all locals and globals of the same name)
sr: Поништава одредницу променљиве (укључујући све месне и опште са истим називом)

en: Undefine all unprotected (user defined) global variables and parameters.  Does not reset or change protected (system) parameters.
sr: Поништава одредницу свих незаштићених (корисникових) општих променљивих и параметара. Не враћа и не мења заштићене (системске) параметре.

en: Mark all currently defined variables as protected.  They will be treated as system defined variables from now on.
sr: Означава све тренутно дефинисане променљиве заштићеним.  Од сада ће бити сматране као системски одређене променљиве.

en: Return a vector of all global unprotected (user defined) variable names.
sr: Даје вектор свих општих незаштићених (корисникових) назива променљивих.

en: Parse a string (but do not execute)
sr: Обрађује ниску (али је не извршава)

en: Parse and evaluate a string
sr: Обрађује и процењује ниску

en: Ask a question and return a string.  Optionally pass in a default.
sr: Поставља питање и даје ниску.  Изборно прослеђује основност.

en: Ask a question and present a list of buttons.  Returns the 1-based index of the button pressed (or null on failure).
sr: Поставља питање и представља списак дугмића.  Даје индекс у основи 1 притиснутих дугмића (или ништа за неуспех).

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with n subintervals with error of max(f'''')*h^4*(b-a)/180, note that n should be even
sr: Интеграљење за f по сложеном Симпсоновом правилу на интервалу [a,b] са n подинтервала са грешком max(f'''')*h^4*(b-a)/180, имајте на уму да n мора бити паран

en: %s: argument number %d not an integer
sr: %s: %d. аргумент није цео број

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
sr: %s: %d. аргумент није цео број или матрица

en: %s: argument number %d not a number or a matrix
sr: %s: %d. аргумент није број или матрица

en: %s: argument number %d not a nonnegative integer
sr: %s: %d. аргумент није ненегативан цео број

en: %s: argument number %d not a nonnegative number
sr: %s: %d. аргумент није ненегативан број

en: %s: argument number %d not a positive integer
sr: %s: %d. аргумент није позитиван цео број

en: %s: argument number %d not a number
sr: %s: %d. аргумент није број

en: %s: argument number %d not a boolean
sr: %s: %d. аргумент није логичка вредност

en: %s: argument number %d not a real number
sr: %s: %d. аргумент није реалан број

en: %s: argument number %d not a matrix
sr: %s: %d. аргумент није матрица

en: %s: argument number %d not a square matrix
sr: %s: %d. аргумент није квадратна матрица

en: %s: argument number %d not a matrix or null node
sr: %s: %d. аргумент није матрица или нулти чвор

en: %s: argument number %d not a vector or null node
sr: %s: %d. аргумент није вектор или нулти чвор

en: %s: argument number %d not a value only matrix
sr: %s: %d. аргумент није матрица само са вредношћу

en: %s: argument number %d not a value only vector
sr: %s: %d. аргумент није вектор само са вредношћу

en: %s: argument number %d not a string
sr: %s: %d. аргумент није ниска

en: %s: argument number %d not a function or identifier
sr: %s: %d. аргумент није функција или одредник

en: line %d: %s
sr: %d. ред: %s

en: Too many errors! (%d followed)
sr: Превише грешака! (%d је уследило)

en: Cannot locate the manual
sr: Не могу да нађем упутство

en: Cannot run lynx/links/w3m to show the manual
sr: Не могу да покренем „lynx/links/w3m“ да бих приказао упутство

en: Suggested: %s
sr: Предложено: %s

en: Out of range!
sr: Ван опсега!

en: Genius
sr: Геније

en: %s should be between %d and %d, using %d
sr: %s: треба да буде између %d и %d, користим %d

en: %s should be greater then or equal to %d, using %d
sr: %s: треба да буде већи или једнак %d, користим %d

en: Genius %s
    %s%s
sr: Геније %s
    %s%s

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--help            	Print this help
    	--version         	Print version number
    	--precision=num   	Floating point precision [128]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--chop=num        	Chop small numbers less than 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	But only when other numbers 10^-num or more [5]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]gettext     	Dump help/error strings in fake .c file to
    	                  	stdout (for use with gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
    	--exec=expr       	Execute an expression
sr: Употреба Генија %s:
    
    genius [опције] [датотеке]
    
    	--help            	Исписује ову помоћ
    	--version         	Исписује број издања
    	--precision=број   	Тачност покретног зареза [128]
    	--maxdigits=број   	Највише цифара за приказивање (0=без ограничења) [0]
    	--[no]floatresult 	Сви резулатати су са зарезом [ИСКЉ.]
    	--[no]scinot      	Резултати су у научном значавању [ИСКЉ.]
    	--[no]fullexp     	Увек исписује потпуне изразе [ИСКЉ.]
    	--maxerrors=број   	Највећи број грешака за приказивање (0=без ограничења) [5]
    	--[no]mixed       	Исписује разломке у измешаном облику
    	--intoutbase=број  	Основа за исписивање целих бројева [10]
    	--chop=број        	Одсеца мале бројеве мање од 10^-х [20]
    	--chopwhen=број    	Али само када су други бројеви 10^-х или већи [5]
    	--[no]readline    	Користи читање реда ако је доступно [УКЉ.]
    	--[no]compile     	Преводи све и избацује на стандардни излаз [ИСКЉ.]
    	--[no]gettext     	Шаље ниске помоћи/грешака из привидне „.c“ датотеке на
    	                  	стандардни излаз (за коришћење са геттекстом) [ИСКЉ.]
    	--[no]quiet       	Ради неприметно за време немеђудејственог режима,
    	                  	(увек је укључено приликом превођења) [ИСКЉ.]
    	--exec=израз       	Извршава израз

en: Can't specify both an expression and files to execute on the command line
sr: Не можете навести и израз и датотеке за извршавање на линији наредби

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type `manual' or `help'.%s
sr: Геније %s
    %s
    Ово је слободан софтвер БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ.
    За појединости о лиценци укуцајте „warranty“.
    За помоћ укуцајте „manual“ или „help“.%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
sr: Једина ствар која утиче на моје учење јесте моје образовање.  — Алберт Ајнштајн

en: Can't open file
sr: Не могу да отворим датотеку

en: Script
sr: Скрипта

en: _New Program
sr: _Нови програм

en: Create new program tab
sr: Направите језичак новог програма

en: _Open...
sr: _Отвори...

en: Open a file
sr: Отворите датотеку

en: _Save
sr: _Сачувај

en: Save current file
sr: Сачувајте текућу датотеку

en: Save All _Unsaved
sr: Сачувај с_ве

en: Save all unsaved programs
sr: Сачувајте све несачуване програме

en: Save _As...
sr: Сачувај к_ао...

en: Save to a file
sr: Сачувајте у датотеку

en: _Reload from Disk
sr: _Поново учитај са диска

en: Reload the selected program from disk
sr: Поново учитајте изабрани програм са диска

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
sr: _Затвори

en: Close the current file
sr: Затворите текућу датотеку

en: _Load and Run...
sr: _Учитај и покрени...

en: Load and execute a file in genius
sr: Учитајте и извршите датотеку у Генију

en: Save Console Ou_tput...
sr: Сачувај излаз _конзоле...

en: Save what is visible on the console (including scrollback) to a text file
sr: Сачувајте оно што је видљиво на конзоли (укључујући клизач) у текстуалну датотеку

en: _Quit
sr: _Изађи

en: Quit
sr: Изађите из програма

en: _Undo
sr: _Поништи

en: Undo the last action
sr: Поништите последњу радњу

en: _Redo
sr: _Врати

en: Redo the undone action
sr: Вратите поништену радњу

en: Cu_t
sr: _Исеци

en: Cut the selection
sr: Исеците изабрано

en: _Copy
sr: У_множи

en: Copy the selection
sr: Умножите изабрано

en: _Paste
sr: У_баци

en: Paste the clipboard
sr: Убаците из оставе

en: Copy Answer As Plain Te_xt
sr: Умножи одговор као _обичан текст

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
sr: Умножите последњи одговор у оставу као обичан текст

en: Copy Answer As _LaTeX
sr: Умножи одговор као _ЛаТеХ

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
sr: Умножите последњи одговор у оставу као ЛаТеХ

en: Copy Answer As _MathML
sr: Умножи одговор као _МатМЛ

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
sr: Умножите последњи одговор у оставу као МатМЛ

en: Copy Answer As T_roff
sr: Умножи одговор као _Трофф

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
sr: Умножите последњи одговор у оставу као Трофф

en: _Run
sr: По_крени

en: Run current program
sr: Покрените текући програм

en: _Interrupt
sr: Пр_екини

en: Interrupt current calculation
sr: Прекините текуће израчунавање

en: Show _Full Answer
sr: Прикажи _пун одговор

en: Show the full text of last answer
sr: Прикажите читав текст последњег одговора

en: Show User _Variables
sr: Прикажи _корисничке променљиве

en: Show the current value of all user variables
sr: Прикажите тренутну вредност свих корисничких променљивих

en: _Monitor a Variable
sr: _Надгледај променљиву

en: Monitor a variable continuously
sr: Надгледајте променљиву непрестано

en: _Plot...
sr: _Нацртај...

en: Plot functions, vector fields, surfaces, etc...
sr: Нацртајте функције, поља вектора, површине, итд...

en: _Next Tab
sr: _Следећи језичак

en: Go to next tab
sr: Идите на следећи језичак

en: _Previous Tab
sr: _Претходни језичак

en: Go to previous tab
sr: Идите на претходни језичак

en: _Console
sr: _Конзола

en: Go to the console tab
sr: Идите на језичак конзоле

en: _Preferences
sr: _Поставке

en: Configure Genius
sr: Подесите Генија

en: _Contents
sr: _Садржај

en: View the Genius manual
sr: Прикажите корисничко упутство Генија

en: _Help on Function
sr: _Помоћ за функције

en: Help on a function or a command
sr: Прикажите помоћ за функцију или наредбу

en: _Warranty
sr: _Гаранција

en: Display warranty information
sr: Прикажите податке о гаранцији

en: _About
sr: _О програму

en: About Genius
sr: Прикажите податке о Генију

en: _File
sr: _Датотека

en: Open R_ecent
sr: О_твори скорашње

en: _Edit
sr: _Уреди

en: _Calculator
sr: _Калкулатор

en: E_xamples
sr: Пр_имери

en: P_lugins
sr: При_кључци

en: _Programs
sr: Пр_ограми

en: _Settings
sr: По_дешавања

note: parent flags
en: _Help
sr: По_моћ

en: New
sr: Ново

en: Open
sr: Отвори

en: _Plot
sr: _Нацртај

note: GTK_WINDOW (genius_window) parent flags title
en: _Cancel
sr: _Откажи

note: parent flags title
en: _OK
sr: У _реду

en: Help on Function
sr: Помоћ за функције

en: Function or command name:
sr: Назив функције или наредбе:

en: <b>Help on %s not found</b>
sr: <b>Нисам нашао помоћ за „%s“</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
sr: <b>Нисам нашао помоћ за „%s“</b>
    
    Можда сте мислили „%s“.

en: Error
sr: Грешка

en: Information
sr: Обавештење

en: User Variable Listing
sr: Списак корисничких променљивих

note: parent flags
en: _Refresh
sr: _Освежи

en: %s undefined
sr: „%s“ није дефинисана

note: printed before a global variable
en: (global)
sr: (општа)

note: printed before local variable in certain * context
en: (context %d)
sr: (контекст %d)

en: %s not a user variable
sr: „%s“ није корисничка променљива

en: Monitoring: %s
sr: Надгледам: %s

en: Update continuously
sr: Освежавај непрекидно

en: Monitor a Variable
sr: Надгледајте променљиву

en: Variable name:
sr: Назив променљиве:

note: error always textbox
en: Full Answer
sr: Потпун одговор

en: 
    Too many errors! (%d followed)
sr: 
    Превише грешака! (следило је %d)

en: e[01;31mToo many errors! (%d followed)e[0m
sr: e[01;31mПревише грешака! (следило је %d)e[0m

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
sr: <b>Не могу да прикажем помоћ</b>
    
    %s

en: Nils Barth (initial implementation of parts of the GEL library)
sr: Нилс Барт (почетна примена делова ГЕЛ библиотеке)

en: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - plotting widgetry)
sr: Адриан Е. Фигуин <feiguin@ifir.edu.ar> (ГткЕкстра — елементи за исцртавање)

en: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Port to GTK3)
sr: Јавор Доганов <yavor@gnu.org> (Изведба за Гтк 3)

en: Genius Mathematical Tool
sr: Математички алат Геније

en: The GNOME calculator style edition of the Genius Mathematical Tool.
sr: Издање Математичког алата Генија у стилу Гномовог калкулатора.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
sr: Геније нешто извршава, а има и несачуваних програма.
    Да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
sr: Има несачуваних програма, да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
sr: Геније нешто извршава, да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: Are you sure you wish to quit?
sr: Сигурно желите да завршите?

en: Genius Setup
sr: Подешавања Генија

en: _Apply
sr: _Примени

en: Output
sr: Излаз

en: Number/Expression output options
sr: Опције исписа бројева/израза

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
sr: Највише цифара за испис (0=неограничено)

en: Results as floats
sr: Резултати као реални бројеви

en: Floats in scientific notation
sr: Реални бројеви у научном обележавању

en: Always print full expressions
sr: Увек исписуј пуне изразе

en: Use mixed fractions
sr: Користи мешане разломке

en: Remember output settings across sessions
sr: Запамти подешавања излаза кроз сесије

en: Should the output settings in the "Number/Expression output options" frame be remembered for next session.  Does not apply to the "Error/Info output options" frame.
sr: Да ли подешавања излаза у кадру „Опције исписа бројева/израза“ требају бити запамћена за следећу сесију. Не примењује се на кадар „Опције исписа грешака/података“.

en: Error/Info output options
sr: Опције исписа грешака/података

en: Display errors in a dialog
sr: Прикажи грешке у прозорчету

en: Display information messages in a dialog
sr: Прикажи поруке обавештења у прозорчету

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
sr: Највише приказаних грешака (0=неограничено)

en: Precision
sr: Тачност

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
sr: НАПОМЕНА: Тачност покретног зареза можда неће одмах
    деловати за све бројеве, већ ће утицати само на нове
    израчунате бројеве и променљиве.

en: Floating point precision (bits)
sr: Тачност покретног зареза (бита)

en: Remember precision setting across sessions
sr: Запамти подешавања тачности кроз сесије

en: Should the precision setting be remembered for next session.
sr: Треба ли подешавање тачности да буде запамћено за следећу сесију.

en: Terminal
sr: Терминал

en: Terminal options
sr: Подешавања терминала

en: Scrollback lines
sr: Број редова клизача

en: Font:
sr: Слова:

en: Black on white
sr: Црно на белом

en: Blinking cursor
sr: Трепћући курсор

en: Memory
sr: Меморија

en: Limits
sr: Ограничења

en: When the limit is reached you will be asked if
    you wish to interrupt the calculation or continue.
    Setting to 0 disables the limit.
sr: Када се достигне ограничење бићете упитани да ли
    желите да прекинете израчунавање или да наставите.
    0 искључује ограничење.

en: Maximum number of nodes to allocate
sr: Највећи број чворова за доделу

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
sr: <b>Геније тренутно нешто извршава.</b>
    
    Пробајте поново касније или прекините текућу радњу.

en: GEL files
sr: ГЕЛ датотеке

en: All files
sr: Све датотеке

en: Cannot open file!
sr: Не могу да отворим датотеку!

en: Output from
sr: Резултат за

en: End
sr: Крај

en: Load and Run
sr: Учитајте и покрените

en: _Load
sr: _Учитај

en: Cannot open file
sr: Не могу да отворим датотеку

note: context
en: Line: %d
sr: Ред: %d

en: The program you are closing is unsaved, are you sure you wish to close it without saving?
sr: Програм који затварате није сачуван, да ли сигурно желите да га затворите без чувања?

en: Program_%d.gel
sr: Програм_%d.gel

en: Program %d
sr: Програм %d

en: Cannot open %s
sr: Не могу да отворим „%s“

en: Open...
sr: Отворите...

en: _Open
sr: _Отвори

en: Program is read only
sr: Програм је само за читање

en: <b>Cannot save file %s</b>
    Details: %s
sr: <b>Не могу да сачувам датотеку „%s“</b>
    Детаљи: %s

en: <b>Cannot save file %s</b>
sr: <b>Не могу да сачувам датотеку „%s“</b>

en: Save new programs by "Save As..." first!
sr: Прво сачувајте нове програме са „Сачувај као...“!

en: Some read-only programs are modified.  Use "Save As..." to save them to a new location.
sr: Неки програми само за читање су измењени.  Користите „Сачувај као...“ да их сачувате на новом месту.

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
sr: <b>Не могу да сачувам датотеку</b>
    Појединости: %s

en: <b>Cannot save file</b>
sr: <b>Не могу да сачувам датотеку</b>

en: Save As...
sr: Сачувајте као...

en: Save Console Output...
sr: Сачувајте излаз конзоле...

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
sr: <b>Ниједан програм није изабран.</b>
    
    Направите нови програм, или изаберите постојећи лист у свесци.

en: Cannot open pipe: %s
sr: Не могу да отворим спојку: %s

en: <b>Cannot execute program</b>
    
    Cannot fork.
sr: <b>Не могу да извршим програм</b>
    
    Не могу да исцепим.

en: <b>Error executing program</b>
    
    There was an error while writing the
    program to the engine.
sr: <b>Грешка извршавања програма</b>
    
    Дошло је до грешке приликом писања
    програма у погон.

en: Genius %s
sr: Геније %s

en: Memory (node number) limit has been reached, interrupt the computation?
sr: Ограничење меморије (број чвора) је достигнуто, да прекинем прорачун?

note: error always textbox textbox_title bind_response wrap
en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
sr: Не могу да извршим „genius-readline-helper-fifo“!

en: Readline helper died, weird.  Trying to recover, things may be odd.
sr: Помоћник читања реда се урушио, чудно је то.  Покушавам да опоравим, ствари могу изгледати уврнуто.

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
sr: 
    Белешка: Преведено без Прегледа Гтк извора (бољи уређивач извора)

note: parent
en: Cannot find the library file, genius installation may be incorrect
sr: Не могу да нађем датотеку библиотеке, инсталација Генија може бити неисправна

note: parent
en: A file .genius in the home directory exists, but it should be a directory. Genius will not be able to save preferences.
sr: Датотека „.genius“ у личној фасцикли постоји, али треба бити директоријум. Геније неће моћи да сачува поставке.

en: Console
sr: Конзола

en: %sGenius %s%s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `%swarranty%s'.
    For help type `%smanual%s' or `%shelp%s'.%s
sr: %sГеније %s%s
    %s
    Ово је слободан софтвер БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ.
    За појединости о лиценци укуцајте „%swarranty%s“.
    За помоћ укуцајте „%smanual%s“ или „%shelp%s“.%s

en: GNOME Genius
sr: Гномов Геније

en: Genius Math Tool
sr: Математички алат Геније

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
sr: Математички алат и калкулатор Геније

en: Mathematics;Matrix;Vector;Linear Algebra;Calculus;Plot;Plotting;Graph;Graphing;Function;Number Theory;
sr: математика;матрица;вектор;линеарна алгебра;рачун;нацрт;цртање;график;функција;теорија бројева;

en: Rotate
sr: Заокрени

en: Rotate about %s axis:
sr: Заокрени око %s осе:

en: Rotate about dependent axis:
sr: Заокрени око z осе:

en: Print
sr: Штампање

en: _Print
sr: _Штампај

en: Print command:
sr: Наредба штампања:

en: Cannot open temporary file, cannot print.
sr: Не могу да отворим привремену датотеку, не могу да штампам.

en: Printing failed
sr: Штампање није успело

en: Printing failed: %s
sr: Штампање није успело: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
sr: Датотека већ постоји. Да је преснимим?

en: Export failed
sr: Извоз није успео

en: Export encapsulated postscript
sr: Извезите угнеждени постскрипт

en: Export postscript
sr: Извезите постскрипт

en: Export PDF
sr: Извезите ПДФ

en: Export PNG
sr: Извезите ПНГ

en: Missing ps2pdf command, perhaps ghostscript is not installed.
sr: Недостаје наредба „ps2pdf“, можда није инсталиран „ghostscript“.

en: EPS files
sr: ЕПС датотеке

en: PS files
sr: ПС датотеке

en: PDF files
sr: ПДФ датотеке

en: PNG files
sr: ПНГ датотеке

en: Generate preview in EPS file (with ps2epsi)
sr: Направи претпреглед у ЕПС датотеци (са „ps2epsi“)

en: Solver
sr: Решавач

en: Clea_r solutions
sr: _Очисти решења

en: _Plot solution
sr: _Нацртај решење

en: Clicking on the graph window now will draw a solution according to the parameters set below, starting at the point clicked.  To be able to zoom by mouse again, close this window.
sr: Притиском на прозор графика исцртаћете решење у складу са доле подешеним параметрима, почевши од притиснуте тачке.  Да бисте могли опет да увеличате мишем, затворите овај прозор.

en: X increment:
sr: X увећање:

en: T increment:
sr: Т увећање:

en: T interval length:
sr: Трајање Т периода:

en: Point x:
sr: Тачка x:

en: Plot
sr: Исцртавање

note: title GTK_WINDOW (genius_window) parent flags
en: _Stop
sr: _Заустави

en: _Graph
sr: _График

en: _Print...
sr: _Штампај...

en: _Export postscript...
sr: Извези _постскрипт...

en: E_xport encapsulated postscript...
sr: Извези _угнеждени постскрипт...

en: Export P_DF...
sr: Извези П_ДФ...

en: Export P_NG...
sr: Извези П_НГ...

en: _Zoom
sr: _Увеличање

en: Zoom _out
sr: У_мањи

en: Zoom _in
sr: У_већај

en: _Fit dependent axis
sr: _Испуни усправну осу

en: _Reset to original zoom
sr: _Врати на првобитно увеличање

en: _View
sr: _Преглед

en: _Reset angles
sr: _Поништи окретање

en: _Top view
sr: _Поглед одозго

en: R_otate axis...
sr: _Заокрени осу...

en: Start rotate _animation...
sr: _Покрени анимацију окретања...

en: Stop rotate a_nimation...
sr: _Заустави анимацију окретања...

en: _Solver
sr: _Решавач

en: _Solver...
sr: _Решавач...

en: _Clear solutions
sr: _Очисти решења

en: Errors during plotting (possibly harmless), see the console.
sr: Грешке приликом исцртавања (вероватно безопасне), видите конзолу.

en: Function
sr: Функција

en: Function #%d
sr: Функција #%d

en: Graph limits not given as a 4-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор 4 компоненте

en: Graph limits not given as numbers
sr: Ограничења графика нису наведена као бројеви

en: Graph limits not given as a 2-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор 2 компоненте

en: Graph limits not given as a 6-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор 6 компоненте

en: Ticks must be between 2 and 200
sr: Цртице морају бити између 2 и 200

en: Ticks not given as numbers
sr: Цртице нису дате као бројеви

en: Ticks not given as a number or a 2-vector
sr: Цртице нису дате као број или вектор 2 елемента

en: Type in function name or expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that gives the slope at the point (%s,%s).
sr: Укуцајте називе функција или изразе који користе променљиве %s и %s (или променљиву %s која ће бити %s=%s+i%s) који даје нагиб у тачки (%s,%s).

en: %s from:
sr: %s од:

en: %s increment:
sr: %s увећање:

en: %s interval length:
sr: Трајање %s периода:

en: Point %s:
sr: Тачка %s:

en: Type in function names or expressions involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that give the d%s/d%s and d%s/d%s of the autonomous system to be plotted at the point (%s,%s).
sr: Укуцајте називе функција или изразе који користе променљиве %s и %s (или променљиву %s која ће бити %s=%s+i%s) који даје d%s/d%s и d%s/d%s самосталног система који ће бити нацртан у тачки (%s,%s).

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them
sr: Укуцајте називе функција или изразе који користе променљиву %s у поља испод да их исцртате

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them.  Either fill in both boxes with %s= and %s= in front of them giving the %s and %s coordinates separately, or alternatively fill in the %s= box giving %s and %s as the real and imaginary part of a complex number.
sr: Укуцајте називе функција или изразе који користе променљиву %s у поља испод да их исцртате.  Или попуните поља %s= и %s= дајући им координате %s и %s, или попуните поље %s= дајући %s и %s као реални и имагинарни део комплексног броја.

en: Parameter %s from:
sr: Параметар %s од:

en: Type a function name or an expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) in the boxes below to graph them.  Functions with one argument only will be passed a complex number.
sr: Укуцајте назив функције или израз који користи променљиве %s и %s (или променљиву %s која ће бити %s=%s+i%s) у пољима испод да их исцртате.  Функцијама са једним аргументом биће прослеђен само комплексни број.

en: Change variable names
sr: Промените називе променљивих

en: Some values were illegal
sr: Неке вредности нису допуштене

en: independent variable (x):
sr: независна променљива (x):

en: dependent variable (y):
sr: зависна променљива (y):

en: complex variable (z = x+iy):
sr: комплексна променљива (z = x+iy):

en: parameter variable (t):
sr: параметарска променљива (t):

en: independent variable (y):
sr: независна променљива (у):

en: independent complex variable (z = x+iy):
sr: независна комплексна променљива (z = x+iy):

en: _Functions / Expressions
sr: _Функције / Изрази

note: t range
en: Parameter t from:
sr: Параметар t од:

en: to:
sr: до:

en: by:
sr: са:

en: Pa_rametric
sr: _Параметарска једначина

note: # of ticks
en: Vertical ticks:
sr: Број цртица усправно:

note: # of ticks
en: Horizontal ticks:
sr: Број цртица водоравно:

en: Sl_ope field
sr: Поље _нагиба

note: Normalize the arrow length?
en: _Normalize arrow length (do not show size)
sr: _Нормализуј дужину стрелице (не приказуј величину)

en: _Vector field
sr: Поље _вектора

note: draw legend?
en: _Draw legend
sr: _Испиши легенду

note: draw axis labels?
en: Draw axis labels
sr: Испиши натписе оса

note: change varnames
en: Change variable names...
sr: Промени називе променљивих...

note: plot window * Plot window frame
en: Plot Window
sr: Прозор за цртање

note: * X range
en: X from:
sr: X од:

note: * Y range
en: Y from:
sr: Y од:

note: fit dependent axis?
en: Fit dependent axis
sr: Испуни усправну осу

en: Function / Expression
sr: Функције / Изрази

note: * Z range
en: Dependent axis from:
sr: Усправна оса од:

en: Function _line plot
sr: _Линијске функције

en: _Surface plot
sr: _Површина

en: Empty value as range value
sr: Празна вредност као вредност опсега

en: Genius is executing something already
sr: Геније нешто већ извршава

en: Cannot parse range value
sr: Не могу да обрадим вредност опсега

en: Cannot execute range value
sr: Не могу да извршим вредност опсега

en: Range value not a value
sr: Вредност опсега није вредност

en: Cannot convert range value to a reasonable real number
sr: Не могу да претворим вредност опсега у разумљив реалан број

en: No functions to plot or no functions could be parsed
sr: Нема функција за цртање или ниједна функција не може бити обрађена

en: Invalid %s range
sr: Неисправан %s опсег

en: Invalid dependent range
sr: Неисправан зависни опсег

en: Only specify %s and %s, or %s, not all at once.
sr: Наведите само %s и %s, или %s, а не све одједном.

en: Create Plot
sr: Направите график

en: %s: Plotting in progress, cannot call %s
sr: %s: Исцртавање је у току, не могу позвати „%s“

en: %s: argument not a function
sr: %s: аргумент није функција

en: %s: only one function supported
sr: %s: подржана је само једна функција

en: Graph limits not given as a 4-vector or a 6-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор 4 или 6 компоненте

en: %s: invalid X range
sr: %s: неисправан X опсег

en: %s: invalid Y range
sr: %s: неисправан Y опсег

en: %s: invalid Z range
sr: %s: неисправан Z опсег

en: %s: dx must be positive
sr: %s: „dx“ мора бити позитивно

en: %s: Slope field not active
sr: %s: Поље нагиба није радно

en: %s: dt must be positive
sr: %s: „dt“ мора бити позитивно

en: %s: tlen must be positive
sr: %s: „tlen“ мора бити позитивно

en: %s: Vector field not active
sr: %s: Поље вектора није радно

en: %s: First argument must be a function
sr: %s: Први аргумент мора бити функција

en: %s: First two arguments must be functions
sr: %s: Прва два аргумента морају бити функције

en: %s: only up to 10 functions supported
sr: %s: подржано је само до 10 функција

en: Graph limits not given as a 2-vector or a 4-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор 2 или 4 компоненте

en: %s: invalid T range
sr: %s: неисправан Т опсег

en: %s: Not in line plot mode.  Perhaps run LinePlot or LinePlotClear first.
sr: %s: Није у режиму цртања линије.  Можда прво да покренете „LinePlot“ или „LinePlotClear“.

en: %s: Points should be given as a real, n by 2 matrix with columns for x and y, n>=%d, or as a complex valued n by 1 matrix
sr: %s: Тачке требају бити дате као реална, n са 2 матрица са колонама за x и y, n>=%d, или као комплексно вредносна n са 1 матрица

en: %s: If points are given as an n by 2 matrix, then this matrix must be real
sr: %s: Ако су тачке дате као матрица n са 2, онда ова матрица мора бити реална

en: %s: Points should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y and z, n>=%d
sr: %s: Тачке требају бити дате као реална, n са 3 матрица са колонама за x, y и z, n>=%d

en: %s: No color specified
sr: %s: Није наведена боја

en: %s: Cannot parse color '%s'
sr: %s: Не могу да обрадим боју „%s“

en: %s: A vector giving color should be a 3-vector of real numbers between 0 and 1
sr: %s: Вектор који даје боју треба да буде вектор 3 компоненте реалних бројева између 0 и 1

en: %s: Warning: Values for red, green, or blue out of range (0 to 1), I will clip them to this interval
sr: %s: Упозорење: Вредности за црвену, зелену, или плаву су ван опсега (од 0 до 1), опсећи ћу их на овај период

en: %s: Color must be a string or a three-vector of rgb values (between 0 and 1)
sr: %s: Боја мора бити ниска или тро-вектор цзп вредности (између 0 и 1)

en: %s: Wrong number of arguments
sr: %s: Погрешан број аргумената

en: %s: No thickness specified
sr: %s: Није наведен број цртица

en: %s: No window specified
sr: %s: Није наведен прозор

en: %s: arrow style should be "origin", "end", "both", or "none"
sr: %s: стил стрелице треба да буде „origin“ (почетак), „end“ (крај), „both“ (оба), или „none“ (ништа)

en: %s: No legend specified
sr: %s: Није наведена легенда

en: %s: Legend must be a string
sr: %s: Легенда мора бити ниска

en: %s: Unknown style: %s
sr: %s: Непознат стил: %s

en: %s: Bad parameter
sr: %s: Лош параметар

en: %s: Unknown style
sr: %s: Непознат стил

en: %s: Surface should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y, z, where n>=3
sr: %s: Површина треба бити дата као реална, n са 3 матрица са колонама за x, y и z, где је n>=3

en: %s: argument not a matrix of data
sr: %s: аргумент није матрица података

en: %s: Surface grid data should be given as a real matrix
sr: %s: Подаци мреже површине требају бити дати као реална матрица

en: %s: first argument not a matrix of data
sr: %s: први аргумент није матрица података

en: %s: second argument not a 4 or 6 element vector of limits
sr: %s: други аргумент није вектор ограничења са 4 или 6 елемента

en: %s: too many arguments or last argument not a string label
sr: %s: превише аргумената или последњи аргумент није натпис ниске

en: %s: first argument not a nonempty string
sr: %s: први аргумент није непразна ниска

en: %s: type not specified and filename has no extension
sr: %s: врста није наведена и назив датотеке нема проширење

en: %s: second argument not a nonempty string
sr: %s: други аргумент није непразна ниска

en: %s: plot canvas not active, cannot export
sr: %s: платно нацрта није радно, не могу да извезем

en: %s: export failed
sr: %s: извоз није успео

en: %s: unknown file type, can be "png", "eps", or "ps".
sr: %s: непозната врста датотеке, може бити „png“, „eps“, или „ps“.

en: Variable names not given in a 4-vector
sr: Називи променљивих нису дати као вектор 4 компоненте

en: Variable names should be strings
sr: Називи променљивих требају бити ниске

en: Variable names must be valid identifiers
sr: Називи про,емљивих морају бити исправни одредници

en: Variable names must be mutually distinct
sr: Називи променљивих морају бити међусобно различити

en: Variable names not given in a 3-vector
sr: Називи променљивих нису дати као вектор 3 компоненте

en: Plotting
sr: Цртање

note: internal
en: Plot a function with a line.  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртава функцију помоћу линије. Прво долазе функције (до 10), а затим по жељи и ограничења x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric function with a line.  First come the functions for x and y then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртава параметарску функцију правом.  Прво иду функције за x и y затим изборно t ограничења као t1,t2,tinc, затим изборно ограничења као x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric complex valued function with a line.  First comes the function that returns x+iy then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртава параметарску функцију комплексних вредности правом.  Прво иде функција која даје x+iy затим изборно t ограничења као t1,t2,tinc, затим изборно ограничења као x1,x2,y1,y2

en: Draw a slope field.  First comes the function dy/dx in terms of x and y (or a complex z) then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртава поље нагиба.  Прво иду функције dy/dx по x и y (или комплексног z) затим изборно ограничења као x1,x2,y1,y2

en: Draw a vector field.  First come the functions dx/dt and dy/dt in terms of x and y then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртава поље вектора.  Прво иду функције dy/dx по x и y (или комплексног z) затим изборно ограничења као x1,x2,y1,y2

en: Draw a solution for a slope field starting at x,y and using dx as increment
sr: Исцртава решење за поље нагиба почевши од x,y, користећи dx као увећање

en: Clear all the slopefield solutions
sr: Очистите сва решења поља нагиба

en: Draw a solution for a vector field starting at x,y, using dt as increment for tlen units
sr: Исцртава решење за поље вектора почевши од x,y, користећи dt као увећање за tlen јединица

en: Clear all the vectorfield solutions
sr: Очистите сва решења поља вектора

en: Plot a surface function which takes either two arguments or a complex number.  First comes the function then optionally limits as x1,x2,y1,y2,z1,z2
sr: Исцртава функцију површине која прихвата или два аргумента или комплексни број.  Прво иде функција а затим по избору ограничења као x1,x2,y1,y2,z1,z2

en: Show the surface (3d) plot window and clear out functions
sr: Приказује прозор исцртавања (3d) површине и брише функције

en: Plot surface data given as n by 3 matrix (n>=3) of data with each row being x,y,z.  Optionally can pass a label string and limits.  If no limits passed, limits computed from data.
sr: Подаци цртања површине дати као n са 3 матрица (n>=3) података са сваком врстом која је x,y,z.  По избору може проследити ниску натписа и граница.  Ако нису прослеђене границе, исте се израчунавају из података.

en: Plot surface data given as a matrix (where rows are the x coordinate and columns are the y coordinate), the limits are given as [x1,x2,y1,y2] or optionally [x1,x2,y1,y2,z1,z2], and optionally a string for the label.
sr: Подаци цртања површине дати као матрица (где су врсте x координате а колоне y координате), границе су дате као [x1,x2,y1,y2] или по избору [x1,x2,y1,y2,z1,z2], и по избору ниска за натпис.

en: Draw a line from x1,y1,z1 to x2,y2,z2 on the surface (3d) plot.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 can be replaced by a n by 3 matrix for a longer line
sr: Црта линију од x1,y1,z1 до x2,y2,z2 на графику (3d) површине.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 могу бити замењени n са 3 матрицом за дуже линије

en: Draw a point at x,y,z on the surface (3d) plot.  x,y,z can be replaced by a n by 3 matrix for more points.
sr: Црта тачку x,y,z на графику (3d) површине.  x,y,z могу бити замењени n са 3 матрицом за више тачака.

en: Show the line plot window and clear out functions
sr: Приказује прозор исцртавања линије и брише функције

en: Draw a line from x1,y1 to x2,y2.  x1,y1,x2,y2 can be replaced by a n by 2 matrix for a longer line.
sr: Црта линију од x1,y1 до x2,y2.  x1,y1,x2,y2 могу бити замењени n са 2 матрицом за дуже линије.

en: Draw a point at x,y.  x,y can be replaced by a n by 2 matrix for more points.
sr: Црта тачку x,y.  x,y могу бити замењени n са 2 матрицом за више тачака.

en: Freeze the plot canvas, that is, inhibit drawing
sr: Замрзава платно за цртање, управо тако, не допушта цртање

en: Thaw the plot canvas and redraw the plot immediately
sr: Отапа платно за цртање и одмах поново исцртава нацрт

en: Raise the plot window, and create the window if necessary
sr: Издиже прозор за цртање, и ствара прозор ако је потребно

en: Wait for a click on the line plot window, return the location.
sr: Чека на клик са прозора цртања линије, враћа место.

en: Return current mouse location on the line plot window.
sr: Враћа тренутно место миша на прозору цртања линије.

en: Export the current contents of the plot canvas to a file.  The file type is given by the string type, which can be "png", "eps", or "ps".
sr: Извози текући садржај платна за цртање у датотеку.  Врста датотеке је дата врстом ниске, која може бити „png“, „eps“, или „ps“.

en: Number of slopefield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sr: Број цртица у пољу нагиба као вектор [усправно,водоравно].

en: Number of vectorfield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sr: Број цртица у пољу вектора као вектор [усправно,водоравно].

en: Default names used by all 2D plot functions.  Should be a 4 vector of strings or identifiers [x,y,z,t].
sr: Основни називи које користе све функције 2Д цртања.  Треба бити 4 вектор ниски или одредника [x,y,z,t].

en: Default names used by surface plot functions.  Should be a 3 vector of strings or identifiers [x,y,z] (where z=x+iy and not the dependent axis).
sr: Основни називи које користе функције цртања површине.  Треба бити 3 вектор ниски или одредника [x,y,z] (где је z=x+iy а не усправна оса).

en: Normalize vectorfields if true.  That is, only show direction and not magnitude.
sr: Нормализује поља вектора ако је тачно.  Управо тако, приказује само правац а не магнитуду.

en: If to draw legends or not on line plots.
sr: Да ли да исцртава легенде или не на нацртима линије.

en: If to draw axis labels on line plots.
sr: Да ли да исцртава натписе оса на нацртима линије.

en: If to draw legends or not on surface plots.
sr: Да ли да исцртава легенде или не на нацртима површине.

en: Line plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
sr: Прозор исцртавања линије (границе) као вектор 4 компоненте облика [x1,x2,y1,y2]

en: Surface plotting window (limits) as a 6-vector of the form [x1,x2,y1,y2,z1,z2]
sr: Прозор исцртавања површине (границе) као вектор 6 компоненте облика [x1,x2,y1,y2,z1,z2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
sr: Детерминанта неквадратне матрице није дефинисана

en: Trying to increment a nonvalue
sr: Покушавам да повећам не-вредност

en: Integer exponent too large to compute
sr: Целобројни степен је превелики за израчунавање

en: Can't do modulo of floats or rationals!
sr: Не могу да нађем остатак реалних или рационалних бројева!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
sr: Не могу да тражим НЗС реалних или рационалних бројева!

en: Can't modulo invert non integers!
sr: Не могу да нађем остатак инвертних не целих бројева!

en: Can't get Jacobi symbols of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности реалних или рационалних бројева!

en: Can't get Legendre symbols of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Лежандрове вредности реалних или рационалних бројева!

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности уз Кронекерова проширења од реалних или рационалних бројева!

en: Lucas must get an integer argument!
sr: Лукас мора да добије целобројни аргумент!

en: Number too large to compute Lucas number!
sr: Број је превелик за израчунавање Лукасовог броја!

en: No such thing as negative Lucas numbers!
sr: Не постоје негативни Лукасови бројеви!

en: Cannot get next prime after non-integer!
sr: Не могу да нађем следећи прост број након нецелог броја!

en: %s: can't work on non-integers!
sr: %s: не могу да радим са не-целим бројевима!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
sr: Не могу да израчунам факторијел рационалних или реалних бројева!

en: Number too large to compute factorial!
sr: Број је превелики за израчунавање факторијела!

en: Can't do factorials of negative numbers!
sr: Не могу да израчунам факторијел негативних бројева!

en: Can't do binomials of rationals or floats!
sr: Не могу да израчунам биноме рационалних или реалних бројева!

en: %s: Bad types for mod power
sr: %s: Лоше врсте за степен остатка

en: Can't invert %s modulo %s in %s
sr: Не могу да окренем %s остатак %s у %s

en: Can't make random integer from a non-integer
sr: Не могу да добијем случајан цео број из не-целог броја

en: Range for random integer must be positive
sr: Опсег за цео случајан број мора бити позитиван

en: Can't get numerator of floating types
sr: Не могу да нађем бројилац за врсте реалних бројева

en: Invalid integer format
sr: Неисправан формат целог броја

en: Can't compare complex numbers
sr: Не могу да поредим комплексне бројеве

en: Can't modulo complex numbers
sr: Не могу да нађем остатак комплексних бројева

en: Inverse of %s modulo %s not found!
sr: Нисам нашао инверзну вредност од %s остатка %s!

en: Can't do modulo invert on complex numbers
sr: Не могу да вршим извртање остатка са комплексним бројевима

en: Can't GCD complex numbers
sr: Не могу да нађем НЗД за комплексне бројеве

en: Can't LCM complex numbers
sr: Не могу да нађем НЗС за комплексне бројеве

en: Can't get Jacobi symbols of complex numbers
sr: Не могу да одредим Јакобијеве симболе комплексних бројева

en: Can't get Legendre symbols of complex numbers
sr: Не могу да одредим Лежандрове симболе комплексних бројева

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности са Кронекеровим проширењем за комплексне бројеве

en: Can't get Lucas number for complex numbers
sr: Не могу да одредим Лукасов број за комплексне бројеве

en: Can't get next prime for complex numbers
sr: Не могу да одредим следећи прост број за комплексне бројеве

en: %s: can't work on complex numbers
sr: %s: не могу да радим са комплексним бројевима

en: %s: can't take logarithm of 0
sr: %s: не могу да израчунам логаритам од 0

en: arctan2 not defined for complex numbers
sr: „arctan2“ није дефинисан за комплексне бројеве

en: Can't make random integer out of a complex number
sr: Не могу да добијем случајан цео број из комплексног броја

en: Can't make factorials of complex numbers
sr: Не могу да одредим факторијеле комплексних бројева

en: Can't make binomials of complex numbers
sr: Не могу да одредим биноме комплексних бројева

en: Can't determine type of a complex number
sr: Не могу да одредим врсту комплексног броја

en: Can't convert complex number into integer
sr: Не могу да претворим комплексан број у цео број

en: Can't convert real number to integer
sr: Не могу да претворим реалан број у цео број

en: Integer too large for this operation
sr: Цео број је превелик за ову операцију

en: Can't convert complex number into a double
sr: Не могу да претворим комплексан број у двоструки

en: Can't convert real number to double
sr: Не могу да претворим реалан број у двоструку тачност

en: Number too large for this operation
sr: Број је превелик за ову операцију

en: ERROR: local statement not the first statement in function definition
sr: Грешка: месна изјава није прва изјава у дефиницији функције

en: Can't open plugin!
sr: Не могу да отворим прикључак!

en: Can't initialize plugin!
sr: Не могу да покренем прикључак!

en: %s: '%s' not a function of one variable
sr: %s: „%s“ није функција једне променљиве

en: %s: Cannot differentiate the '%s' function
sr: %s: Не могу да нађем извод функције „%s“

en: Symbolic Operations
sr: Симболичке операције

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable.
sr: Покушава да нађе симболички извод функције f, где је f функција једне променљиве.

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable, returns null if unsuccessful but is silent.
sr: Покушава да нађе симболички извод функције f, где је f функција једне променљиве, без резултата ако не успе али неприметно.

en: This is the test-plugin function
sr: Ово је функција пробног прикључка

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
sr: Отворили сте пробни прикључак!
    
    За пример вредноваћу 2+2
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
sr: За мој наредни трик додаћу функцију са називом „TestPluginFunction“

en: That's it, isn't this fun
sr: То је то, није ли забавно

en: Stack underflow!
sr: Поткорачење спремника!

en: _No
sr: _Не

en: _Yes
sr: _Да
