genius - en to sr translation catalogue (1103 entries)

en: Compose two functions
sr: Sastavlja dve funkcije

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
sr: Sastavlja funkciju sa samom sobom n puta, prosleđujući x kao argument, i dajući x ako je n == 0

en: Print a table of values for f(n) for numbers from vector v, or if v is a number for integers from 1 to v
sr: Ispisuje tabelu vrednosti za f(n) za brojeve iz vektora v, ili ako je v broj za cele brojeve od 1 do v

en: Make a string
sr: Pravi nisku

en: Tolerance of the Chop function
sr: Tolerancija funkcije odsecanja

en: How many iterations to try to find the limit for continuity and limits
sr: Koliko ponavljanja da pokuša da nađe ograničenje za neprekidivost i ograničenja

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of continuity
sr: Koliko uzastopnih koraka da bude u okviru tolerancije za proračun neprekidivosti

en: Tolerance for continuity of functions and for calculating the limit
sr: Tolerancija za neprekidivost funkcija i za izračunavanje ograničenja

en: How many iterations to try to find the limit for derivative
sr: Koliko puta da pokuša da nađe ograničenje za izvedenicu

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of derivative
sr: Koliko uzastopnih koraka da bude u okviru tolerancije za proračun izvedenice

en: Tolerance for calculating the derivatives of functions
sr: Tolerancija za izračunavanje izvedenica funkcija

en: Tolerance of the ErrorFunction (used for complex values only)
sr: Tolerancija funkcije greške (koristi se samo za kompleksne vrednosti)

en: Tolerance of the GaussDistribution function
sr: Tolerancija funkcije Gausove raspodele

en: The function used for numerical integration in NumericalIntegral
sr: Funkcija koja se koristi za integraljenje brojeva u integralu brojeva

en: Steps to perform in NumericalIntegral
sr: Broj koraka za obavljanje u integralu brojeva

en: How many iterations to try for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Koliko puta da pokuša da izračuna beskonačni zbir i beskonačni proizvod

en: How many successive steps to be within tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Koliko uzastopnih koraka da bude u okviru tolerancije za „InfiniteSum“ i „InfiniteProduct“

en: Tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sr: Tolerancija za beskonačni zbir i beskonačni proizvod

en: Absolute value
sr: Apsolutna vrednost

en: Replace very small number with zero
sr: Zamenjuje vrlo mali broj nulom

en: Return the fractional part of a number
sr: Daje razlomački deo broja

en: Return the sign (-1,0,1)
sr: Ispisuje znak (-1,0,1)

en: Logarithm of any base (calls DiscreteLog if in modulo mode), if base is not given, e is used
sr: Logaritam bilo koje osnove (poziva „DiscreteLog“ ako je u režimu sa ostatkom), ako osnova nije data, koristi se e

en: The arccos (inverse cos) function
sr: Izračunava funkciju arkus-kosinusa (inverznog kosinusa)

en: The arccosh (inverse cosh) function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog arkus-kosinusa (inverznog hiperboličnog kosinusa)

en: The arccot (inverse cot) function
sr: Izračunava funkciju arkus-kotangesa (inverznog kotangesa)

en: The arccoth (inverse coth) function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog arkus-kotangesa (inverznog hiperboličnog kotangesa)

en: The inverse cosecant function
sr: Izračunava funkciju inverznog kosekansa

en: The inverse hyperbolic cosecant function
sr: Izračunava funkciju inverznog hiperboličnog kosekansa

en: The inverse secant function
sr: Izračunava funkciju inverznog sekansa

en: The inverse hyperbolic secant function
sr: Izračunava funkciju inverznog hiperboličnog sekansa

en: The arcsin (inverse sin) function
sr: Izračunava funkciju arkus-sinusa (inverznog sinusa)

en: The arcsinh (inverse sinh) function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog arkus-sinusa (inverznog hiperboličnog sinusa)

en: The arctanh (inverse tanh) function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog arkus-tangensa (inverznog hiperboličnog tangensa)

en: The cotangent function
sr: Izračunava funkciju kotangensa

en: The hyperbolic cotangent function
sr: Izračunava funkciju hiperboličkog kotangensa

en: The cosecant function
sr: Izračunava funkciju kosekansa

en: The hyperbolic cosecant function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog kosekansa

en: The secant function
sr: Izračunava funkciju sekansa

en: The hyperbolic secant function
sr: Izračunava funkciju hiperboličnog sekansa

en: The hyperbolic tangent function
sr: Izračunava funkciju hiperboličkog tangensa

en: Are a and b relatively prime?
sr: Da li su a i b prividno prosti brojevi?

en: Return the nth Bernoulli number
sr: Daje n-ti Bernulijev broj

en: Find the x that solves the system given by the vector a and modulo the elements of m, using the Chinese Remainder Theorem
sr: Nalazi x koji zadovoljava sistem dat vektorom a i m ostatkom elemenata, koristeći kinesku teoremu ostatka

en: Given two factorizations, give the factorization of the product, see Factorize
sr: Za date dve faktorizacije, daje faktorizaciju proizvoda, vidite „Factorize“

en: Convert a vector of values indicating powers of b to a number
sr: Pretvara vektor vrednosti pokazujući stepen broja b na a

en: Convert a number to a vector of powers for elements in base b
sr: Pretvara broj u vektor stepena za elemente sa osnovom b

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm
sr: Nalazi diskretni logaritam za n osnove b u F_q gde je q prost broj koristeći Silver-Polig-Helmanov algoritam

en: Compute phi(n), the Euler phi function, that is the number of integers between 1 and n relatively prime to n
sr: Izračunava phi(n), Ojlerovu fi funkciju, koja je broj celih brojeva između 1 i n relativno prost broj za n

en: Return all factors of a number
sr: Daje sve činioce broja

en: Attempt Fermat factorization of n into (t-s)*(t+s), returns t and s as a vector if possible, null otherwise
sr: Pokušava da odradi Fermatovu faktorizaciju za n u (t-s)*(t+s), daje t i s kao vektor ako je moguće, u suprotnom ništa

en: Find the first primitive element in F_q (q must be a prime)
sr: Nalazi prvi osnovni element u F_q (q mora biti prost broj)

en: Find a random primitive element in F_q (q must be a prime)
sr: Nalazi nasumičan osnovni element u F_q (q mora biti prost broj)

en: Compute discrete log base b of n in F_q (q a prime) using the factor base S.  S should be a column of primes possibly with second column precalculated by IndexCalculusPrecalculation.
sr: Izračunava zaseban logaritam osnove b za n u F_q (q je prost broj) koristeći osnovu činioca S.  S treba biti kolona prostih brojeva po mogućstvu sa drugom kolonom unapred izračunatom sa „IndexCalculusPrecalculation“.

en: Run the precalculation step of IndexCalculus for logarithms base b in F_q (q a prime) for the factor base S (where S is a column vector of primes).  The logs will be precalculated and returned in the second column.
sr: Obavlja korak pretproračuna „IndexCalculus“-a za logaritme osnove b u F_q (q je prost broj) za činioca osnove S (gde je S vektor kolone prostih brojeva).  Logaritmi će biti pretproračunati i dati u drugoj koloni.

en: Test if Mp is a Mersenne prime using a table
sr: Proverava da li je Mp Mersenov prost broj koristeći tabelu

en: Tests if a rational number is a perfect power
sr: Proverava da li je racionalni broj potpun stepen

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime.  If q is not prime results are bogus.
sr: Proverava da li je g osnovni u F_q, gde je q prost broj.  Ako q nije prost broj rezultati su prividni.

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime and f is a vector of prime factors of q-1.  If q is not prime results are bogus.
sr: Proverava da li je g osnovni u F_q, gde je q prost broj a f je vektor faktora prostih brojeva za q-1.  Ako q nije prost broj rezultati su prividni.

en: If n is a pseudoprime base b but not a prime, that is if b^(n-1) == 1 mod n
sr: Da li je n prividno prost broj osnove b ali nije prost broj, a to je ako je b^(n-1) == 1 sa ostatkom n

en: Test if n is a strong pseudoprime to base b but not a prime
sr: Isprobava da li je n jako prividno prost broj osnove b ali nije prost broj

en: Return the residue of a mod n with the least absolute value (in the interval -n/2 to n/2)
sr: Daje ostatak od n sa najmanjom apsolutnom vrednošću (u intervalu od -n/2 do n/2)

en: Test if Mp is a Mersenne prime using the Lucas-Lehmer test
sr: Proverava da li je Mp Mersenov prost broj koristeći Lukas-Lemerov test

en: Return all maximal prime power factors of a number
sr: Daje sve najveće činioce stepena prostog broja za broj

en: Vector with the known Mersenne prime exponents
sr: Vektor sa poznatim izložiocima Mersenovog prostog broja

en: Return the Moebius mu function evaluated in n
sr: Daje Mebjusovu μ(n) funkciju procenjenu na n

en: Returns the p-adic valuation (number of trailing zeros in base p).
sr: Daje p-adnu vrednost (broj sa pratećim nulama za osnovu p).

en: Compute a^b mod m
sr: Izračunava a^b sa ostatkom m

en: Return all prime factors of a number
sr: Daje sve činioce prostog broja za broj

en: Pseudoprime test, true if and only if b^(n-1) == 1 (mod n)
sr: Isprobavanje prividno prostog broja, tačno je ako i samo ako je b^(n-1) == 1 (sa ostatkom n)

en: Removes all instances of the factor m from the number n
sr: Uklanja sve primerke faktora m iz broja n

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm, given f being the factorization of q-1
sr: Nalazi diskretni logaritam za n osnove b u F_q gde je q prost broj koristeći Silver-Polig-Helmanov algoritam, gde je f faktorizacija od q-1

en: Find square root of n mod p (a prime). Null is returned if not a quadratic residue.
sr: Nalazi kvadratni koren za n mod p (prost broj). Nema rezultata ako nije kvadratni ostatak.

en: Apply a function over all entries of a matrix and return a matrix of the results
sr: Primenjuje funkciju nad svim unosima matrice i daje matricu rezultata

en: Apply a function over all entries of 2 matrices (or 1 value and 1 matrix) and return a matrix of the results
sr: Primenjuje funkciju nad svim unosima 2 matrice (ili 1 vrednosti i 1 matrice) i daje matricu rezultata

en: Remove column(s) and row(s) from a matrix
sr: Uklanja kolonu/e i red/ove iz matrice

en: Calculate the kth compound matrix of A
sr: Izračunava matricu k-tog sastojka od A

en: Delete a column of a matrix
sr: Briše kolonu matrice

en: Delete a row of a matrix
sr: Briše red matrice

en: Get the dot product of two vectors (no conjugates)
sr: Nalazi skalarni proizvod dva vektora (bez konjugata)

en: Zero out entries above the diagonal
sr: Nulti unosi iznad dijagonale

en: Make diagonal matrix from a vector
sr: Pravi dijagonalnu matricu iz vektora

en: Make column vector out of matrix by putting columns above each other
sr: Pravi vektor kolone iz matrice stavljajući kolone jednu iznad druge

en: Calculate the product of all elements in a matrix
sr: Izračunava proizvod svih elemenata u matrici

en: Calculate the sum of all elements in a matrix
sr: Izračunava zbir svih elemenata u matrici

en: Calculate the sum of squares of all elements in a matrix
sr: Izračunava zbir kvadratnih korena svih elemenata u matrici

en: Get the outer product of two vectors
sr: Nalazi krajnji proizvod dva vektora

en: Reverse elements in a vector
sr: Okreće elemente u vektoru

en: Calculate sum of each row in a matrix
sr: Izračunava zbir svakog reda u matrici

en: Calculate sum of squares of each row in a matrix
sr: Izračunava zbir kvadratnih korena svakog reda u matrici

en: Shuffle elements in a vector
sr: Meša elemente u vektoru

en: Sort vector elements
sr: Ređa elemente vektora

en: Removes any all-zero rows of M
sr: Uklanja svaki red samo sa nulama u M

en: Return column(s) and row(s) from a matrix
sr: Daje kolonu/e i red/ove iz matrice

en: Swap two rows in a matrix
sr: Razmenjuje dva reda u matrici

en: Zero out entries below the diagonal
sr: Nulti unosi ispod dijagonale

en: Get the auxiliary unit matrix of size n
sr: Nalazi pomoćnu jediničnu matricu reda n

en: Evaluate (v,w) with respect to the bilinear form given by the matrix A
sr: Procenjuje (v,w) u odnosu na bilinearni zapis dat matricom A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the bilinear form given by A
sr: Daje funkciju koja procenjuje dva vektora u odnosu na bilinearni zapis dat matricom A

en: Get the characteristic polynomial as a vector
sr: Nalazi karakteristični polinom kao vektor

en: Get the characteristic polynomial as a function
sr: Nalazi karakteristični polinom kao funkciju

en: Get a basis matrix for the columnspace of a matrix
sr: Nalazi osnovnu matricu za prostor kolona matrice

en: Return the commutation matrix K(m,n) which is the unique m*n by m*n matrix such that K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') for all m by n matrices A.
sr: Daje komutacionu matricu K(m,n) koja je jedinstvena m*n sa m*n matrica tako da je K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') za sve m sa n matrice A.

en: Companion matrix of a polynomial (as vector)
sr: Matrica pratilja polinoma (kao vektor)

en: Conjugate transpose of a matrix (adjoint)
sr: Konjugovano transponovana matrica (adjungovana)

en: Calculate convolution of two horizontal vectors
sr: Izračunava uvijenost dva vodoravna vektora

en: CrossProduct of two vectors in R^3
sr: Unakrsni proizvod dva vektora u R^3

en: Get the determinantal divisors of an integer matrix
sr: Nalazi delioce determinante matrice celih brojeva

en: Direct sum of matrices
sr: Neposredni zbir matrica

en: Direct sum of a vector of matrices
sr: Neposredni zbir vektora matrica

en: Get the eigenvalues of a matrix (Currently only for up to 4x4 or triangular matrices)
sr: Nalazi svojstvene vrednosti matrice (trenutno samo za matrice do reda 4x4 ili trougaone)

en: Get the eigenvalues and eigenvectors of a matrix (Currently only for up to 2x2 matrices)
sr: Nalazi svojstvene vrednosti i svojstvene vektore matrice (trenutno samo za matrice do reda 2h2)

en: Apply the Gram-Schmidt process (to the columns) with respect to inner product given by B (if not given use Hermitian product)
sr: Primenjuje Gram-Šmitov postupak (na kolone) sa uvažavanjem unutrašnjeg proizvoda datog sa B (ako nije dat koristi Ermitski proizvod)

en: Hankel matrix
sr: Henkelova matrica

en: Hilbert matrix of order n
sr: Hilbertova matrica reda n

en: Get the image (columnspace) of a linear transform
sr: Nalazi sliku (prostor kolona) linearne transformacije

en: Get the Inf Norm of a vector
sr: Nalazi beskonačnu normu vektora

en: Get the invariant factors of a square integer matrix
sr: Nalazi neizmenjene činioce kvadratne matrice celih brojeva

en: Inverse Hilbert matrix of order n
sr: Inverzna Hilbertova matrica reda n

en: Is a matrix Hermitian
sr: Da li je matrica Ermitska

en: Test if a vector is in a subspace
sr: Isprobava da li je vektor u podprostoru

en: Is a matrix (or number) invertible (Integer matrix is invertible if and only if it is invertible over the integers)
sr: Da li je matrica (ili broj) invertibilna (Matrica celih brojeva je invertibilna ako i samo ako je invertibilna preko celih brojeva)

en: Is a matrix (or number) invertible over a field
sr: Da li je matrica (ili broj) invertibilna preko polja

en: Is a matrix normal
sr: Da li je matrica obična

en: Is a matrix positive definite
sr: Da li je matrica pozitivno određena

en: Is a matrix positive semidefinite
sr: Da li je matrica pozitivno poluodređena

en: Is a matrix skew-Hermitian
sr: Da li je matrica anti-ermitska

en: Is a matrix unitary
sr: Određuje da li je matrica jedinična

en: Get the Jordan block corresponding to lambda and n
sr: Nalazi Džordanov blok koji odgovara lambdi (λ) i n

en: Get the kernel (nullspace) of a linear transform
sr: Nalazi jezgro (prostor nule) linearne transformacije

en: Compute the Kronecker product of two matrices
sr: Izračunava Kronekerov proizvod dve matrice

en: Get the LU decomposition of A and store the result in the L and U which should be references.  If not possible returns false.
sr: Nalazi LU raščlanjivanje od A i čuva rezultat u L i U koji trebaju biti reference.  Ako nije moguće daje netačnost.

en: Get the i-j minor of a matrix
sr: Nalazi i-j minor matrice

en: Return the columns that are not the pivot columns of a matrix
sr: Daje kolone koje nisu kolone stožeri matrice

en: Get the p Norm (or 2 Norm if no p is supplied) of a vector
sr: Nalazi p normu (ili 2 normu ako p nije dato) vektora

en: Get the nullity of a matrix
sr: Dobavlja nulnost matrice

en: Get the orthogonal complement of the columnspace
sr: Nalazi ortogonalni komplement prostora kolona

en: Projection of vector v onto subspace W given a sesquilinear form B (if not given use Hermitian product)
sr: Projekcija vektora v na podprostro W za dati jednoipolni zapis B (ako nije dat koristi Ermitski proizvod)

en: Get the QR decomposition of A, returns R and Q can be a reference
sr: Nalazi QR raščlanjivanje za A, daje R a Q može biti referenca

en: Get the rank of a matrix
sr: Dobavlja rang matrice

en: Return the Rayleigh quotient of a matrix and a vector
sr: Daje Rejlajov koeficijent matrice i vektora

en: Compute an eigenvalue using the Rayleigh Quotient Iteration method until we are epsilon from eigenvalue or for maxiter iterations
sr: Izračunava svojstvenu vrednost koristeći postupak ponavljanja Rajlejovog koeficijenta osim ako nemamo ipsilon iz svojstvene vrednosti ili do najvećeg broja ponavljanja

en: Rosser matrix, a classic symmetric eigenvalue test problem
sr: Roserova matrica, problem testiranja klasične simetrične svojstvene vrednosti

en: Rotation around origin in R^2
sr: Rotacija oko ishodišta u R^2

en: Rotation around origin in R^3 about the x-axis
sr: Rotacija oko ishodišta u R^3 oko x-ose

en: Rotation around origin in R^3 about the y-axis
sr: Rotacija oko ishodišta u R^3 oko y-ose

en: Rotation around origin in R^3 about the z-axis
sr: Rotacija oko ishodišta u R^3 oko z-ose

en: Get a basis matrix for the rowspace of a matrix
sr: Nalazi osnovnu matricu za prostor vrsta matrice

en: Evaluate (v,w) with respect to the sesquilinear form given by the matrix A
sr: Procenjuje (v,w) u odnosu na jednoipolni zapis dat matricom A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the sesquilinear form given by A
sr: Daje funkciju koja procenjuje dva vektora u odnosu na jednoipolni zapis dat matricom A

en: Smith Normal Form for fields (will end up with 1's on the diagonal)
sr: Smitova normalna forma za polja (završiće 1 na dijagonali)

en: Smith Normal Form for square integer matrices
sr: Smitova normalna forma za kvadratne matrice celih brojeva

en: Return the Toeplitz matrix constructed given the first column c and (optionally) the first row r.
sr: Daje Teplicovu matricu za datu prvu kolonu c i (izborno) za prvu vrstu r.

en: Calculate the trace of a matrix
sr: Izračunava trag matrice

en: Transpose of a matrix
sr: Transponuje matricu

en: Return the Vandermonde matrix
sr: Daje Vandermondovu matricu

en: The angle of two vectors, given an inner product
sr: Ugao dva vektora, datog unutrašnjeg proizvoda

en: The direct sum of the vector spaces M and N
sr: Neposredni zbir vektorskih prostora M i N

en: Intersection of the subspaces given by M and N
sr: Presek sadržanih prostora datih sa M i N

en: The sum of the vector spaces M and N, that is {w | w=m+n, m in M, n in N}
sr: Zbir vektorskih prostora M i N, koji je {w | w=m+n, m u M, n u N}

en: Get the classical adjoint (adjugate) of a matrix
sr: Nalazi klasični konjugovani transponent (adjungat) matrice

en: Compute the Column Reduced Echelon Form
sr: Izračunava oblik ešalona umanjene kolone

en: Get nth Catalan number
sr: Nalazi n-ti Katalanov broj

en: Double factorial: n(n-2)(n-4)...
sr: Dvostruki faktorijel: n(n-2)(n-4)...

en: Factorial: n(n-1)(n-2)...
sr: Faktorijel: n(n-1)(n-2)...

en: Falling factorial: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))
sr: Opadajući faktorijel: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))

en: Calculate nth Fibonacci number
sr: Izračunava n-ti Fibonaćijev broj

en: Calculate the Frobenius number for a coin problem
sr: Izračunava Frobenjusov broj za problem novčića

en: Galois matrix given a linear combining rule (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))
sr: Galuazova matrica za dato pravilo linearnog kombinovanja (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))

en: Use greedy algorithm to find c, for c . v = n.  (v must be sorted)
sr: Koristi pohlepni algoritam da nađe c, za c . v = n.  (v mora biti poređano)

en: Harmonic Number, the nth harmonic number of order r
sr: Harmonijski broj, n-ti harmonijski broj reda r

en: Hofstadter's function q(n) defined by q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))
sr: Hofstadterova funkcija q(n) definisana za q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))

en: Compute linear recursive sequence using Galois stepping
sr: Izračunava linearni dubinski niz koristeći Galuazov postupak

en: Calculate multinomial coefficients
sr: Izračunava koeficijente multinoma

en: Get the Pascal's triangle as a matrix
sr: Dobavlja Paskalov trougao kao matricu

en: (Pochhammer) Rising factorial: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))
sr: (Pošamer) Rastući faktorijel: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))

en: Stirling number of the first kind
sr: Stirlingov broj prve vrste

en: Stirling number of the second kind
sr: Stirlingov broj druge vrste

en: Subfactorial: n! times sum_{k=0}^n (-1)^k/k!
sr: Podfaktorijel: n! puta sum_{k=0}^n (-1)^k/k!

en: Calculate the nth triangular number
sr: Izračunava n-ti trougaoni broj

en: Calculate permutations
sr: Izračunava permutacije

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with the number of steps calculated by the fourth derivative bound and the desired tolerance
sr: Integraljenje za f po složenom Simpsonovom pravilu na intervalu [a,b] sa brojem koraka izračunatim granicom četvrtog izvoda i željenom tolerancijom

en: Attempt to calculate derivative by trying first symbolically and then numerically
sr: Pokušava da izračuna izvod probajući prvo simbolički a zatim brojčano

en: Return a function which is the even periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sr: Daje funkciju koja je parno periodično proširenje od f definisanog na intervalu [0,L]

en: Return a function which is a Fourier series with the coefficients given by the vectors a (sines) and b (cosines).  Note that a@(1) is the constant coefficient!
sr: Daje funkciju koja je Furijerov niz sa koeficijentima koji su dati vektorima a (sinus) i b (kosinus).  Znajte da je a@(1) koeficijent konstante!

en: Try to calculate an infinite product for a single parameter function
sr: Pokušava da izraćuna beskonačni proizvod za funkciju jednog parametra

en: Try to calculate an infinite product for a double parameter function with func(arg,n)
sr: Pokušava da izraćuna beskonačni proizvod za funkciju dvostrukog parametra sa func(arg,n)

en: Try to calculate an infinite sum for a single parameter function
sr: Pokušava da izraćuna beskonačni zbir za funkciju jednog parametra

en: Try to calculate an infinite sum for a double parameter function with func(arg,n)
sr: Pokušava da izraćuna beskonačni zbir za funkciju dvostrukog parametra sa func(arg,n)

en: Try and see if a real-valued function is continuous at x0 by calculating the limit there
sr: Isprobava i zaključuje da li je funkcija realne vrednosti neprekidna na x0 izračunavajući njenu granicu

en: Test for differentiability by approximating the left and right limits and comparing
sr: Proverava diferencijabilnost približavajući levu i desnu granicu i upoređujući

en: Calculate the left limit of a real-valued function at x0
sr: Izračunava levu granicu funkcije realnih vrednosti na h0

en: Calculate the limit of a real-valued function at x0.  Tries to calculate both left and right limits.
sr: Izračunava granicu funkcije realnih vrednosti na h0.  Pokušava da izračuna i levu i desnu granicu.

en: Integration by midpoint rule
sr: Rešava integral pravilom srednje tačke

en: Attempt to calculate numerical derivative
sr: Pokušava da izračuna brojčani izvod

en: Numerically compute the coefficients for a cosine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sr: Brojčano izračunava koeficijente za kosinus Furijerovih nizova za funkciju u intervalu [0,L] sve do N-tog koeficijenta.

en: Return a function which is the Fourier cosine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sr: Daje funkciju koja je kosinus Furijerovog niza za f u rasponu [0,L] sa koeficijentima sve do N izračunatih brojčano

en: Numerically compute the coefficients for a Fourier series with half-period L up to the Nth coefficient.
sr: Brojčano izračunava koeficijente za Furijerove nizove sa polurasponom L sve do N-tog koeficijenta.

en: Return a function which is the Fourier series of f with half-period L with coefficients up to N computed numerically
sr: Daje funkciju koja predstavlja Furijerove nizove za f sa polurasponom L sa koeficijentima sve do N izračunatih brojčano

en: Numerically compute the coefficients for a sine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sr: Brojčano izračunava koeficijente za sinus Furijerovih nizova za funkciju u intervalu [0,L] sve do N-tog koeficijenta.

en: Return a function which is the Fourier sine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sr: Daje funkciju koja je sinus Furijerovog niza za f u rasponu [0,L] sa koeficijentima sve do N izračunatih brojčano

en: Integration by rule set in NumericalIntegralFunction of f from a to b using NumericalIntegralSteps steps
sr: Integraljenje po skupu pravila u „NumericalIntegralFunction“ za f od a do b koristeći „NumericalIntegralSteps“ koraka

en: Attempt to calculate numerical left derivative
sr: Pokušava da izračuna brojčani levi izvod

en: Attempt to calculate the limit of f(step_fun(i)) as i goes from 1 to N
sr: Pokušava da izračuna granicu za f(step_fun(i)) za i od 1 do N

en: Attempt to calculate numerical right derivative
sr: Pokušava da izračuna brojčani desni izvod

en: Return a function which is the odd periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sr: Daje funkciju koja je neparno periodično proširenje od f definisanog na intervalu [0,L]

en: Compute one-sided derivative using five point formula
sr: Izračunava jednostrani izvod koristeći formulu pet tačaka

en: Compute one-sided derivative using three-point formula
sr: Izračunava jednostrani izvod koristeći formulu tri tačke

en: Return a function which is the periodic extension of f defined on the interval [a,b]
sr: Daje funkciju koja je periodično proširenje od f definisanog na intervalu [a,b]

en: Calculate the right limit of a real-valued function at x0
sr: Izračunava desnu granicu funkcije realnih vrednosti na h0

en: Compute two-sided derivative using five-point formula
sr: Izračunava dvostrani izvod koristeći formulu pet tačaka

en: Compute two-sided derivative using three-point formula
sr: Izračunava dvostrani izvod koristeći formulu tri tačke

en: argument (angle) of complex number
sr: Argument (ugao) kompleksnog broja

en: Dirichlet kernel of order n
sr: Dirikletov kernel n-tog reda

en: Returns 1 if and only if all elements are zero
sr: Daje 1 ako i samo ako su svi elementi nula

en: Fejer kernel of order n
sr: Fejerov kernel n-tog reda

en: Returns 1 if and only if all elements are equal
sr: Daje 1 ako i samo ako su svi elementi jednaki

en: Principal branch of the Lambert W function for real values greater than or equal to -1/e
sr: Glavna grana Lambertove W funkcije za realne vrednosti veće od ili jednake -1/e

en: The minus-one branch of the Lambert W function for real values between -1/e and 0
sr: Grana manje-jedan Lambertove W funkcije za realne vrednosti između -1/e i 0

en: Find the first value where f(x)=0
sr: Nalazi prvu vrednost za f(x)=0

en: Moebius mapping of the disk to itself mapping a to 0
sr: Mebjusovo mapiranje diska na sebe samog mapirajući a na 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking z2,z3,z4 to 1,0, and infinity respectively
sr: Mebjusovo mapiranje koje koristi unakrsnu srazmeru uzimajući z2,z3,z4 na 1,0, i na beskonačno

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to infinity and z2,z3 to 1 and 0 respectively
sr: Mebjusovo mapiranje koje koristi unakrsnu srazmeru uzimajući beskonačno na beskonačno i z2,z3 na 1 i 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 1 and z3,z4 to 0 and infinity respectively
sr: Mebjusovo mapiranje koje koristi unakrsnu srazmeru uzimajući beskonačno na 1 i z3,z4 na 0 i beskonačno

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 0 and z2,z4 to 1 and infinity respectively
sr: Mebjusovo mapiranje koje koristi unakrsnu srazmeru uzimajući beskonačno na 0 i z2,z4 na 1 i beskonačno

en: Poisson kernel on D(0,1) (not normalized to 1, that is integral of this is 2pi)
sr: Puasonov kernel na D(0,1) (nenormalizovan na 1, što je njegov integral za 2pi)

en: Poisson kernel on D(0,R) (not normalized to 1)
sr: Puasonov kernel na D(0,1) (nenormalizovan na 1)

en: The unit step function = 0 for x<0, 1 otherwise.  This is the integral of the Dirac Delta function.
sr: Funkcija jediničnog koraka = 0 za x<0, u suprotnom 1.  Ovo je integral Dirakove delta funkcije.

en: The cis function, that is cos(x)+i*sin(x)
sr: Cis funkcija, a to je cos(x)+i*sin(x)

en: Convert degrees to radians
sr: Pretvara stepene u radijane

en: Convert radians to degrees
sr: Pretvara radijane u stepene

en: Find roots of a cubic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Nalazi korene kubnog polinoma (datih kao vektor koeficijenata)

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sr: Koristi klasičan Ojlerov postupak da reši y'=f(x,y) za početno x0,y0 idući do x1 sa n uvećanja, i daje y za x1

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sr: Koristi klasičan Ojlerov postupak da reši y'=f(x,y) za početno x0,y0 idući do x1 sa n uvećanja, i daje n+1 sa 2 matrice vrednosti

en: Find root of a function using the bisection method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Nalazi koren funkcije koristeći postupak polovljenja do tolerancije TOL sve do N ponavljanja.  f(a) i f(b) moraju biti suprotnih znaka.

en: Find root of a function using the method of false position to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Nalazi koren funkcije koristeći postupak lažnog položaja do tolerancije TOL sve do N ponavljanja.  f(a) i f(b) moraju biti suprotnih znaka.

en: Find root of a function using the Muller's method
sr: Nalazi koren funkcije koristeći Milerov metod

en: Find root of a function using the secant method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sr: Nalazi koren funkcije koristeći postupak sekanta do tolerancije TOL sve do N ponavljanja.  f(a) i f(b) moraju biti suprotnih znaka.

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df and second derivative ddf using Halley's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Pokušava da nađe nulu funkcije f sa izvodom df i drugi izvod ddf koristeći Halejov postupak, dajući rezultat nakon što su dve uzastopne vrednosti unutar ipsilona ili nakon najviše n pokušaja (onda nema rezultata)

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Pokušava da nađe nulu funkcije f sa izvodom df koristeći Njutnov postupak, dajući rezultat nakon što su dve uzastopne vrednosti unutar ipsilona ili nakon najviše n pokušaja (onda nema rezultata)

en: Find roots of a polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Nalazi korene polinoma (datog kao vektor koeficijenata)

en: Find roots of a quartic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Nalazi korene kvadratnog polinoma (date kao vektor koeficijenata)

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sr: Koristi klasičan ne-prilagodljivi Rung-Kutov postupak četvrtog reda da reši y'=f(x,y) za početno x0,y0 idući do x1 sa n uvećanja, i daje y za x1

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sr: Koristi klasičan ne-prilagodljivi Rung-Kutov postupak četvrtog reda da reši y'=f(x,y) za početno x0,y0 idući do x1 sa n uvećanja, i daje n+1 sa 2 matrice vrednosti

en: Calculate average of an entire matrix
sr: Izračunava prosek čitave matrice

en: Integral of the GaussFunction from 0 to x (area under the normal curve)
sr: Nalazi integral Gausove funkcije od 0 do h (oblast ispod normalne krive)

en: The normalized Gauss distribution function (the normal curve)
sr: Funkcija normalizovane Gausove raspodele (obična kriva)

en: Calculate median of an entire matrix
sr: Izračunava srednju vrednost čitave matrice

en: Calculate the population standard deviation of a whole matrix
sr: Izračunava standardno odstupanje populacije čitave matrice

en: Calculate average of each row in a matrix
sr: Izračunava prosek svakog reda u matrici

en: Calculate median of each row in a matrix
sr: Izračunava srednju vrednost svakog reda u matrici

en: Calculate the population standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sr: Izračunava standardno odstupanje populacije redova matrice i daje uspravni vektor

en: Calculate the standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sr: Izračunava standardno odstupanje redova matrice i daje uspravni vektor

en: Calculate the standard deviation of a whole matrix
sr: Izračunava standardno odstupanje čitave matrice

en: Attempt to find a root of a polynomial using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sr: Pokušava da nađe koren polinoma koristeći Njutnov metod, dajući rezultat nakon što su dve uzastopne vrednosti unutar ipsilona ili nakon najviše n pokušaja (onda nema rezultata)

en: Returns a set where every element of X appears only once
sr: Daje skup u kome se svaki element H pojavljuje samo jednom

en: Returns a set theoretic union of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Daje skup teoretske unije za H i Y (X i Y su vektori koji se prave da su skupovi)

en: For a Hilbert function that is c for degree d, given the Macaulay bound for the Hilbert function of degree d+1 (The c^<d> operator from Green's proof)
sr: Za Hilbertovu funkciju koja je c za stepen d, za datu Mekolejevu granicu za Hilbertovu funkciju stepena d+1 (Operator c^<d> iz Grinovog dokaza)

en: The c_<d> operator from Green's proof of Macaulay's Theorem
sr: Operator c_<d> iz Grinovog dokaza Mekolejeve teoreme

en: Return the dth Macaulay representation of a positive integer c
sr: Daje d-to Mekolejevo predstavljanje pozitivnog celog broja c

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times
sr: Pokušava da simbolički diferencira funkciju n puta

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times quietly and return null on failure
sr: Pokušava da tiho simbolički diferencira funkciju n puta i na neuspeh ne daje rezultat

en: Attempt to construct the Taylor approximation function around x0 to the nth degree.
sr: Pokušava da izgradi funkciju Tejlorove aproksimacije oko x0 do n-tog stepena.

en: Uncategorized
sr: Nesvrstano

en: Trying to set an alias for an alias
sr: Pokušava da podesi nadimak za nadimak

en: Bad identifier for function node!
sr: Loša oznaka za čvor funkcije!

en: Unexpected operator!
sr: Neočekivani operator!

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more than 3 vars
sr: Trenutno ne mogu da ispisujem polinome sa više od 3 promenljive

en: NULL function!
sr: Nula-funkcija!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
sr: Neočekivana vrsta funkcije!

en: NULL tree!
sr: Nula-stablo!

en: Unexpected node!
sr: Neočekivani čvor!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
sr: Datoteka „%s“ je pogrešnog izdanja GELa

en: Badly formed record
sr: Loše obrazovan slog

en: Record out of place
sr: Slog je na pogrešnom mestu

en: Missing value for function
sr: Nedostaje vrednost za funkciju

en: Extra dictionary for NULL function
sr: Dodatni rečnik za nula-funkciju

en: Can't open file: '%s'
sr: Ne mogu da otvorim datoteku: „%s“

en: Load a file into the interpreter
sr: Učitava datoteku u prevodioca

en: Load a plugin
sr: Učitava priključak

en: List files in the current directory
sr: Ispisuje datoteke iz tekućeg direktorijuma

en: Change directory
sr: Menja direktorijum

en: Print current directory
sr: Ispisuje tekući direktorijum

en: Print help (or help on a function/command)
sr: Ispisuje pomoć (ili pomoć za funkciju/naredbu)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
sr: 
    Za uputstvo o korišćenju Genija i jezika GEL ukucajte:

en: 
    For help on a specific function type:
sr: 
    Za pomoć za određenu funkciju ukucajte:

en:   help FunctionName
sr:   help NazivFunkcije

en: 
    Commands:
sr: 
    Naredbe:

en: 
    Undocumented:
sr: 
    Nedokumentovano:

note: func aliasfor category
en: Not documented
sr: Nije dokumentovano

en: '%s' is not documented
sr: „%s“ nije dokumentovana

en: '%s' is not documented.  Perhaps you meant %s.
sr: „%s“ nije dokumentovana.  Možda ste mislili „%s“.

en: %s is an alias for %s
sr: „%s“ je nadimak za „%s“

en: Parameter:
sr: Parametar:

en: Aliases:
sr: Nadimci:

en: Description: %s
sr: Opis: %s

en: Error changing to directory '%s': %s
sr: Greška prelaska u direktorijum „%s“: %s

en: Can't expand '%s'
sr: Ne mogu da rastavim „%s“

en: Cannot open plugin '%s'!
sr: Ne mogu da otvorim priključak „%s“!

en: getcwd error: %s
sr: Greška „getcwd“-a: %s

en: ERROR: 'pipe' failed: %s
sr: Greška: „pipe“ nije uspela: %s

en: ERROR: 'write' possibly failed: %s
sr: Greška: „write“ verovatno nije uspela: %s

en: ERROR: Probably corrupt stack!
sr: Greška: Verovatno je oštećen spremnik!

en: ERROR: 'local' in a wrong place, can only be first statement in a function!
sr: Greška: „local“ je na pogrešnom mestu, može biti samo prva nepoznata u funkciji!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
sr: Greška: Ne mogu da izvršim nekoliko stvari odjednom!

en: ERROR: %s before newline
sr: Greška: „%s“ pre novog reda

en: ERROR: %s at end of input
sr: Greška: „%s“ na kraju unosa

en: ERROR: %s before '%s'
sr: Greška: „%s“ pre „%s“

en: Bad tree record when decompiling
sr: Loš slog stabla pri dekompilaciji

en: Cannot compare non value or bool only matrices
sr: Ne mogu da poredim ne vrednosne ili logičke matrice

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
sr: Aritmetika ostatka radi samo sa celim brojevima

en: Can't add/subtract a scalar to non-square matrix (A + x is defined as A + x*I)
sr: Ne mogu da saberem/oduzmem skalar sa/od nekvadratne matrice (A + x je definisano kao A + x*I)

en: Can't add/subtract two matrices of different sizes
sr: Ne mogu da dodam/oduzmem dve matrice različitih redova

en: Can't do element by element operations on two matrices of different sizes
sr: Ne mogu da izvedem elementarne operacije na dve matrice različitih redova

en: Can't multiply matrices of wrong sizes
sr: Ne mogu da pomnožim matrice pogrešnih redova

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
sr: Stepeni su definisani samo za (kvadratna matrica)^(ceo broj)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
sr: Stepeni matrica u režimu ostatka su definisani samo za celobrojne matrice

en: Exponent too large
sr: Stepen je prevelik

en: Matrix appears singular and can't be inverted
sr: Izgleda da je matrica singularna, i ne može se invertovati

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
sr: Ne mogu da podelim matrice različitih redova ili nekvadratne matrice

en: Can't divide by a non-square matrix
sr: Ne mogu da podelim nekvadratnom matricom

en: Operations on functions with variable argument list not supported
sr: Radnje nad funkcijama sa promenljivim brojem argumenata nisu podržane

en: Operations on functions with different number of arguments not supported
sr: Radnje nad funkcijama sa različitim brojem argumenata nisu podržane

en: Function creation with wrong number of arguments
sr: Stvaranje funkcije sa pogrešnim brojem argumenata

en: Unevaluatable function type encountered!
sr: Naišao sam na neizračunljivu vrstu funkcije!

en: or
sr: ili

en: Variable 'i' used uninitialized.  Perhaps you meant to write '1i' for the imaginary number (square root of -1).
sr: Promenljiva „i“ se koristi bez dodele.  Možda ste hteli da napišete „1i“ za imaginarni broj (kvadratni koren od -1).

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sr: Promenljiva „%s“ se koristi bez dodele, možda ste mislili „%s“.

en: Variable '%s' used uninitialized
sr: Promenljiva „%s“ se koristi bez dodele

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
sr: „%s“ je pozvana sa pogrešnim brojem argumenata!
    (treba da bude %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
sr: Pokušavam da uklonim uputu „%s“ koja nije uputa!

en: NULL reference encountered!
sr: Naišao sam na nula-uputu!

en: Cannot compare matrices
sr: Ne mogu da poredim matrice

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
sr: Osnovne funkcije moraju dobiti brojne/matrične/tekstualne argumente

en: Bad argument to modular operation
sr: Loš argument za operaciju po ostatku

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sr: Funkcija „%s“ se koristi bez dodele, možda ste mislili „%s“.

en: Function '%s' used uninitialized
sr: Funkcija „%s“ se koristi bez dodele

en: Can't dereference '%s'!
sr: Ne mogu da uklonim uputu „%s“!

en: Can't call a non-function!
sr: Ne mogu da pozovem ne-funkciju!

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater than %d)
sr: „%s“ je pozvana sa pogrešnim brojem argumenata!
    (treba da bude veće od %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
sr: Upućuje na neodređenu promenljivu „%s“!

en: Reference function with arguments encountered!
sr: Naišao sam na uputnu funkciju sa argumentima!

en: Unnamed reference function encountered!
sr: Naišao sam na bezimenu uputnu funkciju!

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
sr: Loša vrsta za ciklus „for/sum/prod“!

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
sr: Uvećanje „for/sum/prod“ ciklusa ne može biti 0

en: Bad type for 'for in' loop!
sr: Loša vrsta ciklusa „for in“!

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
sr: Nastavlja ili izlazi iz ciklusa, pretpostavljajući „return null“

en: Wrong argument type as matrix index
sr: Pogrešna vrsta argumenta za indeks matrice

en: Matrix index too large
sr: Indeks matrice je prevelik

en: Matrix index less than 1
sr: Indeks matrice je manji od 1

en: Matrix index out of range
sr: Indeks matrice je van opsega

en: Trying to set a protected id '%s'
sr: Pokušavam da podesim zaštićeni ib „%s“

en: Indexed Lvalue not user function
sr: Indeksirana L-vrednost nije korisnička funkcija

en: Dereference of non-identifier!
sr: Dereferenciranje ne-oznake!

en: Dereference of undefined variable!
sr: Dereferenciranje nedefinisane promenljive!

en: Dereference of non-reference!
sr: Dereferenciranje ne-reference!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
sr: Indeksirana L-vrednost nije oznaka ili dereferenca

en: Matrix index not an integer or a vector
sr: Indeks matrice nije ceo broj ili vektor

en: Wrong matrix dimensions when setting
sr: Pogrešne veličine matrice prilikom podešavanja

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
sr: L-vrednost nije položaj oznake/dereference/matrice!

en: Referencing an undefined variable!
sr: Upućuje na nedefinisanu promenljivu!

en: Increment/Swapwith does not work on parameters (trying to increment '%s')
sr: Povećanje/Razmeni_sa ne radi nad parametrima (pokušavam da povećam „%s“)

en: Increment not a value!
sr: Povećanje nije vrednost!

en: Trying to increment non-value id '%s'
sr: Pokušavam da povećam ib ne-vrednosti „%s“

en: Can only swap user variables
sr: Mogu da razmenim samo korisničke promenljive

en: Cannot swap matrix regions
sr: Ne mogu da razmenim oblasti matrice

en: Parameters can only be created in the global context
sr: Parametri se mogu napraviti jedino u opštem kontekstu

en: Index works only on matrices
sr: Indeks radi samo na matricama

en: Vector index not an integer or a vector
sr: Indeks vektora nije ceo broj ili vektor

en: number
sr: broj

en: matrix
sr: matrica

en: string
sr: niska

en: function
sr: funkcija

en: identifier
sr: odrednik

en: polynomial
sr: polinomi

en: boolean
sr: logika

en: Addition
sr: Sabiranje

en: Element by element addition
sr: Sabiranje element po element

en: Subtraction
sr: Oduzimanje

en: Element by element subtraction
sr: Oduzimanje element po element

en: Multiplication
sr: Množenje

en: Element by element multiplication
sr: Množenje element po element

en: Division
sr: Deljenje

en: Element by element division
sr: Deljenje element po element

en: Back division
sr: Deljenje unazad

en: Element by element back division
sr: Deljenje unazad element po element

en: Modulo
sr: Ostatak

en: Element by element modulo
sr: Ostatak element po element

en: Negation
sr: Negacija

en: Power
sr: Stepenovanje

en: Element by element power
sr: Stepenovanje element po element

en: Factorial
sr: Faktorijel

en: Double factorial
sr: Dvostruki faktorijel

en: Transpose
sr: Transponacija

en: ConjugateTranspose
sr: Konjugovana transponacija

en: Comparison (<=>)
sr: Poređenje (<=>)

en: XOR
sr: ILLI

en: NOT
sr: NE

en: Bad types for '%s'
sr: Loše vrste za „%s“

en: %s not defined on <%s> and <%s>
sr: „%s“ nije definisano na <%s> i <%s>

en: Bad type for '%s'
sr: Loša vrsta za „%s“

en: %s not defined on <%s>
sr: „%s“ nije definisano na <%s>

en: Vector building only works on numbers
sr: Izgradnja vektora radi samo sa brojevima

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
sr: Nedozvoljeni argumenti operatoru za izgradnju vektora

en: %s: argument too large
sr: %s: argument je prevelik

en: Cannot parse version string: %s
sr: Ne mogu da obradim nisku izdanja: %s

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Genije %s
    %s
    
        Ovaj program je slobodan softver; možete ga raspodeljivati
        i/ili menjati pod uslovima Gnuove opšte javne licence koju
        je objavila Zadužbina slobodnog softvera; izdanja 3 licence
        ili (po vašem izboru) bilo kojeg novijeg izdanja.
    
        Ovaj program se raspodeljuje u nadi da će biti koristan,
        ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez primenjene garancije
        TRŽIŠNE VREDNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.
        Pogledajte Gnuovu Opštu javnu licencu za više detalja.
    
        Trebali ste da primite primerak Gnuove Opšte javne licence
        uz ovaj program. Ako niste, vidite „<http://www.gnu.org/licenses/>“.

en: %s: trying to undefine a protected id!
sr: %s: pokušavam da poništim odrednicu zaštićenog ib-a!

en: %s: trying to set a protected id!
sr: %s: pokušavam da podesim zaštićeni ib!

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
sr: %s: pokušavam da podesim parametar, koristite znak jednakosti

en: Global variables:
sr: Opšte promenljive:

en: 
    Function call stack:
sr: 
    Spremnik poziva funkcije:

en: (depth of context in parentheses)
sr: (dubina konteksta u zagradama)

en: 
    Local variables:
sr: 
    Mesne promenljive:

en: %s: Argument number %d not a string or identifier
sr: %s: %d. argument nije niska ili odrednik

en: %s undefined
sr: „%s“ nije definisano

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
sr: %s: Previše argumenata, treba da ih je najviše %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrices
sr: Ne mogu da primenim funkciju na dve matrice različitih redova

en: %s: Not implemented (yet) for complex values
sr: %s: Nije (još) primenjeno za kompleksne vrednosti

en: %s: Bessel functions of second kind not defined for nonpositive real numbers
sr: %s: Beselove funkcije druge vrste nisu definisane za nepozitivne prirodne brojeve

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
sr: %s: kvadratni koren za složeni moduli još nije primenjen

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
sr: %s: Ne mogu da nađem funkciju kvadratnog korena za moduli prostog broja

en: %s: matrix argument is not square
sr: %s: argument matrice nije kvadratni

en: %s: matrix argument must be integer only
sr: %s: argument matrice mora biti jedino ceo broj

en: %s: argument must be an integer
sr: %s: argument mora biti ceo broj

en: Division by zero!
sr: Deljenje nulom!

en: %s: matrix argument must be value only
sr: %s: argument matrice mora biti jedino vrednost

en: %s: Cannot compare complex numbers
sr: %s: Ne mogu da poredim kompleksne brojeve

en: %s: Input not a number or a matrix of numbers.
sr: %s: Ulaz nije broj ili matrica brojeva.

en: %s: too many arguments
sr: %s: previše argumenata

en: %s: vector argument not value only
sr: %s: argument vektora nije samo vrednost

en: %s: argument can't be negative or 0
sr: %s: argument ne može biti negativan ili 0

en: %s: vector argument has too large entries
sr: %s: argument vektora sadrži prevelike komponente

en: %s: arguments must be vectors of equal size
sr: %s: argumenti moraju biti vektori jednakih veličina

en: %s: %s not a reference
sr: %s: „%s“ nije uputa

en: %s: matrices not of the same height
sr: %s: matrice nisu iste visine

en: third argument
sr: treći argument

en: fourth argument
sr: četvrti argument

en: %s: argument must be greater than 2
sr: %s: argument mora biti veći od 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
sr: %s: argumenti nisu vodoravni vektori

en: %s: arguments not numeric only vectors
sr: %s: argumenti nisu samo brojčani vektori

en: %s: argument 1 must be a quadratic polynomial
sr: %s: argument 1 mora biti kvadratni polinom

en: %s: value out of range
sr: %s: vrednost je van opsega

en: %s: undefined function
sr: %s: nedefinisana funkcija

en: %s: flags argument must be a string
sr: %s: argument oznaka mora biti niska

en: %s: argument not a function of one variable
sr: %s: argument nije funkcija jedne promenljive

en: %s: argument should be between %d and %d
sr: %s: argument treba da bude između %d i %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
sr: Izlazni stil mora biti ili običan, troff, LaTeH ili mathml

en: %s: argument should be larger or equal to 0
sr: %s: argument treba da bude veći ili jednak 0

en: Basic
sr: Osnovno

note: internal
en: Parameters
sr: Parametri

note: internal
en: Constants
sr: Konstante

note: internal
en: Numeric
sr: Brojevi

note: internal
en: Trigonometry
sr: Trigonometrija

note: internal
en: Number Theory
sr: Teorija brojeva

note: internal
en: Matrix Manipulation
sr: Rad sa matricama

note: internal
en: Linear Algebra
sr: Linearna algebra

note: internal
en: Combinatorics
sr: Kombinatorika

note: internal
en: Calculus
sr: Račun

note: internal
en: Functions
sr: Funkcije

note: internal
en: Equation Solving
sr: Rešavanje jednačina

note: internal
en: Statistics
sr: Statistika

note: internal
en: Polynomials
sr: Polinomi

note: internal
en: Set Theory
sr: Teorija skupova

note: internal
en: Commutative Algebra
sr: Komutativna algebra

note: internal
en: Miscellaneous
sr: Razno

note: internal
en: Displays the user manual
sr: Prikazuje korisničko uputstvo

en: Gives the warranty information
sr: Prikazuje podatke o garanciji

en: Return version as a 3-vector
sr: Ispisuje izdanje kao 3-vektor

en: Exits the program
sr: Izlazi iz programa

en: Prints a string to the error stream
sr: Ispisuje nisku na izlaz za greške

en: Waits a specified number of seconds
sr: Čeka navedeni broj sekundi

en: The true boolean value
sr: Logička vrednost „tačno“

en: The false boolean value
sr: Logička vrednost „netačno“

en: Unix time in seconds as a floating point number
sr: Juniks vreme u sekundama kao broj sa pokretnim zarezom

en: Make integer (0 or 1) from a boolean value
sr: Stvara ceo broj (0 ili 1) iz logičke vrednosti

en: Prints an expression
sr: Ispisuje izraz

en: Changes current directory
sr: Menja tekući direktorijum

en: Prints an expression without a trailing newline
sr: Ispisuje izraz bez pratećeg novog reda

en: Display a string and an expression
sr: Prikazuje nisku i izraz

en: Set a global variable
sr: Podešava opštu promenljivu

en: Set an element in a global variable which is a matrix
sr: Podešava element u opštoj promenljivoj koja je matrica

en: Set an element in a global variable which is a vector
sr: Podešava element u opštoj promenljivoj koja je vektor

en: Display values of variables, or all if called without arguments
sr: Prikazuje vrednosti promenljivih, ili sve ako je pozvano bez argumenata

en: Set the category and help description line for a function
sr: Podešava kategoriju i opisni red pomoći za funkciju

en: Sets up a help alias
sr: Podešava nadimak za pomoć

en: Identity function, returns its argument
sr: Funkcija identiteta, daje njen argument

en: Generate random float between 0 and 1, or if size given generate vector or matrix of random floats
sr: Stvara nasumični realni broj između 0 i 1, ili ako je data veličina stvara vektor ili matricu nasumičnih realnih brojeva

en: Generate random integer between 0 and max-1 inclusive, or if size given generate vector or matrix of random integers
sr: Stvara nasumični ceo broj između 0 i max-1 uključen, ili ako je data veličina stvara vektor ili matricu nasumičnih celih brojeva

en: Floating point precision
sr: Tačnost pokretnog zareza

en: Display 0.0 when floating point number is less than 10^-x (0=never chop)
sr: Prikaži 0.0 kada je broj sa pokretnim zarezom manji od 10^-x (0=bez skraćivanja)

en: Only chop numbers when another number is greater than 10^-x
sr: Skrati brojeve samo kada je drugi broj veći od 10^-x

en: Maximum digits to display
sr: Najveći broj cifara za prikaz

en: Maximum errors to display
sr: Najveći broj grešaka za prikaz

en: Output style: normal, latex, mathml or troff
sr: Izlazni stil: obično, LaTeH mathml ili troff

en: Integer output base
sr: Osnova celih brojeva

en: If true, mixed fractions are printed
sr: Ako je izabrano, ispisuju se mešani razlomci

en: Print full expressions, even if more than a line
sr: Ispisuje pune izraze, čak i kada su duži od jednog reda

en: Convert all results to floats before printing
sr: Pretvara sve rezultate u realne pre ispisivanja

en: Use scientific notation
sr: Koristi naučničko obeležavanje

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
sr: Broj dodatnih Miler-Rabinovih provera koje se pokreću za broj pre proglašavanja istog prostim brojem u „IsPrime“

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
sr: Razlaže matricu kao što radimo sa necitiranim unosom matrice

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
sr: Dobavlja redove matrice kao vektore-kolone

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
sr: Dobavlja kolone matrice kao vektore-redove

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a column vector
sr: Dobavlja dijagonalne elemente matrice kao vektor-kolonu

en: Count the number of zero columns in a matrix
sr: Broji nulte kolone u matrici

en: Removes any all-zero columns of M
sr: Uklanja svaku kolonu samo sa nulama u M

en: Return a vector with the indices of the nonzero columns in a matrix
sr: Daje vektor sa indeksima nenultih kolona u matrici

en: Return a vector with the indices of the nonzero elements in a vector
sr: Daje vektor sa indeksima nenultih elemenata u vektoru

en: Calculates the conjugate
sr: Izračunava konjugaciju

en: Calculates the sine function
sr: Izračunava funkciju sinusa

en: Calculates the cosine function
sr: Izračunava funkciju kosinusa

en: Calculates the hyperbolic sine function
sr: Izračunava funkciju hiperboličkog sinusa

en: Calculates the hyperbolic cosine function
sr: Izračunava funkciju hiperboličkog kosinusa

en: Calculates the tan function
sr: Izračunava funkciju tangensa

en: Calculates the arctan function
sr: Izračunava funkciju arkus-tangensa

en: Calculates the sinc function, that is sin(x)/x
sr: Izračunava funkciju sinc, a to je sin(x)/x

en: Calculates the arctan2 function (arctan(y/x) if x>0)
sr: Izračunava funkciju arctan2 (arctan(y/x) ako je x>0)

en: The number pi
sr: Broj pi (𝜋)

en: The natural number e
sr: Prirodni broj e (e)

en: The Golden Ratio
sr: Zlatni odnos

en: Free fall acceleration
sr: Ubrzanje slobodnog pada

en: Euler's Constant gamma
sr: Gama Ojlerove konstante

en: Catalan's Constant (0.915...)
sr: Katalanova konstanta (0.915...)

en: The error function, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt
sr: Funkcija greške, 2//sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt

en: The Riemann zeta function (only real values implemented)
sr: Rajmanova zeta funkcija (primenjene su samo realne vrednosti)

en: The Gamma function (only real values implemented)
sr: Gama funkcija (primenjene su samo realne vrednosti)

en: The Bessel function of first kind of order 0
sr: Beselova funkcija prve vrste 0 reda

en: The Bessel function of first kind of order 1
sr: Beselova funkcija prve vrste 1 reda

en: The Bessel function of first kind of order n
sr: Beselova funkcija prve vrste n reda

en: The Bessel function of second kind of order 0
sr: Beselova funkcija druge vrste 0 reda

en: The Bessel function of second kind of order 1
sr: Beselova funkcija druge vrste 1 reda

en: The Bessel function of second kind of integer order n
sr: Beselova funkcija druge vrste celog broja n reda

en: The square root
sr: Kvadratni koren

en: The exponential function
sr: Eksponencijalna funkcija

en: The natural logarithm
sr: Prirodni logaritam

en: Logarithm of x base 2
sr: Logaritam od h za osnovu 2

en: Logarithm of x base 10
sr: Logaritam od h za osnovu 10

en: Round a number
sr: Zaokružuje broj

en: Get the highest integer less than or equal to n
sr: Određuje najveći ceo broj manji ili jednak n

en: Get the lowest integer more than or equal to n
sr: Određuje najmanji ceo broj veći ili jednak n

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
sr: Odseca celi deo broja (daje samo celi deo)

en: Make number a float
sr: Čini broj realnim

en: Get the numerator of a rational number
sr: Određuje brojilac racionalnog broja

en: Get the denominator of a rational number
sr: Određuje imenilac racionalnog broja

en: Greatest common divisor
sr: Najveći zajednički delilac

en: Least common multiplier
sr: Najmanji zajednički sadržalac

en: Check a number for being a perfect square
sr: Proverava da li je broj potpun kvadrat

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
sr: Proverava da li je broj potpun stepen (a^b)

en: Return the nth prime (up to a limit)
sr: Daje n-ti prost broj (do određene granice)

en: Tests if an integer is even
sr: Proverava da li je ceo broj paran

en: Tests if an integer is odd
sr: Proverava da li je ceo broj neparan

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
sr: Daje najmanji prost broj veći od n (ako je n pozitivan)

en: Returns the nth Lucas number
sr: Daje n-ti Lukasov broj

en: Returns inverse of n mod m
sr: Daje inverz za n mod m

en: Checks divisibility (if m divides n)
sr: Proverava deljivost (ako m deli n)

en: Return n/d but only if d divides n else returns garbage (this is faster than writing n/d)
sr: Daje n/d ali samo ako d deli n u suprotnom daje smeće (ovo je brže od pisanja n/d)

en: Tests primality of integers, for numbers greater than 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
sr: Proverava da li su celi brojevi prosti, za brojeve veće od 25*10^9 pogrešna potvrda je malo verovatna u zavisnosti od „IsPrimeMillerRabinReps“

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
sr: Pokreće pouzdanu proveru pseudoprostih brojeva u osnovi b na n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
sr: Koristi Miler-Rabinovu proveru prostih brojeva za n, „reps“ puta. Verovatnoća pogrešnog potvrdnog odgovora je (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Riemann Hypothesis the result is deterministic
sr: Koristi Miler-Rabinovu proveru prostih brojeva za n sa dovoljno osnova tako da je rezultat određen pod pretpostavkom uopštene Rimanove hipoteze

en: Return factorization of a number as a matrix
sr: Daje faktorizaciju broja kao matricu

en: Returns the maximum of arguments or matrix
sr: Daje najveći broj argumenata matrice

en: Returns the minimum of arguments or matrix
sr: Daje najmanji broj argumenata matrice

en: Division w/o remainder, equivalent to floor(a/b)
sr: Ostatak deljenja „w/o“, isto što i „floor(a/b)“

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
sr: Izračunava Jakobijevu vrednost (a/b) (b treba da bude neparan)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
sr: Izračunava Jakobijevu vrednost (a/b) uz Kronekerovo proširenje (a/2)=(2/a) kada je a neparan, a (a/2)=0 kada je a paran

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
sr: Izračunava Ležandrovu vrednost (a/p)

en: Get the real part of a complex number
sr: Određuje realni deo kompleksnog broja

en: Get the imaginary part of a complex number
sr: Određuje imaginarni deo kompleksnog broja

en: Make an identity matrix of a given size
sr: Stvara jediničnu matricu datog reda

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
sr: Stvara matricu sa svim nulama (ili vektor-vrstu)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
sr: Stvara matricu sa svim jedinicama (ili vektor-vrstu)

en: Get the number of rows of a matrix
sr: Određuje broj redova matrice

en: Get the number of columns of a matrix
sr: Određuje broj kolona matrice

en: Is a matrix square
sr: Određuje da li je matrica kvadratna

en: Is argument a horizontal or a vertical vector
sr: Određuje da li je argument vektor-vrsta ili vektor kolona)

en: Is a matrix upper triangular
sr: Određuje da li je matrica trougaona odozgo

en: Is a matrix lower triangular
sr: Određuje da li je matrica trougaona odozdo

en: Is a matrix diagonal
sr: Određuje da li je matrica dijagonalna

en: Get the number of elements of a matrix
sr: Određuje broj elemenata matrice

en: Get the row echelon form of a matrix
sr: Nalazi oblik ešalona reda matrice

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
sr: Nalazi oblik ešalona umanjenog reda matrice

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
sr: Rešava linearni sistem „Mx=V“, dajući rešenje V ako je jedinstveno, u suprotnom ništa. Dodatna dva parametra upute se mogu koristiti za određivanje svedenih M i V.

en: Get the determinant of a matrix
sr: Određuje determinantu matrice

en: Return pivot columns of a matrix, that is columns which have a leading 1 in rref form, also returns the row where they occur
sr: Daje stožerne kolone matrice, a to su kolone koje imaju vodeću 1 u rref obliku, i takođe daje red u kome se javljaju

en: Get the nullspace of a matrix
sr: Određuje determinantu matrice

en: Make new matrix of given size from old one
sr: Stvara novu matricu datog reda od stare matrice

en: Return the index complement of a vector of indexes
sr: Daje komplement indeksa vektora indeksa

en: Get the Hermitian product of two vectors
sr: Nalazi Ermitski proizvod dva vektora

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
sr: Proverava da li su elementi matrice brojevi

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
sr: Proverava da li su elementi matrice celi (nekompleksni) brojevi

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
sr: Proverava da li su elementi matrice racionalni (nekompleksni) brojevi

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
sr: Proverava da li su elementi matrice realni (nekompleksni) brojevi

en: Check if a matrix is positive, that is if each element is positive
sr: Proverava da li je matrica pozitivna, da li je svaki element pozitivan

en: Check if a matrix is nonnegative, that is if each element is nonnegative
sr: Proverava da li je matrica nenegativna, da li je svaki element nenegativan

en: Check if a number or a matrix is all zeros
sr: Proverava da li je broj ili matrica sa svim nulama

en: Check if a number or a matrix is 1 or identity respectively
sr: Proverava da li je broj ili matrica 1 ili jedinična

en: Returns true if the element x is in the set X (where X is a vector pretending to be a set)
sr: Daje tačnost ako je element x u skupu X (gde je X vektor koji se pretvara da je skup)

en: Returns true if X is a subset of Y
sr: Daje tačnost ako je X podskup od Y

en: Returns a set theoretic difference X-Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Daje skup teoretske razlike za H-Y (X i Y su vektori koji se prave da su skupovi)

en: Returns a set theoretic intersection of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sr: Daje skup teoretskog preseka za H i Y (X i Y su vektori koji se prave da su skupovi)

en: Check if argument is a null
sr: Proverava da li je argument ništavan

en: Check if argument is a number
sr: Proverava da li je argument broj

en: Check if argument is a boolean (and not a number)
sr: Proverava da li je argument logička vrednost (a ne broj)

en: Check if argument is a text string
sr: Proverava da li je argument tekstualna niska

en: Check if argument is a matrix
sr: Proverava da li je argument matrica

en: Check if argument is a function
sr: Proverava da li je argument funkcija

en: Check if argument is a function or an identifier
sr: Proverava da li je argument funkcija ili odrednik

en: Check if argument is a function reference
sr: Proverava da li je argument uputa funkcije

en: Check if argument is a complex (non-real) number
sr: Proverava da li je argument kompleksan (nerealan) broj

en: Check if argument is a real number
sr: Proverava da li je argument realan broj

en: Check if argument is an integer (non-complex)
sr: Proverava da li je argument ceo (nekompleksan) broj

en: Check if argument is a positive real integer
sr: Proverava da li je argument pozitivan realan broj

en: Check if argument is a non-negative real integer
sr: Proverava da li je argument nenegativan realan broj

en: Check if argument is a possibly complex integer
sr: Proverava da li je argument možda kompleksan ceo broj

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
sr: Proverava da li je argument racionalan broj (nekompleksan)

en: Check if argument is a possibly complex rational number
sr: Proverava da li je argument možda kompleksan racionalan broj

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
sr: Proverava da li je argument broj sa pokretnim zarezom (nekompleksan)

en: Add two polynomials (vectors)
sr: Sabira dva polinoma (vektori)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
sr: Oduzima dva polinoma (kao vektore)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
sr: Množi dva polinoma (kao vektore)

en: Divide polynomial p by q, return the remainder in r
sr: Deli polinom p sa q, daje ostatak kao r

en: Take polynomial (as vector) derivative
sr: Uzima izvod polinoma (kao vektora)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
sr: Uzima drugi izvod polinoma (kao vektora)

en: Check if a vector is usable as a polynomial
sr: Proverava da li se vektor može koristiti kao polinom

en: Make string out of a polynomial (as vector)
sr: Stvara nisku iz polinoma (kao vektora)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
sr: Stvara funkciju iz polinoma (kao vektora)

en: Find roots of a quadratic polynomial (given as vector of coefficients)
sr: Nalazi korene kvadratnog polinoma (date kao vektor koeficijenata)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Određuje sve kombinacije k broja od 1 do n kao vektor vektora

en: Get combination that would come after v in call to combinations, first combination should be [1:k].
sr: Nalazi kombinacije koje će doći nakon v pozivajući kombinacije, prva kombinacija treba da bude [1:k].

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Određuje sve permutacije k broja od 1 do n kao vektor vektora

en: Calculate combinations (binomial coefficient)
sr: Izračunava kombinacije (binomni koeficijent)

en: Convert a string to a vector of ASCII values
sr: Pretvara nisku u vektor ASKRI vrednosti

en: Convert a vector of ASCII values to a string
sr: Pretvara vektor ASKRI vrednosti u nisku

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
sr: Pretvara nisku u vektor vrednosti azbučnog reda 0-osnove (položaji po azbučnom redosledu), -1 je za nepoznata slova

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
sr: Pretvara vektor vrednosti azbučnog reda 0-osnove (položaji po azbučnom redosledu), u nisku

en: Protect a variable from being modified.  It will be treated as a system defined variable from now on.  Protected parameters can still be modified.
sr: Štiti promenljivu od izmena.  Na dalje će biti smatrana kao sistemski određena promenljiva.  Zaštićeni parametri se mogu još uvek menjati.

en: Unprotect a variable from being modified.  It will be treated as a user defined variable from now on.
sr: Uklanja zaštitu promenljive od izmena.  Na dalje će biti smatrana kao da ju je odredio korisnik.

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
sr: Postavlja oznake za funkciju, trenutno „PropagateMod“ i „NoModuloArguments“

en: Get current modulo from the context outside the function
sr: Određuje tekući ostatak iz konteksta van funkcije

en: Check if a variable or function is defined
sr: Proverava da li je promenljiva ili funkcija određena

en: Undefine a variable (including all locals and globals of the same name)
sr: Poništava odrednicu promenljive (uključujući sve mesne i opšte sa istim nazivom)

en: Undefine all unprotected (user defined) global variables and parameters.  Does not reset or change protected (system) parameters.
sr: Poništava odrednicu svih nezaštićenih (korisnikovih) opštih promenljivih i parametara. Ne vraća i ne menja zaštićene (sistemske) parametre.

en: Mark all currently defined variables as protected.  They will be treated as system defined variables from now on.
sr: Označava sve trenutno definisane promenljive zaštićenim.  Od sada će biti smatrane kao sistemski određene promenljive.

en: Return a vector of all global unprotected (user defined) variable names.
sr: Daje vektor svih opštih nezaštićenih (korisnikovih) naziva promenljivih.

en: Parse a string (but do not execute)
sr: Obrađuje nisku (ali je ne izvršava)

en: Parse and evaluate a string
sr: Obrađuje i procenjuje nisku

en: Ask a question and return a string.  Optionally pass in a default.
sr: Postavlja pitanje i daje nisku.  Izborno prosleđuje osnovnost.

en: Ask a question and present a list of buttons.  Returns the 1-based index of the button pressed (or null on failure).
sr: Postavlja pitanje i predstavlja spisak dugmića.  Daje indeks u osnovi 1 pritisnutih dugmića (ili ništa za neuspeh).

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with n subintervals with error of max(f'''')*h^4*(b-a)/180, note that n should be even
sr: Integraljenje za f po složenom Simpsonovom pravilu na intervalu [a,b] sa n podintervala sa greškom max(f'''')*h^4*(b-a)/180, imajte na umu da n mora biti paran

en: %s: argument number %d not an integer
sr: %s: %d. argument nije ceo broj

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
sr: %s: %d. argument nije ceo broj ili matrica

en: %s: argument number %d not a number or a matrix
sr: %s: %d. argument nije broj ili matrica

en: %s: argument number %d not a nonnegative integer
sr: %s: %d. argument nije nenegativan ceo broj

en: %s: argument number %d not a nonnegative number
sr: %s: %d. argument nije nenegativan broj

en: %s: argument number %d not a positive integer
sr: %s: %d. argument nije pozitivan ceo broj

en: %s: argument number %d not a number
sr: %s: %d. argument nije broj

en: %s: argument number %d not a boolean
sr: %s: %d. argument nije logička vrednost

en: %s: argument number %d not a real number
sr: %s: %d. argument nije realan broj

en: %s: argument number %d not a matrix
sr: %s: %d. argument nije matrica

en: %s: argument number %d not a square matrix
sr: %s: %d. argument nije kvadratna matrica

en: %s: argument number %d not a matrix or null node
sr: %s: %d. argument nije matrica ili nulti čvor

en: %s: argument number %d not a value only matrix
sr: %s: %d. argument nije matrica samo sa vrednošću

en: %s: argument number %d not a value only vector
sr: %s: %d. argument nije vektor samo sa vrednošću

en: %s: argument number %d not a string
sr: %s: %d. argument nije niska

en: %s: argument number %d not a function or identifier
sr: %s: %d. argument nije funkcija ili odrednik

en: line %d: %s
sr: %d. red: %s

en: Too many errors! (%d followed)
sr: Previše grešaka! (%d je usledilo)

en: Cannot locate the manual
sr: Ne mogu da nađem uputstvo

en: Cannot run lynx/links/w3m to show the manual
sr: Ne mogu da pokrenem „lynx/links/w3m“ da bih prikazao uputstvo

en: Suggested: %s
sr: Predloženo: %s

en: Out of range!
sr: Van opsega!

en: Genius
sr: Genije

en: %s should be between %d and %d, using %d
sr: %s: treba da bude između %d i %d, koristim %d

en: %s should be greater then or equal to %d, using %d
sr: %s: treba da bude veći ili jednak %d, koristim %d

en: Genius %s
    %s%s
sr: Genije %s
    %s%s

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--help            	Print this help
    	--version         	Print version number
    	--precision=num   	Floating point precision [128]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--chop=num        	Chop small numbers less than 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	But only when other numbers 10^-num or more [5]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]gettext     	Dump help/error strings in fake .c file to
    	                  	stdout (for use with gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
    	--exec=expr       	Execute an expression
sr: Upotreba Genija %s:
    
    genius [opcije] [datoteke]
    
    	--help            	Ispisuje ovu pomoć
    	--version         	Ispisuje broj izdanja
    	--precision=broj   	Tačnost pokretnog zareza [128]
    	--maxdigits=broj   	Najviše cifara za prikazivanje (0=bez ograničenja) [0]
    	--[no]floatresult 	Svi rezulatati su sa zarezom [ISKLJ.]
    	--[no]scinot      	Rezultati su u naučnom značavanju [ISKLJ.]
    	--[no]fullexp     	Uvek ispisuje potpune izraze [ISKLJ.]
    	--maxerrors=broj   	Najveći broj grešaka za prikazivanje (0=bez ograničenja) [5]
    	--[no]mixed       	Ispisuje razlomke u izmešanom obliku
    	--intoutbase=broj  	Osnova za ispisivanje celih brojeva [10]
    	--chop=broj        	Odseca male brojeve manje od 10^-h [20]
    	--chopwhen=broj    	Ali samo kada su drugi brojevi 10^-h ili veći [5]
    	--[no]readline    	Koristi čitanje reda ako je dostupno [UKLJ.]
    	--[no]compile     	Prevodi sve i izbacuje na standardni izlaz [ISKLJ.]
    	--[no]gettext     	Šalje niske pomoći/grešaka iz prividne „.c“ datoteke na
    	                  	standardni izlaz (za korišćenje sa gettekstom) [ISKLJ.]
    	--[no]quiet       	Radi neprimetno za vreme nemeđudejstvenog režima,
    	                  	(uvek je uključeno prilikom prevođenja) [ISKLJ.]
    	--exec=izraz       	Izvršava izraz

en: Can't specify both an expression and files to execute on the command line
sr: Ne možete navesti i izraz i datoteke za izvršavanje na liniji naredbi

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type `manual' or `help'.%s
sr: Genije %s
    %s
    Ovo je slobodan softver BEZ IKAKVE GARANCIJE.
    Za pojedinosti o licenci ukucajte „warranty“.
    Za pomoć ukucajte „manual“ ili „help“.%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
sr: Jedina stvar koja utiče na moje učenje jeste moje obrazovanje.  — Albert Ajnštajn

en: Can't open file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku

en: _New Program
sr: _Novi program

en: Create new program tab
sr: Napravite jezičak novog programa

en: _Open...
sr: _Otvori...

en: Open a file
sr: Otvorite datoteku

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: Save current file
sr: Sačuvajte tekuću datoteku

en: Save All _Unsaved
sr: Sačuvaj s_ve

en: Save all unsaved programs
sr: Sačuvajte sve nesačuvane programe

en: Save _As...
sr: Sačuvaj k_ao...

en: Save to a file
sr: Sačuvajte u datoteku

en: _Reload from Disk
sr: _Ponovo učitaj sa diska

en: Reload the selected program from disk
sr: Ponovo učitajte izabrani program sa diska

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
sr: _Zatvori

en: Close the current file
sr: Zatvorite tekuću datoteku

en: _Load and Run...
sr: _Učitaj i pokreni...

en: Load and execute a file in genius
sr: Učitajte i izvršite datoteku u Geniju

en: Save Console Ou_tput...
sr: Sačuvaj izlaz _konzole...

en: Save what is visible on the console (including scrollback) to a text file
sr: Sačuvajte ono što je vidljivo na konzoli (uključujući klizač) u tekstualnu datoteku

en: _Quit
sr: _Izađi

en: Quit
sr: Izađite iz programa

en: _Undo
sr: _Poništi

en: Undo the last action
sr: Poništite poslednju radnju

en: _Redo
sr: _Vrati

en: Redo the undone action
sr: Vratite poništenu radnju

en: Cu_t
sr: _Iseci

en: Cut the selection
sr: Isecite izabrano

en: _Copy
sr: U_množi

en: Copy the selection
sr: Umnožite izabrano

en: _Paste
sr: U_baci

en: Paste the clipboard
sr: Ubacite iz ostave

en: Copy Answer As Plain Te_xt
sr: Umnoži odgovor kao _običan tekst

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
sr: Umnožite poslednji odgovor u ostavu kao običan tekst

en: Copy Answer As _LaTeX
sr: Umnoži odgovor kao _LaTeH

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
sr: Umnožite poslednji odgovor u ostavu kao LaTeH

en: Copy Answer As _MathML
sr: Umnoži odgovor kao _MatML

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
sr: Umnožite poslednji odgovor u ostavu kao MatML

en: Copy Answer As T_roff
sr: Umnoži odgovor kao _Troff

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
sr: Umnožite poslednji odgovor u ostavu kao Troff

en: _Run
sr: Po_kreni

en: Run current program
sr: Pokrenite tekući program

en: _Interrupt
sr: Pr_ekini

en: Interrupt current calculation
sr: Prekinite tekuće izračunavanje

en: Show _Full Answer
sr: Prikaži _pun odgovor

en: Show the full text of last answer
sr: Prikažite čitav tekst poslednjeg odgovora

en: Show User _Variables
sr: Prikaži _korisničke promenljive

en: Show the current value of all user variables
sr: Prikažite trenutnu vrednost svih korisničkih promenljivih

en: _Monitor a Variable
sr: _Nadgledaj promenljivu

en: Monitor a variable continuously
sr: Nadgledajte promenljivu neprestano

en: _Plot...
sr: _Nacrtaj...

en: Plot functions, vector fields, surfaces, etc...
sr: Nacrtajte funkcije, polja vektora, površine, itd...

en: _Next Tab
sr: _Sledeći jezičak

en: Go to next tab
sr: Idite na sledeći jezičak

en: _Previous Tab
sr: _Prethodni jezičak

en: Go to previous tab
sr: Idite na prethodni jezičak

en: _Console
sr: _Konzola

en: Go to the console tab
sr: Idite na jezičak konzole

en: _Preferences
sr: _Postavke

en: Configure Genius
sr: Podesite Genija

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: View the Genius manual
sr: Prikažite korisničko uputstvo Genija

en: _Help on Function
sr: _Pomoć za funkcije

en: Help on a function or a command
sr: Prikažite pomoć za funkciju ili naredbu

en: _Warranty
sr: _Garancija

en: Display warranty information
sr: Prikažite podatke o garanciji

en: _About
sr: _O programu

en: About Genius
sr: Prikažite podatke o Geniju

en: _File
sr: _Datoteka

en: Open R_ecent
sr: O_tvori skorašnje

en: _Edit
sr: _Uredi

en: _Calculator
sr: _Kalkulator

en: E_xamples
sr: Pr_imeri

en: P_lugins
sr: Pri_ključci

en: _Programs
sr: Pr_ogrami

en: _Settings
sr: Po_dešavanja

note: parent flags
en: _Help
sr: Po_moć

en: New
sr: Novo

en: Open
sr: Otvori

en: _Plot
sr: _Nacrtaj

en: Help on Function
sr: Pomoć za funkcije

en: Function or command name:
sr: Naziv funkcije ili naredbe:

en: <b>Help on %s not found</b>
sr: <b>Nisam našao pomoć za „%s“</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
sr: <b>Nisam našao pomoć za „%s“</b>
    
    Možda ste mislili „%s“.

en: Error
sr: Greška

en: Information
sr: Obaveštenje

en: User Variable Listing
sr: Spisak korisničkih promenljivih

en: %s undefined
sr: „%s“ nije definisana

note: printed before a global variable
en: (global)
sr: (opšta)

note: printed before local variable in certain * context
en: (context %d)
sr: (kontekst %d)

en: %s not a user variable
sr: „%s“ nije korisnička promenljiva

en: Monitoring: %s
sr: Nadgledam: %s

en: Update continuously
sr: Osvežavaj neprekidno

en: Monitor a Variable
sr: Nadgledajte promenljivu

en: Variable name:
sr: Naziv promenljive:

note: error always textbox
en: Full Answer
sr: Potpun odgovor

en: 
    Too many errors! (%d followed)
sr: 
    Previše grešaka! (sledilo je %d)

en: e[01;31mToo many errors! (%d followed)e[0m
sr: e[01;31mPreviše grešaka! (sledilo je %d)e[0m

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
sr: <b>Ne mogu da prikažem pomoć</b>
    
    %s

en: Nils Barth (initial implementation of parts of the GEL library)
sr: Nils Bart (početna primena delova GEL biblioteke)

en: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - plotting widgetry)
sr: Adrian E. Figuin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkEkstra — elementi za iscrtavanje)

en: Genius Mathematical Tool
sr: Matematički alat Genije

en: The GNOME calculator style edition of the Genius Mathematical Tool.
sr: Izdanje Matematičkog alata Genija u stilu Gnomovog kalkulatora.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
sr: Genije nešto izvršava, a ima i nesačuvanih programa.
    Da li ste sigurni da želite da izađete?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
sr: Ima nesačuvanih programa, da li ste sigurni da želite da izađete?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
sr: Genije nešto izvršava, da li ste sigurni da želite da izađete?

en: Are you sure you wish to quit?
sr: Sigurno želite da završite?

en: Genius Setup
sr: Podešavanja Genija

en: Output
sr: Izlaz

en: Number/Expression output options
sr: Opcije ispisa brojeva/izraza

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
sr: Najviše cifara za ispis (0=neograničeno)

en: Results as floats
sr: Rezultati kao realni brojevi

en: Floats in scientific notation
sr: Realni brojevi u naučnom obeležavanju

en: Always print full expressions
sr: Uvek ispisuj pune izraze

en: Use mixed fractions
sr: Koristi mešane razlomke

en: Remember output settings across sessions
sr: Zapamti podešavanja izlaza kroz sesije

en: Should the output settings in the "Number/Expression output options" frame be remembered for next session.  Does not apply to the "Error/Info output options" frame.
sr: Da li podešavanja izlaza u kadru „Opcije ispisa brojeva/izraza“ trebaju biti zapamćena za sledeću sesiju. Ne primenjuje se na kadar „Opcije ispisa grešaka/podataka“.

en: Error/Info output options
sr: Opcije ispisa grešaka/podataka

en: Display errors in a dialog
sr: Prikaži greške u prozorčetu

en: Display information messages in a dialog
sr: Prikaži poruke obaveštenja u prozorčetu

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
sr: Najviše prikazanih grešaka (0=neograničeno)

en: Precision
sr: Tačnost

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
sr: NAPOMENA: Tačnost pokretnog zareza možda neće odmah
    delovati za sve brojeve, već će uticati samo na nove
    izračunate brojeve i promenljive.

en: Floating point precision (bits)
sr: Tačnost pokretnog zareza (bita)

en: Remember precision setting across sessions
sr: Zapamti podešavanja tačnosti kroz sesije

en: Should the precision setting be remembered for next session.
sr: Treba li podešavanje tačnosti da bude zapamćeno za sledeću sesiju.

en: Terminal options
sr: Podešavanja terminala

en: Scrollback lines
sr: Broj redova klizača

en: Font:
sr: Slova:

en: Black on white
sr: Crno na belom

en: Blinking cursor
sr: Trepćući kursor

en: Memory
sr: Memorija

en: Limits
sr: Ograničenja

en: When the limit is reached you will be asked if
    you wish to interrupt the calculation or continue.
    Setting to 0 disables the limit.
sr: Kada se dostigne ograničenje bićete upitani da li
    želite da prekinete izračunavanje ili da nastavite.
    0 isključuje ograničenje.

en: Maximum number of nodes to allocate
sr: Najveći broj čvorova za dodelu

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
sr: <b>Genije trenutno nešto izvršava.</b>
    
    Probajte ponovo kasnije ili prekinite tekuću radnju.

en: GEL files
sr: GEL datoteke

en: All files
sr: Sve datoteke

en: Cannot open file!
sr: Ne mogu da otvorim datoteku!

en: Output from
sr: Rezultat za

en: End
sr: Kraj

en: Load and Run
sr: Učitajte i pokrenite

en: _Load
sr: _Učitaj

en: Cannot open file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku

note: context
en: Line: %d
sr: Red: %d

en: The program you are closing is unsaved, are you sure you wish to close it without saving?
sr: Program koji zatvarate nije sačuvan, da li sigurno želite da ga zatvorite bez čuvanja?

en: Cannot open %s
sr: Ne mogu da otvorim „%s“

en: Open...
sr: Otvorite...

en: Program is read only
sr: Program je samo za čitanje

en: <b>Cannot save file %s</b>
    Details: %s
sr: <b>Ne mogu da sačuvam datoteku „%s“</b>
    Detalji: %s

en: <b>Cannot save file %s</b>
sr: <b>Ne mogu da sačuvam datoteku „%s“</b>

en: Save new programs by "Save As..." first!
sr: Prvo sačuvajte nove programe sa „Sačuvaj kao...“!

en: Some read-only programs are modified.  Use "Save As..." to save them to a new location.
sr: Neki programi samo za čitanje su izmenjeni.  Koristite „Sačuvaj kao...“ da ih sačuvate na novom mestu.

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
sr: <b>Ne mogu da sačuvam datoteku</b>
    Pojedinosti: %s

en: <b>Cannot save file</b>
sr: <b>Ne mogu da sačuvam datoteku</b>

en: Save As...
sr: Sačuvajte kao...

en: Save Console Output...
sr: Sačuvajte izlaz konzole...

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
sr: <b>Nijedan program nije izabran.</b>
    
    Napravite novi program, ili izaberite postojeći list u svesci.

en: Cannot open pipe: %s
sr: Ne mogu da otvorim spojku: %s

en: <b>Cannot execute program</b>
    
    Cannot fork.
sr: <b>Ne mogu da izvršim program</b>
    
    Ne mogu da iscepim.

en: <b>Error executing program</b>
    
    There was an error while writing the
    program to the engine.
sr: <b>Greška izvršavanja programa</b>
    
    Došlo je do greške prilikom pisanja
    programa u pogon.

en: Genius %s
sr: Genije %s

en: Memory (node number) limit has been reached, interrupt the computation?
sr: Ograničenje memorije (broj čvora) je dostignuto, da prekinem proračun?

note: error always textbox textbox_title bind_response wrap
en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
sr: Ne mogu da izvršim „genius-readline-helper-fifo“!

en: Readline helper died, weird.  Trying to recover, things may be odd.
sr: Pomoćnik čitanja reda se urušio, čudno je to.  Pokušavam da oporavim, stvari mogu izgledati uvrnuto.

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
sr: 
    Beleška: Prevedeno bez Pregleda Gtk izvora (bolji uređivač izvora)

note: parent
en: Cannot find the library file, genius installation may be incorrect
sr: Ne mogu da nađem datoteku biblioteke, instalacija Genija može biti neispravna

en: Console
sr: Konzola

en: %sGenius %s%s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `%swarranty%s'.
    For help type `%smanual%s' or `%shelp%s'.%s
sr: %sGenije %s%s
    %s
    Ovo je slobodan softver BEZ IKAKVE GARANCIJE.
    Za pojedinosti o licenci ukucajte „%swarranty%s“.
    Za pomoć ukucajte „%smanual%s“ ili „%shelp%s“.%s

en: GNOME Genius
sr: Gnomov Genije

en: Genius Math Tool
sr: Matematički alat Genije

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
sr: Matematički alat i kalkulator Genije

en: Mathematics;Matrix;Vector;Linear Algebra;Calculus;Plot;Plotting;Graph;Graphing;Function;Number Theory;
sr: matematika;matrica;vektor;linearna algebra;račun;nacrt;crtanje;grafik;funkcija;teorija brojeva;

en: Rotate
sr: Zaokreni

en: Rotate about %s axis:
sr: Zaokreni oko %s ose:

en: Rotate about dependent axis:
sr: Zaokreni oko z ose:

en: Print
sr: Štampanje

en: Print command:
sr: Naredba štampanja:

en: Cannot open temporary file, cannot print.
sr: Ne mogu da otvorim privremenu datoteku, ne mogu da štampam.

en: Printing failed
sr: Štampanje nije uspelo

en: Printing failed: %s
sr: Štampanje nije uspelo: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
sr: Datoteka već postoji. Da je presnimim?

en: Export failed
sr: Izvoz nije uspeo

en: Export encapsulated postscript
sr: Izvezite ugneždeni postskript

en: Export postscript
sr: Izvezite postskript

en: Export PDF
sr: Izvezite PDF

en: Export PNG
sr: Izvezite PNG

en: Missing ps2pdf command, perhaps ghostscript is not installed.
sr: Nedostaje naredba „ps2pdf“, možda nije instaliran „ghostscript“.

en: EPS files
sr: EPS datoteke

en: PS files
sr: PS datoteke

en: PDF files
sr: PDF datoteke

en: PNG files
sr: PNG datoteke

en: Generate preview in EPS file (with ps2epsi)
sr: Napravi pretpregled u EPS datoteci (sa „ps2epsi“)

en: Solver
sr: Rešavač

en: Clea_r solutions
sr: _Očisti rešenja

en: _Plot solution
sr: _Nacrtaj rešenje

en: Clicking on the graph window now will draw a solution according to the parameters set below, starting at the point clicked.  To be able to zoom by mouse again, close this window.
sr: Pritiskom na prozor grafika iscrtaćete rešenje u skladu sa dole podešenim parametrima, počevši od pritisnute tačke.  Da biste mogli opet da uveličate mišem, zatvorite ovaj prozor.

en: X increment:
sr: X uvećanje:

en: T increment:
sr: T uvećanje:

en: T interval length:
sr: Trajanje T perioda:

en: Point x:
sr: Tačka x:

en: Plot
sr: Iscrtavanje

en: _Graph
sr: _Grafik

en: _Print...
sr: _Štampaj...

en: _Export postscript...
sr: Izvezi _postskript...

en: E_xport encapsulated postscript...
sr: Izvezi _ugneždeni postskript...

en: Export P_DF...
sr: Izvezi P_DF...

en: Export P_NG...
sr: Izvezi P_NG...

en: _Zoom
sr: _Uveličanje

en: Zoom _out
sr: U_manji

en: Zoom _in
sr: U_većaj

en: _Fit dependent axis
sr: _Ispuni uspravnu osu

en: _Reset to original zoom
sr: _Vrati na prvobitno uveličanje

en: _View
sr: _Pregled

en: _Reset angles
sr: _Poništi okretanje

en: _Top view
sr: _Pogled odozgo

en: R_otate axis...
sr: _Zaokreni osu...

en: Start rotate _animation...
sr: _Pokreni animaciju okretanja...

en: Stop rotate a_nimation...
sr: _Zaustavi animaciju okretanja...

en: _Solver
sr: _Rešavač

en: _Solver...
sr: _Rešavač...

en: _Clear solutions
sr: _Očisti rešenja

en: Errors during plotting (possibly harmless), see the console.
sr: Greške prilikom iscrtavanja (verovatno bezopasne), vidite konzolu.

en: Function
sr: Funkcija

en: Function #%d
sr: Funkcija #%d

en: Graph limits not given as a 4-vector
sr: Ograničenja grafika nisu data kao vektor 4 komponente

en: Graph limits not given as numbers
sr: Ograničenja grafika nisu navedena kao brojevi

en: Graph limits not given as a 2-vector
sr: Ograničenja grafika nisu data kao vektor 2 komponente

en: Graph limits not given as a 6-vector
sr: Ograničenja grafika nisu data kao vektor 6 komponente

en: Ticks must be between 2 and 200
sr: Crtice moraju biti između 2 i 200

en: Ticks not given as numbers
sr: Crtice nisu date kao brojevi

en: Ticks not given as a number or a 2-vector
sr: Crtice nisu date kao broj ili vektor 2 elementa

en: Type in function name or expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that gives the slope at the point (%s,%s).
sr: Ukucajte nazive funkcija ili izraze koji koriste promenljive %s i %s (ili promenljivu %s koja će biti %s=%s+i%s) koji daje nagib u tački (%s,%s).

en: %s from:
sr: %s od:

en: %s increment:
sr: %s uvećanje:

en: %s interval length:
sr: Trajanje %s perioda:

en: Point %s:
sr: Tačka %s:

en: Type in function names or expressions involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that give the d%s/d%s and d%s/d%s of the autonomous system to be plotted at the point (%s,%s).
sr: Ukucajte nazive funkcija ili izraze koji koriste promenljive %s i %s (ili promenljivu %s koja će biti %s=%s+i%s) koji daje d%s/d%s i d%s/d%s samostalnog sistema koji će biti nacrtan u tački (%s,%s).

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them
sr: Ukucajte nazive funkcija ili izraze koji koriste promenljivu %s u polja ispod da ih iscrtate

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them.  Either fill in both boxes with %s= and %s= in front of them giving the %s and %s coordinates separately, or alternatively fill in the %s= box giving %s and %s as the real and imaginary part of a complex number.
sr: Ukucajte nazive funkcija ili izraze koji koriste promenljivu %s u polja ispod da ih iscrtate.  Ili popunite polja %s= i %s= dajući im koordinate %s i %s, ili popunite polje %s= dajući %s i %s kao realni i imaginarni deo kompleksnog broja.

en: Parameter %s from:
sr: Parametar %s od:

en: Type a function name or an expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) in the boxes below to graph them.  Functions with one argument only will be passed a complex number.
sr: Ukucajte naziv funkcije ili izraz koji koristi promenljive %s i %s (ili promenljivu %s koja će biti %s=%s+i%s) u poljima ispod da ih iscrtate.  Funkcijama sa jednim argumentom biće prosleđen samo kompleksni broj.

en: Change variable names
sr: Promenite nazive promenljivih

en: Some values were illegal
sr: Neke vrednosti nisu dopuštene

en: independent variable (x):
sr: nezavisna promenljiva (x):

en: dependent variable (y):
sr: zavisna promenljiva (y):

en: complex variable (z = x+iy):
sr: kompleksna promenljiva (z = x+iy):

en: parameter variable (t):
sr: parametarska promenljiva (t):

en: independent variable (y):
sr: nezavisna promenljiva (u):

en: independent complex variable (z = x+iy):
sr: nezavisna kompleksna promenljiva (z = x+iy):

en: _Functions / Expressions
sr: _Funkcije / Izrazi

note: t range
en: Parameter t from:
sr: Parametar t od:

en: to:
sr: do:

en: by:
sr: sa:

en: Pa_rametric
sr: _Parametarska jednačina

note: # of ticks
en: Vertical ticks:
sr: Broj crtica uspravno:

note: # of ticks
en: Horizontal ticks:
sr: Broj crtica vodoravno:

en: Sl_ope field
sr: Polje _nagiba

note: Normalize the arrow length?
en: _Normalize arrow length (do not show size)
sr: _Normalizuj dužinu strelice (ne prikazuj veličinu)

en: _Vector field
sr: Polje _vektora

note: draw legend?
en: _Draw legend
sr: _Ispiši legendu

note: draw axis labels?
en: Draw axis labels
sr: Ispiši natpise osa

note: change varnames
en: Change variable names...
sr: Promeni nazive promenljivih...

note: plot window * Plot window frame
en: Plot Window
sr: Prozor za crtanje

note: * X range
en: X from:
sr: X od:

note: * Y range
en: Y from:
sr: Y od:

note: fit dependent axis?
en: Fit dependent axis
sr: Ispuni uspravnu osu

en: Function / Expression
sr: Funkcije / Izrazi

note: * Z range
en: Dependent axis from:
sr: Uspravna osa od:

en: Function _line plot
sr: _Linijske funkcije

en: _Surface plot
sr: _Površina

en: No functions to plot or no functions could be parsed
sr: Nema funkcija za crtanje ili nijedna funkcija ne može biti obrađena

en: Invalid %s range
sr: Neispravan %s opseg

en: Invalid dependent range
sr: Neispravan zavisni opseg

en: Only specify %s and %s, or %s, not all at once.
sr: Navedite samo %s i %s, ili %s, a ne sve odjednom.

en: Create Plot
sr: Napravite grafik

en: %s: Plotting in progress, cannot call %s
sr: %s: Iscrtavanje je u toku, ne mogu pozvati „%s“

en: %s: argument not a function
sr: %s: argument nije funkcija

en: %s: only one function supported
sr: %s: podržana je samo jedna funkcija

en: Graph limits not given as a 4-vector or a 6-vector
sr: Ograničenja grafika nisu data kao vektor 4 ili 6 komponente

en: %s: invalid X range
sr: %s: neispravan X opseg

en: %s: invalid Y range
sr: %s: neispravan Y opseg

en: %s: invalid Z range
sr: %s: neispravan Z opseg

en: %s: dx must be positive
sr: %s: „dx“ mora biti pozitivno

en: %s: Slope field not active
sr: %s: Polje nagiba nije radno

en: %s: dt must be positive
sr: %s: „dt“ mora biti pozitivno

en: %s: tlen must be positive
sr: %s: „tlen“ mora biti pozitivno

en: %s: Vector field not active
sr: %s: Polje vektora nije radno

en: %s: First argument must be a function
sr: %s: Prvi argument mora biti funkcija

en: %s: First two arguments must be functions
sr: %s: Prva dva argumenta moraju biti funkcije

en: %s: only up to 10 functions supported
sr: %s: podržano je samo do 10 funkcija

en: Graph limits not given as a 2-vector or a 4-vector
sr: Ograničenja grafika nisu data kao vektor 2 ili 4 komponente

en: %s: invalid T range
sr: %s: neispravan T opseg

en: %s: Not in line plot mode.  Perhaps run LinePlot or LinePlotClear first.
sr: %s: Nije u režimu crtanja linije.  Možda prvo da pokrenete „LinePlot“ ili „LinePlotClear“.

en: %s: Points should be given as a real, n by 2 matrix with columns for x and y, n>=%d, or as a complex valued n by 1 matrix
sr: %s: Tačke trebaju biti date kao realna, n sa 2 matrica sa kolonama za x i y, n>=%d, ili kao kompleksno vrednosna n sa 1 matrica

en: %s: If points are given as an n by 2 matrix, then this matrix must be real
sr: %s: Ako su tačke date kao matrica n sa 2, onda ova matrica mora biti realna

en: %s: Points should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y and z, n>=%d
sr: %s: Tačke trebaju biti date kao realna, n sa 3 matrica sa kolonama za x, y i z, n>=%d

en: %s: No color specified
sr: %s: Nije navedena boja

en: %s: Cannot parse color '%s'
sr: %s: Ne mogu da obradim boju „%s“

en: %s: A vector giving color should be a 3-vector of real numbers between 0 and 1
sr: %s: Vektor koji daje boju treba da bude vektor 3 komponente realnih brojeva između 0 i 1

en: %s: Warning: Values for red, green, or blue out of range (0 to 1), I will clip them to this interval
sr: %s: Upozorenje: Vrednosti za crvenu, zelenu, ili plavu su van opsega (od 0 do 1), opseći ću ih na ovaj period

en: %s: Color must be a string or a three-vector of rgb values (between 0 and 1)
sr: %s: Boja mora biti niska ili tro-vektor czp vrednosti (između 0 i 1)

en: %s: Wrong number of arguments
sr: %s: Pogrešan broj argumenata

en: %s: No thickness specified
sr: %s: Nije naveden broj crtica

en: %s: No window specified
sr: %s: Nije naveden prozor

en: %s: arrow style should be "origin", "end", "both", or "none"
sr: %s: stil strelice treba da bude „origin“ (početak), „end“ (kraj), „both“ (oba), ili „none“ (ništa)

en: %s: No legend specified
sr: %s: Nije navedena legenda

en: %s: Legend must be a string
sr: %s: Legenda mora biti niska

en: %s: Unknown style: %s
sr: %s: Nepoznat stil: %s

en: %s: Bad parameter
sr: %s: Loš parametar

en: %s: Unknown style
sr: %s: Nepoznat stil

en: %s: Surface should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y, z, where n>=3
sr: %s: Površina treba biti data kao realna, n sa 3 matrica sa kolonama za x, y i z, gde je n>=3

en: %s: argument not a matrix of data
sr: %s: argument nije matrica podataka

en: %s: Surface grid data should be given as a real matrix
sr: %s: Podaci mreže površine trebaju biti dati kao realna matrica

en: %s: first argument not a matrix of data
sr: %s: prvi argument nije matrica podataka

en: %s: second argument not a 4 or 6 element vector of limits
sr: %s: drugi argument nije vektor ograničenja sa 4 ili 6 elementa

en: %s: too many arguments or last argument not a string label
sr: %s: previše argumenata ili poslednji argument nije natpis niske

en: %s: first argument not a nonempty string
sr: %s: prvi argument nije neprazna niska

en: %s: type not specified and filename has no extension
sr: %s: vrsta nije navedena i naziv datoteke nema proširenje

en: %s: second argument not a nonempty string
sr: %s: drugi argument nije neprazna niska

en: %s: plot canvas not active, cannot export
sr: %s: platno nacrta nije radno, ne mogu da izvezem

en: %s: export failed
sr: %s: izvoz nije uspeo

en: %s: unknown file type, can be "png", "eps", or "ps".
sr: %s: nepoznata vrsta datoteke, može biti „png“, „eps“, ili „ps“.

en: Variable names not given in a 4-vector
sr: Nazivi promenljivih nisu dati kao vektor 4 komponente

en: Variable names should be strings
sr: Nazivi promenljivih trebaju biti niske

en: Variable names must be valid identifiers
sr: Nazivi pro,emljivih moraju biti ispravni odrednici

en: Variable names must be mutually distinct
sr: Nazivi promenljivih moraju biti međusobno različiti

en: Variable names not given in a 3-vector
sr: Nazivi promenljivih nisu dati kao vektor 3 komponente

en: Plotting
sr: Crtanje

note: internal
en: Plot a function with a line.  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
sr: Iscrtava funkciju pomoću linije. Prvo dolaze funkcije (do 10), a zatim po želji i ograničenja x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric function with a line.  First come the functions for x and y then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Iscrtava parametarsku funkciju pravom.  Prvo idu funkcije za x i y zatim izborno t ograničenja kao t1,t2,tinc, zatim izborno ograničenja kao x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric complex valued function with a line.  First comes the function that returns x+iy then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Iscrtava parametarsku funkciju kompleksnih vrednosti pravom.  Prvo ide funkcija koja daje x+iy zatim izborno t ograničenja kao t1,t2,tinc, zatim izborno ograničenja kao x1,x2,y1,y2

en: Draw a slope field.  First comes the function dy/dx in terms of x and y (or a complex z) then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Iscrtava polje nagiba.  Prvo idu funkcije dy/dx po x i y (ili kompleksnog z) zatim izborno ograničenja kao x1,x2,y1,y2

en: Draw a vector field.  First come the functions dx/dt and dy/dt in terms of x and y then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sr: Iscrtava polje vektora.  Prvo idu funkcije dy/dx po x i y (ili kompleksnog z) zatim izborno ograničenja kao x1,x2,y1,y2

en: Draw a solution for a slope field starting at x,y and using dx as increment
sr: Iscrtava rešenje za polje nagiba počevši od x,y, koristeći dx kao uvećanje

en: Clear all the slopefield solutions
sr: Očistite sva rešenja polja nagiba

en: Draw a solution for a vector field starting at x,y, using dt as increment for tlen units
sr: Iscrtava rešenje za polje vektora počevši od x,y, koristeći dt kao uvećanje za tlen jedinica

en: Clear all the vectorfield solutions
sr: Očistite sva rešenja polja vektora

en: Plot a surface function which takes either two arguments or a complex number.  First comes the function then optionally limits as x1,x2,y1,y2,z1,z2
sr: Iscrtava funkciju površine koja prihvata ili dva argumenta ili kompleksni broj.  Prvo ide funkcija a zatim po izboru ograničenja kao x1,x2,y1,y2,z1,z2

en: Show the surface (3d) plot window and clear out functions
sr: Prikazuje prozor iscrtavanja (3d) površine i briše funkcije

en: Plot surface data given as n by 3 matrix (n>=3) of data with each row being x,y,z.  Optionally can pass a label string and limits.  If no limits passed, limits computed from data.
sr: Podaci crtanja površine dati kao n sa 3 matrica (n>=3) podataka sa svakom vrstom koja je x,y,z.  Po izboru može proslediti nisku natpisa i granica.  Ako nisu prosleđene granice, iste se izračunavaju iz podataka.

en: Plot surface data given as a matrix (where rows are the x coordinate and columns are the y coordinate), the limits are given as [x1,x2,y1,y2] or optionally [x1,x2,y1,y2,z1,z2], and optionally a string for the label.
sr: Podaci crtanja površine dati kao matrica (gde su vrste x koordinate a kolone y koordinate), granice su date kao [x1,x2,y1,y2] ili po izboru [x1,x2,y1,y2,z1,z2], i po izboru niska za natpis.

en: Draw a line from x1,y1,z1 to x2,y2,z2 on the surface (3d) plot.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 can be replaced by a n by 3 matrix for a longer line
sr: Crta liniju od x1,y1,z1 do x2,y2,z2 na grafiku (3d) površine.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 mogu biti zamenjeni n sa 3 matricom za duže linije

en: Draw a point at x,y,z on the surface (3d) plot.  x,y,z can be replaced by a n by 3 matrix for more points.
sr: Crta tačku x,y,z na grafiku (3d) površine.  x,y,z mogu biti zamenjeni n sa 3 matricom za više tačaka.

en: Show the line plot window and clear out functions
sr: Prikazuje prozor iscrtavanja linije i briše funkcije

en: Draw a line from x1,y1 to x2,y2.  x1,y1,x2,y2 can be replaced by a n by 2 matrix for a longer line.
sr: Crta liniju od x1,y1 do x2,y2.  x1,y1,x2,y2 mogu biti zamenjeni n sa 2 matricom za duže linije.

en: Draw a point at x,y.  x,y can be replaced by a n by 2 matrix for more points.
sr: Crta tačku x,y.  x,y mogu biti zamenjeni n sa 2 matricom za više tačaka.

en: Freeze the plot canvas, that is, inhibit drawing
sr: Zamrzava platno za crtanje, upravo tako, ne dopušta crtanje

en: Thaw the plot canvas and redraw the plot immediately
sr: Otapa platno za crtanje i odmah ponovo iscrtava nacrt

en: Raise the plot window, and create the window if necessary
sr: Izdiže prozor za crtanje, i stvara prozor ako je potrebno

en: Wait for a click on the line plot window, return the location.
sr: Čeka na klik sa prozora crtanja linije, vraća mesto.

en: Return current mouse location on the line plot window.
sr: Vraća trenutno mesto miša na prozoru crtanja linije.

en: Export the current contents of the plot canvas to a file.  The file type is given by the string type, which can be "png", "eps", or "ps".
sr: Izvozi tekući sadržaj platna za crtanje u datoteku.  Vrsta datoteke je data vrstom niske, koja može biti „png“, „eps“, ili „ps“.

en: Number of slopefield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sr: Broj crtica u polju nagiba kao vektor [uspravno,vodoravno].

en: Number of vectorfield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sr: Broj crtica u polju vektora kao vektor [uspravno,vodoravno].

en: Default names used by all 2D plot functions.  Should be a 4 vector of strings or identifiers [x,y,z,t].
sr: Osnovni nazivi koje koriste sve funkcije 2D crtanja.  Treba biti 4 vektor niski ili odrednika [x,y,z,t].

en: Default names used by surface plot functions.  Should be a 3 vector of strings or identifiers [x,y,z] (where z=x+iy and not the dependent axis).
sr: Osnovni nazivi koje koriste funkcije crtanja površine.  Treba biti 3 vektor niski ili odrednika [x,y,z] (gde je z=x+iy a ne uspravna osa).

en: Normalize vectorfields if true.  That is, only show direction and not magnitude.
sr: Normalizuje polja vektora ako je tačno.  Upravo tako, prikazuje samo pravac a ne magnitudu.

en: If to draw legends or not on line plots.
sr: Da li da iscrtava legende ili ne na nacrtima linije.

en: If to draw axis labels on line plots.
sr: Da li da iscrtava natpise osa na nacrtima linije.

en: If to draw legends or not on surface plots.
sr: Da li da iscrtava legende ili ne na nacrtima površine.

en: Line plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
sr: Prozor iscrtavanja linije (granice) kao vektor 4 komponente oblika [x1,x2,y1,y2]

en: Surface plotting window (limits) as a 6-vector of the form [x1,x2,y1,y2,z1,z2]
sr: Prozor iscrtavanja površine (granice) kao vektor 6 komponente oblika [x1,x2,y1,y2,z1,z2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
sr: Determinanta nekvadratne matrice nije definisana

en: Trying to increment a nonvalue
sr: Pokušavam da povećam ne-vrednost

en: Integer exponent too large to compute
sr: Celobrojni stepen je preveliki za izračunavanje

en: Can't do modulo of floats or rationals!
sr: Ne mogu da nađem ostatak realnih ili racionalnih brojeva!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
sr: Ne mogu da tražim NZS realnih ili racionalnih brojeva!

en: Can't modulo invert non integers!
sr: Ne mogu da nađem ostatak invertnih ne celih brojeva!

en: Can't get Jacobi symbols of floats or rationals!
sr: Ne mogu da odredim Jakobijeve vrednosti realnih ili racionalnih brojeva!

en: Can't get Legendre symbols of floats or rationals!
sr: Ne mogu da odredim Ležandrove vrednosti realnih ili racionalnih brojeva!

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
sr: Ne mogu da odredim Jakobijeve vrednosti uz Kronekerova proširenja od realnih ili racionalnih brojeva!

en: Lucas must get an integer argument!
sr: Lukas mora da dobije celobrojni argument!

en: Number too large to compute Lucas number!
sr: Broj je prevelik za izračunavanje Lukasovog broja!

en: No such thing as negative Lucas numbers!
sr: Ne postoje negativni Lukasovi brojevi!

en: Cannot get next prime after non-integer!
sr: Ne mogu da nađem sledeći prost broj nakon necelog broja!

en: %s: can't work on non-integers!
sr: %s: ne mogu da radim sa ne-celim brojevima!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
sr: Ne mogu da izračunam faktorijel racionalnih ili realnih brojeva!

en: Number too large to compute factorial!
sr: Broj je preveliki za izračunavanje faktorijela!

en: Can't do factorials of negative numbers!
sr: Ne mogu da izračunam faktorijel negativnih brojeva!

en: Can't do binomials of rationals or floats!
sr: Ne mogu da izračunam binome racionalnih ili realnih brojeva!

en: %s: Bad types for mod power
sr: %s: Loše vrste za stepen ostatka

en: Can't invert %s modulo %s in %s
sr: Ne mogu da okrenem %s ostatak %s u %s

en: Can't make random integer from a non-integer
sr: Ne mogu da dobijem slučajan ceo broj iz ne-celog broja

en: Range for random integer must be positive
sr: Opseg za ceo slučajan broj mora biti pozitivan

en: Can't get numerator of floating types
sr: Ne mogu da nađem brojilac za vrste realnih brojeva

en: Can't compare complex numbers
sr: Ne mogu da poredim kompleksne brojeve

en: Can't modulo complex numbers
sr: Ne mogu da nađem ostatak kompleksnih brojeva

en: Inverse of %s modulo %s not found!
sr: Nisam našao inverznu vrednost od %s ostatka %s!

en: Can't do modulo invert on complex numbers
sr: Ne mogu da vršim izvrtanje ostatka sa kompleksnim brojevima

en: Can't GCD complex numbers
sr: Ne mogu da nađem NZD za kompleksne brojeve

en: Can't LCM complex numbers
sr: Ne mogu da nađem NZS za kompleksne brojeve

en: Can't get Jacobi symbols of complex numbers
sr: Ne mogu da odredim Jakobijeve simbole kompleksnih brojeva

en: Can't get Legendre symbols of complex numbers
sr: Ne mogu da odredim Ležandrove simbole kompleksnih brojeva

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
sr: Ne mogu da odredim Jakobijeve vrednosti sa Kronekerovim proširenjem za kompleksne brojeve

en: Can't get Lucas number for complex numbers
sr: Ne mogu da odredim Lukasov broj za kompleksne brojeve

en: Can't get next prime for complex numbers
sr: Ne mogu da odredim sledeći prost broj za kompleksne brojeve

en: %s: can't work on complex numbers
sr: %s: ne mogu da radim sa kompleksnim brojevima

en: %s: can't take logarithm of 0
sr: %s: ne mogu da izračunam logaritam od 0

en: arctan2 not defined for complex numbers
sr: „arctan2“ nije definisan za kompleksne brojeve

en: Can't make random integer out of a complex number
sr: Ne mogu da dobijem slučajan ceo broj iz kompleksnog broja

en: Can't make factorials of complex numbers
sr: Ne mogu da odredim faktorijele kompleksnih brojeva

en: Can't make binomials of complex numbers
sr: Ne mogu da odredim binome kompleksnih brojeva

en: Can't determine type of a complex number
sr: Ne mogu da odredim vrstu kompleksnog broja

en: Can't convert complex number into integer
sr: Ne mogu da pretvorim kompleksan broj u ceo broj

en: Can't convert real number to integer
sr: Ne mogu da pretvorim realan broj u ceo broj

en: Integer too large for this operation
sr: Ceo broj je prevelik za ovu operaciju

en: Can't convert complex number into a double
sr: Ne mogu da pretvorim kompleksan broj u dvostruki

en: Can't convert real number to double
sr: Ne mogu da pretvorim realan broj u dvostruku tačnost

en: Number too large for this operation
sr: Broj je prevelik za ovu operaciju

en: ERROR: local statement not the first statement in function definition
sr: Greška: mesna izjava nije prva izjava u definiciji funkcije

en: Can't open plugin!
sr: Ne mogu da otvorim priključak!

en: Can't initialize plugin!
sr: Ne mogu da pokrenem priključak!

en: %s: '%s' not a function of one variable
sr: %s: „%s“ nije funkcija jedne promenljive

en: %s: Cannot differentiate the '%s' function
sr: %s: Ne mogu da nađem izvod funkcije „%s“

en: Symbolic Operations
sr: Simboličke operacije

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable.
sr: Pokušava da nađe simbolički izvod funkcije f, gde je f funkcija jedne promenljive.

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable, returns null if unsuccessful but is silent.
sr: Pokušava da nađe simbolički izvod funkcije f, gde je f funkcija jedne promenljive, bez rezultata ako ne uspe ali neprimetno.

en: This is the test-plugin function
sr: Ovo je funkcija probnog priključka

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
sr: Otvorili ste probni priključak!
    
    Za primer vrednovaću 2+2
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
sr: Za moj naredni trik dodaću funkciju sa nazivom „TestPluginFunction“

en: That's it, isn't this fun
sr: To je to, nije li zabavno

en: Stack underflow!
sr: Potkoračenje spremnika!
