genius - en to sv translation catalogue (1119 entries)

en: Compose two functions
sv: Sätt samman två funktioner

en: Compose a function with itself n times, passing x as argument, and returning x if n == 0
sv: Sätt samman en funktion med sig själv n gånger, med x som argument, och returnera x om n == 0

en: Print a table of values for f(n) for numbers from vector v, or if v is a number for integers from 1 to v
sv: Skriv ut en tabell med värden för f(n) för tal från vektor v, eller om v är ett tal för heltal från 1 till v

en: Make a string
sv: Skapa en sträng

en: Tolerance of the Chop function
sv: Chop-funktionens tolerans

en: How many iterations to try to find the limit for continuity and limits
sv: Hur många iterationer för att försöka hitta gränsvärdet för kontinuitet och gränsvärden

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of continuity
sv: Hur många efter varandra följande steg att vara inom tolerans för kontinuitetsberäkning

en: Tolerance for continuity of functions and for calculating the limit
sv: Toleransen för kontinuiteten för funktioner och för att beräkna gränsvärdet

en: How many iterations to try to find the limit for derivative
sv: Hur många iterationer för att försöka hitta gränsvärdet för derivata

en: How many successive steps to be within tolerance for calculation of derivative
sv: Hur många efter varandra följande steg att vara inom tolerans för beräkning av derivata

en: Tolerance for calculating the derivatives of functions
sv: Toleransen för att beräkna derivatorna för funktioner

en: Tolerance of the ErrorFunction (used for complex values only)
sv: Toleransen för ErrorFunction (används endast för komplexa värden)

en: Tolerance of the GaussDistribution function
sv: Toleransen för funktionen GaussDistribution

en: The function used for numerical integration in NumericalIntegral
sv: Funktionen som används för numerisk integration i NumericalIntegral

en: Steps to perform in NumericalIntegral
sv: Steg att utföra i NumericalIntegral

en: How many iterations to try for InfiniteSum and InfiniteProduct
sv: Hur många iterationer att försöka för InfiniteSum och InfiniteProduct

en: How many successive steps to be within tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sv: Hur många efter varandra följande steg att vara inom tolerans för InfiniteSum och InfiniteProduct

en: Tolerance for InfiniteSum and InfiniteProduct
sv: Toleransen för InfiniteSum och InfiniteProduct

en: Absolute value
sv: Absolutvärde

en: Replace very small number with zero
sv: Ersätt väldigt litet tal med noll

en: Return the fractional part of a number
sv: Returnera bråkdelen av ett tal

en: Return the sign (-1,0,1)
sv: Returnera tecknet (-1,0,1)

en: Logarithm of any base (calls DiscreteLog if in modulo mode), if base is not given, e is used
sv: Logaritm för godtycklig bas (anropar DiscreteLog om i moduloläge), om bas inte är angiven används e

en: The arccos (inverse cos) function
sv: arccos-funktionen (invers cos)

en: The arccosh (inverse cosh) function
sv: arccosh-funktionen (invers cosh)

en: The arccot (inverse cot) function
sv: arccot-funktionen (invers cot)

en: The arccoth (inverse coth) function
sv: arccoth-funktionen (invers coth)

en: The inverse cosecant function
sv: Inversa cosekantfunktionen

en: The inverse hyperbolic cosecant function
sv: Inversa hyperboliska cosekantfunktionen

en: The inverse secant function
sv: Inversa sekantfunktionen

en: The inverse hyperbolic secant function
sv: Inversa hyperboliska sekantfunktionen

en: The arcsin (inverse sin) function
sv: arcsin-funktionen (invers sin)

en: The arcsinh (inverse sinh) function
sv: arcsinh-funktionen (invers sinh)

en: The arctanh (inverse tanh) function
sv: arctanh-funktionen (invers tanh)

en: The cotangent function
sv: Cotangensfunktionen

en: The hyperbolic cotangent function
sv: Hyperboliska cotangensfunktionen

en: The cosecant function
sv: Cosekantfunktionen

en: The hyperbolic cosecant function
sv: Hyperboliska cosekantfunktionen

en: The secant function
sv: Sekantfunktionen

en: The hyperbolic secant function
sv: Hyperboliska sekantfunktionen

en: The hyperbolic tangent function
sv: Hyperboliska tangensfunktionen

en: Are a and b relatively prime?
sv: Är a och b relativt prima?

en: Return the nth Bernoulli number
sv: Returnerar det n:e Bernoullitalet

en: Find the x that solves the system given by the vector a and modulo the elements of m, using the Chinese Remainder Theorem
sv: Hitta det x som löser systemet givet av vektorn a modulo elementen i m med den kinesiska restsatsen

en: Given two factorizations, give the factorization of the product, see Factorize
sv: Givet två faktoriseringar, ange faktoriseringen av produkten, se Factorize

en: Convert a vector of values indicating powers of b to a number
sv: Konvertera en vektor av värden som indikerar potenser av b till ett tal

en: Convert a number to a vector of powers for elements in base b
sv: Konvertera ett tal till en vektor av potenser för element i bas b

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm
sv: Hitta diskret logaritm av n bas b i F_q där q är ett primtal med Silver-Pohlig-Hellman-algoritmen

en: Compute phi(n), the Euler phi function, that is the number of integers between 1 and n relatively prime to n
sv: Beräkna phi(n), Eulers φ-funktion, det vill säga antalet heltal mellan 1 och n som är relativt prima till n

en: Return all factors of a number
sv: Returnera alla faktorer av ett tal

en: Attempt Fermat factorization of n into (t-s)*(t+s), returns t and s as a vector if possible, null otherwise
sv: Försök med Fermatfaktorisering av n till (t-s)*(t+s), returnerar t och s som en vektor om möjligt, annars null

en: Find the first primitive element in F_q (q must be a prime)
sv: Hitta det första primitiva elementet i F_q (q måste vara ett primtal)

en: Find a random primitive element in F_q (q must be a prime)
sv: Hitta ett slumpmässigt primitivt element i F_q (q måste vara ett primtal)

en: Compute discrete log base b of n in F_q (q a prime) using the factor base S.  S should be a column of primes possibly with second column precalculated by IndexCalculusPrecalculation.
sv: Beräkna diskret logaritm av n bas b i F_q (q ett primtal) med faktorbas S. S ska vara en kolumn av primtal, möjligen med en andra kolumn förberäknad av IndexCalculusPrecalculation.

en: Run the precalculation step of IndexCalculus for logarithms base b in F_q (q a prime) for the factor base S (where S is a column vector of primes).  The logs will be precalculated and returned in the second column.
sv: Kör förberäkningssteget av IndexCalculus för logaritmer bas b i F_q (q ett primtal) för faktorbasen S (där S är en kolumnvektor av primtal). Logaritmerna kommer vara förberäknade och returneras i den andra kolumnen.

en: Test if Mp is a Mersenne prime using a table
sv: Testa om Mp är ett Mersenne-primtal med en tabell

en: Tests if a rational number is a perfect power
sv: Testar om ett rationellt tal är en perfekt potens

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime.  If q is not prime results are bogus.
sv: Kontrollera om g är primitiv i F_q, där q är ett primtal. Om q inte är ett primtal kommer resultat vara felaktiga.

en: Check if g is primitive in F_q, where q is a prime and f is a vector of prime factors of q-1.  If q is not prime results are bogus.
sv: Kontrollera om g är primitiv i F_q, där q är ett primtal och f är en vektor av primtalsfaktorer av q-1. Om q inte är ett primtal kommer resultat vara felaktiga.

en: If n is a pseudoprime base b but not a prime, that is if b^(n-1) == 1 mod n
sv: Om n är ett pseudoprimtal för basen b men inte ett primtal, det vill säga om b^(n-1) == 1 mod n

en: Test if n is a strong pseudoprime to base b but not a prime
sv: Testa om n är ett starkt pseudoprimtal för basen b men inte ett primtal

en: Return the residue of a mod n with the least absolute value (in the interval -n/2 to n/2)
sv: Returnera residualen av a mod n med det minsta absolutbeloppet (i intervallet -n/2 till n/2)

en: Test if Mp is a Mersenne prime using the Lucas-Lehmer test
sv: Testa om Mp är ett Mersenne-primtal med Lucas-Lehmer-testet

en: Return all maximal prime power factors of a number
sv: Returnera alla maximala potenser av primtalsfaktorer för ett tal

en: Vector with the known Mersenne prime exponents
sv: Vektor med de kända exponenterna för Mersenneprimtal

en: Return the Moebius mu function evaluated in n
sv: Returnera Möbiusfunktionen µ(n) beräknad i n

en: Returns the p-adic valuation (number of trailing zeros in base p).
sv: Returnera den p-adiska beräkningen (antal efterföljande nollor i bas p).

en: Compute a^b mod m
sv: Beräkna a^b mod m

en: Return all prime factors of a number
sv: Returnera alla primtalsfaktorer för ett tal

en: Pseudoprime test, true if and only if b^(n-1) == 1 (mod n)
sv: Pseudoprimtalstest, sant om och endast om b^(n-1) == 1 (mod n)

en: Removes all instances of the factor m from the number n
sv: Tar bort alla instanser av faktorn m från talet n

en: Find discrete log of n base b in F_q where q is a prime using the Silver-Pohlig-Hellman algorithm, given f being the factorization of q-1
sv: Hitta diskret logaritm av n bas b i F_q där q är ett primtal med Silver-Pohlig-Hellman-algoritmen, givet att f är faktoriseringen av q-1

en: Find square root of n mod p (a prime). Null is returned if not a quadratic residue.
sv: Hitta kvadratrot av n mod p (ett primtal). Null returneras om inte en kvadratisk rest.

en: Apply a function over all entries of a matrix and return a matrix of the results
sv: Tillämpa en funktion över alla poster av en matris och returnera en matris av resultaten

en: Apply a function over all entries of 2 matrices (or 1 value and 1 matrix) and return a matrix of the results
sv: Tillämpa en funktion över alla poster av två matriser (eller ett värde och en matris) och returnera en matris av resultaten

en: Remove column(s) and row(s) from a matrix
sv: Ta bort kolumn(er) och rad(er) från en matris

en: Calculate the kth compound matrix of A
sv: Beräkna den k:e compound-matrisen av A

en: Delete a column of a matrix
sv: Ta bort en kolumn i en matris

en: Delete a row of a matrix
sv: Ta bort en rad i en matris

en: Get the dot product of two vectors (no conjugates)
sv: Hämta skalärprodukten av två vektorer (inga konjugat)

en: Zero out entries above the diagonal
sv: Nolla poster ovanför diagonalen

en: Make diagonal matrix from a vector
sv: Skapa en diagonalmatris från en vektor

en: Make column vector out of matrix by putting rows after each other
sv: Skapa en kolumnvektor från matris genom att lägga rader efter varandra

en: Make column vector out of matrix by putting columns above each other
sv: Skapa en kolumnvektor från matris genom att lägga kolumner ovanpå varandra

en: Calculate the product of all elements in a matrix
sv: Beräkna produkten av alla element i en matris

en: Calculate the sum of all elements in a matrix
sv: Beräkna summan av alla element i en matris

en: Calculate the sum of squares of all elements in a matrix
sv: Beräkna summan av kvadraterna av alla element i en matris

en: Get the outer product of two vectors
sv: Hämta den yttre produkten av två vektorer

en: Reverse elements in a vector
sv: Vänd på elementen i en vektor

en: Calculate sum of each row in a matrix
sv: Beräkna summan av varje rad i en matris

en: Calculate sum of squares of each row in a matrix
sv: Beräkna summan av kvadraterna för varje rad i en matris

en: Shuffle elements in a vector
sv: Flytta runt element i en vektor

en: Sort vector elements
sv: Sortera vektorelement

en: Removes any all-zero rows of M
sv: Ta bort alla rader med endast nollor i M

en: Return column(s) and row(s) from a matrix
sv: Returnera kolumn(er) och rad(er) från en matris

en: Swap two rows in a matrix
sv: Byt plats på två rader i en matris

en: Zero out entries below the diagonal
sv: Nolla poster under diagonalen

en: Get the auxiliary unit matrix of size n
sv: Hämta n×n-matrisen med bara nollor, förutom i överdiagonalen (i,i+1) som har värdet 1

en: Evaluate (v,w) with respect to the bilinear form given by the matrix A
sv: Beräkna (v,w) med avseende på den bilinjära formen given av matrisen A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the bilinear form given by A
sv: Returnera en funktion som beräknar två vektorer med avseende på den bilinjära formen given av A

en: Get the characteristic polynomial as a vector
sv: Hämta det karakteristiska polynomet som en vektor

en: Get the characteristic polynomial as a function
sv: Hämta det karakteristiska polynomet som en funktion

en: Get a basis matrix for the columnspace of a matrix
sv: Hämta en basmatris för kolumnrummet av en matris

en: Return the commutation matrix K(m,n) which is the unique m*n by m*n matrix such that K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') for all m by n matrices A.
sv: Returnera kommutationsmatrisen K(m,n) som är den unika (m*n) × (m*n)-matrisen så att K(m,n) * MakeVector(A) = MakeVector(A.') för alla m×n-matriser A.

en: Companion matrix of a polynomial (as vector)
sv: Följeslagarmatris av ett polynom (som en vektor)

en: Conjugate transpose of a matrix (adjoint)
sv: Konjugattransponatet av en matris (adjungerad matris)

en: Calculate convolution of two horizontal vectors
sv: Beräkna faltningen av två horisontella vektorer

en: CrossProduct of two vectors in R^3
sv: CrossProduct (kryssprodukt) av två vektorer i R^3

en: Get the determinantal divisors of an integer matrix
sv: Hämta determinantdelarna av en heltalsmatris

en: Direct sum of matrices
sv: Direkt summa av matriser

en: Direct sum of a vector of matrices
sv: Direkt summa av en vektor av matriser

en: Get the eigenvalues of a matrix (Currently only for up to 4x4 or triangular matrices)
sv: Hämta egenvärdena för en matris (För närvarande endast för upp till 4x4-matriser eller triangulära matriser)

en: Get the eigenvalues and eigenvectors of a matrix (Currently only for up to 2x2 matrices)
sv: Hämta egenvärdena och egenvektorerna för en matris (För närvarande endast för upp till 2x2-matriser)

en: Apply the Gram-Schmidt process (to the columns) with respect to inner product given by B (if not given use Hermitian product)
sv: Tillämpa Gram-Schmidt-processen (till kolumnerna) med avseende på inre produkten given av B (om inte angiven använd hermitesk produkt)

en: Hankel matrix
sv: Hankel-matris

en: Hilbert matrix of order n
sv: Hilbertmatris av ordning n

en: Get the image (columnspace) of a linear transform
sv: Hämta bilden (kolumnrummet) av en linjär avbildning

en: Get the Inf Norm of a vector
sv: Hämta supremumnormen av en vektor

en: Get the invariant factors of a square integer matrix
sv: Hämta de invarianta faktorerna för en kvadratisk heltalsmatris

en: Inverse Hilbert matrix of order n
sv: Invers Hilbertmatris av ordning n

en: Is a matrix Hermitian
sv: Är en matris hermitesk

en: Test if a vector is in a subspace
sv: Testa om en vektor är i ett underrum

en: Is a matrix (or number) invertible (Integer matrix is invertible if and only if it is invertible over the integers)
sv: Är en matris (eller tal) inverterbar (En heltalsmatris är inverterbar om och endast om den är inverterbar över heltalen)

en: Is a matrix (or number) invertible over a field
sv: Är en matris (eller tal) inverterbar över en kropp

en: Is a matrix normal
sv: Är en matris normal

en: Is a matrix positive definite
sv: Är en matris positivt definit

en: Is a matrix positive semidefinite
sv: Är en matris positivt semidefinit

en: Is a matrix skew-Hermitian
sv: Är en matris skevhermitesk

en: Is a matrix unitary
sv: Är en matris unitär

en: Get the Jordan block corresponding to lambda and n
sv: Hämta Jordanblocket som motsvarar lambda och n

en: Get the kernel (nullspace) of a linear transform
sv: Hämta kärnan (nollrummet) av en linjär avbildning

en: Compute the Kronecker product of two matrices
sv: Beräkna Kroneckerprodukten av två matriser

en: Get the LU decomposition of A and store the result in the L and U which should be references.  If not possible returns false.
sv: Hämta LU-faktoriseringen av A och lagra resultatet i L och U som ska vara referenser. Om inte möjligt returneras false (falskt).

en: Get the i-j minor of a matrix
sv: Hämta i-j-minoren av en matris

en: Return the columns that are not the pivot columns of a matrix
sv: Returnera kolumnerna som inte är pivotkolumnerna av en matris

en: Get the p Norm (or 2 Norm if no p is supplied) of a vector
sv: Hämta p-normen (eller 2-normen om inget p är angivet) för en vektor

en: Get the nullity of a matrix
sv: Hämta nulliteten av en matris

en: Get the orthogonal complement of the columnspace
sv: Hämta det ortogonala komplementet till kolumnrummet

en: Projection of vector v onto subspace W given a sesquilinear form B (if not given use Hermitian product)
sv: Projicering av vektor v till underrum W givet en seskvilinjär form B (om ej angiven använd hermitesk produkt)

en: Get the QR decomposition of A, returns R and Q can be a reference
sv: Hämta QR-faktoriseringen av A, returnerar R, och Q kan vara en referens

en: Get the rank of a matrix
sv: Hämta rangen av en matris

en: Return the Rayleigh quotient of a matrix and a vector
sv: Returnera Rayleighkvoten av en matris och en vektor

en: Compute an eigenvalue using the Rayleigh Quotient Iteration method until we are epsilon from eigenvalue or for maxiter iterations
sv: Beräkna ett egenvärde med Rayleigh-kvotiterationsmetoden tills vi är epsilon från egenvärde eller för maxiter iterationer

en: Rosser matrix, a classic symmetric eigenvalue test problem
sv: Rossermatrisen, ett klassiskt testproblem för symmetriska egenvärden

en: Rotation around origin in R^2
sv: Rotation runt origo i R^2

en: Rotation around origin in R^3 about the x-axis
sv: Rotation runt origo i R^3 kring x-axeln

en: Rotation around origin in R^3 about the y-axis
sv: Rotation runt origo i R^3 kring y-axeln

en: Rotation around origin in R^3 about the z-axis
sv: Rotation runt origo i R^3 kring z-axeln

en: Get a basis matrix for the rowspace of a matrix
sv: Hämta en basmatris för radrummet av en matris

en: Evaluate (v,w) with respect to the sesquilinear form given by the matrix A
sv: Beräkna (v,w) med avseende på den seskvilinjära formen given av matrisen A

en: Return a function that evaluates two vectors with respect to the sesquilinear form given by A
sv: Returnera en funktion som beräknar två vektorer med avseende på den seskvilinjära formen given av A

en: Smith Normal Form for fields (will end up with 1's on the diagonal)
sv: Smiths normalform för kroppar (kommer i slutet ha 1:or på diagonalen)

en: Smith Normal Form for square integer matrices
sv: Smiths normalform för kvadratiska heltalsmatriser

en: Return the Toeplitz matrix constructed given the first column c and (optionally) the first row r.
sv: Returnera Toeplitzmatrisen skapad med den första kolumnen c och (valfritt) den första raden r.

en: Calculate the trace of a matrix
sv: Beräkna spåret av en matris

en: Transpose of a matrix
sv: Transponatet av en matris

en: Return the Vandermonde matrix
sv: Returnera Vandermondematrisen

en: The angle of two vectors, given an inner product
sv: Vinkeln av två vektorer, givet en inre produkt

en: The direct sum of the vector spaces M and N
sv: Den direkta summan av vektorrummen M och N

en: Intersection of the subspaces given by M and N
sv: Snitt av underrummen angivna av M och N

en: The sum of the vector spaces M and N, that is {w | w=m+n, m in M, n in N}
sv: Summan av vektorrummen M och N, det vill säga {w | w=m+n, m i M, n i N}

en: Get the classical adjoint (adjugate) of a matrix
sv: Hämta den klassiska adjunkten (transponatet av kofaktormatrisen) av en matris

en: Compute the Column Reduced Echelon Form
sv: Beräkna den kolumnreducerade trappstegsformen

en: Get nth Catalan number
sv: Hämta det n:e Catalantalet

en: Double factorial: n(n-2)(n-4)...
sv: Semifakultet: n(n-2)(n-4)…

en: Factorial: n(n-1)(n-2)...
sv: Fakultet: n(n-1)(n-2)…

en: Falling factorial: (n)_k = n(n-1)...(n-(k-1))
sv: Fallande fakultet: (n)_k = n(n-1)…(n-(k-1))

en: Calculate nth Fibonacci number
sv: Beräkna det n:e Fibonaccitalet

en: Calculate the Frobenius number for a coin problem
sv: Beräkna Frobeniustalet för ett myntproblem

en: Galois matrix given a linear combining rule (a_1*x_1+...+a_n*x_n=x_(n+1))
sv: Galois-matris givet en linjär kombineringsregel (a_1*x_1+…+a_n*x_n=x_(n+1))

en: Use greedy algorithm to find c, for c . v = n.  (v must be sorted)
sv: Använd girig algoritm för att hitta c, för c . v = n.  (v måste vara sorterad)

en: Harmonic Number, the nth harmonic number of order r
sv: Harmoniskt tal, det n:e harmoniska talet av ordning r

en: Hofstadter's function q(n) defined by q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))
sv: Hofstadters funktion q(n) definierad av q(1)=1, q(2)=1, q(n)=q(n-q(n-1))+q(n-q(n-2))

en: Compute linear recursive sequence using Galois stepping
sv: Beräkna linjär rekursiv sekvens med Galois-stegning

en: Calculate multinomial coefficients
sv: Beräkna multinomialkoefficienter

en: Get the Pascal's triangle as a matrix
sv: Hämta Pascals triangel som en matris

en: (Pochhammer) Rising factorial: (n)_k = n(n+1)...(n+(k-1))
sv: (Pochhammer) Stigande fakultet: (n)_k = n(n+1)…(n+(k-1))

en: Stirling number of the first kind
sv: Stirlingtal av första slaget

en: Stirling number of the second kind
sv: Stirlingtal av andra slaget

en: Subfactorial: n! times sum_{k=0}^n (-1)^k/k!
sv: Derangemang: n! gånger sum_{k=0}^n (-1)^k/k!

en: Calculate the nth triangular number
sv: Beräkna det n:e triangeltalet

en: Calculate permutations
sv: Beräkna permutationer

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with the number of steps calculated by the fourth derivative bound and the desired tolerance
sv: Integration av f med sammansatt Simpsons regel på intervallet [a,b] med antalet steg beräknat av fjärdederivatans begränsning och den önskade toleransen

en: Attempt to calculate derivative by trying first symbolically and then numerically
sv: Försök att beräkna derivata genom att först försöka symboliskt och sedan numeriskt

en: Return a function which is the even periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sv: Returnera en funktion som är den jämna periodiska utvidgningen av f definierad på intervallet [0,L]

en: Return a function which is a Fourier series with the coefficients given by the vectors a (sines) and b (cosines).  Note that a@(1) is the constant coefficient!
sv: Returnera en funktion som är en Fourierserie med koefficienterna angivna av vektorerna a (sinus) och b (cosinus).  Observera att a@(1) är den konstanta koefficienten!

en: Try to calculate an infinite product for a single parameter function
sv: Försök beräkna en oändlig produkt för en funktion med en parameter

en: Try to calculate an infinite product for a double parameter function with func(arg,n)
sv: Försök beräkna en oändlig produkt för en funktion med dubbel parameter med func(arg,n)

en: Try to calculate an infinite sum for a single parameter function
sv: Försök beräkna en oändlig summa för en funktion med en parameter

en: Try to calculate an infinite sum for a double parameter function with func(arg,n)
sv: Försök beräkna en oändlig summa för en funktion med dubbel parameter med func(arg,n)

en: Try and see if a real-valued function is continuous at x0 by calculating the limit there
sv: Testa och se om en reellvärd funktion är kontinuerlig vid x0 genom att beräkna gränsvärdet där

en: Test for differentiability by approximating the left and right limits and comparing
sv: Testa för differentierbarhet genom att approximera vänster- och högergränsvärden och jämföra

en: Calculate the left limit of a real-valued function at x0
sv: Beräkna vänstergränsvärdet för en reellvärd funktion vid x0

en: Calculate the limit of a real-valued function at x0.  Tries to calculate both left and right limits.
sv: Beräkna gränsvärdet för en reellvärd funktion vid x0. Försöker beräkna både vänster- och högergränsvärden.

en: Integration by midpoint rule
sv: Integration med mittpunktsregeln

en: Attempt to calculate numerical derivative
sv: Försök beräkna numerisk derivata

en: Numerically compute the coefficients for a cosine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sv: Beräkna numeriskt koefficienterna för en Fourier-cosinusserie för en funktion på [0,L] upp till den N:e koefficienten.

en: Return a function which is the Fourier cosine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sv: Returnera en funktion som är Fourier-cosinusserien för f på [0,L] med koefficienter upp till N beräknade numeriskt

en: Numerically compute the coefficients for a Fourier series with half-period L up to the Nth coefficient.
sv: Beräkna numeriskt koefficienterna för en Fourierserie med halvperiod L upp till den N:e koefficienten.

en: Return a function which is the Fourier series of f with half-period L with coefficients up to N computed numerically
sv: Returnera en funktion som är Fourierserien för f med halvperiod L med koefficienter upp till N beräknade numeriskt

en: Numerically compute the coefficients for a sine Fourier series for a function on [0,L] up to the Nth coefficient.
sv: Beräkna numeriskt koefficienterna för en Fourier-sinusserie för en funktion på [0,L] upp till den N:e koefficienten.

en: Return a function which is the Fourier sine series of f on [0,L] with coefficients up to N computed numerically
sv: Returnera en funktion som är Fourier-sinusserien för f på [0,L] med koefficienter upp till N beräknade numeriskt

en: Integration by rule set in NumericalIntegralFunction of f from a to b using NumericalIntegralSteps steps
sv: Integration efter regel inställd i NumericalIntegralFunction av f från a till b med NumericalIntegralSteps steg

en: Attempt to calculate numerical left derivative
sv: Försök beräkna numerisk vänsterderivata

en: Attempt to calculate the limit of f(step_fun(i)) as i goes from 1 to N
sv: Försök beräkna gränsvärdet av f(step_fun(i)) medan i går från 1 till N

en: Attempt to calculate numerical right derivative
sv: Försök beräkna numerisk högerderivata

en: Return a function which is the odd periodic extension of f defined on the interval [0,L]
sv: Returnera en funktion som är den udda periodiska utvidgningen av f definierad på intervallet [0,L]

en: Compute one-sided derivative using five point formula
sv: Beräkna ensidig derivata med fempunktsformel

en: Compute one-sided derivative using three-point formula
sv: Beräkna ensidig derivata med trepunktsformel

en: Return a function which is the periodic extension of f defined on the interval [a,b]
sv: Returnera en funktion som är den periodiska utvidgningen av f definierad på intervallet [a,b]

en: Calculate the right limit of a real-valued function at x0
sv: Beräkna högergränsvärdet för en reellvärd funktion vid x0

en: Compute two-sided derivative using five-point formula
sv: Beräkna tvåsidig derivata med fempunktsformel

en: Compute two-sided derivative using three-point formula
sv: Beräkna tvåsidig derivata med trepunktsformel

en: argument (angle) of complex number
sv: argument (vinkel) för komplext tal

en: Dirichlet kernel of order n
sv: Dirichletkärna av ordning n

en: Returns 1 if and only if all elements are zero
sv: Returnerar 1 om och endast om alla element är noll

en: Fejer kernel of order n
sv: Fejerkärna av ordning n

en: Returns 1 if and only if all elements are equal
sv: Returnerar 1 om och endast om alla element är lika

en: Principal branch of the Lambert W function for real values greater than or equal to -1/e
sv: Huvudgren av Lamberts W-funktion för reella värden större än eller lika med -1/e

en: The minus-one branch of the Lambert W function for real values between -1/e and 0
sv: Minus-ett-grenen av Lamberts W-funktion för reella värden mellan -1/e och 0

en: Find the first value where f(x)=0
sv: Hitta det första värdet där f(x)=0

en: Moebius mapping of the disk to itself mapping a to 0
sv: Möbiusavbildning av skivan till sig själv som avbildar a till 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking z2,z3,z4 to 1,0, and infinity respectively
sv: Möbiusavbildning som använder dubbelförhållandet som tar z2,z3,z4 till 1, 0 respektive oändligheten

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to infinity and z2,z3 to 1 and 0 respectively
sv: Möbiusavbildning som använder dubbelförhållandet som tar oändligheten till oändligheten och z2,z3 till 1 respektive 0

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 1 and z3,z4 to 0 and infinity respectively
sv: Möbiusavbildning som använder dubbelförhållandet som tar oändligheten till 1 och z3,z4 till 0 respektive oändligheten

en: Moebius mapping using the cross ratio taking infinity to 0 and z2,z4 to 1 and infinity respectively
sv: Möbiusavbildning som använder dubbelförhållandet som tar oändligheten till 0 och z2,z4 till 1 respektive oändligheten

en: Poisson kernel on D(0,1) (not normalized to 1, that is integral of this is 2pi)
sv: Poissonkärna på D(0,1) (inte normaliserad till 1, det vill säga integral av detta är 2pi)

en: Poisson kernel on D(0,R) (not normalized to 1)
sv: Poissonkärna på D(0,R) (inte normaliserad till 1)

en: The unit step function = 0 for x<0, 1 otherwise.  This is the integral of the Dirac Delta function.
sv: Enhetsstegfunktionen = 0 för x<0, 1 annars.  Detta är integralen för Diracs delta-funktion.

en: The cis function, that is cos(x)+i*sin(x)
sv: Cis-funktionen, det vill säga cos(x)+i*sin(x)

en: Convert degrees to radians
sv: Konvertera grader till radianer

en: Convert radians to degrees
sv: Konvertera radianer till grader

en: Find roots of a cubic polynomial (given as vector of coefficients)
sv: Hitta rötter av ett tredjegradspolynom (givet som en vektor av koefficienter)

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sv: Använd Eulers klassiska metod för att numeriskt lösa y'=f(x,y) för initialt x0,y0 som går till x1 med n inkrement, returnerar y vid x1

en: Use classical Euler's method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sv: Använd Eulers klassiska metod för att numeriskt lösa y'=f(x,y) för initialt x0,y0 som går till x1 med n inkrement, returnerar en (n+1)×2-matris av värden

en: Find root of a function using the bisection method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sv: Hitta rot för en funktion med bisektionsmetoden till inom TOL tolerans inom upp till N iterationer.  f(a) och f(b) måste ha olika tecken.

en: Find root of a function using the method of false position to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sv: Hitta rot för en funktion med regula falsi-metoden till inom TOL tolerans inom upp till N iterationer.  f(a) och f(b) måste ha olika tecken.

en: Find root of a function using the Muller's method
sv: Hitta rot för en funktion med Mullers metod

en: Find root of a function using the secant method to within TOL tolerance in up to N iterations.  f(a) and f(b) must have opposite signs.
sv: Hitta rot för en funktion med sekantmetoden till inom TOL tolerans inom upp till N iterationer.  f(a) och f(b) måste ha olika tecken.

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df and second derivative ddf using Halley's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sv: Försök att hitta en nollpunkt av en funktion f med derivata df med Halleys metod, returnerar efter att två på varandra följande värden är inom epsilon eller efter maxn försök (returnerar sedan null)

en: Attempt to find a zero of a function f with derivative df using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sv: Försök att hitta en nollpunkt av en funktion f med derivata df med Newtons metod, returnerar efter att två på varandra följande värden är inom epsilon eller efter maxn försök (returnerar sedan null)

en: Find roots of a polynomial (given as vector of coefficients)
sv: Hitta rötter av ett polynom (givet som en vektor av koefficienter)

en: Find roots of a quartic polynomial (given as vector of coefficients)
sv: Hitta rötter av ett fjärdegradspolynom (givet som en vektor av koefficienter)

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns y at x1
sv: Använd klassisk icke-adaptiv Runge-Kuttametod av fjärde ordningen för att numeriskt lösa y'=f(x,y) for initialt x0,y0 som går till x1 med n inkrement, returnerar y vid x1

en: Use classical non-adaptive Runge-Kutta of fourth order method to numerically solve y'=f(x,y) for initial x0,y0 going to x1 with n increments, returns an n+1 by 2 matrix of values
sv: Använd klassisk icke-adaptiv Runge-Kuttametod av fjärde ordningen för att numeriskt lösa y'=f(x,y) for initialt x0,y0 som går till x1 med n inkrement, returnerar en (n+1)×2-matris av värden

en: Calculate average of an entire matrix
sv: Beräkna medelvärde för en hel matris

en: Integral of the GaussFunction from 0 to x (area under the normal curve)
sv: Integral av GaussFunction från 0 till x (area under normalkurvan)

en: The normalized Gauss distribution function (the normal curve)
sv: Gauss normaliserade distributionsfunktion (normalkurvan)

en: Calculate median of an entire matrix
sv: Beräkna median för en hel matris

en: Calculate the population standard deviation of a whole matrix
sv: Beräkna populationsstandardavvikelsen för en hel matris

en: Calculate average of each row in a matrix
sv: Beräkna medelvärde för varje rad i en matris

en: Calculate median of each row in a matrix
sv: Beräkna median för varje rad i en matris

en: Calculate the population standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sv: Beräkna populationsstandardavvikelserna för rader i en matris och returnera en vertikal vektor

en: Calculate the standard deviations of rows of a matrix and return a vertical vector
sv: Beräkna standardavvikelserna för rader av en matris och returnera en vertikal vektor

en: Calculate the standard deviation of a whole matrix
sv: Beräkna standardavvikelsen för en hel matris

en: Attempt to find a root of a polynomial using Newton's method, returning after two successive values are within epsilon or after maxn tries (then returns null)
sv: Försök hitta en rot för ett polynom med Newtons metod, returnera efter att två på varandra följande värden är inom epsilon eller efter maxn försök (returnerar sedan null)

en: Returns a set where every element of X appears only once
sv: Returnerar en mängd där varje element i X förekommer endast en gång

en: Returns a set theoretic union of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sv: Returnerar den mängdteoretiska unionen av X och Y (X och Y är vektorer som föreställer att vara mängder)

en: For a Hilbert function that is c for degree d, given the Macaulay bound for the Hilbert function of degree d+1 (The c^<d> operator from Green's proof)
sv: För en Hilbertfunktion som är c för grad d, givet Macaulay-gränsen för Hilbertfunktionen av grad d+1 (c^<d>-operatorn från Greens bevis)

en: The c_<d> operator from Green's proof of Macaulay's Theorem
sv: c_<d>-operatorn från Greens bevis för Macaulays sats

en: Return the dth Macaulay representation of a positive integer c
sv: Returnera den d:e Macaulayrepresentationen av ett positivt heltal c

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times
sv: Försök att symboliskt differentiera en funktion n gånger

en: Attempt to symbolically differentiate a function n times quietly and return null on failure
sv: Försök att symboliskt differentiera en funktion n gånger och returnera null vid misslyckande

en: Attempt to construct the Taylor approximation function around x0 to the nth degree.
sv: Försök att konstruera Taylorapproximationsfunktionen kring x0 till n:e graden.

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Trying to set an alias for an alias
sv: Försöker ställa in ett alias för ett alias

en: Bad identifier for function node!
sv: Felaktig identifierare för funktionsnoden!

en: Unexpected operator!
sv: Oväntad operator!

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more than 3 vars
sv: Kan för tillfället inte skriva ut polynom med mer än 3 variabler

en: NULL function!
sv: NULL-funktion!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
sv: Oväntad funktionstyp!

en: NULL tree!
sv: NULL-träd!

en: Unexpected node!
sv: Oväntad nod!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
sv: Filen ”%s” är för en felaktig version av GEL

en: Badly formed record
sv: Felaktigt formad post

en: Record out of place
sv: Felplacerad post

en: Missing value for function
sv: Saknat värde för funktion

en: Extra dictionary for NULL function
sv: Extra ordbok för NULL-funktion

en: Can't open file: '%s'
sv: Kan inte öppna filen: ”%s”

en: Load a file into the interpreter
sv: Läs in en fil i tolken

en: Load a plugin
sv: Läs in en insticksmodul

en: List files in the current directory
sv: Lista filer i den aktuella katalogen

en: Change directory
sv: Byt katalog

en: Print current directory
sv: Skriv ut aktuell katalog

en: Print help (or help on a function/command)
sv: Skriv ut hjälp (eller hjälp för funktion/kommando)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
sv: 
    För en användarhandbok för Genius och GEL-språket, skriv:

en: 
    For help on a specific function type:
sv: 
    För hjälp angående en specifik funktion, skriv:

en:   help FunctionName
sv:   help Funktionsnamn

en: 
    Commands:
sv: 
    Kommandon:

en: 
    Undocumented:
sv: 
    Odokumenterad:

note: func aliasfor category
en: Not documented
sv: Inte dokumenterad

en: '%s' is not documented
sv: ”%s” är inte dokumenterad

en: '%s' is not documented.  Perhaps you meant %s.
sv: ”%s” finns inte dokumenterad. Du kanske menade %s.

en: %s is an alias for %s
sv: %s är ett alias för %s

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Error changing to directory '%s': %s
sv: Fel vid byte av katalog till ”%s”: %s

en: Can't expand '%s'
sv: Kan inte expandera ”%s”

en: Cannot open plugin '%s'!
sv: Kan inte öppna insticksmodulen ”%s”!

en: getcwd error: %s
sv: getcwd-fel: %s

en: ERROR: 'pipe' failed: %s
sv: FEL: ”pipe” misslyckades: %s

en: ERROR: 'write' possibly failed: %s
sv: FEL: ”write” kanske misslyckades: %s

en: ERROR: Probably corrupt stack!
sv: FEL: Troligen trasig stack!

en: ERROR: 'local' in a wrong place, can only be first statement in a function!
sv: FEL: ”local” på felaktigt ställe, kan endast vara första sats i en funktion!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
sv: FEL: Kan inte köra mer än en sak samtidigt!

en: ERROR: %s before newline
sv: FEL: %s före nyrad

en: ERROR: %s at end of input
sv: FEL: %s vid slutet av inmatningen

en: ERROR: %s before '%s'
sv: FEL: %s före ”%s”

en: Copyright (C) 1997-2021 Jiří (George) Lebl
sv: Copyright © 1997-2021 Jiří (George) Lebl

en: Bad value record when decompiling
sv: Felaktig värdepost under dekompilering

en: Bad tree record when decompiling
sv: Felaktig trädpost under dekompilering

en: Cannot compare non value or bool only matrices
sv: Kan inte jämföra icke-värde eller booleska matriser

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
sv: Modularitmetik fungerar endast med heltal

en: Can't add/subtract a scalar to non-square matrix (A + x is defined as A + x*I)
sv: Kan inte addera/subtrahera en skalär till en icke-kvadratisk matris (A + x är definierat som A + x*I)

en: Can't add/subtract two matrices of different sizes
sv: Kan inte addera/subtrahera två matriser av olika storlek

en: Can't do element by element operations on two matrices of different sizes
sv: Kan inte utföra elementvisa operationer på två matriser av olika storlek

en: Can't multiply matrices of wrong sizes
sv: Kan inte multiplicera matriser av fel storlekar

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
sv: Potenser är endast definierat för (rektangulär matris)^(heltal)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
sv: Potenser på matriser i moduloläge är endast definierat för heltalsmatriser

en: Exponent too large
sv: Exponenten för stor

en: Matrix appears singular and can't be inverted
sv: Matrisen verkar vara singulär och kan inte inverteras

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
sv: Kan inte dividera matriser av olika storlekar eller icke-rektangulära matriser

en: Can't divide by a non-square matrix
sv: Kan inte dividera med icke-rektangulär matris

en: Operations on functions with variable argument list not supported
sv: Operationer på funktioner med variabel argumentlista stöds inte

en: Operations on functions with different number of arguments not supported
sv: Operationer på funktioner med annat antal argument stöds inte

en: Function creation with wrong number of arguments
sv: Skapar funktion med fel antal argument

en: Unevaluatable function type encountered!
sv: Inte evaluerbar funktionstyp påträffad!

en: or
sv: eller

en: Variable 'i' used uninitialized.  Perhaps you meant to write '1i' for the imaginary number (square root of -1).
sv: Variabel ”i” används oinitierad. Du kanske menade ”1i” för det imaginära talet (kvadratroten ur -1).

en: Variable '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sv: Variabeln ”%s” används oinitierad. Du kanske menade %s.

en: Variable '%s' used uninitialized
sv: Variabeln ”%s” används oinitierad

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
sv: Anrop av ”%s” med fel antal argument!
    (borde vara %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
sv: Försökte dereferera ”%s”, som inte är en referens!

en: NULL reference encountered!
sv: NULL-referens påträffad!

en: Cannot compare matrices
sv: Kan inte jämföra matriser

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
sv: Primitiver måste ta emot numeriska/matris/sträng-argument

en: Bad argument to modular operation
sv: Felaktigt argument till moduläroperation

en: Function '%s' used uninitialized, perhaps you meant %s.
sv: Funktionen ”%s” används oinitierad. Du kanske menade %s.

en: Function '%s' used uninitialized
sv: Funktionen ”%s” används oinitierad

en: Can't dereference '%s'!
sv: Kan inte dereferera ”%s”!

en: Can't call a non-function!
sv: Kan inte anropa en icke-funktion!

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater than %d)
sv: Anrop av ”%s” med fel antal argument!
    (borde vara större än %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
sv: Refererar till en odefinierad variabel %s!

en: Reference function with arguments encountered!
sv: Referensfunktion med argument påträffad!

en: Unnamed reference function encountered!
sv: Inte namngiven referensfunktion påträffad!

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
sv: Felaktig typ för ”for/sum/prod”-slinga!

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
sv: ”for/sum/loop”-slinginkrement kan inte vara 0

en: Bad type for 'for in' loop!
sv: Felaktig typ för ”for in”-slinga!

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
sv: Fortsätt eller bryt utanför en slinga, antar ”return null”

en: Wrong argument type as matrix index
sv: Fel argumenttyp som matrisindex

en: Matrix index too large
sv: Matrisindex för stort

en: Matrix index less than 1
sv: Matrisindex mindre än 1

en: Matrix index out of range
sv: Matrisindex utanför området

en: Trying to set a protected id '%s'
sv: Försöker ställa in ett skyddat id ”%s”

en: Indexed Lvalue not user function
sv: Indexerat Vvärde inte en användarfunktion

en: Dereference of non-identifier!
sv: Dereferering av en icke-identifierare!

en: Dereference of undefined variable!
sv: Dereferering av odefinierad variabel!

en: Dereference of non-reference!
sv: Dereferering av icke-referens!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
sv: Indexerat Vvärde är inte en identifierare eller dereferens

en: Matrix index not an integer or a vector
sv: Matrisindex inte ett heltal eller en vektor

en: Wrong matrix dimensions when setting
sv: Fel matrisdimensioner vid inställning

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
sv: Vvärde är inte en identifierare/dereferens/matrisposition!

en: Referencing an undefined variable!
sv: Referens till odefinierad variabel!

en: Increment/Swapwith does not work on parameters (trying to increment '%s')
sv: Increment/Swapwith fungerar inte på parametrar (försöker inkrementera ”%s”)

en: Increment not a value!
sv: Inkrementet är inte ett värde!

en: Trying to increment non-value id '%s'
sv: Försöker inkrementera id ”%s” som inte är värde

en: Can only swap user variables
sv: Kan endast byta värde mellan användarvariabler

en: Cannot swap matrix regions
sv: Kan inte byta plats på matrisregioner

en: Parameters can only be created in the global context
sv: Parametrar kan endast skapas i det globala sammanhanget

en: Index works only on matrices
sv: Index fungerar endast på matriser

en: Vector index not an integer or a vector
sv: Vektorindex är inte ett heltal eller en vektor

en: number
sv: tal

en: matrix
sv: matris

en: string
sv: sträng

en: function
sv: funktion

en: identifier
sv: identifierare

en: polynomial
sv: polynom

en: boolean
sv: boolesk

en: Element by element addition
sv: Elementvis addition

en: Subtraction
sv: Subtraktion

en: Element by element subtraction
sv: Elementvis subtraktion

en: Multiplication
sv: Multiplikation

en: Element by element multiplication
sv: Elementvis multiplikation

en: Element by element division
sv: Elementvis division

en: Back division
sv: Baklängesdivision

en: Element by element back division
sv: Elementvis baklängesdivision

en: Element by element modulo
sv: Elementvis modulo

en: Power
sv: Upphöjt

en: Element by element power
sv: Elementvis upphöjt

en: Factorial
sv: Fakultet

en: Double factorial
sv: Semifakultet

en: Transpose
sv: Transponera

en: ConjugateTranspose
sv: Konjugattransponera

en: Comparison (<=>)
sv: Jämförelse (<=>)

en: Bad types for '%s'
sv: Felaktiga typer för ”%s”

en: %s not defined on <%s> and <%s>
sv: %s är inte definierat för <%s> och <%s>

en: Bad type for '%s'
sv: Felaktig typ för ”%s”

en: %s not defined on <%s>
sv: %s är inte definierat för <%s>

en: Vector building only works on numbers
sv: Vektorbygge fungerar endast med tal

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
sv: Omöjliga argument till vektorbyggnadsoperator

en: %s: argument too large
sv: %s: argument för stort

en: Cannot parse version string: %s
sv: Kan inte tolka versionssträng: %s

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Genius %s
    %s
    
        Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
        informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
        originaltexten.
    
        Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
        modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
        av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill)
        någon senare version.
    
        Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
        UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
        SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
        General Public License för ytterligare information.
    
        Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
        detta program. Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: %s: trying to undefine a protected id!
sv: %s: försöker avdefiniera ett skyddat id!

en: %s: trying to set a protected id!
sv: %s: försöker ställa in ett skyddat id!

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
sv: %s: försöker ställa in en parameter, använd likamedtecknet

en: Global variables:
sv: Globala variabler:

en: 
    Function call stack:
sv: 
    Funktionsanropsstack:

en: (depth of context in parentheses)
sv: (kontextdjup i parenteser)

en: 
    Local variables:
sv: 
    Lokala variabler:

en: %s: Argument number %d not a string or identifier
sv: %s: argument nummer %d är inte en sträng eller identifierare

en: %s undefined
sv: %s är odefinierad

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
sv: %s: För många argument, får vara max %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrices
sv: Kan inte tillämpa funktionen på två matriser av olika storlek

en: %s: Not implemented (yet) for complex values
sv: %s: Inte implementerat (än) för komplexa värden

en: %s: Bessel functions of second kind not defined for nonpositive real numbers
sv: %s: Besselfunktioner av andra slaget är inte definierade för icke-positiva reella tal

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
sv: %s: kvadratrot för kompositmoduli är inte implementerat än

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
sv: %s: Kan inte hitta kvadratrotsfunktion för primtalsmoduli

en: %s: matrix argument is not square
sv: %s: matrisargumentet är inte kvadratiskt

en: %s: matrix argument must be integer only
sv: %s: matrisargumentet får endast vara heltal

en: %s: argument must be an integer
sv: %s: argumentet måste vara ett heltal

en: Division by zero!
sv: Division med noll!

en: %s: matrix argument must be value only
sv: %s: matrisargumentet måste vara endast värde

en: %s: Cannot compare complex numbers
sv: %s: Kan inte jämföra komplexa tal

en: %s: Input not a number or a matrix of numbers.
sv: %s: indata inte ett tal eller en matris av tal.

en: %s: too many arguments
sv: %s: för många argument

en: %s: vector argument not value only
sv: %s: vektorargumentet är inte endast värden

en: %s: argument can't be negative or 0
sv: %s: argument kan inte vara negativt eller 0

en: %s: vector argument has too large entries
sv: %s: vektorargumentet har för stora poster

en: %s: arguments must be vectors of equal size
sv: %s: argumenten måste vara vektorer av lika storlek

en: %s: %s not a reference
sv: %s: %s är ingen referens

en: %s: matrices not of the same height
sv: %s: matriserna har inte samma höjd

en: third argument
sv: tredje argumentet

en: fourth argument
sv: fjärde argumentet

en: %s: argument must be greater than 2
sv: %s: argumentet måste vara större än 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
sv: %s: argumenten är inte horisontella vektorer

en: %s: arguments not numeric only vectors
sv: %s: argumenten är inte endast numeriska vektorer

en: %s: argument 1 must be a quadratic polynomial
sv: %s: argument 1 måste vara ett andragradspolynom

en: %s: value out of range
sv: %s: värdet utanför området

en: %s: undefined function
sv: %s: odefinierad funktion

en: %s: flags argument must be a string
sv: %s: flaggargumentet måste vara en sträng

en: %s: argument not a function of one variable
sv: %s: argumentet är inte en funktion av en variabel

en: %s: argument should be between %d and %d
sv: %s: argumentet måste vara mellan %d och %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
sv: Utdatastil måste vara en av normal, troff, latex eller mathml

en: %s: argument should be larger or equal to 0
sv: %s: argumentet måste vara större än eller lika med 0

en: Basic
sv: Grundläggande

note: internal
en: Parameters
sv: Parametrar

note: internal
en: Constants
sv: Konstanter

note: internal
en: Numeric
sv: Numerisk

note: internal
en: Trigonometry
sv: Trigonometri

note: internal
en: Number Theory
sv: Talteori

note: internal
en: Matrix Manipulation
sv: Matrismanipulation

note: internal
en: Linear Algebra
sv: Linjär algebra

note: internal
en: Combinatorics
sv: Kombinatorik

note: internal
en: Calculus
sv: Kalkyl

note: internal
en: Functions
sv: Funktioner

note: internal
en: Equation Solving
sv: Ekvationslösning

note: internal
en: Statistics
sv: Statistik

note: internal
en: Polynomials
sv: Polynom

note: internal
en: Set Theory
sv: Mängdlära

note: internal
en: Commutative Algebra
sv: Kommutativ algebra

note: internal
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: internal
en: Displays the user manual
sv: Visar användarmanualen

en: Gives the warranty information
sv: Ger garantiinformationen

en: Return version as a 3-vector
sv: Returnera version som en 3-vektor

en: Exits the program
sv: Avslutar programmet

en: Prints a string to the error stream
sv: Skriver ut en sträng till felflödet

en: Waits a specified number of seconds
sv: Väntar ett angivet antal sekunder

en: The true boolean value
sv: Det booleska värdet för sant

en: The false boolean value
sv: Det booleska värdet för falskt

en: Unix time in seconds as a floating point number
sv: Unixtid i sekunder som ett flyttal

en: Make integer (0 or 1) from a boolean value
sv: Skapa heltal (0 eller 1) från booleskt värde

en: Prints an expression
sv: Skriver ut ett uttryck

en: Changes current directory
sv: Byter aktuell katalog

en: Prints an expression without a trailing newline
sv: Skriver ut ett uttryck utan en avslutande nyrad

en: Display a string and an expression
sv: Visa en sträng och ett uttryck

en: Set a global variable
sv: Ställ in en global variabel

en: Set an element in a global variable which is a matrix
sv: Ställ in ett element i en global variabel som är en matris

en: Set an element in a global variable which is a vector
sv: Ställ in ett element i en global variabel som är en vektor

en: Display values of variables, or all if called without arguments
sv: Visa värden för variabler, eller alla om anropat utan argument

en: Set the category and help description line for a function
sv: Ställer in kategori- och hjälpbeskrivningsraderna för en funktion

en: Sets up a help alias
sv: Konfigurerar ett hjälpalias

en: Identity function, returns its argument
sv: Identitetsfunktionen, returnerar sitt argument

en: Generate random float between 0 and 1, or if size given generate vector or matrix of random floats
sv: Generera slumpmässigt flyttal mellan 0 och 1, eller om storlek angiven generera vektor eller matris med slumpmässiga flyttal

en: Generate random integer between 0 and max-1 inclusive, or if size given generate vector or matrix of random integers
sv: Generera slumpmässigt heltal från 0 till max-1, eller om storlek angiven generera vektor eller matris med slumpmässiga heltal

en: Floating point precision
sv: Flyttalsprecision

en: Display 0.0 when floating point number is less than 10^-x (0=never chop)
sv: Visa 0.0 när flyttal är mindre än 10^-x (0=klipp aldrig)

en: Only chop numbers when another number is greater than 10^-x
sv: Klipp endast tal när ett annat tal är större än 10^-x

en: Maximum digits to display
sv: Maximalt antal siffror att visa

en: Maximum errors to display
sv: Maximalt antal fel att visa

en: Output style: normal, latex, mathml or troff
sv: Utdatastil: normal, latex, mathml eller troff

en: Integer output base
sv: Bas för heltalsutdata

en: If true, mixed fractions are printed
sv: Om sant skrivs blandade bråk ut

en: Print full expressions, even if more than a line
sv: Skriv ut fullständiga uttryck, även om det tar mer än en rad

en: Convert all results to floats before printing
sv: Konvertera alla resultat till flyttal före utskrift

en: Use scientific notation
sv: Använd vetenskaplig notation

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
sv: Antal extra Miller-Rabin-test att köra på ett tal innan det deklareras som ett primtal i IsPrime

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
sv: Expanderar en matris precis som vi gör med ociterad matrisindata

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
sv: Hämtar raderna i en matris som en vertikal vektor

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
sv: Hämtar kolumnerna i en matris som en horisontell vektor

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a column vector
sv: Hämtar diagonalposterna i en matris som en kolumnvektor

en: Count the number of zero columns in a matrix
sv: Räkna antalet nollkolumner i en matris

en: Removes any all-zero columns of M
sv: Ta bort alla kolumner med endast nollor i M

en: Return a vector with the indices of the nonzero columns in a matrix
sv: Returnera en vektor med indexen för de nollskilda kolumnerna i en vektor

en: Return a vector with the indices of the nonzero elements in a vector
sv: Returnera en vektor med indexen för de nollskilda elementen i en vektor

en: Calculates the conjugate
sv: Beräknar konjugatet

en: Calculates the sine function
sv: Beräknar sinusfunktionen

en: Calculates the cosine function
sv: Beräknar cosinusfunktionen

en: Calculates the hyperbolic sine function
sv: Beräknar funktionen för hyperbolisk sinus

en: Calculates the hyperbolic cosine function
sv: Beräknar funktionen för hyperbolisk cosinus

en: Calculates the tan function
sv: Beräknar tangensfunktionen

en: Calculates the arctan function
sv: Beräknar arcustangensfunktionen

en: Calculates the sinc function, that is sin(x)/x
sv: Beräknar sinc-funktionen, det vill säga sin(x)/x

en: Calculates the arctan2 function (arctan(y/x) if x>0)
sv: Beräknar arctan2-funktionen (arctan(y/x) om x>0)

en: The number pi
sv: Talet pi

en: The natural number e
sv: Det naturliga talet e

en: The Golden Ratio
sv: Det gyllene snittet

en: Free fall acceleration
sv: Frifallsacceleration

en: Euler's Constant gamma
sv: Eulers gammakonstant

en: Catalan's Constant (0.915...)
sv: Catalans konstant (0.915…)

en: The error function, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt
sv: Felfunktionen, 2/sqrt(pi) * int_0^x e^(-t^2) dt

en: The Riemann zeta function (only real values implemented)
sv: Riemanns zetafunktion (endast reella värden implementerade)

en: The Gamma function (only real values implemented)
sv: Gammafunktionen (endast reella värden implementerade)

en: The Bessel function of first kind of order 0
sv: Besselfunktion av första slaget av ordning 0

en: The Bessel function of first kind of order 1
sv: Besselfunktion av första slaget av ordning 1

en: The Bessel function of first kind of order n
sv: Besselfunktion av första slaget av ordning n

en: The Bessel function of second kind of order 0
sv: Besselfunktion av andra slaget av ordning 0

en: The Bessel function of second kind of order 1
sv: Besselfunktion av andra slaget av ordning 1

en: The Bessel function of second kind of integer order n
sv: Besselfunktion av andra slaget av heltalsordning n

en: The square root
sv: Kvadratroten

en: The exponential function
sv: Exponentialfunktionen

en: The natural logarithm
sv: Den naturliga logaritmen

en: Logarithm of x base 2
sv: Logaritmen av x bas 2

en: Logarithm of x base 10
sv: Logaritmen av x bas 10

en: Round a number
sv: Avrunda ett tal

en: Get the highest integer less than or equal to n
sv: Hämta det största heltalet mindre än eller lika med n

en: Get the lowest integer more than or equal to n
sv: Hämta det minsta heltalet större än eller lika med n

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
sv: Trunkera talet till ett heltal (returnera heltalsdelen)

en: Make number a float
sv: Gör ett tal till ett flyttal

en: Get the numerator of a rational number
sv: Hämta täljaren för ett rationellt tal

en: Get the denominator of a rational number
sv: Hämta nämnaren för ett rationellt tal

en: Greatest common divisor
sv: Största gemensamma nämnare

en: Least common multiplier
sv: Minsta gemensamma faktor

en: Check a number for being a perfect square
sv: Kontrollera om ett tal är en perfekt kvadrat

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
sv: Kontrollera om ett tal är en perfekt potens (a^b)

en: Return the nth prime (up to a limit)
sv: Returnera det n:e primtalet (upp till en gräns)

en: Tests if an integer is even
sv: Testar om ett heltal är jämnt

en: Tests if an integer is odd
sv: Testar om ett heltal är udda

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
sv: Returnera det minsta primtalet som är större än n (om n är positivt)

en: Returns the nth Lucas number
sv: Returnerar det n:e Lucas-talet

en: Returns inverse of n mod m
sv: Returnerar inversen av n mod m

en: Checks divisibility (if m divides n)
sv: Kontrollerar delbarhet (om m delar n)

en: Return n/d but only if d divides n else returns garbage (this is faster than writing n/d)
sv: Returnerar n/d men bara om d delar n, annars returneras skräp (detta är snabbare än att skriva n/d)

en: Tests primality of integers, for numbers greater than 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
sv: Testar primaliteten för heltal, för tal större än 25*10^9 är falska positiva med låg sannolikhet beroende på IsPrimeMillerRabinReps

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
sv: Kör det starka pseudoprimtalstestet bas b på n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
sv: Använd Miller-Rabin-primalitetstestet på n, reps gånger. Sannolikheten för falska positiva är (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Riemann Hypothesis the result is deterministic
sv: Används Miller-Rabin-primalitetstestet på n med tillräckliga baser för att, givet den allmänna Riemann-hypotesen, resultatet ska vara deterministiskt

en: Return factorization of a number as a matrix
sv: Returnera faktoriseringen av ett tal som en matris

en: Returns the maximum of arguments or matrix
sv: Returnera maximum av argument eller matris

en: Returns the minimum of arguments or matrix
sv: Returnera minimum av argument eller matris

en: Division w/o remainder, equivalent to floor(a/b)
sv: Division utan rest, ekvivalent med floor(a/b)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
sv: Beräkna Jacobi-symbolen (a/b) (b måste vara udda)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
sv: Beräkna Jacobi-symbolen (a/b) med Kronecker-tillägget (a/2)=(2/a) när a är udda, eller (a/2)=0 när a är jämnt

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
sv: Beräkna Legendre-symbolen (a/p)

en: Get the real part of a complex number
sv: Hämta den reella delen av ett komplext tal

en: Get the imaginary part of a complex number
sv: Hämta den imaginära delen av ett komplext tal

en: Make an identity matrix of a given size
sv: Skapa en enhetsmatris av en given storlek

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
sv: Skapa en matris med nollor överallt (eller en radvektor)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
sv: Skapa en matris med ettor överallt (eller en radvektor)

en: Append an element to a vector (treating 1x1 matrix as a row vector)
sv: Lägg till ett element till en vektor (behandla 1x1-matris som en radvektor)

en: Get the number of rows of a matrix
sv: Hämta antalet rader i en matris

en: Get the number of columns of a matrix
sv: Hämta antalet kolumner i en matris

en: Is a matrix square
sv: Är en matris kvadratisk

en: Is argument a horizontal or a vertical vector
sv: Är argument en horisontell eller en vertikal vektor

en: Is a matrix upper triangular
sv: Är en matris uppåt triangulär

en: Is a matrix lower triangular
sv: Är en matris nedåt triangulär

en: Is a matrix diagonal
sv: Är en matris diagonal

en: Get the number of elements of a matrix
sv: Hämta antalet element i en matris

en: Get the row echelon form of a matrix
sv: Hämta trappstegsformen av en matris

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
sv: Hämta den radreducerade trappstegsformen av en matris

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
sv: Lös det linjära systemet Mx=V, returnera lösningen V om det finns en unik lösning, returnera null annars. Två extra parametrar kan valfritt användas för att få tag i de reducerade M och V.

en: Get the determinant of a matrix
sv: Hämta determinanten av en matris

en: Return pivot columns of a matrix, that is columns which have a leading 1 in rref form, also returns the row where they occur
sv: Returnera pivotkolumner för en matris, det vill säga kolumner som börjar med 1 i radreducerad trappstegsform, returnerar också raden där de förekommer

en: Get the nullspace of a matrix
sv: Hämta nollrummet för en matris

en: Make new matrix of given size from old one
sv: Gör ny matris med given storlek från en gammal

en: Return the index complement of a vector of indexes
sv: Returnerar indexkomplementet av en vektor med index

en: Get the Hermitian product of two vectors
sv: Hämta den hermiteska produkten av två vektorer

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
sv: Kontrollera om en matris är en matris med tal

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
sv: Kontrollera om en matris är en (icke-komplex) heltalsmatris

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
sv: Kontrollera om en matris är en rationell (icke-komplex) matris

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
sv: Kontrollera om en matris är en reell (icke-komplex) matris

en: Check if a matrix is positive, that is if each element is positive
sv: Kontrollera om en matris är positiv, det vill säga om varje element är positivt

en: Check if a matrix is nonnegative, that is if each element is nonnegative
sv: Kontrollera om en matris är icke-negativ, det vill säga om varje element är icke-negativt

en: Check if a number or a matrix is all zeros
sv: Kontrollera om ett tal eller en matris bara består av nollor

en: Check if a number or a matrix is 1 or identity respectively
sv: Kontrollera om ett tal eller en matris är 1 respektive identitetsmatrisen

en: Returns true if the element x is in the set X (where X is a vector pretending to be a set)
sv: Returnerar true (sant) om elementet x är i mängden X (där X är en vektor som föreställer att vara en mängd)

en: Returns true if X is a subset of Y
sv: Returnerar true (sant) om X är en delmängd av Y

en: Returns a set theoretic difference X-Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sv: Returnerar den mängdteoretiska differensen X-Y (X och Y är vektorer som föreställer att vara mängder)

en: Returns a set theoretic intersection of X and Y (X and Y are vectors pretending to be sets)
sv: Returnerar det mängdteoretiska snittet av X och Y (X och Y är vektorer som föreställer att vara mängder)

en: Check if argument is a null
sv: Kontrollera om argumentet är ett null

en: Check if argument is a number
sv: Kontrollera om argumentet är ett tal

en: Check if argument is a boolean (and not a number)
sv: Kontrollera om argumentet är booleskt (och inte ett tal)

en: Check if argument is a text string
sv: Kontrollera om argumentet är en textsträng

en: Check if argument is a matrix
sv: Kontrollera om argumentet är en matris

en: Check if argument is a function
sv: Kontrollera om argumentet är en funktion

en: Check if argument is a function or an identifier
sv: Kontrollera om argumentet är en funktion eller en identifierare

en: Check if argument is a function reference
sv: Kontrollera om argumentet är en funktionsreferens

en: Check if argument is a complex (non-real) number
sv: Kontrollera om argumentet är ett komplext (icke-reellt) tal

en: Check if argument is a real number
sv: Kontrollera om argumentet är ett reellt tal

en: Check if argument is an integer (non-complex)
sv: Kontrollera om argumentet är ett heltal (icke-komplext)

en: Check if argument is a positive real integer
sv: Kontrollera om argumentet är ett positivt reellt heltal

en: Check if argument is a non-negative real integer
sv: Kontrollera om argumentet är ett icke-negativt reellt heltal

en: Check if argument is a possibly complex integer
sv: Kontrollera om argumentet är ett möjligtvis komplext heltal

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
sv: Kontrollera om argumentet är ett rationellt tal (icke-komplext)

en: Check if argument is a possibly complex rational number
sv: Kontrollera om argumentet är ett möjligtvis komplext rationellt tal

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
sv: Kontrollera om argumentet är ett flyttal (icke-komplext)

en: Add two polynomials (vectors)
sv: Addera två polynom (vektorer)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
sv: Subtrahera två polynom (som vektorer)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
sv: Multiplicera två polynom (som vektorer)

en: Divide polynomial p by q, return the remainder in r
sv: Dividera polynomet p med q, returnera resten i r

en: Take polynomial (as vector) derivative
sv: Ta derivata av polynom (som vektor)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
sv: Ta andraderivata av polynom (som vektor)

en: Trim zeros from a vector pretending to be a polynomial, that is trim trailing zero elements
sv: Trimma nollor från en vektor som föreställer att vara ett polynom, det vill säga trimma bort nollelement

en: Check if a vector is usable as a polynomial
sv: Kontrollera om en vektor är användbar som ett polynom

en: Make string out of a polynomial (as vector)
sv: Skapa sträng av ett polynom (som en vektor)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
sv: Skapa funktion av ett polynom (som en vektor)

en: Find roots of a quadratic polynomial (given as vector of coefficients)
sv: Hitta rötter av ett andragradspolynom (givet som en vektor av koefficienter)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sv: Hämta alla kombinationer av k tal från 1 till n som en vektor av vektorer

en: Get combination that would come after v in call to combinations, first combination should be [1:k].
sv: Hämta kombination som skulle komma efter v i anrop till kombinationer, första kombination skulle vara [1:k].

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sv: Hämta alla permutationer av k tal från 1 till n som en vektor av vektorer

en: Calculate combinations (binomial coefficient)
sv: Beräkna kombinationer (binomialkoefficient)

en: Convert a string to a vector of ASCII values
sv: Konvertera en sträng till en vektor med ASCII-värden

en: Convert a vector of ASCII values to a string
sv: Konvertera en vektor med ASCII-värden till en sträng

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
sv: Konvertera en sträng till en vektor med 0-baserade alfabetvärden (positioner i alfabetsträngen), -1 för okända bokstäver

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
sv: Konvertera en vektor med 0-baserade alfabetvärden (positioner i alfabetsträngen) till en sträng

en: Protect a variable from being modified.  It will be treated as a system defined variable from now on.  Protected parameters can still be modified.
sv: Skydda en variabel från att ändras. Den kommer hädanefter att behandlas som en systemdefinierad variabel. Skyddade parametrar kan fortfarande ändras.

en: Unprotect a variable from being modified.  It will be treated as a user defined variable from now on.
sv: Skydda inte längre en variabel från att ändras. Den kommer hädanefter att behandlas som en användardefinierad variabel.

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
sv: Ställ in flaggor för en funktion, för tillfället ”PropagateMod” och ”NoModuloArguments”

en: Get current modulo from the context outside the function
sv: Hämta aktuell modulo från sammanhanget utanför funktionen

en: Check if a variable or function is defined
sv: Kontrollera om en variabel eller funktion är definierad

en: Undefine a variable (including all locals and globals of the same name)
sv: Avdefiniera en variabel (inklusive alla lokala och globala variabler med samma namn)

en: Undefine all unprotected (user defined) global variables and parameters.  Does not reset or change protected (system) parameters.
sv: Avdefiniera alla icke skyddade (användardefinierade) globala variabler och parametrar. Återställer eller ändrar inte skyddade parametrar (systemparametrar).

en: Mark all currently defined variables as protected.  They will be treated as system defined variables from now on.
sv: Markera alla aktuellt definierade variabler som skyddade. De kommer hädanefter att behandlas som systemdefinierade variabler.

en: Return a vector of all global unprotected (user defined) variable names.
sv: Returnera en vektor av alla globala oskyddade (användardefinierade) variabelnamn.

en: Parse a string (but do not execute)
sv: Tolka en sträng (men exekvera inte)

en: Parse and evaluate a string
sv: Tolka och evaluera en sträng

en: Ask a question and return a string.  Optionally pass in a default.
sv: Ställ en fråga och returnera en sträng. Skicka valfritt med ett standardvärde.

en: Ask a question and present a list of buttons.  Returns the 1-based index of the button pressed (or null on failure).
sv: Ställ en fråga och presentera en lista över knappar. Returnerar indexet med bas 1 för knappen som trycks ned (eller null vid misslyckande).

en: Integration of f by Composite Simpson's Rule on the interval [a,b] with n subintervals with error of max(f'''')*h^4*(b-a)/180, note that n should be even
sv: Integration av f med sammansatt Simpsons regel på intervallet [a,b] med n underintervall med fel högst max(f'''')*h^4*(b-a)/180, observera att n ska vara jämn

en: %s: argument number %d not an integer
sv: %s: argument nummer %d är inte ett heltal

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
sv: %s: argument nummer %d är inte ett heltal eller en matris

en: %s: argument number %d not a number or a matrix
sv: %s: argument nummer %d är inte ett tal eller en matris

en: %s: argument number %d not a nonnegative integer
sv: %s: argument nummer %d är inte ett icke-negativt heltal

en: %s: argument number %d not a nonnegative number
sv: %s: argument nummer %d är inte ett icke-negativt tal

en: %s: argument number %d not a positive integer
sv: %s: argument nummer %d är inte ett positivt heltal

en: %s: argument number %d not a number
sv: %s: argument nummer %d är inte ett tal

en: %s: argument number %d not a boolean
sv: %s: argument nummer %d är inte booleskt

en: %s: argument number %d not a real number
sv: %s: argument nummer %d är inte ett reellt tal

en: %s: argument number %d not a matrix
sv: %s: argument nummer %d är inte en matris

en: %s: argument number %d not a square matrix
sv: %s: argument nummer %d är inte en kvadratisk matris

en: %s: argument number %d not a matrix or null node
sv: %s: argument nummer %d är inte en matris eller nullnod

en: %s: argument number %d not a vector or null node
sv: %s: argument nummer %d är inte en vektor eller nullnod

en: %s: argument number %d not a value only matrix
sv: %s: argument nummer %d är inte en matris med endast värden

en: %s: argument number %d not a value only vector
sv: %s: argument nummer %d är inte en vektor med endast värden

en: %s: argument number %d not a string
sv: %s: argument nummer %d är inte en sträng

en: %s: argument number %d not a function or identifier
sv: %s: argument nummer %d är inte en funktion eller identifierare

en: line %d: %s
sv: rad %d: %s

en: Too many errors! (%d followed)
sv: För många fel! (%d följde)

en: Cannot locate the manual
sv: Kan inte hitta manualen

en: Cannot run lynx/links/w3m to show the manual
sv: Kunde inte köra lynx/links/w3m för att visa handboken

en: Suggested: %s
sv: Föreslaget: %s

en: Out of range!
sv: Utanför området!

en: %s should be between %d and %d, using %d
sv: %s bör vara mellan %d och %d, med %d

en: %s should be greater then or equal to %d, using %d
sv: %s bör vara större än eller lika med %d, med %d

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--help            	Print this help
    	--version         	Print version number
    	--precision=num   	Floating point precision [128]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--chop=num        	Chop small numbers less than 10^-num [20]
    	--chopwhen=num    	But only when other numbers 10^-num or more [5]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]gettext     	Dump help/error strings in fake .c file to
    	                  	stdout (for use with gettext) [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
    	--exec=expr       	Execute an expression
sv: Användning av Genius %s:
    
    genius [flaggor] [filer]
    
    	--help            	Skriv ut denna hjälptext
    	--version         	Skriv ut versionsnummer
    	--precision=tal   	Flyttalsprecision [128]
    	--maxdigits=tal   	Max decimaler att visa (0=ingen gräns) [0]
    	--[no]floatresult 	Alla resultat som flyttal [AV]
    	--[no]scinot      	Resultat i vetenskaplig notation [AV]
    	--[no]fullexp     	Skriv alltid ut fullständiga uttryck [AV]
    	--maxerrors=tal   	Max antal fel att visa (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Skriv ut bråk i blandat format
    	--intoutbase=tal  	Bas för utskrift av heltal [10]
    	--chop=tal        	Klipp små tal mindre än 10^-tal [20]
    	--chopwhen=tal    	Men endast när andra tal 10^-tal eller mer [5]
    	--[no]readline    	Använd readline om det finns tillgängligt [PÅ]
    	--[no]compile     	Kompilera allt och skriv ut det på standard ut [AV]
    	--[no]gettext     	Skriv ut hjälp- och felsträngar i oäkta .c-fil till
    	                  	standard ut (att användas med gettext) [AV]
    	--[no]quiet       	Var tyst i icke-interaktivt läge,
    	                  	(alltid på under kompilering) [AV]
    	--exec=uttr       	Kör ett uttryck

en: Can't specify both an expression and files to execute on the command line
sv: Kan inte ange både ett uttryck samt filer att köra på kommandoraden

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type `manual' or `help'.%s
sv: Genius %s
    %s
    Detta är fri programvara utan NÅGON SOM HELST GARANTI.
    Skriv ”warranty” för licensdetaljer.
    Skriv ”manual” eller ”help” för hjälp.%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
sv: Den enda sak som stör min inlärning är min utbildning.  -- Albert Einstein

en: Can't open file
sv: Kan inte öppna filen

en: Script
sv: Skript

en: _New Program
sv: _Nytt program

en: Create new program tab
sv: Skapa ny programflik

en: _Open...
sv: _Öppna…

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open R_ecent
sv: Öppna t_idigare

en: _Save
sv: _Spara

en: Save current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save All _Unsaved
sv: Spara allt _osparat

en: Save all unsaved programs
sv: Spara alla osparade program

en: Save _As...
sv: Spara so_m…

en: Save to a file
sv: Spara till en fil

en: _Reload from Disk
sv: _Läs om från disk

en: Reload the selected program from disk
sv: Läs om det valda programmet från disk

note: parent flags title GTK_WINDOW (genius_window)
en: _Close
sv: S_täng

en: Close the current file
sv: Stäng den aktuella filen

en: _Load and Run...
sv: _Läs in och kör…

en: Load and execute a file in genius
sv: Läs in och kör fil i genius

en: Save Console Ou_tput...
sv: Spara konsoluts_krift…

en: Save what is visible on the console (including scrollback) to a text file
sv: Spara vad som är synligt på konsolen (inklusive historik) till en textfil

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Copy Answer As Plain Te_xt
sv: Kopiera svaret som vanlig te_xt

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
sv: Kopiera senaste svaret till urklipp som vanlig text

en: Copy Answer As _LaTeX
sv: Kopiera svaret som _LaTeX

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
sv: Kopiera senaste svaret till urklipp som LaTeX

en: Copy Answer As _MathML
sv: Kopiera svaret som _MathML

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
sv: Kopiera senaste svaret till urklipp som MathML

en: Copy Answer As T_roff
sv: Kopiera svaret som T_roff

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
sv: Kopiera senaste svaret till urklipp som Troff-ekvation

en: _Run
sv: _Kör

en: Run current program
sv: Kör aktuellt program

en: _Interrupt
sv: _Avbryt

en: Interrupt current calculation
sv: Avbryt nuvarande beräkning

en: Show _Full Answer
sv: Visa _fullständigt svar

en: Show the full text of last answer
sv: Visa den fullständiga texten för det senaste svaret

en: Show User _Variables
sv: Visa användar_variabler

en: Show the current value of all user variables
sv: Visa det aktuella värdet för alla användarvariabler

en: _Monitor a Variable
sv: _Övervaka en variabel

en: Monitor a variable continuously
sv: Övervaka en variabel kontinuerligt

en: _Plot...
sv: _Graf…

en: Plot functions, vector fields, surfaces, etc...
sv: Skriv ut funktionsgrafer, vektorfält, ytor, etc…

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Go to next tab
sv: Gå till nästa flik

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: Go to previous tab
sv: Gå till föregående flik

en: _Console
sv: _Konsol

en: Go to the console tab
sv: Gå till konsolfliken

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Configure Genius
sv: Konfigurera Genius

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: View the Genius manual
sv: Visa användarhandboken för Genius

en: _Help on Function
sv: _Hjälp för funktion

en: Help on a function or a command
sv: Hjälp för funktion eller kommando

en: _Warranty
sv: _Garanti

en: Display warranty information
sv: Visa garantiinformation

en: _About
sv: _Om

en: About Genius
sv: Om Genius

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Calculator
sv: _Miniräknare

en: E_xamples
sv: E_xempel

en: P_lugins
sv: _Insticksmoduler

en: _Programs
sv: _Program

en: _Settings
sv: _Inställningar

note: parent flags
en: _Help
sv: _Hjälp

en: Interrupt
sv: Avbryt

en: Run
sv: Kör

en: New
sv: Ny

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: Plot
sv: Graf

note: GTK_WINDOW (genius_window) parent flags title
en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Help on Function
sv: Hjälp för funktion

en: Function or command name:
sv: Funktion eller kommandonamn:

en: <b>Help on %s not found</b>
sv: <b>Hjälp för %s hittades inte</b>

en: <b>Help on %s not found</b>
    
    Perhaps you meant %s.
sv: <b>Hjälp för %s hittades inte</b>
    
    Kanske du menade %s.

en: Error
sv: Fel

en: User Variable Listing
sv: Lista över användarvariabler

note: parent flags
en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: %s undefined
sv: %s är odefinierat

note: printed before local variable in certain * context
en: (context %d)
sv: (kontext %d)

en: %s not a user variable
sv: %s är inte en användarvariabel

en: Monitoring: %s
sv: Övervakar: %s

en: Update continuously
sv: Uppdatera kontinuerligt

en: Monitor a Variable
sv: Övervaka en variabel

en: Variable name:
sv: Variabelnamn:

note: error always textbox
en: Full Answer
sv: Fullständigt svar

en: 
    Too many errors! (%d followed)
sv: 
    För många fel! (%d följde)

en: e[01;31mToo many errors! (%d followed)e[0m
sv: e[01;31mFör många fel! (%d följde)e[0m

en: <b>Cannot display help</b>
    
    %s
sv: <b>Kan inte visa hjälpen</b>
    
    %s

en: Nils Barth (initial implementation of parts of the GEL library)
sv: Nils Barth (initial implementation av delar av GEL-biblioteket)

en: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - plotting widgetry)
sv: Adrian E. Feiguin <feiguin@ifir.edu.ar> (GtkExtra - grafritningskomponenter)

en: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Port to GTK3)
sv: Yavor Doganov <yavor@gnu.org> (Portering till GTK3)

en: Genius Mathematical Tool
sv: Genius matematikverktyg

en: The GNOME calculator style edition of the Genius Mathematical Tool.
sv: Utgåvan av Genius matematikverktyg som följer stilen hos GNOME Kalkylator.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
sv: Genius kör något, och dessutom finns det osparade program.
    Är du säker på att du vill avsluta?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
sv: Det finns osparade program, är du säker på att du vill avsluta?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
sv: Genius kör något, är du säker på att du vill avsluta?

en: Are you sure you wish to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Genius Setup
sv: Genius inställningar

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Output
sv: Utskrift

en: Number/Expression output options
sv: Utdatainställningar för tal/uttryck

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
sv: Maximalt antal siffror att skriva ut (0=oändligt)

en: Results as floats
sv: Resultat som flyttal

en: Floats in scientific notation
sv: Flyttal i vetenskaplig notation

en: Always print full expressions
sv: Skriv alltid ut fullständiga uttryck

en: Use mixed fractions
sv: Använd blandade bråk

en: Remember output settings across sessions
sv: Kom ihåg utdatainställningar mellan sessioner

en: Should the output settings in the "Number/Expression output options" frame be remembered for next session.  Does not apply to the "Error/Info output options" frame.
sv: Ska utdatainställningar i ramen ”Utdatainställningar för tal/uttryck” kommas ihåg till nästa session.  Gäller inte för ramen ”Utdatainställningar för fel/information”.

en: Error/Info output options
sv: Utdatainställningar för fel/information

en: Display errors in a dialog
sv: Visa felmeddelanden i en dialog

en: Display information messages in a dialog
sv: Visa informationsmeddelanden i en dialog

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
sv: Maximalt antal fel att visa (0=oändligt)

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
sv: OBSERVERA: Flyttalsprecisionen kommer inte att ändras för redan
    beräknade värden, utan endast nya värden och variabler.

en: Floating point precision (bits)
sv: Flyttalsprecision (bitar)

en: Remember precision setting across sessions
sv: Kom ihåg precisionsinställning mellan sessioner

en: Should the precision setting be remembered for next session.
sv: Ska precisionsinställningen kommas ihåg till nästa session.

en: Terminal options
sv: Terminalalternativ

en: Scrollback lines
sv: Tidigare rader sparade

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Blinking cursor
sv: Blinkande markör

en: Editor
sv: Redigerare

en: Editor options
sv: Redigeraralternativ

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Memory
sv: Minne

en: Limits
sv: Gränser

en: When the limit is reached you will be asked if
    you wish to interrupt the calculation or continue.
    Setting to 0 disables the limit.
sv: Då gränsen har uppnåtts kommer du få frågan
    om du vill avbryta beräkningen eller fortsätta.
    Att ställa in till 0 inaktiverar gränsen.

en: Maximum number of nodes to allocate
sv: Maximalt antal noder att allokera

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
sv: <b>Genius kör något för tillfället.</b>
    
    Försök igen senare eller avbryt den aktuella operationen.

en: GEL files
sv: GEL-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: Cannot open file!
sv: Kan inte öppna fil!

en: Output from
sv: Utskrift från

en: End
sv: Slut

en: Load and Run
sv: Läs in och kör

en: _Load
sv: _Läs in

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

note: context
en: Line: %d
sv: Rad: %d

en: The program you are closing is unsaved, are you sure you wish to close it without saving?
sv: Programmet du stänger är osparat, är du säker på att du vill stänga det utan att spara?

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Open...
sv: Öppna…

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Program is read only
sv: Programmet är skrivskyddat

en: <b>Cannot save file %s</b>
    Details: %s
sv: <b>Kan inte spara filen %s</b>
    Detaljer: %s

en: <b>Cannot save file %s</b>
sv: <b>Kan inte spara filen %s</b>

en: Save new programs by "Save As..." first!
sv: Spara nya program med ”Spara som…” först!

en: Some read-only programs are modified.  Use "Save As..." to save them to a new location.
sv: Några skrivskyddade program har ändrats. Använd ”Spara som…” för att spara dem till en ny plats.

en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
sv: <b>Kan inte spara filen</b>
    Detaljer: %s

en: <b>Cannot save file</b>
sv: <b>Kan inte spara filen</b>

en: Save As...
sv: Spara som…

en: Save Console Output...
sv: Spara konsolutskrift…

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
sv: <b>Inget program valt.</b>
    
    Skapa ett nytt program eller välj en befintlig flik i flikhäftet.

en: Cannot open pipe: %s
sv: Kan inte öppna rör: %s

en: <b>Cannot execute program</b>
    
    Cannot fork.
sv: <b>Kan inte starta program</b>
    
    Kan inte grena process.

en: <b>Error executing program</b>
    
    There was an error while writing the
    program to the engine.
sv: <b>Fel vid körning av program</b>
    
    Det uppstod ett fel då programmet
    skulle skrivas till motorn.

en: Memory (node number) limit has been reached, interrupt the computation?
sv: Gräns för minne (nodnummer) har uppnåtts, avbryt beräkningen?

note: error always textbox textbox_title bind_response wrap
en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
sv: Kan inte köra genius-readline-helper-fifo!

en: Readline helper died, weird.  Trying to recover, things may be odd.
sv: Readline-hjälpare dog, märkligt. Försöker komma tillbaka, saker kan vara udda.

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
sv: 
    Obs: Kompilerad utan GtkSourceView (bättre källkodsredigerare)

note: parent
en: Cannot find the library file, genius installation may be incorrect
sv: Kan inte hitta biblioteksfilen, genius är kanske inte korrekt installerat

note: parent
en: A file .genius in the home directory exists, but it should be a directory. Genius will not be able to save preferences.
sv: En fil med namnet .genius finns i hemkatalogen, men det borde vara en katalog. Genius kommer inte kunna spara inställningar.

en: Console
sv: Konsol

en: %sGenius %s%s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `%swarranty%s'.
    For help type `%smanual%s' or `%shelp%s'.%s
sv: %sGenius %s%s
    %s
    Detta är fri programvara utan NÅGON SOM HELST GARANTI.
    Skriv ”%swarranty%s” för licensdetaljer.
    Skriv ”%smanual%s” eller ”%shelp%s” för hjälp.%s

en: Genius Math Tool
sv: Genius matteverktyg

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
sv: Genius matematikverktyg och miniräknare

en: Mathematics;Matrix;Vector;Linear Algebra;Calculus;Plot;Plotting;Graph;Graphing;Function;Number Theory;
sv: Matematik;Matris;Vektor;Linjär algebra;Infinitesimalkalkyl;Plott;Plottning;Graf;Grafritning;Funktion;Talteori;

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate about %s axis:
sv: Rotera kring %s-axel:

en: Rotate about dependent axis:
sv: Rotera kring beroende axel:

en: Print
sv: Skriv ut

en: _Print
sv: S_kriv ut

en: Print command:
sv: Utskriftskommando:

en: Cannot open temporary file, cannot print.
sv: Kan inte öppna temporärfil, kan inte skriva ut.

en: Printing failed
sv: Utskrift misslyckades

en: Printing failed: %s
sv: Utskrift misslyckades: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
sv: Filen finns redan. Skriva över den?

en: Export failed
sv: Export misslyckades

en: Export encapsulated postscript
sv: Exportera inbäddad postscript

en: Export postscript
sv: Exportera postscript

en: Export PDF
sv: Exportera PDF

en: Export PNG
sv: Exportera PNG

en: Missing ps2pdf command, perhaps ghostscript is not installed.
sv: Saknar ps2pdf-kommando, kanske är inte ghostscript installerat.

en: EPS files
sv: EPS-filer

en: PS files
sv: PS-filer

en: PDF files
sv: PDF-filer

en: PNG files
sv: PNG-filer

en: Generate preview in EPS file (with ps2epsi)
sv: Generera förhandsgranskning i EPS-fil (med ps2epsi)

en: Solver
sv: Lösare

en: Clea_r solutions
sv: _Rensa lösningar

en: _Plot solution
sv: R_ita lösning

en: Clicking on the graph window now will draw a solution according to the parameters set below, starting at the point clicked.  To be able to zoom by mouse again, close this window.
sv: Att klicka på graffönstret nu kommer rita ut en lösning enligt parametrarna inställda nedan, med början på den klickade punkten. Stäng detta fönster för att kunna zooma med musen igen.

en: X increment:
sv: X-inkrement:

en: T increment:
sv: T-inkrement:

en: T interval length:
sv: T-intervallängd:

en: Point x:
sv: Punkt x:

note: title GTK_WINDOW (genius_window) parent flags
en: _Stop
sv: _Stoppa

en: _Graph
sv: _Graf

en: _Print...
sv: _Skriv ut…

en: _Export postscript...
sv: _Exportera postscript…

en: E_xport encapsulated postscript...
sv: E_xportera inbäddad postscript…

en: Export P_DF...
sv: Exportera P_DF…

en: Export P_NG...
sv: Exportera P_NG…

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: Zoom _out
sv: Zooma _ut

en: Zoom _in
sv: Zooma _in

en: _Fit dependent axis
sv: _Passa till beroende axel

en: _Reset to original zoom
sv: Åte_rställ till ursprunglig zoomning

en: _View
sv: _Visa

en: _Reset angles
sv: _Återställ vinklar

en: _Top view
sv: _Vy ovanifrån

en: R_otate axis...
sv: R_otera axel…

en: Start rotate _animation...
sv: Börja rotera _animering…

en: Stop rotate a_nimation...
sv: Sluta rotera _animering…

en: _Solver
sv: Lö_sare

en: _Solver...
sv: Lö_sare…

en: _Clear solutions
sv: _Rensa lösningar

en: Errors during plotting (possibly harmless), see the console.
sv: Fel under grafritning (möjligen ofarligt), se konsolen.

en: Function
sv: Funktion

en: Function #%d
sv: Funktion nr %d

en: Graph limits not given as a 4-vector
sv: Grafgränserna är inte angivna som en 4-vektor

en: Graph limits not given as numbers
sv: Grafgränserna är inte angivna som tal

en: Graph limits not given as a 2-vector
sv: Grafgränserna är inte angivna som en 2-vektor

en: Graph limits not given as a 6-vector
sv: Grafgränserna är inte angivna som en 6-vektor

en: Ticks must be between 2 and 200
sv: Skalstreck måste vara mellan 2 och 200

en: Ticks not given as numbers
sv: Skalstreck inte angivna som tal

en: Ticks not given as a number or a 2-vector
sv: Skalstreck är inte angivna som ett tal eller en 2-vektor

en: Type in function name or expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that gives the slope at the point (%s,%s).
sv: Skriv ett funktionsnamn eller uttryck med variablerna %s och %s ( eller variabeln %s, som blir %s=%s+i%s) som ger riktningen i punkten (%s,%s).

en: %s from:
sv: %s från:

en: %s increment:
sv: %s-inkrement:

en: %s interval length:
sv: %s-intervallängd:

en: Point %s:
sv: Punkt %s:

en: Type in function names or expressions involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) that give the d%s/d%s and d%s/d%s of the autonomous system to be plotted at the point (%s,%s).
sv: Skriv funktionsnamn eller uttryck som beror på variablerna %s och %s (eller variabeln %s, som blir %s=%s+i%s) som ger d%s/d%s och d%s/d%s för det autonoma systemet som ska ritas vid punkten (%s,%s).

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them
sv: Skriv funktionsnamn eller uttryck med %s-variabeln i fälten nedan för att rita dem

en: Type in function names or expressions involving the %s variable in the boxes below to graph them.  Either fill in both boxes with %s= and %s= in front of them giving the %s and %s coordinates separately, or alternatively fill in the %s= box giving %s and %s as the real and imaginary part of a complex number.
sv: Skriv in funktionsnamn eller uttryck med %s-variabeln i rutorna nedan för att rita ut dem. Fyll antingen i rutorna med %s= och %s= framför dem för att ge koordinaterna %s och %s separat, eller alternativt kan du fylla i fältet %s= med %s och %s som real- och imaginärdelen av ett komplext tal.

en: Parameter %s from:
sv: Parameter %s från:

en: Type a function name or an expression involving the %s and %s variables (or the %s variable which will be %s=%s+i%s) in the boxes below to graph them.  Functions with one argument only will be passed a complex number.
sv: Skriv ett funktionsnamn eller uttryck som beror på variablerna %s och %s ( eller variabeln %s, som blir %s=%s+i%s) i fälten nedan för att rita dem. Funktioner med endast ett argument kommer ges ett komplext tal.

en: Change variable names
sv: Ändra variabelnamn

en: Some values were illegal
sv: Några värden var ogiltiga

en: independent variable (x):
sv: oberoende variabel (x):

en: dependent variable (y):
sv: beroende variabel (y):

en: complex variable (z = x+iy):
sv: komplex variabel (z = x+iy):

en: parameter variable (t):
sv: parametervariabel (t):

en: independent variable (y):
sv: oberoende variabel (y):

en: independent complex variable (z = x+iy):
sv: oberoende komplex variabel (z = x+iy):

en: _Functions / Expressions
sv: _Funktioner / Uttryck

note: t range
en: Parameter t from:
sv: Parameter t från:

en: to:
sv: till:

en: by:
sv: ökning:

en: Pa_rametric
sv: Pa_rametrisk

note: # of ticks
en: Vertical ticks:
sv: Vertikala skalstreck:

note: # of ticks
en: Horizontal ticks:
sv: Horisontella skalstreck:

en: Sl_ope field
sv: R_iktningsfält

note: Normalize the arrow length?
en: _Normalize arrow length (do not show size)
sv: _Normalisera pillängd (visa inte storlek)

en: _Vector field
sv: _Vektorfält

note: draw legend?
en: _Draw legend
sv: _Rita ut förklaring

note: draw axis labels?
en: Draw axis labels
sv: Rita axeletiketter

note: change varnames
en: Change variable names...
sv: Ändra variabelnamn…

note: plot window * Plot window frame
en: Plot Window
sv: Graffönster

note: * X range
en: X from:
sv: X från:

note: * Y range
en: Y from:
sv: Y från:

note: fit dependent axis?
en: Fit dependent axis
sv: Passa till beroende axel

en: Function / Expression
sv: Funktion / Uttryck

note: * Z range
en: Dependent axis from:
sv: Beroende axel från:

en: Function _line plot
sv: _Linjegraf för funktion

en: _Surface plot
sv: _Ytgraf

en: Empty value as range value
sv: Tomt värde som intervallvärde

en: Genius is executing something already
sv: Genius kör redan något

en: Cannot parse range value
sv: Kan inte tolka intervallvärde

en: Cannot execute range value
sv: Kan inte exekvera intervallvärde

en: Range value not a value
sv: Intervallvärdet är inte ett värde

en: Cannot convert range value to a reasonable real number
sv: Kan inte konvertera intervallvärdet till ett rimligt reellt tal

en: No functions to plot or no functions could be parsed
sv: Inga funktioner att rita, eller inga funktioner kunde tolkas

en: Invalid %s range
sv: Ogiltigt %s-intervall

en: Invalid dependent range
sv: Ogiltigt beroende intervall

en: Only specify %s and %s, or %s, not all at once.
sv: Ange bara %s och %s, eller %s, inte alla på en gång.

en: Create Plot
sv: Skapa graf

en: _Plot
sv: _Graf

en: %s: Plotting in progress, cannot call %s
sv: %s: Grafritning pågår, kan inte anropa %s

en: %s: argument not a function
sv: %s: argumentet är inte en funktion

en: %s: only one function supported
sv: %s: endast en funktion stöds

en: Graph limits not given as a 4-vector or a 6-vector
sv: Grafgränserna är inte angivna som en 4-vektor eller en 6-vektor

en: %s: invalid X range
sv: %s: ogiltigt X-intervall

en: %s: invalid Y range
sv: %s: ogiltigt Y-intervall

en: %s: invalid Z range
sv: %s: ogiltigt Z-intervall

en: %s: dx must be positive
sv: %s: dx måste vara positiv

en: %s: Slope field not active
sv: %s: Riktningsfält ej aktivt

en: %s: dt must be positive
sv: %s: dt måste vara positiv

en: %s: tlen must be positive
sv: %s: tlen måste vara positiv

en: %s: Vector field not active
sv: %s: Vektorfält ej aktivt

en: %s: First argument must be a function
sv: %s: första argumentet måste vara en funktion

en: %s: First two arguments must be functions
sv: %s: första två argumenten måste vara funktioner

en: %s: only up to 10 functions supported
sv: %s: endast upp till 10 funktioner stöds

en: Graph limits not given as a 2-vector or a 4-vector
sv: Grafgränserna är inte angivna som en 2-vektor eller en 4-vektor

en: %s: invalid T range
sv: %s: ogiltigt T-intervall

en: %s: Not in line plot mode.  Perhaps run LinePlot or LinePlotClear first.
sv: %s: Inte i linegrafsläge. Kör kanske LinePlot eller LinePlotClear först.

en: %s: Points should be given as a real, n by 2 matrix with columns for x and y, n>=%d, or as a complex valued n by 1 matrix
sv: %s: Punkter ska anges som en reell n×2-matris med kolumner för x och y, n>=%d, eller som en komplexvärd n×1-matris

en: %s: If points are given as an n by 2 matrix, then this matrix must be real
sv: %s: Om punkter anges som en n×2-matris så måste denna matris vara reell

en: %s: Points should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y and z, n>=%d
sv: %s: Punkter ska anges som en reell n×3-matris med kolumner för x, y och z, n>=%d

en: %s: No color specified
sv: %s: Ingen färg angiven

en: %s: Cannot parse color '%s'
sv: %s: Kan inte tolka färgen ”%s”

en: %s: A vector giving color should be a 3-vector of real numbers between 0 and 1
sv: %s: En vektor som anger färg ska vara en 3-vektor av reella tal mellan 0 och 1

en: %s: Warning: Values for red, green, or blue out of range (0 to 1), I will clip them to this interval
sv: %s: Varning: Värden för röd, grön eller blå utanför område (0 till 1), jag kommer beskära dem till detta intervall

en: %s: Color must be a string or a three-vector of rgb values (between 0 and 1)
sv: %s: Färg måste vara en sträng eller en 3-vektor av rgb-värden (mellan 0 och 1)

en: %s: Wrong number of arguments
sv: %s: Fel antal argument

en: %s: No thickness specified
sv: %s: Ingen tjocklek angiven

en: %s: No window specified
sv: %s: Inget fönster angivet

en: %s: arrow style should be "origin", "end", "both", or "none"
sv: %s: pilstil ska vara ”origin”, ”end”, ”both”, eller ”none”

en: %s: No legend specified
sv: %s: Ingen förklaring angiven

en: %s: Legend must be a string
sv: %s: Förklaring måste vara en sträng

en: %s: Unknown style: %s
sv: %s: Okänd stil: %s

en: %s: Bad parameter
sv: %s: Felaktig parameter

en: %s: Unknown style
sv: %s: Okänd stil

en: %s: Surface should be given as a real, n by 3 matrix with columns for x, y, z, where n>=3
sv: %s: Yta ska anges som en reell n×3-matris med kolumner för x, y, z, där n>=3

en: %s: argument not a matrix of data
sv: %s: argumentet är inte en matris med data

en: %s: Surface grid data should be given as a real matrix
sv: %s: Ytrutnätsdata ska anges som en reell matris

en: %s: first argument not a matrix of data
sv: %s: första argumentet är inte en matris med data

en: %s: second argument not a 4 or 6 element vector of limits
sv: %s: andra argumentet är inte en 4- eller 6-elementvektor med gränser

en: %s: too many arguments or last argument not a string label
sv: %s: för många argument eller sista argumentet inte en strängetikett

en: %s: first argument not a nonempty string
sv: %s: första argumentet inte en icke-tom sträng

en: %s: type not specified and filename has no extension
sv: %s: typ ej angiven och filnamn har ingen filändelse

en: %s: second argument not a nonempty string
sv: %s: andra argumentet är inte en icke-tom sträng

en: %s: plot canvas not active, cannot export
sv: %s: rityta för graf inte aktiv, kan inte exportera

en: %s: export failed
sv: %s: export misslyckades

en: %s: unknown file type, can be "png", "eps", or "ps".
sv: %s: okänd filtyp, kan vara "png", "eps" eller "ps".

en: Variable names not given in a 4-vector
sv: Variabelnamn är inte angivna i en 4-vektor

en: Variable names should be strings
sv: Variabelnamn ska vara strängar

en: Variable names must be valid identifiers
sv: Variabelnamn måste vara giltiga identifierare

en: Variable names must be mutually distinct
sv: Variabelnamn måste vara ömsesidigt distinkta

en: Variable names not given in a 3-vector
sv: Variabelnamn är inte angivna i en 3-vektor

en: Plotting
sv: Grafritning

note: internal
en: Plot a function with a line.  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
sv: Rita en funktion med en linjegraf. Först kommer funktionerna (upp till 10) och sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric function with a line.  First come the functions for x and y then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sv: Rita en parametrisk funktion med en linjegraf. Först kommer funktionerna för x och y och sedan valfritt t-gränserna som t1,t2,tinc, sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2

en: Plot a parametric complex valued function with a line.  First comes the function that returns x+iy then optionally the t limits as t1,t2,tinc, then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sv: Rita en parametrisk komplexvärd funktion med en linjegraf. Först kommer funktionen som returnerar x+iy sedan valfritt t-gränserna som t1,t2,tinc, sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2

en: Draw a slope field.  First comes the function dy/dx in terms of x and y (or a complex z) then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sv: Rita ett riktningsfält. Först kommer funktionen dy/dx uttryckt i x och y (eller ett komplext z) och sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2

en: Draw a vector field.  First come the functions dx/dt and dy/dt in terms of x and y then optionally the limits as x1,x2,y1,y2
sv: Rita ett vektorfält. Först kommer funktionerna dx/dt och dy/dt uttryckt i x och y och sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2

en: Draw a solution for a slope field starting at x,y and using dx as increment
sv: Rita ut en lösning för ett riktningsfält med start vid x,y och med dx som inkrement

en: Clear all the slopefield solutions
sv: Rensa alla riktningsfältslösningar

en: Draw a solution for a vector field starting at x,y, using dt as increment for tlen units
sv: Rita ut en lösning för ett vektorfält med start vid x,y och med dt som inkrement för tlen-enheter

en: Clear all the vectorfield solutions
sv: Rensa alla vektorfältslösningar

en: Plot a surface function which takes either two arguments or a complex number.  First comes the function then optionally limits as x1,x2,y1,y2,z1,z2
sv: Rita en funktion som tar antingen två värden eller ett komplext värde. Först kommer funktionen, sedan valfritt gränserna som x1,x2,y1,y2,z1,z2

en: Show the surface (3d) plot window and clear out functions
sv: Visa det (3-dimensionella) ytgrafsfönstret och rensa funktioner

en: Plot surface data given as n by 3 matrix (n>=3) of data with each row being x,y,z.  Optionally can pass a label string and limits.  If no limits passed, limits computed from data.
sv: Rita ut ytdata givet som en n×3-matris (n>=3) med data där varje rad är x,y,z.  Valfritt kan en etikettsträng och gränser skickas med.  Om inga gränser skickas räknas gränser ut från data.

en: Plot surface data given as a matrix (where rows are the x coordinate and columns are the y coordinate), the limits are given as [x1,x2,y1,y2] or optionally [x1,x2,y1,y2,z1,z2], and optionally a string for the label.
sv: Rita ut ytdata givet som en matris (där raderna är x-koordinaten och kolumnerna är y-koordinaten), gränserna anges som [x1,x2,y1,y2] eller valfritt [x1,x2,y1,y2,z1,z2], och valfritt en sträng för etiketten.

en: Draw a line from x1,y1,z1 to x2,y2,z2 on the surface (3d) plot.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 can be replaced by a n by 3 matrix for a longer line
sv: Rita ut en linje från x1,y1,z1 till x2,y2,z2 i den (3-dimensionella) ytgrafen.  x1,y1,z1,x2,y2,z2 kan ersättas med en n×3-matris för en längre linje

en: Draw a point at x,y,z on the surface (3d) plot.  x,y,z can be replaced by a n by 3 matrix for more points.
sv: Rita ut en punkt på x,y,z i den (3-dimensionella) ytgrafen.  x,y,z kan ersättas med en n×3-matris för fler punkter.

en: Show the line plot window and clear out functions
sv: Visa linjegrafsfönstret och rensa funktioner

en: Draw a line from x1,y1 to x2,y2.  x1,y1,x2,y2 can be replaced by a n by 2 matrix for a longer line.
sv: Rita ut en linje från x1,y1 till x2,y2.  x1,y1,x2,y2 kan ersättas med en n×2-matris för en längre linje.

en: Draw a point at x,y.  x,y can be replaced by a n by 2 matrix for more points.
sv: Rita ut en punkt på x,y.  x,y kan ersättas med en n×2-matris för fler punkter.

en: Freeze the plot canvas, that is, inhibit drawing
sv: Frys grafens rityta, det vill säga förhindra ritande

en: Thaw the plot canvas and redraw the plot immediately
sv: Töa upp grafens rityta och rita om grafen omedelbart

en: Raise the plot window, and create the window if necessary
sv: Höj graffönstret, och skapa fönstret om nödvändigt

en: Wait for a click on the line plot window, return the location.
sv: Vänta på ett klick på linjegrafsfönstret, returnera platsen.

en: Return current mouse location on the line plot window.
sv: Returnera aktuell plats för musen i linjegrafsfönstret.

en: Export the current contents of the plot canvas to a file.  The file type is given by the string type, which can be "png", "eps", or "ps".
sv: Exportera de aktuella innehållen för grafens rityta till en fil. Filtypen anges av strängtypen, som kan vara "png", "eps" eller "ps".

en: Number of slopefield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sv: Antal skalstreck för riktningsfält som en vektor [vertikalt, horisontellt].

en: Number of vectorfield ticks as a vector [vertical,horizontal].
sv: Antal skalstreck för vektorfält som en vektor [vertikalt, horisontellt].

en: Default names used by all 2D plot functions.  Should be a 4 vector of strings or identifiers [x,y,z,t].
sv: Standardnamn som används av alla 2D-graffunktioner. Ska vara en 4-vektor av strängar eller identifierare [x,y,z,t].

en: Default names used by surface plot functions.  Should be a 3 vector of strings or identifiers [x,y,z] (where z=x+iy and not the dependent axis).
sv: Standardnamn använt av ytgrafsfunktioner. Ska vara en 3-vektor av strängar eller identifierare [x,y,z] (där z=x+iy och inte den beroende axeln).

en: Normalize vectorfields if true.  That is, only show direction and not magnitude.
sv: Normalisera vektorfält om sant. Det vill säga, visa endast riktning och inte magnitud.

en: If to draw legends or not on line plots.
sv: Huruvida förklaringar ska ritas ut för linjegrafer.

en: If to draw axis labels on line plots.
sv: Huruvida axeletiketter ska ritas ut för linjegrafer.

en: If to draw legends or not on surface plots.
sv: Huruvida förklaringar ska ritas ut för ytgrafer.

en: Line plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
sv: Linjegrafsfönster (gränser) som en 4-vektor på formen [x1,x2,y1,y2]

en: Surface plotting window (limits) as a 6-vector of the form [x1,x2,y1,y2,z1,z2]
sv: Ytgrafsfönster (gränser) som en 6-vektor på formen [x1,x2,y1,y2,z1,z2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
sv: Determinanten på en icke-rektangulär matris är odefinierad

en: Trying to increment a nonvalue
sv: Försöker att inkrementera ett icke-värde

en: Integer exponent too large to compute
sv: Heltalsexponenten för stor för att beräknas

en: Can't do modulo of floats or rationals!
sv: Kan inte räkna modulo på flyttal eller rationella tal!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
sv: Kan inte göra SGD (GCD) på flyttal eller rationella tal!

en: Can't modulo invert non integers!
sv: Kan inte moduloinvertera icke-heltal!

en: Can't get Jacobi symbols of floats or rationals!
sv: Kan inte få reda på Jacobi-symboler för flyttal eller rationella tal!

en: Can't get Legendre symbols of floats or rationals!
sv: Kan inte få reda på Legendre-symboler för flyttal eller rationella tal!

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
sv: Kan inte få reda på Jacobi-symbol med Kronecker-tillägg för flyttal eller rationella tal!

en: Lucas must get an integer argument!
sv: Lucas måste få ett heltalsargument!

en: Number too large to compute Lucas number!
sv: Talet för stort för att beräkna Lucastal!

en: No such thing as negative Lucas numbers!
sv: Negativa Lucastal finns inte!

en: Cannot get next prime after non-integer!
sv: Kan inte få nästa primtal efter icke-heltal!

en: %s: can't work on non-integers!
sv: %s: kan inte arbeta med icke-heltal!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
sv: Kan inte beräkna fakultet för rationella tal eller flyttal!

en: Number too large to compute factorial!
sv: Talet för stort för att beräkna fakultet!

en: Can't do factorials of negative numbers!
sv: Kan inte beräkna fakulteter av negativa tal!

en: Can't do binomials of rationals or floats!
sv: Kan inte göra binom av rationella tal eller flyttal!

en: %s: Bad types for mod power
sv: %s: Felaktiga typer för mod-exponent

en: Can't invert %s modulo %s in %s
sv: Kan inte invertera %s modulo %s i %s

en: Can't make random integer from a non-integer
sv: Kan inte skapa slumpheltal från icke-heltal

en: Range for random integer must be positive
sv: Intervall för slumpheltal måste vara positivt

en: Can't get numerator of floating types
sv: Kan inte få täljare för flyttyper

en: Invalid integer format
sv: Ogiltigt heltalsformat

en: Can't compare complex numbers
sv: Kan inte jämföra komplexa tal

en: Can't modulo complex numbers
sv: Kan inte räkna modulo på komplexa tal

en: Inverse of %s modulo %s not found!
sv: Inversen av %s modulo %s hittades inte!

en: Can't do modulo invert on complex numbers
sv: Kan inte moduloinvertera på komplexa tal

en: Can't GCD complex numbers
sv: Kan inte räkna SGD (GCD) på komplexa tal

en: Can't LCM complex numbers
sv: Kan inte räkna MGM (LCM) på komplexa tal

en: Can't get Jacobi symbols of complex numbers
sv: Kan inte få reda på Jacobi-symboler för komplexa tal

en: Can't get Legendre symbols of complex numbers
sv: Kan inte få reda på Legendre-symboler för komplexa tal

en: Can't get Jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
sv: Kan inte få reda på Jacobi-symbol med Kronecker-tillägg för komplexa tal

en: Can't get Lucas number for complex numbers
sv: Kan inte få reda på Lucas-tal för komplexa tal

en: Can't get next prime for complex numbers
sv: Kan inte få reda på nästa primtal för komplexa tal

en: %s: can't work on complex numbers
sv: %s: kan inte arbeta med komplexa tal

en: %s: can't take logarithm of 0
sv: %s: kan inte logaritmera 0

en: arctan2 not defined for complex numbers
sv: arctan2 inte definierad för komplexa tal

en: Can't make random integer out of a complex number
sv: Kan inte skapa slumpheltal utav ett komplext tal

en: Can't make factorials of complex numbers
sv: Kan inte skapa fakultet av komplexa tal

en: Can't make binomials of complex numbers
sv: Kan inte skapa binom av komplexa tal

en: Can't determine type of a complex number
sv: Kan inte bestämma typen på komplexa tal

en: Can't convert complex number into integer
sv: Kan inte konvertera komplexa tal till heltal

en: Can't convert real number to integer
sv: Kan inte konvertera reella tal till heltal

en: Integer too large for this operation
sv: Heltal för stort för denna operation

en: Can't convert complex number into a double
sv: Kan inte konvertera komplext tal till dubbelprecisionsflyttal

en: Can't convert real number to double
sv: Kan inte konvertera reellt tal till dubbelprecision

en: Number too large for this operation
sv: Talet för stort för denna operation

en: ERROR: local statement not the first statement in function definition
sv: FEL: lokal sats inte första satsen i funktionsdefinition

en: Can't open plugin!
sv: Kan inte öppna insticksmodul!

en: Can't initialize plugin!
sv: Kan inte initiera insticksmodul!

en: %s: '%s' not a function of one variable
sv: %s: ”%s” är inte en funktion av en variabel

en: %s: Cannot differentiate the '%s' function
sv: %s: kan inte differentiera funktionen ”%s”

en: Symbolic Operations
sv: Symboliska operationer

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable.
sv: Försök att symboliskt differentiera funktionen f, där f är en funktion av en variabel.

en: Attempt to symbolically differentiate the function f, where f is a function of one variable, returns null if unsuccessful but is silent.
sv: Försök att symboliskt differentiera funktionen f, där f är en funktion av en variabel, returnerar null vid misslyckande men är tyst.

en: This is the test-plugin function
sv: Detta är testinsticksmodulsfunktionen

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
sv: Du har öppnat testinsticksmodulen!
    
    Vi kommer att beräkna 2+2 som en demonstration
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
sv: I nästa trick kommer jag att lägga till en funktion med namnet TestPluginFunction

en: That's it, isn't this fun
sv: Det är det hela, är inte detta roligt

en: Stack underflow!
sv: Stackunderspill!

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja
