gettext-examples 0.19.4.73 - en to fi translation catalogue (18 entries)

en: Hello, world!
fi: Terve maailma!

en: This program is running as process number %d.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on %d.

en: <big>Hello world!</big>
    This program is running as process number <b>%d</b>.
fi: <big>Hei maailma!</big>
    Tämän ohjelman prosessinumero on <b>%d</b>.

en: <big><u>This is another text</u></big>
fi: <big><u>Tämä on toinen teksti</u></big>

en: <big><i>This is yet another text</i></big>
fi: <big><i>Tämä on vielä toinen teksti</i></big>

en: Hello
fi: Hei

en: Example Application
fi: Esimerkkisovellus

en: Update text
fi: Päivitä teksti

en: Use XML markup
fi: Käytä XML-merkintäkieltä

en: Whether to use XML markup in the text.
fi: Käytetäänkö XML-merkintäkieltä tekstissä.

en: This program is running as process number %1.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on %1.

en: Hello example
fi: Tervehdysesimerkki

en: Hello world example
fi: Terve maailma -esimerkki

en: This program is running as process number $pid.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on $pid.

en: This program is running as process number %(pid)d.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on %(pid)d.

en: This program is running as process number ~D.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on ~D.

en: This program is running as process number {0}.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on {0}.

en: This program is running as process number {pid}.
fi: Tämän ohjelman prosessinumero on {pid}.
