gettext-examples-0.20.2 - en to hr translation catalogue (18 entries)

en: Hello, world!
hr: Pozdrav, svijete!

en: This program is running as process number %d.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj %d.

en: <big>Hello world!</big>
    This program is running as process number <b>%d</b>.
hr: <big>Pozdrav, svijete!</big>
    Ovaj program se izvršava kao proces broj <b>%d</b>.

en: <big><u>This is another text</u></big>
hr: <big><u>Ovo je drukčiji tekst</u></big>

en: <big><i>This is yet another text</i></big>
hr: <big><i>A ovo je još drukčiji tekst</i></big>

en: Hello
hr: Pozdrav

en: Example Application
hr: Primjer uporabe

en: Update text
hr: Ažuriranje teksta

en: Use XML markup
hr: Uporaba XML oznaka

en: Whether to use XML markup in the text.
hr: Koristiti li XML oznaku u tekstu.

en: This program is running as process number %1.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj %1.

en: Hello example
hr: Primjer pozdrava

en: Hello world example
hr: Primjer pozdrava svijetu

en: This program is running as process number $pid.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj $pid.

en: This program is running as process number %(pid)d.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj %(pid)d.

en: This program is running as process number ~D.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj ~D.

en: This program is running as process number {0}.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj {0}.

en: This program is running as process number {pid}.
hr: Ovaj program se izvršava kao proces broj {pid}.
