gftp master - en to ja translation catalogue (531 entries)

en: Invalid URL %s
ja: URL %s は無効です

en: Error: Invalid line %s in cache index file
ja: エラー: キャッシュのインデックス・ファイルにおかしな行 %s があります

en: Error: Could not make directory %s: %s
ja: エラー: フォルダ %s を作成できません: %s

en: Error: Cannot create temporary file: %s
ja: エラー: 作業用ファイルを生成できません: %s

en: Error closing file descriptor: %s
ja: ファイルを閉じる際にエラー: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
ja: エラー: ファイル %s をシークできません: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
ja: エラー: ローカルファイル %s を開けません: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
ja: エラー: ソケットに書き込めませんでした: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
ja: エラー: ソケットから読み込めませんでした: %s

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
ja: gFTP エラー:ブックマークのファイル名 %s が無効です

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
ja: gFTP エラー: マスター・ブックマークのファイル %s が見つかりません

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
ja: gFTP エラー: ブックマーク・ファイル %s を開けません: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
ja: gFTP 警告 : ブックマーク・ファイルの %d 行をスキップします: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
ja: gFTP 警告: %d 行は引数が足りません

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
ja: このセクションはローカル・サブネットのホストを指定します。プロキシサーバを介さないようにすることも可能です。書き方: dont_use_proxy=.ドメイン または dont_use_proxy=ネットワーク番号/ネットマスク

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
ja: ext=ファイル拡張子:XPM ファイル:アスキー(A)またはバイナリ(B):ビュワープログラム。注記: すべての引数でファイルの拡張子は省略可能です

en: gFTP Error: Bad config file name %s
ja: gFTP エラー: 不正な設定ファイル名 %sです

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
ja: gFTP エラー: フォルダ %s を作成できません: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
ja: gFTP エラー: マスター設定ファイル %s が見つかりません

en: Did you do a make install?
ja: make install を行いましたか?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
ja: gFTP エラー: 設定ファイル %s が開けません: %s

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
ja: 設定ファイルの %d 行のエラーを解析したため強制終了します

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
ja: gFTP 警告: 設定ファイルの %d 行をスキップします: %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
ja: gFTP エラー: ログ・ファイル名 %s は無効です

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
ja: gFTP 警告: %s を書き込みモードで開けません: %s

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
ja: gFTP のブックマーク・ファイル。Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org> 注意: このファイルに追加したコメントは上書きされます

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
ja: 注意: このファイルに含まれているパスワードは暗号化されていますが、このアルゴリズムはセキュアではありません。これは単に、このファイルを編集している間に、あなたの肩越しからパスワードを簡単に盗み見されないようにするものです。この前に、すべてのパスワードが通常のファイルへ格納されています。

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
ja: gFTP の設定ファイル。Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org> 注意: このファイルに追加した設定は上書きされます。(*) がついている行はコメント扱いで、gFTP 内部で変更することはできません

en: <unknown>
ja: <不明>

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
ja: 致命的な gFTP エラー: 設定オプション '%s' がグローバル・ハッシュ・テーブルの中にありません

en: Error: Cannot upload file %s
ja: エラー: ファイル %s をアップロードできません

en: Error: Cannot write to file %s: %s
ja: エラー: ファイル %s に書き込めません: %s

en: Error: Error closing file: %s
ja: エラー: ファイルのクローズ中にエラーがありました: %s

en: Corrupted file listing from FSP server %s
ja: FSP サーバ %s のファイル一覧は壊れています

en: unknown
ja: 不明

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
ja: FSP フォルダ %s の一覧を取得できません: %s

en: Successfully changed directory to %s
ja: フォルダを %s へ変更しました

en: Could not change directory to %s
ja: %s にディレクトリを変更できませんでした

en: Successfully removed %s
ja: %s の削除が完了しました

en: Error: Could not remove directory %s: %s
ja: エラー: フォルダ %s を削除できませんでした: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
ja: エラー: ファイル %s を削除できませんでした: %s

en: Successfully made directory %s
ja: フォルダ %s の作成が完了しました

en: Successfully renamed %s to %s
ja: 名前の変更 %s -> %s が完了しました

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
ja: エラー: %s の名前を %s へ変更できませんでした: %s

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
ja: SSL サポート付きでビルドされていないので、FTPS サポートを利用できません。接続を中止します。

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
ja: SSL サポート付きでビルドされていないので、HTTPS サポートを利用できません。接続を中止します。

en: Could not get current working directory: %s
ja: 現在の作業中のフォルダを認識できません: %s

en: Successfully changed local directory to %s
ja: ローカル・フォルダを %s へ変更しました

en: Could not change local directory to %s: %s
ja: ローカル・フォルダを %s へ変更できませんでした: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
ja: エラー: ローカルファイル %s を切りつめれません: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
ja: ローカル・フォルダ %s の一覧を取得できません: %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
ja: %s のモードを %o へ変更しました

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
ja: エラー: %s のモードを %o へ 変更できません: %s

en: Successfully changed the time stamp of %s
ja: %s のタイムスタンプを変更できました

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
ja: エラー: %s のタイムスタンプを変更できませんでした: %s

en: local filesystem
ja: ローカルファイルシステム

en: usage: gftp
ja: 用法: gftp

note: @null@
en: none
ja: なし

en: file
ja: ファイル

en: size
ja: サイズ

en: user
ja: ユーザ

en: group
ja: グループ

en: datetime
ja: タイムスタンプ

en: attribs
ja: 属性

note: @null@
en: descending
ja: 降順

en: ascending
ja: 昇順

en: General
ja: 全般

en: View program:
ja: ファイルビュワー:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
ja: ファイルを表示するために使用するデフォルトのビュワーです。ここが空欄の場合は、内部実装のビュワーが使用されます。

en: Edit program:
ja: エディタ:

en: The default program used to edit files.
ja: ファイルを編集するデフォルトのエディタです

en: Max Log Window Size:
ja: ログ・ウィンドウの最大サイズ:

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
ja: ログ・ウィンドウの最大サイズ (バイト) です

en: Remote Character Sets:
ja: リモートの文字セット:

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
ja: リモート・メッセージを現在利用しているロケールに変換するために試行する文字セットのリスト (',' で区切る) です

en: Remote LC_TIME:
ja: リモートの LC_TIME 値:

en: Cache TTL:
ja: キャッシュ TTL:

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
ja: キャッシュ・エントリを無効にするまでの秒数です

en: Append file transfers
ja: ファイル転送を追加する

en: Append new file transfers onto existing ones
ja: 新規に転送するファイルを既存のファイルの上に追加します

en: Do one transfer at a time
ja: 一度に一つの転送を行う

en: Do only one transfer at a time?
ja: 一度に一つだけの転送を行うかどうか

en: Overwrite by Default
ja: デフォルトで上書きする

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
ja: デフォルトでファイルを上書きするか、ファイル転送を続行します

en: Preserve file permissions
ja: ファイルのアクセス権を継承する

en: Preserve file permissions of transfered files
ja: 転送したファイルのアクセス権をそのまま継承します

en: Preserve file time
ja: ファイルの日付を維持する

en: Preserve file times of transfered files
ja: 転送したファイルの日付をそのまま維持します

en: Refresh after each file transfer
ja: ファイル転送毎にリフレッシュする

en: Refresh the listbox after each file is transfered
ja: ファイルを転送する度にファイル一覧をリフレッシュします

en: Sort directories first
ja: フォルダを最初にソートする

en: Put the directories first then the files
ja: 最初にフォルダを、その次にファイルを表示します

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Show hidden files in the listboxes
ja: ファイル一覧で隠しファイルも表示します

en: Show transfer status in title
ja: 転送ステータスを表示する

en: Show the file transfer status in the titlebar
ja: ファイルの転送ステータスをタイトルバーに表示します

en: Start file transfers
ja: 自動的にファイル転送を開始する

en: Automatically start the file transfers when they get queued
ja: ファイル転送要求がキューにたまったら、自動的にファイル転送を開始します

en: Allow manual commands in GUI
ja: GUI でコマンドの手動入力を許可する

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
ja: GUI 上でコマンドの手動入力を許可します (テキスト版と同じ機能です)

en: Remember last directory
ja: 最後のディレクトリを記憶する

en: Connect to remote server on startup
ja: 起動時にリモート・サーバに接続

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network timeout:
ja: ネットワークのタイムアウト [秒]:

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
ja: ネットワークの入力/出力がタイムアウトするまで待機します。これはアイドルのタイムアウトではありません。

en: Connect retries:
ja: 接続リトライ数:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
ja: 自動的に再接続をトライする回数です。0 の場合は無限にトライし続けます

en: Retry sleep time:
ja: リトライ間隔:

en: The number of seconds to wait between retries
ja: リトライする間の待ち時間

en: Max KB/S:
ja: 最大転送速度 [Kバイト/秒]:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
ja: 最大ファイル転送速度 [Kバイト/秒]  (0では無効になります)

en: Transfer Block Size:
ja: 転送ブロックサイズ:

en: The block size that is used when transfering files. This should be a multiple of 1024.
ja: ファイルを転送するときに使うブロックサイズです。この値は 1024 の倍数であるべきです。

en: Default Protocol:
ja: デフォルトのプロトコル:

en: This specifies the default protocol to use
ja: この使用をデフォルトのプロトコルとして使用します

en: Enable IPv6 support
ja: IPv6 サポートを有効にする

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
ja: これはファイル一覧で、ファイルをダブルクリックした場合の動作を定義するものです [0=表示 1=編集 2=転送]

en: The default width of the local files listbox
ja: ローカルのファイル一覧ボックスのデフォルトの幅

en: The default width of the remote files listbox
ja: リモートのファイル一覧ボックスのデフォルトの幅

en: The default height of the local/remote files listboxes
ja: ローカル/リモートのファイル一覧ボックスのデフォルトの高さ

en: The default height of the transfer listbox
ja: ログウィンドウの転送リストボックスのデフォルトの高さ

en: The default height of the logging window
ja: ログウィンドウのデフォルトの高さ

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
ja: 転送ウィンドウで表示するファイル名のタグ幅です [0=自動的に調整]

en: The default column to sort by
ja: ソートする際のデフォルトの桁

en: Sort ascending or descending
ja: 昇順また降順でソートします

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示するファイル名のタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示するサイズのタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示するユーザ名のタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示するグループ名のタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示するデータ名のタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ja: ファイル一覧で表示する属性名のタグ幅です [0=自動的に調整 -1=表示しない]

en: The color of the commands that are sent to the server
ja: サーバに送信するコマンドの色です

en: The color of the commands that are received from the server
ja: サーバから受信するコマンドの色です

en: The color of the error messages
ja: エラーメッセージの色です

en: The color of the rest of the log messages
ja: ログメッセージの色です

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
ja: ファイル転送レートが %.2f Kバイト/秒になりました

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
ja: LC_TIME を '%s' に設定中にエラーがありました。'%s' に戻します

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
ja: キャッシュからフォルダ一覧 %s を取得中です (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
ja: サーバからフォルダ一覧 %s を取得中です (LC_TIME=%s)

en: Error: Cannot write to cache: %s
ja: エラー: キャッシュへ書き込めません: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
ja: エラー: ブックマーク %s が見つかりませんでした

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
ja: ブックマーク・エラー: ブックマークのエントリ %s にはホスト名がありません

en: The protocol '%s' is currently not supported.
ja: プロトコル '%s' はサポートしていません

en: Found recursive symbolic link %s
ja: 再帰的シンボリックリンク %s を発見しました

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
ja: エラー: リモート・サイト %s から接続を切断されました。最大リトライ数に達しました...あきらめます。

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
ja: エラー: リモート・サイト %s から接続を切断されました。%d 秒内にリトライします。

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
ja: エラー: 実行権フラグを閉じられません: %s

en: Cannot open master pty %s: %s
ja: マスター PTY %s:%s を開けません

en: Cannot create a socket pair: %s
ja: ソケット・ペア作成に失敗しました: %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
ja: エラー: ssh を実行できません: %s

en: Cannot fork another process: %s
ja: もう一つのプロセスを生成できません: %s

en: Proxy hostname:
ja: プロキシのホスト名:

en: Firewall hostname
ja: ファイアウォールのホスト名:

en: Proxy port:
ja: プロキシのポート番号:

en: Port to connect to on the firewall
ja: 接続するファイアウォール上のポート番号です

en: Proxy username:
ja: プロキシのユーザ名:

en: Your firewall username
ja: ファイアウォールでのユーザ名です

en: Proxy password:
ja: プロキシのパスワード:

en: Your firewall password
ja: ファイアウォールでのパスワードです

en: Use HTTP/1.1
ja: HTTP/1.1 を使用する

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
ja: HTTP/1.1 または HTTP/1.0 のどちらを利用するか指定します

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
ja: サーバからおかしな応答を受け取りました。接続を閉じます
    リモート・サーバから不正なチャンク・サイズ '%s' が返されました

en: Disconnecting from site %s
ja: サイト %s の接続を閉じています

en: Starting the file transfer at offset
ja: 途中からファイル転送を開始

en: Cannot retrieve file %s
ja: ファイル %s を回復できません

en: Retrieving directory listing...
ja: フォルダ一覧の取得中...

en: Received wrong response from server, disconnecting
ja: サーバからおかしな応答を受け取りました。接続を閉じます

en: SITE command
ja: SITE コマンド

en: user@host
ja: ユーザ@ホスト

en: user@host:port
ja: ユーザ@ホスト:ポート番号

en: AUTHENTICATE
ja: 認証

en: user@host port
ja: ユーザ@ホスト ポート番号

en: user@host NOAUTH
ja: ユーザ@ホスト 認証なし

en: HTTP Proxy
ja: HTTPプロキシ

en: Custom
ja: カスタム

en: Email address:
ja: E-メールアドレス:

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
ja: リモートの FTP サーバに匿名でログインする際に使用するパスワードです

en: Proxy account:
ja: プロキシのアカウント:

en: Your firewall account (optional)
ja: ファイアウォール・アカウント(省略可)

en: Proxy server type:
ja: プロキシ・サーバの種類:

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
ja: ログインするプロキシ・サーバの種類を指定します。前のデータを置き換えるために、先頭に % を付けた二文字の置換文字列を指定することが可能です。先頭の文字にはプロキシの 'p' または FTP サーバのホスト名の 'h' のどちらか指定します。二番目の文字には 'u' (ユーザ)、'p' (パスワード)、'h' (ホスト名)、'o' (ポート番号)、'a' (アカウント名) を指定します。例えば、プロキシ・ユーザを指定する場合は "%pu" にします。

en: Ignore PASV address
ja: PASV アドレスを無視

en: Passive file transfers
ja: Passive ファイル転送を有効にする

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
ja: これを有効にすると、リモート FTP サーバはデータ接続を行うためにポート番号を開きます。ファイヤーウォールの内側にいる場合はこれを有効にする必要があります。一般的に、この機能をサポートしていない古い FTP サーバに接続することを除いて、常に有効にしておいてください。これを無効にすると、gFTP はクライアント側のポートを開いてリモート・サーバ側に接続を試みて貰います。

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
ja: リモートのシンボリックリンクを有効にする (LIST -L)

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
ja: リモート FTP サーバはフォルダ内の一覧を生成する際にシンボリックリンクを解決しようとします。一般的に、この機能を有効にしておいてください。もしリモート FTP サーバが LIST コマンドに対して '-L' をサポートしていない場合にのみ無効にしてください。

en: Transfer files in ASCII mode
ja: ASCII モードでファイルを転送する

en: If you are transfering a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transfering from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
ja: Windows から UNIX へ、または UNIX から Windows へテキスト・ファイルを転送する場合、この機能を有効にしてください。それぞれのシステムでは改行の表現方法が異なります。UNIX から UNIX へ転送する場合は、これを無効にした方が良いでしょう。バイナリ・データをダウンロードする場合は、これを無効にしてください。

en: Invalid response '%c' received from server.
ja: サーバからおかしな応答 '%c' を受け取りました。

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
ja: IPv4 ソケット作成に失敗しました: %s

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
ja: PASV 応答 '%s' の中に IP アドレスがありません

en: Cannot create a data connection: %s
ja: データ接続を作成できません: %s

en: Cannot get socket name: %s
ja: ソケット名を取得できません: %s

en: Cannot bind a port: %s
ja: ポートに Bind できません: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
ja: ポート番号 %d を Listen できません: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
ja: IPv6 ソケット作成に失敗しました: %s

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
ja: エラー: IPv6 を介した接続がされていないようです。接続を閉じます。

en: Invalid EPSV response '%s'
ja: EPSV 応答 '%s' が無効です

en: Cannot get address of local socket: %s
ja: ローカル・ソケットのアドレスを取得できません: %s

en: Cannot accept connection from server: %s
ja: サーバからの接続を許可できません: %s

en: total
ja: 合計

en: Warning: Cannot parse listing %s
ja: 警告: 一覧 %s を解析できません

en: Looking up %s
ja: %s の問い合わせ中

en: Cannot look up hostname %s: %s
ja: ホスト名 %s が見つかりません: %s

en: Failed to create a socket: %s
ja: ソケット作成に失敗しました: %s

en: Trying %s:%d
ja: %s:%d の試行中

en: Cannot connect to %s: %s
ja: %s へ接続できません: %s

en: Connected to %s:%d
ja: %s へ接続しました: %d

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
ja: サービス名 %s/tcp の問い合わせができません。サービス・ファイルを確認してください

en: Connection to %s timed out
ja: %s への接続でタイムアウトしました

en: Cannot get socket flags: %s
ja: ソケット・フラグを取得できません: %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
ja: ソケットに非ブロック (non-blocking) 属性をセットできません: %s

en: SSH Prog Name:
ja: SSH プログラム名:

en: The path to the SSH executable
ja: SSH 実行プログラムへのパスです

en: SSH Extra Params:
ja: SSH 引数:

en: Extra parameters to pass to the SSH program
ja: SSH プログラムに引き渡す引数です

en: Need SSH User/Pass
ja: SSH ユーザ名/パスワードを要求する

en: Require a username/password for SSH connections
ja: SSH 接続用のユーザ名/パスワードを要求します

en: Running program %s
ja: プログラム %s の実行中

en: Enter passphrase for RSA key
ja: RSA鍵のパスフレーズを入力してください

en: Enter passphrase for key '
ja: 鍵のパスフレーズを入力してください

en: Password
ja: パスワード

en: password
ja: パスワード

en: Enter PASSCODE:
ja: PASSCODE を入力:

en: Enter Password
ja: パスワードを入力してください

en: Enter SecurID Password:
ja: SecureID のパスワードを入力してください:

en: Error: An incorrect password was entered
ja: エラー: 入力したパスワードが間違っています

en: %d: Protocol Initialization
ja: %d: プロトコルの初期化

en: %d: Protocol version %d
ja: %d: プロトコルのバージョン %d

en: %d: Open %s
ja: %d: %s のオープン

en: %d: Close
ja: %d: クローズ

en: %d: Open Directory %s
ja: %d: フォルダ %s を開きます

en: %d: Read Directory
ja: %d: フォルダを読み込みます

en: %d: Remove file %s
ja: %d: ファイル %s を削除します

en: %d: Make directory %s
ja: %d: フォルダ %s を作成します

en: %d: Remove directory %s
ja: %d: フォルダ %s を削除します

en: %d: Realpath %s
ja: %d: 実際のパス名 %s

en: %d: File attributes
ja: %d: ファイルの属性

en: No such file or directory
ja: そのようなファイルまたはフォルダはありません

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Failure
ja: 失敗

en: Bad message
ja: おかしなメッセージ

en: No connection
ja: 接続なし

en: Connection lost
ja: 接続が閉じました

en: Operation unsupported
ja: サポートされていない操作

en: Unknown message returned from server
ja: サーバから不明なメッセージを受け取りました

en: Error: Message size %d too big
ja: エラー: メッセージのサイズ %d は大きすぎます

en: Error: Message size %d too big from server
ja: エラー: サーバから受け取ったメッセージのサイズ %d は大きすぎます

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
ja: リモート・サーバで SSH 接続の初期化に失敗しました。リモート・サーバからのエラーメッセージ:

en: Opening SSH connection to %s
ja: %s へ SSH 接続する

en: Successfully logged into SSH server %s
ja: SSH サーバ %s へのログ書き込みが完了しました

en: SSL Engine
ja: SSL エンジン

en: SSL Entropy File:
ja: SSL エントロピー・ファイル:

en: SSL entropy file
ja: SSL エントロピー・ファイルです

en: Entropy Seed Length:
ja: エントロピー速度の長さ:

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
ja: SSL エンジンの乱数の種に使用する最大バイト数です

en: Verify SSL Peer
ja: SSL ピアを検証する

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
ja: 認証エラーの深さ: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    エラー %i:%s

en: Cannot get peer certificate
ja: ピア認証を取得できません

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
ja: エラー: SSL 認証のホスト (%s) と接続しようとしているホスト (%s) が一致しません。接続を閉じます。

en: Cannot initialize the OpenSSL library
ja: OpenSSL ライブラリを初期化できません

en: Error loading default SSL certificates
ja: デフォルトの SSL 認証の読み込みでエラー

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
ja: Cipher リストの設定でエラー (Ciphers が正しくありません)

en: Error: SSL engine was not initialized
ja: エラー: SSL エンジンが初期化されていません

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
ja: SSL 接続の設定でエラー (BIO オブジェクト)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
ja: SSL 接続の設定でエラー (SSL オブジェクト)

en: Error with peer certificate: %s
ja: ピア認証でエラーが発生しました: %s

en: Operation canceled
ja: 操作が取り消されました

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
ja: 再び接続するまで, %d 秒お待ちください

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
ja: gFTP は完全に無保証です; 詳細は COPYINGファイルを参照してください。これはフリーソフトウェアです。特定条件下での再配布を歓迎します。詳細は COPYING を参照してください。

en: Translated by
ja: 翻訳者: 古川泰之/稲垣良一/鎌ヶ迫正俊/相花毅

en: Error: Not connected to a remote site
ja: エラー: リモートサイトに接続していません

en: usage: chmod <mode> <file>
ja: 用法: chmod <モード> <ファイル>

en: usage: rename <old name> <new name>
ja: 用法: rename <古い名前> <新しい名前>

en: usage: delete <file>
ja: 用法: delete <ファイル>

en: usage: rmdir <directory>
ja: 用法: rmdir <ディレクトリ>

en: usage: site <site command>
ja: 用法: site <サイトで実行するコマンド>

en: usage: mkdir <new directory>
ja: 用法: mkdir <新しいディレクトリ>

en: usage: chdir <directory>
ja: 用法: chdir <ディレクトリ>

en: Invalid argument
ja: 不正な引数です

en: Clear the directory cache
ja: フォルダのキャッシュをクリアする

en: usage: open
ja: 用法: open

en: usage: set [variable = value]
ja: 用法: set [変数 = 値]

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
ja: エラー: 変数 %s は正しい設定変数ではありません

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
ja: エラー: gFTP テキスト版では変数 %s を利用できません

en: Supported commands:
ja: サポートしているコマンド:

en: usage: %s <filespec>
ja: 用法: %s <filespec>

en: Shows gFTP information
ja: gFTP の情報を表示します

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
ja: 現在のファイル転送モードを ASCII にします (FTPの場合のみ)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
ja: 現在のファイル転送モードをバイナリにします (FTPの場合のみ)

en: Changes the remote working directory
ja: リモートの作業ディレクトリを変更する

en: Changes the permissions of a remote file
ja: リモートのファイルのアクセス権を変更する

en: Available options: cache
ja: 利用可能なオプション: cache

en: Disconnects from the remote site
ja: リモートのサイトを閉じます

en: Removes a remote file
ja: リモート・ファイルを削除する

en: Shows the directory listing for the current remote directory
ja: リモート・ディレクトリの一覧を表示する

en: Downloads remote file(s)
ja: リモートのファイルのダウンロード

en: Shows this help screen
ja: このヘルプ画面を表示する

en: Changes the local working directory
ja: ローカルのディレクトリを変更する

en: Changes the permissions of a local file
ja: ローカルのファイルのアクセス権を変更する

en: Removes a local file
ja: ローカルファイルを削除する

en: Shows the directory listing for the current local directory
ja: 現在のローカル・ディレクトリの一覧を表示する

en: Creates a local directory
ja: ローカルのディレクトリを作成する

en: Show current local directory
ja: 現在のローカル・ディレクトリを表示する

en: Rename a local file
ja: ローカルファイルの名前を変更する

en: Remove a local directory
ja: ローカルのディレクトリを削除する

en: Creates a remote directory
ja: リモートのディレクトリを作成する

en: Uploads local file(s)
ja: ローカルのファイルをアップロードする

en: Opens a connection to a remote site
ja: リモート・サイトの接続を開く

en: Show current remote directory
ja: リモートのディレクトリを表示する

en: Exit from gFTP
ja: gFTP を終了する

en: Rename a remote file
ja: リモート・ファイルの名前を変更する

en: Remove a remote directory
ja: リモートのディレクトリを削除する

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
ja: 設定ファイルの変数を表示する。"変数=値" の書式で変数をセットすることも可能

en: Run a site specific command
ja: サイトで実行するコマンド

en: Error: Command not recognized
ja: エラー: コマンドが認識できません

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
ja: %s の転送が完了しました (%.2f Kバイト/秒)

en: Skipping file %s on host %s
ja: ホスト %s 上のファイル %s をスキップしています

en: Stopping the transfer on host %s
ja: ホスト %s で転送を停止しています

en: Could not download %s from %s
ja: %s を %s からダウンロードできませんでした

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
ja: %s: まず最初にストップボタンを押してください

en: Run Bookmark
ja: ブックマークの表示

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
ja: ブックマーク追加: ブックマーク名を入力してください

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
ja: ブックマーク追加: すでに同じブックマーク名 %s が存在します

en: Add Bookmark
ja: ブックマーク追加

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
ja: ブックマーク追加: ホスト名を入力してください

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
ja: 追加するブックマーク名を入力してください。
    "/" を用いると、サブメニューにすることが可能です。
    (例: Linux Sites/Debian)

en: Remember password
ja: パスワードを覚えて置いてください

en: You must specify a name for the bookmark.
ja: ブックマーク名を指定しなくてはなりません。

en: New Folder
ja: 新規フォルダ

en: Enter the name of the new folder to create
ja: 作成する新規フォルダ名を入力してください

en: New Item
ja: 新規アイテム

en: Enter the name of the new item to create
ja: 新規アイテム名を入力してください

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
ja: 本当にブックマーク %s とその下のすべてを
    削除してもよろしいですか?

en: Delete Bookmark
ja: ブックマークの削除

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Edit Entry
ja: エントリの編集

en: Description:
ja: メモ:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Remote Directory:
ja: リモート・フォルダ:

en: Local Directory:
ja: ローカル・フォルダ:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Account:
ja: アカウント:

en: Log in as ANONYMOUS
ja: ANONYMOUS でログインする

en:   Cancel
ja:   キャンセル

en: /_File
ja: /ファイル(_F)

en: /File/tearoff
ja: /ファイル(_F)/tearoff

en: /File/New _Folder...
ja: /ファイル/新規フォルダ(_F)...

en: /File/New _Item...
ja: /ファイル/新規アイテム(_I)...

en: /File/_Delete
ja: /ファイル/削除(_D)

en: /File/_Properties...
ja: /ファイル/プロパティ(_P)...

en: /File/sep
ja: /ファイル/sep

en: /File/_Close
ja: /ファイル/閉じる(_C)

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
ja: 現在、自分のファイル属性を調整できます
    注記: いくつかのFTPサーバはモード変更機能をサポートしていません

en: Special
ja: 特別

en: Sticky
ja: ステッキー

en: User
ja: ユーザ

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: Execute
ja: 実行

en: Group
ja: グループ

en: Other
ja: その他

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
ja: 本当にこれら %ld 個のファイルと %ld 個のフォルダを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete these %ld files
ja: 本当にこれら %ld 個のファイルを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
ja: 本当にこれら %ld 個のフォルダを削除してもよろしいですか?

en: Delete Files/Directories
ja: ファイル/フォルダの削除

en: Delete
ja: 削除

en: Connect
ja: 接続

en: Received URL %s
ja: URL %s を受信しました

en: Drag-N-Drop
ja: ドラッグ・アンド・ドロップ

en: Exit
ja: 終了

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
ja: 転送途中のファイルがあります。
    本当に終了してもよろしいですか?

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Enter a URL to connect to
ja: 接続先の URL を入力してください:

en: /_FTP
ja: /FTP(_F)

en: /FTP/Window _1
ja: /FTP/ウィンドウ1(_1)

en: /FTP/Window _2
ja: /FTP/ウィンドウ2(_2)

en: /FTP/_Ascii
ja: /FTP/アスキー(_A)

en: /FTP/_Binary
ja: /FTP/バイナリ(_B)

en: /FTP/_Preferences...
ja: /ファイル/設定(_P)...

en: /FTP/_Quit
ja: /FTP(F)/終了(_Q)

en: /_Local
ja: /ローカル(_L)

en: /Local/tearoff
ja: /ローカル(L)/tearoff

en: /Local/_Open Location...
ja: /ローカル/場所を開く(_O)...

en: /Local/D_isconnect
ja: /ローカル/接続を閉じる(_I)

en: /Local/sep
ja: /ローカル/sep

en: /Local/Change _Filespec...
ja: /ローカル/ファイル・フィルタの変更(_F)...

en: /Local/_Show selected
ja: /ローカル/選択したアイテムの表示(_S)

en: /Local/Select _All
ja: /ローカル/すべてを選択(_A)

en: /Local/Select All Files
ja: /ローカル/すべてのファイルを選択

en: /Local/Deselect All
ja: /ローカル/すべての選択を解除

en: /Local/Save Directory Listing...
ja: /ローカル/フォルダ一覧の保存...

en: /Local/Send SITE Command...
ja: /ローカル/SITEコマンド送信...

en: /Local/_Change Directory
ja: /ローカル/フォルダの変更(_C)

en: /Local/_Permissions...
ja: /ローカル/パーミッション(_P)...

en: /Local/_New Folder...
ja: /ローカル/新規フォルダ(_N)...

en: /Local/Rena_me...
ja: /ローカル/名前の変更(_M)...

en: /Local/_Delete...
ja: /ローカル/削除(_D)...

en: /Local/_Edit...
ja: /ローカル/編集(_E)...

en: /Local/_View...
ja: /ローカル/表示(_V)...

en: /Local/_Refresh
ja: /ローカル/更新(_R)

en: /_Remote
ja: /リモート(_R)

en: /Remote/tearoff
ja: /リモート/tearoff

en: /Remote/sep
ja: /リモート(R)/sep

en: /Remote/Select All Files
ja: /リモート(R)/全ファイル選択

en: /Remote/Deselect All
ja: /リモート(R)/全選択解除

en: /Remote/Save Directory Listing...
ja: /リモート(R)/フォルダ一覧の保存...

en: /Remote/Send SITE Command...
ja: /リモート(R)/SITEコマンド送信...

en: /_Bookmarks
ja: /ブックマーク(_B)

en: /Bookmarks/tearoff
ja: /ブックマーク(B)/tearoff

en: /Bookmarks/sep
ja: /ブックマーク(B)/sep

en: /Tool_s
ja: /ツール(_S)

en: /Tools/tearoff
ja: /ツール(S)/tearoff

en: /Help
ja: /ヘルプ

en: /Help/tearoff
ja: /ヘルプ/tearoff

en: Host:
ja: ホスト:

en: _Host:
ja: ホスト(_H):

en: Port:
ja: ポート番号:

en: User:
ja: ユーザ:

en: _User:
ja: ユーザ(_U):

en: Pass:
ja: パスワード:

en: Command:
ja: コマンド:

en: Filename
ja: ファイル名

en: Size
ja: サイズ

en: Date
ja: 日付

en: Attribs
ja: 属性

en: Progress
ja: 経過

en: Error: You must type in a host to connect to
ja: エラー: 接続先のホストを入力してください

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Enter Username
ja: ユーザ名の入力

en: Please enter your username for this site
ja: このサイトのユーザ名を入力してください

en: Please enter your password for this site
ja: このサイトのパスワードを入力してください

en: Operation canceled...you must enter a string
ja: 処理がキャンセルされました...文字列を入力してください

en: Make Directory
ja: 新しいフォルダを作成します

en: Enter name of directory to create
ja: 作成するフォルダ名を入力してください

en: What would you like to rename %s to?
ja: %sを何に変更しますか

en: Site
ja: サイト

en: Enter site-specific command
ja: site-specific コマンドを入力してください

en: Skipped
ja: スキップ

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Resume
ja: レジューム

en: Skip
ja: スキップ

en: Action
ja: 処理

en: Transfer Files
ja: ファイルの転送

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
ja: 以下のファイルがローカルおよびリモート・コンピュータの両方に
    存在しています。どうすればよいのか選択してください。

en: Error
ja: エラー

en: Skip File
ja: ファイルをスキップ

en: Select All
ja: 全選択

en: Deselect All
ja: 全選択解除

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
ja: ファイルフィルタ変更: 処理がキャンセルされました...文字列を入力してください

en: Change Filespec
ja: ファイルフィルタ変更

en: Enter the new file specification
ja: 新しいファイルフィルタを入力してください

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
ja: エラー: %s を書き込みモードで開けません: %s

en: Save Directory Listing
ja: フォルダ一覧を保存します

en: Error: Error writing to %s: %s
ja: エラー: %s への書き込みにエラーがありました: %s

en: Successfully wrote the log file to %s
ja: ログファイルへ %s の書き込みが完了しました

en: Save Log
ja: ログの保存

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
ja: ライセンス承諾ファイル COPYING が見つかりません。%s または %s の中を確認してください。

en: About gFTP
ja: gFTPについて

en: About
ja: 情報

en: License Agreement
ja: ライセンス承諾

en:   Close
ja:   閉じる

en: Compare Windows
ja: ウィンドウの比較

en: Disconnect from the remote server
ja: リモート・サーバから切断します

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: ] (Cached) [
ja: ] (キャッシュ済) [

en: Not connected
ja: 接続なし

en: Error opening file %s: %s
ja: ファイル %s のオープンでエラー: %s

en: %s: Not connected to a remote site
ja: %s: リモート・サイトに接続していません

en: %s: This feature is not available using this protocol
ja: %s: この失敗は、このプロトコルを使った利用でができないことによるものです

en: %s: You must only have one item selected
ja: %s: アイテムを一つだけ選択してください

en: %s: You must have at least one item selected
ja: %s: アイテムを少なくとも一つ選択してください

en: Change
ja: 変更

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en:   Yes
ja:   はい

en:   No
ja:   いいえ

en: Getting directory listings
ja: フォルダ一覧を取得しています

en:   Stop
ja:   停止

en: Received %ld directories
    and %ld files
ja: %ld 個のフォルダ
    %ld 個のファイルを受信済

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
ja: gFTP エラー: ファイル %s が %s または %s の中にありません

en: Edit Host
ja: ホストの編集

en: Add Host
ja: ホストの追加

en: Type:
ja: 種類:

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: Domain
ja: ドメイン

en: Network Address
ja: ネットワーク・アドレス

en: _Network address:
ja: ネットワーク・アドレス(_N):

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: N_etmask:
ja: ネットマスク(_E):

en: _Domain:
ja: ドメイン(_D):

en: Local Hosts
ja: ローカル・ホスト

en: Edit
ja: 編集

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Options
ja: オプション

en: Apply
ja: 適用

en: Receiving file names...
ja: ファイル名を取ってきています...

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
ja: ファイル復旧: リモート・サイトへ接続していません

en: Error: Child %d returned %d
ja: エラー: 子プロセス %d が %d を返しました

en: Child %d returned successfully
ja: 子プロセス %d は正常に終了しました

en: Error: Child %d did not terminate properly
ja: エラー: 子プロセス %d が正常終了しませんでした

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
ja: エラー: ファイル %s の情報を取得できません: %s

en: File %s was not changed
ja: ファイル %s は変更されませんでした

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
ja: ファイル %s が変更されています。
    アップロードしますか?

en: Edit File
ja: ファイル編集

en: Finished
ja: 終了しました

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
ja: 受信 %s of %s (%.2fKバイト/秒)  推測残り時間=%02d:%02d:%02d

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
ja: Recv %s of %s (転送停止中) 推測残り時間=不明

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
ja: ?? %% 完了 (ファイル数 %ld/%ld)

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
ja: %d%% 完了  推測残り時間=%02d:%02d:%02d (ファイル数 %ld/%ld)

en: Retrieving file names...%s bytes
ja: ファイル名を取ってきています... %s バイト

en: There are no file transfers selected
ja: 転送するファイルがありません

en: View
ja: 閲覧

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
ja: 閲覧: %s はフォルダです。閲覧できません

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
ja: 編集: %s はフォルダです。閲覧できません

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
ja: 編集: オプション・ダイアログでエディタを指定してください

en: View: Cannot fork another process: %s
ja: 閲覧: もう一つ他のプロセスを fork できません: %s

en: Running program: %s %s
ja: プログラムを実行しています: %s %s

en: Opening %s with %s
ja: %s を %s で開いています

en: Viewing file %s
ja: ファイル %s を閲覧しています

en: View: Cannot open file %s: %s
ja: 閲覧: %s を開けません: %s

en: Cannot open controlling terminal %s
ja: 制御端末 %s を開けません

en: Username [anonymous]:
ja: ユーザ名 [anonymous]:

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
ja: %s は既に存在します (転送元のサイズ %s, 転送先のサイズ %s):
    (o)上書き、(r)保留、(s)スキップ、(O)すべて上書き、(R)すべて保留、(S)すべてスキップ: (%c)
