gFTP - en to sv translation catalogue (576 entries)

en: Invalid URL %s
sv: Ogiltig URL %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
sv: Fel: Raden %s i indexfilen för cacheminnet är ogiltig

en: Error: Could not make directory %s: %s
sv: Fel: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: Error: Cannot create temporary file: %s
sv: Fel: Kan inte skapa temporärfil: %s

en: Error closing file descriptor: %s
sv: Fel när filidentifieraren skulle stängas: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
sv: Fel: Kan inte söka på filen %s: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
sv: Fel: Kan inte öppna den lokala filen %s: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
sv: Fel: Kunde inte skriva till uttag (socket): %s

en: Error: Could not read from socket: %s
sv: Fel: Kunde inte läsa från uttag (socket): %s

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
sv: gFTP-fel: Felaktigt bokmärkesfilnamn %s

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
sv: Varning: Kan inte hitta huvudbokmärkesfilen %s

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
sv: gFTP-fel: Kan inte öppna bokmärkesfilen %s: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
sv: gFTP-varning: Hoppar över rad %d i bokmärkesfilen: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
sv: gFTP-varning: Rad %d har inte tillräckligt många argument

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
sv: Detta avsnitt anger vilka värdar som finns på det lokala subnätet och inte behöver gå via proxyservern (om sådan finns). Syntax: dont_use_proxy=.domän eller dont_use_proxy=IP-nummer/nätmask

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
sv: ext=filändelse:XPM fil:Ascii eller binär (A eller B):läsprogram. Notera: Alla argument utom filändelsen är frivilliga

en: gFTP Error: Bad config file name %s
sv: gFTP-fel: Felaktigt konfigurationsfilnamn %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
sv: gFTP-fel: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
sv: gFTP-fel: Kan inte hitta huvudkonfigurationsfilen %s

en: Did you do a make install?
sv: Gjorde du en make install?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
sv: gFTP-fel: Kan inte öppna konfigurationsfilen %s: %s

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
sv: Avslutar på grund av tolkningsfel på rad %d i konfigurationsfilen

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
sv: gFTP-varning: Hoppar över rad %d i konfigurationsfilen: %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
sv: gFTP-fel: Felaktigt loggfilnamn %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
sv: gFTP-varning: Kan inte öppna %s för skrivning: %s

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
sv: Bokmärkesfil för gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Varning: Alla kommentarer som du skriver i denna fil KOMMER att skrivas över

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
sv: Notera: Lösenorden som denna fil innehåller är krypterade. Denna algoritm är inte säker. Detta är för att förhindra att dina lösenord kan ses av någon som står bakom dig och läser på skärmen när du redigerar denna fil. Innan detta lagrades alla lösenord i klartext.

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
sv: Konfigurationsfil för gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Varning: Alla kommentarer som du skriver i denna fil KOMMER att skrivas över. Om en post har (*) i kommentaren kan du inte ändra den inne i gFTP

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
sv: ÖDESDIGERT gFTP-fel: Konfigurationsalternativet "%s" hittades inte i globala hashtabellen

en: Error: Cannot upload file %s
sv: Fel: Kan inte skicka filen %s

en: Error: Cannot write to file %s: %s
sv: Fel: Kan inte skriva till filen %s: %s

en: Error: Error closing file: %s
sv: Fel: Fel vid stängning av fil: %s

en: Corrupted file listing from FSP server %s
sv: Trasig fillista från FSP-server %s

en: unknown
sv: okänd

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
sv: Kunde inte få FSP-kataloglistan %s: %s

en: Successfully changed directory to %s
sv: Ändring av katalog till %s lyckades

en: Could not change directory to %s
sv: Kunde inte ändra katalog till %s

en: Successfully removed %s
sv: %s borttagen

en: Error: Could not remove directory %s: %s
sv: Fel: Kunde inte ta bort katalogen %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
sv: Fel: Kunde inte ta bort filen %s: %s

en: Successfully made directory %s
sv: Skapade katalogen %s

en: Successfully renamed %s to %s
sv: Ändrade namn från %s till %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
sv: Fel: Kunde inte byta namn från %s till %s: %s

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
sv: Stöd för FTPS inte tillgängligt eftersom stöd för SSL inte har byggts in. Avbryter anslutning.

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
sv: Stöd för HTTPS inte tillgängligt eftersom stöd för SSL inte har byggts in. Avbryter anslutning.

en: Could not get current working directory: %s
sv: Kunde inte avgöra aktuell arbetskatalog: %s

en: Successfully changed local directory to %s
sv: Ändrade lokal katalog till %s

en: Could not change local directory to %s: %s
sv: Kunde inte byta lokal katalog till %s: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
sv: Fel: Kan inte trunkera den lokala filen %s: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
sv: Kunde inte lista den lokala katalogen %s: %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
sv: Ändring av attribut på %s till %o lyckades

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
sv: Fel: Kunde inte ändra attribut på %s till %o: %s

en: Successfully changed the time stamp of %s
sv: Ändring av tidsstämpeln för %s lyckades

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
sv: Fel: Kunde inte ändra tidsstämpeln för %s: %s

en: local filesystem
sv: lokalt filsystem

en: usage: gftp
sv: användning: gftp

note: @null@
en: none
sv: ingen

en: file
sv: fil

en: size
sv: storlek

en: user
sv: användare

en: group
sv: grupp

en: datetime
sv: datumtid

en: attribs
sv: attribut

note: @null@
en: descending
sv: fallande

en: ascending
sv: stigande

en: General
sv: Allmänt

en: View program:
sv: Visningsprogram:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
sv: Det program som används för att visa filer, om inget annat anges. Om raden lämnas tom används den interna visaren

en: Edit program:
sv: Redigeringsprogram:

en: The default program used to edit files.
sv: Standardprogrammet för redigering av filer.

en: Max Log Window Size:
sv: Maxstorlek för loggfönster:

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
sv: Maxstorlek för loggfönstret i antal byte för GTK+-versionen

en: Remote Character Sets:
sv: Fjärrteckenkodningar:

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
sv: Detta är en kommaseparerad lista med teckenkodningar som fjärrmeddelanden ska försöka konverteras från till den aktuella lokalen

en: Remote LC_TIME:
sv: Fjärr LC_TIME:

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
sv: Detta är värdet för LC_TIME för fjärrsidan. Detta är för att datum ska kunna tolkas korrekt i kataloglistan.

en: Cache TTL:
sv: Cache-TTL:

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
sv: Antalet sekunder som cacheposter skall behållas innan de går ut.

en: Append file transfers
sv: Lägg filöverföringar efter varandra

en: Append new file transfers onto existing ones
sv: Lägg nya filöverföringar efter de befintliga

en: Do one transfer at a time
sv: Gör en överföring i taget

en: Do only one transfer at a time?
sv: Bara göra en överföring i taget?

en: Overwrite by Default
sv: Skriv över som standard

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
sv: Skriv över filer som standard eller återuppta påbörjade filöverföringar

en: Preserve file permissions
sv: Bevara filrättigheter

en: Preserve file permissions of transfered files
sv: Bevara filrättigheter på överförda filer

en: Preserve file time
sv: Bevara filtid

en: Preserve file times of transfered files
sv: Bevara filtider på överförda filer

en: Refresh after each file transfer
sv: Uppdatera efter varje överföring

en: Refresh the listbox after each file is transfered
sv: Uppdatera fillistan efter varje filöverföring

en: Sort directories first
sv: Sortera kataloger först

en: Put the directories first then the files
sv: Visa katalogerna först och sedan filerna

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show hidden files in the listboxes
sv: Visa dolda filer i fillistorna

en: Show transfer status in title
sv: Visa överföringsstatus på titelraden

en: Show the file transfer status in the titlebar
sv: Visa filöverföringsstatus på titelraden

en: Start file transfers
sv: Starta filöverföringar

en: Automatically start the file transfers when they get queued
sv: Starta filöverföringarna automatiskt när de läggs i kö

en: Allow manual commands in GUI
sv: Tillåt manuella kommandon i gränssnittet

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
sv: Tillåt inmatning av manuella kommandon i det grafiska gränsnittet (funktioner såsom textversionen)

en: Remember last directory
sv: Kom ihåg senaste katalogen

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
sv: Spara den senaste lokal- och fjärrkatalogen när programmet stängs

en: Connect to remote server on startup
sv: Anslut till fjärrserver vid uppstart

en: Automatically connect to the remote server when the application is started.
sv: Anslut automatiskt till fjärrservern när programmet startas.

en: Network
sv: Nätverk

en: Network timeout:
sv: Nätverkstimeout:

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
sv: Tidsgräns för att vänta på indata/utdata från nätverket. Det är INTE en inaktivitetstimeout.

en: Connect retries:
sv: Anslutningsomförsök:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
sv: Antalet automatiska anslutningsförsök. Ställ in till 0 för oändligt antal

en: Retry sleep time:
sv: Tid mellan anslutningsförsök:

en: The number of seconds to wait between retries
sv: Antal sekunder mellan anslutningsförsök

en: Max KB/S:
sv: Max kB/s:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
sv: Maxhastigheten i kB/s för filöverföringar. (Sätt till 0 för att inaktivera)

en: Transfer Block Size:
sv: Blockstorlek för överföring:

en: The block size that is used when transfering files. This should be a multiple of 1024.
sv: Blockstorleken som används vid överföring av filer. Detta värde bör vara multiplicerbart med 1024.

en: Default Protocol:
sv: Standardprotokoll:

en: This specifies the default protocol to use
sv: Detta anger vilket standardprotokoll som ska användas

en: Enable IPv6 support
sv: Aktivera IPv6-stöd

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
sv: Det här definierar vad som händer om dubbelklickar på en fil i fillistan. 0=Läs fil 1=Redigera fil 2=Överför fil

en: The default width of the local files listbox
sv: Bredden på listan med lokala filer

en: The default width of the remote files listbox
sv: Bredden på listan med fjärrvärdens filer

en: The default height of the local/remote files listboxes
sv: Standardhöjden för listan med lokala/fjärrvärdens filer

en: The default height of the transfer listbox
sv: Standardhöjden för överföringslistrutan

en: The default height of the logging window
sv: Standardhöjden för loggfönstret

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
sv: Bredden på filnamskolumnen i överföringsfönstret. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt.

en: The default column to sort by
sv: Kolumnen att sortera efter som standard

en: Sort ascending or descending
sv: Sortera stigande eller fallande

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på filnamnskolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på storlekskolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på användarkolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på gruppkolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på datumkolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
sv: Bredden på attrubutkolumnen i fillistor. Sätt den till 0 för att få kolumnen att ändra storlek automagiskt. Sätt den till -1 för att inaktivera kolumnen

en: The color of the commands that are sent to the server
sv: Färgen på kommandona som skickas till servern

en: The color of the commands that are received from the server
sv: Färgen på kommandona som tas emot från servern

en: The color of the error messages
sv: Färgen på felmeddelandena

en: The color of the rest of the log messages
sv: Färgen på resten av loggmeddelandena

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
sv: Filöverföringar kommer att bli begränsade till %.2f kB/s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
sv: Fel vid inställning av LC_TIME till "%s". Faller tillbaka på "%s"

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
sv: Läser in kataloglistan %s från cacheminnet (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
sv: Läser in kataloglistan %s från server (LC_TIME=%s)

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
sv: Fel vid konvertering av strängen "%s" från teckenuppsättningen %s till teckenuppsättningen %s: %s

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
sv: Varning: Klipper bort sökvägen från filen "%s". Den bortklippta sökvägen (%s) stämmer inte överens med aktuell katalog (%s)

en: Error: Cannot write to cache: %s
sv: Fel: Kan inte skriva till cache: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
sv: Fel: Kunde inte hitta bokmärket %s

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
sv: Bokmärkesfel: Bokmärkesposten %s har inget värdnamn

en: The protocol '%s' is currently not supported.
sv: Protokollet "%s" stöds inte för tillfället.

en: Looking up %s
sv: Slår upp %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
sv: Kan inte slå upp värdnamnet %s: %s

en: Found recursive symbolic link %s
sv: Hittade rekursiv symbolisk länk %s

en: Failed to create a socket: %s
sv: Misslyckades med att skapa ett uttag (socket): %s

en: Trying %s:%d
sv: Försöker med %s:%d

en: Cannot connect to %s: %s
sv: Kan inte ansluta till %s: %s

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
sv: Misslyckades med att skapa ett IPv4-uttag: %s

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
sv: Kan inte slå upp tjänstnamnet %s/tcp. Kontrollera din services-fil

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
sv: Fel: Kan inte sätta stängning på exec-flaggan: %s

en: Connected to %s:%d
sv: Ansluten till %s:%d

en: Connection to %s timed out
sv: Anslutningen till %s gjorde time-out

en: Cannot get socket flags: %s
sv: Kan inte skapa uttagsflaggor (socket flags): %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
sv: Kan inte sätta uttag (socket) till icke-blockerande: %s

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
sv: Fel: Värden %s kopplade ner. Max antal försök uppnått... ger upp

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
sv: Fel: Värden %s kopplade ner. Nytt försök om %d sekunder

en: Cannot open master pty %s: %s
sv: Kan inte öppna huvud-pty %s: %s

en: Cannot create a socket pair: %s
sv: Kan inte skapa ett uttagspar (socket pair): %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
sv: Fel: Kan inte köra ssh: %s

en: Cannot fork another process: %s
sv: Kan inte grena en till process: %s

en: Proxy hostname:
sv: Proxyvärdnamn:

en: Firewall hostname
sv: Brandväggsvärdnamn

en: Proxy port:
sv: Proxyport:

en: Port to connect to on the firewall
sv: Port att ansluta till på brandväggen

en: Proxy username:
sv: Proxyanvändarnamn:

en: Your firewall username
sv: Ditt brandväggsanvändarnamn

en: Proxy password:
sv: Proxylösenord:

en: Your firewall password
sv: Ditt brandväggslösenord

en: Use HTTP/1.1
sv: Använd HTTP/1.1

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
sv: Vill du använda HTTP/1.1 eller HTTP/1.0

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
sv: Fick felaktigt svar från servern, kopplar ner
    Ogiltig styckesstorlek "%s" returnerades från fjärrservern

en: Disconnecting from site %s
sv: Kopplar ner från platsen %s

en: Starting the file transfer at offset
sv: Börjar filöverföringen vid position

en: Cannot retrieve file %s
sv: Kan inte hämta filen %s

en: Retrieving directory listing...
sv: Tar emot kataloglistan...

en: Received wrong response from server, disconnecting
sv: Fick felaktigt svar från servern, kopplar ner

en: SITE command
sv: SITE-kommando

en: user@host
sv: användare@värd

en: user@host:port
sv: användare@värd:port

en: AUTHENTICATE
sv: AUTENTISERA

en: user@host port
sv: användare@värd port

en: user@host NOAUTH
sv: användare@värd NOAUTH

en: HTTP Proxy
sv: HTTP-proxy

en: Custom
sv: Anpassad

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
sv: Detta är det lösenord som kommer att användas när du loggar in som anonym på en FTP-fjärrserver

en: Proxy account:
sv: Proxykonto:

en: Your firewall account (optional)
sv: Ditt brandväggskonto (valfritt)

en: Proxy server type:
sv: Proxyservertyp:

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
sv: Detta anger hur en proxyserver förväntar sig att vi loggar in. Du kan ange en två tecken lång ersättningssträng som föregås av ett % som kommer att ersättas med korrekt data. Det första tecknet kan vara antingen ett p för proxy eller h för FTP-serverns värdnamn. Det andra tecknet kan vara u (användare), p (lösenord), h (värd), o (port) eller a (konto). För att ange proxyanvändaren anger du till exempel %pu

en: Ignore PASV address
sv: Ignorera PASV-adress

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
sv: Om detta är aktiverat kommer PASV IP-adressfältet för fjärrsidans FTP-server att ignoreras och värdens IP-adress kommer att användas istället. Detta behövs ofta för att routrar ger ut sin interna hellre än sin externa IP-adress in ett PASV-svar.

en: Passive file transfers
sv: Passiva filöverföringar

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
sv: Om detta är aktiverat kommer FTP-fjärrservern att öppna upp en port för dataanslutningen. Om du är bakom en brandvägg måste du aktivera detta. I allmänhet är det en bra idé att låta detta vara aktiverat såvida du inte ansluter till en äldre FTP-server som inte stöder detta. Om detta är inaktiverat kommer gFTP att öppna upp en port på klientsidan och fjärrservern kommer att försöka ansluta till den.

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
sv: Slå upp fjärrvärdens symboliska länkar (LIST -L)

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
sv: FTP-fjärrservern kommer att försöka slå upp symboliska länkar i kataloglistorna. I allmänhet är det en bra idé att låta detta vara aktiverat. Det enda tillfället då du vill inaktivera detta är om FTP-fjärrservern inte stöder flaggan -L för LIST

en: Transfer files in ASCII mode
sv: Överför filer i ASCII-läge

en: If you are transfering a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transfering from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
sv: Om du överför en textfil från en Windowsmaskin till en UNIX-maskin eller tvärtom bör du aktivera detta. Varje system har olika representationer för nyrader i textfiler. Om du överför från UNIX till UNIX kan du lämna detta frånslaget. Om du hämtar binär data bör du inaktivera detta.

en: Invalid response '%c' received from server.
sv: Ogiltigt svar "%c" mottogs från server.

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
sv: Kan inte hitta en IP-adress i PASV-svar "%s"

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
sv: Ignorerar IP-adress i PASV-svar, ansluter till %d.%d.%d.%d:%d

en: Cannot create a data connection: %s
sv: Kan inte skapa en dataanslutning: %s

en: Cannot get socket name: %s
sv: Kan inte läsa uttagsnamn (socket name): %s

en: Cannot bind a port: %s
sv: Kan inte binda till port: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
sv: Kan inte lyssna på port %d: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
sv: Misslyckades med att skapa ett IPv6-uttag: %s

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
sv: Fel: Det verkar inte som om vi är anslutna via IPv6. Avbryter anslutning.

en: Invalid EPSV response '%s'
sv: Ogiltigt EPSV-svar "%s"

en: Cannot get address of local socket: %s
sv: Kan inte få tag i adress för lokalt uttag: %s

en: Cannot accept connection from server: %s
sv: Kan inte ta emot anslutning från server: %s

en: total
sv: totalt

en: Warning: Cannot parse listing %s
sv: Varning: Kan inte tolka listan %s

en: SSH Prog Name:
sv: SSH-programnamn:

en: The path to the SSH executable
sv: Sökvägen till SSH-programmet

en: SSH Extra Params:
sv: Extra SSH-parametrar:

en: Extra parameters to pass to the SSH program
sv: Extra parametrar att skicka till SSH-programmet

en: Need SSH User/Pass
sv: Behöver SSH-användare/lösenord

en: Require a username/password for SSH connections
sv: Kräver ett användarnamn/lösenord för SSH-anslutningar

en: Running program %s
sv: Kör programmet %s

en: Enter passphrase for RSA key
sv: Ange nyckelfras för RSA-nyckel

en: Enter passphrase for key '
sv: Ange lösenfras för nyckel "

en: Password
sv: Lösenord

en: password
sv: lösenord

en: (yes/no)?
sv: (ja/nej)?

en: Enter PASSCODE:
sv: Ange PASSCODE:

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: Enter SecurID Password:
sv: Ange SecurID-lösenord:

en: Error: An incorrect password was entered
sv: Fel: Ett felaktigt lösenord angavs

en: %d: Protocol Initialization
sv: %d: Protokollinitiering

en: %d: Protocol version %d
sv: %d: Protokollversion %d

en: %d: Open %s
sv: %d: Öppna %s

en: %d: Close
sv: %d: Stäng

en: %d: Open Directory %s
sv: %d: Öppna katalogen %s

en: %d: Read Directory
sv: %d: Läs katalog

en: %d: Remove file %s
sv: %d: Ta bort filen %s

en: %d: Make directory %s
sv: %d: Skapa katalogen %s

en: %d: Remove directory %s
sv: %d: Ta bort katalogen %s

en: %d: Realpath %s
sv: %d: Absolut sökväg %s

en: %d: File attributes
sv: %d: Filattribut

en: No such file or directory
sv: Ingen sådan fil eller katalog

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Failure
sv: Misslyckande

en: Bad message
sv: Felaktigt meddelande

en: No connection
sv: Ingen anslutning

en: Connection lost
sv: Anslutningen avbruten

en: Operation unsupported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Unknown message returned from server
sv: Okänt meddelande returnerades från servern

en: Error: Message size %d too big
sv: Fel: Meddelandestorleken %d för stor

en: Error: Message size %d too big from server
sv: Fel: Meddelandestorleken %d för stor från servern

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
sv: Ett fel uppstod vid initiering av en SSH-anslutning med fjärrservern. Felmeddelandet från fjärrservern följer:

en: Opening SSH connection to %s
sv: Öppnar SSH-anslutning till %s

en: Successfully logged into SSH server %s
sv: Lyckad inloggning till SSH-servern %s

en: SSL Engine
sv: SSL-motor

en: SSL Entropy File:
sv: SSL-entropifil:

en: SSL entropy file
sv: SSL-entropifil

en: Entropy Seed Length:
sv: Längd på entropifrö:

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
sv: Maximalt antal byte att ge som frö till SSL-motorn

en: Verify SSL Peer
sv: Validera SSL-motpunkt

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
sv: Fel med certifikat vid djup: %i
    Utfärdare = %s
    Ämne = %s
    Fel %i:%s

en: Cannot get peer certificate
sv: Kan inte hämta certifikat för motpart

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
sv: FEL: Värden i SSL-certifikatet (%s) stämmer inte överens med värden som vi anslöt till (%s). Avbryter anslutning.

en: Cannot initialize the OpenSSL library
sv: Kan inte initiera OpenSSL-biblioteket

en: Error loading default SSL certificates
sv: Fel vid inläsning av SSL-standardcertifikat

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
sv: Fel vid hämtning av chifferlista (inga giltiga chiffer)

en: Error: SSL engine was not initialized
sv: Fel: SSL-motorn initerades inte

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
sv: Fel vid upprättandet av SSL-anslutning (BIO-objekt)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
sv: Fel vid upprättandet av SSL-anslutning (SSL-objekt)

en: Error with peer certificate: %s
sv: Fel med motpartens certifikat: %s

en: Operation canceled
sv: Åtgärden avbruten

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
sv: Väntar %d sekunder med att försöka igen

en: >. If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://www.gftp.org/
sv: >. Om du har några frågor, kommentarer eller förslag om detta program är du välkommen att kontakta mig via e-post. Du hittar alltid de senaste nyheterna om gFTP på min hemsida http://www.gftp.org/ Skicka synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
sv: gFTP levereras HELT UTAN NÅGRA GARANTIER; för detaljer läs filen COPYING. Detta är fri mjukvara och det står dig fritt att distribuera det vidare under särskilda villkor; för detaljer se filen COPYING

en: Translated by
sv: Daniel Nylander
    Christian Rose
    Mattias Dahlberg
    Anders Eurenius
    
    Skicka synpunkter på översättningen till
    tp-sv@listor.tp-sv.se

en: Error: Not connected to a remote site
sv: Fel: Inte ansluten till en fjärrplats

en: usage: chmod <mode> <file>
sv: användning: chmod <attribut> <fil>

en: usage: rename <old name> <new name>
sv: användning: rename <gammalt namn> <nytt namn>

en: usage: delete <file>
sv: användning: delete <fil>

en: usage: rmdir <directory>
sv: användning: rmdir <katalog>

en: usage: site <site command>
sv: användning: site <site-kommando>

en: usage: mkdir <new directory>
sv: användning: mkdir <ny katalog>

en: usage: chdir <directory>
sv: användning: chdir <katalog>

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Clear the directory cache
sv: Töm katalogcachen

en: usage: open
sv: användning: open

en: usage: set [variable = value]
sv: användning: set [variabel = värde]

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
sv: Fel: Variabeln %s är ingen giltig konfigurationsvariabel.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
sv: Fel: Variabeln %s finns inte tillgänglig i textversionen av gFTP

en: Supported commands:
sv: Giltiga kommandon:

en: usage: %s <filespec>
sv: användning: %s <filspec>

en: Shows gFTP information
sv: Visar gFTP-information

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
sv: Ställer in aktuellt överföringsläge till Ascii (gäller enbart FTP)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
sv: Ställer in aktuellt överföringsläge till binärt (gäller enbart FTP)

en: Changes the remote working directory
sv: Byter arbetskatalog på fjärrvärden

en: Changes the permissions of a remote file
sv: Ändrar rättigheterna på en fil på fjärrvärden

en: Available options: cache
sv: Tillgängliga flaggor: cache

en: Disconnects from the remote site
sv: Kopplar ner från fjärrvärden

en: Removes a remote file
sv: Tar bort en fil på fjärrvärden

en: Shows the directory listing for the current remote directory
sv: Visar kataloglistan för den aktuella katalogen på fjärrvärden

en: Downloads remote file(s)
sv: Hämtar fil(er) från fjärrvärden

en: Shows this help screen
sv: Visar denna hjälpskärm

en: Changes the local working directory
sv: Ändrar lokal arbetsmapp

en: Changes the permissions of a local file
sv: Ändrar rättigheterna på en lokal fil

en: Removes a local file
sv: Tar bort en lokal fil

en: Shows the directory listing for the current local directory
sv: Visar kataloglistan för den aktuella lokala katalogen

en: Creates a local directory
sv: Skapar en lokal katalog

en: Show current local directory
sv: Visar aktuell lokal katalog

en: Rename a local file
sv: Byta namn på en lokal fil

en: Remove a local directory
sv: Ta bort en lokal katalog

en: Creates a remote directory
sv: Skapar en katalog på fjärrvärden

en: Uploads local file(s)
sv: Skickar lokala fil(er)

en: Opens a connection to a remote site
sv: Skapar en anslutning till en fjärrplats

en: Show current remote directory
sv: Visa aktuell fjärrkatalog

en: Exit from gFTP
sv: Avsluta gFTP

en: Rename a remote file
sv: Byta namn på en fil på fjärrvärden

en: Remove a remote directory
sv: Ta bort en fjärrkatalog

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
sv: Visa variabler för konfigurationsfil. Du kan också ange variabler med set var=värde

en: Run a site specific command
sv: Kör ett platsspecifikt kommando

en: Error: Command not recognized
sv: Fel: Känner inte igen kommando

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
sv: Överförde %s med %.2f kB/s

en: Skipping file %s on host %s
sv: Hoppar över filen %s på värden %s

en: Stopping the transfer on host %s
sv: Stoppar överföringen på värden %s

en: Could not download %s from %s
sv: Kunde inte hämta %s från %s

en: There were %d files or directories that could not be transferred. Check the log for which items were not properly transferred.
sv: Det var %d filer eller kataloger som inte kunde överföras. Kontrollera loggen för att se vilka objekt som inte överfördes korrekt.

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
sv: %s: Tryck på stoppknappen innan du gör något annat

en: Run Bookmark
sv: Kör bokmärke

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
sv: Lägg till bokmärke: Du måste ange ett namn för bokmärket

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
sv: Lägg till bokmärke: Kan inte lägga till bokmärket %s eftersom namnet redan finns

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
sv: Lägg till bokmärke: Du måste ange ett värdnamn

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
sv: Ange namnet på bokmärket du vill lägga till
    Du kan lägga in det i en undermeny med hjälp av /
    (T.ex. Linuxplatser/Debian)

en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenord

en: You must specify a name for the bookmark.
sv: Du måste ange ett namn för bokmärket.

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Enter the name of the new folder to create
sv: Ange namnet på den nya mappen

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: Enter the name of the new item to create
sv: Ange namnet på det nya objektet

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bokmärket
    %s och alla dess barn?

en: Delete Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Edit Entry
sv: Redigera post

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Hostname:
sv: Värd:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Remote Directory:
sv: Fjärrkatalog:

en: Local Directory:
sv: Lokal katalog:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Account:
sv: Konto:

en: Log in as ANONYMOUS
sv: Logga in som ANONYM

en:   Cancel
sv:   Avbryt

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /File/tearoff
sv: /Arkiv/tearoff

en: /File/New _Folder...
sv: /Arkiv/Ny _mapp...

en: /File/New _Item...
sv: /Arkiv/Nytt _objekt...

en: /File/_Delete
sv: /Arkiv/_Ta bort

en: /File/_Properties...
sv: /Arkiv/_Egenskaper...

en: /File/sep
sv: /Arkiv/sep

en: /File/_Close
sv: /Arkiv/_Stäng

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
sv: Nu kan du anpassa attributen på din(a) fil(er)
    Notera: inte alla FTP-servrar stöder chmod-funktionen

en: Sticky
sv: Klistrig (sticky)

en: User
sv: Användare

en: Read
sv: Läsa

en: Write
sv: Skriva

en: Execute
sv: Köra

en: Group
sv: Grupp

en: Other
sv: Övriga

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa %ld filer och %ld kataloger

en: Are you sure you want to delete these %ld files
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa %ld filer

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa %ld kataloger

en: Delete Files/Directories
sv: Ta bort filer/kataloger

en: Delete
sv: Ta bort

en: Connect
sv: Anslut

en: Received URL %s
sv: Tog emot URL %s

en: Drag-N-Drop
sv: Drag och släpp

en: Exit
sv: Avsluta

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
sv: Det pågår filöverföringar.
    Är du säker på att du vill avsluta?

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Enter a URL to connect to
sv: Ange en url att ansluta till

en: /FTP/Window _1
sv: /FTP/Fönster _1

en: /FTP/Window _2
sv: /FTP/Fönster _2

en: /FTP/_Binary
sv: /FTP/_Binärt

en: /FTP/_Preferences...
sv: /FTP/_Inställningar...

en: /FTP/_Quit
sv: /FTP/Av_sluta

en: /_Local
sv: /_Lokalt

en: /Local/tearoff
sv: /Lokalt/tearoff

en: /Local/_Open Location...
sv: /Lokalt/_Öppna plats...

en: /Local/D_isconnect
sv: /Lokalt/Ko_ppla från

en: /Local/sep
sv: /Lokalt/sep

en: /Local/Change _Filespec...
sv: /Lokalt/Byt _filfilter...

en: /Local/_Show selected
sv: /Lokalt/V_isa markerade

en: /Local/Select _All
sv: /Lokalt/Markera _alla

en: /Local/Select All Files
sv: /Lokalt/Markera alla filer

en: /Local/Deselect All
sv: /Lokalt/Avmarkera alla

en: /Local/Save Directory Listing...
sv: /Lokalt/Spara kataloglista...

en: /Local/Send SITE Command...
sv: /Lokalt/Skicka SITE-kommando...

en: /Local/_Change Directory
sv: /Lokalt/Byt _katalog

en: /Local/_Permissions...
sv: /Lokalt/Rä_ttigheter...

en: /Local/_New Folder...
sv: /Arkiv/_Ny mapp...

en: /Local/Rena_me...
sv: /Lokalt/_Byt namn...

en: /Local/_Delete...
sv: /Lokalt/_Ta bort...

en: /Local/_Edit...
sv: /Lokalt/R_edigera...

en: /Local/_View...
sv: /Lokalt/_Visa...

en: /Local/_Refresh
sv: /Lokalt/_Uppdatera

en: /_Remote
sv: /_Fjärr

en: /Remote/tearoff
sv: /Fjärr/tearoff

en: /Remote/_Open Location...
sv: /Fjärr/_Öppna plats...

en: /Remote/D_isconnect
sv: /Fjärr/Koppla f_rån

en: /Remote/sep
sv: /Fjärr/sep

en: /Remote/Change _Filespec...
sv: /Fjärr/Byt _filfilter...

en: /Remote/_Show selected
sv: /Fjärr/V_isa markerade

en: /Remote/Select _All
sv: /Fjärr/Markera _alla

en: /Remote/Select All Files
sv: /Fjärr/Markera alla filer

en: /Remote/Deselect All
sv: /Fjärr/Avmarkera alla

en: /Remote/Save Directory Listing...
sv: /Fjärr/Spara kataloglista...

en: /Remote/Send SITE Command...
sv: /Fjärr/Skicka SITE-kommando...

en: /Remote/_Change Directory
sv: /Fjärr/Byt _katalog

en: /Remote/_Permissions...
sv: /Fjärr/_Rättigheter...

en: /Remote/_New Folder...
sv: /Fjärr/_Ny mapp...

en: /Remote/Rena_me...
sv: /Fjärr/_Byt namn...

en: /Remote/_Delete...
sv: /Fjärr/_Ta bort...

en: /Remote/_Edit...
sv: /Fjärr/R_edigera...

en: /Remote/_View...
sv: /Fjärr/_Visa...

en: /Remote/_Refresh
sv: /Fjärr/_Uppdatera

en: /_Bookmarks
sv: /_Bokmärken

en: /Bookmarks/tearoff
sv: /Bokmärken/tearoff

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
sv: /Bokmärken/Lägg till _bokmärke

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
sv: /Bokmärken/Redigera bokmärken

en: /Bookmarks/sep
sv: /Bokmärken/sep

en: /_Transfer
sv: /_Överföringar

en: /Transfer/tearoff
sv: /Överföringar/tearoff

en: /Transfer/_Start
sv: /Överföringar/S_tarta

en: /Transfer/St_op
sv: /Överföringar/St_oppa

en: /Transfer/sep
sv: /Överföringar/sep

en: /Transfer/Skip _Current File
sv: /Överföringar/_Hoppa över aktuell fil

en: /Transfer/_Remove File
sv: /Överföringar/_Ta bort fil

en: /Transfer/Move File _Up
sv: /Överföringar/Flytta fil _uppåt

en: /Transfer/Move File _Down
sv: /Överföringar/Flytta fil _nedåt

en: /Transfer/_Retrieve Files
sv: /Överföringar/_Hämta filer

en: /Transfer/_Put Files
sv: /Överföringar/_Skicka filer

en: /L_og
sv: /L_oggning

en: /Log/tearoff
sv: /Loggning/tearoff

en: /Log/_Clear
sv: /Loggning/_Töm

en: /Log/_View
sv: /Loggning/_Visa logg

en: /Log/_Save...
sv: /Loggning/_Spara logg...

en: /Tool_s
sv: /_Verktyg

en: /Tools/tearoff
sv: /Verktyg/tearoff

en: /Tools/C_ompare Windows
sv: /Verktyg/_Jämför fönster

en: /Tools/_Clear Cache
sv: /Verktyg/_Töm cache

en: /Help
sv: /Hjälp

en: /Help/tearoff
sv: /Hjälp/tearoff

en: /Help/_About
sv: /Hjälp/_Om

en: Host:
sv: Värd:

en: _Host:
sv: _Värd:

en: User:
sv: Användare:

en: _User:
sv: _Användare:

en: Pass:
sv: Lösen:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Size
sv: Storlek

en: Date
sv: Datum

en: Attribs
sv: Attribut

en: Progress
sv: Förlopp

en: Error: You must type in a host to connect to
sv: Fel: Du måste skriva in en värd att ansluta till

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Enter Username
sv: Ange användarnamn

en: Please enter your username for this site
sv: Ange ditt användarnamn för den här platsen

en: Please enter your password for this site
sv: Ange ditt lösenord för den här platsen

en: Operation canceled...you must enter a string
sv: Åtgärden avbruten... Du måste ange en sträng

en: Make Directory
sv: Skapa katalog

en: Enter name of directory to create
sv: Ange namnet på den nya katalogen

en: Rename
sv: Byt namn

en: What would you like to rename %s to?
sv: Vad vill du att %s ska byta namn till?

en: Site
sv: Plats

en: Enter site-specific command
sv: Ange ett platsspecifikt kommando

en: Prepend with SITE
sv: Inled med SITE

en: Skipped
sv: Hoppade över

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Resume
sv: Återuppta

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Action
sv: Handling

en: Transfer Files
sv: Överför filer

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
sv: Följande fil(er) finns både lokalt och på fjärrvärden
    Välj vad du vill göra

en: Error
sv: Fel

en: Skip File
sv: Hoppa över

en: Select All
sv: Markera alla

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
sv: Byt filfilter: Åtgärden avbruten... Du måste ange en sträng

en: Change Filespec
sv: Ändra filfilter

en: Enter the new file specification
sv: Ange det nya filfiltret

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
sv: Fel: Kan inte skriva till %s: %s

en: Save Directory Listing
sv: Spara kataloglista

en: Error: Error writing to %s: %s
sv: Fel: Fel vid skrivning till %s: %s

en: Successfully wrote the log file to %s
sv: Loggfil sparad till %s

en: Save Log
sv: Spara logg

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
sv: Kan inte hitta licensavtalsfilen COPYING. Kontrollera att den finns i antingen %s eller %s

en: About gFTP
sv: Om gFTP

en: %s
    Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
sv: %s
    Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Officiell hemsida: http://www.gftp.org/

en: About
sv: Om

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en:   Close
sv:   Stäng

en: Compare Windows
sv: Jämför fönster

en: Disconnect from the remote server
sv: Koppla ner från fjärrservern

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
sv: Anslut till platsen angiven i värdposten. Om värdposten är blank, kommer en dialogruta att visas som låter dig mata in en url.

en: All Files
sv: Alla filer

en: ] (Cached) [
sv: ] (Buffrat) [

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Error opening file %s: %s
sv: Fel när filen %s skulle öppnas: %s

en: %s: Not connected to a remote site
sv: %s: Inte ansluten till en fjärrvärd

en: %s: This feature is not available using this protocol
sv: %s: Den funktionen är inte tillgänglig med det här protokollet

en: %s: You must only have one item selected
sv: %s: Du får bara ha ett objekt markerat

en: %s: You must have at least one item selected
sv: %s: Du måste ha minst ett objekt markerat

en: Change
sv: Ändra

en: Add
sv: Lägg till

en: Cancel
sv: Avbryt

en:   Yes
sv:   Ja

en:   No
sv:   Nej

en: Getting directory listings
sv: Hämtar kataloglista

en:   Stop
sv:   Stopp

en: Received %ld directories
    and %ld files
sv: Tog emot %ld kataloger
    och %ld filer

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
sv: gFTP-fel: Kan inte hitta filen %s i %s eller %s

en: Edit Host
sv: Redigera värd

en: Add Host
sv: Lägg till värd

en: Type:
sv: Typ:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: Domain
sv: Domän

en: Network Address
sv: Nätverksadress

en: _Network address:
sv: _Nätverksadress:

en: Netmask
sv: Nätmask

en: N_etmask:
sv: _Nätmask:

en: _Domain:
sv: _Domän:

en: Local Hosts
sv: Lokala värdar

en: Edit
sv: Redigera

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Options
sv: Alternativ

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Receiving file names...
sv: Tar emot filnamn...

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
sv: Filmottagning: Inte ansluten till en värdplats

en: Error: Child %d returned %d
sv: Fel: Underprocessen %d returnerade %d

en: Child %d returned successfully
sv: Underprocessen %d avslutades normalt

en: Error: Child %d did not terminate properly
sv: Fel: Barnprocess %d avslutades inte korrekt

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
sv: Fel: Kan inte få någon information om filen %s: %s

en: File %s was not changed
sv: Filen %s blev inte ändrad

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
sv: Filen %s har ändrats.
    Vill du skicka den?

en: Edit File
sv: Redigera fil

en: Finished
sv: Klar

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
sv: Skickat %s av %s med %.2fkB/s, %02d.%02d.%02d beräknad tid kvar

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
sv: Tagit emot %s av %s med %.2fkB/s, %02d.%02d.%02d beräknad tid kvar

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
sv: Skickat %s av %s, men överföringen har stannat upp, återstående tid okänd

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
sv: Tagit emot %s av %s, men överföringen har stannat upp, återstående tid okänd

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
sv: Okänt antal procent färdigt. (Fil %ld av %ld)

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
sv: %d%% färdigt, %02d.%02d.%02d beräknad tid kvar. (Fil %ld av %ld)

en: Retrieving file names...%s bytes
sv: Hämtar filnamn... %s byte

en: There are no file transfers selected
sv: Inga filöverföringar är valda

en: View
sv: Visa

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
sv: Visa: %s är en katalog. Går inte att visa.

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
sv: Redigera: %s är en katalog. Går inte att redigera.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
sv: Redigera: Du måste ange en redigerare i dialogrutan med alternativ

en: View: Cannot fork another process: %s
sv: Visa: Kan inte grena en till process: %s

en: Running program: %s %s
sv: Kör program: %s %s

en: Opening %s with %s
sv: Öppnar %s med %s

en: Viewing file %s
sv: Visar filen %s

en: View: Cannot open file %s: %s
sv: Visa: Kan inte öppna filen %s: %s

en: Cannot open controlling terminal %s
sv: Kan inte öppna kontrollerande terminal %s

en: Username [anonymous]:
sv: Användarnamn [anonymous]:

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
sv: %s finns redan. (%s källstorlek, %s målstorlek):
    (o)skriv över, åte(r)uppta, (s)hoppa över, (O)skriv över alla, åte(R)uppta alla, (S)Hoppa över alla: (%c)
