bootloader - en to id translation catalogue (87 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
id: Batal

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
id: Nyalakan Ulang

note: continue button label txt_continue
en: Continue
id: Lanjutkan

note: txt_install
en: Installation
id: Pemasangan

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
id: Pengaturan Linux--Aman

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
id: Boot dari Cakram Keras

note: txt_rescue
en: Rescue System
id: Sistem Penyelamat

note: txt_memtest
en: Memory Test
id: Tes Memori

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
id: Opsi Boot

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
id: Keluar...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
id: Anda meninggalkan menu boot grafis dan
    memulai antarmuka mode teks.

note: txt_help
en: Help
id: Bantuan

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
id: Mulai...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
id: Memuat Kernel Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
id: Memuat memtest86

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
id: Kesalahan I/O

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
id: Ubah Diska Boot

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
id: Masukkan diska boot %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
id: Ini adalah diska boot %u.
    Masukkan diska boot %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
id: Ini bukan diska boot <product>.
    Masukkan diska boot %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
id: Kata Sandi

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
id: Siapkan floppy pemutakhiran penggerak Anda.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
id: Matikan Daya

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
id: Hentikan sistem sekarang?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
id: Cakram Keras

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
id: Pemasangan Cakram Kerass

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
id: Perangkat Diska (Memindai Semua Diska Jika Kosong)

note: txt_directory
en: Directory
id: Direktori

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
id: Pemasangan FTP

note: txt_server
en: Server
id: Peladen

note: txt_password
en: Password
id: Kata Sandi

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
id: Pengguna (Masuk sebagai Anonim bila Kosong)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
id: Pemasangan NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
id: Pengguna (Gunakan "guest" jika Kosong)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
id: Pemasangan SMB (Berbagi Windows)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
id: Pemasangan HTTP

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
id: Penggerak

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
id: Opsi Lain

note: label for language selection txt_language
en: Language
id: Bahasa

note: txt_yes
en: Yes
id: Ya

note: txt_no
en: No
id: Tidak

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
id: Berkas

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
id: Berbagi

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
id: Mode Otomatis

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
id: Mode Manual

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
id: Konfigurasi Parameter pada Partisi ZEN

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
id: Pemasangan atau Pemutakhiran Partisi ZEN

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
id: Pemasangan ulang Boot Loader Partisi ZEN

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
id: Nonaktifkan Partisi ZEN

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
id: Aktifkan Partisi ZEN

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
id: Mode Teks

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
id: Uji Perangkat Tegar

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
id: Untuk memuat pemutakhiran penggerak secara langsung dari CDROM,
    masukkan nama berkas pemutakhiran penggerakn (dipisahkan
    oleh koma ',') disini:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
id: Sumber

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
id: Mode video

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
id: Pemutakhiran Penggerak

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
id: Arsitektur

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
id: Bawaan

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
id: Pengaturan Aman

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
id: Tanpa ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
id: Tanpa APIC Lokal

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
id: Perbaikan Sistem Terpasang

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
id: Cek Media Instalasi

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
id: Papan Tik

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
id: Unduh Pemutakhiran Penggerak

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
id: Masukkan URL Pemutakhiran Penggerak

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
id: Proksi HTTP

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
id: Konfigurasi Jaringan

note: menu item txt_no_network
en: No Network
id: Tak Ada Jaringan

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
id: Konfigurasi Jaringan Secara Manual

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
id: Nama Domain

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
id: Netmask
    (atau gunakan notasi '/N' dengan IP Host)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
id: Peningkatan

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
id: Nama peladen, pisahkan dengan spasi

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
id: Alamat IP dengan awalan jaringan
    (Contoh: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
id: Tanpa KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
id: Boot Sistem Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
id: Lainnya ...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
id: Ukuran Pemasang

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
id: Ukuran Konsol Teks

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
id: Ukuran BIOS Video

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
id: Mode Warna

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
id: Pembaca Layar

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
id: Kontras Tinggi

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
id: Putih pada Hitam

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
id: Cyan pada hitam

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
id: Pemasangan HTTPS
