bootloader - en to da translation catalogue (87 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
da: Annuller

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
da: Genstart

note: continue button label txt_continue
en: Continue
da: Fortsæt

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
da: Linux--fejlsikrede indstillinger

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
da: Boot fra harddisk

note: txt_rescue
en: Rescue System
da: Redningssystem

note: txt_memtest
en: Memory Test
da: Hukommelsestest

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
da: Boot-tilvalg

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
da: Afslutter...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
da: Du forlader den grafiske bootmenu, og
    starter grænsefladen i teksttilstand.

note: txt_help
en: Help
da: Hjælp

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
da: Starter...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
da: Indlæser Linux-kernen

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
da: Indlæser memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
da: Bootloader

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
da: I/O-fejl

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
da: Skift bootdisk

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
da: Indsæt bootdisk %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
da: Dette er bootdisk %u.
    Indsæt bootdisk %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
da: Dette er ikke en bootdisk til <product>.
    Indsæt bootdisk %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
da: Adgangskode

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
da: Gør din driveropdateringsdiskette klar.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
da: Sluk maskinen

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
da: Luk systemet ned nu?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
da: Harddisk

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
da: Harddisk-installation

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
da: Diskenhed (gennemsøger alle diske hvis tom)

note: txt_directory
en: Directory
da: Mappe

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
da: FTP-installation

note: txt_password
en: Password
da: Adgangskode

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
da: Bruger (anonymt login hvis tom)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
da: NFS-installation

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
da: Bruger (anvender "guest" hvis tom)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
da: SMB-installation (Windows-share)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
da: HTTP-installation

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
da: Domæne

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
da: Andre tilvalg

note: label for language selection txt_language
en: Language
da: Sprog

note: txt_yes
en: Yes
da: Ja

note: txt_no
en: No
da: Nej

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
da: Fil

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
da: Automatisk tilstand

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
da: Manuel tilstand

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
da: Konfigurer parametre på ZEN-partition

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
da: Installer eller opdater ZEN-partition

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
da: Geninstaller ZEN-partitionens bootloader

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
da: Deaktivér ZEN-partition

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
da: Aktivér ZEN-partition

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
da: Teksttilstand

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
da: Firmware-test

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
da: For at indlæse driveropdateringer direkte fra CD-ROM,
    angives filnavnene for driveropdateringerne (adskilt
    af kommaer ',') her:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
da: Kilde

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
da: Skærmtilstand

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
da: Driveropdatering

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
da: Ark.

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
da: Kerne

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
da: Standard

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
da: Fejlsikrede indstillinger

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
da: Ingen ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
da: Ingen lokal APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
da: Reparer installeret system

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
da: Tjek installationsmedie

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
da: Tastatur

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
da: Download driveropdatering

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
da: Angiv URL til driveropdatering

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
da: HTTP-proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
da: Netværkskonfiguration

note: menu item txt_no_network
en: No Network
da: Intet netværk

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
da: Manuelt

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
da: Manuel netværkskonfiguration

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
da: Domænenavn

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
da: Netmaske
    (eller brug "/N"-notation med værts-IP)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
da: Opgrader

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
da: Navneservere, adskilt af mellemrum

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
da: IP-adresse med netværkspræfiks
    (eksempler: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
da: Ingen KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
da: Boot Linux-system

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
da: Flere ...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
da: Størrelse på installationsprogram

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
da: Størrelse på tekstkonsol

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
da: Størrelse på skærm-BIOS

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
da: Farvetilstand

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
da: Skærmoplæser

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
da: Høj kontrast

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
da: Hvid på sort

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
da: Cyan på sort

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
da: HTTPS-installation
