bootloader - en to de translation catalogue (87 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
de: Abbrechen

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
de: Neustart

note: continue button label txt_continue
en: Continue
de: Fortsetzen

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
de: Linux – Sichere Einstellungen

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
de: Von Festplatte booten

note: txt_rescue
en: Rescue System
de: Rettungssystem

note: txt_memtest
en: Memory Test
de: Speichertest

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
de: Bootoptionen

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
de: Wird beendet...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
de: Sie verlassen das grafische Bootmenü und
    starten die Textmodusoberfläche.

note: txt_help
en: Help
de: Hilfe

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
de: Wird gestartet...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
de: Laden des Linux-Kernels

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
de: Laden von memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
de: Bootloader

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
de: E/A-Fehler

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
de: Boot-Diskette ändern

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
de: Legen Sie Boot-Diskette %u ein.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
de: Dies ist Boot-Diskette %u.
    Legen Sie Boot-Diskette %u ein.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
de: Dies ist keine <product>-Boot-Diskette.
    Legen Sie Boot-Diskette %u ein.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
de: Passwort

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
de: Halten Sie Ihre Treiberaktualisierungs-Floppy bereit.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
de: Ausschalten

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
de: System jetzt anhalten?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
de: Festplatte

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
de: Festplatteninstallation

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
de: Datenträgergerät (scannt alle Datenträger, falls leer)

note: txt_directory
en: Directory
de: Verzeichnis

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
de: FTP-Installation

note: txt_password
en: Password
de: Passwort

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
de: Benutzer (anonyme Anmeldung, falls leer)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
de: NFS-Installation

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
de: Benutzer (verwendet "Gast", falls leer)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
de: SMB (Windows-Freigabe)-Installation

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
de: HTTP-Installation

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
de: Treiber

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
de: Domäne

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
de: Andere Optionen

note: label for language selection txt_language
en: Language
de: Sprache

note: txt_yes
en: Yes
de: Ja

note: txt_no
en: No
de: Nein

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
de: Datei

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
de: Freigeben

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
de: Automatikmodus

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
de: Manueller Modus

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
de: Parameter auf ZEN-Partition konfigurieren

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
de: ZEN-Partition installieren oder aktualisieren

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
de: ZEN-Partition-Bootloader neu installieren

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
de: ZEN-Partition deaktivieren

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
de: ZEN-Partition aktivieren

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
de: Textmodus

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
de: Firmware-Test

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
de: Geben Sie zum Laden der Treiberaktualisierungen von CD-ROM
    die Namen der Treiberaktualisierungsdateien (durch Komma
    getrennt ',') hier ein:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
de: Quelle

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
de: Videomodus

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
de: Treiberaktualisierung

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
de: Architektur

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
de: Standard

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
de: Sichere Einstellungen

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
de: Keine ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
de: Kein lokales APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
de: Installiertes System reparieren

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
de: Installationsmedien überprüfen

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
de: Tastatur

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
de: Treiberaktualisierung herunterladen

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
de: URL für Treiberaktualisierung eingeben

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
de: HTTP-Proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
de: Netzwerkkonfiguration

note: menu item txt_no_network
en: No Network
de: Kein Netzwerk

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
de: Manuell

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
de: Manuelle Netzwerkkonfiguration

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
de: Domänenname

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
de: Netzmaske
    (oder verwenden Sie die Bezeichnung '/N' mit der Host-IP)

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
de: Nameserver, durch Leerzeichen getrennt

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
de: IP-Adresse mit Netzwerk-Präfix
    (Beispiele: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
de: Keine KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
de: Linux-System booten

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
de: Mehr ...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
de: Installer-Größe

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
de: Textkonsolen-Größe

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
de: Video-BIOS-Größe

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
de: Farben-Modus

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
de: Bildschirmleser

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
de: Hoher Kontrast

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
de: Weiß auf Schwarz

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
de: Cyan auf Schwarz

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
de: HTTPS-Installation
