bootloader - en to fr translation catalogue (89 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
fr: Annuler

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
fr: Redémarrer

note: continue button label txt_continue
en: Continue
fr: Continuer

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
fr: Linux--Paramètres sécurisés

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
fr: Démarrer à partir du disque dur

note: txt_rescue
en: Rescue System
fr: Système de secours

note: txt_memtest
en: Memory Test
fr: Test de mémoire

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
fr: Options de démarrage

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
fr: Fermeture en cours...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
fr: Vous quittez le menu de démarrage graphique et
    démarrez l'interface de mode texte.

note: txt_help
en: Help
fr: Aide

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
fr: Démarrage...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
fr: Chargement du noyau Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
fr: Chargement de memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
fr: Chargeur d'amorçage

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
fr: Erreur E/S

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
fr: Changer de disque de démarrage

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
fr: Insérez le disque de démarrage %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
fr: Il s'agit du disque de démarrage %u.
    Insérez le disque de démarrage %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
fr: Ce disque n'est pas un disque de démarrage de <product>.
    Insérez le disque de démarrage %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
fr: Mot de passe

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
fr: Préparez votre disquette de mise à jour du pilote.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
fr: Arrêt

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
fr: Voulez-vous arrêter le système maintenant ?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
fr: Disque dur de

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
fr: Installation du disque dur

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
fr: Périphérique de disque (analyse tous les disques s'ils sont vides)

note: txt_directory
en: Directory
fr: Répertoire

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
fr: Installation FTP

note: txt_server
en: Server
fr: Serveur

note: txt_password
en: Password
fr: Mot de passe

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
fr: Utilisateur (Connexion anonyme si le champ est vide.)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
fr: Installation NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
fr: Utilisateur (Utilise "guest" si le champ est vide.)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
fr: Installation SMB (Partage Windows)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
fr: Installation HTTP

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
fr: Pilote

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
fr: Domaine

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
fr: Autres options

note: label for language selection txt_language
en: Language
fr: Langue

note: txt_yes
en: Yes
fr: Oui

note: txt_no
en: No
fr: Non

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
fr: Fichier

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
fr: Partage

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
fr: Mode automatique

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
fr: Mode manuel

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
fr: Configurer les paramètres sur la partition ZEN

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
fr: Installer ou mettre à jour la partition ZEN

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
fr: Réinstaller le chargeur de démarrage de la partition ZEN

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
fr: Désactiver la partition ZEN

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
fr: Activer la partition ZEN

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
fr: Mode texte

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
fr: Test du microprogramme

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
fr: Pour charger les mises à jours de pilote directement à partir du CD-ROM,
    entrez les noms de fichier de la mise à jour du pilote (séparés
    par des virgules ',') ici :

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
fr: Mode Vidéo

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
fr: Mise à jour du pilote

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
fr: Noyau

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
fr: Par défaut

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
fr: Paramètres sécurisés

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
fr: Aucune ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
fr: APIC local

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
fr: Réparer le système installé

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
fr: Vérifier le support d'installation

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
fr: Clavier

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
fr: Télécharger la mise à jour du pilote

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
fr: Entrez l'URL de mise à jour du pilote.

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
fr: Proxy HTTP

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
fr: Configuration réseau

note: menu item txt_no_network
en: No Network
fr: Aucun réseau

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
fr: Manuel

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
fr: Configuration réseau manuelle

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
fr: Passerelle

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
fr: Nom de domaine

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
fr: Masque réseau
    (ou utilisez la notation '/N' avec l'adresse IP de l'hôte.)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
fr: Serveurs de noms séparés par des espaces

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
fr: Adresse IP avec préfixe réseau
    (Exemples : 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
fr: Aucun KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
fr: Démarrer le système Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
fr: Plus...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
fr: Taille de l'installateur

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
fr: Taille de la console texte

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
fr: Taille du BIOS vidéo

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
fr: Mode de couleur

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
fr: Lecteur d'écran

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
fr: Contraste élevé

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
fr: Blanc sur noir

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
fr: Cyan sur noir

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
fr: Installation HTTPS
