bootloader - en to gl translation catalogue (91 entries)

note: ok button label txt_ok
en: OK
gl: Aceptar

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
gl: Cancelar

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
gl: Reiniciar

note: continue button label txt_continue
en: Continue
gl: Continuar

note: txt_install
en: Installation
gl: Instalación

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
gl: Linux--Opcións Seguras

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
gl: Arrancar desde o disco duro

note: txt_rescue
en: Rescue System
gl: Rescatar sistema

note: txt_memtest
en: Memory Test
gl: Proba de memoria

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
gl: Opcións de arranque

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
gl: Saíndo...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
gl: Está saíndo do menú gráfico de arranque e
    está iniciando a interface en modo texto.

note: txt_help
en: Help
gl: Axuda

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
gl: Iniciando...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
gl: Cargando o Kernel Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
gl: Cargando memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
gl: Cargador de arranque

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
gl: Erro de E/S

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
gl: Cambiar o disco de arranque

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
gl: Insira o disco de arranque %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
gl: Este é o disco de arranque %u.
    Insira o disco de arranque %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
gl: Este non é un disco de arranque de <product>.
    Insira o disco de arranque %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
gl: Contrasinal

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
gl: Teña preparado o disquete de actualización do controlador.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
gl: Apagar

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
gl: Apagar o sistema agora?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
gl: Disco duro

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
gl: Instalación no disco duro

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
gl: Dispositivo de disco (examina todos os discos se está baleiro)

note: txt_directory
en: Directory
gl: Directorio

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
gl: Instalación por FTP

note: txt_server
en: Server
gl: Servidor

note: txt_password
en: Password
gl: Contrasinal

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
gl: Usuario (hase usar anonymous se está baleiro)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
gl: Instalación por NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
gl: Usuario (hase usar "guest" se está baleiro)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
gl: Instalación SMB (compartir con Windows)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
gl: Instalación por HTTP

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
gl: Controlador

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
gl: Dominio

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
gl: Outras opcións

note: label for language selection txt_language
en: Language
gl: Idioma

note: txt_yes
en: Yes
gl: Si

note: txt_no
en: No
gl: Non

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
gl: Ficheiro

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
gl: Recurso compartido

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
gl: Modo automático

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
gl: Modo manual

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
gl: Configurar os parámetros da partición ZEN

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
gl: Instalar ou actualizar partición ZEN

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
gl: Reinstalar o cargador de arranque da partición ZEN

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
gl: Desactivar partición ZEN

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
gl: Activar partición ZEN

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
gl: Modo texto

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
gl: Proba de firmware

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
gl: Para cargar as actualizacións de controladores directamente
     desde CDROM, introduza os nomes de ficheiros de
     actualización de controladores (separados por comas ',') aquí:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
gl: Fonte

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
gl: Modo de vídeo

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
gl: Actualización de controladores

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
gl: Arq

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
gl: Predeterminado

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
gl: Opcións seguras

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
gl: Sen ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
gl: Sen APIC Local

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
gl: Reparar o sistema instalado

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
gl: Comprobar o soporte de instalación

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
gl: Teclado

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
gl: Baixar actualización de controlador

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
gl: Introducir URL de actualización de controlador

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
gl: HTTP proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
gl: Configuración da rede

note: menu item txt_no_network
en: No Network
gl: Sen rede

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
gl: Configuración manual da rede

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
gl: Pasarela

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
gl: Nome de dominio

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
gl: Máscara de rede
    (ou empregue a notación '/N' co IP do host)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
gl: Anovar

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
gl: Nome dos servidores, separados por espazos

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
gl: Enderezos IP con prefixo de rede
    (Exemplos: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
gl: Sen KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
gl: Arrancar o sistema Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
gl: Máis...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
gl: Tamaño do instalador

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
gl: Tamaño da consola do texto

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
gl: Tamaño da BIOS de vídeo

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
gl: Modo de cor

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
gl: Lector de pantalla

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
gl: Alto contraste

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
gl: Branco sobre negro

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
gl: Ciano sobre negro

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
gl: Instalación por HTTPS
