NetworkManager-vpnc - en to hi translation catalogue (95 entries)

note: ok button label txt_ok
en: OK
hi: ठीक है

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
hi: रद्द करें

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
hi: पुनः आरंभ करें

note: continue button label txt_continue
en: Continue
hi: जारी रखें

note: txt_install
en: Installation
hi: इंस्टॉल प्रक्रिया

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
hi: लिनक्स--सुरक्षित सेटिंग्स

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
hi: हार्ड डिस्क से बूट करें

note: txt_rescue
en: Rescue System
hi: रेस्क्यू सिस्टम

note: txt_memtest
en: Memory Test
hi: मेमोरी जाँच

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
hi: बूट विकल्प

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
hi: बंद होना जारी...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
hi: अब चित्रात्मक बूट मेन्यू बंद होने के उपरांत
    लेख मोड अंतरफलक आरंभ होगा।

note: txt_help
en: Help
hi: सहायता

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
hi: आरंभ होना जारी...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
hi: लिनक्स कर्नेल लोड होना जारी

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
hi: मेमटेस्ट86 लोड होना जारी

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
hi: बूट लोड साधन

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
hi: इनपुट/आउटपुट त्रुटि

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
hi: बूट डिस्क बदलें

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
hi: बूट डिस्क %u प्रविष्ट करें।

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
hi: यह बूट डिस्क %u है।
    बूट डिस्क %u प्रविष्ट करें।

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
hi: यह <product> बूट डिस्क नहीं है।
    कृपया बूट डिस्क %u प्रविष्ट करें।

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
hi: कूटशब्द

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
hi: ड्राइवर अपडेट युक्त फ्लॉपी तैयार रखें।

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
hi: बंद करें

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
hi: सिस्टम अभी रोकें?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
hi: हार्ड डिस्क

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
hi: हार्ड डिस्क इंस्टॉल

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
hi: डिस्क उपकरण (रिक्त होने पर सभी डिस्क स्कैन करें)

note: txt_directory
en: Directory
hi: डायरेक्टरी

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
hi: एफटीपी इंस्टॉल

note: txt_server
en: Server
hi: सर्वर

note: txt_password
en: Password
hi: कूटशब्द

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
hi: उपयोक्ता (रिक्त होने पर अज्ञात लॉगिन)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
hi: एनएफएस इंस्टॉल

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
hi: उपयोक्ता (रिक्त होने पर 'अतिथि' प्रयुक्त होगा)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
hi: एसएमबी (विंडोज सहभाजन) इंस्टॉल

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
hi: एचटीटीपी इंस्टॉल

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
hi: ड्राइवर

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
hi: डोमेन

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
hi: अन्य विकल्प

note: label for language selection txt_language
en: Language
hi: भाषा

note: txt_yes
en: Yes
hi: हाँ

note: txt_no
en: No
hi: नहीं

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
hi: फाइल

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
hi: सहभाजन

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
hi: स्वतः मोड

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
hi: स्वयं मोड

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
hi: ZEN विभाजन हेतु मापदंड विन्यस्त करें

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
hi: ZEN विभाजन इंस्टॉल या अपडेट करें

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
hi: ZEN विभाजन बूट लोड साधन पुनः इंस्टॉल करें

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
hi: ZEN विभाजन निष्क्रिय करें

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
hi: ZEN विभाजन सक्रिय करें

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
hi: लेख मोड

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
hi: फर्मवेयर जाँच

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
hi: सीडी से ड्राइवर अपडेट लोड करने हेतु यहाँ
    ड्राइवर अपडेट फाइल नाम (अल्पविराम ','
    द्वारा पृथक) दर्ज करें :

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
hi: स्रोत

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
hi: वीडियो मोड

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
hi: ड्राइवर अपडेट

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
hi: संरचना

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
hi: कर्नेल

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
hi: सुरक्षित सेटिंग्स

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
hi: कोई एसपीआई नहीं

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
hi: कोई लोकल एसपीआई नहीं

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
hi: इंस्टॉल हो रखा सिस्टम सुधारें

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
hi: इंस्टॉल मीडिया जाँचें

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
hi: कुंजीपटल

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
hi: ड्राइवर अपडेट डाउनलोड

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
hi: ड्राइवर अपडेट हेतु यूआरएल दर्ज करें

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
hi: एचटीटीपी प्रॉक्सी

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
hi: नेटवर्क विन्यास

note: menu item txt_no_network
en: No Network
hi: कोई नेटवर्क नहीं

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
hi: स्वयं

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
hi: स्वयं द्वारा नेटवर्क विन्यास

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
hi: गेटवे

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
hi: डोमेन नाम

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
hi: नेट मास्क
    (या होस्ट आईपी के साथ '/N' चिन्ह उपयोग करें)

note: label for Live CD installation txt_live_kde
en: openSUSE Live (KDE)
hi: ओपनSUSE लाइव (केडीई)

note: label for Live CD installation txt_live_gnome
en: openSUSE Live (GNOME)
hi: ओपनSUSE लाइव (गनोम)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
hi: अपग्रेड

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
hi: नाम सर्वर, रिक्त अक्षर द्वारा पृथक

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
hi: नेटवर्क उपसर्ग युक्त आईपी पता
    (उदाहरण : 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
hi: कोई केएमएस नहीं

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
hi: लिनक्स सिस्टम बूट करें

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
hi: अधिक ...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
hi: इंस्टॉलर आकार

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
hi: लेख कंसोल आकार

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
hi: वीडियो BIOS आकार

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
hi: रंग मोड

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
hi: स्क्रीन वाचक

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
hi: उच्च कंट्रास्ट

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
hi: श्याम पर श्वेत अक्षर

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
hi: श्याम पर नीले अक्षर

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
hi: एचटीटीपीएस इंस्टॉल
