bootloader - en to hu translation catalogue (83 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
hu: Mégse

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
hu: Újraindítás

note: continue button label txt_continue
en: Continue
hu: Folytatás

note: txt_install
en: Installation
hu: Telepítés

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
hu: Linux--Biztonságos beállítások

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
hu: Rendszerindítás merevlemezről

note: txt_rescue
en: Rescue System
hu: Mentési rendszer

note: txt_memtest
en: Memory Test
hu: Memóriateszt

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
hu: Rendszerindítási beállítások

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
hu: Kilépés...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
hu: Ezzel kilép a grafikus rendszerindítási menüből,
    és elindítja a szöveges módú kezelőfelületet.

note: txt_help
en: Help
hu: Súgó

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
hu: Indítás...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
hu: A Linux-kernel betöltése

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
hu: A memtest86 betöltése

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
hu: Rendszertöltő

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
hu: I/O-hiba

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
hu: Rendszerindító lemez megváltoztatása

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
hu: Helyezze be a(z) %u rendszerindító lemezt.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
hu: Ez a(z) %u rendszerindító lemez.
    Helyezze be a(z) %u rendszerindító lemezt.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
hu: Ez nem <product> rendszerindító lemez.
    Helyezze be a(z) %u rendszerindító lemezt.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
hu: Jelszó

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
hu: Készítse elő az illesztőprogram frissítését tartalmazó hajlékonylemezt.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
hu: Gép kikapcsolása

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
hu: Leállítja a rendszert most?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
hu: Merevlemez

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
hu: Merevlemez telepítése

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
hu: Lemezeszköz (ha üres, keresés az összes lemezen)

note: txt_directory
en: Directory
hu: Könyvtár

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
hu: FTP-telepítés

note: txt_server
en: Server
hu: Kiszolgáló

note: txt_password
en: Password
hu: Jelszó

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
hu: Felhasználó (névtelen bejelentkezés, ha üres)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
hu: NFS-telepítés

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
hu: Felhasználó (a "guest" használata, ha üres)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
hu: SMB-telepítés (Windows alapú megosztás használata)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
hu: HTTP-telepítés

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
hu: Illesztőprogram

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
hu: Tartomány

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
hu: Egyéb beállítások

note: label for language selection txt_language
en: Language
hu: Nyelv

note: txt_yes
en: Yes
hu: Igen

note: txt_no
en: No
hu: Nem

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
hu: Fájl

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
hu: Megosztás

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
hu: Automatikus mód

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
hu: Manuális mód

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
hu: A ZEN partíció paramétereinek beállítása

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
hu: ZEN partíció telepítése vagy frissítése

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
hu: ZEN partíció rendszertöltőjének újratelepítése

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
hu: ZEN partíció letiltása

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
hu: ZEN partíció engedélyezése

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
hu: Karakteres mód

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
hu: Firmware tesztje

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
hu: Ha az illesztőprogram frissítéseit közvetlenül CD-ROM-lemezről
    szeretné betölteni, adja meg a
    frissítési fájlok nevét (vesszővel elválasztva) itt:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
hu: Forrás

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
hu: Videó mód

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
hu: Illesztőprogram-frissítés

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
hu: Architektúra

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
hu: Biztonságos beállítások

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
hu: Nincs ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
hu: Nincs helyi APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
hu: A telepített rendszer javítása

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
hu: A telepítési adathordozó ellenőrzése

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
hu: Billentyűzet

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
hu: Illesztőprogram-frissítés letöltése

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
hu: Illesztőprogram-frissítések URL-címének megadása

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
hu: HTTP-proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
hu: Hálózati beállítások

note: menu item txt_no_network
en: No Network
hu: Nincs hálózat

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
hu: Egyéni

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
hu: Egyéni hálózati beállítások

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
hu: Átjáró

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
hu: Tartománynév

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
hu: Hálózati maszk
    (másik lehetőség: a '/N' jelölés használata az állomás IP-címével)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
hu: Frissítés

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
hu: Névkiszolgálók, egymástól szóközzel elválasztva

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
hu: IP-cím hálózati előtaggal
    (Példák: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
hu: Nincs KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
hu: Linux rendszer elindítása

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
hu: Tovább...

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
hu: HTTPS-telepítés
