bootloader - en to it translation catalogue (74 entries)

note: ok button label txt_ok
en: OK
it: Ok

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
it: Annulla

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
it: Riavvio

note: continue button label txt_continue
en: Continue
it: Continua

note: txt_install
en: Installation
it: Installazione

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
it: Linux--Impostazioni di sicurezza

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
it: Avvia da disco rigido

note: txt_rescue
en: Rescue System
it: Sistema di salvataggio

note: txt_memtest
en: Memory Test
it: Verifica della memoria

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
it: Opzioni di avvio

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
it: Uscita in corso...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
it: Uscita dal menu di avvio grafico e
    avvio dell'interfaccia di modalità testo.

note: txt_help
en: Help
it: Aiuto

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
it: Avvio in corso...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
it: Caricamento del kernel Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
it: Caricamento di memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
it: Boot loader

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
it: Errore di I/O

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
it: Cambiare il disco di avvio

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
it: Inserire il disco di avvio %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
it: Questo è il disco di avvio %u.
    Inserire il disco di avvio %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
it: Questo non è un disco di avvio <product>.
    Inserire il disco di avvio %u.

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
it: Tenere pronto il floppy con l'aggiornamento del driver.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
it: Spegnimento

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
it: Arrestare adesso il sistema?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
it: Disco rigido

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
it: Installazione del disco rigido

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
it: Dispositivo disco (se lasciato vuoto, vengono analizzati tutti i dischi)

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
it: Installazione FTP

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
it: Utente (se lasciato vuoto, l'utente rimane anonimo)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
it: Installazione NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
it: Utente (se lasciato vuoto, viene usato "guest")

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
it: Installazione SMB (Condivisione Windows)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
it: Installazione HTTP

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
it: Dominio

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
it: Altre opzioni

note: label for language selection txt_language
en: Language
it: Lingua

note: txt_yes
en: Yes
it: Sì

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
it: Condividi

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
it: Modalità automatica

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
it: Modalità manuale

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
it: Configura parametri sulla partizione ZEN

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
it: Installa o aggiorna partizione ZEN

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
it: Reinstalla il boot loader della partizione ZEN

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
it: Disattiva partizione ZEN

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
it: Attiva partizione ZEN

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
it: Modo testo

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
it: Verifica firmware

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
it: Per caricare gli aggiornamenti del driver direttamente da un CD-ROM,
    immettere i nomi dei file di aggiornamento driver (separati
    da virgole ',') in questa posizione:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
it: Sorgente

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
it: Modalità video

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
it: Aggiornamento driver

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
it: Arch.

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
it: Impostazioni di sicurezza

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
it: Nessuna ACPI

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
it: Ripara sistema installato

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
it: Verifica supporto di installazione

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
it: Tastiera

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
it: Scarica aggiornamento driver

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
it: Immettere l'URL di aggiornamento del driver

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
it: Configurazione di rete

note: menu item txt_no_network
en: No Network
it: Nessuna rete

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
it: Manuale

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
it: Configurazione manuale rete

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
it: Nome del dominio

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
it: Maschera di rete
    (o usare la notazione '/N' con IP host)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
it: Esegui l'upgrade

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
it: Immettere i nomi dei server separati da spazi

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
it: Indirizzo IP con prefisso di rete
    (Esempi: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
it: Nessun KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
it: Avvia sistema Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
it: Altro...

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
it: Installazione HTTPS
