bootloader - en to ja translation catalogue (92 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
ja: キャンセル

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
ja: 再起動

note: continue button label txt_continue
en: Continue
ja: 続行する

note: txt_install
en: Installation
ja: インストール

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
ja: Linux--セーフモード

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
ja: ハードディスクからの起動

note: txt_rescue
en: Rescue System
ja: レスキューシステム

note: txt_memtest
en: Memory Test
ja: メモリテスト

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
ja: 起動オプション

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
ja: 終了しています...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
ja: グラフィカルな起動メニューを終了し、
    テキストモードのインターフェイスを起動します。

note: txt_help
en: Help
ja: ヘルプ

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
ja: 起動しています...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
ja: Linuxカーネルを読み込んでいます

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
ja: memtest86を読み込んでいます

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
ja: ブートローダ

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
ja: I/Oエラー

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
ja: 起動ディスクの変更

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
ja: 起動ディスク %u を挿入してください。

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
ja: これは起動ディスク %u です。
    起動ディスク %u を挿入してください。

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
ja: これは<product>の起動ディスクではありません。
    起動ディスク %u を挿入してください。

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
ja: パスワード

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
ja: ドライバアップデートのフロッピィをご用意ください。

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
ja: 電源オフ

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
ja: 今すぐシステムを停止しますか?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
ja: ハードディスク

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
ja: ハードディスクインストール

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
ja: ディスクデバイス(何も指定しない場合はすべてのディスクをスキャン)

note: txt_directory
en: Directory
ja: ディレクトリ

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
ja: FTPインストール

note: txt_server
en: Server
ja: サーバ

note: txt_password
en: Password
ja: パスワード

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
ja: ユーザ(何も指定しない場合は匿名ログイン)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
ja: NFSインストール

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
ja: ユーザ(何も指定しない場合は "guest" を使用)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
ja: SMB (Windows共有)インストール

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
ja: HTTPインストール

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
ja: ドライバ

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
ja: ドメイン

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
ja: その他のオプション

note: label for language selection txt_language
en: Language
ja: 言語

note: txt_yes
en: Yes
ja: はい

note: txt_no
en: No
ja: いいえ

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
ja: ファイル

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
ja: 共有

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
ja: 自動モード

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
ja: 手動モード

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
ja: ZENパーティションでのパラメータの設定

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
ja: ZENパーティションのインストールまたは更新

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
ja: ZENパーティションブートローダの再インストール

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
ja: ZENパーティションを無効にする

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
ja: ZENパーティションを有効にする

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
ja: テキストモード

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
ja: ファームウェアのテスト

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
ja: ドライバアップデートをCD-ROMから直接読み込むには、
    ドライバアップデートのファイル名(カンマ ',' 区切り)を入力してください:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
ja: ソース

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
ja: ビデオモード

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
ja: ドライバアップデート

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
ja: システム

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
ja: カーネル

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
ja: 既定値

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
ja: セーフモード

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
ja: ACPI無し

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
ja: ローカルAPIC無し

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
ja: インストール済みシステムの修復

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
ja: インストールメディアの検証

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
ja: キーボード

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
ja: ドライバアップデートのダウンロード

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
ja: ドライバアップデートURLの入力

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
ja: HTTPプロキシ

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
ja: ネットワーク設定

note: menu item txt_no_network
en: No Network
ja: ネットワーク無し

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
ja: 手動設定

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
ja: ネットワークの手動設定

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
ja: ゲートウェイ

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
ja: ドメイン名

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
ja: サブネットマスク
    (IPアドレスの指定で '/N' 表記を使用してもかまいません)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
ja: アップグレード

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
ja: ネームサーバ (スペース区切り)

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
ja: ネットワークプレフィックス付きのIPアドレス
    (例: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
ja: KMS無し

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
ja: Linuxシステムの起動

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
ja: 詳細 ...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
ja: インストーラのサイズ

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
ja: インストーラの解像度

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
ja: ビデオ BIOS のサイズ

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
ja: カラーモード

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダー

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
ja: 高コントラスト

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
ja: 黒い画面に白色

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
ja: 黒い画面に青緑

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
ja: HTTPSインストール
