bootloader - en to nl translation catalogue (80 entries)

note: ok button label txt_ok
en: OK
nl: Oké

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
nl: Annuleren

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
nl: Herstarten

note: continue button label txt_continue
en: Continue
nl: Doorgaan

note: txt_install
en: Installation
nl: Installatie

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
nl: Linux--Veilige instellingen

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
nl: Opstarten vanaf harde schijf

note: txt_rescue
en: Rescue System
nl: Noodsysteem

note: txt_memtest
en: Memory Test
nl: Geheugentest

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
nl: Opties voor opstarten

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
nl: Sluiten...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
nl: U verlaat het grafische opstartmenu en
    start de interface voor de tekstmodus.

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
nl: Starten...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
nl: Linux-kernel laden

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
nl: Memtest86 laden

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
nl: Bootloader

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
nl: I/O-fout

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
nl: Opstartschijf wijzigen

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
nl: Plaats opstartschijf %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
nl: Dit is opstartschijf %u.
    Plaats opstartschijf %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
nl: Dit is geen <product>-opstartschijf.
    Plaats opstartschijf %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
nl: Wachtwoord

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
nl: Maak uw floppy voor de stuurprogramma-update gereed.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
nl: Computer uitgeschakeld

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
nl: Het systeem nu onderbreken?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
nl: Vaste schijf

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
nl: Installatie van harde schijf

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
nl: Schijfapparaat (scant alle schijven indien leeg)

note: txt_directory
en: Directory
nl: Map

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
nl: FTP-installatie

note: txt_password
en: Password
nl: Wachtwoord

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
nl: Gebruikers (anonieme aanmelding indien leeg)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
nl: NFS-installatie

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
nl: Gebruiker ("gast" wordt gebruikt indien leeg)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
nl: SMB-installatie (Windows Share)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
nl: HTTP-installatie

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
nl: Stuurprogramma

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
nl: Domein

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
nl: Overige opties

note: label for language selection txt_language
en: Language
nl: Taal

note: txt_yes
en: Yes
nl: Ja

note: txt_no
en: No
nl: Nee

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
nl: Bestand

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
nl: Delen

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
nl: Automatische modus

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
nl: Handmatige modus

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
nl: Parameters op ZEN-partitie configureren

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
nl: ZEN-partitie installeren of bijwerken

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
nl: Opstartlaadprogramma voor ZEN-partitie opnieuw installeren

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
nl: ZEN-partitie uitschakelen

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
nl: ZEN-partitie inschakelen

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
nl: Tekstmodus

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
nl: Firmwaretest

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
nl: Als u stuurprogramma-updates rechtstreeks vanaf de CD-ROM wilt laden,
    geeft u hier de bestandsnamen voor stuurprogramma-updates (gescheiden
    door komma's ',') op:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
nl: Bron

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
nl: Videomodus

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
nl: Stuurprogramma-update

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
nl: Standaard

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
nl: Veilige instellingen

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
nl: Geen ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
nl: Geen lokale APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
nl: Geïnstalleerd systeem herstellen

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
nl: Installatiemedia controleren

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
nl: Toetsenbord

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
nl: Stuurprogramma-update downloaden

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
nl: URL van stuurprogramma-update opgeven

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
nl: HTTP-proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
nl: Netwerkconfiguratie

note: menu item txt_no_network
en: No Network
nl: Geen netwerk

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
nl: Handmatig

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
nl: Handmatige netwerkconfiguratie

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
nl: Domeinnaam

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
nl: Netmask
    (of gebruik de notatie '/N' met host-IP)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
nl: Opwaarderen

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
nl: Benoem servers, gescheiden door spaties

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
nl: IP-adres met netwerkprefix
    (Voorbeelden: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
nl: Geen KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
nl: Linux-systeem opstarten

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
nl: Meer ...

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
nl: HTTPS-installatie
