bootloader - en to pt_BR translation catalogue (88 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
pt_BR: Reinicializar

note: continue button label txt_continue
en: Continue
pt_BR: Continuar

note: txt_install
en: Installation
pt_BR: Instalação

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
pt_BR: Linux--Configurações seguras

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
pt_BR: Inicializar do disco rígido

note: txt_rescue
en: Rescue System
pt_BR: Sistema de recuperação

note: txt_memtest
en: Memory Test
pt_BR: Teste de memória

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
pt_BR: Opções de boot

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
pt_BR: Saindo...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
pt_BR: Você está saindo do menu de boot gráfico
    e iniciando a interface em modo de texto.

note: txt_help
en: Help
pt_BR: Ajuda

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
pt_BR: Iniciando...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
pt_BR: Carregando kernel do Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
pt_BR: Carregando memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
pt_BR: Carregador de boot

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
pt_BR: Erro de E/S

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
pt_BR: Mudar disco de boot

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
pt_BR: Inserir disco de boot %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
pt_BR: Este é o disco de boot %u.
    Insira o disco de boot %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
pt_BR: Este não é um disco de boot do <product>.
    Insira o disco de boot %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
pt_BR: Senha

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
pt_BR: Verifique se o disquete de atualização de driver está pronto.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
pt_BR: Desligar

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
pt_BR: Desligar o sistema agora?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
pt_BR: Disco rígido

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
pt_BR: Instalação por disco rígido

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
pt_BR: Dispositivo de disco (explora todos os discos, se vazio)

note: txt_directory
en: Directory
pt_BR: Diretório

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
pt_BR: Instalação por FTP

note: txt_server
en: Server
pt_BR: Servidor

note: txt_password
en: Password
pt_BR: Senha

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
pt_BR: Usuário (login anônimo, se vazio)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
pt_BR: Instalação por NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
pt_BR: Usuário (usa "convidado", se vazio)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
pt_BR: Instalação por SMB (compartilhamento Windows)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
pt_BR: Instalação por HTTP

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
pt_BR: Domínio

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
pt_BR: Outras opções

note: label for language selection txt_language
en: Language
pt_BR: Idioma

note: txt_yes
en: Yes
pt_BR: Sim

note: txt_no
en: No
pt_BR: Não

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
pt_BR: Arquivo

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
pt_BR: Compartilhamento

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
pt_BR: Modo automático

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
pt_BR: Modo manual

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
pt_BR: Configurar parâmetros na partição ZEN

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
pt_BR: Instalar ou atualizar partição ZEN

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
pt_BR: Reinstalar carregador de boot da partição ZEN

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
pt_BR: Desabilitar partição ZEN

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
pt_BR: Habilitar partição ZEN

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
pt_BR: Modo de texto

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
pt_BR: Teste de firmware

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
pt_BR: Para carregar atualizações de driver diretamente do CD-ROM,
    digite aqui os nomes dos arquivos de atualização de driver (separados
    por vírgulas ','):

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
pt_BR: Fonte

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
pt_BR: Modo de vídeo

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
pt_BR: Atualização de driver

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
pt_BR: Arquitetura

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
pt_BR: Padrão

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
pt_BR: Configurações seguras

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
pt_BR: Sem ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
pt_BR: Sem APIC local

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
pt_BR: Reparar sistema instalado

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
pt_BR: Verificar mídia de instalação

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
pt_BR: Teclado

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
pt_BR: Baixar atualização de driver

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
pt_BR: Digitar URL da atualização de driver

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
pt_BR: Proxy HTTP

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
pt_BR: Configuração da rede

note: menu item txt_no_network
en: No Network
pt_BR: Sem rede

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
pt_BR: Configuração da rede manual

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
pt_BR: Nome de domínio

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
pt_BR: Máscara de eede
    (ou use a notação '/N' com o IP do host)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
pt_BR: Fazer upgrade

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
pt_BR: Servidores de nomes, separados por espaços

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
pt_BR: Endereço IP com prefixo de rede
    (Exemplos: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
pt_BR: Sem KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
pt_BR: Inicializar sistema Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
pt_BR: Mais...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
pt_BR: Tamanho do instalador

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
pt_BR: Tamanho do texto no console

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
pt_BR: Tamanho do vídeo na BIOS

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
pt_BR: Modo de cor

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
pt_BR: Alto contraste

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
pt_BR: Branco no preto

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
pt_BR: Ciano no preto

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
pt_BR: Instalação por HTTPS
