bootloader - en to ru translation catalogue (92 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
ru: Отмена

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
ru: Перезагрузка

note: continue button label txt_continue
en: Continue
ru: Продолжить

note: txt_install
en: Installation
ru: Установка

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
ru: Linux--Безопасные параметры

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
ru: Загрузка с жесткого диска

note: txt_rescue
en: Rescue System
ru: Восстановление системы

note: txt_memtest
en: Memory Test
ru: Проверка памяти

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
ru: Варианты загрузки

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
ru: Выполняется выход...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
ru: Вы покидаете графическое меню загрузки и
    запускаете интерфейс текстового режима.

note: txt_help
en: Help
ru: Справка

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
ru: Идет запуск...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
ru: Загрузка ядра Linux

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
ru: Загрузка memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
ru: Загрузчик

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
ru: Ошибка ввода/вывода

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
ru: Смена загрузочного диска

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
ru: Вставьте загрузочный диск %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
ru: Это загрузочный диск %u.
    Вставьте загрузочный диск %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
ru: Данный диск не является загрузочным диском <product>.
    Вставьте загрузочный диск %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
ru: ПАРОЛЬ

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
ru: Приготовьте дискету для обновления драйверов.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
ru: Выключить питание

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
ru: Выполнить остановку системы сейчас?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
ru: Жёсткий диск

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
ru: Установка на жесткий диск

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
ru: Дисковый накопитель (если пусто, сканируются все диски)

note: txt_directory
en: Directory
ru: Каталог

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
ru: Настройка FTP

note: txt_server
en: Server
ru: Сервер

note: txt_password
en: Password
ru: Пароль

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
ru: Пользователь (анонимный вход, если пусто)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
ru: Настройка NFS

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
ru: Пользователь (используется "guest", если пусто)

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
ru: Настройка SMB (Windows Share)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
ru: Настройка HTTP

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
ru: Драйвер

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
ru: Домен

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
ru: Другии Опции

note: label for language selection txt_language
en: Language
ru: Язык

note: txt_yes
en: Yes
ru: Да

note: txt_no
en: No
ru: Нет

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
ru: Файл

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
ru: Совместное использование

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
ru: Автоматический режим

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
ru: Ручной режим

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
ru: Конфигурация параметров на разделе ZEN Partition

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
ru: Настройка или обновление раздела ZEN Partition

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
ru: Повторная установка загрузчика раздела ZEN Partition

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
ru: Отключение раздела ZEN Partition

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
ru: Включение раздела ZEN Partition

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
ru: Текстовый режим

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
ru: Проверка микропрограммы

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
ru: Для загрузки обновлений драйверов напрямую с CD-ROM,
    введите наименования файлов обновлений драйверов (отделяя их
    запятыми ',') здесь:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
ru: Источник

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
ru: Видеорежим

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
ru: Обновление драйверов

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
ru: Арх.

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
ru: Ядро

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
ru: По умолчанию

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
ru: Безопасные параметры

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
ru: Без ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
ru: Без локального APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
ru: Восстановление работоспособности установленной системы

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
ru: Проверка носителей дистрибутива

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
ru: Клавиатура

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
ru: Загрузка обновленных драйверов

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
ru: Введите URL-адрес обновления для драйверов

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
ru: Прокси-сервер HTTP

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
ru: Конфигурация сети

note: menu item txt_no_network
en: No Network
ru: Без сети

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
ru: Вручную

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
ru: Ручная конфигурация сети

note: label for gateway ip txt_gateway_ip
en: Gateway
ru: Шлюз

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
ru: Доменное имя

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
ru: Маска сети
    (или используйте запись '/N' для IP-адреса хоста)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
ru: Обновление

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
ru: Укажите сервера, отделяя их пробелами

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
ru: IP-адреса с сетевым префиксом
    (Примеры: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
ru: Без KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
ru: Загрузка системы Linux

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
ru: Еще...

note: menu label for choosing installer screen size txt_installer_size
en: Installer Size
ru: Разрешение для установки

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
ru: Разрешение консоли

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
ru: Разрешение видео BIOS

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
ru: Цветовая схема

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
ru: Чтец экрана

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
ru: Высокий контраст

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
ru: Белый на чёрном

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
ru: Циан на чёрном

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
ru: Настройка HTTPS
