bootloader - en to sv translation catalogue (88 entries)

note: cancel button label txt_cancel
en: Cancel
sv: Avbryt

note: reboot button label txt_reboot
en: Reboot
sv: Starta om

note: continue button label txt_continue
en: Continue
sv: Fortsätt

note: txt_safe_linux
en: Linux--Safe Settings
sv: Linux--Säkra inställningar

note: txt_boot_harddisk
en: Boot from Hard Disk
sv: Starta från hårddisk

note: txt_rescue
en: Rescue System
sv: Nödsystem

note: txt_memtest
en: Memory Test
sv: Minnestest

note: txt_bootoptions
en: Boot Options
sv: Startalternativ

note: window title for exit dialog txt_exit_title (see txt_exit_dialog)
en: Exiting...
sv: Avslutar...

note: txt_exit_dialog
en: You are leaving the graphical boot menu and
    starting the text mode interface.
sv: Du lämnar den grafiska startmenyn och
    startar textlägesgränssnittet.

note: txt_help
en: Help
sv: Hjälp

note: window title for kernel loading (see txt_load_kernel) txt_load_kernel_title
en: Starting...
sv: Startar...

note: Keep the three newlines! txt_load_kernel
en: Loading Linux Kernel
sv: Läser in Linuxkärnan

note: Keep the three newlines! txt_load_memtest
en: Loading memtest86
sv: Läser in memtest86

note: info box title txt_info_title
en: Boot Loader
sv: Starthanterare

note: error box title txt_error_title
en: I/O Error
sv: I/O-fel

note: boot disk change dialog title txt_change_disk_title
en: Change Boot Disk
sv: Ändra startdisk

note: txt_insert_disk
en: Insert boot disk %u.
sv: Sätt i startdisk %u.

note: txt_insert_disk2
en: This is boot disk %u.
    Insert boot disk %u.
sv: Det här är startdisk %u.
    Sätt i startdisk %u.

note: <product> is e.g. SuSE Linux X.Y or Enterprise Server Z txt_insert_disk3
en: This is not a <product> boot disk.
    Insert boot disk %u.
sv: Det här är inte en startdisk för <product>.
    Sätt i startdisk %u.

note: password dialog title txt_password_title
en: Password
sv: Lösenord

note: txt_dud_ready
en: Get your driver update floppy ready.
sv: Förbered disketten med drivrutinsuppdateringen.

note: power off dialog title txt_power_off_title
en: Power Off
sv: Stäng av

note: txt_power_off
en: Halt the system now?
sv: Stoppa systemet nu?

note: menu entry for hard disk installation txt_harddisk
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

note: dialog title for hard disk installation txt_harddisk_title
en: Hard Disk Installation
sv: Hårddiskinstallation

note: txt_hd_diskdevice
en: Disk Device (Scans All Disks If Empty)
sv: Diskenhet (genomsöker alla diskar om tomt)

note: txt_directory
en: Directory
sv: Katalog

note: dialog title for ftp installation txt_ftp_title
en: FTP Installation
sv: FTP-installation

note: txt_password
en: Password
sv: Lösenord

note: label for ftp user input txt_user1
en: User (Anonymous Login If Empty)
sv: Användare (anonym inloggning om tomt)

note: dialog title for nfs installation txt_nfs_title
en: NFS Installation
sv: NFS-installation

note: label for smb user input txt_user2
en: User (Uses "guest" If Empty)
sv: Användare (använder "guest" om tomt')

note: dialog title for smb installation txt_smb_title
en: SMB (Windows Share) Installation
sv: SMB-installation (utdelad Windows-katalog)

note: dialog title for http installation txt_http_title
en: HTTP Installation
sv: HTTP-installation

note: 'driver' as in '(hardware) driver update' txt_driver_update
en: Driver
sv: Drivrutin

note: as in Windows Authentication Domain txt_domain
en: Domain
sv: Domän

note: button label for other/more options txt_other_options
en: Other Options
sv: Andra alternativ

note: label for language selection txt_language
en: Language
sv: Språk

note: txt_yes
en: Yes
sv: Ja

note: txt_no
en: No
sv: Nej

note: menu item for selecting a file txt_file
en: File
sv: Fil

note: input label: share as in "Windows share" (SMB) txt_share
en: Share
sv: Delning

note: txt_zenAuto
en: Automatic Mode
sv: Automatiskt läge

note: txt_zenManual
en: Manual Mode
sv: Manuellt läge

note: txt_zenConfig
en: Configure Parameters on ZEN Partition
sv: Konfigurera parametrar på ZEN-partition

note: txt_zenInstall
en: Install or Update ZEN Partition
sv: Installera eller uppdatera ZEN-partition

note: txt_zenLilo
en: Reinstall ZEN Partition Boot Loader
sv: Installera om starthanterare för ZEN-partition

note: txt_zenDisable
en: Disable ZEN Partition
sv: Inaktivera ZEN-partition

note: txt_zenEnable
en: Enable ZEN Partition
sv: Aktivera ZEN-partition

note: video mode menu item txt_text_mode
en: Text Mode
sv: Textläge

note: menu item, like 'memory test' txt_firmware
en: Firmware Test
sv: Test av fast programvara

note: txt_dud_file_msg
en: To load driver updates directly from CD-ROM,
    enter the driver update file names (separated
    by commas ',') here:
sv: Om du vill läsa in drivrutinsuppdateringar direkt från CD-ROM
    anger du filnamnen för drivrutinsuppdateringarna
    (avgränsade med komman ",") här:

note: install source menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_install_source
en: Source
sv: Källa

note: video mode/display size menu title ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_video_mode
en: Video Mode
sv: Videoläge

note: driver update dialog title -> txt_dud_file_msg txt_driver_update2
en: Driver Update
sv: Drivrutinsuppdatering

note: menu label for selecting (cpu) architecture like i386, x86-64, ppc ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_arch
en: Arch
sv: Ark

note: menu label for selecting some (linux) kernel variant ** please keep it really short (comparable to the english text) ** txt_kernel
en: Kernel
sv: Kärna

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) txt_kernel_default
en: Default
sv: Standard

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> like in txt_safe_linux txt_kernel_safe
en: Safe Settings
sv: Säkra inställningar

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_noacpi_install txt_kernel_noacpi
en: No ACPI
sv: Ingen ACPI

note: menu item for kernel variant (cf. txt_kernel) -> similar to txt_nolapic_install txt_kernel_nolapic
en: No Local APIC
sv: Ingen lokal APIC

note: main menu: start in system repair mode txt_repain_system
en: Repair Installed System
sv: Reparera det installerade systemet

note: menu item txt_mediacheck
en: Check Installation Media
sv: Kontrollera installationsmedier

note: menu item for keyboard layout (please keep it short) txt_keyboard
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: menu title txt_dud_download
en: Download Driver Update
sv: Hämta drivrutinsuppdatering

note: input label txt_dud_enter_url
en: Enter Driver Update URL
sv: Ange URL för drivrutinsuppdatering

note: menu item txt_http_proxy
en: HTTP Proxy
sv: HTTP-proxy

note: menu item txt_network_config
en: Network Config
sv: Nätverkskonfiguration

note: menu item txt_no_network
en: No Network
sv: Inget nätverk

note: short menu item for manual network config (NOT some kind of manual) txt_manual_network
en: Manual
sv: Manuellt

note: dialog title for manual network config txt_manual_network_title
en: Manual Network Config
sv: Manuell nätverkskonfiguration

note: label for dns domain name (like 'opensuse.org') txt_domain_name
en: Domain Name
sv: Domännamn

note: label for netmask; 'Host IP' refers to label txt_host_ip above txt_netmask
en: Netmask
    (or use '/N' notation with Host IP)
sv: Nätmask
    (eller använd "/N"-notation med värd-IP)

note: menu label for an update (as opposed to a new installation) txt_upgrade
en: Upgrade
sv: Uppgradera

note: label for name server (network setup) txt_nameservers
en: Name servers, separated by spaces
sv: Namnservrar avgränsade med komman

note: label for ip address (network setup) txt_host_ip
en: IP address with network prefix
    (Examples: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)
sv: IP-adress med nätverksprefix
    (Exempel: 192.168.5.77/24 2001:db8:75:fff::3/64)

note: menu item to signify no KMS (KMS = kernel mode setting - keep the english acronym) txt_video_no_kms
en: No KMS
sv: Ingen KMS

note: menu item for booting an installed Linux system txt_systemboot
en: Boot Linux System
sv: Starta Linux-system

note: menu item selecting a submenu with more entries txt_expert
en: More ...
sv: Mer...

note: menu label for choosing text console size txt_console_size
en: Text Console Size
sv: Text konsol Storlek

note: menu label for choosing screen size via BIOS txt_video_bios_size
en: Video BIOS Size
sv: Video BIOS storlek

note: menu label for choosing the color scheme of the installer txt_color_mode
en: Color Mode
sv: Färgläge

note: menu label for activating a screen reader (app reading screen content for blind people) txt_screen_reader
en: Screen Reader
sv: Skärmläsare

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_high_contrast
en: High Contrast
sv: Hög kontrast

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_white_on_black
en: White on Black
sv: Vit på svart

note: menu label for a color mode (cf. /txt_color_mode) txt_cyan_on_black
en: Cyan on Black
sv: Cyan på svart

note: dialog title for https installation txt_https_title
en: HTTPS Installation
sv: HTTPS-installation
