ghex - en to da translation catalogue (218 entries)

en: Inspect and edit binary files
da: Inspicer og rediger binære filer

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
da: GHex er et program til heksredigering til GNOME-skrivebordet.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
da: GHex kan indlæse rådata fra binære filer og vise dem til redigering i den traditionelle heksredigeringsvisning. Visningen er opdelt i to kolonner med heksadecimale værdier i den ene kolonne og ASCII-repræsentationen i den anden. GHex er et nyttigt værktøj til at arbejde med rådata.

en: Hex Editor
da: Heksredigering

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
da: binær;fejlsøgning;debug;

en: Octal
da: Oktalt

en: Binary
da: Binær

en: Character table
da: Tegntabel

en: _Insert Character
da: _Indsæt tegn

en: _Close
da: _Luk

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/ellermodificere det under de betingelserne som er angivet i GNU GeneralPublic License, som er udgivet af Free Software Foundation. Entenversion 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, menUDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantieromkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligeredetaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
da: Ophavsret © %d–%d GHex-forfatterne

en: A binary file editor
da: En editor til binære filer

en: About GHex
da: Om GHex

en: GHex Website
da: GHex' hjemmeside

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
da: Der opstod en fejl: %s

en: Close
da: Luk

en: Base Converter
da: Grundtalskonvertering

note: entries
en: _Binary:
da: _Binært:

en: _Octal:
da: _Oktalt:

en: _Decimal:
da: _Decimalt:

en: _Hex:
da: _Hexadecimalt:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
da: _Hent markørværdi

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
da: Henter værdien ved markøren i binært, oktalt, decimalt, hexadecimalt og ASCII-format

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
da: Indtast de hexadecimale data eller ASCII-data som der skal søges efter

en: Find String
da: Find streng

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Finds the next occurrence of the search string
da: Finder næste forekomst af søgestrengen

en: Find _Previous
da: Find _foregående

en: Finds the previous occurrence of the search string
da: Finder foregående forekomst af søgestrengen

en: _Clear
da: _Ryd

en: Clears the data you are searching for
da: Rydder de data, du søger efter

en: Find options
da: Find valgmuligheder

en: View options of the find pane
da: Vis søgningsrudens valgmuligheder

en: Closes the find pane
da: Lukker søgningsruden

en: _Regular expressions
da: _Regulære udtryk

en: _Ignore case
da: _Ingen forskel på store/små bogstaver

en: Show:
da: Vis:

en: Both
da: Begge

en: No string provided.
da: Ingen streng angivet.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
da: Nået til filens begyndelse.
    
    Fandt ikke flere match.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
da: Nået til filens begyndelse.
    
    Ingen forekomster fundet fra markørens position.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
da: Nået til filens slutning.
    
    Fandt ikke flere match.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
da: Nået til filens slutning.
    
    Ingen forekomster fundet fra markørens position.

en: No offset has been specified.
da: Der er ikke blevet angivet en afstand.

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
da: Den angivne afstand er uden for filens grænser.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
da: Kan ikke placere markøren efter slutningen af filen.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
da: Du kan kun angive afstanden som:
      - et positivt tal i titalssystemet, eller
      - et heks-tal, der begynder med '0x', eller
      - et '+'- eller '-'-tegn, efterfulgt af en relativ afstand

en: String was not found.
da: Streng blev ikke fundet.

en: Search complete: %d replacements made.
da: Søgning færdig: %d erstatning foretaget.

en: No occurrences were found.
da: Ingen træffere blev fundet.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
da: Unavngivet

en: There was an error saving the file.
da: Der opstod en fejl, da filen skulle gemmes.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
da: <b>Du har en eller flere filer åbne med ændringer, der ikke er gemt.</b>
    
    Er du sikker på, du vil lukke vinduet?

en: _Close Anyway
da: _Luk alligevel

en: _Go Back
da: Gå _tilbage

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
da: <big><b>%s er blevet redigeret, efter det blev åbnet.</b></big>
    
    Vil du gemme dine ændringer?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
da: <big><b>Bufferen er blevet redigeret, efter den blev åbnet.</b></big>
    
    Vil du gemme dine ændringer?

en: _Save Changes
da: _Gem ændringer

en: _Discard Changes
da: _Kassér ændringer

en: There was an error saving the file to the path specified.
da: Der opstod en fejl, da filen skulle gemmes til den angivne sti.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
da: Der opstod en ukendt fejlved forsøg på at genindlæse filen, du lige har gemt.

en: Select a file to save buffer as
da: Vælg en fil at gemme bufferen som

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
da: <big><b>Er du sikker på, du ønsker at vende tilbage til %s?</b></big>
    
    Dine ændringer vil gå tabt.
    
    Handlingen kan ikke fortrydes.

en: _Revert
da: _Tilbagestil

en: Select a file to open
da: Vælg en fil der skal åbnes

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
da: Beklager, men hjælp kunne ikke åbnes.
    
    Forskellige forsøg blev gjort uden held på at lokalisere dokumentationen.
    
    Sikr dig, at programmet er korrekt installeret.
    
    Den konkrete fejlmeddelelse er:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
da: Afstand:  <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> byte fra <tt>0x%lX</tt> til <tt>0x%lX</tt> valgt

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
da: Afstand: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
da: Du forsøger at åbne en fil på 1 GB eller derover.
    
    Dette kan gøre GHex og din maskine ustabil, da filen vil blive indlæst i hukommelsen med brug af den aktive backend.
    
    Er du sikker på, du ønsker at fortsætte?
    
    Denne meddelelse vil ikke blive vist igen i resten af denne GHex-session.
    
    Prøv at bruge en anden bufferbackend for ikke at få vist denne meddelelse igen.

en: There was an error reading the file.
da: Der skete en fejl ved læsning af filen.

en: There was an error loading the requested file. The file either no longer exists, is inaccessible, or you may not have permission to access the file.
da: Der skete en fejl under indlæsning af den ønskede fil. Filen eksisterer muligvis ikke længere, er utilgængelig, eller du har muligvis ikke rettigheder til at tilgå filen.

en: _New
da: _Ny

en: Save _As
da: Gem so_m

en: _Print
da: _Udskriv

en: Print Previe_w
da: _Forhåndsvisning

en: Find and _Replace
da: Find og e_rstat

en: _Jump to Byte
da: _Hop til byte

en: _Edit
da: _Redigering

en: _Copy Special
da: _Kopiér speciel

en: _Paste Special
da: _Indsæt speciel

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Character Table
da: Tegn_tabel

en: _Base Converter
da: _Grundtalskonvertering

en: G_roup Data As
da: _Gruppér data som

en: _Bytes (8-bit)
da: _Byte (8-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
da: _Quadwords (64 bit)

en: _Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenve_je

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About GHex
da: _Om GHex

en: Open a file for hex editing
da: Åbn en fil til heksredigering

en: _Open
da: _Åbn

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Find a string in the hex document
da: Find en streng i heksdokumentet

en: Save document
da: Gem dokument

en: No File Loaded
da: Ingen fil indlæst

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
da: • Tryk på knappen Åbn
    • Tryk Ctrl+N for at begynde på et nyt dokument
    • Tryk Ctrl+O for at åbne et eksisterende
    
    Eller tryk Ctrl+W for at lukke vinduet.

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
da: Slå indsætningstilstand til/fra (tilføj data til fil i stedet for at erstatte eksisterende data)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
da: Skjul/vis en rude med numeriske konverteringer

en: Automatic geometry
da: Automatisk geometri

en: Characters per line:
da: Tegn pr. linje:

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Gør om

en: Cu_t
da: Klip _ud

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: _Geometry
da: _Geometri

en: Files
da: Filer

en: New blank hex buffer
da: Ny tom heksbuffer

en: Open a file for editing
da: Åbn en fil til redigering

en: Save file
da: Gem fil

en: Save as
da: Gem som

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Print the hex file
da: Udskriv heksfilen

en: Undo and Redo
da: Fortryd og omgør

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Find and Replace
da: Søg og erstat

en: Find
da: Søg

en: Find and replace
da: Søg og erstat

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Copy special
da: Kopiér speciel

en: Paste special
da: Indsæt speciel

en: Toggle left (hex) display
da: Slå venstre (heks) visning til/fra

en: Toggle right (ASCII) display
da: Slå venstre (ASCII) visning til/fra

en: Switch to previous tab
da: Skift til forrige faneblad

en: Switch to next tab
da: Skift til næste faneblad

en: Jump to byte
da: Hop til byte

en: Move to beginning of document
da: Flyt til begyndelsen af dokumentet

en: Move to end of document
da: Flyt til slutningen på dokumentet

en: General
da: Generelt

en: Show help
da: Vis hjælp

en: Show preferences
da: Vis indstillinger

en: Toggle insert mode
da: Skift indsætningstilstand

en: The file appears to have an invalid path.
da: Filen lader til at have en ugyldig sti.

en: Failed to read data from file.
da: Kunne ikke læse data fra filen.

en: Unable to retrieve file or directory information
da: Kan ikke hente information om fil eller mappe

en: Unable to create file
da: Kan ikke oprette fil

en: Not a regular file or block device
da: Ikke en almindelig fil eller blokenhed

en: Unable to open file for reading
da: Kan ikke åbne fil til læsning

en: Unable to read file
da: Kan ikke læse fil

en: Error attempting to read block device
da: Der opstod en fejl under forsøget på at læse blokenhed

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
da: I tilstanden direkte skrivning kan du ikke gemme en fil til en anden sti end den oprindelige

en: Error writing changes to file
da: Der opstod en fejl, da data skulle skrives til fil

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
da: Kunne ikke justere %s fra %lu til %lu byte

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
da: Fatal fejl: Hukommelsestilknytning af filen (%lu byte, fd %d) mislykkedes

en: Not a regular file
da: Ikke en almindelig fil

en: Failed to open temporary file.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil.

en: Error reading file
da: Fejl under læsning af fil

en: An error has occurred
da: Der opstod en fejl

en: Signed 8 bit:
da: 8 bit med fortegn:

en: Unsigned 8 bit:
da: 8 bit uden fortegn:

en: Signed 16 bit:
da: 16 bit med fortegn:

en: Unsigned 16 bit:
da: 16 bit uden fortegn:

en: Signed 32 bit:
da: 32 bit med fortegn:

en: Unsigned 32 bit:
da: 32 bit uden fortegn:

en: Signed 64 bit:
da: 64 bit med fortegn:

en: Unsigned 64 bit:
da: 64 bit uden fortegn:

en: Float 32 bit:
da: Flydende 32 bit:

en: Float 64 bit:
da: Flydende 64 bit:

en: Octal:
da: Oktalt:

en: Binary:
da: Binært:

en: Show little endian decoding
da: Vis afkodning af lille endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
da: Vis uden fortegn og flydende som hexadecimal

en: Stream Length:
da: Strømlængde:

en: FIXME: no conversion function
da: RETMIG: Ingen konverteringsfunktion

en: Page
da: Side

en: Hex dump generated by
da: Hex dump lavet af

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next page
da: Næste side

en: Jump to byte (enter offset):
da: Hop til byte (angiv afstand):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
da: Indtast bytepositionen, der skal hoppes til. Standarden er titalssystemet, men andre formatstrenge, som f.eks. hexadecimal, understøttes, hvis C-stilnotationen med “0x”-præfiks benyttes. Genkendes din streng ikke, vises en dialog, der forklarer de gyldige strengformater.

en: _Jump
da: _Hop

en: Jumps to the specified byte
da: Hopper til den angivne byte

en: Closes the jump-to-byte pane
da: Lukker hop-til-byte-ruden

en: Show the application version
da: Vis programversionen

en: This is GHex, version %s
da: Dette er GHex version %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
da: GHex — Et heksredigeringsprogram til GNOME-skrivebordet

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
da: Indsætning mislykkedes; ugyldigt heksformat.
    
    Strengen skal være i formatet med heks-bytepar med mellemrumsafgrænsning.
    
    F.eks.: “FF 3D 99 0A”

en: GHex Paste Data
da: GHex-indsætningsdata

en: Copy Special
da: Kopiér speciel

en: Plain text (as ASCII)
da: Almindelig tekst (som ASCII)

en: Plain text (Unicode)
da: Almindelig tekst (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
da: Almindelig tekst (som mellemrumsafgrænset heks-par)

note: paste_special_dialog
en: Paste Special
da: Indsæt speciel

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Display
da: Vis

en: Appearance
da: Udseende

en: Font
da: Skrifttype

en: Dark mode
da: Mørk tilstand

en: Use system default
da: Brug systemstandard

en: Hex Display
da: Heksvisning

en: Group data as
da: Gruppér data som

en: Bytes (8-bit)
da: Byte (8-bit)

en: Quadwords (64-bit)
da: Quadwords (64 bit)

en: Show offsets column
da: Vis afstandskolonne

en: Printing
da: Udskrift

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Data font
da: Dataskrifttype

en: Header font
da: Headerskrifttype

en: Shaded rows
da: Skraverede rækker

en: Print alternating shaded rows
da: Udskriv skiftevis skraverede rækker

en: Span across lines:
da: Spænd over linjer:

en: Page: %i/%i
da: Side: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
da: Indtast de hexadecimale data eller ASCII-data som skal erstattes med

en: Replace With
da: Erstat med

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replaces the search string with the replace string
da: Erstatter søgestrengen med erstatningsstrengen

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
da: Erstatter alle forekomster af søgestrengen med erstatningsstrengen
