ghex master - en to eu translation catalogue (226 entries)

en: Inspect and edit binary files
eu: Aztertu eta editatu fitxategi bitarrak

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
eu: Ghex GNOME mahaigainerako hamaseitarren editore bat da.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
eu: Ghex aplikazioak fitxategi bitarren datu gordinak kargatu ditzake eta hamaseitarren editorearen ikuspegian bistaratu ditzake ediziorako prest. Ikuspegia bi zutabetan dago zatituta, zutabe batek balio hamaseitarrak erakusten ditu eta besteak ASCII adierazpena. Datu gordinekin lan egiteko tresna erabilgarria da.

en: Hex Editor
eu: Hamaseitarren editorea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
eu: bitarra;arazketa;

en: Hex
eu: Hamaseitarra

en: Decimal
eu: Hamartarra

en: Octal
eu: Zortzitarra

en: Binary
eu: Bitarra

en: Character table
eu: Karaktere-taula

en: _Insert Character
eu: _Txertatu karakterea

en: _Close
eu: It_xi

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
eu: Programa hau software librea da; banatzeko edota aldatzeko baimena duzu GNU General Public License-kin ados datozen terminoetan Free Software Foundation-ek argitaratu bezala; nola baimenaren 2. bertsioa edo(nahi izanez gero) ondorengo edozein bertsio.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
eu: Programa hau erabilgarria izango delakoan banatzen da, baina, INOLAKO BERMERIK GABE; era berean, ez da bermatzen beraren EGOKITASUNA MERKATURATZEKO edo HELBURU PARTIKULARRETARAKO ERABILTZEKO.  Argibide gehiago nahi izanez gero, ikus GNU Lizentzia Publiko Orokorra.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
eu: Programa honekin batera GNU Lizentzia Publiko Orokorraren kopia bat jasoko zenuen; hala ez bada, idatzi hona: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
eu: Copyright © %d–%d GHex egileak

en: A binary file editor
eu: Fitxategi bitarren editorea

en: About GHex
eu: GHex-i buruz

en: GHex Website
eu: GHex-en webgunea

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
eu: Errorea gertatu da: %s

en: Base Converter
eu: Bihurtzailea

note: entries
en: _Binary:
eu: _Bitarra:

en: _Octal:
eu: _Zortzitarra:

en: _Decimal:
eu: _Hamartarra:

en: _Hex:
eu: Hama_seitarra:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
eu: Ha_rtu kurtsore-balioa

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
eu: Hartu kurtsorearen balioa bitarrean, zortzitarrean, hamartarrean, hamaseitarrean eta ASCII

en: ERROR
eu: ERROREA

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
eu: Sartu hamaseitar edo ASCII datua bilatzeko

en: Find String
eu: Bilatu katea

en: Find _Next
eu: Bilatu _hurrengoa

en: Finds the next occurrence of the search string
eu: Bilaketaren katearen hurrengo agerraldia bilatzen du

en: Find _Previous
eu: Bilatu _aurrekoa

en: Finds the previous occurrence of the search string
eu: Bilaketaren katearen aurreko agerraldia bilatzen du

en: _Clear
eu: _Garbitu

en: Clears the data you are searching for
eu: Bilatzen ari diren datuak garbitzen ditu

en: Find options
eu: Bilaketa-aukerak

en: View options of the find pane
eu: Ikusi bilaketa-paneleko aukerak

en: Close
eu: Itxi

en: Closes the find pane
eu: Bilaketa-panela ixten du

en: _Regular expressions
eu: Adierazpen e_rregularrak

en: _Ignore case
eu: _Ez bereizi maiuskulak eta minuskulak

en: Show:
eu: Erakutsi:

en: Both
eu: Biak

en: No string provided.
eu: Ez da katerik eman.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
eu: Fitxategi-hasierara iritsi da.
    
    Ez da bat etortze gehiagorik aurkitu.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
eu: Fitxategi-hasierara iritsi da.
    
    Ez da agerrialdi gehiagorik aurkitu kurtsoretik.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
eu: Fitxategi-amaierara iritsi da.
    
    Ez da bat etortze gehiagorik aurkitu.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
eu: Fitxategi-amaierara iritsi da.
    
    Ez da agerrialdi gehiagorik aurkitu kurtsoretik.

en: No offset has been specified.
eu: Ez da desplazamendurik zehaztu.

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
eu: Zehaztutako desplazamendua fitxategiaren mugetatik kanpo dago.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
eu: Kurtsorea ezin da fitxategi-amaieraz harago kokatu.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
eu: Desplazamendua honakoekin bakarrik zehatz daiteke:
      - zenbaki hamartar positiboa, edo
      - zenbaki hamaseitarra, '0x' karaktereekin hasita, edo
      - '+' edo '-' ikur bat desplazamendu erlatibo batekin jarraituz

en: String was not found.
eu: Ez da katea aurkitu.

en: Search complete: %d replacements made.
eu: Bilaketa osatu da: %d ordezkapen egin dira.

en: No occurrences were found.
eu: Ez da agerraldirik aurkitu.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
eu: Izengabea

en: There was an error saving the file.
eu: Errorea gertatu da fitxategia gordetzean.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
eu: <b>Gorde gabeko aldaketak dituzten fitxategiak daude.</b>
    
    Ziur zaude leihoa itxi nahi duzula?

en: _Close Anyway
eu: It_xi dena den

en: _Go Back
eu: Joan a_tzera

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
eu: <big><b>%s editatu egin da ireki zen azken alditik.</b></big>
    
    Aldaketak gorde nahi al dituzu?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
eu: <big><b>Bufferra editatu egin da ireki zen azken alditik.</b></big>
    
    Aldaketak gorde nahi al dituzu?

en: _Save Changes
eu: _Gorde aldaketak

en: _Discard Changes
eu: _Baztertu aldaketak

en: There was an error saving the file to the path specified.
eu: Errorea gertatu da zehaztutako bide-izenean fitxategia gordetzean.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
eu: Errorea gertatu da gorde berri den fitxategia birkargatzeko saialdian.

en: Select a file to save buffer as
eu: Hautatu fitxategi bat bufferra gordetzeko honela

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
eu: <big><b>Ziur zaude %s leheneratu nahi duzula?</b></big>
    
    Aldaketak galdu egingo dira.
    
    Ekintza hau ezin da desegin.

en: _Revert
eu: _Leheneratu

en: Select a file to open
eu: Hautatu fitxategi bat irekitzeko

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
eu: Laguntza ezin izan da ireki.
    
    Zenbait saialdi egin dira laguntza-dokumentazioa aurkitzeko.
    
    Ziurtatu aplikazioa ongi instalatuta dagoela.
    
    Errore-mezua honakoa da:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
eu: Desplazamentua: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> / <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> byte hautatu dira

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
eu: Desplazamendua: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
eu: 1 GB edo gehiago dituen fitxategi bat irekitzen saiatzen ari zara.
    
    GHex eta zure ordenagailua desegonkortu daitezke fitxategia motor aktiboa erabiliz memorian kargatzen bada.
    
    Ziur zaude jarraitu nahi duzula?
    
    Mezu hau ez da berriro erakutsiko GHex aplikazioaren saio honetan.
    
    Mezu hau agertu dadin saihesteko, saiatu beste buffer-motor bat erabiltzen.

en: There was an error reading the file.
eu: Errorea gertatu da fitxategia irakurtzean.

en: _New
eu: _Berria

en: Save _As
eu: Gorde _honela

en: _Print
eu: _Inprimatu

en: Print Previe_w
eu: Inprimatze-_aurrebista

en: Find and _Replace
eu: Bilatu eta _ordeztu

en: _Jump to Byte
eu: _Joan bytera

en: _Edit
eu: _Editatu

en: _Copy Special
eu: Kopiatu bere_zia

en: _Paste Special
eu: It_satsi berezia

en: _Tools
eu: _Tresnak

en: _Character Table
eu: _Karaktere-taula

en: _Base Converter
eu: _Oinarri-bihurtzailea

en: G_roup Data As
eu: E_lkartu datuak honela

en: _Bytes (8-bit)
eu: B_yteak (8-bit)

en: _Words (16-bit)
eu: _Hitzak (16-bit)

en: _Longwords (32-bit)
eu: Hitz l_uzeak (32-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
eu: Hitz lau_koitzak (64-bit)

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Laste_r-teklak

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About GHex
eu: GHex aplikazioari _buruz

en: Open a file for hex editing
eu: Ireki fitxategi bat edizio hamaseitarrerako

en: _Open
eu: _Ireki

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: Main menu
eu: Menu nagusia

en: Find a string in the hex document
eu: Bilatu kate bat hamaseitar dokumentuan

en: Save document
eu: Gorde dokumentua

en: No File Loaded
eu: Ez da fitxategirik kargatu

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
eu: • Sakatu 'Ireki' botoia
    • Sakatu Ctrl+N dokumentu berria hasteko
    • Sakatu Ctrl+O dokumentu bat bilatzeko
    
    Edo sakatu Ctrl+W leihoa ixteko.

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
eu: Txandakatu txertatze modua (gehitu datuak fitxategiari, lehendik dauden datuak ordeztu ordez)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
eu: Txandakatu zebakizko bihurketak erakusten dituen panela

en: Automatic geometry
eu: Geometria automatikoa

en: Characters per line:
eu: Karaktereak lerroko:

en: _Undo
eu: _Desegin

en: _Redo
eu: B_erregin

en: Cu_t
eu: _Ebaki

en: _Copy
eu: _Kopiatu

en: _Paste
eu: _Itsatsi

en: _Geometry
eu: _Geometria

en: Files
eu: Fitxategiak

en: New blank hex buffer
eu: Hamaseitar buffer huts berria

en: Open a file for editing
eu: Ireki fitxategi bat hura editatzeko

en: Save file
eu: Gorde fitxategia

en: Save as
eu: Gorde honela

en: Close tab
eu: Itxi fitxa

en: Print the hex file
eu: Inprimatu hamaseitar fitxategia

en: Undo and Redo
eu: Desegin eta berregin

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Find and Replace
eu: Bilatu eta ordeztu

en: Find
eu: Bilatu

en: Find and replace
eu: Bilatu eta ordeztu

en: Clipboard
eu: Arbela

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Cut
eu: Ebaki

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Copy special
eu: Kopiatu berezia

en: Paste special
eu: Itsatsi berezia

en: Navigation
eu: Nabigazioa

en: Toggle left (hex) display
eu: Txandakatu ezkerreko (hamaseitar) monitorea

en: Toggle right (ASCII) display
eu: Txandakatu eskuineko (ASCII) monitorea

en: Switch to previous tab
eu: Joan aurreko fitxara

en: Switch to next tab
eu: Joan hurrengo fitxara

en: Jump to byte
eu: Joan bytera

en: Move to beginning of document
eu: Joan dokumentuaren hasierara

en: Move to end of document
eu: Joan dokumentuaren amaierara

en: General
eu: Orokorra

en: Show help
eu: Erakutsi laguntza

en: Show preferences
eu: Erakutsi hobespenak

en: Toggle insert mode
eu: Txandakatu txertatze modua

en: The file appears to have an invalid path.
eu: Fitxategiaren bide-izenak baliogabea dirudi.

en: Failed to read data from file.
eu: Huts egin du datuak fitxategitik irakurtzeak.

en: Unable to retrieve file or directory information
eu: Ezin da fitxategiaren edo direktorioaren informazioa eskuratu

en: Unable to create file
eu: Ezin da fitxategia sortu

en: Not a regular file or block device
eu: Ez da fitxategi arrunta edo bloke-gailua

en: Unable to open file for reading
eu: Ezin da fitxategia irakurtzeko moduan ireki

en: Unable to read file
eu: Ezin da fitxategia irakurri

en: Error attempting to read block device
eu: Errorea bloke-gailua irakurtzen saiatzean

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
eu: Idazketa zuzeneko moduarekin, ezin da fitxategi bat bere jatorrizko bide-izena ez den beste bide-izen batean gorde

en: Error writing changes to file
eu: Errorea aldaketak fitxategian idaztean

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
eu: Ezin da %s doitu %lu eta %lu byte artean

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
eu: Errore larria: Fitxategiaren memoria-mapatzeak (%lu byte, fd %d) huts egin du

en: Not a regular file
eu: Ez da fitxategi arrunta

en: Failed to open temporary file.
eu: Aldi baterako fitxategia irekitzeak huts egin du.

en: Error reading file
eu: Errorea fitxategia irakurtzean

en: An error has occurred
eu: Errore bat gertatu da

en: Signed 8 bit:
eu: 8 bit zeinuarekin:

en: Unsigned 8 bit:
eu: 8 bit zeinurik gabe:

en: Signed 16 bit:
eu: 16 bit zeinuarekin:

en: Unsigned 16 bit:
eu: 16 bit zeinurik gabe:

en: Signed 32 bit:
eu: 32 bit zeinuarekin:

en: Unsigned 32 bit:
eu: 32 bit zeinurik gabe:

en: Signed 64 bit:
eu: 64 bit zeinuarekin:

en: Unsigned 64 bit:
eu: 64 bit zeinurik gabe:

en: Float 32 bit:
eu: 32 bit mugikorra:

en: Float 64 bit:
eu: 64 bit mugikorra:

en: Hexadecimal:
eu: Hamaseitarra:

en: Octal:
eu: Zortzitarra:

en: Binary:
eu: Bitarra:

en: Show little endian decoding
eu: Erakutsi 'little-endian' deskodeketa

en: Show unsigned and float as hexadecimal
eu: Erakutsi zeinu gabekoak eta mugikorrak hamaseitar gisa

en: Stream Length:
eu: Korrontearen luzera:

en: FIXME: no conversion function
eu: ZUZENTZEKO: bihurtzeko funtziorik ez

en: Page
eu: Orrialdea

en: Hex dump generated by
eu: Iraulketa hamaseitarraren sortzailea:

en: Previous page
eu: Aurreko orrialdea

en: Next page
eu: Hurrengo orrialdea

en: Jump to byte (enter offset):
eu: Joan honako bytera (sartu desplazamendua):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
eu: Sartu zein desplazamendu-bytera egingo den salto. Balio lehenetsia formatu hamartarra da, baina beste fotmatuetako kateak ere, adibidez hamaseitar formatua, onartzen da '0x' aurrizkia darabilen C estiloko notazioa erabiltzen bada. Zure katea ezagutzen ez bada, onartzen diren baliozko kate-formatuak azaltzen dituen elkarrizketa-koadro bat erakutsiko da.

en: _Jump
eu: _Jauzi

en: Jumps to the specified byte
eu: Joan zehaztutako bytera

en: Closes the jump-to-byte pane
eu: Zehaztutako bytera joateko panela ixten du

en: Show the application version
eu: Erakutsi aplikazioaren bertsioa

en: This is GHex, version %s
eu: Hau GHex da, %s bertsioa

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
eu: Ghex - GNOME mahaigainerako hamaseitarren editorea

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
eu: Itsasteak huts egin du; hamaseitar formatu baliogabea.
    
    Kateak zuriunez bereizitako hamaseitar byte-bikoteen formatuan egon behar du.
    
    Adibidez: "FF 3D 99 0A"

en: GHex Paste Data
eu: GHex itsaste-datuak

en: Copy Special
eu: Kopiatu berezia

en: Plain text (as ASCII)
eu: Testu soila (ASCII gisa)

en: Plain text (Unicode)
eu: Testu soila (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
eu: Testu soila (zuriunez banandutako hex bikote gisa)

note: paste_special_dialog
en: Paste Special
eu: Itsatsi berezia

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Display
eu: Bistaratzea

en: Appearance
eu: Itxura

en: Font
eu: Letra-tipoa

en: Dark mode
eu: Modu iluna

en: Use system default
eu: Erabili sistemaren lehenespena

en: Hex Display
eu: Hex bistaratzea

en: Group data as
eu: Elkartu datuak honela:

en: Bytes (8-bit)
eu: Byteak (8-bit)

en: Words (16-bit)
eu: Hitzak (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
eu: Hitz luzeak (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
eu: Hitz laukoitzak (64-bit)

en: Show offsets column
eu: Erakutsi desplazamenduen zutabea

en: Printing
eu: Inprimatzea

en: Fonts
eu: Letra-tipoak

en: Data font
eu: Datuen letra-tipoa

en: Header font
eu: Goiburukoen letra-tipoa

en: Shaded rows
eu: Itzaldun errenkadak

en: Print alternating shaded rows
eu: Inprimatu txandakako itzaldun errenkadak

en: Span across lines:
eu: Hedatu lerroetan zehar:

en: Page: %i/%i
eu: Orrialdea: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
eu: Sartu hamaseitar edo ASCII datua ordezteko

en: Replace With
eu: Ordeztu honekin

en: _Replace
eu: _Ordeztu

en: Replaces the search string with the replace string
eu: Ordeztu bilaketako testua ordezko testuarekin

en: Replace _All
eu: Ordeztu _guztiak

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
eu: Ordeztu bilaketako testu guztiak ordezko testuarekin
