ghex - en to fi translation catalogue (232 entries)

en: Inspect and edit binary files
fi: Tutki ja muokkaa binääritiedostoja

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
fi: GHex on heksamuokkain Gnome-työpöydälle.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
fi: GHex voi ladata raakadataa binääritiedostoista ja näyttää tiedot muokkausta varten perinteisessä heksamuokkainnäkymässä. Näkymä on jaettu kahteen palstaan, heksadesimaaliarvot yhdessä ja ASCII-esitys toisessa. GHex on hyödyllinen työkalu raakadatan kanssa työskentelyyn.

en: Hex Editor
fi: Heksadesimaalimuokkain

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;hexadecimal;
fi: binary;debug;binääri;vianetsintä;vianjäljitys;heksadesimaali;

en: Character table
fi: Markkitaulu

en: Hex
fi: Heksa

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Octal
fi: Oktaali

en: Binary
fi: Binääri

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä ohjelma on vapaa ohjelma; voit levittää sitä edelleen ja/tai muokata sitä GNU:n General Public-lisenssin (GPL) sallimilla tavoilla siten kuin Free Software Foundation on sen määritellyt; voit halutessasi käyttää lisenssin versiota 2 taikka mitä tahansa tämän jälkeen ilmestynyttä versiota.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa jaetaan siinä toivossa että se olisi käyttökelpoinen, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes epäsuoraa takuuta KAUPALLISUUDESTA tai HYÖDYSTÄ YKSITTÄISEEN TARKOITUKSEEN.  Katso lisätietoja lisenssistä GNU General Public Licence.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
fi: Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
fi: Tekijänoikeus © %d–%d GHexin tekijät

en: About GHex
fi: Tietoja - GHex

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
fi: Tapahtui virhe: %s

en: Close
fi: Sulje

en: Base Converter
fi: Kantamuuntaja

note: entries
en: _Binary:
fi: _Binääri:

en: _Octal:
fi: _Oktaali:

en: _Decimal:
fi: _Desimaali:

en: _Hex:
fi: _Heksa:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
fi: _Hae kursorin arvo

en: _Close
fi: _Sulje

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
fi: Hae kohdistimen kohdalla oleva arvo binääri-, oktaali-, desimaali-, heksadesimaali- ja ASCII-muodoissa

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
fi: Syötä etsittävä heksadesimaali- tai ASCII-muotoinen tieto

en: Find String
fi: Etsi merkkijono

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Finds the next occurrence of the search string
fi: Etsii haettavan merkkijonon seuraavan osuman

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Finds the previous occurrence of the search string
fi: Etsii haettavan merkkijonon edellisen osuman

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: Clears the data you are searching for
fi: Tyhjentää datan jota etsit

en: Find options
fi: Hakuvalinnat

en: View options of the find pane
fi: Hakuikkunan näkymävalinnat

en: Closes the find pane
fi: Sulkee hakuikkunan

en: _Regular expressions
fi: _Säännölliset lausekkeet

en: _Ignore case
fi: _Älä huomioi kirjainkokoa

en: Show:
fi: Näytä:

en: Both
fi: Molemmat

en: No string provided.
fi: Merkkijonoa ei annettu.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
fi: Saavutettiin tiedoston alku.
    
    Enempää vastaavuksia ei löytynyt.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
fi: Saavutettiin tiedoston alku.
    
    Ilmenemiä ei löytynyt kursorista.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
fi: Saavutettiin tiedoston loppu.
    
    Enempää vastaavuksia ei löytynyt.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
fi: Saavutettiin tiedoston loppu.
    
    Ilmenemiä ei löytynyt kursorista.

en: No offset has been specified.
fi: Siirrosta ei ole määritelty.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
fi: Osoitinta ei voi sijoittaa tiedoston lopun (EOF) ohi.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
fi: Voit antaa siirtymän vain seuraavina arvoina:
      - positiivinen desimaalikokonaisluku, tai
      - heksanumero, alkaen merkillä '0x', tai
      - "+"- tai "-"-merkki, jonka perässä suhteellinen siirtymä

en: String was not found.
fi: Merkkijonoa ei löytynyt.

en: Search complete: %d replacements made.
fi: Haku valmistui: %d korvausta tehty.

en: No occurrences were found.
fi: Osumia ei löytynyt.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
fi: Nimetön

en: There was an error saving the file.
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
fi: <b>Sinulla on tallentamattomia muutoksia yhdessä tai useammassa tiedostossa.</b>
    
    Haluatko varmasti sulkea ikkunan?

en: _Close Anyway
fi: _Sulje silti

en: _Go Back
fi: _Takaisin

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
fi: <big><b>Tiedostoa %s on muokattu avaamisen jälkeen.</b></big>
    
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
fi: <b>Puskuria on muokattu avaamisen jälkeen.</b>
    
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: _Save Changes
fi: _Tallenna muutokset

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: There was an error saving the file to the path specified.
fi: Tiedostoa tallennettaessa valittuun polkuun tapahtui virhe.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
fi: Juuri tallentamaasi tiedostoa ladatessa uudelleen tapahtui tuntematon virhe.

en: Select a file to save buffer as
fi: Valitse tiedosto johon puskuri tallennetaan

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
fi: <big><b>Haluatko palauttaa tiedoston %s?</b></big>
    
    Muutokset häviävät.
    
    Tätä toimintoa ei voi perua.

en: _Revert
fi: Pa_lauta

en: Select a file to open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
fi: Valitettavasti ohjetta ei voitu avata.
    
    Lukuisista yrityksistä huolimatta dokumentaatiota ei paikannettu.
    
    Varmista, että sovelluksen asennus on kelvollinen.
    
    Virheviesti:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
fi: Siirros: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> tavua kohdasta <tt>0x%lX</tt> kohtaan <tt>0x%lX</tt> valittu

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
fi: Siirros: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
fi: Yrität avata tiedoston, jonka koko on 1 gigatavu tai enemmän.
    
    Tämä saattaa tehdä GHexistä tai tietokoneestasi epävakaan, sillä tiedosto ladataan keskusmuistiin käyttäen aktiivista taustaosaa.
    
    Haluatko varmasti jatkaa?
    
    Tätä viestiä ei näytetä uudelleen tämän GHex-istunnon aikana.
    
    Jos haluat tästä viestistä kokonaan eroon, kokeile käyttää toista puskurin taustaosaa.

en: There was an error reading the file.
fi: Tiedostoa luettaessa tapahtui virhe.

en: _New
fi: _Uusi

en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Print Previe_w
fi: Tulostuksen _esikatselu

en: Find and _Replace
fi: _Etsi ja korvaa

en: _Jump to Byte
fi: _Siirry tavuun

en: _Marks
fi: _Merkinnät

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Copy Special
fi: Kopioi e_rityisesti

en: _Paste Special
fi: Liitä _erityisesti

en: G_roup Data As
fi: Ryhmittele _data

en: _Bytes (8-bit)
fi: _Tavut (8-bit)

en: _Words (16-bit)
fi: _Sanat (16-bit)

en: _Longwords (32-bit)
fi: _Pitkät sanat (32-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
fi: _Nelisanat (64-bit)

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Character Table
fi: Merkki_taulukko

en: _Base Converter
fi: Kantamuunnin

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Help
fi: O_hje

en: _About GHex
fi: _Tietoja - GHex

en: Open a file for hex editing
fi: Avaa tiedosto heksamuokattavaksi

en: _Open
fi: _Avaa

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Find a string in the hex document
fi: Löydä merkkijono heksa-asiakirjasta

en: Save document
fi: Tallenna asiakirja

en: No File Loaded
fi: Mitään tiedostoa ei ole ladattu

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
fi: • Paina Avaa-painiketta
    • Paina Ctrl+N avataksesi uuden asiakirjan
    • Paina Ctrl+O selataksesi asiakirjaa
    
    Tai paina Ctrl+W sulkeaksesi ikkunan.

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
fi: Syöttötila päälle/pois (lisää dataa tiedostoon sen sijaan että korvaisit olemassa olevaa dataa)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
fi: Näytä/piilota paneeli, joka näyttää lukuisia numeerisia muunnoksia

en: Automatic geometry
fi: Automaattinen geometria

en: Characters per line:
fi: Merkkejä rivillä:

en: _Undo
fi: _Peru

en: _Redo
fi: _Tee uudestaan

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Geometry
fi: _Geometria

en: Files
fi: Tiedostot

en: New blank hex buffer
fi: Uusi tyhjä heksapuskuri

en: Open a file for editing
fi: Avaa tiedosto muokattavaksi

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Print the hex file
fi: Tulosta heksatiedosto

en: Undo and Redo
fi: Kumoaminen ja uudelleentekeminen

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudestaan

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find
fi: Etsi

en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Marks
fi: Merkinnät

en: Marks dialog
fi: Merkinnät-ikkuna

en: Activate mark (0-9)
fi: Aktivoi merkintä (0-9)

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Copy special
fi: Kopioi erityisesti

en: Paste special
fi: Liitä erityisesti

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: Toggle left (hex) display
fi: Näytä/piilota vasen (heksa) näkymä

en: Toggle right (ASCII) display
fi: Näytä/piilota oikea (ASCII) näkymä

en: Switch to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Jump to byte
fi: Siirtyy tavuun

en: Move to beginning of document
fi: Siirry asiakirjan alkuun

en: Move to end of document
fi: Siirry asiakirjan loppuun

en: General
fi: Yleiset

en: Show help
fi: Näytä ohje

en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

en: Toggle insert mode
fi: Syöttötila päälle/pois

en: The file appears to have an invalid path.
fi: Tällä tiedostolla vaikuttaa olevan virheellinen polku.

en: Failed to read data from file.
fi: Datan lukeminen tiedostosta epäonnistui.

en: Unable to retrieve file or directory information
fi: Tiedoston tai kansion tietoja ei voitu noutaa

en: Unable to create file
fi: Tiedoston luominen epäonnistui

en: Not a regular file or block device
fi: Ei tavallinen tiedosto tai lohkolaite

en: Unable to open file for reading
fi: Tiedostoa ei voitu avata lukemista varten

en: Unable to read file
fi: Tiedostoa ei voitu lukea

en: Error attempting to read block device
fi: Virhe yrittäessä lukea lohkolaitetta

en: Error writing changes to file
fi: Virhe kirjoittaessa muutoksia tiedostoon

en: Not a regular file
fi: Ei tavallinen tiedosto

en: Failed to open temporary file.
fi: Tilapäistiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Error reading file
fi: Virhe tiedostoa luettaessa

en: An error has occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Signed 8 bit:
fi: Etumerkillinen 8-bittinen:

en: Unsigned 8 bit:
fi: Etumerkitön 8-bittinen:

en: Signed 16 bit:
fi: Etumerkillinen 16-bittinen:

en: Unsigned 16 bit:
fi: Etumerkitön 16-bittinen:

en: Signed 32 bit:
fi: Etumerkillinen 32-bittinen:

en: Unsigned 32 bit:
fi: Etumerkitön 32-bittinen:

en: Signed 64 bit:
fi: Etumerkillinen 64-bittinen:

en: Unsigned 64 bit:
fi: Etumerkitön 64-bittinen:

en: Float 32 bit:
fi: Liuku 32-bit:

en: Float 64 bit:
fi: Liuku 64-bit:

en: Hexadecimal:
fi: Heksadesimaali:

en: Octal:
fi: Oktaali:

en: Binary:
fi: Binääri:

en: Show little endian decoding
fi: Näytä little-endian -koodauksen purku

en: Show unsigned and float as hexadecimal
fi: Näytä etumerkittömät ja liukuluvut heksadesimaalina

en: Stream Length:
fi: Virran pituus:

en: Page
fi: Sivu

en: Hex dump generated by
fi: Heksadumpin luonut

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Jump to byte (enter offset):
fi: Siirry tavuun (kirjoita siirros):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
fi: Kirjoita siirrostavu, johon siirrytään. Oletus on desimaalimuoto, mutta myös muut merkkijonomuodot ovat tuettuja, kuten heksadesimaalimuoto. C-tyylisellä merkinnällä käytetään etuliitettä '0x'. Jos merkkijonoa ei tunnisteta, avautuu ikkuna, joka selventää hyväksyttävien merkkijonojen kelvollisia muotoja.

en: _Jump
fi: _Siirry

en: Jumps to the specified byte
fi: Siirtyy annetuun tavuun

en: Closes the jump-to-byte pane
fi: Sulkee "Siirry tavuun"-ikkunan

en: Show the application version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: This is GHex, version %s
fi: Tämä on GHex, versio %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
fi: GHex - Heksamuokkain Gnome-työpöydälle

en: Mark:
fi: Merkintä:

en: Select the desired mark to set, jump to, or delete
fi: Valitse haluttu merkintä asettaaksesi, siirtyäksesi tai poistaaksesi

en: Optional custom color for the mark
fi: Valinnainen mukautettu väri merkinnälle

en: Pick a custom color for the mark, if desired.
fi: Valitse halutessasi mukautettu väri merkinnälle.

en: _Set
fi: _Aseta

en: Set a mark on a byte or range of bytes
fi: Aseta merkintä tavuun tai tavujoukkoon

en: Bring the cursor to the specified mark
fi: Tuo kursori määritettyyn merkintään

en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete the specified mark
fi: Poista määritetty merkintä

en: Closes the marks pane
fi: Sulkee merkintäpaneelin

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
fi: Liittäminen epäonnistui. virheellinen heksamuoto.
    
    Merkkijonon tulee olla välilyönnillä erotettuja heksatavujen pareja.
    
    Esimerkki: "FF 3D 99 0A"

en: GHex Paste Data
fi: GHexin liitosdata

en: Copy Special
fi: Kopioi erityisesti

en: Plain text (as ASCII)
fi: Muotoilematon teksti (ASCII)

en: Plain text (Unicode)
fi: Muotoilematon teksti (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
fi: Muotoilematon teksti (välilyönnillä rajatut heksaparit)

en: Paste Special
fi: Liitä erityisesti

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Display
fi: Näyttö

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Font
fi: Fontti

en: Dark mode
fi: Tumma tila

en: Use system default
fi: Käytä järjestelmän oletusta

en: Hex Display
fi: Heksanäkymä

en: Group data as
fi: Ryhmittele data

en: Bytes (8-bit)
fi: Tavut (8-bit)

en: Words (16-bit)
fi: Sanat (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
fi: Pitkät sanat (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
fi: Nelisanat (64-bit)

en: Show offsets column
fi: Näytä siirrossarake

en: Printing
fi: Tulostus

en: Fonts
fi: Fontit

en: Data font
fi: Tiedon fontti

en: Header font
fi: Otsikon fontti

en: Shaded rows
fi: Varjostetut rivit

en: Print alternating shaded rows
fi: Tulosta vaihtoehtoiset varjostetut rivit

en: Span across lines:
fi: Kata rivien yli:

en: Page: %i/%i
fi: Sivu %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
fi: Syötä heksadesimaali- tai ASCII-muotoinen tieto, jolla korvataan

en: Replace With
fi: Korvaa

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replaces the search string with the replace string
fi: Korvaa hakujonon annetulla merkkijonolla

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
fi: Korvaa kaikki haetun merkkijonon osumat korvaavalla merkkijonolla
