ghex master - en to ie translation catalogue (122 entries)

en: Inspect and edit binary files
ie: Examinar e redacter binari files

en: Hex Editor
ie: Hexadecimal redactor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
ie: binari;debug;

en: Binary
ie: Binari

en: Character table
ie: Tabelle de caracteres

en: _Insert Character
ie: _Inserter un caracter

en: _Close
ie: _Cluder

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
ie: Copyright © %d–%d Li autores de GHex

en: A binary file editor
ie: Un redactor de binari files

en: About GHex
ie: Pri GHex

en: GHex Website
ie: Website de GHex

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
ie: Un errore evenit: %s

en: _Undo
ie: _Defar

en: _Redo
ie: _Refar

en: Cu_t
ie: Exci_ser

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: Co_llar

en: Base Converter
ie: Convertor de base

note: entries
en: _Binary:
ie: _Binari:

en: ERROR
ie: ERRORE

en: Find _Next
ie: Trovar _sequent

en: Find _Previous
ie: Trovar _precedent

en: _Clear
ie: _Vacuar

en: Close
ie: Cluder

en: Show:
ie: Monstrar:

en: Both
ie: Ambi

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
ie: Sin nómine

en: _Close Anyway
ie: Cluder s_in egard

en: _Go Back
ie: Ear _retro

en: _Save Changes
ie: _Gardar li modificationes

en: _Discard Changes
ie: _Rejecter li modificationes

en: _Revert
ie: _Reverter

en: Select a file to open
ie: Selecter un file a aperter

en: There was an error reading the file.
ie: Un errore evenit leente un file.

en: _New
ie: _Crear

en: Save _As
ie: Gardar _quam

en: _Print
ie: _Printar

en: Find and _Replace
ie: T_rovar e substituer

en: _Jump to Byte
ie: _Ear a octete

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Copy Special
ie: _Copie special

en: _Paste Special
ie: Collation _special

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: _Character Table
ie: Tabelle de _caracteres

en: _Base Converter
ie: Convertor de _base

en: G_roup Data As
ie: G_ruppar li data quam

en: _Bytes (8-bit)
ie: _Octetes (8-bit)

en: _Words (16-bit)
ie: Pa_roles (16-bit)

en: _Longwords (32-bit)
ie: _Long-paroles (32-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
ie: _Quad-paroles (64-bit)

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About GHex
ie: _Pri GHex

en: Main menu
ie: Menú principal

en: Save document
ie: Gardar li document

en: No File Loaded
ie: Null file cargat

en: Save file
ie: Gardar li file

en: Save as
ie: Gardar quam

en: Close tab
ie: Cluder li carte

en: Undo and Redo
ie: Defar e refar

en: Undo
ie: Defar

en: Redo
ie: Refar

en: Find and Replace
ie: Trovar e substituer

en: Find
ie: Trovar

en: Find and replace
ie: Trovar e substituer

en: Clipboard
ie: Paperiere

en: Copy
ie: Copiar

en: Cut
ie: Exciser

en: Paste
ie: Collar

en: Copy special
ie: Copie special

en: Paste special
ie: Collation special

en: Switch to previous tab
ie: Ear al precedent carte

en: Switch to next tab
ie: Ear al sequent carte

en: Jump to byte
ie: Ear a un octete

en: Show About dialog
ie: Monstrar un dialog Pri

en: Unable to create file
ie: Ne successat crear un file

en: Unable to open file for reading
ie: Ne successat aperter un file por letion

en: Unable to read file
ie: Ne successat leer un file

en: Not a regular file
ie: Ne es un file regulari

en: Failed to open temporary file.
ie: Ne successat aperter un file temporari.

en: Error reading file
ie: Un errore evenit leente un file

en: An error has occurred
ie: Un errore evenit

en: Signed 8 bit:
ie: Signat 8-bit:

en: Unsigned 8 bit:
ie: Sin signe 8-bit:

en: Signed 16 bit:
ie: Signat 16-bit:

en: Unsigned 16 bit:
ie: Sin signe 16-bit:

en: Signed 32 bit:
ie: Signat 32-bit:

en: Unsigned 32 bit:
ie: Sin signe 32-bit:

en: Signed 64 bit:
ie: Signat 64-bit:

en: Unsigned 64 bit:
ie: Sin signe 64-bit:

en: Binary:
ie: Binari:

en: Stream Length:
ie: Longore de fluvie:

en: Page
ie: Págine

en: Previous page
ie: Precedent págine

en: Next page
ie: Sequent págine

en: _Jump
ie: _Ear

en: Show the application version
ie: Monstrar li version del application

en: This is GHex, version %s
ie: To es GHex de version %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
ie: GHex - un hexadecimal redactor por li ambientie GNOME

en: Copy Special
ie: Copie special

en: Plain text (as ASCII)
ie: Simplic textu (quam ASCII)

en: Plain text (Unicode)
ie: Simplic textu (Unicode)

note: paste_special_dialog
en: Paste Special
ie: Collation special

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Display
ie: Vise

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Font
ie: Fonde

en: Dark mode
ie: Mode obscur

en: Group data as
ie: Gruppar li data quam

en: Bytes (8-bit)
ie: Octetes (8-bit)

en: Words (16-bit)
ie: Paroles (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
ie: Long-paroles (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
ie: Quad-paroles (64-bit)

en: Printing
ie: Printation

en: Fonts
ie: Fondes

en: Data font
ie: Fonde de data

en: Header font
ie: Fonde de rubricas

en: Page: %i/%i
ie: Págine: %i/%i

en: Replace With
ie: Substituer per

en: _Replace
ie: Substitue_r
