ghex 1.0.13 - en to ro translation catalogue (225 entries)

en: GNOME Hex Editor
ro: Editor Hex GNOME

en: Inspect and edit binary files
ro: Inspectează și editează fișiere binare

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
ro: GHex este un editor hex pentru desktop-ul GNOME.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. A useful tool for working with raw data.
ro: GHez poate încărca datele brute de la fișiere binare și poate să se afișeze pentru editare în vizualizarea editor hex tradițională. Afișajul este împărțit în două coloane, cu valori hexazecimale într-o coloană și reprezentarea ASCII în cealaltă coloană. O unealtă utilă pentru lucrul cu datele brute.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Hex Editor
ro: Editor Hex

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
ro: binary;debug;binar;depanare;

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Binary
ro: Binar

en: Character table
ro: Tabel de caractere

en: Base Converter
ro: Convertor de bază

note: entries
en: _Binary:
ro: _Binar:

en: _Decimal:
ro: _Zecimal:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
ro: _Obține valoarea cursorului

en: Get cursor value
ro: Obține valoarea cursorului

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
ro: Obține valoarea cursorului în binar, octal, zecimal, hex și ASCII

en: ERROR
ro: EROARE

en: GHex (%s): Find Data
ro: GHex (%s): Caută date

en: Find String
ro: Caută șir

en: Find _Next
ro: Caută _următorul

en: Find _Previous
ro: Caută _precedentul

en: Find Data
ro: Caută date

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
ro: Introdu data hex sau ASCII pentru a căuta

en: Find Next
ro: Caută urătorul

en: Finds the next occurrence of the search string
ro: Găsește următoarea apariție a șirului de căutare

en: Find previous
ro: Caută precedentul

en: Finds the previous occurrence of the search string
ro: Găsește precedenta apariție a șirului de căutare

en: Cancel
ro: Anulează

en: Closes find data window
ro: Închide fereastra pentru căutarea de date

en: GHex (%s): Find Data: Add search
ro: GHex (%s): Caută date: Adaugă căutare

en: Add
ro: Adaugă

en: Search String
ro: Șir de căutare

en: Highlight Colour
ro: Culoarea evidențierii

en: _Add New
ro: _Adaugă nou

en: _Remove Selected
ro: _Elimină selecția

en: Close
ro: Închide

en: Closes advanced find window
ro: Închide fereastra de căutare avansată

en: GHex (%s): Find & Replace Data
ro: GHex (%s): Caută și înlocuiește date

en: Replace With
ro: Înlocuiește cu

en: Find _next
ro: Caută _următorul

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _tot

en: Replace Data
ro: Înlocuiește date

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
ro: Introdu data hex sau ASCII pentru a înlocui cu

en: Find next
ro: Caută următorul

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replaces the search string with the replace string
ro: Înlocuiește șirul de căutare cu șirul de înlocuire

en: Replace All
ro: Înlocuiește tot

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
ro: Înlocuiește toate aparițiile din șirul de căutare cu șirul de înlocuire

en: Closes find and replace data window
ro: Închide fereastra de căutare și înlocuire a datelor

en: GHex (%s): Jump To Byte
ro: GHex (%s): Sari la octet

en: Jump to byte
ro: Sari la octet

en: Enter the byte to jump to
ro: Introduceți octetul la care să se sară

en: Jumps to the specified byte
ro: Sari la octetul specificat

en: Closes jump to byte window
ro: Închide fereastra pentru sărire la octet

en: There is no active document to search!
ro: Nu există niciun document activ pentru a căuta!

en: There is no string to search for!
ro: Nu există niciun șir pentru a căuta!

en: End Of File reached
ro: S-a atins sfârșitul fișierului

en: String was not found!
ro: Șirul nu a fost găsit!

en: Beginning Of File reached
ro: S-a ajuns la începutul fișierului

en: There is no active document to move the cursor in!
ro: Nu există niciun document activ pentru a muta cursorul în acesta!

en: No offset has been specified!
ro: Nu s-a specificat niciun decalaj!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
ro: Decalajul specificat este peste limitele fișierului!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
ro: Nu se poate poziționa cursorul dincolo de sfârșitul fișierului!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
ro: Puteți oferi decalajul doar ca:
      - un număr zecimal pozitiv, sau
      - un număr hex, care începe cu „0x”, sau
      - un semn „+” sau „-”, urmat de un decalaj relativ

en: There is no active buffer to replace data in!
ro: Nu există nicio preîncărcare în care să se înlocuiască datele!

en: End Of File reached!
ro: S-a atins sfârșitul fișierului!

en: There is no active document to replace data in!
ro: Nu există niciun document activ pentru a înlocui datele în acesta!

en: No occurrences were found.
ro: Nu au fost găsite evenimente.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
ro[0]: O apariție înlocuită.
ro[1]: %d apariții înlocuite.
ro[2]: %d de apariții înlocuite.

en: No string to search for!
ro: Nu există șir de căutat!

en: Can not open URI:
    %s
ro: Nu s-a putut deschide URI-ul:
    %s

en: Can not open file:
    %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul:
    %s

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editează

en: _View
ro: _Vizualizează

en: _Group Data As
ro: _Grupează datele ca

note: View submenu
en: _Windows
ro: _Ferestre

en: _Help
ro: _Ajutor

note: File menu
en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save the current file with a different name
ro: Salvează fișierul curent cu un alt nume

en: Save As _HTML...
ro: Salvează ca _HTML...

en: Export data to HTML source
ro: Exportă data în sursa HTML

en: _Revert
ro: _Revenire

en: Revert to a saved version of the file
ro: Revine la o versiune salvată a fișierului

en: _Print
ro: _Tipărește

en: Print the current file
ro: Tipărește fișierul curent

en: Print Previe_w...
ro: Pr_evizualizare tipărire...

en: Preview printed data
ro: Previzualizare date de tipărit

en: _Close
ro: În_chide

en: Close the current file
ro: Închide fișierul curent

en: E_xit
ro: _Ieșire

en: Exit the program
ro: Ieșiți din program

note: Edit menu
en: _Undo
ro: _Anulează

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acțiune

en: _Redo
ro: _Refă

en: Redo the undone action
ro: Refă acțiunea anulată

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy selection to clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut selection
ro: Selecție de tăiat

en: Pa_ste
ro: Li_pește

en: Paste data from clipboard
ro: Lipește date din clipboard

en: _Find
ro: _Caută

en: Search for a string
ro: Caută un șir

en: _Advanced Find
ro: Căutare _avansată

en: Advanced Find
ro: Căutare avansată

en: R_eplace
ro: Î_nlocuiește

en: Replace a string
ro: Înlocuiește un șir

en: _Goto Byte...
ro: _Navighează la octet-ul...

en: Jump to a certain position
ro: Sari la o poziție specifică

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Configure the application
ro: Configurează aplicația

note: View menu
en: _Add View
ro: _Adaugă vizualizare

en: Add a new view to the buffer
ro: Adaugă o nouă vizualizare a tamponului

en: _Remove View
ro: Elimină vizualiza_rea

en: Remove the current view of the buffer
ro: Elimină vizualizarea curentă a tamponului

note: Help menu
en: _Contents
ro: _Conținut

en: Help on this application
ro: Ajutor pentru această aplicație

en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

note: Edit menu
en: _Insert Mode
ro: Mod de _introducere

en: Insert/overwrite data
ro: Introdu/suprascrie date

note: Windows menu
en: Character _Table
ro: _Tabel de caractere

en: Show the character table
ro: Afișează tabela de caractere

en: _Base Converter
ro: Convertor de _bază

en: Open base conversion dialog
ro: Deschide dialogul bazei de conversie

en: Type Conversion _Dialog
ro: _Dialogul tipul conversiei

en: Show the type conversion dialog in the edit window
ro: Arată dialogul tipul conversiei în fereastra de editare

en: _Bytes
ro: _Octeți

en: Group data by 8 bits
ro: Grupează datele pe 8 biți

en: _Words
ro: Cu_vinte

en: Group data by 16 bits
ro: Grupează datele pe 16 biți

en: _Longwords
ro: Cu_vinte lungi

en: Group data by 32 bits
ro: Grupează datele pe 32 de biți

en: Offset: %s
ro: Compensează: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
ro: ; %s octeți de la %s la %s selectați

en: Activate file %s
ro: Activează fișierul %s

en: Select a file to save buffer as
ro: Selectați un fișier pentru a salva preîncărcarea ca

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: Fișierul %s există.
    Doriți să-l suprascrieți?

en: Saved buffer to file %s
ro: Preîncărcare salvată la fișierul %s

en: Error saving file!
ro: Eroare la salvarea fișierului!

en: Can't open file for writing!
ro: Nu se poate deschide fișierul pentru scriere!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
ro: Documentul %s s-a modificat de la ultima salvare.
    Doriți să salvați modificările?

en: Do_n't save
ro: _Nu salva

en: You don't have the permissions to save the file!
ro: Nu aveți permisiuni pentru a salva fișierul!

en: An error occurred while saving file!
ro: A intervenit o eroare la salvarea fișierului!

en: Signed 8 bit:
ro: Semnat la 8 biți:

en: Unsigned 8 bit:
ro: Nesemnat la 8 biți:

en: Signed 16 bit:
ro: Semnat la 16 biți:

en: Unsigned 16 bit:
ro: Nesemnat la 16 biți:

en: Signed 32 bit:
ro: Semnat la 32 de biți:

en: Unsigned 32 bit:
ro: Nesemnat la 32 de biți:

en: Signed 64 bit:
ro: Cu semn 64 bit:

en: Unsigned 64 bit:
ro: Fără semn 64 bit:

en: Hexadecimal:
ro: Hexazecimal:

en: Binary:
ro: Binar:

en: Show little endian decoding
ro: Arată decodarea mic endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
ro: Arată fără semn și float ca hexazecimal

en: Stream Length:
ro: Lungime flux:

en: FIXME: no conversion function
ro: FIXME: nicio funcție de conversie

en: New document
ro: Document nou

en: Page
ro: Pagina

en: Hex dump generated by
ro: Transferul Hex generat de

en: Saving to HTML...
ro: Salvează în HTML...

en: Previous page
ro: Pagina precedentă

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: X geometry specification (see "X" man page).
ro: Specificație de geometrie X (consultați pagina de manual „X”)

en: GEOMETRY
ro: GEOMETRIE

en: FILES
ro: FIȘIERE

en: - GTK+ binary editor
ro: - GTK+ editor binar

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: %s
    Rulați „%s --help” pentru a vedea o listă completă a opțiunilor disponibile în linia de comandă.

en: Invalid geometry string "%s"
ro: Geometrie nevalidă a șirului „%s”

en: GHex Preferences
ro: Preferințe GHex

en: _Maximum number of undo levels:
ro: Numărul _maxim de nivele de anulare:

en: Undo levels
ro: Nivele de anulare

en: Select maximum number of undo levels
ro: Selectează numărul maxim de nivele de anulare

en: _Show cursor offset in statusbar as:
ro: _Afișează poziția cursor-ului în bara de stare ca:

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Custom
ro: Personalizat

en: Enter the cursor offset format
ro: Introdu decalajul formatului cursorului

en: Select the cursor offset format
ro: Selectează decalajul formatului cursorului

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
ro: A_fișează coloana de poziție

en: Editing
ro: Editare

note: default group type
en: Default Group Type
ro: Tipul grupului implicit

en: Display
ro: Afișaj

note: paper selection
en: Paper size
ro: Dimensiune hârtie

note: data & header font selection
en: Fonts
ro: Fonturi

en: _Data font:
ro: Font de _date:

en: Data font
ro: Font de date

en: Select the data font
ro: Selectează fontul de date

en: Header fo_nt:
ro: Fo_ntul antetului:

en: Header font
ro: Fontul antetului

en: Select the header font
ro: Selectează fontul antetului

en: _Print shaded box over:
ro: _Tipărește peste caseta umbrită:

en: Box size
ro: Dimensiunea casetei

en: Select size of box (in number of lines)
ro: Selectează mărimea casetei (în număr de linii)

en: lines (0 for no box)
ro: linii (0 pentru nicio casetă)

en: Printing
ro: Tipărire

en: There was an error displaying help: 
    %s
ro: S-a constatat o eroare afișând ajutor: 
    %s

en: Can not open desired font!
ro: Nu se poate deschide fontul dorit!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
ro: Poziția șirului de formatare conține specificatori nevalizi.
    Doar „x”, „X”, „p”, „P”, „d” și „o” sunt permiși.

en: Page: %i/%i
ro: Pagina: %i/%i

en: hex data
ro: date hex

en: ASCII data
ro: Date ASCII

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și  conformitate unui anumit scop.  Citiți Licența Publică Generală GNU pentru detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
ro: Trebuie să fi primit o copie a GNU General Public Licence împreună cu acest program; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110 la 1301 Statele Unite ale Americii

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
ro: Drepturi de autor © %Id–%Id Autorii GHex

en: A binary file editor
ro: Un fișier de editare binară

en: About GHex
ro: Despre GHex

en: GHex Website
ro: Pagina web GHex

en: Select a file to open
ro: Selectează un fișier pentru a-l deschide

en: Loaded file %s
ro: Fișierul încărcat %s

en: Can not open file!
ro: Nu s-a putut deschide fișierul!

en: Select path and file name for the HTML source
ro: Selectați calea și numele fișier pentru sursa HTML

en: You need to specify a base name for the HTML files.
ro: Trebuie să specificați un nume de bază pentru fișierele HTML.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
ro: Nu aveți permisiunea de a scrie la calea selectată.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
ro: Se salvează în HTML se vor suprascrie unele fișiere.
    Doriți să continuați?

en: Really revert file %s?
ro: Sigur reveniți fișierul %s?

en: Reverted buffer from file %s
ro: Preîncărcare revenită de la fișierul %s
