ghex - en to sv translation catalogue (237 entries)

en: Inspect and edit binary files
sv: Inspektera och redigera binärfiler

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
sv: GHex är en hexadecimalredigerare för GNOME-skrivbordet.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
sv: GHex kan läsa in rådata från binärfiler och visa dem för redigering i den traditionella hexadecimalredigerarvyn. Fönstret är delat i två kolumner, med hexadecimala värden i en kolumn och ASCII-representationen i den andra. GHex är ett användbart verktyg för att arbeta med rådata.

en: Hex Editor
sv: Hexadecimalredigerare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;hexadecimal;
sv: binär;felsök;debug;hexadecimal;

en: Character table
sv: Teckentabell

en: Hex
sv: Hexadecimalt

en: Decimal
sv: Decimalt

en: Octal
sv: Oktalt

en: Binary
sv: Binärt

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Brasero. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
sv: Copyright © %d–%d GHex-upphovsmännen

en: About GHex
sv: Om GHex

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
sv: Ett fel har inträffat: %s

en: Close
sv: Stäng

en: Base Converter
sv: Baskonverterare

note: entries
en: _Binary:
sv: _Binärt:

en: _Octal:
sv: _Oktalt:

en: _Decimal:
sv: _Decimalt:

en: _Hex:
sv: _Hexadecimalt:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
sv: Hämta värde vid _markör

en: _Close
sv: S_täng

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
sv: Hämtar värdet vid markören i binärt, oktalt, decimalt, hexadecimalt och ASCII-format

en: ERROR
sv: FEL

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
sv: Ange de hexadecimala data eller ASCII-data som ska sökas efter

en: Find String
sv: Sök sträng

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Finds the next occurrence of the search string
sv: Söker nästa förekomst av söksträngen

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: Finds the previous occurrence of the search string
sv: Söker föregående förekomst av söksträngen

en: _Clear
sv: _Töm

en: Clears the data you are searching for
sv: Rensar data du söker efter

en: Find options
sv: Sökalternativ

en: View options of the find pane
sv: Visa alternativ för sökpanelen

en: Closes the find pane
sv: Stänger sökpanelen

en: _Regular expressions
sv: _Reguljära uttryck

en: _Ignore case
sv: _Ignorera skiftläge

en: Show:
sv: Visa:

en: Both
sv: Båda

en: No string provided.
sv: Ingen sträng tillhandahölls.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
sv: Början på filen nådd.
    
    Inga fler matchningar hittades.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
sv: Början på filen nådd.
    
    Inga förekomster hittades från markören.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
sv: Slutet på filen nådd.
    
    Inga fler matchningar hittades.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
sv: Slutet på filen nådd.
    
    Inga förekomster hittades från markören.

en: No offset has been specified.
sv: Ingen position har angivits.

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
sv: Den angivna positionen ligger utanför filgränserna.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
sv: Kan inte placera markören efter filslutet.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
sv: Du kan endast ange position som:
      - ett positivt decimalnummer, eller
      - ett hexadecimalt nummer, som börjar med ”0x” eller
      - ett ”+” eller ”-”-tecken, följt av en relativ position

en: String was not found.
sv: Strängen hittades inte.

en: Search complete: %d replacements made.
sv: Sökning slutförd: %d ersättningar gjorda.

en: No occurrences were found.
sv: Inga förekomster hittades.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
sv: Namnlös

en: There was an error saving the file.
sv: Det uppstod ett fel när filen skulle sparas.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
sv: <b>Du har en eller flera filer öppna med osparade ändringar.</b>
    
    Är du säker på att du vill stänga fönstret?

en: _Close Anyway
sv: S_täng ändå

en: _Go Back
sv: _Gå bakåt

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
sv: <big><b>%s har redigerats sedan den öppnades.</b></big>
    
    Vill du spara dina ändringar?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
sv: <big><b>Bufferten har redigerats sedan den öppnades.</b></big>
    
    Vill du spara dina ändringar?

en: _Save Changes
sv: _Spara ändringar

en: _Discard Changes
sv: _Förkasta ändringar

en: There was an error saving the file to the path specified.
sv: Det uppstod ett fel när filen skulle sparas på den angivna sökvägen.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
sv: Ett okänt fel har inträffat vid försök att på nytt läsa filen du just har sparat.

en: Select a file to save buffer as
sv: Välj en fil att spara bufferten som

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
sv: <big><b>Är du säker på att du vill återställa %s?</b></big>
    
    Dina ändringar kommer att gå förlorade.
    
    Denna åtgärd kan inte ångras.

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Select a file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
sv: Hjälpen kunde tyvärr inte öppnas.
    
    Flera försök gjordes för att hitta hjälpdokumentationen utan framgång.
    
    Se till att programmet är korrekt installerat.
    
    Det specifika felmeddelandet är:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
sv: Position: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> byte från <tt>0x%lX</tt> till <tt>0x%lX</tt> markerade

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
sv: Position: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
sv: Du försöker öppna en fil som är 1 GB eller större.
    
    Detta kan göra GHex och din maskin instabila medan filen läses in i minnet med den aktiva bakänden.
    
    Är du säker att du vill fortsätta?
    
    Detta meddelande kommer inte att visas igen för resten av denna GHex-session.
    
    Pröva använda en annan buffertbakände för att inte behöva se detta meddelande.

en: There was an error reading the file.
sv: Det uppstod ett fel vid läsning av filen.

en: There was an error loading the requested file. The file either no longer exists, is inaccessible, or you may not have permission to access the file.
sv: Det uppstod ett fel vid inläsning av den begärda filen. Filen finns antingen inte längre, är otillgänglig eller så kanske du inte har rättighet att komma åt filen.

en: _New
sv: _Ny

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: Print Previe_w
sv: _Förhandsgranska

en: Find and _Replace
sv: Sök och _ersätt

en: _Jump to Byte
sv: _Hoppa till byte

en: _Marks
sv: _Märken

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Copy Special
sv: _Kopiera special

en: _Paste Special
sv: K_lista in special

en: G_roup Data As
sv: G_ruppera data som

en: _Bytes (8-bit)
sv: _Byte (8 bitar)

en: _Words (16-bit)
sv: Or_d (16 bitar)

en: _Longwords (32-bit)
sv: _Långord (32 bitar)

en: _Quadwords (64-bit)
sv: _Quad-ord (64 bitar)

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Character Table
sv: Te_ckentabell

en: _Base Converter
sv: _Baskonverterare

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About GHex
sv: _Om GHex

en: Open a file for hex editing
sv: Öppna en fil för hexadecimalredigering

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Find a string in the hex document
sv: Sök en sträng i hexdokumentet

en: Save document
sv: Spara dokument

en: No File Loaded
sv: Ingen fil inläst

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
sv: • Tryck på knappen Öppna
    • Tryck Ctrl+N för att starta ett nytt dokument
    • Tryck Ctrl+O för att bläddra efter ett dokument
    
    Eller tryck Ctrl+W för att stänga fönstret.

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
sv: Växla inskrivningsläge (lägg till data till fil snarare än att ersätta befintliga data)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
sv: Visa/dölj en panel som visar diverse numeriska konverteringar

en: Automatic geometry
sv: Automatisk geometri

en: Characters per line:
sv: Tecken per rad:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Geometry
sv: _Geometri

en: Files
sv: Filer

en: New blank hex buffer
sv: Ny tom hexbuffert

en: Open a file for editing
sv: Öppna en fil för redigering

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save as
sv: Spara som

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Print the hex file
sv: Skriv ut hexfilen

en: Undo and Redo
sv: Ångra och gör om

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Find
sv: Sök

en: Find and replace
sv: Sök och ersätt

en: Marks
sv: Märken

en: Marks dialog
sv: Märkesdialog

en: Activate mark (0-9)
sv: Aktivera märke (0-9)

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Copy special
sv: Kopiera special

en: Paste special
sv: Klista in special

en: Navigation
sv: Navigering

en: Toggle left (hex) display
sv: Visa/dölj vänster vy (hex)

en: Toggle right (ASCII) display
sv: Visa/dölj höger vy (ASCII)

en: Switch to previous tab
sv: Växla till föregående flik

en: Switch to next tab
sv: Växla till nästa flik

en: Jump to byte
sv: Hoppa till byte

en: Move to beginning of document
sv: Gå till början på dokumentet

en: Move to end of document
sv: Gå till slutet på dokumentet

en: General
sv: Allmänt

en: Show help
sv: Visa hjälp

en: Show preferences
sv: Visa inställningar

en: Toggle insert mode
sv: Växla inskrivningsläge

en: The file appears to have an invalid path.
sv: Filen verkar ha en ogiltig sökväg.

en: Failed to read data from file.
sv: Misslyckades med att läsa data från fil.

en: Unable to retrieve file or directory information
sv: Kunde inte hämta fil- eller kataloginformation

en: Unable to create file
sv: Kunde inte skapa fil

en: Not a regular file or block device
sv: Inte en vanlig fil eller blockenhet

en: Unable to open file for reading
sv: Kunde inte öppna fil för läsning

en: Unable to read file
sv: Kunde inte läsa fil

en: Error attempting to read block device
sv: Fel vid försök att läsa blockenhet

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
sv: Med direktskrivläge kan du inte spara en fil till en annan sökväg än dess ursprungliga

en: Error writing changes to file
sv: Fel vid skrivning av ändringar till fil

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
sv: Kunde inte justera %s från %lu till %lu byte

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
sv: Ödesdigert fel: Minnesmappning av filen (%lu byte, fd %d) misslyckades

en: Not a regular file
sv: Inte en vanlig fil

en: Failed to open temporary file.
sv: Misslyckades med att öppna temporär fil.

en: Error reading file
sv: Fel vid läsning av fil

en: An error has occurred
sv: Ett fel har inträffat

en: Signed 8 bit:
sv: 8-bitars med tecken:

en: Unsigned 8 bit:
sv: Teckenlöst 8-bitars:

en: Signed 16 bit:
sv: 16-bitars med tecken:

en: Unsigned 16 bit:
sv: Teckenlöst 16-bitars:

en: Signed 32 bit:
sv: 32-bitars med tecken:

en: Unsigned 32 bit:
sv: Teckenlöst 32-bitars:

en: Signed 64 bit:
sv: 64-bitars med tecken:

en: Unsigned 64 bit:
sv: Teckenlöst 64-bitars:

en: Float 32 bit:
sv: Flytande 32 bitar:

en: Float 64 bit:
sv: Flytande 64 bitar:

en: Hexadecimal:
sv: Hexadecimalt:

en: Octal:
sv: Oktalt:

en: Binary:
sv: Binärt:

en: Show little endian decoding
sv: Visa little endian-avkodning

en: Show unsigned and float as hexadecimal
sv: Visa teckenlösa och flyttal hexadecimalt

en: Stream Length:
sv: Strömlängd:

en: Page
sv: Sida

en: Hex dump generated by
sv: Hexdump genererad av

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Jump to byte (enter offset):
sv: Hoppa till byte (ange position):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
sv: Ange positionsbyten att hoppa till. Standard är decimalformat, men andra formatsträngar stöds, såsom hexadecimalt format om notation i C-stil med prefixet ”0x” används. Om din sträng inte känns igen kommer en dialogruta att visas som förklarar de giltiga strängformaten som accepteras.

en: _Jump
sv: _Hoppa

en: Jumps to the specified byte
sv: Hoppar till den angivna byten

en: Closes the jump-to-byte pane
sv: Stänger hoppa-till-byte-fönstret

en: Show the application version
sv: Visa programmets version

en: This is GHex, version %s
sv: Detta är GHex, version %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
sv: GHex - En hexadecimalredigerare för GNOME-skrivbordet

en: Mark:
sv: Märke:

en: Select the desired mark to set, jump to, or delete
sv: Välj det önskade märket att ställa in, hoppa till eller ta bort

en: Optional custom color for the mark
sv: Valfritt en anpassad färg för märket

en: Pick a custom color for the mark, if desired.
sv: Välj en anpassad färg för märket om så önskas.

en: _Set
sv: _Ställ in

en: Set a mark on a byte or range of bytes
sv: Ställ in ett märke på en byte eller ett intervall av byte

en: Bring the cursor to the specified mark
sv: För markören till det angivna märket

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the specified mark
sv: Ta bort det angivna märket

en: Closes the marks pane
sv: Stänger märkespanelen

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
sv: Klistra in misslyckades, ogiltigt hexformat.
    
    Strängen måste vara i formatet blankstegsavgränsade hexbytepar.
    
    Till exempel: ”FF 3D 99 0A”

en: GHex Paste Data
sv: Klistra in GHex-data

en: Copy Special
sv: Kopiera special

en: Plain text (as ASCII)
sv: Vanlig text (som ASCII)

en: Plain text (Unicode)
sv: Vanlig text (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
sv: Vanlig text (som blankstegsavgränsade hexpar)

en: Paste Special
sv: Klista in special

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Display
sv: Utseende

en: Appearance
sv: Utseende

en: Font
sv: Typsnitt

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Use system default
sv: Använd systemstandard

en: Hex Display
sv: Hexadecimal visning

en: Group data as
sv: Gruppera data som

en: Bytes (8-bit)
sv: Byte (8 bitar)

en: Words (16-bit)
sv: Ord (16 bitar)

en: Longwords (32-bit)
sv: Långord (32 bitar)

en: Quadwords (64-bit)
sv: Quad-ord (64 bitar)

en: Show offsets column
sv: Visa positionskolumn

en: Printing
sv: Utskrift

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Data font
sv: Datatypsnitt

en: Header font
sv: Rubriktypsnitt

en: Shaded rows
sv: Skuggade rader

en: Print alternating shaded rows
sv: Skriv ut omväxlande skuggade rader

en: Span across lines:
sv: Spänn över rader:

en: Page: %i/%i
sv: Sida: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
sv: Ange den hexadecimala data eller ASCII-data som ska ersättas med

en: Replace With
sv: Ersätt med

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Replaces the search string with the replace string
sv: Ersätter söksträngen med ersättningssträngen

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
sv: Ersätter alla förekomster av söksträngen med ersättningssträngen
