ghex - en to tr translation catalogue (235 entries)

en: Inspect and edit binary files
tr: İkilik dosyaları incele ve düzenle

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
tr: GHex, GNOME masaüstü için onaltılık düzenleyicidir.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
tr: GHex ham verileri ikili dosyalardan yükleyebilir ve bunları geleneksel onaltılık düzenleyici görünümünde düzenlemek için görüntüleyebilir. Ekran, bir sütunda onaltılık değer ve diğerinde ASCII gösterimi ile iki sütuna bölünmüştür. GHex ham verilerle çalışmak için yararlı bir araçtır.

en: Hex Editor
tr: Onaltılık Düzenliyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;hexadecimal;
tr: ikilik;ikili;hata ayıklama;onaltılık;

en: Character table
tr: Karakter tablosu

en: Hex
tr: Onaltılık

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Octal
tr: Sekizlik

en: Binary
tr: İkilik

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu program özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfınca yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (tercihinize bağlı olarak) sonraki sürümleri koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Bu program, yararlı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta ÜRÜN DEĞERİ ya da BİR AMACA UYGUNLUK gibi garantiler de vermez.  Ayrıntılar için lütfen GNU Genel Kamu Lisansı'na bakınız.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
tr: Bu program ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını almış olmalısınız; eğer almadıysanız, Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA adresine yazın.

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
tr: Telif Hakkı © %d–%d GHex geliştiricileri

en: About GHex
tr: GHex Hakkında

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
tr: Hata oluştu: %s

en: Close
tr: Kapat

en: Base Converter
tr: Taban Çevirici

note: entries
en: _Binary:
tr: İ_kilik:

en: _Octal:
tr: _Sekizlik:

en: _Decimal:
tr: _Ondalık:

en: _Hex:
tr: Onal_tılık:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
tr: _İmleç değerlerini al

en: _Close
tr: _Kapat

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
tr: İmleçteki ikilik, ondalık, sekizlik, onaltılık ve ASCII değerleri alır

en: ERROR
tr: HATA

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
tr: Aranılacak onaltılık veya ASCII verisini giriniz

en: Find String
tr: Dizge Bul

en: Find _Next
tr: So_nrakini Bul

en: Finds the next occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bir sonraki belirdiği yeri bulur

en: Find _Previous
tr: _Öncekini Bul

en: Finds the previous occurrence of the search string
tr: Arama dizgesinin bir önceki belirdiği yeri bulur

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Clears the data you are searching for
tr: Aradığınız verileri temizler

en: Find options
tr: Bulma seçenekleri

en: View options of the find pane
tr: Bul bölmesinin seçeneklerini görüntüle

en: Closes the find pane
tr: Bul bölmesini kapatır

en: _Regular expressions
tr: _Kurallı ifade

en: _Ignore case
tr: _Büyük/küçük harfi görmezden gel

en: Show:
tr: Göster:

en: Both
tr: Her İkisi

en: No string provided.
tr: Dizge sağlanmadı.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
tr: Dosyanın başına ulaşıldı.
    
    Başka eşleşme bulunamadı.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
tr: Dosyanın başına ulaşıldı.
    
    İmleçten önce herhangi bir belirim bulunamadı.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
tr: Dosyanın sonuna ulaşıldı.
    
    Başka eşleşme bulunamadı.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
tr: Dosyanın sonuna ulaşıldı.
    
    İmleçten sonra herhangi bir belirim bulunamadı.

en: No offset has been specified.
tr: Ofset belirtilmemiş.

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
tr: Belirtilen ofset dosya sınırlarının dışında.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
tr: İmleç dosya sonundan ileri konumlandırılamaz.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
tr: Ofseti yalnızca:
      - pozitif bir onluk sayı olarak veya
      - '0x' ile başlayan onaltılık bir sayı olarak ya da
      - '+' veya '-' işareti ve ardından gelen göreli ofset değeri olarak girebilirsiniz.

en: String was not found.
tr: Dizge bulunamadı.

en: Search complete: %d replacements made.
tr: Arama tamamlandı: %d değiştirme yapıldı.

en: No occurrences were found.
tr: Hiçbir belirimi bulunamadı.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
tr: Başlıksız

en: There was an error saving the file.
tr: Dosya kaydedilirken hata oluştu.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
tr: <b>Kaydedilmemiş değişiklikleri olan bir veya daha çok dosya var.</b>
    
    Pencereyi kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: _Close Anyway
tr: Yine De _Kapat

en: _Go Back
tr: Geri _Git

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
tr: <big><b>%s, açıldıktan sonra düzenlendi.</b></big>
    
    Değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
tr: <b>Tampon açıldıktan sonra düzenlendi.</b>
    
    Değişikliklerini kaydetmek ister misiniz?

en: _Save Changes
tr: Değişiklikleri _Kaydet

en: _Discard Changes
tr: Değişiklikleri _Gözden Çıkar

en: There was an error saving the file to the path specified.
tr: Dosya belirtilen yola kaydedilirken hata oluştu.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
tr: Yeni kaydettiğiniz dosyayı yeniden yüklemeye çalışırken bilinmeyen hata oluştu.

en: Select a file to save buffer as
tr: Tampondaki dosyayı saklamak için dosya seç

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
tr: <big><b>%s dosyasını geri almak istediğinize emin misiniz?</b></big>
    
    Değişiklikler yitecek.
    
    Bu işlem geri alınamaz.

en: _Revert
tr: _Geri Al

en: Select a file to open
tr: Açılacak dosyayı seç

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
tr: Üzgünüz, ancak yardım açılamadı.
    
    Yardım belgelerini bulmak için türlü başarısız girişimlerde bulunuldu.
    
    Lütfen uygulamanın doğru kurulduğundan emin olun.
    
    Özel hata iletisi:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
tr: Ofset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bayt, <tt>0x%lX</tt> ile <tt>0x%lX</tt> arasında seçildi

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
tr: Ofset: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
tr: 1GB veya daha büyük dosyayı açmaya çalışıyorsunuz.
    
    Bu, etkin arka uç kullanılarak dosyayı belleğe yükleneceğinden GHex’i ve makinenizi kararsızlaştırabilir.
    
    Sürdürmek istediğinizden emin misin?
    
    Bu ileti, bu GHex oturumunun geri kalanında yeniden gösterilmeyecek.
    
    Bu iletinin görünmesini önlemek için başka tampon arka ucu kullanmayı deneyin.

en: There was an error reading the file.
tr: Dosya okunurken hata oluştu.

en: There was an error loading the requested file. The file either no longer exists, is inaccessible, or you may not have permission to access the file.
tr: İstenen dosyayı yüklerken hata oluştu. Dosya ya yok, ya erişilemez ya da dosyaya erişim izniniz yok.

en: _New
tr: _Yeni

en: Save _As
tr: F_arklı Kaydet

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Print Previe_w
tr: Baskı _Ön İzleme

en: Find and _Replace
tr: Bul ve _Değiştir

en: _Jump to Byte
tr: Bayt’a _Git

en: _Marks
tr: İ_mler

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Copy Special
tr: Özel _Kopyala

en: _Paste Special
tr: Ö_zel Yapıştır

en: G_roup Data As
tr: _Veriyi Grupla

en: _Bytes (8-bit)
tr: _Bayt (8-bit)

en: _Words (16-bit)
tr: _Sözcük (16-bit)

en: _Longwords (32-bit)
tr: _Uzun Sözcük (32-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
tr: _Dört Sözcük (64-bit)

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Character Table
tr: _Karakter Tablosu

en: _Base Converter
tr: _Taban Çevirici

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About GHex
tr: GHex _Hakkında

en: Open a file for hex editing
tr: Onaltılık düzenlemek için dosya aç

en: _Open
tr: _Aç

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Find a string in the hex document
tr: Hex belgesinde dizge bul

en: Save document
tr: Belgeyi kaydet

en: No File Loaded
tr: Dosya Yüklenmedi

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
tr: • Aç düğmesine basın
    • Yeni belge başlatmak için Ctrl+N tuşlarına basın
    • Belgeye göz atmak için Ctrl+O tuşlarına basın
    
    Veya pencereyi kapatmak için Ctrl+W tuşlarına basın.

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
tr: Ekleme kipini aç/kapat (var olan verileri değiştirmek yerine dosyaya veri ekle)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
tr: Türlü sayısal dönüşümleri gösteren bölmeyi aç/kapat

en: Automatic geometry
tr: Kendiliğinden geometri

en: Characters per line:
tr: Satır başına karakter:

en: _Undo
tr: Geri _Al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Geometry
tr: _Geometri

en: Files
tr: Dosyalar

en: New blank hex buffer
tr: Yeni boş onaltılık tampon

en: Open a file for editing
tr: Düzenlenecek dosya aç

en: Save file
tr: Dosyayı kaydet

en: Save as
tr: Farklı Kaydet

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Print the hex file
tr: Onaltılık dosyayı yazdır

en: Undo and Redo
tr: Geri Al ve Yinele

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find
tr: Bul

en: Find and replace
tr: Bul ve değiştir

en: Marks
tr: İmler

en: Marks dialog
tr: İmler iletişim kutusu

en: Activate mark (0-9)
tr: İmi etkinleştir (0-9)

en: Clipboard
tr: Pano

en: Copy
tr: Kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Copy special
tr: Özel kopyala

en: Paste special
tr: Özel yapıştır

en: Navigation
tr: Gezinme

en: Toggle left (hex) display
tr: Sol (onaltılık) görünüme geç

en: Toggle right (ASCII) display
tr: Sağ (ASCII) görünüme geç

en: Switch to previous tab
tr: Önceki sekmeye geç

en: Switch to next tab
tr: Sonraki sekmeye geç

en: Jump to byte
tr: Bayt’a git

en: Move to beginning of document
tr: Belgenin başına git

en: Move to end of document
tr: Belgenin sonuna git

en: General
tr: Genel

en: Show help
tr: Yardımı göster

en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

en: Toggle insert mode
tr: Ekleme kipini aç/kapat

en: The file appears to have an invalid path.
tr: Dosyanın geçersiz yolu var gibi görünüyor.

en: Failed to read data from file.
tr: Dosyadan veri okunamadı.

en: Unable to retrieve file or directory information
tr: Dosya veya dizin bilgileri alınamadı

en: Unable to create file
tr: Dosya oluşturulamadı

en: Not a regular file or block device
tr: Sıradan dosya veya blok aygıtı değil

en: Unable to open file for reading
tr: Dosya okumak için açılamadı

en: Unable to read file
tr: Dosya okunamadı

en: Error attempting to read block device
tr: Blok aygıtı okumaya çalışırken hata oluştu

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
tr: Doğrudan yazma kipiyle, dosyayı kaynak yolundan başka bir yola kaydedemezsiniz.

en: Error writing changes to file
tr: Değişiklikler dosyaya yazılırken hata oluştur

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
tr: %s, %lu bayttan %lu bayta ayarlanamadı

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
tr: Ölümcül hata: Dosyanın bellek eşlemesi (%lu bayt, fd %d) başarısız oldu

en: Not a regular file
tr: Sıradan dosya değil

en: Failed to open temporary file.
tr: Geçici dosya açılamadı.

en: Error reading file
tr: Dosya okunurken hata oluştu

en: An error has occurred
tr: Hata oluştu

en: Signed 8 bit:
tr: İşaretli 8 bit:

en: Unsigned 8 bit:
tr: İşaretsiz 8 bit:

en: Signed 16 bit:
tr: İşaretli 16 bit:

en: Unsigned 16 bit:
tr: İşaretsiz 16 bit:

en: Signed 32 bit:
tr: İşaretli 32 bit:

en: Unsigned 32 bit:
tr: İşaretsiz 32 bit:

en: Signed 64 bit:
tr: İşaretli 64 bit:

en: Unsigned 64 bit:
tr: İşaretsiz 64 bit:

en: Hexadecimal:
tr: Onaltılık:

en: Octal:
tr: Sekizlik:

en: Binary:
tr: İkilik:

en: Show little endian decoding
tr: Küçük endian kodlamasını göster

en: Show unsigned and float as hexadecimal
tr: İşaretsiz ve ondalık değerleri onaltılık olarak göster

en: Stream Length:
tr: Akım Uzunluğu:

en: Page
tr: Sayfa

en: Hex dump generated by
tr: Onaltılık baskıyı yaratan

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Jump to byte (enter offset):
tr: Bayt’a git (ofset gir):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
tr: Gitmek istediğiniz baytın ofsetini girin. Öntanımlı olan ondalık biçimdir, ancak '0x' önekini kullanan C stili gösterim kullanılıyorsa, onaltılık biçim gibi diğer biçim dizgeleri desteklenir. Dizgeniz tanınmazsa, kabul edilen dizgelerin geçerli biçimlerini açıklayan iletişim kutusu görüntülenir.

en: _Jump
tr: _Git

en: Jumps to the specified byte
tr: Belirtilen bayt’a gider

en: Closes the jump-to-byte pane
tr: Bayt’a git bölmesini kapatır

en: Show the application version
tr: Uygulama sürümünü göster

en: This is GHex, version %s
tr: GHex, sürüm %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
tr: GHex - GNOME masaüstü için onaltılık düzenleyici

en: Mark:
tr: İm:

en: Select the desired mark to set, jump to, or delete
tr: Ayarlanacak, atlanacak ya da silinecek imi seç

en: Optional custom color for the mark
tr: İm için isteğe bağlı özel renk

en: Pick a custom color for the mark, if desired.
tr: İstenirse, im için özel renk seç.

en: _Set
tr: _Ayarla

en: Set a mark on a byte or range of bytes
tr: Bayt ya da bayt aralığı üzerinde im ayarla

en: Bring the cursor to the specified mark
tr: İmleci belirtilen ime getir

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete the specified mark
tr: Belirtilen imi sil

en: Closes the marks pane
tr: İmler bölmesini kapatır

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
tr: Yapıştırılamadı; geçersiz onaltılık biçim.
    
    Dizge, boşlukla ayrılmış onaltılık bayt çiftleri biçiminde olmalıdır.
    
    Örnek: "FF 3D 99 0A"

en: GHex Paste Data
tr: GHex Veriyi Yapıştır

en: Copy Special
tr: Özel Kopyala

en: Plain text (as ASCII)
tr: Düz metin (ASCII olarak)

en: Plain text (Unicode)
tr: Düz metin (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
tr: Düz metin (boşlukla ayrılmış onaltılık çiftler olarak)

en: Paste Special
tr: Özel Yapıştır

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Display
tr: Görüntüle

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Dark mode
tr: Karanlık kip

en: Use system default
tr: Sistem öntanımlısını kullan

en: Hex Display
tr: Onaltılık Görüntüle

en: Group data as
tr: Veriyi grupla

en: Bytes (8-bit)
tr: Bayt (8-bit)

en: Words (16-bit)
tr: Sözcük (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
tr: Uzun sözcük (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
tr: Dört sözcük (64-bit)

en: Show offsets column
tr: Ofset sütununu göster

en: Printing
tr: Yazdırma

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Data font
tr: Veri yazı tipi

en: Header font
tr: Başlık yazı tipi

en: Shaded rows
tr: Gölgeli satırlar

en: Print alternating shaded rows
tr: Gölgeli satırları değiştirerek yazdır

en: Span across lines:
tr: Satırlar arası mesafe:

en: Page: %i/%i
tr: Sayfa: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
tr: Değiştirilecek onaltılık veya ASCII veriyi gir

en: Replace With
tr: Şununla Değiştir

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replaces the search string with the replace string
tr: Bulunan dizgeleri verilen değerle değişitirir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
tr: Arama dizgesinin her belirimini değiştirme dizgesi ile değiştirir
