ghex master - en to fur translation catalogue (212 entries)

en: Inspect and edit binary files
fur: Ispezione e modifiche i files binaris

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
fur: GHex al è un editôr esadecimâl pal scritori GNOME.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
fur: GHex al pues cjariâ i dâts grês di files binaris e visualizâju pe modifiche inte viodude di editôr esadecimâl tradizionâl. La videade e je dividude in dôs colonis, cui valôrs esadecimâls in une colone e la rapresentazion ASCII in chê altre. GHex al è un imprest util par lavorâ cui dâts grês.

en: Hex Editor
fur: Editôr esadecimâl

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
fur: binari;debug;

en: Hex
fur: Esadecimâl

en: Decimal
fur: Decimâl

en: Octal
fur: Otâl

en: Binary
fur: Binari

en: Character table
fur: Tabele dai caratars

en: _Insert Character
fur: _Inserìs caratar

en: _Close
fur: _Siere

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fur: Chest program al è software libar; al è pussibil tornâ a distribuîlu e/o modificâlu sot i tiermins de licence GNU General Public License, publicade de Free Software Foundation, version 2 o (a tô sielte) cualsisei version sucessive.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fur: Chest program al è distribuît te sperance che al sedi util, ma CENCE NISSUNE GARANZIE, cence nancje la implicite garanzie di CUMIERÇABILITÂT o IDONEITÂT A UNE FINALITÂT PARTICOLÂR. Consultait la licence GNU General Public License par vê plui detais.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
fur: Cun chest program ti varessin di vê dât ancje une copie de licence GNU General Public License, in câs contrari al è pussibil domandâle scrivint a: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %d–%d The GHex authors
fur: Copyright © %d–%d i autôrs di GHex

en: A binary file editor
fur: Un editôr di files binaris

en: About GHex
fur: Informazions su GHex

en: GHex Website
fur: Sît web di GHex

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
fur: Al è capitât un erôr: %s

en: _Undo
fur: _Disfe

en: _Redo
fur: _Torne fâs

en: Cu_t
fur: Ta_ie

en: _Copy
fur: _Copie

en: _Paste
fur: _Tache

en: Base Converter
fur: Convertidôr di base

note: entries
en: _Binary:
fur: _Binari:

en: _Octal:
fur: _Otâl:

en: _Decimal:
fur: _Decimâl:

en: _Hex:
fur: _Esadecimâl:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
fur: O_ten il valôr dal cursôr

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
fur: Al oten il valôr al cursôr in binari, otâl, decimâl, esadecimâl e ASCII

en: ERROR
fur: ERÔR

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
fur: Inserìs i dâts esadecimâi o i dâts ASCII di cirî

en: Find String
fur: Cjate stringhe

en: Find _Next
fur: Cjate s_ucessîf

en: Finds the next occurrence of the search string
fur: Cjate il câs sucessîf de stringhe di cirî

en: Find _Previous
fur: Cjate _precedent

en: Finds the previous occurrence of the search string
fur: Cjate il câs precedent de stringhe di cirî

en: _Clear
fur: _Nete

en: Clears the data you are searching for
fur: Al nete i dâts che tu stâs cirint

en: Find options
fur: Opzions di ricercje

en: View options of the find pane
fur: Visualize lis opzions dal ricuadri pe ricercje

en: Close
fur: Siere

en: Closes the find pane
fur: Al siere il ricuadri di ricercje

en: Show:
fur: Mostre:

en: Both
fur: Ducj i doi

en: No string provided.
fur: Nissune stringhe indicade.

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
fur: La ricercje e je rivade al inizi dal file.
    
    Nissun altri câs cjatât.

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
fur: La ricercje e je rivade al inizi dal file.
    
    Dal cursôr nol è stât cjatât nissun câs.

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
fur: La ricercje e je rivade ae fin dal file.
    
    Nissun altri câs cjatât.

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
fur: La ricercje e je rivade ae fin dal file.
    
    Dal cursôr nol è stât cjatât nissun câs.

en: No offset has been specified.
fur: No je stade specificade nissune deviazion.

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
fur: La deviazion specificade e je plui in là dai  limits dal file.

en: Can not position cursor beyond the end of file.
fur: Nol è pussibil posizionâ il cursôr dopo de fin dal file.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
fur: Tu puedis indicâ la deviazion dome come:
      - numar decimâl positîf, opûr
      - numar esadecimâl, che al scomence cun '0x', opûr
      - segn '+' o '-', cun daûr la relative deviazion

en: String was not found.
fur: La stringhe no je stade cjatade.

en: Search complete: %d replacements made.
fur: Ricercje complete: %d sostituzions fatis.

en: No occurrences were found.
fur: Nol è stât cjatât nissun câs.

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
fur: Cence titul

en: There was an error saving the file.
fur: Al è saltât fûr un erôr tal salvâ il file.

en: <b>You have one or more files open with unsaved changes.</b>
    
    Are you sure you want to close the window?
fur: <b>Tu âs un o plui files vierts cun modifichis no salvadis.</b>
    
    Sierâ pardabon il barcon?

en: _Close Anyway
fur: _Siere distès

en: _Go Back
fur: _Torne indaûr

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: <big><b>%s has been edited since opening.</b></big>
    
    Would you like to save your changes?
fur: <big><b>Di cuant che al è stât viert, %s al è stât modificât.</b></big>
    
    Desideristu salvâ lis modifichis?

en: <b>The buffer has been edited since opening.</b>
    
    Would you like to save your changes?
fur: <b>Di cuant che al è stât viert, la memorie tampon e je stade modificade.</b>
    
    Desideristu salvâ lis modifichis?

en: _Save Changes
fur: _Salve modifichis

en: _Discard Changes
fur: _Bute vie modifichis

en: There was an error saving the file to the path specified.
fur: Al è vignût fûr un erôr tal salvâ il file sul percors specificât.

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
fur: Al è capitât un erôr no cognossût tal tentatîf di tornâ a cjamâ il file che tu âs a pene salvât.

en: Select a file to save buffer as
fur: Selezione un file par salvâi sore la memorie tampon

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: <big><b>Are you sure you want to revert %s?</b></big>
    
    Your changes will be lost.
    
    This action cannot be undone.
fur: <big><b>Ripristinâ pardabon %s?</b></big>
    
    Lis modifichis a laran pierdudis.
    
    Une volte fate cheste operazion, nol sarà pussibil tornâ indaûr.

en: _Revert
fur: _Ripristine

en: Select a file to open
fur: Selezione un file di vierzi

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
fur: Nus displâs, ma nol è pussibil vierzi il jutori.
    
    A son stâts fats varis tentatîfs dibant par localizâ la documentazion dal jutori.
    
    Controle par plasê che la aplicazion e sedi stade instalade ben.
    
    Il specific messaç di erôr al è:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
fur: Deviazion: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes di <tt>0x%lX</tt> a <tt>0x%lX</tt> selezionâts

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
fur: Deviazion: <tt>0x%lX</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
fur: Tu stâs cirint di vierzi un file di 1GB o plui grant.
    
    Cheste operazion e pues rindi instabil GHex e il to dispositîf viodût che il file al vignarà cjariât in memorie, doprant il backend atîf.
    
    Desideristu procedi?
    
    Chest messaç nol tornarà fûr par visâti di cheste session di GHex.
    
    Par evitâ che chest messaç al vegni fûr, prove a doprâ un backend diferent.

en: There was an error reading the file.
fur: Al è vignût fûr un erôr tal lei il file.

en: _New
fur: _Gnûf

en: Save _As
fur: Salve _come

en: _Print
fur: _Stampe

en: Print Previe_w
fur: Ante_prime di stampe

en: Find and _Replace
fur: Cjate e _sostituìs

en: _Jump to Byte
fur: Salte al _byte

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: _Copy Special
fur: _Copie speciâl

en: _Paste Special
fur: _Tache speciâl

en: _Tools
fur: _Struments

en: _Character Table
fur: Tabele dai _caratars

en: _Base Converter
fur: Convertidôr di _base

en: G_roup Data As
fur: Met _dongje dâts come

en: _Words (16-bit)
fur: _Peraulis (16-bit)

en: _Longwords (32-bit)
fur: Peraulis _lungjis (32-bit)

en: _Quadwords (64-bit)
fur: Peraulis _cuadruplis (64-bit)

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis di tastiere

en: _Preferences
fur: _Preferencis

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About GHex
fur: _Informazions su GHex

en: Open a file for hex editing
fur: Vierç un file pe modifiche esadecimâl

en: Main menu
fur: Menù principâl

en: Find a string in the hex document
fur: Cjate une stringhe tal document esadecimâl

en: Save document
fur: Salve document

en: No File Loaded
fur: Nissun file cjamât

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
fur: Comute modalitât di inseriment (zonte dâts al file invezit che sostituî i dâts esistents)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
fur: Comute un ricuadri che al mostre variis conversions numerichis

en: New blank hex buffer
fur: Gnove memorie tampon esadecimâl vueide

en: Open a file for editing
fur: Vierç un file pe modifiche

en: Save file
fur: Salve file

en: Save as
fur: Salve come

en: Close tab
fur: Siere schede

en: Print the hex file
fur: Stampe il file hex

en: Undo and Redo
fur: Disfe e torne fâs

en: Undo
fur: Disfe

en: Redo
fur: Torne fâs

en: Find and Replace
fur: Cjate e sostituìs

en: Find
fur: Cjate

en: Find and replace
fur: Cjate e sostituìs

en: Clipboard
fur: Notis

en: Copy
fur: Copie

en: Cut
fur: Taie

en: Paste
fur: Tache

en: Copy special
fur: Copie speciâl

en: Paste special
fur: Tache speciâl

en: Navigation
fur: Navigazion

en: Toggle left (hex) display
fur: Comute visuâl di çampe (esadecimâl)

en: Toggle right (ASCII) display
fur: Comute visuâl di diestre (ASCII)

en: Switch to previous tab
fur: Passe ae schede precedente

en: Switch to next tab
fur: Passe ae schede sucessive

en: Jump to byte
fur: Salte al byte

en: General
fur: Gjenerâl

en: Show About dialog
fur: Mostre il dialic di informazions

en: Toggle insert mode
fur: Comute modalitât inseriment

en: The file appears to have an invalid path.
fur: Al somee che il file al vedi un percors no valit.

en: Failed to read data from file.
fur: Impussibil lei dâts dal file.

en: Unable to retrieve file or directory information
fur: Impussibil recuperâ lis informazions dal file o de cartele

en: Unable to create file
fur: Impussibil creâ il file

en: Not a regular file or block device
fur: Nol è un file regolâr o un dispositîf a blocs

en: Unable to open file for reading
fur: Impussibil vierzi il file pe leture

en: Unable to read file
fur: Impussibil lei il file

en: Error attempting to read block device
fur: Erôr tal cirî di lei il dispositîf a blocs

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
fur: Cu la modalitât di scriture direte, no tu puedis salvâ un file suntun percors diviers di chel dal percors di origjin

en: Error writing changes to file
fur: Erôr tal scrivi lis modifichis sul file

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
fur: Impussibil justâ %s di %lu a %lu bytes

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
fur: Erôr fatâl: mapadure de memorie dal file (%lu bytes, fd %d) falide

en: Not a regular file
fur: Nol è un file regolâr

en: Failed to open temporary file.
fur: Impussibil vierzi il file temporani.

en: Error reading file
fur: Erôr tal lei il file

en: An error has occurred
fur: Al è capitât un erôr

en: Signed 8 bit:
fur: 8 bit cun segn:

en: Unsigned 8 bit:
fur: 8 bit cence segn:

en: Signed 16 bit:
fur: 16 bit cun segn:

en: Unsigned 16 bit:
fur: 16 bit cence segn:

en: Signed 32 bit:
fur: 32 bit cun segn:

en: Unsigned 32 bit:
fur: 32 bit cence segn:

en: Signed 64 bit:
fur: 64 bit cun segn:

en: Unsigned 64 bit:
fur: 64 bit cence segn:

en: Float 32 bit:
fur: Virgule mobile a 32 bit:

en: Float 64 bit:
fur: Virgule mobile a 64 bit:

en: Hexadecimal:
fur: Esadecimâl:

en: Octal:
fur: Otâl:

en: Binary:
fur: Binari:

en: Show little endian decoding
fur: Mostre la decodifiche little endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
fur: Mostre i numars cence segn e chei in virgule mobile tant che esadecimâls

en: Stream Length:
fur: Lungjece dal flus:

en: FIXME: no conversion function
fur: COMEDIMI: nissune funzion di conversion

en: Page
fur: Pagjine

en: Hex dump generated by
fur: Scaric esadecimâl gjenerât di

en: Previous page
fur: Pagjine precedente

en: Next page
fur: Pagjine sucessive

en: Jump to byte (enter offset):
fur: Salte al file (inserìs deviazion):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexidecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
fur: Inserìs il byte di deviazion dulà saltâ. Il formât decimâl al è chel predefinît, ma a son supuartadis altris stringhis di formât come chê esadecimâl, se e ven doprade la notazion in stîl C cul prefìx '0x'. Se la tô stringhe no ven ricognossude, al vignarà visualizât un dialc che ti spieghe i formâts di stringhis acetâts.

en: _Jump
fur: _Salte

en: Jumps to the specified byte
fur: Al salte al byte specificât

en: Closes the jump-to-byte pane
fur: Al siere il ricuadri di salte-al-file

en: Show the application version
fur: Mostre la version de aplicazion

en: This is GHex, version %s
fur: Chest al è GHex, version %s

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
fur: GHex - un editôr esadecimâl pal scritori GNOME

en: Paste failed; invalid hex format.
    
    The string must be in the format of space-delineated hex byte pairs.
    
    For example: "FF 3D 99 0A"
fur: Impussibil tacâ; formât esadecimâl no valit.
    
    La stringhe e à di sei intal formât di cubiis di bytes esadecimâls delineadis di spazis.
    
    Par esempli: "FF 3D 99 0A"

en: GHex Paste Data
fur: Dâts di tacâ di GHex

en: Copy Special
fur: Copie speciâl

en: Plain text (as ASCII)
fur: Test sempliç (come ASCII)

en: Plain text (Unicode)
fur: Test sempliç (Unicode)

en: Plain text (as space-delimited hex pairs)
fur: Test sempliç (come cubie esadecimâl delimitade di spazis)

note: paste_special_dialog
en: Paste Special
fur: Tache speciâl

en: _Cancel
fur: _Anule

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Display
fur: Visuâl

en: Appearance
fur: Aspiet

en: Font
fur: Caratar

en: Dark mode
fur: Modalitât scure

en: Use system default
fur: Dopre predefinît di sisteme

en: Hex Display
fur: Visuâl esadecimâl

en: Group data as
fur: Met dongje dâts come

en: Words (16-bit)
fur: Peraulis (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
fur: Peraulis lungjis (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
fur: Peraulis _cuadruplis (64-bit)

en: Show offsets column
fur: Mostre colone des deviazions

en: Printing
fur: Stampe

en: Fonts
fur: Caratars

en: Data font
fur: Caratar dâts

en: Header font
fur: Caratar intestazion

en: Shaded rows
fur: Riis cun ombrene

en: Print alternating shaded rows
fur: Stampe alternant riis cun ombrene

en: Span across lines:
fur: Passe tra lis riis:

en: Page: %i/%i
fur: Pagjine: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
fur: Inserìs i dâts esadecimâi o i dâts ASCII di sostituî

en: Replace With
fur: Sostituît Cun

en: _Replace
fur: _Sostituìs

en: Replaces the search string with the replace string
fur: Al sostituìs la stringhe di ricercje cu la stringhe di sostituzion

en: Replace _All
fur: Sostituìs _dut

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
fur: Al sostituìs dutis lis ocorincis de stringhe di ricercje cu la stringhe di sostituzion
