ghex - en to am translation catalogue (114 entries)

en: GNOME Hexadecimal Editor
am: የኖም Hexadecimal ማቀናጃ

en: Hex Editor
am: የHex ማቀናጃ

en: Decimal
am: ቍጥሮች

en: Character table
am: የፊደል ሠንጠረዥ

note: entries
en: _Binary:
am: _Binary፦

en: _Octal:
am: _Octal፦

en: _Decimal:
am: _ቍጥሮች፦

en: _Hex:
am: _Hex፦

en: _ASCII:
am: _ASCII፦

en: ERROR
am: ስህተት

en: GHex (%s): Find Data
am: GHex (%s)፦ ዳታ ፈልግ

en: Search for %s
am: ፈልግ %s

en: Find _Next
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ (_N)

en: Find _Previous
am: የቀድሞው ፈልግ (_P)

en: Find Data
am: ዳታ ፈልግ

en: Find Next
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ

en: Find previous
am: የቀድሞው ፈልግ

en: Cancel
am: ተወው

en: Replace %s
am: ተካ %s

en: Find _next
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ (_n)

en: _Replace
am: ተካ (_R)

en: Replace _All
am: ሁሉንም ተካ (_A)

en: Find next
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ

en: Replace
am: ተካ

en: Replace All
am: ሁሉንም ተካ

en: OK
am: እሺ

en: About this application
am: ስለዚህ ፕሮግራም

en: Bytes
am: ባይቶች

en: C_ut
am: ቁረጥ (_u)

en: Character Table...
am: የፊደል ሠንጠረዥ...

en: Character _Table...
am: የፊደል ሠንጠረዥ... (_T)

en: Close
am: ዝጋ

en: Close the current file
am: የአሁኑን ፋይል ዝጋ

en: Configure the application
am: ፕሮግራሙን አስተካክል

en: Contents
am: ይዞታዎች

en: Converter...
am: ለዋጭ...

en: Copy
am: ቅጂ

en: Cut
am: ቁረጥ

en: Cut selection
am: ምርጫ ቁረጥ

en: E_xit
am: ውጣ (_x)

en: Exit
am: ውጣ

en: Exit the program
am: ከፕሮግራሙ ውጣ

en: Find
am: ፈልግ

en: Help on this application
am: መረጃ በዚህ መጠቀሚያ ፕሮግራም ላይ

en: Longwords
am: ረጅም ቃላት

en: Open
am: ክፈት

en: Open a file
am: ፋይል ክፈት

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Print
am: አትም

en: Print Previe_w...
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ... (_w)

en: Print Preview...
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ...

en: Print the current file
am: የአሁኑን ፋይል አትም

en: Redo
am: እንደገና አድርግ

en: Redo the undone action
am: የተተወውን ድርጊት እንደገና አድርግ

en: Replace a string
am: ሐረጉን ተካ

en: Revert
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Revert to a saved version of the file
am: መጀመሪያ ተቀምጦ ወደ ነበረው የፋይሉ ቅጂ መልስ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save As
am: በሌላ ስም አስቀምጥ

en: Save As _HTML...
am: በHTML አስቀምጥ... (_H)

en: Save _As...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ... (_A)

en: Save the current file
am: የአሁኑን ፋይል አስቀምጥ

en: Save the current file with a different name
am: የአሁኑን ፋይል በተለየ ስም አስቀምጥ

en: Search for a string
am: ሐረጉን አስስ

en: Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Undo the last action
am: የመጨረሻውን ትግባር ተወው

en: Words
am: ቃላት

en: _About
am: ስለ (_A)

en: _Bytes
am: _ባይቶች

en: _Close
am: ዝጋ (_C)

en: _Contents
am: ይዞታዎች (_C)

en: _Copy
am: ቅጂ (_C)

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: _File
am: ፋይል (_F)

en: _Find
am: ፈልግ (_F)

en: _Help
am: መረጃ (_H)

en: _Longwords
am: ረጅም ቃላት (_L)

en: _Open...
am: ክፈት... (_O)

en: _Paste
am: ለጥፍ (_P)

en: _Preferences
am: ምርጫዎች (_P)

en: _Print
am: አትም (_P)

en: _Redo
am: እንደገና አድርግ (_R)

en: _Revert
am: ወደ ነበረበት መልስ (_R)

en: _Save
am: አስቀምጥ (_S)

en: _Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ (_U)

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: _Windows
am: መስኮቶች (_W)

en: _Words
am: ቃላት (_W)

en: Do_n't save
am: አታስቀምጥ (_n)

en: Page
am: ገጽ

en: Previous page
am: ያለፈው ገጽ

en: Next page
am: የሚቀጥለው ገጽ

en: Could not initialize Bonobo!
am: bonobo ማስጀመር አልቻልኩም!

en: Invalid geometry string "%s"
am: የማይሰራ የጂኦሜትሪ ሐረግ "%s"

en: GHex Preferences
am: የGHex ምርጫዎች

en: Custom
am: የተለየ

note: display font
en: Font
am: የፊደል ቅርጽ

en: Display
am: አሳይ

note: paper selection
en: Paper size
am: የወረከት መጠን

note: data & header font selection
en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: _Data font:
am: የዳታ የፊደል ቅርጽ፦ (_D)

en: Data font
am: የዳታ የፊደል ቅርጽ

en: Printing
am: በማተም ላይ

en: Page: %i/%i
am: ገጽ: %i/%i

en: X geometry specification (see "X" man page).
am: የx ጂኦሜትሪ መመሪያዎች የ መመሪያ ገጽ ይመልከቱ

en: GEOMETRY
am: ጂኦሜትሪ

en: hex data
am: የhex ዳታ

en: ASCII data
am: የASCII ዳታ

en: Loaded file %s
am: ፋይል ተጭኗል %s

en: Can not open file!
am: ፋይልን መክፈት አልተቻለም!

en: Print Hex Document
am: የHex ሰነዱ ይታተም

en: Pages
am: ገጾች

en: GHex (%s): Print Preview
am: GHex (%s)፦ የህትመት ቅድመ ዕይታ
