ghex master - en to ja translation catalogue (254 entries)

en: Hex Editor
ja: Hex エディター

en: Inspect and edit binary files
ja: バイナリファイルの検査と編集

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;hexadecimal;
ja: binary;debug;hexadecimal;バイナリ;デバッグ;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
ja: GHex は GNOME デスクトップ向けのバイナリエディターです。

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. GHex is a useful tool for working with raw data.
ja: GHex は、バイナリファイルから生データを読み込み、従来のバイナリエディタービューで編集用に表示できます。表示は二列に分割され、一方の列には 16 進数値が、もう一方の列には ASCII 表現が表示されます。GHex は、生データを扱うための便利なツールです。

en: Character table
ja: 文字テーブル

en: ASCII
ja: 文字

en: Hex
ja: 16 進

en: Decimal
ja: 10 進

en: Octal
ja: 8 進

en: Binary
ja: 2 進

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: 本プログラムは自由ソフトウェアです。あなたはこれを、Free Software Foundation が発行する GNU 一般公衆ライセンスの条件の下で再頒布および/または改変することができます。ライセンスのバージョン 2、または (あなたの選択により) それ以降のバージョンを適用できます。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: 本プログラムは有用であることを期待して頒布されますが、いかなる保証も行いません。商品性や特定の目的への適合性についての暗黙の保証を含め、一切の保証がありません。詳細については、GNU 一般公衆ライセンスを参照してください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆ライセンスの複製を受け取っているはずです。もし受け取っていない場合は、https://www.gnu.org/licenses/ を参照してください

note: Translators: This is an error string for a print-related error * dialog.  The %s is the error generated by GError.
en: An error has occurred: %s
ja: エラーが発生しました: %s

en: Close
ja: 閉じる

en: Base Converter
ja: 基数コンバーター

note: entries
en: _Binary:
ja: 2 進(_B):

en: _Octal:
ja: 8 進(_O):

en: _Decimal:
ja: 10 進(_D):

en: _Hex:
ja: 16 進(_H):

en: _ASCII:
ja: 文字(_A):

note: get cursor button
en: _Get cursor value
ja: カーソル位置にある値の取得(_G)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
ja: カーソル位置の値を 2 進、8 進、10 進、16 進、文字 (ASCII) で取得します

en: ERROR
ja: エラー

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
ja: 検索する 16 進数データまたは ASCII データを入力します

en: Find String
ja: 検索する文字列

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Finds the next occurrence of the search string
ja: 後方に出現する一致項目を検索します

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Finds the previous occurrence of the search string
ja: 前方に出現する一致項目を検索します

en: _Clear
ja: 消去(_C)

en: Clears the data you are searching for
ja: 検索データをクリアします

en: Find options
ja: 検索オプション

en: View options of the find pane
ja: 検索ペインのオプションを表示します

en: Closes the find pane
ja: 検索ペインを閉じます

en: _Regular expressions
ja: 正規表現(_R)

en: _Ignore case
ja: 大文字と小文字を区別しない(_I)

en: Show:
ja: 表示:

en: Both
ja: 両方

en: No string provided.
ja: 文字列が入力されていません。

en: Beginning of file reached.
    
    No further matches found.
ja: ファイルの先頭に到達しました。
    
    これ以上一致する項目はありません。

en: Beginning of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
ja: ファイルの先頭に到達しました。
    
    カーソル位置より前に一致する項目は見つかりませんでした。

en: End of file reached.
    
    No further matches found.
ja: ファイルの末尾に到達しました。
    
    これ以上一致する項目はありません。

en: End of file reached.
    
    No occurrences found from cursor.
ja: ファイルの末尾に到達しました。
    
    カーソル位置以降に一致する項目は見つかりませんでした。

en: No offset has been specified.
ja: オフセットが指定されていません。

en: The specified offset is beyond the  file boundaries.
ja: 指定されたオフセットはファイルの範囲外です。

en: Can not position cursor beyond the end of file.
ja: カーソルをファイルの末尾より後に移動することはできません。

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
ja: オフセットは以下の形式で指定してください:
      - 正の 10 進数
      - '0x' で始まる 16 進数
      - '+' または '-' 記号に続く相対オフセット

en: String was not found.
ja: 文字列が見つかりませんでした。

en: Search complete: %d replacements made.
ja: 検索が完了しました: %d 件の置換を行いました。

en: No occurrences were found.
ja: 一致する項目は見つかりませんでした。

note: Translators: this is the string for an untitled buffer that will * be displayed in the titlebar when a user does File->New
en: Untitled
ja: 無題

en: There was an error saving the file.
ja: ファイルの保存中にエラーが発生しました。

en: Save Changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Open documents contain unsaved changes.
    Changes which are not saved will be permanently lost.
ja: 開いているドキュメントには未保存の変更が含まれています。
    保存されていない変更は完全に失われます。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Discard
ja: 破棄(_D)

note: Translators: %s is the filename that is currently being * edited.
en: %s has been edited since opening.
ja: %s は開かれてから編集されています。

en: The buffer has been edited since opening.
ja: バッファーは開かれてから編集されています。

en: Would you like to save your changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: There was an error saving the file to the path specified.
ja: 指定されたパスにファイルを保存する際にエラーが発生しました。

en: An unknown error has occurred in attempting to reload the file you have just saved.
ja: 保存したファイルの再読み込み時に、不明なエラーが発生しました。

en: Select a file to save buffer as
ja: バッファーの保存先ファイルを選択

note: Translators: %s here is the filename the user is being asked to * confirm whether they want to revert.
en: Are you sure you want to revert %s?
ja: %s を本当に元のバージョンに戻しますか?

en: Your changes will be lost.
    This action cannot be undone.
ja: 変更は失われます。
    この操作は元に戻せません。

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: Select a file to open
ja: 開くファイルを選択

en: Sorry, but help could not be opened.
    
    Various attempts were made to locate the help documentation unsuccessfully.
    
    Please ensure the application was properly installed.
    
    The specific error message is:
    
    %s
ja: 申し訳ありませんが、ヘルプを開くことができませんでした。
    
    ヘルプドキュメントを見つけるために様々な試みをしましたが、うまくいきませんでした。
    
    アプリケーションが正しくインストールされているか確認してください。
    
    具体的なエラーメッセージは次のとおりです:
    
    %s

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected
ja: オフセット: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> バイト (<tt>0x%lX</tt> ～ <tt>0x%lX</tt>) を選択中

en: Offset: <tt>0x%lX</tt>
ja: オフセット: <tt>0x%lX</tt>

en: Offset: <tt>%ld</tt>; <tt>%ld</tt> bytes from <tt>%ld</tt> to <tt>%ld</tt> selected
ja: オフセット: <tt>%ld</tt>; <tt>%ld</tt> バイト (<tt>%ld</tt> ～ <tt>%ld</tt>) を選択中

en: Offset: <tt>%ld</tt>
ja: オフセット: <tt>%ld</tt>

note: Weird rendering if you don't put the space at the start
en:  <sub>HEX</sub> Offset: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt> bytes from <tt>0x%lX</tt> to <tt>0x%lX</tt> selected <sub>DEC</sub> Offset: <tt>%ld</tt>; <tt>%ld</tt> bytes from <tt>%ld</tt> to <tt>%ld</tt> selected
ja:  <sub>16 進</sub>オフセット: <tt>0x%lX</tt>; <tt>0x%lX</tt>バイト (<tt>0x%lX</tt> ～ <tt>0x%lX</tt>) を選択中 <sub>10 進</sub>オフセット: <tt>%ld</tt>; <tt>%ld</tt> バイト (<tt>%ld</tt> ～ <tt>%ld</tt>) を選択中

en:  <sub>HEX</sub> Offset: <tt>0x%lX</tt> <sub>DEC</sub> Offset: <tt>%ld</tt>
ja:  <sub>16 進</sub>オフセット: <tt>0x%lX</tt> <sub>10 進</sub>オフセット: <tt>%ld</tt>

en: You are attempting to open a file 1GB or larger.
    
    This can make GHex and your machine unstable as the file will be loaded into memory, using the active backend.
    
    Are you sure you want to proceed?
    
    This message will not be shown again for the remainder of this GHex session.
    
    To avoid this message from appearing, try using a different buffer backend.
ja: 1GB 以上のファイルを開こうとしています。
    
    アクティブなバックエンドではファイルがメモリーに読み込まれるため、GHex やマシンの動作が不安定になる可能性があります。
    
    本当に続行しますか?
    
    このメッセージは、今回の GHex セッションでは再表示されません。
    
    このメッセージが表示されないようにするには、別のバッファーバックエンドを使用してみてください。

en: There was an error reading the file.
ja: ファイルの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error loading the requested file. The file either no longer exists, is inaccessible, or you may not have permission to access the file.
ja: 要求されたファイルの読み込み中にエラーが発生しました。ファイルが存在しないか、アクセスできないか、アクセス権がない可能性があります。

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Print Previe_w
ja: 印刷プレビュー(_W)

en: Find and _Replace
ja: 検索と置換(_R)

en: _Jump to Byte
ja: バイトにジャンプ(_J)

en: _Marks
ja: マーク(_M)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Copy Special
ja: 特殊なコピー(_C)

en: _Paste Special
ja: 特殊な貼り付け(_P)

en: G_roup Data As
ja: データをグループ化(_R)

en: _Bytes (8-bit)
ja: バイト (8-bit)(_B)

en: _Words (16-bit)
ja: ワード (16-bit)(_W)

en: _Longwords (32-bit)
ja: ロングワード (32-bit)(_L)

en: _Quadwords (64-bit)
ja: クアッドワード (64-bit)(_Q)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Character Table
ja: 文字テーブル(_C)

en: _Base Converter
ja: 基数コンバーター(_B)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About GHex
ja: GHex について(_A)

en: Open a file for hex editing
ja: ファイルをバイナリ編集のために開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: New blank hex buffer
ja: 新しい空のバイナリバッファ

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Find a string in the hex document
ja: バイナリドキュメント内で文字列を検索

en: Save document
ja: ドキュメントを保存

en: No File Loaded
ja: ファイルがロードされていません

en: • Press the Open button
    • Press Ctrl+T to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
ja: • 開くボタンを押してください
    • Ctrl+T を押して新しいドキュメントを開始してください
    • Ctrl+O を押してドキュメントを参照してください
    
    または、Ctrl+W を押してウィンドウを閉じてください。

en: Toggle insert mode (add data to file rather than replace existing data)
ja: 挿入モードを切り替える (既存のデータを置き換えるのではなくファイルにデータを追加する)

en: Toggle a pane showing various numeric conversions
ja: 様々な数値変換を表示するペインを切り替える

en: Automatic geometry
ja: 自動調整

en: Characters per line:
ja: 1 行あたりの文字数:

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Geometry
ja: ジオメトリ(_G)

en: Files
ja: ファイル

en: Open a file for editing
ja: 編集するファイルを開く

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Print the hex file
ja: バイナリファイルを印刷

en: Undo and Redo
ja: 元に戻すとやり直し

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Find and Replace
ja: 検索と置換

en: Find
ja: 検索

en: Find and replace
ja: 検索と置換

en: Marks
ja: マーク

en: Marks dialog
ja: マークダイアログ

en: Activate mark (0-9)
ja: マークを有効化 (0-9)

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Copy special
ja: 特殊なコピー

en: Paste special
ja: 特殊な貼り付け

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Toggle left (hex) display
ja: 左 (16進数) 表示の切り替え

en: Toggle right (ASCII) display
ja: 右 (ASCII) 表示の切り替え

en: Switch to previous tab
ja: 前のタブに切り替え

en: Switch to next tab
ja: 次のタブに切り替え

en: Jump to byte
ja: バイトにジャンプ

en: Move to beginning of document
ja: ドキュメントの先頭に移動

en: Move to end of document
ja: ドキュメントの末尾に移動

en: General
ja: 全般

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Show help
ja: ヘルプを表示

en: Show preferences
ja: 設定を表示

en: Toggle insert mode
ja: 挿入モードの切り替え

en: The file appears to have an invalid path.
ja: ファイルパスが無効なようです。

en: Failed to read data from file.
ja: ファイルからデータの読み取りに失敗しました。

en: Unable to retrieve file or directory information
ja: ファイルまたはディレクトリ情報を取得できません

en: Unable to create file
ja: ファイルを作成できません

en: Not a regular file or block device
ja: 通常ファイルまたはブロックデバイスではありません

en: Unable to open file for reading
ja: 読み取り用にファイルを開けません

en: Unable to read file
ja: ファイルを読み取れません

en: Error attempting to read block device
ja: ブロックデバイスの読み取り中にエラーが発生しました

en: With direct-write mode, you cannot save a file to a path other than its originating path
ja: 直接書き込みモードでは、ファイルを元のパス以外に保存することはできません

en: Error writing changes to file
ja: ファイルへ変更の書き込み中にエラーが発生しました

en: Could not adjust %s from %lu to %lu bytes
ja: %s を %lu バイトから %lu バイトに調整できませんでした

en: Fatal error: Memory mapping of file (%lu bytes, fd %d) failed
ja: 致命的なエラー: ファイルのメモリマッピング (%lu バイト、fd %d) に失敗しました

en: Not a regular file
ja: 正規ファイルではありません

en: Failed to open temporary file.
ja: 一時ファイルを開くのに失敗しました。

en: Error reading file
ja: ファイルの読み取りエラー

en: An error has occurred
ja: エラーが発生しました

en: Signed 8 bit:
ja: 符号付き 8 ビット:

en: Unsigned 8 bit:
ja: 符号なし 8 ビット:

en: Signed 16 bit:
ja: 符号付き 16 ビット:

en: Unsigned 16 bit:
ja: 符号なし 16 ビット:

en: Signed 32 bit:
ja: 符号付き 32 ビット:

en: Unsigned 32 bit:
ja: 符号なし 32 ビット:

en: Signed 64 bit:
ja: 符号付き 64 ビット:

en: Unsigned 64 bit:
ja: 符号なし 64 ビット:

en: Float 32 bit:
ja: 浮動小数点 32 ビット:

en: Float 64 bit:
ja: 浮動小数点 64 ビット:

en: Hexadecimal:
ja: 16 進:

en: Octal:
ja: 8 進:

en: Binary:
ja: 2 進:

en: Show little endian decoding
ja: リトルエンディアン形式で表示する

en: Show unsigned and float as hexadecimal
ja: 符号なし浮動小数点を 16 進数で表示

en: Stream Length:
ja: ストリームの長さ:

en: Page
ja: ページ

en: Hex dump generated by
ja: バイナリダンプの生成元

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: File Has Changed on Disk
ja: ディスク上のファイルが変更されました

en: The file has been changed by another program.
ja: ファイルが他のプログラムによって変更されました。

en: _Discard Changes and Reload
ja: 変更を破棄して再読み込み(_D)

en: Jump to byte (enter offset):
ja: バイトにジャンプ (オフセットを入力):

en: Enter the offset byte to jump to. The default is decimal format, but other format strings are supported such as hexadecimal format, if C-style notation using the '0x' prefix is used. If your string is not recognized, a dialog will be presented explaining the valid formats of strings accepted.
ja: ジャンプ先のオフセットバイトを入力してください。既定は 10 進数形式ですが、'0x' プレフィックスを使用する C 言語スタイルの表記であれば、16 進数形式などの他の形式の文字列もサポートされます。入力された文字列が認識されない場合、受け入れ可能な有効な文字列形式を説明するダイアログが表示されます。

en: _Jump
ja: ジャンプ(_J)

en: Jumps to the specified byte
ja: 指定したバイトにジャンプします

en: Closes the jump-to-byte pane
ja: バイトジャンプペインを閉じます

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Show the application version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: This is GHex, version %s
ja: これは GHex バージョン %s です

en: GHex - A hex editor for the GNOME desktop
ja: GHex - GNOME デスクトップ向けのバイナリエディター

en: Mark:
ja: マーク:

en: Select the desired mark to set, jump to, or delete
ja: 設定、ジャンプ、または削除するマークを選択してください

en: Optional custom color for the mark
ja: マークのカスタムカラー (任意)

en: Pick a custom color for the mark, if desired.
ja: マークのカスタムカラーを選択します。

en: _Set
ja: 設定(_S)

en: Set a mark on a byte or range of bytes
ja: バイトまたはバイト範囲にマークを設定します

en: Bring the cursor to the specified mark
ja: カーソルを指定されたマークに移動します

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the specified mark
ja: 指定されたマークを削除します

en: Closes the marks pane
ja: マークペインを閉じます

en: Failed to paste. Unexpected end of text
ja: 貼り付けに失敗しました。予期しないテキストの末尾です

en: Failed to paste. The pasted string contains an invalid hex digit.
ja: 貼り付けに失敗しました。貼り付けられた文字列に無効な 16 進数文字が含まれています。

en: GHex Paste Data
ja: GHex 貼り付けデータ

en: Copy Special
ja: 特殊なコピー

en: Plain text (as ASCII)
ja: プレーンテキスト (ASCII)

en: Plain text (Unicode)
ja: プレーンテキスト (ユニコード)

en: Plain text (as hex string representing bytes)
ja: プレーンテキスト (バイトを表す 16 進数文字列として)

en: Paste Special
ja: 特殊な貼り付け

en: Preferences
ja: 設定

en: Display
ja: 表示

en: Appearance
ja: 外観

en: Font
ja: フォント

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: Use system default
ja: システムのデフォルトを使用する

en: Hex Display
ja: 16 進数表示

en: Group data as
ja: データをグループ化

en: Bytes (8-bit)
ja: バイト (8-bit)

en: Words (16-bit)
ja: ワード (16-bit)

en: Longwords (32-bit)
ja: ロングワード (32-bit)

en: Quadwords (64-bit)
ja: クアッドワード (64-bit)

en: Show offsets column
ja: オフセット列を表示する

en: ASCII Display
ja: ASCII 表示

en: Display ASCII control characters
ja: ASCII 制御文字を表示

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Format offset as
ja: オフセット形式

en: Hexadecimal
ja: 16進

en: Printing
ja: 印刷

en: Fonts
ja: フォント

en: Data font
ja: データのフォント

en: Header font
ja: ヘッダーのフォント

en: Shaded rows
ja: 網掛け行

en: Print alternating shaded rows
ja: 交互の網掛け行を印刷

en: Span across lines:
ja: 複数行にまたがる:

en: Page: %i/%i
ja: ページ: %i/%i

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
ja: 置換する 16 進数データまたは ASCII データを入力します

en: Replace With
ja: 置換後の内容

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Replaces the search string with the replace string
ja: 置換する文字列で検索したデータを置き換えます

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
ja: 検索文字列のすべての一致箇所を置換文字列で置換します
