giara master - en to id translation catalogue (98 entries)

en: An app for Reddit
id: Aplikasi GTK untuk Reddit

en: An app for Reddit.
id: Aplikasi GTK untuk Reddit.

en: Browse Reddit from your Linux desktop or smartphone.
id: Telusuri Reddit dari destop atau ponsel cerdas Linux Anda.

en: New post
id: Kiriman baru

en: Cancel
id: Batal

en: Send
id: Kirim

en: Post title…
id: Judul kiriman…

en: Link…
id: Tautan…

en: Select media…
id: Pilih media…

en: Upvote
id: Suara positif

en: Downvote
id: Suara negatif

en: Pinned
id: Dipatok

en: Open media
id: Buka media

en: Open link
id: Buka tautan

en: Save
id: Simpan

en: Share
id: Bagikan

en: Delete
id: Hapus

en: Add to multireddit
id: Tambahkan ke multireddit

en: Back
id: Mundur

en: Create multireddit
id: Membuat multireddit

en: Multireddit name…
id: Nama multireddit…

en: Create
id: Buat

en: Error getting client with refresh token, retrying…
id: Galat saat mendapatkan klien dengan token penyegaran, coba lagi…

en: Error authorizing Reddit client, retrying…
id: Galat saat mengotorisasi klien Reddit, mencoba kembali…

en: Error authorizing Reddit client after retry, quitting…
id: Galat saat mengotorisasi klien Reddit setelah mencoba lagi, keluar…

en: Choose a folder
id: Pilih folder

en: None
id: Nihil

en: Are you sure you want to delete this item?
id: Anda yakin akan menghapus butir ini?

en: Link copied to clipboard
id: Tautan disalin ke papan klip

en: Comment:
id: Komentar:

en: Message
id: Pesan

en: Author unknown
id: Penulis tidak diketahui

en: Comment
id: Komentar

en: Post
id: Pos

en: Image
id: Citra

en: Text
id: Teks

en: Link
id: Taut

en: Load more comments
id: Muat lebih banyak komentar

en: Best
id: Terbaik

en: Hot
id: Panas

en: New
id: Baru

en: Top
id: Puncak

en: Rising
id: Meningkat

en: Controversial
id: Kontroversial

en: General
id: Umum

en: General preferences
id: Preferensi umum

en: Default view
id: Tilikan baku

en: Cache
id: Singgahan

en: Clear cache
id: Hapus singgahan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Appearance
id: Penampilan

en: Appearance preferences
id: Preferensi penampilan

en: Dark mode
id: Mode gelap

en: Blur NSFW images
id: Mengaburkan gambar NSFW

en: Thumbnail preferences
id: Preferensi gambar mini

en: Show thumbnails in post previews
id: Memperlihatkan gambar mini di pratinjau kiriman

en: Max thumbnail height
id: Tinggi gambar mini maks

en: Privacy
id: Privasi

en: Link replacement
id: Penggantian tautan

en: Replace Twitter links with Nitter
id: Ganti tautan Twitter dengan Nitter

en: Nitter instance
id: Contoh nitter

en: Replace YouTube links with Invidious
id: Mengganti tautan YouTube dengan Invidious

en: Invidious instance
id: Instansi invidious

en: Comment in "{0}"
id: Komentar di "{0}"

en: Inbox
id: Kotak Masuk

en: Front page
id: Halaman depan

en: Saved posts
id: Kiriman tersimpan

en: Profile
id: Profil

en: Subreddits
id: Subreddit

en: Search
id: Cari

en: Multireddits
id: Multireddit

en: Searching in {0}
id: Mencari di {0}

en: Do you want to log out? This will close the application.
id: Apakah Anda ingin log keluar? Ini akan menutup aplikasi.

en: Image:
id: Citra:

en: [Image]
id: [Citra]

en: Remove from multireddit
id: Hapus dari multireddit

en: Edit multireddit
id: Sunting multireddit

en: Choose an image or video to upload
id: Pilih citra atau video untuk diunggah

en: Remove
id: Hapus

en: Select a subreddit…
id: Pilih subreddit…

en: Select a flair…
id: Pilih bakat…

en: New comment
id: Komentar baru

en: Editing
id: Menyunting

en: Edit
id: Sunting

en: {0} new message | {0} new messages
id[0]: {0} pesan baru
id[1]: {0} pesan baru

en: {0} more | {0} more
id[0]: {0} lebih
id[1]: {0} lebih

en: Previous picture
id: Gambar sebelumnya

en: Next picture
id: Gambar berikutnya

en: This subreddit is already part of this multireddit
id: Subreddit ini sudah menjadi bagian dari multireddit ini

en: More actions
id: Tindakan lainnya

en: Leave
id: Tinggalkan

en: Join
id: Gabung

en: Posts
id: Pos

en: Description
id: Keterangan

en: Users
id: Pengguna

en: Sort by: {0}
id: Urutkan menurut: {0}

en: Unfollow
id: Berhenti mengikuti

en: Follow
id: Ikuti
