giara master - en to uk translation catalogue (107 entries)

en: An app for Reddit
uk: Програма для Reddit

en: An app for Reddit.
uk: Програма для Reddit.

en: Browse Reddit from your Linux desktop or smartphone.
uk: Навігація Reddit з вашого робочого комп'ютера із Linux або смартфона.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: reddit;
uk: reddit;реддіт;

en: @authorfullname@, et al.
uk: @authorfullname@ та ін.

en: @TRANSLATORS@
uk: Юрій Чорноіван <yurchor@ukr.net>

en: New post
uk: Новий допис

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Send
uk: Надіслати

en: Post title…
uk: Заголовок допису…

en: Link…
uk: Посилання…

en: Select media…
uk: Виберіть мультимедійні дані…

en: Upvote
uk: Проголосувати за

en: Ups
uk: Апи

en: Downvote
uk: Проголосувати проти

en: Pinned
uk: Пришпилене

en: Open media
uk: Відкрити мультимедійні дані

en: Open link
uk: Відкрити посилання

en: Save
uk: Зберегти

en: Share
uk: Оприлюднити

en: Delete
uk: Вилучити

en: Add to multireddit
uk: Додати до multireddit

en: Back
uk: Назад

en: Create multireddit
uk: Створити multireddit

en: Multireddit name…
uk: Назва multireddit…

en: Create
uk: Створити

en: Error getting client with refresh token, retrying…
uk: Помилка під час спроби отримання жетона оновлення для клієнта, повторюємо спробу…

en: Error authorizing Reddit client, retrying…
uk: Помилка уповноваження клієнта Reddit, повторюємо спробу…

en: Error authorizing Reddit client after retry, quitting…
uk: Помилка уповноваження клієнта Reddit після повторної спроби, виходимо…

en: Choose a folder
uk: Виберіть теку

en: None
uk: Немає

en: Are you sure you want to delete this item?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити цей %1 запис?

en: Link copied to clipboard
uk: Посилання скопійовано до буфера обміну

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Message
uk: Повідомлення

en: Author unknown
uk: Невідомий автор

en: Comment
uk: Коментар

en: Post
uk: Допис

en: Image
uk: Зображення

en: Video
uk: Відео

en: Text
uk: Текст

en: Link
uk: Посилання

en: NSFW
uk: Неприйнятний вміст

en: Load more comments
uk: Завантажити ще коментарі

en: Best
uk: Найкращі

en: Hot
uk: Гарячі

en: New
uk: Нові

en: Top
uk: Найкращі

en: Rising
uk: У тренді

en: Controversial
uk: Дискусійні

en: {0} Karma | {0} Karma
uk[0]: Карма {0}
uk[1]: Карма {0}
uk[2]: Карма {0}
uk[3]: Карма {0}

en: General
uk: Загальне

en: General preferences
uk: Загальні параметри

en: Default view
uk: Типовий перегляд

en: Cache
uk: Кеш

en: Clear cache
uk: Спорожнити кеш

en: Clear
uk: Очистити

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Appearance preferences
uk: Параметри вигляду

en: Dark mode
uk: Темний режим

en: Blur NSFW images
uk: Розмивати зображення із неприйнятним вмістом

en: Thumbnail preferences
uk: Параметри мініатюр

en: Show thumbnails in post previews
uk: Показувати мініатюри у переглядах дописів

en: Max thumbnail height
uk: Максимальна висота мініатюри

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Link replacement
uk: Заміна посилання

en: Replace Twitter links with Nitter
uk: Замінити посилання Twitter на Nitter

en: Nitter instance
uk: Екземпляр Nitter

en: Replace YouTube links with Invidious
uk: Замінити посилання YouTube на Invidious

en: Invidious instance
uk: Екземпляр Invidious

en: Comment in "{0}"
uk: Коментар у «{0}»

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Front page
uk: Початкова сторінка

en: Saved posts
uk: Збережені дописи

en: Profile
uk: Профіль

en: Subreddits
uk: Сабреддіти

en: Search
uk: Шукати

en: Multireddits
uk: Мультиреддіти

en: r/all
uk: r/усі

en: r/popular
uk: r/популярні

en: Searching in {0}
uk: Шукаємо у {0}

en: Do you want to log out? This will close the application.
uk: Хочете вийти з облікового запису? У результаті роботу програми буде завершено.

en: Image:
uk: Зображення:

en: [Image]
uk: [Зображення]

en: Remove from multireddit
uk: Вилучити з multireddit

en: Edit multireddit
uk: Редагувати мультиреддіт

en: Choose an image or video to upload
uk: Вибрати зображення і відео для вивантаження

en: Remove
uk: Вилучити

en: Select a subreddit…
uk: Виберіть сабреддіт…

en: Select a flair…
uk: Виберіть відбиток…

en: New comment
uk: Новий коментар

en: Editing
uk: Редагування

en: Edit
uk: Змінити

en: {0} new message | {0} new messages
uk[0]: {0} нове повідомлення
uk[1]: {0} нових повідомлення
uk[2]: {0} нових повідомлень
uk[3]: {0} нове повідомлення

en: {0} more | {0} more
uk[0]: Ще {0}
uk[1]: Ще {0}
uk[2]: Ще {0}
uk[3]: Ще {0}

en: Previous picture
uk: Попереднє зображення

en: Next picture
uk: Наступне зображення

en: This subreddit is already part of this multireddit
uk: Цей сабреддіт вже є частиною мультиреддіта

en: More actions
uk: Додаткові дії

en: Leave
uk: Вийти

en: Join
uk: Приєднатися

en: Posts
uk: Дописи

en: Description
uk: Опис

en: Users
uk: Користувачі

en: Sort by: {0}
uk: Критерій впорядкування: {0}

en: Unfollow
uk: Зняти слідкування

en: Follow
uk: Перейти
