Xfce Apps - en to da translation catalogue (144 entries)

en: Connect all bookmarks marked as 'auto connect' and exit
da: Tilslut alle bogmærker mærket som 'autotilslut' og afslut

en: Ignore running instances, enforce opening a new instance
da: Ignorer kørende instanser, gennemtving åbning af en ny instans

en: Print a list of supported URI schemes
da: Udskriv en liste over understøttede URI-skemaer

en: Be verbose
da: Vær uddybende

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: - a simple frontend to easily connect to remote filesystems
da: - en simpel brugerflade til nemt at oprette forbindelse til fjernfilsystemer

en: Unix Device
da: Unix-enhed

en: Windows Share
da: Windows-share

en: SSH / SFTP
da: SSH/SFTP

en: WebDAV (secure)
da: WebDAV (sikker)

en: Network
da: Netværk

en: Archive
da: Arkiv

en: Photos
da: Fotos

en: Custom Location
da: Brugerdefineret placering

en: Connecting to "%s"
da: Opretter forbindelse til "%s"

en: A simple frontend to easily connect/mount to local and remote filesystems
da: En simpel brugerflade til nemt at oprette forbindelse til/montere lokale og fjernfilsystemer

en: Gigolo can use the following protocols provided by GVfs:
da: Gigolo kan bruge følgende protokoller leveret af GVfs:

en: Supported Protocols
da: Understøttede protokoller

en: The command '%s' failed
da: Kommandoen '%s' mislykkedes

en: Error
da: Fejl

en: Invalid terminal command
da: Ugyldig terminalkommando

en: No default location available for "%s"
da: Ingen standardplacering tilgængelig til "%s"

en: Edit _Bookmark
da: Rediger _bogmærke

en: Create _Bookmark
da: Opret _bogmærke

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Service Type
da: Tjenestetype

en: Name
da: Navn

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Move it now?
da: Flyt det nu?

en: Gigolo needs to move your old configuration directory before starting.
da: Gigolo har brug for at flytte din gamle konfigurationsmappe før start.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
da: Din gamle konfigurationsmappe "%s" kunne ikke flyttes til "%s" (%s). Flyt venligst mappen manuelt til den nye placering.

en: Warning
da: Advarsel

en: Domain: %s
da: Domæne: %s

en: Folder: %s
da: Mappe: %s

en: Path: %s
da: Sti: %s

en: Host
da: Vært

en: Auto-Connect
da: Autotilslut

en: Username
da: Brugernavn

en: Other information
da: Anden information

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Delete
da: _Slet

en: Edit Bookmarks
da: Rediger bogmærker

en: _Close
da: _Luk

en: You must enter a name for the bookmark.
da: Du skal indtaste et navn til bogmærket.

en: The entered bookmark name is already in use. Please choose another one.
da: Det indtastede bogmærkenavn er allerede i brug. Vælg venligst et andet.

en: You must enter a server address or name.
da: Du skal indtaste en serveradresse eller -navn.

en: You must enter a share name.
da: Du skal indtaste et sharenavn.

en: You must enter a valid URI for the connection.
da: Du skal indtaste en gyldig URI til forbindelsen.

en: _Device:
da: _Enhed:

en: Create Bookmark
da: Opret bogmærke

en: Edit Bookmark
da: Rediger bogmærke

en: Connect to Server
da: Opret forbindelse til server

en: Co_nnect
da: _Opret forbindelse

en: _Cancel
da: _Annuller

note: Bookmark Settings
en: Bookmark Settings
da: Bogmærkeindstillinger

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Color:
da: _Farve:

en: Au_to-Connect:
da: _Autotilslut:

note: Connection Settings
en: Connection Settings
da: Forbindelsesindstillinger

en: Service t_ype:
da: Tjenestet_ype:

en: _Location (URI):
da: _Placering (URI):

en: P_ath:
da: _Sti:

note: Optional Information
en: Optional Information
da: Valgfri information

en: Set the port to 0 to use the default port
da: Sæt porten til 0 for at bruge standardporten

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: This is not used for the actual mount, only necessary for opening the mount point in a file browser
da: Dette bruges ikke til den rigtige montering, kun nødvendigt for at åbne monteringspunktet i en filbrowser

en: _Domain:
da: _Domæne:

en: _User Name:
da: _Brugernavn:

en: Icons
da: Ikoner

en: Text
da: Tekst

en: Both
da: Begge

en: Both horizontal
da: Begge vandrette

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Symbols
da: Symboler

en: Detailed List
da: Detaljeret liste

en: General
da: Generelt

note: Row
en: _File Manager
da: _Filhåndtering

en: Enter the name of a program to use to open or view mount points
da: Indtast navnet på et program som skal bruges til at åbne eller vise monteringspunkter

en: Enter the name of a program to open mount points in a terminal
da: Indtast navnet på et program som skal bruges til at åbne monteringspunkter i en terminal

note: Row
en: _Bookmark Auto-Connect Interval
da: Interval for autotilslut af _bogmærke

en: How often to try auto connecting bookmarks, in seconds. Zero disables checking.
da: Hvor ofte autotilslut skal forsøges, i sekunder. Nul deaktiverer tjek.

en: Interface
da: Brugerflade

en: _Save window position and geometry
da: _Gem vinduets placering og geometri

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
da: Gemmer vinduets placering og geometri og genskaber det ved start

en: Show status _icon in the Notification Area
da: Vis status_ikon i underretningsområdet

en: Start _minimized in the Notification Area
da: Start _minimeret i underretningsområdet

en: Show side panel
da: Vis sidepanel

en: Whether to show a side panel for browsing the local network for available Samba/Windows shares and a bookmark list
da: Hvorvidt et sidepanel skal vises til gennemgang af det lokale netværk af tilgængelige Samba-/Windows-shares og en bogmærkeliste

en: Show auto-connect error messages
da: Vis fejlmeddelelser for autotilslut

en: Whether to show error message dialogs when auto-connecting of bookmarks fails
da: Hvorvidt fejlmeddelelsesdialoger skal vises når autotilslutning af bogmærker fejler

en: _Connection List Mode
da: _Tilslutningslistetilstand

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Show _toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: St_yle
da: _Stil

en: _Orientation
da: _Orientering

en: Preferences
da: Præferencer

en: No bookmark
da: Intet bogmærke

en: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Connected: Yes
    Service Type: %s
    Bookmark: %s
da: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Tilsluttet: Ja
    Tjenestetype: %s
    Bogmærke: %s

en: <b>Unix device: %s</b>
da: <b>Unix-enhed: %s</b>

en: unknown
da: ukendt

en: Connecting to "%s" failed.
da: Oprettelse af forbindelse til "%s" mislykkedes.

en: Disconnecting from "%s" failed.
da: Afbrydelse af forbindelse fra "%s" mislykkedes.

en: Connecting
da: Opretter forbindelse

en: No Workgroups found
da: Ingen arbejdsgrupper fundet

en: No Shares found
da: Ingen shares fundet

en: No Hosts found
da: Ingen værter fundet

en: _Connect
da: _Opret forbindelse

en: Connect to the selected share
da: Opret forbindelse til den valgte share

en: Create a bookmark from the selected share
da: Opret et bogmærke ud fra den valgte share

en: Refresh the network list
da: Opdater netværkslisten

en: Close panel
da: Luk panel

en: No bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: Connect to the selected bookmark
da: Opret forbindelse til det valgte bogmærke

en: _File
da: _Fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit Bookmarks
da: _Rediger bogmærker

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Side _Panel
da: Side_panel

en: Status _Icon
da: Status_ikon

en: View as _Symbols
da: Vis som _symboler

en: View as _Detailed List
da: Vis som _detaljeret liste

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Disconnect
da: _Afbryd forbindelse

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Open
da: _Åbn

en: Open in _Terminal
da: Åbn i _terminal

en: _Copy URI
da: _Kopiér URI

en: _Help
da: H_jælp

en: Online Help
da: Onlinehjælp

en: About
da: Om

en: Choose a bookmark to connect to
da: Vælg et bogmærke, der skal oprettes forbindelse til

en: Disconnect the selected resource
da: Afbryd forbindelsen til den valgte ressource

en: Open the bookmark manager to add, edit or delete bookmarks
da: Åbn bogmærkehåndteringen for at tilføje, redigere eller slette bogmærker

en: Open the selected resource with a file manager
da: Åbn den valgte ressource med en filhåndtering

en: Start a terminal from here
da: Start en terminal her

en: Open _Terminal
da: Åbn _terminal

en: Quit Gigolo
da: Afslut Gigolo

en: _Edit Bookmark
da: _Rediger bogmærke

en: Frontend for GIO/GVfs
da: Brugerflade til GIO/GVfs

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
da: En simpel brugerflade til nemt at oprette forbindelse til fjernfilsystemer
