Xfce Apps - en to id translation catalogue (143 entries)

en: Connect all bookmarks marked as 'auto connect' and exit
id: Sambungkan semua koneksi bertanda 'koneksi otomatis' kemudian tutup aplikasi

en: Ignore running instances, enforce opening a new instance
id: Abaikan instansi berjalan, paksa membuka instansi baru

en: Print a list of supported URI schemes
id: Cetak senarai dari skema URI yang disokong

en: Be verbose
id: Lengkap

en: Show version information
id: Tampilkan informasi versi

en: - a simple frontend to easily connect to remote filesystems
id: - ujung depan sederhana untuk memudahkan sambungan ke sistem berkas jarak jauh

en: Unix Device
id: Divais Unix

en: Windows Share
id: Kongsi Windows

en: WebDAV (secure)
id: WebDAV (aman)

en: Network
id: Jaringan

en: Archive
id: Arsip

en: Photos
id: Foto

en: Custom Location
id: Lokasi Suai

en: Connecting to "%s"
id: Menyambung ke "%s"

en: A simple frontend to easily connect/mount to local and remote filesystems
id: Ujung depan sederhana untuk memudahkan sambungan/kaitan ke sistem berkas lokal dan jarak jauh

en: Gigolo can use the following protocols provided by GVfs:
id: Gigolo dapat menggunakan protokol berikut yang disediakan oleh GVfs:

en: Supported Protocols
id: Protokol Disokong

en: The command '%s' failed
id: Perintah '%s' gagal

en: Error
id: Galat

en: Invalid terminal command
id: Perintah terminal tidak sah

en: No default location available for "%s"
id: Tidak ada lokasi standar tersedia untuk "%s"

en: Edit _Bookmark
id: Sunting _Penanda

en: Create _Bookmark
id: Buat _Penanda

en: Connected
id: Tersambung

en: Service Type
id: Tipe Layanan

en: Name
id: Nama

en: Bookmarks
id: Penanda

en: Move it now?
id: Pindahkan sekarang?

en: Gigolo needs to move your old configuration directory before starting.
id: Gigolo perlu memindahkan direktori konfigurasi lama anda sebelum memulai.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
id: Direktori konfigurasi lama anda "%s" tak dapat dipindahkan ke "%s" (%s). Silakan pindahkan secara manual direktori ke lokasi baru.

en: Warning
id: Peringatan

en: Domain: %s
id: Ranah: %s

en: Share: %s
id: Kongsi: %s

en: Path: %s
id: Alamat: %s

en: Port
id: Gerbang (<i>Port</i>)

en: Auto-Connect
id: Sambung-Otomatis

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Other information
id: Informasi lain

en: _Add
id: T_ambah

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Delete
id: _Hapus

en: Edit Bookmarks
id: Sunting Penanda

en: _Close
id: _Tutup

en: You must enter a name for the bookmark.
id: Anda harus memasukkan nama penanda.

en: The entered bookmark name is already in use. Please choose another one.
id: Nama penanda yang dimasukkan telah terpakai. Mohon pilih nama yang lain.

en: You must enter a server address or name.
id: Anda harus memasukkan alamat server atau nama host.

en: You must enter a share name.
id: Anda harus memasukkan nama kongsi.

en: You must enter a valid URI for the connection.
id: Anda harus memasukkan URI yang valid untuk koneksi.

en: _Device:
id: _Divais:

en: Create Bookmark
id: Buat Penanda

en: Edit Bookmark
id: Sunting Penanda

en: Connect to Server
id: Sambung ke Server

en: _Cancel
id: _Batal

note: Bookmark Settings
en: Bookmark Settings
id: Pengaturan Markah Buku

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Color:
id: _Warna:

en: Au_to-Connect:
id: Koneksi-O_tomatis:

note: Connection Settings
en: Connection Settings
id: Pengaturan Koneksi:

en: Service t_ype:
id: T_ipe layanan:

en: _Location (URI):
id: _Lokasi (URI):

en: P_ath:
id: _Alamat:

en: _Share:
id: _Kongsi:

note: Optional Information
en: Optional Information
id: Informasi Opsional

en: _Port:
id: _Pangkalan:

en: Set the port to 0 to use the default port
id: Atur pangkalan ke 0 untuk menggunakan pangkalan standar

en: _Folder:
id: _Berkas:

en: This is not used for the actual mount, only necessary for opening the mount point in a file browser
id: Ini tidak digunakan untuk mount yang sebenarnya, hanya diperlukan untuk membuka item mount dalam peramban berkas

en: _Domain:
id: _Ranah:

en: _User Name:
id: _Nama Pengguna:

en: Icons
id: Ikon

en: Text
id: Teks

en: Both
id: Keduanya

en: Both horizontal
id: Horizontal Keduanya

en: Vertical
id: Vertikal

en: Symbols
id: Simbol

en: Detailed List
id: Senarai Detail

en: General
id: Umum

note: Row
en: _File Manager
id: _Manajer Berkas

en: Enter the name of a program to use to open or view mount points
id: Masukkan nama program untuk digunakan untuk membuka atau menampilkan titik kait

en: Enter the name of a program to open mount points in a terminal
id: Masukkan nama program untuk digunakan untuk membuka atau menampilkan titik kait

note: Row
en: _Bookmark Auto-Connect Interval
id: _Interval Sambung-Otomatis Penanda

en: How often to try auto connecting bookmarks, in seconds. Zero disables checking.
id: Seberapa sering coba menyambung otomatis penanda, dalam detik. Nol menonaktifkan pemeriksaan.

en: Interface
id: Antarmuka

en: _Save window position and geometry
id: _Simpan posisi dan geometri jendela

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
id: Simpan posisi dan geometri jendela serta mengembalikannya saat memulai

en: Show status _icon in the Notification Area
id: Tampilkan _ikon status di Area Notifikasi

en: Start _minimized in the Notification Area
id: Jalankan _minimalkan di Area Notifikasi

en: Show side panel
id: Tampilkan panel sisi

en: Whether to show a side panel for browsing the local network for available Samba/Windows shares and a bookmark list
id: Apakah ingin menampilkan panel sisi untuk meramban jaringan lokal untuk kongsi Samba/Windows yang tersedia dan senarai penanda

en: Show auto-connect error messages
id: Tampilkan pesan galat sambung-otomatis

en: Whether to show error message dialogs when auto-connecting of bookmarks fails
id: Apakah ingin menampilkan dialog pesan galat ketika menyambung-otomatis penanda gagal

en: _Connection List Mode
id: _Mode Senarai Koneksi

en: Toolbar
id: Batang Alat

en: Show _toolbar
id: Tampilkan _batang alat

en: St_yle
id: Ga_ya

en: _Orientation
id: _Orientasi

en: Preferences
id: Preferensi

en: No bookmark
id: Tanpa penanda

en: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Connected: Yes
    Service Type: %s
    Bookmark: %s
id: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Tersambung: Ya
    Tipe Layanan: %s
    Penanda: %s

en: <b>Unix device: %s</b>
id: <b>Divais Unix: %s</b>

en: unknown
id: tak diketahui

en: Connecting to "%s" failed.
id: Menyambung ke "%s" gagal.

en: Disconnecting from "%s" failed.
id: Memutus dari "%s" gagal.

en: Connecting
id: Menyambung

en: No Workgroups found
id: Tak ada Kelompok Kerja yang ditemukan

en: No Shares found
id: Tak ada Kongsi yang ditemukan

en: No Hosts found
id: Tak ada Host yang ditemukan

en: _Connect
id: _Koneksi

en: Connect to the selected share
id: Sambung ke kongsi terpilih

en: Create a bookmark from the selected share
id: Buat penanda dari kongsi terpilih

en: Refresh the network list
id: Muat ulang senarai jaringan

en: Close panel
id: Tutup panel

en: No bookmarks
id: Tanpa penanda

en: Connect to the selected bookmark
id: Sambung ke penanda terpilih

en: _File
id: _Berkas

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Edit Bookmarks
id: _Sunting Penanda

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _View
id: _Tampilan

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: Side _Panel
id: _Panel Sisi

en: Status _Icon
id: _Ikon Status

en: View as _Symbols
id: Tampilkan Sebagai _Simbol

en: View as _Detailed List
id: Tampilkan Sebagai Senarai _Detail

en: _Actions
id: _Aksi

en: _Disconnect
id: _Putuskan

en: _Bookmarks
id: _Penanda

en: _Open
id: _Buka

en: Open in _Terminal
id: Buka di _Terminal

en: _Copy URI
id: _Salin URI

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: Online Help
id: Bantuan Online

en: About
id: Tentang

en: Choose a bookmark to connect to
id: Pilih penanda untuk tempat menyambung

en: Disconnect the selected resource
id: Putuskan sumber daya terpilih

en: Open the bookmark manager to add, edit or delete bookmarks
id: Buka manager penanda untuk menambah, menyunting atau menghapus penanda

en: Open the selected resource with a file manager
id: Buka sumber daya terpilih dengan manajer berkas

en: Start a terminal from here
id: Jalankan terminal dari sini

en: Open _Terminal
id: Buka _Terminal

en: Quit Gigolo
id: Keluar Gigolo

en: _Edit Bookmark
id: _Sunting Penanda

en: Frontend for GIO/GVfs
id: Antarmuka untuk GIO/GVfs

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
id: Ujung depan sederhana untuk memudahkan sambungan ke sistem berkas jarak jauh
