Xfce Apps - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Connect all bookmarks marked as 'auto connect' and exit
ja: '自動接続' に設定されているすべてのブックマークを接続して終了する

en: Ignore running instances, enforce opening a new instance
ja: 動作中のインスタンスを無視し、強制的に新しいインスタンスを開く

en: Print a list of supported URI schemes
ja: サポートする URI スキームのリストを表示する

en: Be verbose
ja: 詳細情報を出力する

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示する

en: - a simple frontend to easily connect to remote filesystems
ja: - リモートファイルシステムに簡単に接続するシンプルなフロントエンド

en: Unix Device
ja: Unix デバイス

en: Windows Share
ja: Windows 共有

en: WebDAV (secure)
ja: WebDAV (セキュア)

en: Network
ja: ネットワーク

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Photos
ja: 写真

en: Custom Location
ja: 個別に指定した場所

en: Connecting to "%s"
ja: 接続しています: "%s"

en: A simple frontend to easily connect/mount to local and remote filesystems
ja: ローカルおよびリモートファイルシステムに簡単に接続/マウントできるシンプルなフロントエンド

en: Gigolo can use the following protocols provided by GVfs:
ja: Gigolo は GVFS により以下のプロトコルを使用することができます:

en: Supported Protocols
ja: サポートプロトコル

en: The command '%s' failed
ja: コマンド '%s' が失敗しました

en: Error
ja: エラー

en: Invalid terminal command
ja: 不正なターミナルコマンドです

en: No default location available for "%s"
ja: "%s" に対する利用可能なデフォルトの場所はありません

en: Edit _Bookmark
ja: ブックマークの編集(_B)

en: Create _Bookmark
ja: ブックマークの作成(_B)

en: Connected
ja: 接続中

en: Service Type
ja: サービスタイプ

en: Name
ja: 名前

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Move it now?
ja: 今移動しますか?

en: Gigolo needs to move your old configuration directory before starting.
ja: Gigolo は起動前に古い設定ディレクトリの移動を必要とします。

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
ja: 古い設定ディレクトリ "%s" を "%s" へ移動できませんでした (%s)。ディレクトリを手動で新しい場所へ移動してください。

en: Warning
ja: 警告

en: Domain: %s
ja: ドメイン: %s

en: Share: %s
ja: 共有: %s

en: Folder: %s
ja: フォルダー: %s

en: Path: %s
ja: パス: %s

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: Auto-Connect
ja: 自動接続

en: Username
ja: ユーザー名

en: Other information
ja: その他の情報

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: You must enter a name for the bookmark.
ja: ブックマーク名を入力してください。

en: The entered bookmark name is already in use. Please choose another one.
ja: 入力されたブックマーク名はすでに使用されています。他の名前にしてください。

en: You must enter a server address or name.
ja: サーバーのアドレスまたは名前を入力してください。

en: You must enter a share name.
ja: 共有名を入力してください。

en: You must enter a valid URI for the connection.
ja: 接続先の正しい URI を入力してください。

en: _Device:
ja: デバイス(_D):

en: _Server:
ja: サーバー(_S):

en: Create Bookmark
ja: ブックマークの作成

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Connect to Server
ja: サーバーへの接続

en: Co_nnect
ja: 接続(_N)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Bookmark Settings
en: Bookmark Settings
ja: ブックマーク設定

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Color:
ja: 色(_C):

en: Au_to-Connect:
ja: 自動接続(_T):

note: Connection Settings
en: Connection Settings
ja: 接続設定

en: Service t_ype:
ja: サービスタイプ(_Y):

en: _Location (URI):
ja: 場所(_L) (URI):

en: P_ath:
ja: パス(_A):

en: _Share:
ja: 共有(_S):

note: Optional Information
en: Optional Information
ja: オプション情報

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: Set the port to 0 to use the default port
ja: 0 を設定するとデフォルトポートが使用されます

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: This is not used for the actual mount, only necessary for opening the mount point in a file browser
ja: これは実際のマウントには使用されず、ファイルブラウザーでマウントポイントを開くためのみに必要です

en: _Domain:
ja: ドメイン(_D):

en: _User Name:
ja: ユーザー名(_U):

en: Icons
ja: アイコン

en: Text
ja: 文字

en: Both
ja: アイコンと文字

en: Both horizontal
ja: アイコンと文字 (横方向)

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical
ja: 縦

en: Symbols
ja: シンボル

en: Detailed List
ja: 詳細リスト

en: General
ja: 一般

note: Row
en: _File Manager
ja: ファイルマネージャー(_F)

en: Enter the name of a program to use to open or view mount points
ja: マウントポイントを開くまたは表示するために使用するプログラムの名前を入力してください

note: Row
en: _Terminal
ja: ターミナル(_T)

en: Enter the name of a program to open mount points in a terminal
ja: マウントポイントを開くターミナルプログラムの名前を入力してください

note: Row
en: _Bookmark Auto-Connect Interval
ja: ブックマークの自動接続間隔(_B)

en: How often to try auto connecting bookmarks, in seconds. Zero disables checking.
ja: ブックマークの自動接続を試みる間隔を秒で指定してください。ゼロを指定すると無効になります。

en: Interface
ja: インターフェイス

en: _Save window position and geometry
ja: ウィンドウの位置と形を保存する(_S)

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
ja: ウィンドウの位置と形を保存し、起動時にそれを復元します

en: Show status _icon in the Notification Area
ja: 通知エリアにステータスアイコンを表示する(_I)

en: Start _minimized in the Notification Area
ja: 通知エリアに最小化して起動する(_M)

en: Show side panel
ja: サイドパネルを表示する

en: Whether to show a side panel for browsing the local network for available Samba/Windows shares and a bookmark list
ja: このオプションを有効にすると、Samba 共有およびブックマークリストで利用可能なローカルネットワークを参照するサイドパネルを表示します

en: Show auto-connect error messages
ja: 自動接続のエラーメッセージを表示する

en: Whether to show error message dialogs when auto-connecting of bookmarks fails
ja: ブックマークの自動接続に失敗した時にエラーメッセージを表示させたい時に設定します

en: _Connection List Mode
ja: 接続リストモード(_C)

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Show _toolbar
ja: ツールバーを表示する(_T)

en: St_yle
ja: スタイル(_Y)

en: _Orientation
ja: 方向(_O)

en: Preferences
ja: 設定

en: No bookmark
ja: ブックマークなし

en: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Connected: Yes
    Service Type: %s
    Bookmark: %s
ja: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    接続: Yes
    サービスタイプ: %s
    ブックマーク: %s

en: <b>Unix device: %s</b>
ja: <b>Unix デバイス: %s</b>

en: unknown
ja: 不明

en: Connecting to "%s" failed.
ja: "%s" への接続に失敗しました。

en: Disconnecting from "%s" failed.
ja: "%s" からの切断に失敗しました。

en: Connecting
ja: 接続しています

en: No Workgroups found
ja: ワークグループが見つかりません

en: No Shares found
ja: 共有が見つかりません

en: No Hosts found
ja: ホストが見つかりません

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: Connect to the selected share
ja: 選択された共有に接続します

en: Create a bookmark from the selected share
ja: 選択された共有のブックマークを作成します

en: Refresh the network list
ja: ネットワークリストを更新します

en: Close panel
ja: パネルを閉じます

en: No bookmarks
ja: ブックマークはありません

en: Connect to the selected bookmark
ja: 選択されたブックマークに接続します

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit Bookmarks
ja: ブックマークの編集(_E)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Side _Panel
ja: サイドパネル(_P)

en: Status _Icon
ja: ステータスアイコン(_I)

en: View as _Symbols
ja: シンボルで表示(_S)

en: View as _Detailed List
ja: 詳細リストで表示(_D)

en: _Actions
ja: アクション(_A)

en: _Disconnect
ja: 切断する(_D)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open in _Terminal
ja: ターミナルで開く(_T)

en: _Copy URI
ja: URI をコピー(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: About
ja: xfce4-dict について

en: Choose a bookmark to connect to
ja: 接続するブックマークを選択します

en: Disconnect the selected resource
ja: 選択されたリソースとの接続を切ります

en: Open the bookmark manager to add, edit or delete bookmarks
ja: ブックマークマネージャーを開き、ブックマークの追加、編集、または削除を行います

en: Open the selected resource with a file manager
ja: 選択されたリソースをファイルマネージャーで開きます

en: Start a terminal from here
ja: ここからターミナルで開きます

en: Open _Terminal
ja: ターミナルを開く(_T)

en: Quit Gigolo
ja: Gigolo を終了します

en: _Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集(_E)

en: Frontend for GIO/GVfs
ja: GIO/GVfs 向けフロントエンド

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
ja: リモートファイルシステムに簡単に接続するシンプルなフロントエンド
