Xfce Apps - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: Connect all bookmarks marked as 'auto connect' and exit
sv: Anslut alla bokmärken märkta som 'auto anslut' och avsluta

en: Ignore running instances, enforce opening a new instance
sv: Ignorera körande instanser, tvinga öppnande av en ny instans

en: Print a list of supported URI schemes
sv: Skriv ut en lista över URI-scheman som stöds

en: Be verbose
sv: Var informativ

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: - a simple frontend to easily connect to remote filesystems
sv: - ett enkelt gränssnitt för att lätt ansluta till fjärrfilsystem

en: Unix Device
sv: Unix-enhet

en: Windows Share
sv: Windows-utdelning

en: WebDAV (secure)
sv: WebDAV (säker)

en: Network
sv: Nätverk

en: Archive
sv: Arkiv

en: Photos
sv: Foton

en: Custom Location
sv: Anpassad plats

en: Connecting to "%s"
sv: Ansluter till "%s"

en: A simple frontend to easily connect/mount to local and remote filesystems
sv: Ett enkelt gränssnitt för att enkelt ansluta/montera till lokala och fjärrfilsystem

en: Gigolo can use the following protocols provided by GVfs:
sv: Gigolo kan använda följande protokoll som tillhandahålls av GVfs:

en: Supported Protocols
sv: Protokoll som stöds

en: The command '%s' failed
sv: Kommandot "%s" misslyckades

en: Error
sv: Fel

en: Invalid terminal command
sv: Ogiltigt terminalkommando

en: No default location available for "%s"
sv: Ingen standardplats tillgänglig för "%s"

en: Edit _Bookmark
sv: Redigera _bokmärke

en: Create _Bookmark
sv: Skapa _bokmärke

en: Connected
sv: Ansluten

en: Service Type
sv: Tjänstetyp

en: Name
sv: Namn

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Move it now?
sv: Flytta den nu?

en: Gigolo needs to move your old configuration directory before starting.
sv: Gigolo behöver flytta din gamla konfigurationskatalog innan start.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
sv: Din gamla konfigurationskatalog "%s" kunde inte flyttas till "%s" (%s). Flytta katalogen manuellt till dess nya plats.

en: Warning
sv: Varning

en: Domain: %s
sv: Domän: %s

en: Share: %s
sv: Utdelning: %s

en: Folder: %s
sv: Mapp: %s

en: Path: %s
sv: Sökväg: %s

en: Host
sv: Värd

en: Auto-Connect
sv: Anslut automatiskt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Other information
sv: Annan information

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: _Close
sv: St_äng

en: You must enter a name for the bookmark.
sv: Du måste ange ett namn för bokmärket.

en: The entered bookmark name is already in use. Please choose another one.
sv: Det angivna bokmärkesnamnet används redan. Välj ett annat namn.

en: You must enter a server address or name.
sv: Du måste ange en serveradress eller ett namn.

en: You must enter a share name.
sv: Du måste ange ett utdelningsnamn.

en: You must enter a valid URI for the connection.
sv: Du måste ange en giltig URI för anslutningen.

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: Create Bookmark
sv: Skapa bokmärke

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: Bookmark Settings
en: Bookmark Settings
sv: Bokmärkesinställningar

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Color:
sv: _Färg:

en: Au_to-Connect:
sv: Au_toanslut:

note: Connection Settings
en: Connection Settings
sv: Anslutningsinställningar

en: Service t_ype:
sv: Tjänste_typ:

en: _Location (URI):
sv: _Plats (URI):

en: P_ath:
sv: Sökvä_g:

en: _Share:
sv: _Utdelning:

note: Optional Information
en: Optional Information
sv: Valfri information

en: Set the port to 0 to use the default port
sv: Ställ in porten till 0 för att använda standardporten

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: This is not used for the actual mount, only necessary for opening the mount point in a file browser
sv: Detta används inte för själva monteringen, bara nödvändigt för att öppna monteringspunkten i en filhanterare

en: _Domain:
sv: _Domän:

en: _User Name:
sv: _Användarnamn:

en: Icons
sv: Ikoner

en: Both
sv: Båda

en: Both horizontal
sv: Båda horisontellt

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Symbols
sv: Symboler

en: Detailed List
sv: Detaljerad lista

en: General
sv: Allmänt

note: Row
en: _File Manager
sv: _Filhanterare

en: Enter the name of a program to use to open or view mount points
sv: Ange namnet på ett program att använda för att öppna eller visa monteringspunkter

en: Enter the name of a program to open mount points in a terminal
sv: Skriv in namnet på ett program för att öppna monteringspunkter i en terminal

note: Row
en: _Bookmark Auto-Connect Interval
sv: Au_tomatiskt anslutningsintervall för bokmärke

en: How often to try auto connecting bookmarks, in seconds. Zero disables checking.
sv: Hur ofta automatisk anslutning av bokmärken ska provas, i sekunder. Noll inaktiverar kontrollen.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: _Save window position and geometry
sv: _Spara fönsterposition och geometri

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
sv: Sparar fönsterpositionen och geometrin och återställer den vid start

en: Show status _icon in the Notification Area
sv: Visa status_ikon i notifieringsytan

en: Start _minimized in the Notification Area
sv: Starta _minimerad i notifieringsytan

en: Show side panel
sv: Visa sidopanel

en: Whether to show a side panel for browsing the local network for available Samba/Windows shares and a bookmark list
sv: Huruvida en sidopanel ska visas för bläddring av lokala nätverk efter tillgängliga Samba-Windows-utdelningar och en bokmärkeslista

en: Show auto-connect error messages
sv: Visa felmeddelanden vid automatisk anslutning

en: Whether to show error message dialogs when auto-connecting of bookmarks fails
sv: Huruvida felmeddelanden ska visas vid automatisk anslutning av bokmärken misslyckas

en: _Connection List Mode
sv: Ans_lutningslista

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Show _toolbar
sv: Visa _verktygsrad

en: St_yle
sv: St_il

en: _Orientation
sv: _Orientering

en: Preferences
sv: Inställningar

en: No bookmark
sv: Inget bokmärke

en: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Connected: Yes
    Service Type: %s
    Bookmark: %s
sv: <b>%s</b>
    
    URI: %s
    Ansluten: Ja
    Tjänstetyp: %s
    Bokmärke: %s

en: <b>Unix device: %s</b>
sv: <b>Unix-enhet: %s</b>

en: unknown
sv: okänd

en: Connecting to "%s" failed.
sv: Anslutning till "%s" misslyckades.

en: Disconnecting from "%s" failed.
sv: Frånkoppling från "%s" misslyckades.

en: Connecting
sv: Ansluter

en: No Workgroups found
sv: Inga arbetsgrupper hittades

en: No Shares found
sv: Inga utdelningar hittades

en: No Hosts found
sv: Inga värdar hittades

en: _Connect
sv: A_nslut

en: Connect to the selected share
sv: Anslut till markerad utdelning

en: Create a bookmark from the selected share
sv: Skapa ett bokmärke från den markerade utdelningen

en: Refresh the network list
sv: Uppdatera nätverkslistan

en: Close panel
sv: Stäng panelen

en: No bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Connect to the selected bookmark
sv: Anslut till markerat bokmärke

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit Bookmarks
sv: _Redigera bokmärken

en: _Preferences
sv: Inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: _Toolbar
sv: Verk_tygsrad

en: Side _Panel
sv: Sido_panel

en: Status _Icon
sv: Status_ikon

en: View as _Symbols
sv: Visa som _symboler

en: View as _Detailed List
sv: Visa som _detaljerad lista

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Disconnect
sv: _Koppla ner

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open in _Terminal
sv: Öppna i _Terminal

en: _Copy URI
sv: _Kopiera URI

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Online Help
sv: Hjälp på nätet

en: About
sv: Om

en: Choose a bookmark to connect to
sv: Välj ett bokmärke att ansluta till

en: Disconnect the selected resource
sv: Koppla från markerad resurs

en: Open the bookmark manager to add, edit or delete bookmarks
sv: Öppna bokmärkeshanteraren för att lägga till, redigera eller ta bort bokmärken

en: Open the selected resource with a file manager
sv: Öppna markerad resurs med en filhanterare

en: Start a terminal from here
sv: Starta en terminal härifrån

en: Open _Terminal
sv: Öppna _Terminal

en: Quit Gigolo
sv: Avsluta Gigolo

en: _Edit Bookmark
sv: _Redigera Bokmärke

en: Frontend for GIO/GVfs
sv: Frontend för GIO/GVfs

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
sv: Ett enkelt gränssnitt för att enkelt ansluta till fjärrfilsystem
