gip 1.5.0 - en to id translation catalogue (30 entries)

en: Gip Release %s %s
id: Gip Rilis %s %s

en: Translation of this version by:
id: Terjemahan versi ini oleh:

en: Gip, the Internet Protocol Calculator for the GNOME desktop environment was written and published under the terms of the GPL (General Public License V2)
    by Samuel Abels
id: Gip, Kalkulator Protokol Internet untuk lingkungan destop GNOME ditulis dan dipublikasikan di bawah ketentuan GPL (Lisensi Publik Umum V2)
    oleh Samuel Abels

en: Thank You for choosing Gip!
id: Terima Kasih Anda telah memilih Gip!

en: Copyright 2004. All rights reserved.
id: Hak Cipta 2004. Hak cipta dilindungi undang-undang.

en: Input
id: Masukan

en: IP address:
id: Alamat IP:

en: Network mask:
id: Topeng jaringan:

en: Prefix length:
id: Panjang prefiks:

en: Output
id: Keluaran

en: Address range:
id: Jangkauan alamat:

en: Number of subnets:
id: Jumlah subnet:

en: Number of hosts:
id: Jumlah host:

en: Including net/broadcast:
id: Termasuk net/broadcast:

en: Network address:
id: Alamat jaringan:

en: Broadcast address:
id: Alamat broadcast:

en: Binary Output
id: Keluaran Biner

en: Hexadecimal Output
id: Keluaran Heksadesimal

en: Subnetted using prefixlength:
id: Disubnet menggunakan panjang prefiks:

en: Showing a maximum of 1000 subnets.
id: Menampilkan maksimum 1000 subnet.

en: IPv4 Address Analyzer
id: Penganalisis Alamat IPv4

en: IPv4 Range to Prefix Converter
id: Pengonversi Jangkauan ke Prefiks IPv4

en: IPv4 Subnet Calculator
id: Kalkulator Subnet IPv4

en: Internet Protocol Calculator
id: Kalkulator Protokol Internet

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Help
id: B_antuan

en: _About
id: _Tentang

en: Prefix
id: Prefiks

en: Subnet Mask
id: Topeng Subnet
