Gip - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: IPv4 Address Analyzer
tr: IPv4 Adres Çözümleyici

en: IPv4 Subnet Calculator
tr: IPv4 Altağ Hesaplayıcı

en: IPv4 Subnet Cruncher
tr: IPv4 Altağ Cruncher

en: GIP - Internet Protocol Calculator
tr: GIP - Internet Protokol Hesaplayıcısı

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: Dü_zen

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Address Range:
tr: Adres Aralığı:

en: Subnetted using Prefixlength:
tr: Alt ağda kullanılan Önek uzunluğu:

en: Showing a maximum of 1000 subnets.
tr: Azami 1000 alt ağ gösterimi.

en: Input
tr: Girdi

en: IP Address:
tr: IP Adresi:

en: Network Mask:
tr: Ağ Maskesi:

en: Prefix Length:
tr: Ağ Maskesi Ön Eki Uzunluğu:

en: Output
tr: Çıktı

en: Number of Subnets:
tr: Alt Ağ Sayısı:

en: Number of Hosts:
tr: Makine Sayısı:

en: Including Net/Broadcast:
tr: Ağ/Broadcast Kapsamı:

en: Network Address:
tr: Ağ Adresi

en: Broadcast Address:
tr: Broadcast Adresi:

en: Output (Binary)
tr: Çıktı (İkilik Sistemde)

en: Gip Release %s %s
tr: Gip Sürüm %s %s

en: Translation of this version by:
tr: Bu versiyonun çevirisi:

en: Gip, the Internet Protocol Calculator for the GNOME desktop environment was written and published under the terms of the GPL (General Public License V2)
    by Samuel Abels
tr: Gip, Internet Protokolü Hesaplayıcısı,GNOME masaüstü ortamı için GPL (General Public License V2) terimleri altında Samuel Abels
     tarafından yazılmış ve yayınlanmıştır.

en: Thank You for choosing Gip!
tr: Gip programını seçtiğiniz için teşekkürler

en: Copyright 2004. All rights reserved.
tr: Copyright 2004. Tüm hakları saklıdır.

en: Prefix
tr: Önek

en: Subnet Mask
tr: Alt Ağ Maskesi
