git-cola VERSION - en to ja translation catalogue (789 entries)

en: Next File
ja: 次のファイル

en: Previous File
ja: 以前のファイル

en: fatal: "%s" is not a directory.  Please specify a correct --repo <path>.
ja: 致命的: "%s" はディレクトリではありません。正しいパスを--repo <path>で指定してください。

en: Error Opening Repository
ja: 履歴オープン時のエラー

en: Could not open %s.
ja: %s を開けませんでした。

en: Repository Not Found
ja: リポジトリが見付かりません

en: %s is not a Git repository.
ja: %s は Gitのリポジトリではありません。

en: Create a new repository at that location?
ja: この場所に新しいリポジトリを作成しますか?

en: Create
ja: 作成

en: Error Creating Repository
ja: リポジトリ作成エラー

en: Abort Applying Patch...
ja: パッチの適用を中止…

en: Aborting applying the current patch?
ja: 現在のパッチの適用を中止しますか?

en: Aborting a patch can cause uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
ja: パッチの中止は、未コミットの変更の紛失をひきおこします。
    コミットされていない変更を復元することはできません。

en: Abort Applying Patch
ja: パッチの適用を中止

en: Error
ja: エラー

en: Abort Cherry-Pick...
ja: チェリーピックを中止…

en: Aborting the current cherry-pick?
ja: 現在のチェリーピックを中止しますか?

en: Aborting a cherry-pick can cause uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
ja: チェリーピックの中止は、未コミットの変更の紛失をひきおこします。
    コミットされていない変更を復元することはできません。

en: Abort Cherry-Pick
ja: チェリーピックの中止

en: Abort Merge...
ja: マージを中止…

en: Aborting the current merge?
ja: 現在のマージを中止しますか？

en: Aborting the current merge will cause *ALL* uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
ja: 現在のマージを中止すると、コミットしていない *全て* の変更を失います。
    コミットしていない変更を戻すことはできません。

en: Abort Merge
ja: マージを中止

en: Amend
ja: 訂正

en: Cannot Amend
ja: 訂正不可

en: You are in the middle of a merge.
    Cannot amend while merging.
ja: マージ中です。
    マージ中は訂正できません。

en: Patch failed to apply
ja: 適用に失敗したパッチ

en: Patch(es) Applied
ja: パッチの適用

en: %d patch(es) applied.
ja: %d パッチを適用しました。

en: Failed to commit and continue applying patches
ja: コミットとパッチ適用の継続に失敗しました。

en: Failed to continue applying patches after skipping the current patch
ja: 現在のパッチ適用をスキップしたあとでパッチ適用の継続に失敗しました。

en: Checkout files from their branch (MERGE_HEAD)
ja: これらのブランチ (MERGE_HEAD)からファイルをチェックアウト

en: Checkout files from their branch?
ja: これらのブランチからファイルをチェックアウトしますか?

en: This operation will replace the selected unmerged files with content from the branch being merged using "git checkout --theirs".
    *ALL* uncommitted changes will be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
ja: この操作は、"git checkout --theirs" を使って、選択されたマージされていないファイルの内容を現在のブランチのもので置き換えます。.
    *すべての* コミットされていない変更は失われます。
    コミットされていない変更は回復できません。

en: Checkout Files
ja: ファイルをチェックアウト

en: Checkout files from our branch (HEAD)
ja: 私たちのブランチ (HEAD)からファイルをチェックアウト

en: Checkout files from our branch?
ja: 私たちのブランチからファイルをチェックアウト

en: This operation will replace the selected unmerged files with content from your current branch using "git checkout --ours".
    *ALL* uncommitted changes will be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
ja: この操作は、"git checkout --ours" を使って、選択されたマージされていないファイルの内容を現在のブランチのもので置き換えます。.
    *すべての* コミットされていない変更は失われます。
    コミットされていない変更は回復できません。

en: Blame...
ja: 責任者...

en: Error Launching Blame Viewer
ja: 責任者ビューア起動エラー

en: Cannot exec "%s": please configure a blame viewer
ja: "%s"を実行できません。責任者ビューアーを設定してください。

en: Cherry-pick failed
ja: 失敗したチェリーピック

en: Revert failed
ja: リバートに失敗

en: The branch will be reset using "git reset --mixed %s"
ja: このブランチは"git reset --mixed %s"でリセットする。

en: Reset Branch and Stage (Mixed)
ja: ブランチとステージングのリセット(Mixed)

en: Point the current branch head to a new commit?
ja: 現在のブランチのheadを新しいコミットに指定しますか?

en: Reset Branch
ja: ブランチのリセット

en: The repository will be reset using "git reset --keep %s"
ja: このリポジトリは、"git reset --keep %s"を使ってリセットします。

en: Reset and Restore
ja: リセットと回復

en: The repository will be reset using "git reset --merge %s"
ja: このリポジトリは、"git reset --merge %s"を使ってリセットします。

en: The branch will be reset using "git reset --soft %s"
ja: このブランチは"git reset --soft %s"でリセットする。

en: Reset Branch (Soft)
ja: ブランチのリセット (Soft)

en: Reset branch?
ja: ブランチをリセットしますか?

en: The repository will be reset using "git reset --hard %s"
ja: このリポジトリは、"git reset --hard %s"を使ってリセットします。

en: The worktree will be restored using "git read-tree --reset -u %s"
ja: このワークツリーは、"git read-tree --reset -u %s" を使って回復します。

en: Rewrite Published Commit?
ja: 発行済コミットを書き直しますか?

en: This commit has already been published.
    This operation will rewrite published history.
    You probably don't want to do this.
ja: このコミットは既に発行済みです。
    この操作は、発行済履歴を上書きします。
    この操作は、あなたが望んだ操作ではない可能性が高いです。

en: Undo the published commit?
ja: 発行済みのコミットを元に戻しますか?

en: Undo Last Commit
ja: 最後のコミットを元に戻す

en: Undo last commit?
ja: 最後のコミットを元に戻しますか?

en: Error creating remote "%s"
ja: リモート "%s"作成エラー

en: Delete Remote
ja: リモートの削除

en: Delete remote?
ja: リモートを削除しますか？

en: Delete remote "%s"
ja: リモート "%s"の削除

en: Delete
ja: 削除

en: Error deleting remote "%s"
ja: リモート "%s" 削除エラー

en: Rename Remote
ja: リモートの名前変更

en: Rename remote "%(current)s" to "%(new)s"?
ja: リモートの"%(current)s" を "%(new)s" と名前を変更しますか?

en: Error renaming "%(name)s" to "%(new_name)s"
ja: "%(name)s" から "%(new_name)s" の名前変更エラー

en: Unable to set URL for "%(name)s" to "%(url)s"
ja: URLの"%(name)s" を "%(url)s" に設定できません。

en: Delete Bookmark?
ja: ブックマークを削除しますか？

en: %s will be removed from your bookmarks.
ja: %s をあなたのブックマークから削除します。

en: Delete Bookmark
ja: ブックマークの削除

en: Remove %s from the recent list?
ja: 最近のリストから %s を削除しますか?

en: %s will be removed from your recent repositories.
ja: %s をあなたの最近のリポジトリリストから削除します。

en: Remove
ja: 削除

en: Deleting "%s" failed
ja: "%s"の削除に失敗しました。

en: Delete Files?
ja: ファイルを削除しますか？

en: The following files will be deleted:
ja: 以下のファイルは削除されます。:

en: Delete %d file(s)?
ja: %d のfileを削除しますか？

en: Delete Files
ja: ファイルの削除

en: Delete Branch
ja: ブランチ削除

en: Delete branch "%s"?
ja: ブランチ "%s" を削除しますか?

en: The branch will be no longer available.
ja: このブランチはもう利用できません。

en: Error deleting branch "%s"
ja: ブランチ削除エラー "%s"

en: Untracking: %s
ja: 未追跡にしています: %s

en: Rename "%s"
ja: "%s" の名前を変更

en: Remote Branch Deleted
ja: リモートブランチ削除

en: "%(branch)s" has been deleted from "%(remote)s".
ja: "%(branch)s" は "%(remote)s" から削除されています。

en: Error Deleting Remote Branch
ja: リモートブランチ削除エラー

en: Launch Editor
ja: エディタを起動

en: Cannot exec "%s": please configure your editor
ja: "%s"を実行できません。エディタを設定してください。

en: Error Editing File
ja: ファイル編集エラー

en: Launch Terminal
ja: ターミナルを起動

en: Error: Cannot find commit template
ja: エラー:コミットテンプレートが見つかりません。

en: %s: No such file or directory.
ja: %s: そのようなファイルやディレクトリはありません。

en: Error: Unconfigured commit template
ja: エラー:コミットテンプレートが設定されていない

en: A commit template has not been configured.
    Use "git config" to define "commit.template"
    so that it points to a commit template.
ja: コミットテンプレートは変更できません。
    "git config" を使って、"commit.template"を定義してください。
    これはコミットテンプレートを指定します。

en: Error running prepare-commitmsg hook
ja: コミットメッセージ前フック実行エラー

en: A hook must be provided at "%s"
ja: フックが"%s"で提供されなければなりません。

en: Merge failed.  Conflict resolution is required.
ja: マージ失敗衝突の解明が必要です。

en: Open Using Default Application
ja: デフォルトのアプリケーションで開く

en: Open Parent Directory
ja: 親ディレクトリを開く

en: Update stacked branches when rebasing?
ja: リベース中にスタックブランチを更新しますか?

en: "git rebase --update-refs" automatically force-updates any
    branches that point to commits that are being rebased.
    
    Any branches that are checked out in a worktree are not updated.
    
    Using this feature is helpful for "stacked" branch workflows.
ja: "git rebase --update-refs" は自動的にリベースされるコミットが指し示す
    すべてのブランチをforce-updatesします。
    
    worktree上にチェックアウトされたブランチは更新されません。
    
    この機能は、 "stacked" ブランチワークフローで便利です。

en: Update stacked branches
ja: スタックブランチの更新

en: Do not update stacked branches
ja: スタックしたブランチを更新しない

en: Unable to rebase
ja: リベースできません

en: You cannot rebase with uncommitted changes.
ja: コミットされていない変更をリベースできません。

en: Select New Upstream
ja: 新しいアップストリームを選択

en: Interactive Rebase
ja: インタラクティブリベース

en: Rebase onto %s
ja: %s にrebase

en: Rebase stopped
ja: 停止したrebase

en: Edit Rebase
ja: リベースを編集

en: Save
ja: 保存

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Revert Unstaged Edits...
ja: ステージングしていない編集のリバート…

en: Revert Unstaged Changes?
ja: ステージングしていない変更をリバートしますか？

en: This operation removes unstaged edits from selected files.
    These changes cannot be recovered.
ja: この操作は、選択されたファイルのステージされていない編集を削除します。
    これらの変更は回復できません。

en: Revert the unstaged changes?
ja: ステージングしていない変更をリバートしますか？

en: Revert Unstaged Changes
ja: ステージングしていない変更のリバート

en: Revert Uncommitted Edits...
ja: コミットしていない編集のリバート…

en: Revert Uncommitted Changes?
ja: コミットしていない変更をリバートしますか？

en: This operation removes uncommitted edits from selected files.
    These changes cannot be recovered.
ja: この操作は、選択されたファイルのコミットされていない編集を削除します。
    これらの変更は回復できません。

en: Revert the uncommitted changes?
ja: コミットしていない変更をリバートしますか？

en: Revert Uncommitted Changes
ja: コミットしていない変更のリバート

en: Run "%s"?
ja: "%s"を実行しますか？

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: "%s" requires a selected file.
ja: "%s" は選択したファイルを要求します。

en: Invalid Revision
ja: 無効なリビジョン

en: The revision expression cannot be empty.
ja: このリビジョン表記を空にできません。

en: Running command: %s
ja: コマンド %s を実行中...

en: Sign Off
ja: 署名

en: Stage conflicts?
ja: コンフリクトのステージングしますか？

en: %s appears to contain merge conflicts.
    
    You should probably skip this file.
    Stage it anyways?
ja: %s マージに衝突があることがわかりました。
    
    このファイルはおそらくスキップすべきです。
    これをステージングしますか？

en: Stage conflicts
ja: コンフリクトのステージング

en: Skip
ja: スキップ

en: Stage
ja: ステージ

en: Staging: %s
ja: %s をステージしています…

en: Stage Modified
ja: 修正のステージング

en: Stage Unmerged
ja: 非マージ分のステージング

en: Stage Untracked
ja: 未追跡のステージング

en: Stage Modified and Untracked
ja: 修正と未追跡のステージング

en: Stage / Unstage All
ja: 一括ステージ / 一括ステージ解除

en: Stage / Unstage
ja: ステージ / ステージ解除

en: Missing Revision
ja: リビジョンの喪失

en: Please specify a revision to tag.
ja: タグをつけるためのリビジョンを指定してください。

en: Missing Name
ja: 名前の喪失

en: Please specify a name for the new tag.
ja: 新しいタグの名前を指定してください。

en: Missing Tag Message
ja: タグメッセージの喪失

en: Tag-signing was requested but the tag message is empty.
ja: タグの署名が要求されていますが、タグメッセージが空です。

en: An unsigned, lightweight tag will be created instead.
    Create an unsigned tag?
ja: 署名のない、軽量のタグを代わりにに作成します。
    署名なしタグを作成しますか？

en: Create Unsigned Tag
ja: 書名のないタグの作成

en: Error: could not create tag "%s"
ja: エラー: tag "%s" が作成できない

en: Tag Created
ja: 作成されたタグ

en: Created a new tag named "%s"
ja: 新しく作成したタグ "%s"

en: Unstage
ja: ステージされていない

en: Unstaging: %s
ja: ステージ解除: %s

en: Add Submodule...
ja: サブモジュールの追加...

en: Add this submodule?
ja: このサブモジュールを追加しますか？

en: The submodule will be added using
    "%s"
ja: "%s"を使ってサブモジュールを
    追加します

en: Add Submodule
ja: サブモジュールの追加

en: Update Submodule...
ja: サブモジュールの更新…

en: Update this submodule?
ja: このサブモジュールを更新しますか?

en: The submodule will be updated using
    "%s"
ja: "%s"を使ってサブモジュールを
    更新

en: All submodules will be updated using
    "%s"
ja: "%s"を使ってすべてのサブモジュールを更新

en: Error Launching History Browser
ja: 履歴ブラウザ起動エラー

en: Cannot exec "%s": please configure a history browser
ja: "%s"を実行できません。履歴ビューアーを設定してください。

en: Launch Diff Tool
ja: 差分ツールを起動

en: Compare
ja: 比較

en: Compare All
ja: 全て比較

en: Difftool
ja: 差分ツール

en: To avoid applying removal lines ('-'), change them to context lines (' ').
ja: 削除行('-')への適用を回避するには、それコンテキスト行(' ')に変更してください。

en: To avoid applying addition lines ('+'), delete them.
ja: 追加行('+')への適用を回避するには、それを削除してください。

en: To abort applying this patch, remove all lines.
ja: このパッチの適用を中止するためは、全ての行を削除してづあさい

en: Lines starting with '%s' will be ignored.
ja: '%s' から始まる行は無視されます。

en: File system change monitoring: enabled.
ja: ファイルシステム変更監視: 有効です。

en: File system change monitoring: disabled because the limit on the total number of inotify watches was reached.  You may be able to increase the limit on the number of watches by running:
    
        echo fs.inotify.max_user_watches=100000 | sudo tee -a /etc/sysctl.conf && sudo sysctl -p
ja: ファイルシステム変更監視: inotify 監視の総数が上限に到達したため無効です。inotifyの監視の総数の上限を増加させるには以下のように実行します。:
    
        echo fs.inotify.max_user_watches=100000 | sudo tee -a /etc/sysctl.conf && sudo sysctl -p

en: File system change monitoring: disabled because "cola.inotify" is false.
ja: ファイルシステム変更監視: "cola.inotify"がfalseであるため、無効です。

en: File system change monitoring: disabled because pywin32 is not installed.
ja: ファイルシステム変更監視: pywin32がインストールされていないため、無効です。

en: File system change monitoring: disabled because libc does not support the inotify system calls.
ja: ファイルシステム変更監視: libcがinotifyシステムコールをサポートしていないため、無効です。

en: Nothing to do
ja: すべきことはありません

en: Delete Remote Branch
ja: リモートブランチの削除

en: Browse Commits...
ja: コミットのブラウズ...

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Checkout Branch
ja: ブランチをチェックアウト

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Cherry-Pick Commit
ja: チェリーピックコミット

en: New Repository...
ja: 新しいリポジトリ...

en: Select Directory...
ja: ディレクトリを選択...

en: Enter a name for the new bare repo
ja: 新しいbaraリポジトリの名前を入力する

en: New Bare Repository...
ja: 新しい Bare リポジトリ...

en: "%s" already exists
ja: "%s" ブランチは既に存在します。

en: Export Patches
ja: パッチのエクスポート

en: Diff
ja: 差分

en: Open Git Repository
ja: Git リポジトリを開く

en: Quick Open Repository
ja: リポジトリをカンタンに開く

en: Search repositories by name...
ja: 名前でリポジトリを検索...

en: Load Commit Message
ja: コミットメッセージをロード

en: Select Branch to Review
ja: レビュー対象のブランチを選択

en: Review
ja: レビュー

en: Rename Existing Branch
ja: 存在するブランチの名前変更

en: Select
ja: 選択

en: Enter New Branch Name
ja: 新しいブランチ名を入力する

en: Rename
ja: 名前変更

en: Reset
ja: リセット

en: Reset All (Keep Unstaged Changes)
ja: すべてのリセット(未ステージングの変更は維持)

en: Auto
ja: 自動

en: Disable
ja: 無効

en: Dark Theme
ja: ダークテーマ

en: Light Theme
ja: ライトテーマ

en: "%(command)s" returned exit status %(status)d
ja: "%(command)s" は終了ステータスとして %(status)d を返しました。

en: Continue
ja: 続行

en: Run %s?
ja: %sを実行しますか？

en: Run the "%s" command?
ja: "%s"コマンドを実行しますか？

en: Run
ja: 実行

en: Close...
ja: 閉じ作業中...

en: Close
ja: 閉じる

en: Edit
ja: 編集

en: Detach
ja: デタッチ

en: Attach
ja: アタッチ

en: Show Help
ja: ヘルプの表示

en: Help
ja: ヘルプ

en: Accept changes and rebase
    Shortcut: Ctrl+Enter
ja: 変更を受け入れてrebaseします。
    ショートカット: Ctrl+Enter

en: Launch external diff tool
    Shortcut: Ctrl+D
ja: 外部差分ツールを起動
    ショートカット: Ctrl+D

en: Show help
    Shortcut: ?
ja: ヘルプの表示
    ショートカット: ?

en: Cancel
ja: 中止

en: Cancel rebase
    Shortcut: Ctrl+Q
ja: rebaseの中止
    ショートカット: Ctrl+Q: Ctrl+Q

en: Enabled
ja: 有効

en: Command
ja: コマンド

en: Commit@@noun
ja: コミット

en: Summary
ja: 要約

en: Copy Commit
ja: Commit をコピー

en: Toggle Enabled
ja: 有効に切り替えます。

en: Pick
ja: ピック

en: Reword
ja: 書き直し

en: Fixup
ja: 修正

en: Squash
ja: スカッシュ

en: Drop
ja: ドロップ

en: Shift Down
ja: シフトダウン

en: Shift Up
ja: シフトアップ

en: Actions
ja: アクション

en: 
    Commands
    --------
    pick = use commit
    reword = use commit, but edit the commit message
    edit = use commit, but stop for amending
    squash = use commit, but meld into previous commit
    fixup = like "squash", but discard this commit's log message
    exec = run command (the rest of the line) using shell
    break = stop here (continue rebase later)
    drop = remove commit
    label = label current HEAD with a name
    reset = reset HEAD to a label
    merge = create a merge commit
    update-ref = update branches that point to commits
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
    
    If you disable a line here THAT COMMIT WILL BE LOST.
    
    However, if you disable everything, the rebase will be aborted.
    
    Keyboard Shortcuts
    ------------------
    ? = show help
    j = move down
    k = move up
    J = shift row down
    K = shift row up
    
    1, p = pick
    2, r = reword
    3, e = edit
    4, f = fixup
    5, s = squash
    6, d = drop
    spacebar = toggle enabled
    
    ctrl+enter = accept changes and rebase
    ctrl+q     = cancel and abort the rebase
    ctrl+d     = launch difftool
ja: 
    コマンド
    --------
    pick = コミットを使う
    reword = コミットを使うが、コミットメッセージを編集する
    edit = コミットを使うが、アメンドの処理を中断する
    squash = コミットを使うが、以前のコミットに含ませる
    fixup = "squash" に似ているが、このコミットログメッセージを破棄する
    exec = シェルを使ってこの行のあとのコマンドを実行する。
    break = 一時停止 (リベースの残りを継続)
    drop = コミットの削除
    label = 現在のHEADにラベルをつける
    reset = HEADのラベルをリセット
    merge = マージコミットの作成
    update-ref = コミットで指定したブランチの更新
    
    これらの行は順序を変えられます。上から下に実行されます。
    
    もし、この行を無効にした場合、その行のコミットは失われます。
    
    もし、全てを無効にした場合、このリベースを中断します。
    
    キーボードショートカット
    ------------------
    ? = ヘルプを表示
    j = 下へ移動
    k = 上へ移動
    J = 行を下へ移動
    K = 行を上へ移動
    
    1, p = pick
    2, r = reword
    3, e = edit
    4, f = fixup
    5, s = squash
    6, d = drop
    spacebar = 有効無効の切り替え
    
    ctrl+enter = 変更を受けいれてリベース
    ctrl+q     = キャンセルしてリベースを中断
    ctrl+d     = difftoolの起動

en: Help - git-cola-sequence-editor
ja: ヘルプ - git-cola-sequence-editor

en: Flat light blue
ja: フラットライトブルー

en: Flat light red
ja: フラットライトレッド

en: Flat light grey
ja: フラットライトグレー

en: Flat light green
ja: フラットライトグリーン

en: Flat dark blue
ja: フラットダークブルー

en: Flat dark red
ja: フラットダークレッド

en: Flat dark grey
ja: フラットダークグレー

en: Flat dark green
ja: フラットダークグリーン

en: Name
ja: 名前

en: Status
ja: ステータス

en: Message
ja: メッセージ

en: Author
ja: 著者

en: Age
ja: 年齢

en: %d minutes ago
ja: %d 分前

en: %d hours ago
ja: %d 時間前

en: %d days ago
ja: %d 日前

en: Unmerged
ja: マージされていない

en: Partially Staged
ja: 部分ステージ

en: Modified
ja: 修正

en: Staged
ja: ステージ済

en: Changed Upstream
ja: 変更したアップストリーム

en: "git stash drop" did not return a ref to rename.
ja: "git stash drop" リネームする ref を返しません。

en: Error creating stash
ja: スタッシュ作成エラー

en: About git-cola
ja: git-colaについて

en: Version
ja: バージョン

en: Authors
ja: 著者

en: Translators
ja: 翻訳者

en: 
            <br>
                Git Cola version %(cola_version)s
            <ul>
                <li> %(platform_version)s
                <li> Python (%(python_path)s) %(python_version)s
                <li> Git %(git_version)s
                <li> Qt %(qt_version)s
                <li> QtPy %(qtpy_version)s
                <li> %(pyqt_api_name)s %(pyqt_api_version)s
            </ul>
ja: 
            <br>
                Git Cola のバージョンは %(cola_version)s、の
            <ul>
                <li> %(platform_version)sです。
                <li> Python (%(python_path)s) %(python_version)s
                <li> Git %(git_version)s
                <li> Qt %(qt_version)s
                <li> QtPy %(qtpy_version)s
                <li> %(pyqt_api_name)s %(pyqt_api_version)s
            </ul>

en: Email contributor
ja: メールコントリビュータ

en: Maintainer (since 2007) and developer
ja: 2007年からのメンテナーと開発者

en: Developer
ja: 開発者

en: 
            <br>
            Please use %(bug_link)s to report issues.
            <br>
ja: 
            <br>
            %(bug_link)s を使って課題を報告してください。
            <br>

en: Traditional Chinese (Taiwan) translation
ja: 繁体字中国語(台湾)翻訳

en: Czech translation
ja: チェコ語翻訳

en: Spanish translation
ja: スペイン語翻訳

en: Brazilian translation
ja: ブラジル語翻訳

en: Simplified Chinese translation
ja: 簡体字中国語翻訳

en: Polish translation
ja: ポーランド語翻訳

en: Ukrainian translation
ja: ウクライナ語翻訳

en: Hungarian translation
ja: ハンガリー語翻訳

en: Japanese translation
ja: 日本語翻訳

en: Turkish translation
ja: トルコ語翻訳

en: Translation
ja: 翻訳

en: Indonesian translation
ja: インドネシア語翻訳

en: German translation
ja: ドイツ語翻訳

en: Russian translation
ja: ロシア語翻訳

en: French translation
ja: フランス語翻訳

en: 
            <br>
                Git Cola has been translated into different languages thanks
                to the help of the individuals listed below.
    
            <br>
            <p>
                Translation is approximate.  If you find a mistake,
                please let us know by opening an issue on Github:
            </p>
    
            <p>
                %(bug_link)s
            </p>
    
            <br>
            <p>
                We invite you to participate in translation by adding or updating
                a translation and opening a pull request.
            </p>
    
            <br>
ja: 
            <br>
                Git Cola は様々な言語に翻訳されてきました。
                以下のリストの皆さまに感謝します。
    
            <br>
            <p>
                翻訳はおおよそです。もし間違いがあった場合、
                Githubに課題を作成して知らせてください。:
            </p>
    
            <p>
                %(bug_link)s
            </p>
    
            <br>
            <p>
                私たちはあなたに翻訳を追加したり翻訳を更新したりしていただきたいです。
                そしてプルリクエストを送っていただきたいです。
            </p>
    
            <br>

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Stage changes using "git add"
ja: "git add"を使って変更をステージング

en: Unstage changes using "git reset"
ja: "git reset" を使って変更をステージから解除

en: Fetch...
ja: 取得(fetch)...

en: Fetch from one or more remotes using "git fetch"
ja: "git fetch"をつかって一つまたは複数のリモートからフェッチ

en: Push...
ja: プッシュ…

en: Push to one or more remotes using "git push"
ja: "git push"を使ってひとつまたは複数のリポートにプッシュ

en: Pull...
ja: プル...

en: Stash...
ja: スタッシュ...

en: Temporarily stash away uncommitted changes using "git stash"
ja: "git stash"を使ってコミットしていない変更を一時的にスタッシュ

en: Save Archive
ja: アーカイブ保存

en: Prefix
ja: prefix

en: Advanced
ja: 拡張

en: File Saved
ja: 保存したファイル

en: File saved to "%s"
ja: ファイルを "%s" へ保存

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか?

en: The file "%s" exists and will be overwritten.
ja: このファイル "%s"は存在します。そんため上書きされます。

en: Overwrite "%s"?
ja: "%s"を上書きしますか?

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Add
ja: 追加

en: Open
ja: 開く

en: Search
ja: 検索

en: Favorite repositories
ja: よく使うリポジトリ

en: Recent repositories
ja: 最近のリポジトリ

en: Accept
ja: 受け入れ

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Set Default Repository
ja: デフォルトリポジトリを設定

en: Clear Default Repository
ja: デフォルトリポジトリをクリアする

en: Rename Repository
ja: リポジトリの名前変更

en: Copy
ja: コピー

en: Remove stale entries for repositories that no longer exist
ja: 既に存在していないリポジトリの時代遅れのエントリーの削除

en: Path
ja: パス

en: Add Favorite
ja: お気に入りの追加

en: Toggle the branches filter
ja: ブランチフィルタを切り替えます

en: Set the sort order for branches and tags.
    Toggle between date-based and version-name-based sorting.
ja: ブランチやタグのソート順番を設定します。
    ソートを日付順とバージョン名順を切り替えます。

en: Branches
ja: ブランチ

en: Local
ja: ローカル

en: Remote
ja: リモート

en: Tags
ja: タグ

en: Visualize
ja: 可視化

en: Checkout as new branch
ja: 新しいブランチとしてチェックアウト

en: Merge into current branch
ja: 現在のブランチへマージ

en: Pull
ja: プル

en: Push
ja: プッシュ

en: Rename Branch
ja: ブランチの名前変更

en: Set Upstream Branch
ja: アップストリームブランチを設定

en: Executing action %s
ja: アクション %s の実行中

en: Updating
ja: 更新

en: Rename branch
ja: ブランチの名前変更

en: Filter branches...
ja: ブランチのフィルタ...

en: Remote Branch
ja: リモートブランチ

en: Repository: %s
ja: リポジトリ: %s

en: Branch: %s
ja: ブランチ: %s

en: %(project)s: %(branch)s - Browse
ja: %(project)s: %(branch)s - ブラウズ

en: (Amending)
ja: (訂正)

en: View History...
ja: ビュー履歴...

en: View history for selected paths
ja: 選択パスのビュー履歴

en: Stage/unstage selected paths for commit
ja: 選択したパスのステージングまたは登録解除

en: Untrack Selected
ja: 選択を未追跡にする

en: Stop tracking paths
ja: パスのトラッキングを中止する

en: Rename selected paths
ja: 選択したパスの名前を変更

en: Launch git-difftool on the current path
ja: git差分ツールを現在のパスに対して起動

en: Diff Against Predecessor...
ja: 前任者との差分...

en: Launch git-difftool against previous versions
ja: git差分ツールを以前のバージョンに対して起動

en: Revert unstaged changes to selected paths
ja: ステージングしていない変更を選択パスへリバート

en: Revert uncommitted changes to selected paths
ja: コミットしていない変更を選択パスへリバート

en: Edit selected paths
ja: 選択したパスを編集する

en: Select Previous Version
ja: 以前のバージョンを選択

en: Saved "%(filename)s" from "%(ref)s" to "%(destination)s"
ja: "%(ref)s" から "%(destination)s" に "%(filename)s" を保存する

en: Browsing %s
ja: %s のブラウズ

en: Abort
ja: 中止

en: Abort Action
ja: アクションを中止

en: An action is still running.
    Terminating it could result in data loss.
ja: アクション継続中です。
    中断は結果としてデータを失うことがありえます。

en: Abort the action?
ja: このアクションを中止しますか？

en: Arguments
ja: 引数

en: Local Branch
ja: ローカルブランチ

en: Tracking Branch
ja: トラッキングブランチ

en: Tag
ja: タグ

en: Revision
ja: リビジョン

en: Error: could not clone "%s"
ja: エラー:  "%s" が cloneできない

en: Clone Repository
ja: リポジトリのClone

en: Cloning repository at %s
ja: リポジトリのClone中: %s

en: Path or URL to clone (Env. $VARS okay)
ja: CloneのパスやURL(環境変数は解釈できる)

en: Initialize submodules
ja: サブモジュールを初期化する

en: Reduce commit history to minimum
ja: コミット履歴を最小に減らす

en: Error Cloning
ja: クローン中のエラー

en: Could not parse Git URL: "%s"
ja: Git URL "%s"がパースできません。

en: Select a parent directory for the new clone
ja: 新しいクローン用に親ディレクトリを選択

en: "%s" already exists, cola will create a new directory
ja: "%s" は既に存在しています。git colaは新しいディレクトリを作成してします。

en: Directory Exists
ja: ディレクトリが存在

en: Sign off on this commit
ja: このコミットの署名をOFFにする

en: Commit@@verb
ja: コミット

en: Commit staged changes
ja: ステージした変更をコミット

en: Clear...
ja: クリア...

en: Commit staged changes
    Shortcut: Ctrl+Enter
ja: ステージした変更をコミット
    ショートカット: Ctrl+Enter

en: Actions...
ja: アクション...

en: Amend Last Commit
ja: 最新コミットを訂正

en: Bypass Commit Hooks
ja: コミットフックの回避

en: Create Signed Commit
ja: 署名されたコミットの作成

en: Check Spelling
ja: スペルチェック

en: Auto-Wrap Lines
ja: 自動行折り返し

en: Load Previous Commit Message
ja: 以前のコミットメッセージをロード

en: Fixup Previous Commit
ja: 以前のコミットを修正

en: Clear commit message?
ja: コミットメッセージをクリアしますか？

en: The commit message will be cleared.
ja: このコミットメッセージはクリアされました。

en: This cannot be undone.  Clear commit message?
ja: これは元に戻せません。コミットメッセージをクリアしますか？

en: Clear commit message
ja: コミットメッセージをクリアする

en: Please supply a commit message.
    
    A good commit message has the following format:
    
    - First line: Describe in one sentence what you did.
    - Second line: Blank
    - Remaining lines: Describe why this change is good.
ja: コミットメッセージを提供してください。
    
    良いコミットメッセージは次のフォーマットを持ちます。:
    
    - 1行目: 1行であなたがしたことを説明します。
    - 2行目: 空行
    - 3行目以降: あなたがした変更の理由を説明します。

en: Missing Commit Message
ja: コミットメッセージの喪失

en: No changes to commit.
    
    You must stage at least 1 file before you can commit.
ja: コミットする変更がありません
    
    コミットする前に少なくとも1ファイルをステージしなければなりません。

en: Would you like to stage and commit all modified files?
ja: 全ての修正したファイルを、ステージしてコミットしますか？

en: Stage and commit?
ja: ステージングとコミットをしますか？

en: Stage and Commit
ja: ステージングとコミット

en: Nothing to commit
ja: コミットするものはありません。

en: Amend the published commit?
ja: 発行済のコミットを訂正しますか？

en: Amend Commit
ja: コミットの訂正

en: Commit failed
ja: コミット失敗

en: More...
ja: 以上...

en: Select Commit
ja: コミットを選択

en: Commit summary
ja: コミットサマリー

en: Extended description...
ja: 拡張記述...

en: *** Branch Point ***
ja: *** ブランチポイント ***

en: *** Sandbox ***
ja: *** サンドボックス ***

en: Branch Diff Viewer
ja: ブランチ差分ビューアー

en: File Differences
ja: ファイル差分

en: Create Branch
ja: ブランチを作成

en: Branch Name
ja: ブランチ名

en: Starting Revision
ja: 初期リビジョン

en: Local branch
ja: ローカルブランチ

en: Tracking branch
ja: トラッキングブランチ

en: Update Existing Branch:
ja: 既存のブランチを更新:

en: No
ja: いいえ

en: Fast Forward Only
ja: ファーストフードのみ

en: Fetch Tracking Branch
ja: トラッキング・ブランチを取得

en: Checkout After Creation
ja: 作成してすぐチェックアウト

en: Missing Data
ja: データの喪失

en: Please provide both a branch name and revision expression.
ja: ブランチ名とリビジョン表現を両方を提供してください。

en: Branch "%s" already exists.
ja: "%s" ブランチは既に存在します。

en: Branch Exists
ja: ブランチの存在

en: Resetting "%(branch)s" to "%(revision)s" will lose commits.
ja: "%(branch)s" ブランチを "%(revision)s" リビジョンにリセットするとコミットが失われます。

en: %d skipped
ja: %d スキップしました。

en: Recovering lost commits may not be easy.
ja: 失なわれたコミットを回復するのは簡単ではありません。

en: Reset "%(branch)s" to "%(revision)s"?
ja: ブランチの "%(branch)s" を "%(revision)s" リビジョンにリセットしますか？

en: Reset Branch?
ja: ブランチをリセットしますか?

en: Error Creating Branch
ja: ブランチ作成エラー

en: "%(command)s" returned exit status "%(status)d"
ja: "%(command)s" は終了ステータスとして "%(status)d" を返しました。

en: Create Tag
ja: タグの作成

en: Specifies the tag name
ja: タグ名を指定する

en: Sign Tag
ja: 署名されたタグ

en: Whether to sign the tag (git tag -s)
ja: タグで署名した場所 (git tag -s)

en: Tag message...
ja: タグメッセージ...

en: Specifies the tag message
ja: タグメッセージを指定する

en: Specifies the commit to tag
ja: タグにcommitを指定する

en: Diff this -> selected
ja: Diff this -> 選択

en: Diff selected -> this
ja: Diff 選択 -> this

en: Create Patch
ja: パッチを作成

en: Save As Tarball/Zip...
ja: Tarball/Zip形式で保存する

en: Cherry Pick
ja: チェリーピック

en: Revert
ja: リバート

en: Launch Directory Diff Tool
ja: ディレクトリ差分ツールを起動

en: Checkout Detached HEAD
ja: デタッチしたHEADをチェックアウト

en: Grab File...
ja: ファイルのGrab...

en: Commits authored by me
ja: 自分の変更をコミット

en: Search commit messages
ja: コミットメッセージを検索

en: Ignore merge commits
ja: マージコミットを無視

en: Date, Time
ja: 日時

en: Go Up
ja: 上に移動

en: Go Down
ja: 下に移動

en: Zoom to Fit
ja: 表示幅に合わせてズーム

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Log
ja: ログ

en: Files
ja: ファイル

en: Graph
ja: グラフ

en: Lock Layout
ja: レイアウトのロック

en: View
ja: ビュー

en: Select Parent
ja: 親を選択

en: Select Oldest Parent
ja: 最古の親を選択

en: Select Child
ja: 子を選択

en: Select Newest Child
ja: 最新の子を選択

en: Search in Diff
ja: 差分を検索

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Ignore changes in whitespace at EOL
ja: 変更の、改行などの行末空白文字を無視する

en: Ignore changes in amount of whitespace
ja: 変更の空白文字を無視する

en: Ignore all whitespace
ja: 全ての空白文字を無視する

en: Show whole surrounding functions of changes
ja: 変更を含む関数全体を表示

en: Show line numbers
ja: 行数の表示

en: Show filenames
ja: ファイル名の表示

en: Diff Options
ja: diffツールオプション

en: Toggle image diff
ja: イメージ差分を切り替えます

en: Side by side
ja: サイドバイサイド表示

en: Apply
ja: 適用

en: Revert Selected Lines
ja: 選択行のリバート

en: Unstage Selected Lines
ja: 選択行をステージ解除する

en: Unstage Diff Hunk
ja: 差分のステージ解除

en: Launch git-cola
ja: git-colaを起動

en: Stage Selected Lines
ja: 選択行のステージング

en: Revert Selected Lines...
ja: 選択行のリバート…

en: Stage Diff Hunk
ja: 差分のステージング

en: Revert Diff Hunk...
ja: 差分のリバート…

en: Revert Selected Lines?
ja: 選択行をリバートしますか？

en: Revert Diff Hunk?
ja: 差分をリバートしますか?

en: Revert Diff Hunk
ja: 差分のリバート

en: This operation drops uncommitted changes.
    These changes cannot be recovered.
ja: この操作は、コミットしていない変更を破棄します。
    これらの変更は回復できません。

en: Patches
ja: パッチ

en: Choose Patch...
ja: パッチの選択...

en: Unable to write patch to "%s". Check permissions?
ja: "%s" のパッチの作成ができませんでした。ファイル/フォルダの権限を確認してくださ。

en: Apply Patches
ja: パッチの適用

en: 
                <p>
                    Drag and drop or use the <strong>Add</strong> button to add
                    patches to the list
                </p>
ja: 
                <p>
                    ドラッグ&ドロップまたは<strong>追加</strong>ボタンを押して追加します。
                    リストにパッチを適用する
                </p>

en: Add patches (+)
ja: パッチを追加 (+)

en: Remove selected (Delete)
ja: 選択したものを削除 (Delete)

en: Select patch file(s)...
ja: パッチファイルを選択...

en: Edit Remotes
ja: リモートを編集

en: Remote git repositories - double-click to rename
ja: リモートgitリポジトリ - ダブルクリックして名前の変更

en: Add and remove remote repositories using the 
    Add(+) and Delete(-) buttons on the left-hand side.
    
    Remotes can be renamed by selecting one from the list
    and pressing "enter", or by double-clicking.
ja: リモートリポジトリの追加や削除するには
    左側のAdd(+) または Delete(-) ボタンを使用します。
    
    リモートリポジトリの名前を変更するには、リストから選択して
    "enter"を入力する、またはダブルクリックします。

en: Edit remotes by selecting them from the list
ja: リストから選択してリモートを編集する

en: Add new remote git repository
ja: 新しいgitのリモートリポジトリを追加します。

en: Delete remote
ja: リモートの削除

en: Gathering info for "%s"...
ja: "%s"の情報を収集...

en: Add Remote
ja: リモートの追加

en: Add remote
ja: リモートを追加

en: Name for the new remote
ja: 新しいリモートの名前

en: Browse...
ja: ブラウズ...

en: Select repository
ja: リポジトリを選択

en: Filename
ja: ファイル名

en: Show History
ja: 履歴の表示

en: 
    Keyboard Shortcuts
    ------------------
    J, Down     = Move Down
    K, Up       = Move Up
    Enter       = Edit Selected Files
    Spacebar    = Open File Using Default Application
    Ctrl + L    = Focus Text Entry Field
    ?           = Show Help
    
    The up and down arrows change focus between the text entry field
    and the results.
ja: 
    キーボードショートカット
    ------------------
    J, Down     = 下に移動
    K, Up       = 上に移動
    Enter       = 選択ファイルの編集
    Spacebar    = デフォルトのアプリケーションでファイルを開く
    Ctrl + L    = テキスト項目にフォーカスを移動する
    ?= ヘルプを表示する
    
    カーソルの上下でテキスト項目と結果の間でフォーカスを変更する。

en: Help - Find Files
ja: ヘルプ - ファイルの捜索

en: Find Files
ja: ファイルの検索

en: <path> ...
ja: <パス> ...

en: Add to exclusions
ja: exclusionsに追加

en: Ignore filename or pattern
ja: ファイル名またはパターンで無視を指定する

en: Ignore exact filename
ja: 厳密に指定したファイル名で無視を指定する

en: Ignore custom pattern
ja: カスタムパターンで無視を指定する

en: Add to .gitignore
ja: .gitignoreに追加

en: Add to local .git/info/exclude
ja: ローカルの .git/info/exclude に追加

en: command-line arguments
ja: コマンドライン引数

en: Choose the "git grep" regular expression mode
ja: "git grep" 正規表現モードを選択する

en: Basic Regexp
ja: 基本正規表現

en: Extended Regexp
ja: 拡張正規表現

en: Fixed String
ja: 固定文字列

en: Search using a POSIX basic regular expression
ja: POSIX基本正規表現検索

en: Search using a POSIX extended regular expression
ja: POSIX拡張正規表現検索

en: Search for a fixed string
ja: 固定文字列検索

en: grep result...
ja: grep 結果...

en: Shell arguments
ja: シェル引数

en: Parse arguments using a shell.
    Queries with spaces will require "double quotes".
ja: シェルで引数をパースします。
    空白文字のあるクエリは二重引用符で囲む必要があります。

en: Right-click links to open:
ja: リンクを右クリックして開く:

en: exit code %s
ja: 終了コード %s

en: Remote Messages
ja: リモートメッセージ

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Favorites
ja: よく使う

en: Recent
ja: 最近

en: Submodules
ja: サブモジュール

en: Commit
ja: コミット

en: Console
ja: コンソール

en: Minimize Window
ja: ウィンドウの最小化

en: Unstage All
ja: 全てのステージを解除

en: Diffstat
ja: 差分状態

en: Apply Patches...
ja: パッチの適用...

en: Abort Applying Patches...
ja: 複数のパッチの適用を中止…

en: Abort the current "git am" patch session
ja: 現在の "git am" セッションを中止

en: Continue Applying Patches
ja: パッチの適用を継続

en: Commit the current state and continue applying patches
ja: 現在の状態をコミットして、パッチの適用を継続

en: Skip Current Patch
ja: 現在のパスをスキップ

en: Skip applying the current patch and continue applying patches
ja: 現在のパッチの適用をスキップしてパッチの適用を継続

en: Export Patches...
ja: パッチのエクスポート...

en: Preferences
ja: 設定

en: Edit Remotes...
ja: リモートを編集...

en: Recently Modified Files...
ja: 最近の修正ファイル...

en: Cherry-Pick...
ja: チェリーピック...

en: Load Commit Message...
ja: コミットメッセージをロード

en: Prepare Commit Message
ja: コミットメッセージの準備

en: Quit
ja: 終了

en: Merge...
ja: マージ...

en: Update All Submodules...
ja: 全てのサブモジュールを更新...

en: Open...
ja: 開く…

en: Open in New Window...
ja: 新しいウィンドウで開く...

en: Clone...
ja: Clone…

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Visualize Current Branch...
ja: 現在ブランチを可視化

en: Visualize All Branches...
ja: 全てのブランチを可視化

en: Search...
ja: 検索...

en: Browse Current Branch...
ja: 現在ブランチのブラウズ...

en: Browse Other Branch...
ja: その他のブランチのブラウズ...

en: Get Commit Message Template
ja: コミットメッセージのテンプレートを取得

en: Expression...
ja: 表現...

en: Branches...
ja: ブランチ...

en: Create Tag...
ja: タグの作成...

en: Create...
ja: 作成…

en: Delete...
ja: 削除…

en: Delete Remote Branch...
ja: リモートブランチの削除...

en: Rename Branch...
ja: ブランチの名前変更...

en: Checkout...
ja: チェックアウト...

en: Review...
ja: レビュー...

en: File Browser...
ja: ファイルブラウザ...

en: Start Interactive Rebase...
ja: インタラクティブリベースを開始する...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Initialize Git Annex
ja: Git Annexを初期化する

en: Initialize Git LFS
ja: Git LFSを初期化する

en: Reset Layout
ja: レイアウトのリセット

en: Quick Open...
ja: カンタンに開く…

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: Open Recent
ja: 最近のものを開く

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: 全て選択

en: Branch
ja: ブランチ

en: git cola version %s
ja: git cola バージョン %s

en: error: unable to execute git
ja: エラー: gitを実行できません。

en: New Toolbar
ja: ツールバーの追加

en: This repository is currently being rebased.
    Resolve conflicts, commit changes, and run:
        Rebase > Continue
ja: このリポジトリは現在リベースされています。
    衝突を解決し、変更をコミットして実行します。:
        Rebase > Continue

en: This repository has unresolved conflicts after applying a patch.
    Resolve conflicts and commit changes.
ja: このリポジトリは、パッチ適用後で未解決の衝突があります。
    衝突を解決し、変更をコミットしてください。

en: This repository is in the middle of a cherry-pick.
    Resolve conflicts and commit changes.
ja: このリポジトリはチェリーピックの最中です。
    衝突を解決し、変更をコミットします。

en: This repository is in the middle of a merge.
    Resolve conflicts and commit changes.
ja: このリポジトリはマージの中間です。
    衝突を解決し、変更をコミットします。:

en: Amending
ja: 訂正中

en: Cherry-picking
ja: チェリーピック

en: Merging
ja: マージ

en: Rebasing
ja: rebase

en: Applying Patch
ja: パッチを適用

en: Revision to Merge
ja: マージするリビジョン

en: Squash the merged commits into a single commit
ja: 複数のマージコミットを一つのコミットにまとめる(スカッシュ)

en: Always create a merge commit when enabled, even when the merge is a fast-forward update
ja: 可能な場合には常にマージコミットを作成するする、たとえそのマージがファーストフォワードアップデートだった場合でもでも作成する。

en: No fast forward
ja: ファーストフォワードがありません

en: Commit the merge if there are no conflicts.  Uncheck to leave the merge uncommitted
ja: 衝突のない場合のみこのマージをコミットチェックなしで、コミットされていないマージを残す。

en: GPG-sign the merge commit
ja: マージコミットのGPG署名

en: Merge
ja: マージ

en: Merge "%(revision)s" into "%(branch)s"
ja: "%(revision)s" を "%(branch)s" にマージ

en: Merge into "%s"
ja: "%s"へのマージ

en: No Revision Specified
ja: 指定リビジョンがありません

en: You must specify a revision to view.
ja: 表示するリビジョンを指定してください。

en: You must specify a revision to merge.
ja: マージするリビジョンを指定してください。

en: 
    This option determines how the supplied commit message should be
    cleaned up before committing.
    
    The <mode> can be strip, whitespace, verbatim, scissors or default.
    
    strip
        Strip leading and trailing empty lines, trailing whitespace,
        commentary and collapse consecutive empty lines.
    
    whitespace
        Same as strip except #commentary is not removed.
    
    verbatim
        Do not change the message at all.
    
    scissors
        Same as whitespace except that everything from (and including) the line
        found below is truncated, if the message is to be edited.
        "#" can be customized with core.commentChar.
    
        # ------------------------ >8 ------------------------
ja: 
    このオプションは、コミット前に提供されたコミットメッセージをどのようにクリーンアップするかを
    決定します。
    
    この <mode> はstrip, whitespace, verbatim, scissors または defaultのいずれかです。
    
    strip
        先頭または末尾の空行、末尾の空白を削除する。
        #コメントを削除し、連続した空行をまとめる。
    
    whitespace
        strip と同じだが、 #コメントを削除しない。
    
    verbatim
        メッセージを変更しない。
    
    scissors
        whitespace と同じであるが、次のものが見付かった行はすべて切り詰められる。
        ただしメッセージが編集できる場合のみ。
        "#" は core.commentChar でカスタマイズ可能。
    
        # ------------------------ >8 ------------------------

en: Use gravatar.com to lookup icons for author emails
ja: 著者のメールで gravatar.com からアイコンを探す

en: Enable path autocompletion in tools
ja: ツールのパス自動補完を有効にする

en: Email
ja: メールアドレス

en: Commit Message Cleanup
ja: コミットメッセージのクリーンアップ

en: Merge Verbosity
ja: マージの冗長度

en: Number of Diff Context Lines
ja: diff の文脈行数

en: Summarize Merge Commits
ja: マージコミットの要約

en: Automatically Load Commit Message Template
ja: 自動的にコミットメッセージテンプレート読み込み

en: Show Full Paths in the Window Title
ja: ウィンドウタイトルにフルパスを表示

en: Show Diffstat After Merge
ja: マージ後に diffstat を表示

en: Display Untracked Files
ja: 未追跡ファイルの表示

en: Enable Gravatar Icons
ja: グラバターのアイコンを有効にする

en: Autocomplete Paths
ja: 自動補完パス

en: Detect conflict markers in unmerged files
ja: マージされていない衝突マーカーの検出

en: Insert tabs instead of spaces
ja: 空白スペースではなくタブを挿入する

en: Prevent "Stage" from staging all files when nothing is selected
ja: 何も選択されていないとき、全てのファイルをステージングしないようにする

en: Check whether a commit has been published when amending
ja: アメンド時にコミットを発行したかどうかを確認

en: Text Width
ja: テキスト幅

en: Tab Width
ja: タグ幅

en: Editor
ja: エディタ

en: History Browser
ja: 履歴ブラウザ

en: Blame Viewer
ja: 責任者ビューアー

en: Diff Tool
ja: 差分ツール

en: Merge Tool
ja: マージツール

en: Recent Repository Count
ja: 最近のリポジトリ数

en: Insert Spaces Instead of Tabs
ja: タブではなく空白スペースを挿入する

en: Check Published Commits when Amending
ja: アメンド時の発行したコミットを確認

en: Sort Bookmarks Alphabetically
ja: ブックマークをアルファベット順にソート

en: Safe Mode
ja: セーフモード

en: Detect Conflict Markers
ja: 衝突マーカーをデタッチ

en: Keep *.orig Merge Backups
ja: *.orig マージバックアップを保持

en: Save GUI Settings
ja: GUI設定を保存する

en: Resize File Browser columns
ja: ファイルブラウザカラムのサイズ変更

en: Ctrl + MouseWheel to Zoom
ja: Ctrl + MouseWheel で拡大縮小

en: Fixed-Width Font
ja: 固定幅フォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: GUI theme
ja: GUIテーマ

en: Icon theme
ja: アイコンテーマ

en: High DPI
ja: 高DPI

en: Bold on Dark Headers Instead of Italic
ja: イタリックフォントからボールドフォントとダークヘッダに

en: Show File Counts in Status Titles
ja: ステータスタイトリにファイル数を表示

en: Use a Block Cursor in Diff Editors
ja: 差分編集でブロックカーソルを使う

en: Restart the application after changing appearance settings.
ja: 外観の設定を変更後にこのアプリケーションを再起動します。

en: Current Repository
ja: 現在のリポジトリ

en: All Repositories
ja: 全てのリポジトリ

en: Settings
ja: 設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Recently Modified Files
ja: 最近の修正ファイル

en:  commits ago
ja:  前にコミット

en: Showing changes since
ja: 期日以降の変更の表示 :

en: Expand all
ja: 全て展開

en: Collapse all
ja: 全てCollapse

en: Prompt on creation
ja: 生成時のプロンプト

en: Prompt when pushing creates new remote branches
ja: 新規のリモートブランチを作成するプッシュ時のプロンプト

en: Show remote messages
ja: リモートメッセージの表示

en: Display remote messages in a separate dialog
ja: リモートのメッセージを別のダイアログで表示

en: Fast-forward only
ja: ファーストフードのみ

en: Refuse to merge unless the current HEAD is already up-to-date or the merge can be resolved as a fast-forward
ja: 現在のHEADが既に最新ではないまたはマージがファーストフォワードとして解決されない限りマージを拒否する。

en: No fast-forward
ja: ファーストフォワードがありません

en: Create a merge commit even when the merge resolves as a fast-forward
ja: マージコミットを作成するそれがファーストフォワードとしてマージされる可能性がある

en: Force
ja: 強制

en: Allow non-fast-forward updates.  Using "force" can cause the remote repository to lose commits; use it with care
ja: ファストフォワードではない更新を許可します。"force" はリモートリポジトリでコミットを失う可能性があります。使用には注意してください。

en: Include tags
ja: タグを含める

en: Remove remote-tracking branches that no longer exist on the remote
ja: リモートリポジトリ上に今は存在するしないブランチのリモートトラッキングを削除する

en: Rebase the current branch instead of merging
ja: マージの代わりに現在ブランチをrebase

en: Set upstream
ja: アップストリームを設定

en: Configure the remote branch as the the new upstream
ja: 新しいアップストリームとしてリモートブランチを設定する

en: No repository selected.
ja: リポジトリが選択されていません。

en: Branch "%(branch)s" does not exist in "%(remote)s".
    A new remote branch will be published.
ja: "%(branch)s" は "%(remote)s" に存在していません。
    新しいリモートブランチを作成し、公開します。

en: Create a new remote branch?
ja: リモートブランチを作成しますか？

en: Create Remote Branch
ja: リモートブランチを作成

en: Force Fetch?
ja: 強制フェッチしますか?

en: Non-fast-forward fetch overwrites local history!
ja: ファーストフォワードではないフェッチはローカルの履歴を上書きします！

en: Force fetching from %s?
ja: %sから強制フェッチしますか?

en: Force Fetch
ja: 強制フェッチ

en: Force Push?
ja: 強制プッシュしますか？

en: Non-fast-forward push overwrites published history!
    (Did you pull first?)
ja: ファーストフォワードではないフェッチは発行した履歴を上書きします！
    (pullを先に行いますか?)

en: Force push to %s?
ja: %sへ強制プッシュしますか?

en: Force Push
ja: 強制プッシュ

en: Have you rebased/pulled lately?
ja: 最近rebaseまたはpullを実行しましたか?

en: Fetch
ja: 取得(fetch)

en: Search by Expression
ja: 表現による検索

en: Search by Path
ja: パスによる検索

en: Search Commit Messages
ja: コミットメッセージを検索

en: Search Diffs
ja: 差分検索

en: Search Authors
ja: 著者を検索

en: Search Committers
ja: コミッターを検索

en: Search Date Range
ja: 検索日時の範囲

en: Choose Paths
ja: パスの選択

en: Revision Expression:
ja: リビジョン表現:

en: Search:
ja: 検索:

en: No commits exist in this branch.
ja: このブランチにコミットはありません。

en: Select output dir
ja: 出力ディレクトリを選択

en: Select output directory
ja: 出力ディレクトリを選択

en: Spelling Suggestions
ja: スペルの提案

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Select directory
ja: ディレクトリを選択

en: Yes
ja: はい

en: New...
ja: 新規…

en: Folder
ja: フォルダ

en: List
ja: リスト

en: %s could not be opened. Remove from bookmarks?
ja: %s を開けませんでした。ブックマークから削除しますか?

en: Stash
ja: スタッシュ

en: Rename the selected stash
ja: 選択したスタッシュの名前の変更

en: Apply the selected stash
ja: 選択したスタッシュを適用する

en: Save modified state to new stash
ja: 修正した状態を新しいスタッシュで保存する

en: Drop the selected stash
ja: 選択したスタッシュをドロップします。

en: Apply and drop the selected stash (git stash pop)
ja: 選択したスタッシュを適用する(git stash pop)

en: Keep Index
ja: インデックスを保持

en: Stash unstaged changes only, keeping staged changes
ja: ステージされていない変更のみをスタッシュ、ステージされた変更を維持

en: Stash Index
ja: インデックスのスタッシュ

en: Stash staged changes only
ja: ステージされた変更のみをスタッシュ

en: Enter a new name for the stash
ja: スタッシュのあ新しい名前を入力する

en: Rename Stash
ja: スタッシュの名前の変更

en: No change made
ja: 変更はありません

en: The stash has not been renamed
ja: このスタッシュは名前を変えていません。

en: Enter a name for the stash
ja: スタッシュの名前を入力する

en: Save Stash
ja: スタッシュを保存する

en: Drop Stash?
ja: ドロップをスタッシュしますか？

en: Recovering a dropped stash is not possible.
ja: ドロップしたスタッシュの回復をはできません。

en: Drop the "%s" stash?
ja: "%s" スタッシュをドロップしますか？

en: Drop Stash
ja: スタッシュのドロップ

en: Toggle the paths filter
ja: パスフィルタを切り替えます

en: Untracked
ja: 未追跡

en: Copy Path to Clipboard
ja: パスをクリップボードにコピー

en: Copy Relative Path to Clipboard
ja: 相対パスをクリップボードにコピー

en: Copy Basename to Clipboard
ja: ベースネームをクリップボードにコピー

en: Customize...
ja: カスタマイズ中...

en: Add to Git Annex
ja: Git Annexに追加

en: Add to Git LFS
ja: Git LFSに追加

en: Move files to trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動

en: Delete Files...
ja: ファイルを削除...

en: Copy...
ja: コピー中...

en: Copy Leading Path to Clipboard
ja: リーディングパスをクリップボードにコピー

en: Unstage Selected
ja: 選択をステージ解除

en: Stage Selected
ja: 選択分のステージング

en: Ignore...
ja: 無視...

en: 
            Format String Variables
            -----------------------
              %(path)s  =  relative file path
           %(abspath)s  =  absolute file path
           %(dirname)s  =  relative directory path
        %(absdirname)s  =  absolute directory path
          %(filename)s  =  file basename
          %(basename)s  =  file basename without extension
               %(ext)s  =  file extension
ja: 
            フォーマットストリング変数
            -----------------------
              %(path)s  =  ファイルへの相対パス
           %(abspath)s  =  ファイルへの絶対パス
           %(dirname)s  =  ディレクトリへの相対パス
        %(absdirname)s  =  ディレクトリへの絶対パス
          %(filename)s  =  ファイルのベース名
          %(basename)s  =  ファイルのベース名(拡張子なし)
               %(ext)s  =  ファイルの拡張子

en: Help - Custom Copy Actions
ja: ヘルプ - カスタムコピーアクション

en: Filter paths...
ja: パスのフィルタ...

en: Custom Copy Actions
ja: コピーアクションをカスタム

en: Action Name
ja: アクション名

en: Format String
ja: フォーマットストリング

en: The number of leading paths to strip
ja: パスの先頭を切り取る数

en: Submodule URL (can be relative, ex: ../repo.git)
ja: サブモジュールのURL(取得可能なもの、例: ../repo.git)

en: Submodule path within the current repository (optional)
ja: 現在のリポジトリ内のサブモジュールのパス (任意)

en: Branch name
ja: ブランチ名

en: Submodule branch to track (optional)
ja: 追跡するサブモジュールのブランチ(任意)

en: Create a shallow clone with history truncated to the specified number of revisions.  0 performs a full clone.
ja: 指定した数まで履歴を切り詰めた浅いクローンを作成します。0 は完全なクローンになります。

en: Reference URL
ja: 参照URL

en: Reference repository to use when cloning (optional)
ja: clone時に使用する参照リポジトリ(任意)

en: Reference Repository
ja: 参照リポジトリ

en: Whole Words
ja: 単語全体

en: Follow System Style
ja: システムのスタイルに従う

en: Configure Toolbar
ja: ツールバーの設定

en: Delete Toolbar
ja: ツールバーの削除

en: Add Separator
ja: セパレータの追加

en: Remove Element
ja: 要素の削除

en: Toolbar Style:
ja: ツールバーのスタイル
