git-cola VERSION - en to fr translation catalogue (969 entries)

en: Next File
fr: Fichier suivant

en: Previous File
fr: Fichier précédent

en: fatal: "%s" is not a directory.  Please specify a correct --repo <path>.
fr: erreur fatale : « %s » n'est pas un répertoire. Veuillez sélectionner un --repo <path> valide.

en: %(app_name)s is already running
fr: %(app_name)s est déjà en cours...

en: %(app_name)s is already running in %(dirname)s (--single-instance).
fr: %(app_name)s est déjà en cours d'exécution dans %(dirname)s (--single-instance).

en: Error Opening Repository
fr: Erreur lors de l'ouverture du dépôt

en: Could not open %s.
fr: Ne peut pas ouvrir %s.

en: Repository Not Found
fr: Dépôt non trouvé

en: %s is not a Git repository.
fr: %s n'est pas un dépôt Git.

en: Create a new repository at that location?
fr: Créer un nouveau dépôt à cet emplacement ?

en: Create
fr: Créer

en: Error Creating Repository
fr: Erreur lors de la création du dépôt

en: Abort Applying Patch...
fr: Annulation de l'application du correctif...

en: Aborting applying the current patch?
fr: Abandonner l'application du correctif en cours ?

en: Aborting a patch can cause uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
fr: L'abandon de l'application d'un correctif peut entraîner la perte de modifications non validées.
    Il est impossible de récupérer les modifications non validées.

en: Abort Applying Patch
fr: Abandonner l'application du correctif

en: Error
fr: Erreur

en: Abort Cherry-Pick...
fr: Abandonner le cherry-pick...

en: Aborting the current cherry-pick?
fr: Abandonner le cherry-pick en cours ?

en: Aborting a cherry-pick can cause uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
fr: L'abandon d'un cherry-pick peut entraîner la perte de modifications non validées.
    Il est impossible de récupérer les modifications non validées.

en: Abort Cherry-Pick
fr: Abandonner le cherry-pick

en: Abort Merge...
fr: Abandonner la fusion...

en: Aborting the current merge?
fr: Abandonner la fusion actuelle ?

en: Aborting the current merge will cause *ALL* uncommitted changes to be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
fr: Abandonner la fusion courante entraînera la perte de *TOUTES* les modifications non commitées.
    La récupération des modifications non commitées ne sera pas possible.

en: Abort Merge
fr: Abandonner la fusion

en: Amend
fr: Correction

en: Cannot Amend
fr: Impossible de corriger

en: You are in the middle of a merge.
    Cannot amend while merging.
fr: Vous êtes au milieu d'une fusion.
    Impossible de corriger durant cette fusion.

en: Patch failed to apply
fr: Échec de l'application du correctif

en: Patch(es) Applied
fr: Patch(s) appliqué(s)

en: %d patch(es) applied.
fr: %d patch(s) appliqué(s).

en: Failed to commit and continue applying patches
fr: Échec du commit et de la poursuite de l'application des correctifs

en: Failed to continue applying patches after skipping the current patch
fr: Échec de la poursuite de l'application des correctifs après avoir ignoré le correctif en cours

en: Checkout files from their branch (MERGE_HEAD)
fr: Récupérer les fichiers depuis leur branche (MERGE_HEAD)

en: Checkout files from their branch?
fr: Récupérer les fichiers depuis leur branche?

en: This operation will replace the selected unmerged files with content from the branch being merged using "git checkout --theirs".
    *ALL* uncommitted changes will be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
fr: Cette opération remplacera les fichiers non fusionnés sélectionnés par le contenu de la branche en cours de fusion à l'aide de "git checkout --theirs".
    *Toutes* les modifications non validées seront perdues.
    Il est impossible de récupérer les modifications non validées.

en: Checkout Files
fr: Récupérer les fichiers

en: Checkout files from our branch (HEAD)
fr:  Récupérer les fichiers depuis notre branche (HEAD)

en: Checkout files from our branch?
fr: Récupérer les fichiers depuis notre branche?

en: This operation will replace the selected unmerged files with content from your current branch using "git checkout --ours".
    *ALL* uncommitted changes will be lost.
    Recovering uncommitted changes is not possible.
fr: Cette opération remplacera les fichiers non fusionnés sélectionnés par le contenu de votre branche actuelle à l'aide de "git checkout --ours".
    *Toutes* les modifications non validées seront perdues.
    Il est impossible de récupérer les modifications non validées.

en: Blame...
fr: Visionner...

en: Error Launching Blame Viewer
fr: Erreur lors de l'ouverture du visionneur de fichier

en: Cannot exec "%s": please configure a blame viewer
fr: Impossible d'exécuter « %s » : veuillez configurer un visionneur de fichier

en: Cherry-pick failed
fr: Échec de la copie

en: Revert failed
fr: Échec de l'annulation

en: The branch will be reset using "git reset --mixed %s"
fr: La branche sera réinitialisée en utilisant « git reset --mixed %s »

en: Reset Branch and Stage (Mixed)
fr: Réinitialiser la branche et pré-commiter (Mixed)

en: Point the current branch head to a new commit?
fr: Pointer la tête de branche actuelle vers un nouveau commit ?

en: Reset Branch
fr: Réinitialiser la branche

en: The repository will be reset using "git reset --keep %s"
fr: Le dépôt va être réinitialisé avec « git reset --keep %s »

en: Restore Worktree and Reset All (Keep Unstaged Changes)
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir (Garder les modifications non pré-commitées)

en: Restore worktree, reset, and preserve unstaged edits?
fr: Réinitialiser l'arbre de travail, rétablir, et garder les modifications non pré-commitées ?

en: Reset and Restore
fr: Réinitialiser et rétablir

en: The repository will be reset using "git reset --merge %s"
fr: Le dépôt va être réinitialisé avec « git reset --merge %s »

en: Restore Worktree and Reset All (Merge)
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir (Fusionner)

en: Reset Worktree and Reset All?
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir ?

en: The branch will be reset using "git reset --soft %s"
fr: La branche sera réinitialisée en utilisant « git reset --soft %s »

en: Reset Branch (Soft)
fr: Réinitialiser la banche (Soft)

en: Reset branch?
fr: Réinitialiser la branche ?

en: The repository will be reset using "git reset --hard %s"
fr: Le dépôt va être réinitialisé avec « git reset --hard %s »

en: Restore Worktree and Reset All (Hard)
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir (Hard)

en: Restore Worktree and Reset All?
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir ?

en: The worktree will be restored using "git read-tree --reset -u %s"
fr: L'arbre de travail sera restauré avec "git read-tree --reset -u %s"

en: Restore Worktree
fr: Rétablir l'arbre de travail

en: Restore Worktree to %s?
fr: Rétablir l'arbre de travail à %s ?

en: Rewrite Published Commit?
fr: Réécrire les commits publiés ?

en: This commit has already been published.
    This operation will rewrite published history.
    You probably don't want to do this.
fr: Ce commit a déjà été publié.
    Cette opération réécrira l'historique publié.
    Vous ne voulez probablement pas effectuer cela.

en: Undo the published commit?
fr: Annuler le commit publié ?

en: Undo Last Commit
fr: Annuler le dernier commit

en: Undo last commit?
fr: Annuler le dernier commit ?

en: Error creating remote "%s"
fr: Erreur lors de la création de l'élément distant « %s »

en: Delete Remote
fr: Supprimer le dépôt distant

en: Delete remote?
fr: Supprimer la branche distante ?

en: Delete remote "%s"
fr: Supprimer la branche distante « %s »

en: Delete
fr: Supprimer

en: Error deleting remote "%s"
fr: Erreur lors de la suppression de la branche distante « %s »

en: Rename Remote
fr: Renommer l'élément distant

en: Rename remote "%(current)s" to "%(new)s"?
fr: Renommage de l'élément distant « %(current)s » en « %(new)s » ?

en: Error renaming "%(name)s" to "%(new_name)s"
fr: Erreur lors du renommage de « %(name)s » en « %(new_name)s »

en: Unable to set URL for "%(name)s" to "%(url)s"
fr: Impossible de mettre l'URL de « %(name)s » pour « %(url)s »

en: Sync failed
fr: Échec de la synchronisation

en: Sync complete
fr: Synchronisation terminée

en: Sync out failed
fr: Échec de la Synchronisation sortante

en: No current branch
fr: Aucune branche active

en: No tracking branch configured for %s
fr: Aucune branche suivie configurée pour %s

en: Invalid tracking branch: %s
fr: Branche suivie invalide %s

en: Sync out complete
fr: Synchronisation sortante terminée

en: Delete Bookmark?
fr: Supprimer le marque-page ?

en: %s will be removed from your bookmarks.
fr: %s sera supprimé de vos marque-pages.

en: Delete Bookmark
fr: Supprimer marque-page

en: Remove %s from the recent list?
fr: Supprimer %s de la liste des dépôts récents ?

en: %s will be removed from your recent repositories.
fr: %s sera supprimé de vos dépôts récents.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Deleting "%s" failed
fr: Suppression de « %s » a échoué

en: Delete Files?
fr: Supprimer les fichiers ?

en: The following files will be deleted:
fr: Les fichiers suivants seront effacés :

en: Delete %d file(s)?
fr: Supprimer %d fichier(s) ?

en: Delete Files
fr: Supprimer les fichiers

en: Delete Branch
fr: Supprimer la branche

en: Delete branch "%s"?
fr: Supprimer la branche « %s » ?

en: The branch will be no longer available.
fr: Cette branche ne sera plus disponible.

en: Error deleting branch "%s"
fr: Erreur lors de la suppression de la branche « %s »

en: Untracking: %s
fr: Non-suivi : %s

en: Rename "%s"
fr: Renommer « %s »

en: Remote Branch Deleted
fr: Branche distante supprimée

en: "%(branch)s" has been deleted from "%(remote)s".
fr: La branche « %(branch)s » a été supprimée de « %(remote)s ».

en: Error Deleting Remote Branch
fr: Erreur lors de la suppression de la branche distante

en: Launch Editor
fr: Lancer l'éditeur

en: Cannot exec "%s": please configure your editor
fr: Impossible d'exécuter « %s » : veuillez configurer votre éditeur

en: Error Editing File
fr: Erreur en modifiant le fichier

en: Launch Terminal
fr: Lancer le terminal

en: Error: Cannot find commit template
fr: Erreur : impossible de trouver un modèle de commit

en: %s: No such file or directory.
fr: %s : fichier ou répertoire inexistant.

en: Error: Unconfigured commit template
fr: Erreur : modèle de commit non configuré

en: A commit template has not been configured.
    Use "git config" to define "commit.template"
    so that it points to a commit template.
fr: Un modèle de commit n'a pas été configuré.
    Utilisez « git config » pour définir « commit.template »
    de sorte qu'il pointe vers un modèle de commit.

en: Error running prepare-commitmsg hook
fr: Erreur lors du lancement de « prepare-commitmsg hook »

en: A hook must be provided at "%s"
fr: Un crochet doit être spécifié à « %s »

en: Merge failed.  Conflict resolution is required.
fr: La fusion a échouée. Il est nécessaire de résoudre les conflits.

en: Open Using Default Application
fr: Ouvrir en utilisant l'application par défaut

en: Open Directory
fr: Ouvrir le dossier

en: Open Parent Directory
fr: Ouvrir le répertoire parent

en: Open Worktree
fr: Ouvrir l'arborescence de travail

en: Update stacked branches when rebasing?
fr: Mettre à jour les branches empilées lors du rebase ?

en: "git rebase --update-refs" automatically force-updates any
    branches that point to commits that are being rebased.
    
    Any branches that are checked out in a worktree are not updated.
    
    Using this feature is helpful for "stacked" branch workflows.
fr: "git rebase --update-refs" met automatiquement à jour, de force,
    toutes les branches qui pointent vers des commits en cours de rebase.
    
    Les branches ouvertes dans une arborescence de travail ne sont pas mises à jour.
    
    Cette fonctionnalité est utile pour les flux de travail avec des branches "empilées".

en: Update stacked branches
fr: Mettre à jour les branches empilées

en: Do not update stacked branches
fr: Ne pas mettre à jour les branches empilées

en: Unable to rebase
fr: Impossible de rétablir

en: You cannot rebase with uncommitted changes.
fr: Vous ne pouvez pas rétablir avec des modifications non commitées.

en: Select New Upstream
fr: Sélectionner une nouvelle source

en: Interactive Rebase
fr: Rétablissement interactif

en: Rebase onto %s
fr: Rétablir sur %s

en: Rebase
fr: Rétablir

en: Rebase stopped
fr: Rétablissement arrêté

en: Edit Rebase
fr: Éditer rétablissement

en: Save
fr: Enregistrer

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Revert Unstaged Edits...
fr: Rétablir les modifications non pré-commitées...

en: Revert Unstaged Changes?
fr: Rétablir les modifications non pré-commitées ?

en: This operation removes unstaged edits from selected files.
    These changes cannot be recovered.
fr: Cette opération supprime les modifications pré-commitées.
    Ces modifications ne pourront pas être récupérées.

en: Revert the unstaged changes?
fr: Rétablir les modifications non pré-commités ?

en: Revert Unstaged Changes
fr: Rétablir les modifications non pré-commitées

en: Revert Uncommitted Edits...
fr: Rétablir modifications non commitées...

en: Revert Uncommitted Changes?
fr: Rétablir les modifications non commitées ?

en: This operation removes uncommitted edits from selected files.
    These changes cannot be recovered.
fr: Cette opération supprime les modifications non commitées.
    Ces modifications ne pourront pas être récupérées.

en: Revert the uncommitted changes?
fr: Rétablir les modifications non commitées ?

en: Revert Uncommitted Changes
fr: Rétablir les modifications non commitées

en: Run "%s"?
fr: Exécuter « %s » ?

en: Please select a file
fr: Veuillez choisir un fichier

en: "%s" requires a selected file.
fr: « %s » nécessite de sélectionner un fichier.

en: Invalid Revision
fr: Révision invalide

en: The revision expression cannot be empty.
fr: L'expression de révision est vide.

en: Running command: %s
fr: Exécution de la commande : %s

en: Sign Off
fr: Signer

en: Stage conflicts?
fr: Conflits de commit ?

en: %s appears to contain merge conflicts.
    
    You should probably skip this file.
    Stage it anyways?
fr: %s semble contenir des conflits de fusion.
    
    Vous devriez ignorer ce fichier.
    Le commiter malgré tout ?

en: Stage conflicts
fr: Conflits de commit

en: Skip
fr: Ignorer

en: Stage
fr: Pré-commiter

en: Staging: %s
fr: Pré-commit : %s

en: Stage Modified
fr: Pré-commit modifiés

en: Stage Unmerged
fr: Pré-commit défusionné

en: Stage Untracked
fr: Pré-commit démarqué

en: Stage Modified and Untracked
fr: Pré-commiter les modifiés ou non suivis

en: Stage / Unstage All
fr: Pré-commiter/non pré-commiter tous

en: Stage / Unstage
fr: Pré-commiter/non pré-commiter

en: Missing Revision
fr: Révision manquante

en: Please specify a revision to tag.
fr: Veuillez spécifier une révision à marquer.

en: Missing Name
fr: Nom manquant

en: Please specify a name for the new tag.
fr: Veuillez spécifier un nom pour le nouveau marqueur.

en: Missing Tag Message
fr: Message du marqueur manquant

en: Tag-signing was requested but the tag message is empty.
fr: La signature du marqueur a été demandée mais le message du marqueur est vide.

en: An unsigned, lightweight tag will be created instead.
    Create an unsigned tag?
fr: Un marqueur non signé et léger sera créé à la place.
    Créer un tag non signé ?

en: Create Unsigned Tag
fr: Créer un marqueur non signé

en: Error: could not create tag "%s"
fr: Erreur : impossible de créer le tag « %s »

en: Tag Created
fr: Marqueur créé

en: Created a new tag named "%s"
fr: Créer un nouveau marqueur appelé « %s »

en: Unstage
fr: Retirer du pré-commit

en: Unstaging: %s
fr: Retirer du pré-commit : %s

en: Add Submodule...
fr: Ajouter un sous-module...

en: Add this submodule?
fr: Ajouter ce sous-module ?

en: The submodule will be added using
    "%s"
fr: Le sous-module va être ajouté avec
    « %s »

en: Add Submodule
fr: Ajouter un sous-module

en: Error updating submodule %s
fr: Erreur lors de la mise à jour du sous-module « %s »

en: Update Submodule...
fr: Mettre à jour le sous-module...

en: Update this submodule?
fr: Mettre à jour ce sous-module ?

en: The submodule will be updated using
    "%s"
fr: Le sous-module sera mis à jour avec
    "%s"

en: Update Submodule
fr: Mettre à jour le sous-module

en: Update submodules...
fr: Mettre à jour les sous-modules...

en: Update all submodules?
fr: Mettre à jour tous les sous-modules ?

en: All submodules will be updated using
    "%s"
fr: Tous les sous-modules seront mis à jour avec
    « %s »

en: Update Submodules
fr: Mettre à jour les sous-modules

en: Error updating submodules
fr: Erreur lors de la mise à jour des sous-modules

en: Error Launching History Browser
fr: Erreur lors de l'ouverture de l'historique

en: Cannot exec "%s": please configure a history browser
fr: Impossible d'exécuter « %s » : veuillez configurer un navigateur d'historique

en: Launch Diff Tool
fr: Lancer l'outil de différence

en: Compare
fr: Comparer

en: Compare All
fr: Tout comparer

en: Edit the following patch, which will then be applied to the worktree to revert the changes:
fr: Modifiez le patch suivant, qui sera ensuite appliqué à l'arborescence de travail pour annuler les changements :

en: Edit the following patch, which will then be applied to the staging area to unstage the changes:
fr: Modifiez le patch suivant, qui sera ensuite appliqué à la zone d'index pour retirer les changements de l'index :

en: Edit the following patch, which will then be applied to the staging area to stage the changes:
fr: Modifiez le patch suivant, qui sera ensuite appliqué à la zone d'index pour indexer les changements :

en: To avoid applying removal lines ('-'), change them to context lines (' ').
fr: Pour éviter d'appliquer les lignes de suppression ('-'), remplacez-les par des lignes de contexte (' ').

en: To avoid applying addition lines ('+'), delete them.
fr: Pour éviter d'appliquer les lignes d'ajout ('+'), supprimez-les.

en: To abort applying this patch, remove all lines.
fr: Pour annuler l'application de ce patch, supprimez toutes les lignes.

en: Lines starting with '%s' will be ignored.
fr: Les lignes commençant par '%s' seront ignorées.

en: It is not necessary to update the hunk header lines as they will be regenerated automatically.
fr: Il n'est pas nécessaire de mettre à jour les lignes d'en-tête des hunks, car elles seront régénérées automatiquement.

en: Editor returned %s exit code.  Not applying patch.
fr: L'éditeur a renvoyé le code de sortie %s. Patch non appliqué.

en: File system change monitoring: enabled.
fr: Surveillance des changements dans le système de fichiers : activé.

en: File system change monitoring: disabled because the limit on the total number of inotify watches was reached.  You may be able to increase the limit on the number of watches by running:
    
        echo fs.inotify.max_user_watches=100000 | sudo tee -a /etc/sysctl.conf && sudo sysctl -p
fr: Surveillance  du changement de système de fichiers : désactivé car la limite sur le nombre total d'aperçu inotify a été atteint. Vous devriez être capable d'augmenter la limite d'aperçu en exécutant :
    
        echo fs.inotify.max_user_watches=100000 | sudo tee -a /etc/sysctl.conf && sudo sysctl -p

en: File system change monitoring: disabled because "cola.inotify" is false.
fr: Surveillance du changement de système de fichiers : désactivé car « cola.inotify » vaut « false ».

en: File system change monitoring: disabled because pywin32 is not installed.
fr: Surveillance du changement de système de fichiers : désactivé car pywin32 n'est pas installé.

en: File system change monitoring: disabled because libc does not support the inotify system calls.
fr: Surveillance du système de fichiers : désactivé car libc ne supporte pas le système d'appels de inotify.

en: Nothing to do
fr: Il n'y a rien à faire

en: Hint: The "Actions > Abort Cherry-Pick" menu action can be used to cancel the current cherry-pick.
fr: Astuce : l'action de menu « Actions > Abandonner le cherry-pick » peut être utilisée pour annuler le cherry-pick en cours.

en: Delete Remote Branch
fr: Supprimer la branche distante

en: Browse Commits...
fr: Parcourir les commits...

en: Browse
fr: Parcourir

en: Checkout Branch
fr: Emprunter la branche

en: Checkout
fr: Emprunter

en: Cherry-Pick Commit
fr: Copier commit

en: New Repository...
fr: Nouveau dépôt...

en: Select Directory...
fr: Sélectionnez un répertoire...

en: Enter a name for the new bare repo
fr: Entrez un nom pour le nouveau dépôt vide

en: New Bare Repository...
fr: Nouveau dépôt vide...

en: "%s" already exists
fr: « %s » existe déjà

en: Export Patches
fr: Exporter les patchs

en: Diff Against Commit
fr: Diff par rapport au commit

en: Diff
fr: Différence

en: Open Git Repository
fr: Ouvrir un dépôt Git

en: Quick Open Repository
fr: Ouverture rapide d'un dépôt

en: Search repositories by name...
fr: Rechercher les dépôts par nom...

en: Load Commit Message
fr: Charger le message de commit

en: Select Branch to Review
fr: Sélectionner une branche à examiner

en: Review
fr: Examiner

en: Rename Existing Branch
fr: Renommer la branche existante

en: Select
fr: Sélectionner

en: Enter New Branch Name
fr: Entrez le nouveau nom de la branche

en: Rename
fr: Renommer

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset All (Keep Unstaged Changes)
fr: Tout réinitialiser (Garder les modifications non pré-commitées)

en: Load Layout
fr: Charger la disposition

en: Disable
fr: Désactiver

en: x 1
fr: 1x

en: x 1.25
fr: 1,25x

en: x 1.5
fr: 1.5x

en: x 2
fr: 2x

en: Default
fr: Défaut

en: Dark Theme
fr: Thème sombre

en: Light Theme
fr: Thème clair

en: "%(command)s" returned exit status %(status)d
fr: La commande « %(command)s » a retourné le statut de sortie %(status)d

en: Continue
fr: Continuer

en: Run %s?
fr: Exécuter %s ?

en: Run the "%s" command?
fr: Exécuter la commande « %s » ?

en: Run
fr: Exécuter

en: Close...
fr: Fermer...

en: Close
fr: Fermer

en: Edit
fr: Editer

en: Detach
fr: Détacher

en: Attach
fr: Attacher

en: Show Help
fr: Afficher l'aide

en: Help
fr: Aide

en: Accept changes and rebase
    Shortcut: Ctrl+Enter
fr: Accepter les modifications et rétablir
    Raccourcis : Ctrl+Entrée

en: Launch external diff tool
    Shortcut: Ctrl+D
fr: Lancer un outil de diff externe
    Raccourcis : Ctrl+D

en: Show help
    Shortcut: ?
fr: Afficher l'aide
    Raccourci : ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel rebase
    Shortcut: Ctrl+Q
fr: Annuler le rétablissement
    Raccourcis : Ctrl+Q

en: Enabled
fr: Activé

en: Command
fr: Commande

en: Commit@@noun
fr: Commit

en: Remarks
fr: Remarques

en: Summary
fr: Résumé

en: Copy Commit
fr: Copier Commit

en: Toggle Enabled
fr: Dés/activer actif

en: Pick
fr: Choisir

en: Reword
fr: Renommer

en: Fixup
fr: Réparer

en: Squash
fr: Écraser

en: Drop
fr: Supprimer

en: Shift Down
fr: Vers le bas

en: Shift Up
fr: Vers le haut

en: Toggle Remark
fr: Basculer la remarque

en: 
    Commands
    --------
    pick = use commit
    reword = use commit, but edit the commit message
    edit = use commit, but stop for amending
    squash = use commit, but meld into previous commit
    fixup = like "squash", but discard this commit's log message
    exec = run command (the rest of the line) using shell
    break = stop here (continue rebase later)
    drop = remove commit
    label = label current HEAD with a name
    reset = reset HEAD to a label
    merge = create a merge commit
    update-ref = update branches that point to commits
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
    
    If you disable a line here THAT COMMIT WILL BE LOST.
    
    However, if you disable everything, the rebase will be aborted.
    
    Keyboard Shortcuts
    ------------------
    ? = show help
    j = move down
    k = move up
    J = shift row down
    K = shift row up
    
    1, p = pick
    2, r = reword
    3, e = edit
    4, f = fixup
    5, s = squash
    6, d = drop
    spacebar = toggle enabled
    
    ctrl+enter = accept changes and rebase
    ctrl+q     = cancel and abort the rebase
    ctrl+d     = launch difftool
fr: 
    Commandes
    ---------
    pick = utiliser le commit
    reword = utiliser le commit, mais modifier le message de commit
    edit = utiliser le commit, mais s'arrêter pour le modifier
    squash = utiliser le commit, mais le fusionner avec le commit précédent
    fixup = comme "squash", mais abandonner le message de journal de ce commit
    exec = exécuter la commande (le reste de la ligne) via le shell
    break = s'arrêter ici (reprendre le rebase plus tard)
    drop = supprimer le commit
    label = associer un nom au HEAD actuel
    reset = réinitialiser HEAD sur une étiquette
    merge = créer un commit de fusion
    update-ref = mettre à jour les branches qui pointent vers des commits
    
    Ces lignes peuvent être réordonnées ; elles sont exécutées de haut en bas.
    
    Si vous désactivez une ligne ici, CE COMMIT SERA PERDU.
    
    En revanche, si vous désactivez tout, le rebase sera abandonné.
    
    Raccourcis clavier
    ------------------
    ? = afficher l'aide
    j = descendre
    k = monter
    J = déplacer la ligne vers le bas
    K = déplacer la ligne vers le haut
    
    1, p = pick
    2, r = reword
    3, e = edit
    4, f = fixup
    5, s = squash
    6, d = drop
    spacebar = activer/désactiver
    
    ctrl+enter = accepter les modifications et lancer le rebase
    ctrl+q     = annuler et abandonner le rebase
    ctrl+d     = lancer l'outil de diff

en: Help - git-cola-sequence-editor
fr: Aide - git-cola-sequence-editor

en: Flat light blue
fr: Simple bleu clair

en: Flat light red
fr: Simple rouge clair

en: Flat light grey
fr: Simple gris clair

en: Flat light green
fr: Simple vert clair

en: Flat dark blue
fr: Simple bleu foncé

en: Flat dark red
fr: Simple rouge foncé

en: Flat dark grey
fr: Simple gris foncé

en: Flat dark green
fr: Simple vert foncé

en: MacOS Aqua light
fr: MacOS Aqua clair

en: MacOS Aqua dark
fr: MacOS Aqua sombre

en: MacOS Vibrant light
fr: MacOS Vibrant clair

en: MacOS Vibrant dark
fr: MacOS Vibrant sombre

en: Name
fr: Nom

en: Status
fr: Statut

en: Author
fr: Auteur

en: Age
fr: Âge

en: %d minutes ago
fr: il y a %d minutes

en: %d hours ago
fr: il y a %d heures

en: %d days ago
fr: il y a %d jours

en: Unmerged
fr: Non fusionné

en: Partially Staged
fr: Partiellement pré-commité

en: Modified
fr: Modifié

en: Staged
fr: Pré-commité

en: Changed Upstream
fr: Source modifiée

en: STAGE: changes ready to commit
fr: INDEX : changements prêts à être validés

en: WORKTREE: unstaged changes
fr: ARBORESCENCE DE TRAVAIL : changements non indexés

en: http proxy configured by "git config http.proxy %(url)s"
fr: proxy HTTP configuré par "git config http.proxy %(url)s"

en: http proxy configured by the "http_proxy" environment variable
fr: proxy HTTP configuré par la variable d'environnement "http_proxy"

en: %(scheme)s proxy configured from %(desktop)s settings: %(url)s
fr: proxy %(scheme)s configuré à partir des paramètres de %(desktop)s : %(url)s

en: https proxy configured by the "https_proxy" environment variable
fr: proxy HTTPS configuré par la variable d'environnement "https_proxy"

en: Error Renaming Stash
fr: Erreur de renommage du stash

en: "git stash drop" did not return a ref to rename.
fr: "git stash drop" n'a pas renvoyé de référence.

en: Error creating stash
fr: Erreur lors de la création du stash

en: All changes
fr: Toutes les modifications

en: Stash all changes
fr: Mettre de côté toutes les modifications

en: Staged only
fr: Fichiers indexés uniquement

en: Stash staged changes only
fr: Ne remiser que les modifications pré-commitées

en: Unstaged only
fr: Fichiers non indexés uniquement

en: Stash unstaged changes only, keeping staged changes
fr: Ne remiser que les modifications non pré-commitées, et garder celles pré-commitées

en: About git-cola
fr: À propos de git-cola

en: About
fr: A propos

en: Authors
fr: Auteurs

en: Translators
fr: Traducteurs

en: 
            <br>
                Git Cola version %(cola_version)s
            <ul>
                <li> %(platform_version)s
                <li> Python (%(python_path)s) %(python_version)s
                <li> Git %(git_version)s
                <li> Qt %(qt_version)s
                <li> QtPy %(qtpy_version)s
                <li> %(pyqt_api_name)s %(pyqt_api_version)s
            </ul>
fr: 
            <br>
                Git Cola en version %(cola_version)s
            <ul>
                <li> %(platform_version)s
                <li> Python (%(python_path)s) %(python_version)s
                <li> Git %(git_version)s
                <li> Qt %(qt_version)s
                <li> QtPy %(qtpy_version)s
                <li> %(pyqt_api_name)s %(pyqt_api_version)s
            </ul>

en: Email contributor
fr: Email des contributeurs

en: Maintainer (since 2007) and developer
fr: Mainteneur (depuis 2007) et développeur

en: Developer
fr: Développeur

en: 
            <br>
            Please use %(bug_link)s to report issues.
            <br>
fr: 
            <br>
            Veuillez utiliser %(bug_link)s pour signaler des problèmes.
            <br>

en: Traditional Chinese (Taiwan) translation
fr: Traduction chinois traditionnel (Taïwan)

en: Czech translation
fr: Traduction tchèque

en: Spanish translation
fr: Traduction espagnole

en: Brazilian translation
fr: Traduction brésilienne

en: Simplified Chinese translation
fr: Traductions en chinois simplifié

en: Polish translation
fr: Traduction polonaise

en: Ukrainian translation
fr: Traduction ukrainienne

en: Hungarian translation
fr: Traduction hongroise

en: Japanese translation
fr: Traduction japonaise

en: Turkish translation
fr: Traduction turque

en: Translation
fr: Traduction

en: Indonesian translation
fr: Traduction indonésienne

en: German translation
fr: Traduction allemande

en: Russian translation
fr: Traduction russe

en: French translation
fr: Traduction française

en: 
            <br>
                Git Cola has been translated into different languages thanks
                to the help of the individuals listed below.
    
            <br>
            <p>
                Translation is approximate.  If you find a mistake,
                please let us know by opening an issue on Github:
            </p>
    
            <p>
                %(bug_link)s
            </p>
    
            <br>
            <p>
                We invite you to participate in translation by adding or updating
                a translation and opening a pull request.
            </p>
    
            <br>
fr: 
            <br>
                Git Cola a été traduit dans différentes langues grâce
                à l'aide des personnes listées en dessous.
    
            <br>
            <p>
                Le plus grand soin a été apporté à ces traductions. Mais si vous trouvez
                des erreurs, n'hésitez pas à ouvrir un ticket sur Github :
            </p>
    
            <p>
                %(bug_link)s
            </p>
    
            <br>
            <p>
                Nous vous invitons à participer aux traductions en en ajoutant
                ou en modifiant puis à faire une pull request.
            </p>
    
            <br>

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Stage changes using "git add"
fr: Indexer les changements avec "git add"

en: Unstage changes using "git reset"
fr: Retirer les changements de l'index avec "git reset"

en: Fetch...
fr: Récupérer...

en: Fetch from one or more remotes using "git fetch"
fr: Récupérer depuis un ou plusieurs dépôts distants avec "git fetch"

en: Push...
fr: Pousser...

en: Push to one or more remotes using "git push"
fr: Pousser vers un ou plusieurs dépôts distants avec "git push"

en: Pull...
fr: Tirer...

en: Integrate changes using "git pull"
fr: Intégrer les changements avec "git pull"

en: Sync
fr: synchronisation

en: Integrate changes from tracking branches using "git pull"
fr: Intégrer les modifications des branches de suivi à l'aide de "git pull"

en: Sync out
fr: Synchronisation sortante

en: Push changes to tracking branch using "git push"
fr: Envoyer les modifications vers la branche de suivi avec "git push"

en: Stash...
fr: Cacher...

en: Temporarily stash away uncommitted changes using "git stash"
fr: Mettre temporairement de côté les changements non validés avec "git stash"

en: Exit Diff
fr: Quitter le diff

en: Exit Diff mode
fr: Quitter le mode diff

en: Save Archive
fr: Enregistrer l'archive

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Advanced
fr: Avancé

en: File Saved
fr: Fichier enregistré

en: File saved to "%s"
fr: Fichier enregistré sous « %s »

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: The file "%s" exists and will be overwritten.
fr: Le fichier « %s » existe et sera écrasé.

en: Overwrite "%s"?
fr: Écraser « %s » ?

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Add
fr: Ajouter

en: Open
fr: Ouvrir

en: Search
fr: Rechercher

en: Favorite repositories
fr: Dépôts favoris

en: Recent repositories
fr: Dépôts récents

en: Accept
fr: Accepter

en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Set Default Repository
fr: Définirr le dépôt par défaut

en: Clear Default Repository
fr: Effacer le dépôt par défaut

en: Rename Repository
fr: Renommer le dépôt

en: Copy
fr: Copier

en: Prune Missing Entries
fr: Réviser les entrées manquantes

en: Remove stale entries for repositories that no longer exist
fr: Retirer les entrées obsolètes du dépôt qui n'existent plus

en: Path
fr: Chemin

en: Add Favorite
fr: Ajouter comme marque-page

en: Toggle the branches filter
fr: Dés/activer le filtre des branches

en: Set the sort order for branches and tags.
    Toggle between date-based and version-name-based sorting.
fr: Définir l'ordre des branches et des marqueurs.
    Changer l'ordre entre basé sur la date ou sur le nom de la version.

en: Remote
fr: Élément distant

en: Tags
fr: Marqueurs

en: Visualize
fr: Visualiser

en: Checkout as new branch
fr: Emprunter comme nouvelle branche

en: Merge into current branch
fr: Fusionner dans la branche actuelle

en: Pull
fr: Tirer

en: Push
fr: Pousser

en: Rename Branch
fr: Renommer branche

en: Set Upstream Branch
fr: Définir la branche à jour

en: Executing action %s
fr: Exécution de l'action %s

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Rename branch
fr: Renommer branche

en: Filter branches...
fr: Filtrer les branches...

en: Remote Branch
fr: Branche distante

en: Repository: %s
fr: Dépôt : %s

en: Branch: %s
fr: Branche : %s

en: %(project)s: %(branch)s - Browse
fr: %(project)s : %(branch)s - Naviguer

en: (Amending)
fr: (Correction)

en: View History...
fr: Afficher l'historique...

en: View history for selected paths
fr: Afficher l'historique pour les chemins sélectionnés

en: Stage/unstage selected paths for commit
fr: Non/Pré-commiter les chemins sélectionnés

en: Untrack Selected
fr: Ne plus suivre la sélection

en: Stop tracking paths
fr: Stopper le suivi des chemins

en: Rename selected paths
fr: Renommer les chemins sélectionnés

en: Launch git-difftool on the current path
fr: Lancer git-difftool sur le chemin actuel

en: Diff Against Predecessor...
fr: Différence par rapport au prédécesseur...

en: Launch git-difftool against previous versions
fr: Lancer git-difftool par rapport aux versions précédentes

en: Revert unstaged changes to selected paths
fr: Rétablir les changements non pré-commités dans les chemins sélectionnés

en: Revert uncommitted changes to selected paths
fr: Rétablir les changements non commités dans les chemins sélectionnés

en: Edit selected paths
fr: Éditer les chemins sélectionnés

en: Blame selected paths
fr: Visionner les chemins sélectionnés

en: Select Previous Version
fr: Sélectionner la version précédente

en: Error Saving File
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier

en: Saved "%(filename)s" from "%(ref)s" to "%(destination)s"
fr: Fichier(s)  « %(filename)s » enregistré(s) à partir de « %(ref)s » dans « %(destination)s »

en: Browsing %s
fr: Parcours de %s

en: Abort
fr: Abandonner

en: Abort Action
fr: Abandonner l'action

en: An action is still running.
    Terminating it could result in data loss.
fr: Une action est toujours en cours.
    L'interrompre pourrait entraîner une perte de données.

en: Abort the action?
fr: Abandonner l'action ?

en: Local Branch
fr: Branche locale

en: Tracking Branch
fr: Suivi de branche

en: Tag
fr: Marquer

en: Revision
fr: Révision

en: Error: could not clone "%s"
fr: Erreur : impossible de cloner « %s »

en: Clone Repository
fr: Cloner le dépôt

en: Cloning repository at %s
fr: Cloner le dépôt à %s

en: Path or URL to clone (Env. $VARS okay)
fr: Chemin ou URL à cloner (Env. $VARS ok)

en: Initialize submodules
fr: Initialiser les sous-modules

en: Reduce commit history to minimum
fr: Réduire l'historique des commits au minimum

en: Clone
fr: Cloner

en: Error Cloning
fr: Erreur lors du clonage

en: Could not parse Git URL: "%s"
fr: Impossible d'interpréter l'URL Git : « %s »

en: Select a parent directory for the new clone
fr: Sélectionner un répertoire parent pour le nouveau clonage

en: "%s" already exists, cola will create a new directory
fr: « %s » existe déjà, git-cola va créer un nouveau répertoire

en: Directory Exists
fr: Le répertoire existe

en: Sign off on this commit
fr: Signer ce commit

en: Commit@@verb
fr: Commiter

en: Commit staged changes
fr: Commiter les modifications pré-commitées

en: Clear...
fr: Effacer...

en: Commit staged changes
    Shortcut: Ctrl+Enter
fr: Commit des modifications
    Raccourci : Ctrl+Entrée

en: Amend Last Commit
fr: Corriger le dernier commit

en: Set Commit Date
fr: Définir la date du commit

en: Set Commit Author
fr: Définir l'auteur du commit

en: Bypass Commit Hooks
fr: Contourner le crochet de commit

en: Create Signed Commit
fr: Créer un commit signé

en: Check Spelling
fr: Vérifier l'orthographe

en: Auto-Wrap Lines
fr: Retour à la ligne automatique

en: Load Previous Commit Message
fr: Charger le message du précédent commit

en: Fixup Previous Commit
fr: Réparer le commit précédent

en: Cancel the commit author override.
fr: Annuler la modification forcée de l'auteur du commit.

en: A commit will be recorded with this author
fr: Un commit sera enregistré avec cet auteur

en: A commit will be recorded with this date and time
fr: Un commit sera enregistré avec cette date et cette heure

en: Cancel the commit date override.
fr: Annuler la modification forcée de la date du commit.

en: Clear commit message?
fr: Effacer le message de commit ?

en: The commit message will be cleared.
fr: Le message de commit sera effacé.

en: This cannot be undone.  Clear commit message?
fr: Cela ne peut pas être annulé. Effacer le message du commit ?

en: Clear commit message
fr: Effacer le message de commit

en: Please supply a commit message.
    
    A good commit message has the following format:
    
    - First line: Describe in one sentence what you did.
    - Second line: Blank
    - Remaining lines: Describe why this change is good.
fr: Merci de fournir un message de commit.
    
    Un bon message de commit a le format suivant :
    
    - Première ligne : Décrire en une phrase ce que vous avez fait.
    - Deuxième ligne : Vide.
    - Lignes suivantes : Expliquer l'intérêt de vos modifications.

en: Missing Commit Message
fr: Message de commit manquant

en: No changes to commit.
    
    You must stage at least 1 file before you can commit.
fr: Pas de modification à commiter.
    
    Vous devez pré-commiter au moins 1 fichier avant de pouvoir commiter.

en: Would you like to stage and commit all modified files?
fr: Voulez-vous pré-commiter puis commiter tous les fichiers modifiés ?

en: Stage and commit?
fr: Pré-commiter et commiter ?

en: Stage and Commit
fr: Pré-commiter et commiter

en: Nothing to commit
fr: Rien à commiter

en: Amend the published commit?
fr: Corriger le commit publié ?

en: Amend Commit
fr: Corriger le commit

en: Commit failed
fr: Le commit a échoué

en: More...
fr: Plus...

en: Select Commit
fr: Sélectionner commit

en: Setting commit date to %s
fr: Définition de la date du commit à %s

en: Setting commit author to %s
fr: Définition de l'auteur du commit à %s

en: Decrement
fr: Diminuer

en: Increment
fr: Augmenter

en: Reset time to latest commit
fr: Réinitialiser l'heure sur le dernier commit

en: Reset time to current time
fr: Réinitialiser l'heure sur l'heure actuelle

en: Set Date and Time
fr: Définir la date et l'heure

en: Override the commit author when authoring commits
fr: Remplacer l'auteur du commit lors de la création des commits

en: Set author to match the latest commit
fr: Définir l'auteur pour correspondre au dernier commit

en: Reset author to the current author
fr: Réinitialiser l'auteur sur l'auteur actuel

en: Reset to default author
fr: Réinitialiser l'auteur par défaut

en: Set Author
fr: Définir l'auteur

en: Commit summary
fr: Résumé du commit

en: Extended description...
fr: Détailler la description...

en: *** Branch Point ***
fr: *** Point de branchement ***

en: *** Sandbox ***
fr: *** Bac à sable ***

en: Branch Diff Viewer
fr: Visionneur de différence de branches

en: File Differences
fr: Différences des fichiers

en: Create Branch
fr: Créer branche

en: Branch Name
fr: Nom de branche

en: Starting Revision
fr: Début de révision

en: Local branch
fr: Branche locale

en: Tracking branch
fr: Suivi de branche

en: Update Existing Branch:
fr: Mettre à jour branche existante :

en: No
fr: Non

en: Fast Forward Only
fr: Avance rapide seulement

en: Fetch Tracking Branch
fr: Récupérer la branche suivie

en: Checkout After Creation
fr: Emprunt après création

en: Missing Data
fr: Données manquantes

en: Please provide both a branch name and revision expression.
fr: Veuillez donner un nom de branche et une expression de révision.

en: Branch "%s" already exists.
fr: La branche « %s » existe déjà.

en: Branch Exists
fr: La branche existe

en: Resetting "%(branch)s" to "%(revision)s" will lose commits.
fr: Réinitialiser « %(branch)s » à « %(revision)s » perdra les commits.

en: %d skipped
fr: %d passé(s)

en: Recovering lost commits may not be easy.
fr: Récupérer les commits perdus n'est pas toujours évident.

en: Reset "%(branch)s" to "%(revision)s"?
fr: Réinitialiser « %(branch)s » vers « %(revision)s » ?

en: Reset Branch?
fr: Réinitialiser la branche ?

en: Error Creating Branch
fr: Erreur lors de la création de la branche

en: "%(command)s" returned exit status "%(status)d"
fr: La commande « %(command)s » a retourné le statut de sortie  %(status)d »

en: Create Tag
fr: Créer marque

en: Specifies the tag name
fr: Spécifie le nom du marqueur

en: Sign Tag
fr: Signer le marqueur

en: Whether to sign the tag (git tag -s)
fr: Si vous voulez signer le marqueur (git tag -s)

en: Tag message...
fr: Message du marqueur...

en: Specifies the tag message
fr: Définie le message du marqueur

en: Specifies the commit to tag
fr: Spécifie le commit au marqueur

en: Diff this -> selected
fr: Différence ceci -> sélection

en: Diff selected -> this
fr: Différence sélection -> ceci

en: Create Patch
fr: Créer patch

en: Save As Tarball/Zip...
fr: Enregistrer comme Tarball/Zip...

en: Cherry Pick
fr: Copier

en: Revert
fr: Rétablir

en: Launch Directory Diff Tool
fr: Lancer l'outil de différence de répertoire

en: Checkout Detached HEAD
fr: Emprunter le HEAD détaché

en: Rebase to this commit
fr: Rebase sur ce commit

en: Restore Worktree and Reset All (Keep Unstaged Edits)
fr: Réinitialiser l'arbre de travail et tout rétablir (Garder les modifications non pré-commitées)

en: Grab File...
fr: Maintenir le fichier...

en: Grab File from Parent Commit...
fr: Récupérer le fichier depuis le commit parent...

en: Trace Evolution of Line Range...
fr: Tracer l'évolution d'une plage de lignes...

en: Copy Commit (Short)
fr: Copier le commit (court)

en: Commits authored by me
fr: Commits dont je suis l'auteur

en: Pickaxe search for changes containing text
fr: Recherche pickaxe des changements contenant du texte

en: Search commit messages
fr: Rechercher dans les messages de commit

en: Ignore merge commits
fr: Ignorer les commits de fusion

en: Filter commits by line range
fr: Filtrer les commits par plage de lignes

en: Date, Time
fr: Date, heure

en: Go Up
fr: Monter

en: Go Down
fr: Descendre

en: Zoom to Fit
fr: Ajuster à la largeur

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Log
fr: Journal

en: Files
fr: Fichiers

en: Graph
fr: Graphe

en: Display Worktree Status
fr: État de l'arbre de travail

en: Lock Layout
fr: Verrouiller la disposition

en: View
fr: Affichage

en: %(project)s: %(ref)s - DAG
fr: %(project)s : %(ref)s - DAG

en: Trace Evolution of Line Range
fr: Suivi de l'évolution d'une plage de lignes

en: Select Line Range
fr: Sélectionner une plage de lignes

en: Select Parent
fr: Sélectionner le parent

en: Select Oldest Parent
fr: Sélectionner le parent le plus ancien

en: Select Child
fr: Sélectionner un enfant

en: Select Newest Child
fr: Sélectionner l'enfant le plus récent

en: Copy Diff
fr: Copier le diff

en: Search in Diff
fr: Rechercher dans le diff

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Ignore changes in whitespace at EOL
fr: Ignorer les changements d'espaces à la fin des lignes

en: Ignore changes in amount of whitespace
fr: Ignorer les changements de quantités d'espaces

en: Ignore all whitespace
fr: Ignorer tous les espaces blancs

en: Show whole surrounding functions of changes
fr: Afficher toutes les fonctions environnantes pour les changements

en: Show line numbers
fr: Afficher le numéro des lignes

en: Show filenames
fr: Afficher les noms de fichiers

en: Enable word wrapping
fr: Activer le retour automatique à la ligne

en: Maximum diff size in megabytes (MB)
fr: Taille maximale du diff en mégaoctets (MB)

en: The maximum diff size in megabytes (MB)
fr: La taille maximale du diff en mégaoctets (MB)

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Diff Options
fr: Options des différences

en: Toggle image diff
fr: Dés/activer le différence des images

en: Side by side
fr: Côte-à-côte

en: XOR
fr: Ou-exclusif

en: Pixel XOR
fr: Ou-exclusif des pixels

en: 25%
fr: 25 %

en: 50%
fr: 50 %

en: 100%
fr: 100 %

en: 200%
fr: 200 %

en: 400%
fr: 400 %

en: 800%
fr: 800 %

en: Apply
fr: Appliquer

en: Revert Selected Lines
fr: Inverser les lignes sélectionnées

en: Edit and Apply
fr: Éditer et appliquer

en: Edit and Revert
fr: Éditer et annuler

en: Unstage Selected Lines
fr: Retirer les lignes sélectionnées du pré-commit

en: Unstage Diff Hunk
fr: Retirer ce diff du pré-commit

en: Launch git-cola
fr: Lancer git-cola

en: Stage Selected Lines
fr: Pré-commiter lignes sélectionnées

en: Edit Selected Lines to Stage...
fr: Éditer et ajouter les lignes sélectionnées à l'index...

en: Revert Selected Lines...
fr: Inverser les lignes sélectionnées...

en: Edit Selected Lines to Revert...
fr: Éditer les lignes sélectionnées pour annuler...

en: Stage Diff Hunk
fr: Pré-commiter cette section

en: Edit Diff Hunk to Stage...
fr: Éditer le diff pour indexer...

en: Revert Diff Hunk...
fr: Rétablir la section de différences...

en: Edit Diff Hunk to Revert...
fr: Éditer le bloc du diff pour annuler...

en: Edit Selected Lines to Unstage...
fr: Éditer les lignes sélectionnées pour désindexer...

en: Edit Diff Hunk to Unstage...
fr: Éditer le bloc du diff pour désindexer...

en: Revert Selected Lines?
fr: Inverser les lignes sélectionnées ?

en: Revert Diff Hunk?
fr: Rétablir la section de différences ?

en: Revert Diff Hunk
fr: Rétablir la section de différences

en: This operation drops uncommitted changes.
    These changes cannot be recovered.
fr: Cette opération supprime les modifications non commitées.
    Ces modifications ne pourront pas être récupérées.

en: Patches
fr: Patchs

en: Export Patch
fr: Exporter le patch

en: Append Patch
fr: Ajouter un patch

en: Choose Patch...
fr: Choisir un patch...

en: Append Patch...
fr: Ajouter un patch...

en: Error writing patch
fr: Erreur lors de l'écriture du patch

en: Unable to write patch to "%s". Check permissions?
fr: Impossible d'écrire le patch dans "%s". Vérifier les permissions ?

en: Click to Copy
fr: Cliquer pour copier

en: Copy Name
fr: Copier le nom

en: Copy Email
fr: Copier l'e-mail

en: Send Email
fr: Envoyer l'e-mail

en: Apply Patches
fr: Appliquer les patchs

en: 
                <p>
                    Drag and drop or use the <strong>Add</strong> button to add
                    patches to the list
                </p>
fr: 
                <p>
                    Effectuez un glisser-déposer ou appuyez sur le bouton <strong>Ajouter</strong> pour ajouter
                    les patchs à la liste
                </p>

en: Add patches (+)
fr: Ajouter les patchs (+)

en: Remove selected (Delete)
fr: Supprimer la sélection

en: Select patch file(s)...
fr: Sélectionnez le(s) fichier(s) de patch...

en: Edit Remotes
fr: Éditer les éléments distants

en: Remote git repositories - double-click to rename
fr: Dépôts Git distants - double-cliquez pour renommer

en: Add and remove remote repositories using the 
    Add(+) and Delete(-) buttons on the left-hand side.
    
    Remotes can be renamed by selecting one from the list
    and pressing "enter", or by double-clicking.
fr: Ajouter et supprimer des dépôts distants en utilisant les
    boutons ajouter (+) et supprimer (-) sur le côté gauche.
    
    Les éléments distants peuvent être renommés en les sélectionnant dans la liste
    et en appuyant sur « Entrée », ou en double-cliquant.

en: Edit remotes by selecting them from the list
fr: Modifier les éléments distants en les sélectionnant depuis la liste

en: Add new remote git repository
fr: Ajouter un nouveau dépôt Git distant

en: Delete remote
fr: Supprimer élément distant

en: Gathering info for "%s"...
fr: Récupération des informations de %s...

en: Add Remote
fr: Ajouter un élément distant

en: Add remote
fr: Ajouter un élément distant

en: Name for the new remote
fr: Nom pour le nouvel élément distant

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Select repository
fr: Sélectionner le dépôt

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Show History
fr: Afficher l'historique

en: Toggle remark of touching commits
fr: Basculer la remarque des commits concernés

en: 
    Keyboard Shortcuts
    ------------------
    J, Down     = Move Down
    K, Up       = Move Up
    Enter       = Edit Selected Files
    Spacebar    = Open File Using Default Application
    Ctrl + L    = Focus Text Entry Field
    ?           = Show Help
    
    The up and down arrows change focus between the text entry field
    and the results.
fr: 
    Raccourcis clavier
    ------------------
    J, Bas            = Descendre
    K, Haut           = Monter
    Entrée            = Modifier les fichiers sélectionnés
    Barre d'espace    = Ouvre le fichier avec l'application par défaut
    Ctrl + L          = Mettre le curseur dans le champ d'entrée
    ?                 = Afficher l'aide
    
    Les flèches du haut et du bas font naviguer le curseur entre les champs d'entrée et les résultats.

en: Help - Find Files
fr: Aide - Trouver des fichiers

en: Find Files
fr: Trouver des fichiers

en: <path> ...
fr: <path>...

en: Add to exclusions
fr: Marquer à exclure

en: Ignore filename or pattern
fr: Ignorer un nom de fichier ou un motif

en: Ignore exact filename
fr: Ignorer les noms de fichier exacts

en: Ignore custom pattern
fr: Ignorer les motifs personnalisés

en: Add to .gitignore
fr: Ajouter à .gitignore

en: Add to local .git/info/exclude
fr: Ajouter au fichier local .git/info/exclude

en: command-line arguments
fr: arguments en ligne de commande

en: Choose the "git grep" regular expression mode
fr: Choisissez le mode d'expression régulière pour « git grep »

en: Basic Regexp
fr: Regexp basique

en: Extended Regexp
fr: Regexp approfondi

en: Fixed String
fr: Chaîne fixe

en: Search using a POSIX basic regular expression
fr: Rechercher en utilisant une expression régulière basique POSIX

en: Search using a POSIX extended regular expression
fr: Rechercher en utilisant une expression régulière approfondie POSIX

en: Search for a fixed string
fr: Rechercher pour une chaîne donnée

en: grep result...
fr: Résultat de grep...

en: Shell arguments
fr: Arguments Shell

en: Parse arguments using a shell.
    Queries with spaces will require "double quotes".
fr: Interpréter les arguments en utilisant un shell.
    Les requêtes comportant des espaces nécessiteront "des guillemets doubles".

en: Clear
fr: Effacer

en: Right-click links to open:
fr: Clic droit pour ouvrir les liens:

en: exit code %s
fr: code de sortie %s

en: Remote Messages
fr: Messages distants

en: Browser
fr: Parcourir

en: Favorites
fr: Favoris

en: Recent
fr: Récent

en: Submodules
fr: Sous-modules

en: Console
fr: Terminal

en: Minimize Window
fr: Réduire la fenêtre

en: Unstage All
fr: Tout retirer du pré-commit

en: Apply Patches...
fr: Appliquer les patchs...

en: Abort Applying Patches...
fr: Annuler l'application des correctifs

en: Abort the current "git am" patch session
fr: Interrompre la session "git am" en cours

en: Continue Applying Patches
fr: Continuer à appliquer les correctifs

en: Commit the current state and continue applying patches
fr: Valider l'état actuel et poursuivre l'application des correctifs

en: Skip Current Patch
fr: Sauter le patch actuel

en: Skip applying the current patch and continue applying patches
fr: Ignorer le patch actuel et continuer

en: Export Patches...
fr: Exporter les patchs...

en: Preferences
fr: Préférences

en: Edit Remotes...
fr: Éditer les éléments distants...

en: Recently Modified Files...
fr: Fichiers récemment modifiés...

en: Cherry-Pick...
fr: Copier...

en: Load Commit Message...
fr: Charger le message de commit...

en: Prepare Commit Message
fr: Préparer le message de commit

en: Quit
fr: Quitter

en: Merge...
fr: Fusionner...

en: Update All Submodules...
fr: Mettre à jour tous les sous-modules...

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Open in New Window...
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre...

en: Clone...
fr: Cloner...

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Visualize Current Branch...
fr: Visualiser la branche courante...

en: Visualize All Branches...
fr: Visualiser toutes les branches...

en: Search...
fr: Rechercher...

en: Browse Current Branch...
fr: Parcourir la branche courante...

en: Browse Other Branch...
fr: Parcourir les autres branches...

en: Get Commit Message Template
fr: Obtenir un modèle de message de commit

en: Against Commit... (Diff Mode)
fr: Par rapport au commit... (mode diff)

en: Exit Diff Mode
fr: Quitter le mode diff

en: Create Tag...
fr: Créer une marque...

en: Create...
fr: Créer...

en: Delete...
fr: Supprimer...

en: Delete Remote Branch...
fr: Supprimer la branche distante...

en: Rename Branch...
fr: Renommer branche...

en: Checkout...
fr: Emprunter...

en: Review...
fr: Examiner...

en: File Browser...
fr: Navigateur de fichier...

en: Start Interactive Rebase...
fr: Commencer le rétablissement interactif...

en: Edit...
fr: Editer...

en: Initialize Git Annex
fr: Initialiser Git Annex

en: Initialize Git LFS
fr: Initialiser Git LFS

en: Reset Layout
fr: Réinitialiser la mise en page

en: Save Layout
fr: Enregistrer la disposition

en: Quick Open...
fr: Ouverture rapide...

en: &File
fr: &Fichier

en: Open Recent
fr: Ouvrir récent

en: &Edit
fr: &Éditer

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Branch
fr: Branche

en: git cola version %s
fr: Version de git cola %s

en: error: unable to execute git
fr: erreur : impossible d'exécuter git

en: New Toolbar
fr: Nouvelle barre d'outils

en: Layouts
fr: Dispositions

en: This repository is currently being rebased.
    Resolve conflicts, commit changes, and run:
        Rebase > Continue
fr: Ce dépôt est en cours de rétablissement.
    Résolvez les conflits, commitez les changements et exécutez :
        Rétablir > Continuer

en: This repository has unresolved conflicts after applying a patch.
    Resolve conflicts and commit changes.
fr: Ce dépôt présente des conflits non résolus après l'application d'un patch.
    Résolvez les conflits et validez les changements.

en: This repository is in the middle of a cherry-pick.
    Resolve conflicts and commit changes.
fr: Ce dépôt est en cours de cherry-pick.
    Résolvez les conflits et validez les changements.

en: This repository is in the middle of a merge.
    Resolve conflicts and commit changes.
fr: Ce dépôt est en cours de fusion.
    Résolvez les conflits et commitez les changements.

en: Amending
fr: Correction

en: Diff Mode
fr: Mode diff

en: Cherry-picking
fr: Cherry-pick en cours...

en: Merging
fr: Fusion

en: Rebasing
fr: Rétablir

en: Applying Patch
fr: Application du correctif

en: Revision to Merge
fr: Révision à fusionner

en: Squash the merged commits into a single commit
fr: Écraser les commits fusionnés en un seul commit

en: Always create a merge commit when enabled, even when the merge is a fast-forward update
fr: Toujours créer un commit fusionné quand cela est possible, même si la fusion est une mise à jour rapide

en: No fast forward
fr: Pas d'avance rapide

en: Commit the merge if there are no conflicts.  Uncheck to leave the merge uncommitted
fr: Commiter la fusion s'il n'y a pas de conflits. Décocher pour laisser la fusion non commitée

en: GPG-sign the merge commit
fr: GPG-signer le commit fusionné

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge "%(revision)s" into "%(branch)s"
fr: Fusionner « %(revision)s » vers « %(branch)s »

en: Merge into "%s"
fr: Fusionner dans « %s »

en: No Revision Specified
fr: Pas de révision sélectionnée

en: You must specify a revision to view.
fr: Vous devez spécifier une révision à afficher.

en: You must specify a revision to merge.
fr: Vous devez spécifier une révision à fusionner.

en: Default directory when exporting patches.
    Relative paths are relative to the current repository.
    Absolute path are used as-is.
fr: Répertoire par défaut lors de l'export des patchs.
    Les chemins relatifs sont relatifs au dépôt courant.
    Les chemins absolus sont utilisés tels quels.

en: 
    This option determines how the supplied commit message should be
    cleaned up before committing.
    
    The <mode> can be strip, whitespace, verbatim, scissors or default.
    
    strip
        Strip leading and trailing empty lines, trailing whitespace,
        commentary and collapse consecutive empty lines.
    
    whitespace
        Same as strip except #commentary is not removed.
    
    verbatim
        Do not change the message at all.
    
    scissors
        Same as whitespace except that everything from (and including) the line
        found below is truncated, if the message is to be edited.
        "#" can be customized with core.commentChar.
    
        # ------------------------ >8 ------------------------
fr: 
    Cette option détermine comment le message de commit fourni doit être
    nettoyé avant validation.
    
    Le <mode> peut être strip, whitespace, verbatim, scissors ou default.
    
    strip
        Supprime les lignes vides initiales et finales, les espaces en fin de ligne,
        les commentaires et compacte les lignes vides consécutives.
    
    whitespace
        Identique à strip sauf que les #commentaires ne sont pas supprimés.
    
    verbatim
        Ne modifie pas le message du tout.
    
    scissors
        Identique à whitespace sauf que tout ce qui suit (et comprend) la ligne
        indiquée ci-dessous est tronqué, si le message doit être modifié.
        "#" peut être personnalisé avec core.commentChar.
    
        # ------------------------ >8 ------------------------

en: Enable file system change monitoring using inotify on Linux and win32event on Windows
fr: Activer la surveillance des changements du système de fichiers avec inotify sur Linux et win32event sur Windows

en: Milliseconds to wait between filesystem change events.
    Hint: 5000 ms is 5 seconds. 60000 ms is one minute. 360000 ms is 1 hour.
fr: Millisecondes à attendre entre les événements de changement du système de fichiers.
    Astuce : 5000 ms correspondent à 5 secondes. 60000 ms à une minute. 360000 ms à 1 heure.

en: The date-time format used when displaying dates in Git DAG.
    This value is passed to git log --date=<format>
fr: Format date-heure utilisé lors de l'affichage des dates dans le DAG Git.
    Cette valeur est transmise à git log --date=<format>

en: Use gravatar.com to lookup icons for author emails
fr: Utiliser gravatar.com pour rechercher les icônes des adresses e-mail des auteurs

en: Display desktop notifications using popup dialogs
fr: Afficher les notifications du bureau à l'aide de boîtes de dialogue contextuelles

en: Enable path autocompletion in tools
fr: Activer l’auto-complétion des chemins dans les outils

en: Enable detection and configuration of HTTP proxy settings
fr: Activer la détection et la configuration des paramètres de proxy HTTP

en: Patches Directory
fr: Répertoire des patchs

en: Number of Diff Context Lines
fr: Nombre de lignes de contexte dans les diffs

en: Log Date Format
fr: Format de date des journaux

en: Automatically Load Commit Message Template
fr: Charger automatiquement le modèle de message de commit

en: Commit Message Cleanup
fr: Nettoyage du message de commit

en: Update stacked branches/refs when rebasing
fr: Mettre à jour les branches/refs empilées lors du rebase

en: Show Diffstat After Merge
fr: Montrer le Diffstat après la fusion

en: Summarize Merge Commits
fr: Résumer les commits de fusion

en: Merge Verbosity
fr: Fusion détaillée

en: Display Untracked Files
fr: Afficher les fichiers non suivis

en: Enable Filesystem Monitoring
fr: Activer la surveillance du système de fichiers

en: Filesystem Monitoring Event Delay
fr: Délai des événements de surveillance du système de fichiers

en: Enable Gravatar Icons
fr: Activer les icônes Gravatar

en: Update Index on Startup
fr: Mettre à jour l'index au démarrage

en: Autocomplete Paths
fr: Auto-compléter les chemins

en: Show Full Paths in the Window Title
fr: Afficher le chemin complet dans le titre de la fenêtre

en: Automatically Detect and Configure Proxy Settings
fr: Détecter et configurer automatiquement les paramètres du proxy

en: HTTP Proxy URL
fr: URL du proxy HTTP

en: The main GUI editor that must block until it exits
fr: L'éditeuur graphique principal qui doit rester bloquant jusqu'à sa fermeture

en: A non-blocking GUI editor that is launched in the background
fr: Un éditeur graphique non bloquant lancé en arrière-plan

en: Detect conflict markers in unmerged files
fr: Détecter des marqueurs de conflits dans les fichiers non fusionnés

en: Insert tabs instead of spaces
fr: Insérer des tabulations au lieu d'espaces

en: Prevent "Stage" from staging all files when nothing is selected
fr: Empêcher "Pré-commiter" de tout pré-commiter si aucun fichier n'est sélectionné

en: Check whether a commit has been published when amending
fr: Vérifier si un commit a été publié avant qu'il soit corriger

en: Refresh repository state whenever the window is focused or un-minimized
fr: Actualiser l'état du dépôt chaque fois que la fenêtre reçoit le focus ou est restaurée

en: Emit notifications when commits are pushed.
fr: Émettre des notifications lorsque des commits sont poussés.

en: Use "aspell" as the spelling dictionary source
fr: Utiliser "aspell" comme source du dictionnaire orthographique

en: Additional spellcheck dictionary files (requires restart)
fr: Fichiers de dictionnaire supplémentaires pour la correction orthographique (redémarrage requis)

en: Set the verbosity level to 1 or higher to log Git commands
fr: Définir le niveau de verbosité à 1 ou plus pour enregistrer les commandes Git

en: Text Width
fr: Largeur du texte

en: Tab Width
fr: Largeur de la tabulation

en: Insert Spaces Instead of Tabs
fr: Insérer des espaces au lieu de tabulations

en: Editor
fr: Éditeur

en: Background Editor
fr: Éditeur en arrière-plan

en: History Browser
fr: Navigateur de l'historique

en: Blame Viewer
fr: Visionneur de fichier

en: Diff Tool
fr: Outil de différence

en: Merge Tool
fr: Outil de fusion

en: Recent Repository Count
fr: Nombre de dépôts récents

en: Detect Conflict Markers
fr: Détecter les marqueurs de conflit

en: Keep *.orig Merge Backups
fr: Conserver les sauvegardes de fusion *.orig

en: Save GUI Settings
fr: Sauvegarder les paramètres de l'interface

en: Ctrl + MouseWheel to Zoom
fr: Ctrl + molette de souris pour zoomer

en: Refresh on Focus
fr: Actualiser au focus

en: Sort Bookmarks Alphabetically
fr: Trier les marque-pages par ordre alphabétique

en: Resize File Browser columns
fr: Redimensionner les colonnes du navigateur de fichiers

en: Safe Mode
fr: Mode sûr

en: Check Published Commits when Amending
fr: Vérifier la publication d'un commit lors de sa correction

en: Notify on Push
fr: Notifier lors des pushes

en: Verbosity Level
fr: Niveau de verbosité

en: Enable "aspell" Spelling Dictionaries
fr: Activer les dictionnaires orthographiques "aspell"

en: Additional Spelling Dictionaries
fr: Dictionnaires orthographiques supplémentaires

en: The font size for the fixed-width diff font
fr: La taille de police pour la police à largeur fixe des diffs

en: The font size for the main UI elements
fr: La taille de police des principaux éléments de l'interface

en: Fixed-Width Font
fr: Police à largeur fixe

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font Size (UI)
fr: Taille de police (interface)

en: GUI theme
fr: Thème de l'interface

en: Icon theme
fr: Thème des icônes

en: High DPI
fr: Haut DPI

en: Bold all fonts
fr: Mettre toutes les polices en gras

en: Bold on Dark Headers Instead of Italic
fr: Police en gras avec fond sombre pour les en-têtes plutôt que l'italique

en: Show File Counts in Status Titles
fr: Afficher le nombre de fichiers dans le titre du statut

en: Indent Status paths
fr: Indenter le chemin des statuts

en: Use a Block Cursor in Diff Editors
fr: Utiliser un curseur en bloc dans les éditeurs de diff

en: Restart the application after changing appearance settings.
fr: Redémarrez l'application pour appliquer les modifications de l'apparence.

en: Add Dictionary
fr: Ajouter un dictionnaire

en: Select dictionary file(s)...
fr: Sélectionner le ou les fichiers de dictionnaire...

en: Current Repository
fr: Dépôt actuel

en: All Repositories
fr: Tous les dépôts

en: Settings
fr: Préférences

en: Appearance
fr: Apparence

en: Recently Modified Files
fr: Fichiers récemment modifiés

en:  commits ago
fr:  commits avant

en: Showing changes since
fr: Afficher les modifications depuis

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Collapse all
fr: Tout réduire

en: Pushed %(count)s / %(total)s remotes
fr: %(count)s / %(total)s dépôts distants poussés

en: Pushed: %s
fr: Poussés : %s

en: Not pushed: %s
fr: Non poussés : %s

en: Prompt on creation
fr: Confirmation à la création

en: Prompt when pushing creates new remote branches
fr: Confirmation lorsque la poussée créée des nouvelles branches distantes

en: Show remote messages
fr: Afficher les messages distants

en: Display remote messages in a separate dialog
fr: Afficher les messages distants dans une boîte de dialogue séparée

en: Fast-forward only
fr: Avance rapide seulement

en: Refuse to merge unless the current HEAD is already up-to-date or the merge can be resolved as a fast-forward
fr: Refuser de fusionner sauf si l'en-tête actuelle est déjà mis à jour ou bien que la fusion peut être résolue rapidement

en: No fast-forward
fr: Pas d'avance rapide

en: Create a merge commit even when the merge resolves as a fast-forward
fr: Créer un commit fusionné même quand la fusion se résout rapidement

en: Force
fr: Forcer

en: Allow non-fast-forward updates.  Using "force" can cause the remote repository to lose commits; use it with care
fr: Autoriser les mises à jour non rapides. Utiliser « force » peut provoquer des pertes de commit au niveau du dépôt distant : utilisez-le avec précaution

en: Include tags
fr: Inclure les marques

en: Remove remote-tracking branches that no longer exist on the remote
fr: Retirer les branches distantes suivies qui n'existent plus dans l'élément distant

en: Prune
fr: Réviser

en: Rebase the current branch instead of merging
fr: Rétablir la branche courante au lieu de la fusionner

en: Set upstream
fr: Modifier la source

en: Configure the remote branch as the the new upstream
fr: Configurer la branche distante comme la nouvelle source

en: Close on completion
fr: Fermer à la fin

en: Close dialog when completed
fr: Fermer la boîte de dialogue une fois terminé

en: URL: %s
fr: URL : %s

en: No repository selected.
fr: Aucun dépôt n'est sélectionné.

en: Branch "%(branch)s" does not exist in "%(remote)s".
    A new remote branch will be published.
fr: La branche « %(branch)s » n'existe pas dans « %(remote)s ».
    Une nouvelle branche distante sera publiée.

en: Create a new remote branch?
fr: Créer une nouvelle branche distante ?

en: Create Remote Branch
fr: Créer une branche distante

en: Force Fetch?
fr: Forcer la récupération ?

en: Non-fast-forward fetch overwrites local history!
fr: La récupération non rapide écrase l'historique local !

en: Force fetching from %s?
fr: Forcer la récupération depuis %s ?

en: Force Fetch
fr: Forcer la récupération

en: Force Push?
fr: Forcer la poussée ?

en: Non-fast-forward push overwrites published history!
    (Did you pull first?)
fr: La poussée non rapide écrase l'historique publié !
    (Voulez-vous tirer en premier ?)

en: Force push to %s?
fr: Forcer la poussée vers %s ?

en: Force Push
fr: Forcer la poussée

en: Have you rebased/pulled lately?
fr: Avez-vous restauré/tiré récemment ?

en: Fetch
fr: Récupération

en: yyyy-MM-dd
fr: dd/MM/yyyy

en: Search by Expression
fr: Rechercher par expression

en: Search by Path
fr: Rechercher par chemin

en: Search Commit Messages
fr: Rechercher par messages de commit

en: Search Diffs
fr: Rechercher les différences

en: Search Authors
fr: Rechercher les auteurs

en: Search Committers
fr: Rechercher les commiteurs

en: Search Date Range
fr: Rechercher une période ciblée

en: Choose Paths
fr: Choisir les chemins

en: Revision Expression:
fr: Expression de révision :

en: Search:
fr: Rechercher :

en: No commits exist in this branch.
fr: Aucun commit n'existe dans cette branche.

en: Select output dir
fr: Sélectionner dossier de sortie

en: Select output directory
fr: Sélectionnez le répertoire de sortie

en: Spelling Suggestions
fr: Suggestions d'orthographe

en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

en: Select directory
fr: Choisir un dossier

en: Yes
fr: Oui

en: New...
fr: Nouveau...

en: Folder
fr: Répertoire

en: List
fr: Liste

en: %s could not be opened. Remove from bookmarks?
fr: %s n'a pu être ouvert. Le retirer des marque-pages ?

en: Stash
fr: Remiser

en: Rename the selected stash
fr: Renommer le stash sélectionné

en: Apply the selected stash
fr: Appliquer la remise actuelle

en: Save modified state to new stash
fr: Enregistrer l'état modifié dans une nouvelle remise

en: Drop the selected stash
fr: Supprimer la remise sélectionnée

en: Pop
fr: Supprimer

en: Apply and drop the selected stash (git stash pop)
fr: Appliquer et supprimer le remisage sélectionné (git stash pop)

en: Recreate Index
fr: Recréer l'index

en: Recreate the index when restoring stashes
fr: Recréer l'index lors de la restauration des remises

en: Enter a new name for the stash
fr: Entrer un nouveau nom pour la remise

en: Rename Stash
fr: Renommer la remise

en: No change made
fr: Aucun changement effectué

en: The stash has not been renamed
fr: La remise n'a pas été renommée

en: Enter a name for the stash
fr: Entrer un nom pour le remisage

en: Save Stash
fr: Enregistrer la remise

en: Drop Stash?
fr: Supprimer le remisage ?

en: Recovering a dropped stash is not possible.
fr: Restaurer un remisage supprimé n'est pas possible.

en: Drop the "%s" stash?
fr: Supprimer le remisage « %s » ?

en: Drop Stash
fr: Supprimer le remisage

en: 
    Keyboard Shortcuts  Actions
    ------------------  --------------------------------
    ?                   show help
    esc                 close and exit
    ctrl + 1, alt + a   set save mode to "All changes"
    ctrl + 2, alt + s   set save mode to "Staged only"
    ctrl + 3, alt + u   set save mode to "Unstaged only"
    ctrl + enter        apply stash
    ctrl + s            save stash
fr: 
    Raccourcis clavier  Actions
    ------------------  --------------------------------
    ?                   afficher l'aide
    esc                 fermer et quitter
    ctrl + 1, alt + a   définir le mode d'enregistrement sur "Toutes les modifications"
    ctrl + 2, alt + s   définir le mode d'enregistrement sur "Fichiers indexés uniquement"
    ctrl + 3, alt + u   définir le mode d'enregistrement sur "Fichiers non indexés uniquement"
    ctrl + enter        appliquer la remise
    ctrl + s            enregistrer la remise

en: Toggle the paths filter
fr: Dés/activer le filtre des chemins

en: Exit "Diff" mode
fr: Quitter le mode "Diff"

en: Untracked
fr: Non suivi

en: Copy Path to Clipboard
fr: Copier le chemin dans le presse-papiers

en: Copy Relative Path to Clipboard
fr: Copier le chemin relatif dans le presse-papiers

en: Copy Basename to Clipboard
fr: Copier le nom de base dans le presse-papiers

en: Customize...
fr: Personnaliser...

en: Add to Git Annex
fr: Ajouter à Git Annex

en: Add to Git LFS
fr: Ajouter à Git LFS

en: Move files to trash
fr: Mettre les fichiers à la corbeille

en: Delete Files...
fr: Supprimer les fichiers...

en: Copy...
fr: Copier...

en: Copy Leading Path to Clipboard
fr: Copier le chemin principal dans le presse-papiers

en: Unstage Selected
fr: Retirer sélection du pré-commit

en: Stage Selected
fr: Pré-commiter la sélection

en: Ignore...
fr: Ignorer...

en: Update this submodule
fr: Mettre à jour ce sous-module

en: 
            Format String Variables
            -----------------------
              %(path)s  =  relative file path
           %(abspath)s  =  absolute file path
           %(dirname)s  =  relative directory path
        %(absdirname)s  =  absolute directory path
          %(filename)s  =  file basename
          %(basename)s  =  file basename without extension
               %(ext)s  =  file extension
fr: 
            Format des Variables
            -----------------------
              %(path)s  =  chemin de fichier relatif
           %(abspath)s  =  chemin de fichier absolu
           %(dirname)s  =  chemin de répertoire relatif
        %(absdirname)s  =  chemin de répertoire absolu
          %(filename)s  =  nom de fichier
          %(basename)s  =  nom de fichier sans l'extension
               %(ext)s  =  extension du fichier

en: Help - Custom Copy Actions
fr: Aide - Actions de copie personnalisées

en: Filter paths...
fr: Filtrer les chemins...

en: Custom Copy Actions
fr: Actions de copie personnalisées

en: Action Name
fr: Nom de l'action

en: Format String
fr: Le texte du format

en: The number of leading paths to strip
fr: Nombre de chemins initiaux à supprimer

en: Open Parent
fr: Ouvrir le parent

en: Submodule URL (can be relative, ex: ../repo.git)
fr: L'URL du sous-module (peut être relatif, par ex. ../repo.git)

en: Submodule path within the current repository (optional)
fr: Le chemin du sous-module dans le dépôt actuel (facultatif)

en: Branch name
fr: Nom de branche

en: Submodule branch to track (optional)
fr: La branche du sous-module à suivre (facultatif)

en: Create a shallow clone with history truncated to the specified number of revisions.  0 performs a full clone.
fr: Créer un clonage de surface avec l'historique limité au nombre de révision spécifiée. 0 pour un clonage en entier.

en: Reference URL
fr: URL de référence

en: Reference repository to use when cloning (optional)
fr: Le dépôt de référence à utiliser lors du clonage (facultatif)

en: Depth
fr: Profondeur

en: Reference Repository
fr: Dépôt de référence

en: Open "%s"
fr: Ouvrir "%s"

en: Find in diff
fr: Rechercher dans le diff

en: Find the previous occurrence of the phrase
fr: Trouver l'occurrence précédente de l'expression

en: Find the next occurrence of the phrase
fr: Trouver l'occurrence suivante de l'expression

en: Match Case
fr: Respecter la casse

en: Whole Words
fr: Mots entiers

en: Close the find bar
fr: Fermer la barre de recherche

en: Find next item
fr: Rechercher l'élément suivant

en: Find previous item
fr: Trouver l'élément precédent

en: Copy All
fr: Tout copier

en: Copy Selection
fr: Copier la sélection

en: Follow System Style
fr: Utiliser le style du système

en: Icon Only
fr: Icônes uniquement

en: Text Only
fr: Texte uniquement

en: Text Beside Icon
fr: Texte près de l'icône

en: Text Under Icon
fr: Texte sous l'icône

en: Configure Toolbar
fr: Configurer la barre d'outils

en: Delete Toolbar
fr: Supprimer la barre d'outils

en: Add Separator
fr: Ajouter un séparateur

en: Remove Element
fr: Supprimer l'élément

en: Toolbar Style:
fr: Style de la barre d'outils :
