git-cola VERSION - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: &Edit
sv: Redigera

en: Abort Merge...
sv: Avbryt sammanslagning...

en: Amend Last Commit
sv: Lägg till föregående incheckning

en: Branch
sv: Gren

en: Branch Name
sv: Namn på gren

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Checkout
sv: Checka ut

en: Checkout After Creation
sv: Checka ut när skapad

en: Checkout Branch
sv: Checka ut gren

en: Checkout...
sv: Checka ut...

en: Clone
sv: Klona

en: Clone...
sv: Klona...

en: Close
sv: Stäng

en: Commit@@verb
sv: Checka in

en: Continue
sv: Forstätt

en: Copy
sv: Kopiera

en: Create Branch
sv: Skapa gren

en: Create...
sv: Skapa...

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Branch
sv: Ta bort gren

en: Delete...
sv: Ta bort...

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Fast Forward Only
sv: Endast snabbspolning

en: Fetch Tracking Branch
sv: Hämta spårande gren

en: Font Size
sv: Storlek

en: Help
sv: Hjälp

en: Local Branch
sv: Lokal gren

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Merge Verbosity
sv: Pratsamhet för sammanslagningar

en: Merge failed.  Conflict resolution is required.
sv: Sammanslagningen misslyckades. Du måste lösa konflikterna.

en: New...
sv: Nytt...

en: No
sv: Nej

en: No repository selected.
sv: Inget arkiv markerat.

en: Number of Diff Context Lines
sv: Antal rader sammanhang i differenser

en: Open
sv: Öppna

en: Open...
sv: Öppna...

en: Paste
sv: Klistra in

en: Please supply a commit message.
    
    A good commit message has the following format:
    
    - First line: Describe in one sentence what you did.
    - Second line: Blank
    - Remaining lines: Describe why this change is good.
sv: Ange ett incheckningsmeddelande.
    
    Ett bra incheckningsmeddelande har följande format:
    
    - Första raden: Beskriv i en mening vad du gjorde.
    - Andra raden: Tom
    - Följande rader: Beskriv varför det här är en bra ändring.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Push
sv: Sänd

en: Push...
sv: Sänd...

en: Quit
sv: Avsluta

en: Recovering lost commits may not be easy.
sv: Det kanske inte är så enkelt att återskapa förlorade incheckningar.

en: Redo
sv: Gör om

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Remote
sv: Fjärr

en: Rename
sv: Byt namn

en: Reset
sv: Återställ

en: Revision Expression:
sv: Revisionsuttryck:

en: Revision to Merge
sv: Revisioner att slå ihop

en: Save
sv: Spara

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Markera alla

en: Show Diffstat After Merge
sv: Visa diffstatistik efter sammanslagning

en: Sign Off
sv: Skriv under

en: Stage Modified
sv: Köa ändrade

en: Starting Revision
sv: Inledande revision

en: Summarize Merge Commits
sv: Summera sammanslagningsincheckningar

en: Tag
sv: Tagg

en: Tracking Branch
sv: Spårande gren

en: URL
sv: Webbadress

en: Undo
sv: Ångra

en: Update Existing Branch:
sv: Uppdatera befintlig gren:

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Visualize
sv: Visualisera
