git-cola glossary - en to it translation catalogue (37 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: English Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
it: Traduzione italiana.
    Altri SCM in italiano:
      http://tortoisesvn.tigris.org/svn/tortoisesvn/trunk/Languages/Tortoise_it.po (username=guest, password empty),
      http://tortoisecvs.cvs.sourceforge.net/tortoisecvs/po/TortoiseCVS/it_IT.po?view=markup ,
      http://rapidsvn.tigris.org/svn/rapidsvn/trunk/src/locale/it_IT/rapidsvn.po (username=guest, password empty)

note: ""
en: amend
it: correggere, correzione

note: ""
en: annotate
it: annotare, annotazione

note: "A 'branch' is an active line of development."
en: branch [noun]
it: ramo, diramazione, ramificazione

note: ""
en: branch [verb]
it: creare ramo, ramificare, diramare

note: ""
en: checkout [noun]
it: attivazione, checkout, revisione attiva, prelievo (TortoiseCVS)?

note: "The action of updating the working tree to a revision which was stored in the object database."
en: checkout [verb]
it: attivare, effettuare un checkout, attivare revisione, prelevare (TortoiseCVS), ritirare (TSVN)?

note: ""
en: clone [verb]
it: clonare

note: "A single point in the git history."
en: commit [noun]
it: revisione, commit, deposito (TortoiseCVS), invio (TSVN)?

note: "The action of storing a new snapshot of the project's state in the git history."
en: commit [verb]
it: creare una nuova revisione, archiviare, effettuare un commit, depositare (nel server), fare un deposito (TortoiseCVS), inviare (TSVN)?

note: ""
en: diff [noun]
it: differenza, confronto, comparazione, raffronto

note: ""
en: diff [verb]
it: confronta, mostra le differenze

note: "A fast-forward is a special type of merge where you have a revision and you are merging another branch's changes that happen to be a descendant of what you have."
en: fast forward merge
it: fusione in 'fast-forward', fusione in avanti veloce

note: "Fetching a branch means to get the branch's head from a remote repository, to find out which objects are missing from the local object database, and to get them, too."
en: fetch
it: recuperare, prelevare, prendere da, recuperare (TSVN)

note: "A collection of files. The index is a stored version of your working tree."
en: index (in git-gui: staging area)
it: indice

note: "A successful merge results in the creation of a new commit representing the result of the merge."
en: merge [noun]
it: fusione, unione

note: "To bring the contents of another branch into the current branch."
en: merge [verb]
it: effettuare la fusione, unire, fondere, eseguire la fusione

note: ""
en: message
it: messaggio, commento

note: "Deletes all stale tracking branches under <name>. These stale branches have already been removed from the remote repository referenced by <name>, but are still locally available in 'remotes/<name>'."
en: prune
it: potatura

note: "Pulling a branch means to fetch it and merge it."
en: pull
it: prendi (recupera) e fondi (unisci)? (in pratica una traduzione di fetch + merge)

note: "Pushing a branch means to get the branch's head ref from a remote repository, and ... (well, can someone please explain it for mere mortals?)"
en: push
it: propaga

note: ""
en: redo
it: ripeti, rifai

note: "An other repository ('remote'). One might have a set of remotes whose branches one tracks."
en: remote
it: remoto

note: "A collection of refs (?) together with an object database containing all objects which are reachable from the refs... (oops, you've lost me here. Again, please an explanation for mere mortals?)"
en: repository
it: archivio, repository, database? deposito (rapidsvn)?

note: ""
en: reset
it: ripristinare, annullare, azzerare, ripristinare

note: ""
en: revert
it: annullare, inverti (rapidsvn), ritorna allo stato precedente, annulla le modifiche della revisione

note: "A particular state of files and directories which was stored in the object database."
en: revision
it: revisione (TortoiseSVN)

note: ""
en: sign off
it: sign off, firma

note: ""
en: staging area
it: area di preparazione, zona di preparazione, modifiche in preparazione? modifiche in allestimento?

note: ""
en: status
it: stato

note: "A ref pointing to a tag or commit object"
en: tag [noun]
it: etichetta, etichettatura (TortoiseCVS)

note: ""
en: tag [verb]
it: etichettare

note: "A regular git branch that is used to follow changes from another repository."
en: tracking branch
it: duplicato locale di ramo remoto, ramo in 'tracking', ramo inseguitore? ramo di {inseguimento,allineamento,rilevamento,puntamento}?

note: ""
en: undo
it: annulla

note: ""
en: update
it: aggiornamento, aggiornare

note: ""
en: verify
it: verifica, verificare

note: "The tree of actual checked out files."
en: working copy, working tree
it: directory di lavoro, copia di lavoro
