git-cola glossary - en to de translation catalogue (37 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: English Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
de: Deutsche Übersetzung.
    Andere deutsche SCM:
      http://tortoisesvn.net/docs/release/TortoiseSVN_de/index.html und http://tortoisesvn.tigris.org/svn/tortoisesvn/trunk/Languages/Tortoise_de.po (username=guest, password empty, gut),
      http://msdn.microsoft.com/de-de/library/ms181038(vs.80).aspx (MS Visual Source Safe, kommerziell),
      http://cvsbook.red-bean.com/translations/german/Kap_06.html (mittelmäßig),
      http://tortoisecvs.cvs.sourceforge.net/tortoisecvs/po/TortoiseCVS/de_DE.po?view=markup (mittelmäßig),
      http://rapidsvn.tigris.org/svn/rapidsvn/trunk/src/locale/de/rapidsvn.po (username=guest, password empty, schlecht)

note: ""
en: amend
de: nachbessern (ergänzen)

note: ""
en: annotate
de: annotieren

note: "A 'branch' is an active line of development."
en: branch [noun]
de: Zweig

note: ""
en: branch [verb]
de: verzweigen

note: ""
en: checkout [noun]
de: Arbeitskopie (Erstellung einer Arbeitskopie; Auscheck? Ausspielung? Abruf? Source Safe: Auscheckvorgang)

note: "The action of updating the working tree to a revision which was stored in the object database."
en: checkout [verb]
de: Arbeitskopie erstellen; Zweig umstellen [checkout a branch] (auschecken? ausspielen? abrufen? Source Safe: auschecken)

note: ""
en: clone [verb]
de: kopieren

note: "A single point in the git history."
en: commit [noun]
de: Version; Eintragung; Änderung (Buchung?, Eintragung?, Übertragung?, Sendung?, Übergabe?, Einspielung?, Ablagevorgang?)

note: "The action of storing a new snapshot of the project's state in the git history."
en: commit [verb]
de: eintragen (TortoiseSVN: übertragen; Source Safe: einchecken; senden?, übergeben?, einspielen?, einpflegen?, ablegen?)

note: ""
en: diff [noun]
de: Vergleich (Source Safe: Unterschiede)

note: ""
en: diff [verb]
de: vergleichen

note: "A fast-forward is a special type of merge where you have a revision and you are merging another branch's changes that happen to be a descendant of what you have."
en: fast forward merge
de: Schnellzusammenführung

note: "Fetching a branch means to get the branch's head from a remote repository, to find out which objects are missing from the local object database, and to get them, too."
en: fetch
de: anfordern (holen?)

note: "A collection of files. The index is a stored version of your working tree."
en: index (in git-gui: staging area)
de: Bereitstellung

note: "A successful merge results in the creation of a new commit representing the result of the merge."
en: merge [noun]
de: Zusammenführung

note: "To bring the contents of another branch into the current branch."
en: merge [verb]
de: zusammenführen

note: ""
en: message
de: Beschreibung (Meldung?, Nachricht?; Source Safe: Kommentar)

note: "Deletes all stale tracking branches under <name>. These stale branches have already been removed from the remote repository referenced by <name>, but are still locally available in 'remotes/<name>'."
en: prune
de: entfernen

note: "Pulling a branch means to fetch it and merge it."
en: pull
de: übernehmen (ziehen?)

note: "Pushing a branch means to get the branch's head ref from a remote repository, and ... (well, can someone please explain it for mere mortals?)"
en: push
de: versenden (ausliefern? hochladen? verschicken? schieben?)

note: ""
en: redo
de: wiederholen

note: "An other repository ('remote'). One might have a set of remotes whose branches one tracks."
en: remote
de: Andere Archive (Gegenseite?, Entfernte?, Server?)

note: "A collection of refs (?) together with an object database containing all objects which are reachable from the refs... (oops, you've lost me here. Again, please an explanation for mere mortals?)"
en: repository
de: Projektarchiv

note: ""
en: reset
de: zurücksetzen (zurückkehren?)

note: ""
en: revert
de: revidieren

note: "A particular state of files and directories which was stored in the object database."
en: revision
de: Version (TortoiseSVN: Revision; Source Safe: Version)

note: ""
en: sign off
de: abzeichnen (gegenzeichnen?, freizeichnen?, absegnen?)

note: ""
en: staging area
de: Bereitstellung

note: ""
en: status
de: Status

note: "A ref pointing to a tag or commit object"
en: tag [noun]
de: Markierung

note: ""
en: tag [verb]
de: markieren

note: "A regular git branch that is used to follow changes from another repository."
en: tracking branch
de: Übernahmezweig

note: ""
en: undo
de: rückgängig

note: ""
en: update
de: aktualisieren

note: ""
en: verify
de: überprüfen

note: "The tree of actual checked out files."
en: working copy, working tree
de: Arbeitskopie
