git-gui - en to ja translation catalogue (542 entries)

en: Invalid font specified in %s:
ja: %s に無効なフォントが指定されています:

en: Main Font
ja: 主フォント

en: Diff/Console Font
ja: diff/コンソール・フォント

en: git-gui: fatal error
ja: git-gui: 致命的なエラー

en: Cannot find git in PATH.
ja: PATH 中に git が見つかりません

en: Cannot parse Git version string:
ja: Git バージョン名が理解できません:

en: Git version cannot be determined.
    
    %s claims it is version '%s'.
    
    %s requires at least Git 1.5.0 or later.
    
    Assume '%s' is version 1.5.0?
ja: Git のバージョンが確認できません。
    
    %s はバージョン '%s' とのことです。
    
    %s は最低でも 1.5.0 かそれ以降の Git が必要です
    
    '%s' はバージョン 1.5.0 と思って良いですか？

en: Git directory not found:
ja: Git ディレクトリが見つかりません:

en: Cannot move to top of working directory:
ja: 作業ディレクトリの最上位に移動できません

en: Cannot use bare repository:
ja: 裸のリポジトリは使えません:

en: No working directory
ja: 作業ディレクトリがありません

en: Refreshing file status...
ja: ファイル状態を更新しています…

en: Scanning for modified files ...
ja: 変更されたファイルをスキャンしています…

en: Calling prepare-commit-msg hook...
ja: prepare-commit-msg フックを実行中・・・

en: Commit declined by prepare-commit-msg hook.
ja: prepare-commit-msg フックがコミットを拒否しました

en: Ready.
ja: 準備完了

en: Display limit (gui.maxfilesdisplayed = %s) reached, not showing all %s files.
ja: 表示可能な限界 (gui.maxfilesdisplayed = %s) に達しため、全体で%s個のファイルを表示できません

en: Unmodified
ja: 変更無し

en: Modified, not staged
ja: 変更あり、コミット未予定

en: Staged for commit
ja: コミット予定済

en: Portions staged for commit
ja: 部分的にコミット予定済

en: Staged for commit, missing
ja: コミット予定済、ファイル無し

en: File type changed, not staged
ja: ファイル型変更、コミット未予定

en: File type changed, old type staged for commit
ja: ファイル型変更、旧型コミット予定済

en: File type changed, staged
ja: ファイル型変更、コミット予定済

en: File type change staged, modification not staged
ja: ファイル型変更コミット予定済、変更コミット未予定

en: File type change staged, file missing
ja: ファイル型変更コミット予定済、ファイル無し

en: Untracked, not staged
ja: 管理外、コミット未予定

en: Missing
ja: ファイル無し

en: Staged for removal
ja: 削除予定済

en: Staged for removal, still present
ja: 削除予定済、ファイル未削除

en: Requires merge resolution
ja: 要マージ解決

en: Starting gitk... please wait...
ja: gitk を起動中…お待ち下さい…

en: Couldn't find gitk in PATH
ja: PATH 中に gitk が見つかりません

en: Couldn't find git gui in PATH
ja: PATH 中に git gui が見つかりません

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Edit
ja: 編集

en: Branch
ja: ブランチ

en: Commit@@noun
ja: コミット

en: Merge
ja: マージ

en: Remote
ja: リモート

en: Tools
ja: ツール

en: Explore Working Copy
ja: ワーキングコピーをブラウズ

en: Browse Current Branch's Files
ja: 現在のブランチのファイルを見る

en: Browse Branch Files...
ja: ブランチのファイルを見る…

en: Visualize Current Branch's History
ja: 現在のブランチの履歴を見る

en: Visualize All Branch History
ja: 全てのブランチの履歴を見る

en: Browse %s's Files
ja: ブランチ %s のファイルを見る

en: Visualize %s's History
ja: ブランチ %s の履歴を見る

en: Database Statistics
ja: データベース統計

en: Compress Database
ja: データベース圧縮

en: Verify Database
ja: データベース検証

en: Create Desktop Icon
ja: デスクトップ・アイコンを作る

en: Quit
ja: 終了

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Delete
ja: 削除

en: Select All
ja: 全て選択

en: Create...
ja: 作成…

en: Checkout...
ja: チェックアウト

en: Rename...
ja: 名前変更…

en: Delete...
ja: 削除…

en: Reset...
ja: リセット…

en: Done
ja: 完了

en: Commit@@verb
ja: コミット

en: New Commit
ja: 新規コミット

en: Amend Last Commit
ja: 最新コミットを訂正

en: Rescan
ja: 再スキャン

en: Stage To Commit
ja: コミット予定する

en: Stage Changed Files To Commit
ja: 変更されたファイルをコミット予定

en: Unstage From Commit
ja: コミットから降ろす

en: Revert Changes
ja: 変更を元に戻す

en: Show Less Context
ja: 文脈を少なく

en: Show More Context
ja: 文脈を多く

en: Sign Off
ja: 署名

en: Local Merge...
ja: ローカル・マージ…

en: Abort Merge...
ja: マージ中止…

en: Add...
ja: 追加

en: Push...
ja: プッシュ…

en: Delete Branch...
ja: ブランチ削除...

en: Options...
ja: オプション…

en: Remove...
ja: 削除...

en: Help
ja: ヘルプ

en: About %s
ja: %s について

en: Online Documentation
ja: オンライン・ドキュメント

en: Show SSH Key
ja: SSH キーを表示

en: Usage
ja: 使い方

en: Error
ja: エラー

en: fatal: cannot stat path %s: No such file or directory
ja: 致命的: パス %s が stat できません。そのようなファイルやディレクトリはありません

en: Current Branch:
ja: 現在のブランチ

en: Staged Changes (Will Commit)
ja: ステージングされた（コミット予定済の）変更

en: Unstaged Changes
ja: コミット予定に入っていない変更

en: Stage Changed
ja: 変更をコミット予定に入れる

en: Push
ja: プッシュ

en: Initial Commit Message:
ja: 最初のコミットメッセージ:

en: Amended Commit Message:
ja: 訂正したコミットメッセージ:

en: Amended Initial Commit Message:
ja: 訂正した最初のコミットメッセージ:

en: Amended Merge Commit Message:
ja: 訂正したマージコミットメッセージ:

en: Merge Commit Message:
ja: マージコミットメッセージ:

en: Commit Message:
ja: コミットメッセージ:

en: Copy All
ja: 全てコピー

en: File:
ja: ファイル:

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Decrease Font Size
ja: フォントを小さく

en: Increase Font Size
ja: フォントを大きく

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Apply/Reverse Hunk
ja: パッチを適用/取り消す

en: Apply/Reverse Line
ja: パッチ行を適用/取り消す

en: Run Merge Tool
ja: マージツールを起動

en: Use Remote Version
ja: リモートの方を採用

en: Use Local Version
ja: ローカルの方を採用

en: Revert To Base
ja: ベース版を採用

en: Visualize These Changes In The Submodule
ja: サブモジュール内のこれらの変更を見る

en: Visualize Current Branch History In The Submodule
ja: サブモジュール内で現在のブランチの履歴を見る

en: Visualize All Branch History In The Submodule
ja: サブモジュール内で全てのブランチの履歴を見る

en: Start git gui In The Submodule
ja: サブモジュール内でgit guiを起動する

en: Unstage Hunk From Commit
ja: パッチをコミット予定から外す

en: Unstage Lines From Commit
ja: コミット予定から行を外す

en: Unstage Line From Commit
ja: コミット予定から行を外す

en: Stage Hunk For Commit
ja: パッチをコミット予定に加える

en: Stage Lines For Commit
ja: パッチ行をコミット予定に加える

en: Stage Line For Commit
ja: パッチ行をコミット予定に加える

en: Initializing...
ja: 初期化しています…

en: Possible environment issues exist.
    
    The following environment variables are probably
    going to be ignored by any Git subprocess run
    by %s:
ja: 環境に問題がある可能性があります
    
    以下の環境変数は %s が起動する Git サブプロセスによって無視されるでしょう:

en: 
    This is due to a known issue with the
    Tcl binary distributed by Cygwin.
ja: 
    これは Cygwin で配布されている Tcl バイナリに
    関しての既知の問題によります

en: 
    
    A good replacement for %s
    is placing values for the user.name and
    user.email settings into your personal
    ~/.gitconfig file.
ja: 
    
    個人的な ~/.gitconfig ファイル内で user.name と user.email の値を設定
    するのが、%s の良い代用となります

en: Cannot merge while amending.
    
    You must finish amending this commit before starting any type of merge.
ja: 訂正中にはマージできません。
    
    訂正処理を完了するまでは新たにマージを開始できません。

en: Last scanned state does not match repository state.
    
    Another Git program has modified this repository since the last scan.  A rescan must be performed before a merge can be performed.
    
    The rescan will be automatically started now.
ja: 最後にスキャンした状態はリポジトリの状態と合致しません。
    
    最後にスキャンして以後、別の Git プログラムがリポジトリを変更しています。マージを開始する前に、再スキャンが必要です。
    
    自動的に再スキャンを開始します。

en: You are in the middle of a conflicted merge.
    
    File %s has merge conflicts.
    
    You must resolve them, stage the file, and commit to complete the current merge.  Only then can you begin another merge.
ja: 衝突のあったマージの途中です。
    
    ファイル %s にはマージ中の衝突が残っています。
    
    このファイルの衝突を解決し、コミット予定に加えて、コミットすることでマージを完了します。そうやって始めて、新たなマージを開始できるようになります。

en: You are in the middle of a change.
    
    File %s is modified.
    
    You should complete the current commit before starting a merge.  Doing so will help you abort a failed merge, should the need arise.
ja: 変更の途中です。
    
    ファイル %s は変更中です。
    
    現在のコミットを完了してからマージを開始して下さい。そうする方がマージに失敗したときの回復が楽です。

en: %s of %s
ja: %2$s の %1$s ブランチ

en: Merging %s and %s...
ja: %s と %s をマージ中・・・

en: Merge completed successfully.
ja: マージが完了しました

en: Merge failed.  Conflict resolution is required.
ja: マージが失敗しました。衝突の解決が必要です。

en: Merge Into %s
ja: %s にマージ

en: Visualize
ja: 可視化

en: Cancel
ja: 中止

en: Revision To Merge
ja: マージするリビジョン

en: Cannot abort while amending.
    
    You must finish amending this commit.
ja: 訂正中には中止できません。
    
    まず今のコミット訂正を完了させて下さい。

en: Abort merge?
    
    Aborting the current merge will cause *ALL* uncommitted changes to be lost.
    
    Continue with aborting the current merge?
ja: マージを中断しますか？
    
    現在のマージを中断すると、コミットしていない全ての変更が失われます。
    
    マージを中断してよろしいですか？

en: Reset changes?
    
    Resetting the changes will cause *ALL* uncommitted changes to be lost.
    
    Continue with resetting the current changes?
ja: 変更点をリセットしますか？
    
    変更点をリセットすると、コミットしていない全ての変更が失われます。
    
    リセットしてよろしいですか？

en: Aborting
ja: 中断しています

en: files reset
ja: リセットしたファイル

en: Abort failed.
ja: 中断に失敗しました。

en: Abort completed.  Ready.
ja: 中断完了。

en: error
ja: エラー

en: warning
ja: 警告

en: You must correct the above errors before committing.
ja: コミットする前に、以上のエラーを修正して下さい

en: Invalid date from Git: %s
ja: Git から出た無効な日付: %s

en: Default
ja: デフォールト

en: System (%s)
ja: システム (%s)

en: Other
ja: その他

en: Delete Branch Remotely
ja: リモートブランチ削除

en: From Repository
ja: 元のリポジトリ

en: Remote:
ja: リモート:

en: Arbitrary Location:
ja: 任意の位置:

en: Branches
ja: ブランチ

en: Delete Only If
ja: 条件付で削除

en: Merged Into:
ja: マージ先:

en: Always (Do not perform merge checks)
ja: 無条件（マージ検査をしない）

en: A branch is required for 'Merged Into'.
ja: 'マージ先' にはブランチが必要です。

en: The following branches are not completely merged into %s:
    
     - %s
ja: 以下のブランチは %s に完全にマージされていません:
    
     - %s

en: One or more of the merge tests failed because you have not fetched the necessary commits.  Try fetching from %s first.
ja: 必要なコミットが不足しているために、マージ検査が失敗しました。まず %s からフェッチして下さい。

en: Please select one or more branches to delete.
ja: 削除するブランチを選択して下さい。

en: Recovering deleted branches is difficult.
    
    Delete the selected branches?
ja: 削除したブランチを回復するのは困難です。
    
    選択したブランチを削除して良いですか？

en: Deleting branches from %s
ja: %s からブランチを削除しています。

en: No repository selected.
ja: リポジトリが選択されていません。

en: Scanning %s...
ja: %s をスキャンしています…

en: Delete Branch
ja: ブランチ削除

en: Delete Local Branch
ja: ローカル・ブランチを削除

en: Local Branches
ja: ローカル・ブランチ

en: Delete Only If Merged Into
ja: マージ済みの時のみ削除

en: The following branches are not completely merged into %s:
ja: 以下のブランチは %s に完全にマージされていません:

en: Failed to delete branches:
    %s
ja: 以下のブランチを削除できません:
    %s

en: This Detached Checkout
ja: 分離されたチェックアウト

en: Revision Expression:
ja: リビジョン式:

en: Local Branch
ja: ローカル・ブランチ

en: Tracking Branch
ja: トラッキング・ブランチ

en: Tag
ja: タグ

en: Invalid revision: %s
ja: 無効なリビジョン: %s

en: No revision selected.
ja: リビジョンが未選択です。

en: Revision expression is empty.
ja: リビジョン式が空です。

en: Updated
ja: 更新しました

en: Working... please wait...
ja: 実行中…お待ち下さい…

en: Close
ja: 閉じる

en: Success
ja: 成功

en: Error: Command Failed
ja: エラー: コマンドが失敗しました

en: Fetching %s from %s
ja: %2$s から %1$s をフェッチしています

en: fatal: Cannot resolve %s
ja: 致命的エラー: %s を解決できません

en: Branch '%s' does not exist.
ja: ブランチ'%s'は存在しません。

en: Failed to configure simplified git-pull for '%s'.
ja: '%s' に簡易 git-pull を設定できませんでした

en: Branch '%s' already exists.
ja: '%s'というブランチは既に存在します。

en: Branch '%s' already exists.
    
    It cannot fast-forward to %s.
    A merge is required.
ja: ブランチ '%s' は既に存在します。
    
    %s に早送りできません。
    マージが必要です。

en: Merge strategy '%s' not supported.
ja: '%s' マージ戦略はサポートされていません。

en: Failed to update '%s'.
ja: '%s' の更新に失敗しました。

en: Staging area (index) is already locked.
ja: インデックスは既にロックされています。

en: Last scanned state does not match repository state.
    
    Another Git program has modified this repository since the last scan.  A rescan must be performed before the current branch can be changed.
    
    The rescan will be automatically started now.
ja: 最後にスキャンした状態はリポジトリの状態と合致しません。
    
    最後にスキャンして以後、別の Git プログラムがリポジトリを変更しています。現在のブランチを変更する前に、再スキャンが必要です。
    
    自動的に再スキャンを開始します。

en: Updating working directory to '%s'...
ja: 作業ディレクトリを '%s' に更新しています…

en: files checked out
ja: チェックアウトされたファイル

en: Aborted checkout of '%s' (file level merging is required).
ja: '%s' のチェックアウトを中止しました（ファイル毎のマージが必要です）。

en: File level merge required.
ja: ファイル毎のマージが必要です。

en: Staying on branch '%s'.
ja: ブランチ '%s' に滞まります。

en: You are no longer on a local branch.
    
    If you wanted to be on a branch, create one now starting from 'This Detached Checkout'.
ja: ローカル・ブランチから離れます。
    
    ブランチ上に滞まりたいときは、この「分離されたチェックアウト」から新規ブランチを開始してください。

en: Checked out '%s'.
ja: '%s' をチェックアウトしました

en: Resetting '%s' to '%s' will lose the following commits:
ja: '%s' を '%s' にリセットすると、以下のコミットが失なわれます:

en: Recovering lost commits may not be easy.
ja: 失なわれたコミットを回復するのは簡単ではありません。

en: Reset '%s'?
ja: '%s' をリセットしますか？

en: Reset
ja: リセット

en: Failed to set current branch.
    
    This working directory is only partially switched.  We successfully updated your files, but failed to update an internal Git file.
    
    This should not have occurred.  %s will now close and give up.
ja: 現在のブランチを設定できません。
    
    作業ディレクトリは部分的にしか切り替わっていません。ファイルの更新には成功しましたが、 Git の内部データを更新できませんでした。
    起こるはずのないエラーです。あきらめて %s を終了します。

en: File Viewer
ja: ファイルピューワ

en: Commit:
ja: コミット:

en: Copy Commit
ja: コミットをコピー

en: Find Text...
ja: テキストを検索

en: Goto Line...
ja: 指定行に移動…

en: Do Full Copy Detection
ja: コピー検知

en: Show History Context
ja: 文脈を見せる

en: Blame Parent Commit
ja: 親コミットを注釈

en: Reading %s...
ja: %s を読んでいます…

en: Loading copy/move tracking annotations...
ja: コピー・移動追跡データを読んでいます…

en: lines annotated
ja: 行を注釈しました

en: Loading original location annotations...
ja: 元位置行の注釈データを読んでいます…

en: Annotation complete.
ja: 注釈完了しました

en: Busy
ja: 実行中

en: Annotation process is already running.
ja: すでに blame プロセスを実行中です。

en: Running thorough copy detection...
ja: コピー検知を実行中…

en: Loading annotation...
ja: 注釈を読み込んでいます…

en: Author:
ja: 作者:

en: Committer:
ja: コミット者:

en: Original File:
ja: 元ファイル

en: Cannot find HEAD commit:
ja: HEAD コミットが見つかりません

en: Cannot find parent commit:
ja: 親コミットが見つかりません:

en: Unable to display parent
ja: 親を表示できません

en: Error loading diff:
ja: diff を読む際のエラーです:

en: Originally By:
ja: 原作者:

en: In File:
ja: ファイル:

en: Copied Or Moved Here By:
ja: 複写・移動者:

en: git-gui - a graphical user interface for Git.
ja: Git のグラフィカルUI git-gui

en: Git Gui
ja: Git GUI

en: Create New Repository
ja: 新しいリポジトリを作る

en: New...
ja: 新規…

en: Clone Existing Repository
ja: 既存リポジトリを複製する

en: Clone...
ja: 複製…

en: Open Existing Repository
ja: 既存リポジトリを開く

en: Open...
ja: 開く…

en: Recent Repositories
ja: 最近使ったリポジトリ

en: Open Recent Repository:
ja: 最近使ったリポジトリを開く

en: Failed to create repository %s:
ja: リポジトリ %s を作製できません:

en: Create
ja: 作成

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Git Repository
ja: GIT リポジトリ

en: Directory %s already exists.
ja: ディレクトリ '%s' は既に存在します。

en: File %s already exists.
ja: ファイル '%s' は既に存在します。

en: Clone
ja: 複製

en: Source Location:
ja: ソースの位置

en: Target Directory:
ja: 先ディレクトリ:

en: Clone Type:
ja: 複製方式:

en: Standard (Fast, Semi-Redundant, Hardlinks)
ja: 標準(高速・中冗長度・ハードリンク)

en: Full Copy (Slower, Redundant Backup)
ja: 全複写(低速・冗長バックアップ)

en: Shared (Fastest, Not Recommended, No Backup)
ja: 共有(最高速・非推奨・バックアップ無し)

en: Recursively clone submodules too
ja: サブモジュールも再帰的に複製する

en: Not a Git repository: %s
ja: Git リポジトリではありません: %s

en: Standard only available for local repository.
ja: 標準方式は同一計算機上のリポジトリにのみ使えます。

en: Shared only available for local repository.
ja: 共有方式は同一計算機上のリポジトリにのみ使えます。

en: Location %s already exists.
ja: '%s' は既に存在します。

en: Failed to configure origin
ja: origin を設定できませんでした

en: Counting objects
ja: オブジェクトを数えています

en: buckets
ja: バケツ

en: Unable to copy objects/info/alternates: %s
ja: objects/info/alternates を複写できません: %s

en: Nothing to clone from %s.
ja: %s から複製する内容はありません

en: The 'master' branch has not been initialized.
ja: 'master' ブランチが初期化されていません

en: Hardlinks are unavailable.  Falling back to copying.
ja: ハードリンクが作れないので、コピーします

en: Cloning from %s
ja: %s から複製しています

en: Copying objects
ja: オブジェクトを複写しています

en: Unable to copy object: %s
ja: オブジェクトを複写できません: %s

en: Linking objects
ja: オブジェクトを連結しています

en: objects
ja: オブジェクト

en: Unable to hardlink object: %s
ja: オブジェクトをハードリンクできません: %s

en: Cannot fetch branches and objects.  See console output for details.
ja: ブランチやオブジェクトを取得できません。コンソール出力を見て下さい

en: Cannot fetch tags.  See console output for details.
ja: タグを取得できません。コンソール出力を見て下さい

en: Cannot determine HEAD.  See console output for details.
ja: HEAD を確定できません。コンソール出力を見て下さい

en: Unable to cleanup %s
ja: %s を掃除できません

en: Clone failed.
ja: 複写に失敗しました。

en: No default branch obtained.
ja: デフォールト・ブランチが取得されませんでした

en: Cannot resolve %s as a commit.
ja: %s をコミットとして解釈できません

en: Creating working directory
ja: 作業ディレクトリを作成しています

en: files
ja: ファイル

en: Cannot clone submodules.
ja: サブモジュールが複製できません。

en: Cloning submodules
ja: サブモジュールを複製しています

en: Initial file checkout failed.
ja: 初期チェックアウトに失敗しました

en: Open
ja: 開く

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Failed to open repository %s:
ja: リポジトリ %s を開けません:

en: Rename Branch
ja: ブランチの名前変更

en: Rename
ja: 名前変更

en: Branch:
ja: ブランチ:

en: New Name:
ja: 新しい名前:

en: Please select a branch to rename.
ja: 名前を変更するブランチを選んで下さい。

en: Please supply a branch name.
ja: ブランチ名を指定して下さい。

en: '%s' is not an acceptable branch name.
ja: '%s' はブランチ名に使えません。

en: Failed to rename '%s'.
ja: '%s'の名前変更に失敗しました。

en: Cannot write shortcut:
ja: ショートカットが書けません:

en: Cannot write icon:
ja: アイコンが書けません:

en: Find:
ja: 検索:

en: Next
ja: 次

en: Prev
ja: 前

en: RegExp
ja: 正規表現

en: Case
ja: 大文字小文字を区別

en: %s ... %*i of %*i %s (%3i%%)
ja: %1$s ... %4$*i %6$s 中の %2$*i (%7$3i%%)

en: Add Tool
ja: ツールの追加

en: Add New Tool Command
ja: 新規ツールコマンドの追加

en: Add globally
ja: 全体に追加

en: Add
ja: 追加

en: Tool Details
ja: ツールの詳細

en: Use '/' separators to create a submenu tree:
ja: '/' でサブメニューを区切ります:

en: Name:
ja: 名前:

en: Command:
ja: コマンド:

en: Show a dialog before running
ja: 起動する前にダイアログを表示

en: Ask the user to select a revision (sets $REVISION)
ja: ユーザにコミットを一つ選ばせる ($REVISION にセットします)

en: Ask the user for additional arguments (sets $ARGS)
ja: ユーザに他の引数を追加させる ($ARGS にセットします)

en: Don't show the command output window
ja: コマンドからの出力ウィンドウを見せない

en: Run only if a diff is selected ($FILENAME not empty)
ja: パッチが選ばれているときだけ動かす($FILENAME が空でない)

en: Please supply a name for the tool.
ja: ツール名を指定して下さい。

en: Tool '%s' already exists.
ja: ツール '%s' は既に存在します。

en: Could not add tool:
    %s
ja: ツールを追加できません:
    %s

en: Remove Tool
ja: ツールの削除

en: Remove Tool Commands
ja: ツールコマンドの削除

en: Remove
ja: 削除

en: (Blue denotes repository-local tools)
ja: (青色はローカルレポジトリのツールです)

en: Run Command: %s
ja: コマンドを起動: %s

en: Arguments
ja: 引数

en: Revision
ja: リビジョン

en: Running %s requires a selected file.
ja: ファイルを選択してから %s を起動してください。

en: Are you sure you want to run %1$s on file "%2$s"?
ja: 本当にファイル "%2$s"で %1$s を起動しますか?

en: Are you sure you want to run %s?
ja: 本当に %s を起動しますか?

en: Tool: %s
ja: ツール: %s

en: Running: %s
ja: 実行中: %s

en: Tool completed successfully: %s
ja: ツールが完了しました: %s

en: Tool failed: %s
ja: ツールが失敗しました: %s

en: Force resolution to the base version?
ja: 共通の版を使いますか?

en: Force resolution to this branch?
ja: 自分の側の版を使いますか?

en: Force resolution to the other branch?
ja: 相手制の版を使いますか?

en: Note that the diff shows only conflicting changes.
    
    %s will be overwritten.
    
    This operation can be undone only by restarting the merge.
ja: 競合する変更点だけが表示されていることに注意してください。
    
    %s は上書きされます。
    
    やり直すにはマージ全体をやり直してください。

en: File %s seems to have unresolved conflicts, still stage?
ja: ファイル %s には解決していない競合部分がまだあるようですが、いいですか?

en: Adding resolution for %s
ja: %s への解決をステージします

en: Cannot resolve deletion or link conflicts using a tool
ja: ツールでは削除やリンク競合は扱えません

en: Conflict file does not exist
ja: 競合ファイルは存在しません。

en: Not a GUI merge tool: '%s'
ja: GUI マージツールではありません: %s

en: Unsupported merge tool '%s'
ja: マージツール '%s' はサポートしていません

en: Merge tool is already running, terminate it?
ja: マージツールはすでに起動しています。終了しますか?

en: Error retrieving versions:
    %s
ja: 版の取り出し時にエラーが出ました:
    %s

en: Could not start the merge tool:
    
    %s
ja: マージツールが起動できません:
    
    %s

en: Running merge tool...
ja: マージツールを実行しています...

en: Merge tool failed.
ja: マージツールが失敗しました。

en: Invalid global encoding '%s'
ja: 全体エンコーディングに 無効な %s が指定されています

en: Invalid repo encoding '%s'
ja: リポジトリエンコーディングに 無効な %s が指定されています

en: Restore Defaults
ja: 既定値に戻す

en: Save
ja: 保存

en: %s Repository
ja: %s リポジトリ

en: Global (All Repositories)
ja: 大域（全てのリポジトリ）

en: User Name
ja: ユーザ名

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Summarize Merge Commits
ja: マージコミットの要約

en: Merge Verbosity
ja: マージの冗長度

en: Show Diffstat After Merge
ja: マージ後に diffstat を表示

en: Use Merge Tool
ja: マージツールを使用

en: Trust File Modification Timestamps
ja: ファイル変更時刻を信頼する

en: Prune Tracking Branches During Fetch
ja: フェッチ中にトラッキングブランチを刈る

en: Match Tracking Branches
ja: トラッキングブランチを合わせる

en: Use Textconv For Diffs and Blames
ja: diff と注釈に textconv を使う

en: Blame Copy Only On Changed Files
ja: 変更されたファイルのみコピー検知を行なう

en: Maximum Length of Recent Repositories List
ja: 最近使ったリポジトリ一覧の上限

en: Minimum Letters To Blame Copy On
ja: コピーを検知する最少文字数

en: Blame History Context Radius (days)
ja: 注釈する履歴半径（日数）

en: Number of Diff Context Lines
ja: diff の文脈行数

en: Additional Diff Parameters
ja: diff の追加引数

en: Commit Message Text Width
ja: コミットメッセージのテキスト幅

en: New Branch Name Template
ja: 新しいブランチ名のテンプレート

en: Default File Contents Encoding
ja: ファイル内容のデフォールトエンコーディング

en: Warn before committing to a detached head
ja: 分離 HEAD のコミット前に警告する

en: Staging of untracked files
ja: 管理外のファイルをコミット予定する

en: Show untracked files
ja: 管理外のファイルを表示する

en: Tab spacing
ja: タブ幅

en: Change
ja: 変更

en: Spelling Dictionary:
ja: スペルチェック辞書

en: Change Font
ja: フォントを変更

en: Choose %s
ja: %s を選択

en: pt.
ja: ポイント

en: Preferences
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Failed to completely save options:
ja: 完全にオプションを保存できません:

en: Number of loose objects
ja: ばらばらなオブジェクトの数

en: Disk space used by loose objects
ja: ばらばらなオブジェクトの使用するディスク量

en: Number of packed objects
ja: パックされたオブジェクトの数

en: Number of packs
ja: パックの数

en: Disk space used by packed objects
ja: パックされたオブジェクトの使用するディスク量

en: Packed objects waiting for pruning
ja: パックに存在するので捨てて良いオブジェクトの数

en: Garbage files
ja: ゴミファイル

en: Compressing the object database
ja: データベース圧縮

en: Verifying the object database with fsck-objects
ja: fsck-objects でオブジェクト・データベースを検証しています

en: This repository currently has approximately %i loose objects.
    
    To maintain optimal performance it is strongly recommended that you compress the database.
    
    Compress the database now?
ja: このリポジトリにはおおよそ %i 個の個別オブジェクトがあります
    
    最適な性能を保つために、データベースを圧縮することを推奨します
    
    データベースを圧縮しますか？

en: fetch %s
ja: %s を取得

en: Fetching new changes from %s
ja: %s から新しい変更をフェッチしています

en: remote prune %s
ja: リモート刈込 %s

en: Pruning tracking branches deleted from %s
ja: %s から削除されたトラッキング・ブランチを刈っています

en: fetch all remotes
ja: すべてのリモートを取得

en: Fetching new changes from all remotes
ja: すべてのリモートから新しい変更をフェッチしています

en: remote prune all remotes
ja: リモート刈込 すべてのリモート

en: Pruning tracking branches deleted from all remotes
ja: すべてのリモートから削除されたトラッキング・ブランチを刈っています

en: push %s
ja: %s をプッシュ

en: Pushing changes to %s
ja: %s へ変更をプッシュしています

en: Mirroring to %s
ja: %s へミラーしています

en: Pushing %s %s to %s
ja: %3$s へ %1$s %2$s をプッシュしています

en: Push Branches
ja: ブランチをプッシュ

en: Source Branches
ja: 元のブランチ

en: Destination Repository
ja: 送り先リポジトリ

en: Transfer Options
ja: 通信オプション

en: Force overwrite existing branch (may discard changes)
ja: 既存ブランチを上書き(変更を破棄する可能性があります)

en: Use thin pack (for slow network connections)
ja: Thin Pack を使う（遅いネットワーク接続）

en: Include tags
ja: タグを含める

en: Select
ja: 選択

en: Font Family
ja: フォント・ファミリー

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: Font Example
ja: フォント・サンプル

en: This is example text.
    If you like this text, it can be your font.
ja: これはサンプル文です。
    このフォントが気に入ればお使いになれます。

en: Push to
ja: プッシュ先

en: Remove Remote
ja: リモートを削除

en: Prune from
ja: から刈込む…

en: Fetch from
ja: 取得元

en: No differences detected.
    
    %s has no changes.
    
    The modification date of this file was updated by another application, but the content within the file was not changed.
    
    A rescan will be automatically started to find other files which may have the same state.
ja: 変更がありません。
    
    %s には変更がありません。
    
    このファイルの変更時刻は他のアプリケーションによって更新されていますがファイル内容には変更がありません。
    
    同様な状態のファイルを探すために、自動的に再スキャンを開始します。

en: Loading diff of %s...
ja: %s の変更点をロード中…

en: LOCAL: deleted
    REMOTE:
ja: LOCAL: 削除
    Remote:

en: REMOTE: deleted
    LOCAL:
ja: REMOTE: 削除
    LOCAL:

en: REMOTE:
ja: REMOTE

en: Unable to display %s
ja: %s を表示できません

en: Error loading file:
ja: ファイルを読む際のエラーです:

en: Git Repository (subproject)
ja: Git リポジトリ(サブプロジェクト)

en: * Binary file (not showing content).
ja: * バイナリファイル(内容は表示しません)

en: * Untracked file is %d bytes.
    * Showing only first %d bytes.
ja: * 管理外のファイルの大きさは %d バイトです。
    * 最初の %d バイトだけ表示しています。

en: 
    * Untracked file clipped here by %s.
    * To see the entire file, use an external editor.
ja: 
    
    * %s は管理外のファイルをここで切りおとしました。
    * 全体を見るには外部エディタを使ってください。

en: Failed to unstage selected hunk.
ja: 選択されたパッチをコミット予定から外せません。

en: Failed to stage selected hunk.
ja: 選択されたパッチをコミット予定に加えられません。

en: Failed to unstage selected line.
ja: 選択されたパッチ行をコミット予定から外せません。

en: Failed to stage selected line.
ja: 選択されたパッチ行をコミット予定に加えられません。

en: Checkout Branch
ja: ブランチをチェックアウト

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Fetch Tracking Branch
ja: トラッキング・ブランチをフェッチ

en: Detach From Local Branch
ja: ローカル・ブランチから削除

en: Unable to unlock the index.
ja: インデックスをロックできません

en: Index Error
ja: 索引エラー

en: Updating the Git index failed.  A rescan will be automatically started to resynchronize git-gui.
ja: GIT インデックスの更新が失敗しました。git-gui と同期をとるために再スキャンします。

en: Continue
ja: 続行

en: Unlock Index
ja: インデックスのロック解除

en: Unstaging %s from commit
ja: コミットから '%s' を降ろす

en: Ready to commit.
ja: コミット準備完了

en: Adding %s
ja: コミットに %s を加えています

en: Stage %d untracked files?
ja: 管理外の %d ファイルをコミット予定としますか？

en: Revert changes in file %s?
ja: ファイル %s にした変更を元に戻しますか？

en: Revert changes in these %i files?
ja: これら %i 個のファイルにした変更を元に戻しますか？

en: Any unstaged changes will be permanently lost by the revert.
ja: 変更を元に戻すとコミット予定していない変更は全て失われます。

en: Do Nothing
ja: 何もしない

en: Reverting selected files
ja: 選択されたファイルにした変更を元に戻します

en: Reverting %s
ja: %s にした変更を元に戻します

en: No keys found.
ja: キーがありません。

en: Found a public key in: %s
ja: 公開鍵がありました: %s

en: Generate Key
ja: 鍵を生成

en: Copy To Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Your OpenSSH Public Key
ja: あなたの OpenSSH 公開鍵

en: Generating...
ja: 生成中...

en: Could not start ssh-keygen:
    
    %s
ja: ssh-keygen を起動できません:
    
    %s

en: Generation failed.
ja: 生成に失敗しました。

en: Generation succeeded, but no keys found.
ja: 生成には成功しましたが、鍵が見つかりません。

en: Your key is in: %s
ja: あなたの鍵は %s にあります

en: There is nothing to amend.
    
    You are about to create the initial commit.  There is no commit before this to amend.
ja: 訂正するコミットがそもそもありません。
    
    これから作るのは最初のコミットです。その前にはまだ訂正するようなコミットはありません。

en: Cannot amend while merging.
    
    You are currently in the middle of a merge that has not been fully completed.  You cannot amend the prior commit unless you first abort the current merge activity.
ja: マージ中にコミットの訂正はできません。
    
    現在はまだマージの途中です。先にこのマージを中止しないと、前のコミットの訂正はできません

en: Error loading commit data for amend:
ja: 訂正するコミットのデータを読めません:

en: Unable to obtain your identity:
ja: ユーザの正体を確認できません:

en: Invalid GIT_COMMITTER_IDENT:
ja: GIT_COMMITTER_IDENT が無効です:

en: warning: Tcl does not support encoding '%s'.
ja: 警告: Tcl はエンコーディング '%s' をサポートしていません

en: Last scanned state does not match repository state.
    
    Another Git program has modified this repository since the last scan.  A rescan must be performed before another commit can be created.
    
    The rescan will be automatically started now.
ja: 最後にスキャンした状態はリポジトリの状態と合致しません。
    
    最後にスキャンして以後、別の Git プログラムがリポジトリを変更しています。新しくコミットする前に、再スキャンが必要です。
    
    自動的に再スキャンを開始します。

en: Unmerged files cannot be committed.
    
    File %s has merge conflicts.  You must resolve them and stage the file before committing.
ja: マージしていないファイルはコミットできません。
    
    ファイル %s にはマージ衝突が残っています。まず解決してコミット予定に加える必要があります。

en: Unknown file state %s detected.
    
    File %s cannot be committed by this program.
ja: 不明なファイル状態 %s です。
    
    ファイル %s は本プログラムではコミットできません。

en: No changes to commit.
    
    You must stage at least 1 file before you can commit.
ja: コミットする変更がありません。
    
    最低一つの変更をコミット予定に加えてからコミットして下さい。

en: Please supply a commit message.
    
    A good commit message has the following format:
    
    - First line: Describe in one sentence what you did.
    - Second line: Blank
    - Remaining lines: Describe why this change is good.
ja: コミット・メッセージを入力して下さい。
    
    正しいコミット・メッセージは:
    
    - 第１行: 何をしたか、を１行で要約。
    - 第２行: 空白
    - 残りの行: なぜ、この変更が良い変更か、の説明。

en: Calling pre-commit hook...
ja: コミット前フックを実行中・・・

en: Commit declined by pre-commit hook.
ja: コミット前フックがコミットを拒否しました

en: You are about to commit on a detached head. This is a potentially dangerous thing to do because if you switch to another branch you will lose your changes and it can be difficult to retrieve them later from the reflog. You should probably cancel this commit and create a new branch to continue.
     
     Do you really want to proceed with your Commit?
ja: 分離 HEAD での変更をコミットしようとしています。これは潜在的に危険な行為で、理由は別のブランチへの切り替えで変更が消失し、reflog からの事後復旧も困難となるためです。おそらくこのコミットはキャンセルし新しく作成したブランチで行うべきです。
    
     本当にコミットを続行しますか？

en: Calling commit-msg hook...
ja: コミット・メッセージ・フックを実行中・・・

en: Commit declined by commit-msg hook.
ja: コミット・メッセージ・フックがコミットを拒否しました

en: Committing changes...
ja: 変更点をコミット中・・・

en: write-tree failed:
ja: write-tree が失敗しました:

en: Commit failed.
ja: コミットに失敗しました。

en: Commit %s appears to be corrupt
ja: コミット %s は壊れています

en: No changes to commit.
    
    No files were modified by this commit and it was not a merge commit.
    
    A rescan will be automatically started now.
ja: コミットする変更がありません。
    
    マージでなく、また、一つも変更点がありません。
    
    自動的に再スキャンを開始します。

en: No changes to commit.
ja: コミットする変更がありません。

en: commit-tree failed:
ja: commit-tree が失敗しました:

en: update-ref failed:
ja: update-ref が失敗しました:

en: Created commit %s: %s
ja: コミット %s を作成しました: %s

en: Starting...
ja: 起動中…

en: File Browser
ja: ファイル・ブラウザ

en: Loading %s...
ja: %s をロード中…

en: [Up To Parent]
ja: [上位フォルダへ]

en: Browse Branch Files
ja: 現在のブランチのファイルを見る

en: Add Remote
ja: リモートを追加

en: Add New Remote
ja: リモートを新規に追加

en: Remote Details
ja: リモートの詳細

en: Location:
ja: 場所:

en: Further Action
ja: その他の動作

en: Fetch Immediately
ja: 即座に取得

en: Initialize Remote Repository and Push
ja: リモートレポジトリを初期化してプッシュ

en: Do Nothing Else Now
ja: 何もしない

en: Please supply a remote name.
ja: リモート名を指定して下さい。

en: '%s' is not an acceptable remote name.
ja: '%s' はリモート名に使えません。

en: Failed to add remote '%s' of location '%s'.
ja: 場所 '%2$s' のリモート '%1$s'の名前変更に失敗しました。

en: Fetching the %s
ja: %s からフェッチしています

en: Do not know how to initialize repository at location '%s'.
ja: リポジトリ '%s' を初期化できません。

en: Setting up the %s (at %s)
ja: %2$s にある %1$s をセットアップします

en: Goto Line:
ja: 行番号

en: Go
ja: 移動

en: Create Branch
ja: ブランチを作成

en: Create New Branch
ja: ブランチを新規作成

en: Branch Name
ja: ブランチ名

en: Match Tracking Branch Name
ja: トラッキング・ブランチ名を合わせる

en: Starting Revision
ja: 初期リビジョン

en: Update Existing Branch:
ja: 既存のブランチを更新:

en: No
ja: いいえ

en: Fast Forward Only
ja: 早送りのみ

en: Checkout After Creation
ja: 作成してすぐチェックアウト

en: Please select a tracking branch.
ja: トラッキング・ブランチを選択して下さい。

en: Tracking branch %s is not a branch in the remote repository.
ja: トラッキング・ブランチ %s はリモートリポジトリのブランチではありません。

en: Unsupported spell checker
ja: サポートされていないスペルチェッカーです

en: Spell checking is unavailable
ja: スペルチェック機能は使えません

en: Invalid spell checking configuration
ja: スペルチェックの設定が不正です

en: Reverting dictionary to %s.
ja: 辞書を %s に巻き戻します

en: Spell checker silently failed on startup
ja: スペルチェッカーの起動に失敗しました

en: Unrecognized spell checker
ja: スペルチェッカーが判別できません

en: No Suggestions
ja: 提案なし

en: Unexpected EOF from spell checker
ja: スペルチェッカーが予想外の EOF を返しました

en: Spell Checker Failed
ja: スペルチェック失敗
