git-gui - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

note: ""
en: amend
pt_BR: corrigir

note: ""
en: annotate
pt_BR: anotar

note: "A 'branch' is an active line of development."
en: branch [noun]
pt_BR: ramo

note: ""
en: branch [verb]
pt_BR: ramificar

note: ""
en: checkout [noun]
pt_BR: checkout

note: "The action of updating the working tree to a revision which was stored in the object database."
en: checkout [verb]
pt_BR: efetuar checkout

note: ""
en: clone [verb]
pt_BR: clonar

note: "A single point in the git history."
en: commit [noun]
pt_BR: revisão

note: "The action of storing a new snapshot of the project's state in the git history."
en: commit [verb]
pt_BR: salvar revisão

note: ""
en: diff [noun]
pt_BR: diff

note: ""
en: diff [verb]
pt_BR: comparar

note: "A fast-forward is a special type of merge where you have a revision and you are merging another branch's changes that happen to be a descendant of what you have."
en: fast forward merge
pt_BR: mesclagem rápida

note: "Fetching a branch means to get the branch's head from a remote repository, to find out which objects are missing from the local object database, and to get them, too."
en: fetch
pt_BR: receber

note: "One context of consecutive lines in a whole patch, which consists of many such hunks"
en: hunk
pt_BR: trecho

note: "A collection of files. The index is a stored version of your working tree."
en: index (in git-gui: staging area)
pt_BR: índice

note: "A successful merge results in the creation of a new commit representing the result of the merge."
en: merge [noun]
pt_BR: mesclagem

note: "To bring the contents of another branch into the current branch."
en: merge [verb]
pt_BR: mesclar

note: ""
en: message
pt_BR: descrição da revisão

note: "Deletes all stale tracking branches under <name>. These stale branches have already been removed from the remote repository referenced by <name>, but are still locally available in 'remotes/<name>'."
en: prune
pt_BR: limpar

note: "Pulling a branch means to fetch it and merge it."
en: pull
pt_BR: receber e mesclar

note: "Pushing a branch means to get the branch's head ref from a remote repository, and ... (well, can someone please explain it for mere mortals?)"
en: push
pt_BR: enviar

note: ""
en: redo
pt_BR: refazer

note: "An other repository ('remote'). One might have a set of remotes whose branches one tracks."
en: remote
pt_BR: repositório remoto

note: "A collection of refs (?) together with an object database containing all objects which are reachable from the refs... (oops, you've lost me here. Again, please an explanation for mere mortals?)"
en: repository
pt_BR: repositório

note: ""
en: reset
pt_BR: descartar, redefinir

note: ""
en: revert
pt_BR: reverter

note: "A particular state of files and directories which was stored in the object database."
en: revision
pt_BR: revisão

note: ""
en: sign off
pt_BR: assinar embaixo

note: ""
en: staging area
pt_BR: ???

note: "A ref pointing to a tag or commit object"
en: tag [noun]
pt_BR: etiqueta

note: ""
en: tag [verb]
pt_BR: marcar etiqueta

note: "A regular git branch that is used to follow changes from another repository."
en: tracking branch
pt_BR: ramo de rastreamento

note: ""
en: undo
pt_BR: desfazer

note: ""
en: update
pt_BR: atualizar

note: ""
en: verify
pt_BR: verificar

note: "The tree of actual checked out files."
en: working copy, working tree
pt_BR: cópia de trabalho, árvore de trabalho
