Git - en to it translation catalogue (4918 entries)

en: Huh (%s)?
it: Eh (%s)?

en: could not read index
it: impossibile leggere l'indice

en: binary
it: binario

en: nothing
it: non fare nulla

en: unchanged
it: non modificato

en: Update
it: Aggiorna

en: could not stage '%s'
it: impossibile aggiungere '%s' all'area di staging

en: could not write index
it: impossibile scrivere l'indice

en: updated %d path
     | updated %d paths
it[0]: aggiornato %d percorso
it[1]: aggiornati %d percorsi

en: note: %s is untracked now.
it: nota: %s ora non è tracciato.

en: make_cache_entry failed for path '%s'
it: make_cache_entry non riuscito per il percorso '%s'

en: Revert
it: Esegui il revert

en: Could not parse HEAD^{tree}
it: Impossibile analizzare HEAD^{tree}

en: reverted %d path
     | reverted %d paths
it[0]: ripristinato %d percorso
it[1]: ripristinati %d percorsi

en: No untracked files.
it: Nessun file non tracciato.

en: Add untracked
it: Aggiungi file non tracciati

en: added %d path
     | added %d paths
it[0]: aggiunto %d percorso
it[1]: aggiunti %d percorsi

en: ignoring unmerged: %s
it: ignoro ciò che non è stato sottoposto a merge: %s

en: Only binary files changed.
it: Sono stati modificati solo file binari.

en: No changes.
it: Nessuna modifica.

en: Patch update
it: Aggiornamento patch

en: Review diff
it: Rivedi diff

en: show paths with changes
it: visualizza i percorsi modificati

en: add working tree state to the staged set of changes
it: aggiungi lo stato dall'albero di lavoro all'insieme delle modifiche nell'area di staging

en: revert staged set of changes back to the HEAD version
it: ripristina l'insieme delle modifiche nell'area di staging alla versione HEAD

en: pick hunks and update selectively
it: seleziona gli hunk in modalità interattiva ed esegui l'aggiornamento in modo selettivo

en: view diff between HEAD and index
it: visualizza il diff fra HEAD e l'indice

en: add contents of untracked files to the staged set of changes
it: aggiungi i contenuti dei file non tracciati all'insieme delle modifiche nell'area di staging

en: Prompt help:
it: Guida prompt:

en: select a single item
it: seleziona un singolo elemento

en: select a range of items
it: seleziona un intervallo di elementi

en: select multiple ranges
it: seleziona più intervalli

en: select item based on unique prefix
it: seleziona un elemento basandoti su un prefisso univoco

en: unselect specified items
it: deseleziona gli elementi specificati

en: choose all items
it: seleziona tutti gli elementi

en: (empty) finish selecting
it: (vuoto) termina la selezione

en: select a numbered item
it: seleziona un elemento numerato

en: (empty) select nothing
it: (vuoto) non selezionare nulla

en: *** Commands ***
it: *** Comandi ***

en: What now
it: Cosa faccio ora

en: staged
it: nell'area di staging

en: unstaged
it: rimosso dall'area di staging

en: path
it: percorso

en: could not refresh index
it: impossibile aggiornare l'indice

en: Bye.
it: Ciao.

en: Stage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Modifica modo stage [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Eliminazione stage [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Aggiunta stage [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Eseguire lo stage di quest'hunk [y,n,q,a,d%s,?]?

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for staging.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà contrassegnato immediatamente per l'aggiunta all'area di staging.

en: y - stage this hunk
    n - do not stage this hunk
    q - quit; do not stage this hunk or any of the remaining ones
    a - stage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stage this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - aggiungi quest'hunk all'area di staging
    n - non aggiungere quest'hunk all'area di staging
    q - esci; non aggiungere né quest'hunk né quelli rimanenti all'area di staging
    a - aggiungi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file all'area di staging
    d - non aggiungere né quest'hunk né quelli successivi nel file all'area di staging

en: Stash mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Modifica modo stash [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Eliminazione stash [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash addition [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Aggiunta stash [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Eseguire lo stash di quest'hunk [y,n,q,a,d%s,?]?

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for stashing.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà contrassegnato immediatamente per lo stash.

en: y - stash this hunk
    n - do not stash this hunk
    q - quit; do not stash this hunk or any of the remaining ones
    a - stash this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stash this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - esegui lo stash di quest'hunk
    n - non eseguire lo stash di quest'hunk
    q - esci; non eseguire lo stash di quest'hunk né di quelli rimanenti
    a - esegui lo stash di quest'hunk e di tutti quelli successivi nel file
    d - non eseguire lo stash né di quest'hunk né di quelli successivi nel file

en: Unstage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Rimozione modifica modo dall'area di staging [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Rimozione eliminazione dall'area di staging [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Rimozione aggiunta dall'area di staging [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Rimuovere quest'hunk dall'area di staging [y,n,q,a,d%s,?]?

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for unstaging.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà contrassegnato immediatamente per la rimozione dall'area di staging.

en: y - unstage this hunk
    n - do not unstage this hunk
    q - quit; do not unstage this hunk or any of the remaining ones
    a - unstage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not unstage this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'area di staging
    n - non rimuovere quest'hunk dall'area di staging
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti dall'area di staging
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file dall'area di staging
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file dall'area di staging

en: Apply mode change to index [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare la modifica modo all'indice [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'eliminazione all'indice [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to index [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'aggiunta all'indice [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to index [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare quest'hunk all'indice [y,n,q,a,d%s,?]?

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for applying.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà contrassegnato immediatamente per l'applicazione.

en: y - apply this hunk to index
    n - do not apply this hunk to index
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'indice
    n - non applicare quest'hunk all'indice
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: Discard mode change from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare le modifiche modo dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare l'eliminazione dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard addition from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare l'aggiunta dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare quest'hunk dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for discarding.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà contrassegnato immediatamente per la rimozione.

en: y - discard this hunk from worktree
    n - do not discard this hunk from worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'albero di lavoro
    n - non rimuovere quest'hunk dall'albero di lavoro
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: Discard mode change from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare la modifica modo dall'indice e dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare l'eliminazione dall'indice e dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard addition from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare l'aggiunta dall'indice e dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Scartare quest'hunk dall'indice e dall'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: y - discard this hunk from index and worktree
    n - do not discard this hunk from index and worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'indice e dall'albero di lavoro
    n - non rimuovere quest'hunk dall'indice e dall'albero di lavoro
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: Apply mode change to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare la modifica modo all'indice e all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'eliminazione all'indice e all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'aggiunta all'indice e all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare quest'hunk all'indice e all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: y - apply this hunk to index and worktree
    n - do not apply this hunk to index and worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'indice e all'albero di lavoro
    n - non applicare quest'hunk all'indice e all'albero di lavoro
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: y - apply this hunk to worktree
    n - do not apply this hunk to worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'albero di lavoro
    n - non applicare quest'hunk all'albero di lavoro
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: could not parse hunk header '%.*s'
it: impossibile analizzare l'header hunk '%.*s'

en: could not parse colored hunk header '%.*s'
it: impossibile analizzare l'header hunk colorato '%.*s'

en: could not parse diff
it: impossibile analizzare il diff

en: could not parse colored diff
it: impossibile analizzare il diff colorato

en: failed to run '%s'
it: esecuzione di '%s' non riuscita

en: mismatched output from interactive.diffFilter
it: output di interactive.diffFilter non corrispondente

en: Your filter must maintain a one-to-one correspondence
    between its input and output lines.
it: Il filtro deve mantenere una corrispondenza uno a uno
    fra le righe di input e di output.

en: expected context line #%d in
    %.*s
it: attesa riga contesto %d in
    %.*s

en: hunks do not overlap:
    %.*s
    	does not end with:
    %.*s
it: gli hunk non si sovrappongono:
    %.*s
    	non termina con:
    %.*s

en: Manual hunk edit mode -- see bottom for a quick guide.
it: Modalità manuale modifica hunt - vedi la fine del file per una guida veloce.

en: ---
    To remove '%c' lines, make them ' ' lines (context).
    To remove '%c' lines, delete them.
    Lines starting with %c will be removed.
it: ---
    Per rimuovere '%c' righe, rendile righe ' ' (contesto).
    Per rimuovere '%c' righe, eliminale.
    Le righe che iniziano con %c saranno rimosse.

note: TRANSLATORS: 'it' refers to the patch mentioned in the previous messages.
en: If it does not apply cleanly, you will be given an opportunity to
    edit again.  If all lines of the hunk are removed, then the edit is
    aborted and the hunk is left unchanged.
it: Se non può essere applicata senza problemi, ti sarà data la possibilità
    di modificarla di nuovo. Se tutte le righe dell'hunk saranno state
    rimosse, la modifica sarà interrotta e l'hunk non sarà modificato.

en: could not parse hunk header
it: impossibile analizzare l'header hunk

en: 'git apply --cached' failed
it: 'git apply --cached' non riuscito

note: TRANSLATORS: do not translate [y/n] The program will only accept that input at this point. Consider translating (saying "no" discards!) as (saying "n" for "no" discards!) if the translation of the word "no" does not start with n. The program will only accept that input at this point.
en: Your edited hunk does not apply. Edit again (saying "no" discards!) [y/n]?
it: L'hunk modificato non può essere applicato senza problemi. Modificarlo di nuovo (se rispondi "no", sarà eliminato!) [y/n]?

en: The selected hunks do not apply to the index!
it: Gli hunk selezionati non si applicano senza problemi all'indice!

en: Apply them to the worktree anyway?
it: Vuoi comunque applicarli all'albero di lavoro?

en: Nothing was applied.
it: Non è stato applicato nulla.

en: j - leave this hunk undecided, see next undecided hunk
    J - leave this hunk undecided, see next hunk
    k - leave this hunk undecided, see previous undecided hunk
    K - leave this hunk undecided, see previous hunk
    g - select a hunk to go to
    / - search for a hunk matching the given regex
    s - split the current hunk into smaller hunks
    e - manually edit the current hunk
    ? - print help
it: j - non decidere in merito a quest'hunk, vai al successivo hunk per cui non è stata presa una decisione
    J - non decidere in merito a quest'hunk, vai all'hunk successivo
    k - non decidere in merito a quest'hunk, vai al precedente hunk per cui non è stata presa una decisione
    K - non decidere in merito a quest'hunk, vai all'hunk precedente
    g - seleziona un hunk a cui andare
    / - cerca un hunk corrispondente all'espressione regolare data
    s - suddividi l'hunk corrente in hunk più piccoli
    e - modifica manualmente l'hunk corrente
    ? - stampa una guida

en: No previous hunk
it: Nessun hunk precedente

en: No next hunk
it: Nessun hunk successivo

en: No other hunks to goto
it: Nessun altro hunk a cui andare

en: go to which hunk (<ret> to see more)?
it: a quale hunk desideri andare (premi <Invio> per vederne altri)?

en: go to which hunk?
it: a quale hunk desideri andare?

en: Invalid number: '%s'
it: Numero non valido: '%s'

en: Sorry, only %d hunk available. | Sorry, only %d hunks available.
it[0]: Mi dispiace, è disponibile solo %d hunk.
it[1]: Mi dispiace, sono disponibili solo %d hunk.

en: No other hunks to search
it: Nessun altro hunk in cui eseguire la ricerca

en: search for regex?
it: cercare un'espressione regolare?

en: Malformed search regexp %s: %s
it: Espressione regolare di ricerca %s malformata: %s

en: No hunk matches the given pattern
it: Nessun hunk corrisponde al pattern fornito

en: Sorry, cannot split this hunk
it: Mi dispiace, non posso suddividere quest'hunk

en: Split into %d hunks.
it: Suddiviso in %d hunk.

en: Sorry, cannot edit this hunk
it: Mi dispiace, non posso modificare quest'hunk

en: 'git apply' failed
it: 'git apply' non riuscito

en: 
    Disable this message with "git config advice.%s false"
it: 
    Per disabilitare questo messaggio, esegui "git config advice.%s false"

en: %shint: %.*s%s
it: %ssuggerimento: %.*s%s

en: Cherry-picking is not possible because you have unmerged files.
it: Il cherry picking non è possibile perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: Committing is not possible because you have unmerged files.
it: Il commit non è possibile perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: Merging is not possible because you have unmerged files.
it: Il merge non è possibile perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: Pulling is not possible because you have unmerged files.
it: Il pull non è possibile perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: Reverting is not possible because you have unmerged files.
it: Il revert non è possibile perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: It is not possible to %s because you have unmerged files.
it: Impossibile eseguire il %s perché ci sono file di cui non è stato eseguito il merge.

en: Fix them up in the work tree, and then use 'git add/rm <file>'
    as appropriate to mark resolution and make a commit.
it: Correggili nell'albero di lavoro, quindi usa 'git add/rm <file>...' come appropriato per risolverli ed esegui un commit.

en: Exiting because of an unresolved conflict.
it: Esco a causa di un conflitto non risolto.

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
it: Il merge non è stato concluso (esiste MERGE_HEAD).

en: Please, commit your changes before merging.
it: Esegui il commit delle modifiche prima di eseguire il merge.

en: Exiting because of unfinished merge.
it: Esco a causa di un merge non terminato.

en: Note: switching to '%s'.
    
    You are in 'detached HEAD' state. You can look around, make experimental
    changes and commit them, and you can discard any commits you make in this
    state without impacting any branches by switching back to a branch.
    
    If you want to create a new branch to retain commits you create, you may
    do so (now or later) by using -c with the switch command. Example:
    
      git switch -c <new-branch-name>
    
    Or undo this operation with:
    
      git switch -
    
    Turn off this advice by setting config variable advice.detachedHead to false
it: Nota: eseguo il checkout di '%s'.
    
    Sei nello stato 'HEAD scollegato'. Puoi dare un'occhiata, apportare modifiche
    sperimentali ed eseguirne il commit, e puoi scartare qualunque commit eseguito
    in questo stato senza che ciò abbia alcuna influenza sugli altri branch tornando
    su un branch.
    
    Se vuoi creare un nuovo branch per mantenere i commit creati, puoi farlo
    (ora o in seguito) usando l'opzione -c con il comando switch. Ad esempio:
    
      git switch -c <nome nuovo branch>
    
    Oppure puoi annullare quest'operazione con:
    
      git switch -
    
    Disattiva questo consiglio impostando la variabile di configurazione
    advice.detachedHead a false

en: cmdline ends with \
it: la riga di comando termina con \

en: unclosed quote
it: virgolette non chiuse

en: unrecognized whitespace option '%s'
it: opzione spazi bianchi '%s' non riconosciuta

en: unrecognized whitespace ignore option '%s'
it: opzione ignora spazi bianchi '%s' non riconosciuta

en: --reject and --3way cannot be used together.
it: --reject e --3way non possono essere usati insieme.

en: --cached and --3way cannot be used together.
it: --cached e --3way non possono essere usati insieme.

en: --3way outside a repository
it: --3way al di fuori di un repository

en: --index outside a repository
it: --index al di fuori di un repository

en: --cached outside a repository
it: --cached al di fuori di un repository

en: Cannot prepare timestamp regexp %s
it: Impossibile preparare l'espressione regolare timestamp %s

en: regexec returned %d for input: %s
it: regexec ha restituito %d per l'input: %s

en: unable to find filename in patch at line %d
it: impossibile trovare il nome del file nella patch alla riga %d

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null, got %s on line %d
it: git apply: git-diff errato - atteso /dev/null, ricevuto %s alla riga %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent new filename on line %d
it: git apply: git-diff errato - nuovo nome del file inconsistente alla riga %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent old filename on line %d
it: git apply: git-diff errato - vecchio nome del file inconsistente alla riga %d

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null on line %d
it: git apply: git-diff errato - atteso /dev/null alla riga %d

en: invalid mode on line %d: %s
it: modo non valido alla riga %d: %s

en: inconsistent header lines %d and %d
it: righe di intestazione %d e %d inconsistenti

en: git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname component (line %d) | git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname components (line %d)
it[0]: l'intestazione git diff non riporta le informazioni sul file una volta rimosso %d componente iniziale del percorso (riga %d)
it[1]: l'intestazione git diff non riporta le informazioni sul file una volta rimossi %d componenti iniziali del percorso (riga %d)

en: git diff header lacks filename information (line %d)
it: l'intestazione git diff non riporta le informazioni sul file (riga %d)

en: recount: unexpected line: %.*s
it: recount: riga inattesa: %.*s

en: patch fragment without header at line %d: %.*s
it: frammento di patch senza intestazione alla riga %d: %.*s

en: new file depends on old contents
it: il nuovo file dipende da vecchi contenuti

en: deleted file still has contents
it: il file eliminato ha ancora dei contenuti

en: corrupt patch at line %d
it: patch corrotta alla riga %d

en: new file %s depends on old contents
it: il nuovo file %s dipende da vecchi contenuti

en: deleted file %s still has contents
it: il file eliminato %s ha ancora dei contenuti

en: ** warning: file %s becomes empty but is not deleted
it: ** attenzione: il file %s diventa vuoto ma non è eliminato

en: corrupt binary patch at line %d: %.*s
it: patch binaria corrotta alla riga %d: %.*s

en: unrecognized binary patch at line %d
it: patch binaria non riconosciuta alla riga %d

en: patch with only garbage at line %d
it: patch con soli contenuti garbage alla riga %d

en: unable to read symlink %s
it: impossibile leggere il collegamento simbolico %s

en: unable to open or read %s
it: impossibile aprire o leggere %s

en: invalid start of line: '%c'
it: inizio della riga non valido: '%c'

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d line). | Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
it[0]: Applicazione frammento %d riuscita alla riga %d (offset: %d riga).
it[1]: Applicazione frammento %d riuscita alla riga %d (offset: %d righe).

en: Context reduced to (%ld/%ld) to apply fragment at %d
it: Contesto ridotto a (%ld/%ld) per applicare il frammento alla riga %d

en: while searching for:
    %.*s
it: durante la ricerca di:
    %.*s

en: missing binary patch data for '%s'
it: dati della patch binaria mancanti per '%s'

en: cannot reverse-apply a binary patch without the reverse hunk to '%s'
it: impossibile applicare una patch binaria al contrario senza l'hunk contrario per '%s'

en: cannot apply binary patch to '%s' without full index line
it: impossibile applicare una patch binaria a '%s' senza la riga d'indice completa

en: the patch applies to '%s' (%s), which does not match the current contents.
it: la patch si applica a '%s' (%s), che non corrisponde ai contenuti correnti del file.

en: the patch applies to an empty '%s' but it is not empty
it: la patch si applica a un file vuoto '%s' ma il file non è vuoto

en: the necessary postimage %s for '%s' cannot be read
it: impossibile leggere la postimmagine %s necessaria per '%s'

en: binary patch does not apply to '%s'
it: la patch binaria non si applica correttamente a '%s'

en: binary patch to '%s' creates incorrect result (expecting %s, got %s)
it: la patch binaria su '%s' crea risultati non corretti (atteso %s, ricevuto %s)

en: patch failed: %s:%ld
it: patch non riuscita: %s:%ld

en: cannot checkout %s
it: impossibile eseguire il checkout di '%s'

en: failed to read %s
it: lettura di %s non riuscita

en: reading from '%s' beyond a symbolic link
it: lettura di '%s' oltre un collegamento simbolico

en: path %s has been renamed/deleted
it: il percorso %s è stato rinominato/eliminato

en: %s: does not exist in index
it: %s: non esiste nell'indice

en: %s: does not match index
it: %s: non corrisponde all'indice

en: repository lacks the necessary blob to fall back on 3-way merge.
it: dal repository manca il blob necessario per ripiegare sul merge a tre vie.

en: Falling back to three-way merge...
it: Ripiego sul merge a tre vie...

en: cannot read the current contents of '%s'
it: impossibile leggere i contenuti correnti di '%s'

en: Failed to fall back on three-way merge...
it: Ripiego sul merge a tre vie non riuscito...

en: Applied patch to '%s' with conflicts.
it: Patch applicata a '%s' con conflitti.

en: Applied patch to '%s' cleanly.
it: Patch '%s' applicata correttamente.

en: removal patch leaves file contents
it: la rimozione della patch lascia contenuti del file

en: %s: wrong type
it: %s: tipo errato

en: %s has type %o, expected %o
it: %s ha il tipo %o, atteso %o

en: invalid path '%s'
it: percorso '%s' non valido

en: %s: already exists in index
it: %s: esiste già nell'indice

en: %s: already exists in working directory
it: %s: esiste già nella directory di lavoro

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o)
it: il nuovo modo (%o) di %s non corrisponde al vecchio modo (%o)

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o) of %s
it: il nuovo modo (%o) di %s non corrisponde al vecchio modo (%o) di %s

en: affected file '%s' is beyond a symbolic link
it: il file interessato '%s' si trova oltre un collegamento simbolico

en: %s: patch does not apply
it: %s: la patch non si applica correttamente

en: Checking patch %s...
it: Controllo della patch %s in corso...

en: sha1 information is lacking or useless for submodule %s
it: le informazioni SHA1 per il sottomodulo %s sono mancanti o inutili

en: mode change for %s, which is not in current HEAD
it: modifica modo per %s che non è nell'HEAD corrente

en: sha1 information is lacking or useless (%s).
it: le informazioni SHA1 sono mancanti o inutili (%s).

en: could not add %s to temporary index
it: impossibile aggiungere %s all'indice temporaneo

en: could not write temporary index to %s
it: impossibile scrivere l'indice temporaneo in %s

en: unable to remove %s from index
it: impossibile rimuovere %s dall'indice

en: corrupt patch for submodule %s
it: patch corrotta per il sottomodulo %s

en: unable to stat newly created file '%s'
it: impossibile eseguire lo stat del file appena creato '%s'

en: unable to create backing store for newly created file %s
it: impossibile creare l'archivio di backup per il file appena creato %s

en: unable to add cache entry for %s
it: impossibile aggiungere la voce della cache per %s

en: failed to write to '%s'
it: scrittura in '%s' non riuscita

en: closing file '%s'
it: chiusura del file '%s' in corso

en: unable to write file '%s' mode %o
it: impossibile scrivere il file '%s' con modo %o

en: Applied patch %s cleanly.
it: Patch %s applicata correttamente.

en: internal error
it: errore interno

en: Applying patch %%s with %d reject... | Applying patch %%s with %d rejects...
it[0]: Applicazione della patch %%s con %d frammento respinto...
it[1]: Applicazione della patch %%s con %d frammenti respinti...

en: truncating .rej filename to %.*s.rej
it: nome file .rej troncato a %.*s.rej

en: cannot open %s
it: impossibile aprire %s

en: Hunk #%d applied cleanly.
it: Frammento %d applicato correttamente.

en: Rejected hunk #%d.
it: Frammento %d respinto.

en: Skipped patch '%s'.
it: Patch '%s' ignorata.

en: unrecognized input
it: input non riconosciuto

en: unable to read index file
it: impossibile leggere il file index

en: can't open patch '%s': %s
it: impossibile aprire la patch '%s': %s

en: squelched %d whitespace error | squelched %d whitespace errors
it[0]: %d errore di spazi bianchi soppresso
it[1]: %d errori di spazi bianchi soppressi

en: %d line adds whitespace errors. | %d lines add whitespace errors.
it[0]: %d riga aggiunge errori di spazi bianchi.
it[1]: %d righe aggiungono errori di spazi bianchi.

en: %d line applied after fixing whitespace errors. | %d lines applied after fixing whitespace errors.
it[0]: %d riga applicata dopo la correzione di errori di spazi bianchi.
it[1]: %d righe applicate dopo la correzione di errori di spazi bianchi.

en: Unable to write new index file
it: Impossibile scrivere il nuovo file index

en: don't apply changes matching the given path
it: non applicare le modifiche corrispondenti al percorso specificato

en: apply changes matching the given path
it: applica le modifiche corrispondenti al percorso specificato

en: remove <num> leading slashes from traditional diff paths
it: rimuovi <num> barre iniziali dai percorsi diff tradizionali

en: ignore additions made by the patch
it: ignora le aggiunte create dalla patch

en: instead of applying the patch, output diffstat for the input
it: invece di applicare la patch, visualizza l'output di diffstat per l'input

en: show number of added and deleted lines in decimal notation
it: visualizza il numero di righe aggiunte ed eliminate in notazione decimale

en: instead of applying the patch, output a summary for the input
it: invece di applicare la patch, visualizza un riassunto per l'input

en: instead of applying the patch, see if the patch is applicable
it: invece di applicare la patch, verifica se può essere applicata

en: make sure the patch is applicable to the current index
it: assicura che la patch sia applicabile all'indice corrente

en: mark new files with `git add --intent-to-add`
it: contrassegna i nuovi file con `git add --intent-to-add`

en: apply a patch without touching the working tree
it: applica una patch senza modificare l'albero di lavoro

en: accept a patch that touches outside the working area
it: accetta una patch che apporta modifiche al di fuori dell'area di lavoro

en: also apply the patch (use with --stat/--summary/--check)
it: applica anche la patch (da usare con --stat/--summary/--check)

en: attempt three-way merge if a patch does not apply
it: prova un merge a tre vie se la patch non si applica correttamente

en: build a temporary index based on embedded index information
it: compila un index temporaneo basato sulle informazioni indice incluse

en: paths are separated with NUL character
it: i percorsi sono separati con un carattere NUL

en: ensure at least <n> lines of context match
it: assicura che almeno <n> righe di contesto corrispondano

en: action
it: azione

en: detect new or modified lines that have whitespace errors
it: rileva righe nuove o modificate che hanno errori di spazi bianchi

en: ignore changes in whitespace when finding context
it: ignora modifiche agli spazi bianchi durante la ricerca dei contesti

en: apply the patch in reverse
it: applica la patch in maniera inversa

en: don't expect at least one line of context
it: non aspettare almeno una riga di contesto

en: leave the rejected hunks in corresponding *.rej files
it: lascia i frammenti respinti nei file *.rej corrispondenti

en: allow overlapping hunks
it: consenti la sovrapposizione dei frammenti

en: be verbose
it: visualizza ulteriori dettagli

en: tolerate incorrectly detected missing new-line at the end of file
it: tollera carattere fine riga rilevato erroneamente come mancante alla fine del file

en: do not trust the line counts in the hunk headers
it: non fare affidamento sul numero di righe nelle intestazioni dei frammenti

en: root
it: radice

en: prepend <root> to all filenames
it: anteponi <radice> a tutti i nomi file

en: cannot stream blob %s
it: impossibile eseguire lo streaming del blob %s

en: unsupported file mode: 0%o (SHA1: %s)
it: modo file non supportato: 0%o (SHA1: %s)

en: unable to start '%s' filter
it: impossibile avviare il filtro '%s'

en: unable to redirect descriptor
it: impossibile ridirezionare il descrittore

en: '%s' filter reported error
it: il filtro '%s' ha segnalato un errore

en: path is not valid UTF-8: %s
it: il percorso non è codificato validamente in UTF-8: %s

en: path too long (%d chars, SHA1: %s): %s
it: percorso troppo lungo (%d caratteri, SHA1: %s): %s

en: deflate error (%d)
it: errore deflate (%d)

en: timestamp too large for this system: %<PRIuMAX>
it: timestamp troppo grande per questo sistema: %<PRIuMAX>

en: git archive [<options>] <tree-ish> [<path>...]
it: git archive [<opzioni>] <albero> [<percorso>...]

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] [<options>] <tree-ish> [<path>...]
it: git archive --remote <repository> [--exec <comando>] [<opzioni>] <albero> [<percorso>...]

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] --list
it: git archive --remote <repository> [--exec <comando>] --list

en: cannot read %s
it: impossibile leggere %s

en: could not read '%s'
it: impossibile leggere '%s'

en: pathspec '%s' did not match any files
it: lo specificatore percorso '%s' non corrisponde ad alcun file

en: no such ref: %.*s
it: riferimento non esistente: %.*s

en: not a valid object name: %s
it: %s non è un nome oggetto valido

en: not a tree object: %s
it: %s non è un oggetto albero valido

en: current working directory is untracked
it: la directory di lavoro corrente non è tracciata

en: File not found: %s
it: File non trovato: %s

en: Not a regular file: %s
it: non è un file regolare: %s

en: archive format
it: formato archivio

en: prefix
it: prefisso

en: prepend prefix to each pathname in the archive
it: anteponi <prefisso> a ogni nome percorso nell'archivio

en: add untracked file to archive
it: aggiungi il file non tracciato all'archivio

en: write the archive to this file
it: scrivi l'archivio in questo file

en: read .gitattributes in working directory
it: leggi il file .gitattributes nella directory di lavoro

en: report archived files on stderr
it: elenca i file archiviati sullo standard error

en: store only
it: salva solamente

en: compress faster
it: comprimi più velocemente

en: compress better
it: comprimi meglio

en: list supported archive formats
it: elenca i formati archivio supportati

en: repo
it: repository

en: retrieve the archive from remote repository <repo>
it: recupera l'archivio dal repository remoto <repository>

en: command
it: comando

en: path to the remote git-upload-archive command
it: percorso al comando remoto git-upload-archive

en: Unexpected option --remote
it: Opzione --remote inattesa

en: Option --exec can only be used together with --remote
it: L'opzione --exec può essere usata solo con --remote

en: Unexpected option --output
it: Opzione --output inattesa

en: Options --add-file and --remote cannot be used together
it: Le opzioni --add-file e --remote non possono essere usate insieme

en: Unknown archive format '%s'
it: Formato archivio '%s' sconosciuto

en: Argument not supported for format '%s': -%d
it: Argomento non supportato per il formato '%s': -%d

en: %.*s is not a valid attribute name
it: %.*s non è un nome attributo valido

en: %s not allowed: %s:%d
it: %s non consentito: %s:%d

en: Negative patterns are ignored in git attributes
    Use '\!' for literal leading exclamation.
it: I pattern negativi sono ignorati negli attributi git
    Usa '\!' per specificare letteralmente un punto esclamativo iniziale.

en: Badly quoted content in file '%s': %s
it: Contenuto mal racchiuso fra virgolette nel file '%s': %s

en: We cannot bisect more!
it: Impossibile eseguire un'ulteriore bisezione!

en: Not a valid commit name %s
it: %s non è un nome commit valido

en: The merge base %s is bad.
    This means the bug has been fixed between %s and [%s].
it: La base del merge %s non funziona.
    Ciò significa che il bug è stato corretto fra %s e [%s].

en: The merge base %s is new.
    The property has changed between %s and [%s].
it: La base del merge %s è nuova.
    La proprietà è stata modificata fra %s e [%s].

en: The merge base %s is %s.
    This means the first '%s' commit is between %s and [%s].
it: La base del merge %s è %s.
    Ciò significa che il primo commit '%s' è fra %s e [%s].

en: Some %s revs are not ancestors of the %s rev.
    git bisect cannot work properly in this case.
    Maybe you mistook %s and %s revs?
it: Alcune revisioni %s non sono antenate della revisione %s.
    git bisect non può funzionare correttamente in questo caso.
    Forse hai confuso le revisioni %s con quelle %s?

en: the merge base between %s and [%s] must be skipped.
    So we cannot be sure the first %s commit is between %s and %s.
    We continue anyway.
it: la base del merge fra %s e [%s] dev'essere saltata.
    Non è possibile essere sicuri che il primo commit %s sia fra %s e %s.
    Continuo comunque.

en: Bisecting: a merge base must be tested
it: Bisezione: dev'essere testata una base del merge

en: a %s revision is needed
it: è richiesta una revisione %s

en: could not create file '%s'
it: impossibile creare il file '%s'

en: could not read file '%s'
it: impossibile leggere il file '%s'

en: reading bisect refs failed
it: lettura riferimenti della bisezione non riuscita

en: %s was both %s and %s
it: %s era sia %s sia %s

en: No testable commit found.
    Maybe you started with bad path parameters?
it: Nessun commit testabile trovato.
    Forse hai iniziato il procedimento specificando parametri percorso errati?

en: (roughly %d step) | (roughly %d steps)
it[0]: (circa %d passo)
it[1]: (circa %d passi)

note: TRANSLATORS: the last %s will be replaced with "(roughly %d steps)" translation.
en: Bisecting: %d revision left to test after this %s
     | Bisecting: %d revisions left to test after this %s
it[0]: Bisezione in corso: %d revisione rimanente da testare dopo questa %s
it[1]: Bisezione in corso: %d revisioni rimanenti da testare dopo questa %s

en: --contents and --reverse do not blend well.
it: --contents e --reverse non sono compatibili.

en: cannot use --contents with final commit object name
it: impossibile usare --contents con il nome oggetto del commit finale

en: --reverse and --first-parent together require specified latest commit
it: le opzioni --reverse e --first-parent se usate insieme richiedono che sia specificato l'ultimo commit

en: revision walk setup failed
it: impostazione percorso revisioni non riuscita

en: --reverse --first-parent together require range along first-parent chain
it: le opzioni --reverse e --first-parent se usate insieme richiedono che sia specificato un intervallo nella catena del primo commit genitore

en: no such path %s in %s
it: il percorso %s in %s non esiste

en: cannot read blob %s for path %s
it: impossibile leggere il blob %s per il percorso %s

en: 
    After fixing the error cause you may try to fix up
    the remote tracking information by invoking
    "git branch --set-upstream-to=%s%s%s".
it: 
    Dopo aver corretto l'errore è possibile provare a correggere
    le informazioni di tracciamento remoto eseguendo
    "git branch --set-upstream-to=%s%s%s".

en: Not setting branch %s as its own upstream.
it: Non imposto il branch %s come upstream di sé stesso.

en: Branch '%s' set up to track remote branch '%s' from '%s' by rebasing.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il branch remoto '%s' da '%s' tramite rebase.

en: Branch '%s' set up to track remote branch '%s' from '%s'.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il branch remoto '%s' da '%s'.

en: Branch '%s' set up to track local branch '%s' by rebasing.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il branch locale '%s' tramite rebase.

en: Branch '%s' set up to track local branch '%s'.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il branch locale '%s'.

en: Branch '%s' set up to track remote ref '%s' by rebasing.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il riferimento remoto '%s' tramite rebase.

en: Branch '%s' set up to track remote ref '%s'.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il riferimento remoto '%s'.

en: Branch '%s' set up to track local ref '%s' by rebasing.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il riferimento locale '%s' tramite rebase.

en: Branch '%s' set up to track local ref '%s'.
it: Branch '%s' impostato per tracciare il riferimento locale '%s'.

en: Unable to write upstream branch configuration
it: Impossibile scrivere la configurazione relativa al branch upstream

en: Not tracking: ambiguous information for ref %s
it: Il tracciamento non avverrà: informazioni ambigue per il riferimento %s

en: '%s' is not a valid branch name.
it: '%s' non è un nome branch valido.

en: A branch named '%s' already exists.
it: Un branch denominato '%s' esiste già.

en: Cannot force update the current branch.
it: Impossibile eseguire un aggiornamento forzato del branch corrente.

en: Cannot setup tracking information; starting point '%s' is not a branch.
it: Impossibile impostare le informazioni di tracciamento: il punto di partenza '%s' non è un branch.

en: the requested upstream branch '%s' does not exist
it: il branch upstream richiesto '%s' non esiste

en: 
    If you are planning on basing your work on an upstream
    branch that already exists at the remote, you may need to
    run "git fetch" to retrieve it.
    
    If you are planning to push out a new local branch that
    will track its remote counterpart, you may want to use
    "git push -u" to set the upstream config as you push.
it: 
    Se prevedi di basare il tuo lavoro su un branch
    upstream già esistente, potresti dover eseguire
    "git fetch" per recuperarlo.
    
    Se prevedi di eseguire il push di un nuovo branch locale
    che traccerà la sua controparte remota, potresti voler
    usare "git push -u" per impostare la configurazione del
    branch upstream durante il push.

en: Not a valid object name: '%s'.
it: Nome oggetto non valido: '%s'.

en: Ambiguous object name: '%s'.
it: Nome oggetto ambiguo: '%s'.

en: Not a valid branch point: '%s'.
it: Punto di branch non valido: '%s'.

en: '%s' is already checked out at '%s'
it: Il checkout di '%s' è già stato eseguito in '%s'

en: HEAD of working tree %s is not updated
it: L'HEAD dell'albero di lavoro %s non è aggiornato

en: unrecognized bundle hash algorithm: %s
it: algoritmo hash bundle non riconosciuto: %s

en: unknown capability '%s'
it: capacità '%s' sconosciuta

en: '%s' does not look like a v2 or v3 bundle file
it: '%s' non sembra essere un file bundle v2 o v3

en: unrecognized header: %s%s (%d)
it: intestazione non riconosciuta: %s%s (%d)

en: could not open '%s'
it: impossibile aprire '%s'

en: Repository lacks these prerequisite commits:
it: Dal repository mancano questi commit richiesti come prerequisito:

en: need a repository to verify a bundle
it: è necessario un repository per verificare un bundle

en: The bundle contains this ref: | The bundle contains these %d refs:
it[0]: Il bundle contiene questo riferimento:
it[1]: Il bundle contiene questi %d riferimenti:

en: The bundle records a complete history.
it: Nel bundle è registrata una cronologia completa.

en: The bundle requires this ref: | The bundle requires these %d refs:
it[0]: Il bundle richiede questo riferimento:
it[1]: Il bundle richiede questi %d riferimenti:

en: unable to dup bundle descriptor
it: impossibile duplicare il descrittore bundle

en: Could not spawn pack-objects
it: Impossibile avviare pack-objects

en: pack-objects died
it: comando pack-objects morto

en: rev-list died
it: comando rev-list morto

en: ref '%s' is excluded by the rev-list options
it: il riferimento '%s' è escluso dalle opzioni di rev-list

en: unsupported bundle version %d
it: versione bundle %d non supportata

en: cannot write bundle version %d with algorithm %s
it: impossibile scrivere il bundle versione %d con l'algoritmo %s

en: unrecognized argument: %s
it: argomento non riconosciuto: %s

en: Refusing to create empty bundle.
it: Mi rifiuto di creare un bundle vuoto.

en: cannot create '%s'
it: impossibile creare '%s'

en: index-pack died
it: comando index-pack morto

en: invalid color value: %.*s
it: valore colore non valido: %.*s

en: invalid hash version
it: versione hash non valida

en: commit-graph file is too small
it: il file grafo dei commit %s è troppo piccolo

en: commit-graph signature %X does not match signature %X
it: la firma del grafo dei commit %X non corrisponde alla firma %X

en: commit-graph version %X does not match version %X
it: la versione del grafo dei commit %X non corrisponde alla versione %X

en: commit-graph hash version %X does not match version %X
it: la versione hash del grafo dei commit %X non corrisponde alla versione %X

en: commit-graph file is too small to hold %u chunks
it: il file grafo dei commit è troppo piccolo per contenere %u chunk

en: commit-graph improper chunk offset %08x%08x
it: offset blocco grafo dei commit improprio %08x%08x

en: commit-graph chunk id %08x appears multiple times
it: l'ID del blocco grafo dei commit %08x compare più volte

en: commit-graph has no base graphs chunk
it: il grafo dei commit non ha un blocco grafi di base

en: commit-graph chain does not match
it: la catena del grafo dei commit non corrisponde

en: invalid commit-graph chain: line '%s' not a hash
it: catena grafo dei commit non valida: la riga '%s' non è un hash

en: unable to find all commit-graph files
it: impossibile trovare tutti i file grafo dei commit

en: invalid commit position. commit-graph is likely corrupt
it: posizione commit non valida. Il grafo dei commit è probabilmente corrotto

en: could not find commit %s
it: impossibile trovare il commit %s

en: unable to parse commit %s
it: impossibile analizzare il commit %s

en: unable to get type of object %s
it: impossibile recuperare il tipo dell'oggetto %s

en: Loading known commits in commit graph
it: Caricamento commit noti nel grafo dei commit in corso

en: Expanding reachable commits in commit graph
it: Espansione dei commit raggiungibili nel grafo dei commit in corso

en: Clearing commit marks in commit graph
it: Rimozione dei contrassegni commit nel grafo dei commit in corso

en: Computing commit graph generation numbers
it: Calcolo numeri generazione del grafo dei commit in corso

en: Computing commit changed paths Bloom filters
it: Calcolo dei filtri di Bloom per i percorsi modificati nei commit in corso

en: Collecting referenced commits
it: Raccolta dei commit referenziati in corso

en: Finding commits for commit graph in %d pack | Finding commits for commit graph in %d packs
it[0]: Ricerca dei commit per il grafo dei commit in %d pack in corso
it[1]: Ricerca dei commit per il grafo dei commit in %d pack in corso

en: error adding pack %s
it: errore durante l'aggiunta del pack %s

en: error opening index for %s
it: errore durante l'apertura dell'indice per %s

en: Finding commits for commit graph among packed objects
it: Ricerca dei commit per il grafo dei commit fra gli oggetti nei pack in corso

en: Counting distinct commits in commit graph
it: Conteggio commit distinti nel grafo dei commit in corso

en: Finding extra edges in commit graph
it: Ricerca degli archi aggiuntivi nel grafo dei commit in corso

en: failed to write correct number of base graph ids
it: impossibile scrivere il numero esatto degli ID grafo di base

en: unable to create leading directories of %s
it: impossibile creare le prime directory di %s

en: unable to create temporary graph layer
it: impossibile creare il livello grafico temporaneo

en: unable to adjust shared permissions for '%s'
it: impossibile modificare i permessi condivisi per '%s'

en: Writing out commit graph in %d pass | Writing out commit graph in %d passes
it[0]: Scrittura in %d passaggio del grafo dei commit in corso
it[1]: Scrittura in %d passaggi del grafo dei commit in corso

en: unable to open commit-graph chain file
it: impossibile aprire il file catena grafo dei commit

en: failed to rename base commit-graph file
it: impossibile ridenominare il file di base grafo dei commit

en: failed to rename temporary commit-graph file
it: impossibile ridenominare il file temporaneo grafo dei commit

en: Scanning merged commits
it: Scansione dei commit sottoposti a merge in corso

en: unexpected duplicate commit id %s
it: ID commit duplicato inatteso: %s

en: Merging commit-graph
it: Merge del grafo dei commit in corso

en: the commit graph format cannot write %d commits
it: il formato del grafo dei commit non può essere usato per scrivere %d commit

en: too many commits to write graph
it: troppi commit da scrivere nel grafo

en: the commit-graph file has incorrect checksum and is likely corrupt
it: il file del grafo dei commit ha un checksum non corretto e probabilmente è corrotto

en: commit-graph has incorrect OID order: %s then %s
it: il grafo dei commit ha un ordine OID non corretto: %s seguito da %s

en: commit-graph has incorrect fanout value: fanout[%d] = %u != %u
it: il grafo dei commit ha un valore fanout non corretto: fanout[%d] = %u != %u

en: failed to parse commit %s from commit-graph
it: impossibile analizzare il commit %s nel grafo dei commit

en: Verifying commits in commit graph
it: Verifica dei commit nel grafo dei commit in corso

en: failed to parse commit %s from object database for commit-graph
it: impossibile analizzare il commit %s dal database oggetti per il grafo dei commit

en: root tree OID for commit %s in commit-graph is %s != %s
it: l'OID dell'albero radice per il commit %s nel grafo dei commit è %s != %s

en: commit-graph parent list for commit %s is too long
it: l'elenco genitori nel grafo dei commit per il commit %s è troppo lungo

en: commit-graph parent for %s is %s != %s
it: il genitore nel grafo dei commit per %s è %s != %s

en: commit-graph parent list for commit %s terminates early
it: l'elenco genitori nel grafo dei commit per il commit %s è finito prima del previsto

en: commit-graph has generation number zero for commit %s, but non-zero elsewhere
it: il grafo dei commit ha un numero generazione zero per il commit %s ma non pari a zero per gli altri

en: commit-graph has non-zero generation number for commit %s, but zero elsewhere
it: il grafo dei commit ha un numero generazione non pari a zero per il commit %s ma pari a zero per gli altri

en: commit-graph generation for commit %s is %u != %u
it: il numero generazione nel grafo dei commit per il commit %s è %u != %u

en: commit date for commit %s in commit-graph is %<PRIuMAX> != %<PRIuMAX>
it: la data per il commit %s nel grafo dei commit è %<PRIuMAX> != %<PRIuMAX>

en: could not parse %s
it: impossibile analizzare %s

en: %s %s is not a commit!
it: %s %s non è un commit!

en: Support for <GIT_DIR>/info/grafts is deprecated
    and will be removed in a future Git version.
    
    Please use "git replace --convert-graft-file"
    to convert the grafts into replace refs.
    
    Turn this message off by running
    "git config advice.graftFileDeprecated false"
it: Il supporto per <GIT_DIR>/info/graft è deprecato
    e sarà rimosso in una versione futura di Git.
    
    Usa "git replace --convert-graft-file"
    per convertire i graft in ref sostitutivi.
    
    Per disabilitare questo messaggio, esegui
    "git config advice.graftFileDeprecated false"

en: Commit %s has an untrusted GPG signature, allegedly by %s.
it: Il commit %s ha una firma GPG non affidabile, presumibilmente di %s.

en: Commit %s has a bad GPG signature allegedly by %s.
it: Il commit %s ha una firma GPG non valida presumibilmente di %s.

en: Commit %s does not have a GPG signature.
it: Il commit %s non ha una firma GPG.

en: Commit %s has a good GPG signature by %s
it: Il commit %s ha una firma GPG valida di %s

en: Warning: commit message did not conform to UTF-8.
    You may want to amend it after fixing the message, or set the config
    variable i18n.commitencoding to the encoding your project uses.
it: Attenzione: il messaggio di commit non è conforme alla codifica UTF-8.
    Potresti volerlo modificare dopo aver corretto il messaggio, o impostare
    la variabile di configurazione i18n.commitencoding alla codifica usata
    dal tuo progetto.

en: memory exhausted
it: memoria esaurita

en: exceeded maximum include depth (%d) while including
    	%s
    from
    	%s
    This might be due to circular includes.
it: profondità massima di inclusione (%d) superata durante l'inclusione di
    	%s
    da
    	%s
    Ciò può essere dovuto a delle inclusioni circolari.

en: could not expand include path '%s'
it: impossibile espandere il percorso di inclusione '%s'

en: relative config includes must come from files
it: le inclusioni configurazione relative devono provenire da file

en: relative config include conditionals must come from files
it: i condizionali di inclusione configurazione relativi devono provenire da file

en: key does not contain a section: %s
it: la chiave non contiene una sezione: %s

en: key does not contain variable name: %s
it: la chiave non contiene un nome variabile: %s

en: invalid key: %s
it: chiave non valida: %s

en: invalid key (newline): %s
it: chiave non valida (nuova riga): %s

en: bogus config parameter: %s
it: parametro configurazione fittizio: %s

en: bogus format in %s
it: formato fittizio in %s

en: bad config line %d in blob %s
it: riga configurazione %d errata nel blob %s

en: bad config line %d in file %s
it: riga configurazione %d errata nel file %s

en: bad config line %d in standard input
it: riga configurazione %d errata nello standard input

en: bad config line %d in submodule-blob %s
it: riga configurazione %d errata nel blob sottomodulo %s

en: bad config line %d in command line %s
it: riga configurazione %d errata nella riga di comando %s

en: bad config line %d in %s
it: riga configurazione %d errata in %s

en: out of range
it: fuori intervallo

en: invalid unit
it: unità non valida

en: bad numeric config value '%s' for '%s': %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s': %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in blob %s: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' nel blob %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in file %s: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' nel file %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in standard input: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' nello standard input: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in submodule-blob %s: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' nel blob sottomodulo %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in command line %s: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' nella riga di comando %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in %s: %s
it: valore configurazione numerico '%s' errato per '%s' in %s: %s

en: failed to expand user dir in: '%s'
it: espansione directory utente in '%s' non riuscita

en: '%s' for '%s' is not a valid timestamp
it: '%s' per '%s' non è un timestamp valido

en: abbrev length out of range: %d
it: lunghezza abbreviazione fuori intervallo: %d

en: bad zlib compression level %d
it: livello compressione zlib %d non valido

en: core.commentChar should only be one character
it: core.commentChar dovrebbe essere composto da un solo carattere

en: invalid mode for object creation: %s
it: modalità non valida per la creazione di un oggetto: %s

en: malformed value for %s
it: valore malformato per %s

en: malformed value for %s: %s
it: valore malformato per %s: %s

en: must be one of nothing, matching, simple, upstream or current
it: dev'essere nothing, matching, simple, upstream o current

en: bad pack compression level %d
it: livello compressione pack %d non valido

en: unable to load config blob object '%s'
it: impossibile caricare l'oggetto blob configurazione '%s'

en: reference '%s' does not point to a blob
it: il riferimento '%s' non punta ad un blob

en: unable to resolve config blob '%s'
it: impossibile risolvere il blob configurazione '%s'

en: failed to parse %s
it: analisi di %s non riuscita

en: unable to parse command-line config
it: impossibile analizzare la configurazione a riga di comando

en: unknown error occurred while reading the configuration files
it: si è verificato un errore imprevisto durante la lettura dei file di configurazione

en: Invalid %s: '%s'
it: %s non valido: '%s'

en: splitIndex.maxPercentChange value '%d' should be between 0 and 100
it: il valore splitIndex.maxPercentChange '%d' dovrebbe essere compreso fra 0 e 100

en: unable to parse '%s' from command-line config
it: impossibile analizzare '%s' dalla configurazione a riga di comando

en: bad config variable '%s' in file '%s' at line %d
it: variabile configurazione '%s' errata nel file '%s' alla riga %d

en: invalid section name '%s'
it: nome sezione '%s' non valido

en: %s has multiple values
it: %s ha più valori

en: failed to write new configuration file %s
it: scrittura del nuovo file di configurazione %s non riuscita

en: could not lock config file %s
it: impossibile bloccare il file di configurazione %s

en: opening %s
it: apertura di %s in corso

en: invalid pattern: %s
it: pattern non valido: %s

en: invalid config file %s
it: file di configurazione %s non valido

en: fstat on %s failed
it: fstat di %s non riuscita

en: unable to mmap '%s'
it: impossibile eseguire mmap su '%s'

en: chmod on %s failed
it: esecuzione chmod su %s non riuscita

en: could not write config file %s
it: impossibile scrivere il file di configurazione %s

en: could not set '%s' to '%s'
it: impossibile impostare '%s' a '%s'

en: could not unset '%s'
it: impossibile eliminare l'impostazione di '%s'

en: invalid section name: %s
it: nome sezione non valido: %s

en: missing value for '%s'
it: valore mancante per '%s'

en: the remote end hung up upon initial contact
it: la controparte remota ha chiuso la connessione durante il contatto iniziale

en: Could not read from remote repository.
    
    Please make sure you have the correct access rights
    and the repository exists.
it: Impossibile leggere dal repository remoto.
    
    Assicurati di disporre dei privilegi d'accesso corretti
    e che il repository esista.

en: server doesn't support '%s'
it: il server non supporta '%s'

en: server doesn't support feature '%s'
it: il server non supporta la funzionalità '%s'

en: expected flush after capabilities
it: atteso flush dopo lettura funzionalità

en: ignoring capabilities after first line '%s'
it: ignoro le funzionalità dopo la prima riga '%s'

en: protocol error: unexpected capabilities^{}
it: errore protocollo: capabilities^{} non atteso

en: protocol error: expected shallow sha-1, got '%s'
it: errore protocollo: atteso SHA1 shallow, ricevuto '%s'

en: repository on the other end cannot be shallow
it: il repository della controparte non può essere shallow

en: invalid packet
it: pacchetto non valido

en: protocol error: unexpected '%s'
it: errore protocollo: '%s' non atteso

en: unknown object format '%s' specified by server
it: formato oggetto '%s' sconosciuto specificato dal server

en: invalid ls-refs response: %s
it: risposta ls-refs non valida: %s

en: expected flush after ref listing
it: atteso flush dopo elenco ref

en: expected response end packet after ref listing
it: atteso pacchetto fine risposta dopo elenco ref

en: protocol '%s' is not supported
it: il protocollo '%s' non è supportato

en: unable to set SO_KEEPALIVE on socket
it: impossibile impostare SO_KEEPALIVE sul socket

en: Looking up %s ...
it: Risoluzione di %s in corso...

en: unable to look up %s (port %s) (%s)
it: impossibile risolvere %s (porta %s) (%s)

note: TRANSLATORS: this is the end of "Looking up %s ... "
en: done.
    Connecting to %s (port %s) ...
it: fatto.
    Connessione a %s (porta %s) in corso...

en: unable to connect to %s:
    %s
it: impossibile collegarsi a %s:
    %s

note: TRANSLATORS: this is the end of "Connecting to %s (port %s) ... "
en: done.
it: fatto.

en: unable to look up %s (%s)
it: impossibile risolvere %s (%s)

en: unknown port %s
it: porta %s sconosciuta

en: strange hostname '%s' blocked
it: nome host strano '%s' bloccato

en: strange port '%s' blocked
it: porta strana '%s' bloccata

en: cannot start proxy %s
it: impossibile avviare il proxy %s

en: no path specified; see 'git help pull' for valid url syntax
it: nessun percorso specificato; vedere 'git help pull' per le sintassi URL valide

en: ssh variant 'simple' does not support -4
it: la variante SSH 'simple' non supporta -4

en: ssh variant 'simple' does not support -6
it: la variante SSH 'simple' non supporta -6

en: ssh variant 'simple' does not support setting port
it: la variante SSH 'simple' non supporta l'impostazione della porta

en: strange pathname '%s' blocked
it: percorso strano '%s' bloccato

en: unable to fork
it: impossibile eseguire fork

en: Checking connectivity
it: Controllo connessione in corso

en: Could not run 'git rev-list'
it: Impossibile eseguire 'git rev-list'

en: failed write to rev-list
it: scrittura nella rev-list non riuscita

en: failed to close rev-list's stdin
it: chiusura standard input della rev-list non riuscita

en: illegal crlf_action %d
it: crlf_action %d illecita

en: CRLF would be replaced by LF in %s
it: CRLF sarebbe sostituito da LF in %s

en: CRLF will be replaced by LF in %s.
    The file will have its original line endings in your working directory
it: CRLF sarà sostituito da LF in %s.
    Il file avrà i suoi fine riga originari nella propria directory di lavoro

en: LF would be replaced by CRLF in %s
it: LF sarebbe sostituito da CRLF in %s

en: LF will be replaced by CRLF in %s.
    The file will have its original line endings in your working directory
it: LF sarà sostituito da CRLF in %s.
    Il file avrà i suoi fine riga originari nella propria directory di lavoro

en: BOM is prohibited in '%s' if encoded as %s
it: Il BOM è vietato in '%s' se il file è codificato come %s

en: The file '%s' contains a byte order mark (BOM). Please use UTF-%.*s as working-tree-encoding.
it: Il file '%s' contiene un indicatore dell'ordine dei byte (BOM). Usare UTF-%.*s come codifica dell'albero di lavoro.

en: BOM is required in '%s' if encoded as %s
it: Il BOM è richiesto in '%s' se il file è codificato come %s

en: The file '%s' is missing a byte order mark (BOM). Please use UTF-%sBE or UTF-%sLE (depending on the byte order) as working-tree-encoding.
it: Nel file '%s' manca un indicatore dell'ordine dei byte (BOM). Usare UTF-%sBE o UTF-%sLE (a seconda dell'ordine dei byte) come codifica dell'albero di lavoro.

en: failed to encode '%s' from %s to %s
it: conversione della codifica '%s' da %s a %s non riuscita

en: encoding '%s' from %s to %s and back is not the same
it: il risultato della codifica di '%s' da %s a %s e viceversa non è lo stesso

en: cannot fork to run external filter '%s'
it: impossibile eseguire fork per eseguire il filtro esterno '%s'

en: cannot feed the input to external filter '%s'
it: impossibile fornire l'input al filtro esterno '%s'

en: external filter '%s' failed %d
it: esecuzione del filtro esterno '%s' non riuscita: %d

en: read from external filter '%s' failed
it: lettura dal filtro esterno '%s' non riuscita

en: external filter '%s' failed
it: esecuzione del filtro esterno '%s' non riuscita

en: unexpected filter type
it: tipo filtro inatteso

en: path name too long for external filter
it: nome percorso troppo lungo per il filtro esterno

en: external filter '%s' is not available anymore although not all paths have been filtered
it: il filtro esterno '%s' non è più disponibile nonostante non tutti i percorsi siano stati filtrati

en: true/false are no valid working-tree-encodings
it: true/false non sono codifiche dell'albero di lavoro valide

en: %s: clean filter '%s' failed
it: %s: esecuzione del filtro clean '%s' non riuscita

en: %s: smudge filter %s failed
it: %s: esecuzione del filtro smudge '%s' non riuscita

en: skipping credential lookup for key: credential.%s
it: ignoro la ricerca delle credenziali per la chiave credential.%s

en: refusing to work with credential missing host field
it: mi rifiuto di lavorare se il campo host della credenziale è mancante

en: refusing to work with credential missing protocol field
it: mi rifiuto di lavorare se il campo protocol della credenziale è mancante

en: url contains a newline in its %s component: %s
it: l'URL contiene un carattere nuova riga nella sua componente %s: %s

en: url has no scheme: %s
it: l'URL non ha uno schema: %s

en: credential url cannot be parsed: %s
it: impossibile analizzare l'URL della credenziale: %s

en: in the future
it: in futuro

en: %<PRIuMAX> second ago | %<PRIuMAX> seconds ago
it[0]: %<PRIuMAX> secondo fa
it[1]: %<PRIuMAX> secondi fa

en: %<PRIuMAX> minute ago | %<PRIuMAX> minutes ago
it[0]: %<PRIuMAX> minuto fa
it[1]: %<PRIuMAX> minuti fa

en: %<PRIuMAX> hour ago | %<PRIuMAX> hours ago
it[0]: %<PRIuMAX> ora fa
it[1]: %<PRIuMAX> ore fa

en: %<PRIuMAX> day ago | %<PRIuMAX> days ago
it[0]: %<PRIuMAX> giorno fa
it[1]: %<PRIuMAX> giorni fa

en: %<PRIuMAX> week ago | %<PRIuMAX> weeks ago
it[0]: %<PRIuMAX> settimana fa
it[1]: %<PRIuMAX> settimane fa

en: %<PRIuMAX> month ago | %<PRIuMAX> months ago
it[0]: %<PRIuMAX> mese fa
it[1]: %<PRIuMAX> mesi fa

en: %<PRIuMAX> year | %<PRIuMAX> years
it[0]: %<PRIuMAX> anno
it[1]: %<PRIuMAX> anni

note: TRANSLATORS: "%s" is "<n> years"
en: %s, %<PRIuMAX> month ago | %s, %<PRIuMAX> months ago
it[0]: %s, %<PRIuMAX> mese fa
it[1]: %s, %<PRIuMAX> mesi fa

en: %<PRIuMAX> year ago | %<PRIuMAX> years ago
it[0]: %<PRIuMAX> anno fa
it[1]: %<PRIuMAX> anni fa

en: Propagating island marks
it: Propagazione contrassegni isole in corso

en: bad tree object %s
it: oggetto albero %s non valido

en: failed to load island regex for '%s': %s
it: caricamento dell'espressione regolare dell'isola per '%s' non riuscito: %s

en: island regex from config has too many capture groups (max=%d)
it: l'espressione regolare dell'isola tratta dalla configurazione ha troppi gruppi cattura (massimo=%d)

en: Marked %d islands, done.
it: Contrassegnate %d isole, fatto.

en: git diff --no-index [<options>] <path> <path>
it: git diff --no-index [<opzioni>] <percorso> <percorso>

en: Not a git repository. Use --no-index to compare two paths outside a working tree
it: Non è un repository Git. Usa --no-index per confrontare due percorsi al di fuori di un albero di lavoro

en:   Failed to parse dirstat cut-off percentage '%s'
it:   Analisi della percentuale di cutoff statistiche directory '%s' non riuscita

en:   Unknown dirstat parameter '%s'
it:   Parametro statistiche directory '%s' sconosciuto

en: color moved setting must be one of 'no', 'default', 'blocks', 'zebra', 'dimmed-zebra', 'plain'
it: l'impostazione colore per file spostati deve essere 'no', 'default', 'blocks', 'zebra', 'dimmed-zebra', 'plain'

en: unknown color-moved-ws mode '%s', possible values are 'ignore-space-change', 'ignore-space-at-eol', 'ignore-all-space', 'allow-indentation-change'
it: modalità color-moved-ws '%s' sconosciuta, i valori possibili sono 'ignore-space-change', 'ignore-space-at-eol', 'ignore-all-space', 'allow-indentation-change'

en: color-moved-ws: allow-indentation-change cannot be combined with other whitespace modes
it: color-moved-ws: allow-indentation-change non può essere combinata con altre modalità spazi bianchi

en: Unknown value for 'diff.submodule' config variable: '%s'
it: Valore sconosciuto per la variabile di configurazione 'diff.submodule': '%s'

en: Found errors in 'diff.dirstat' config variable:
    %s
it: Trovati errori nella variabile di configurazione 'diff.dirstat':
    %s

en: external diff died, stopping at %s
it: processo esterno diff morto, mi fermo a %s

en: --name-only, --name-status, --check and -s are mutually exclusive
it: le opzioni --name-only, --name-status, --check e -s sono mutuamente esclusive

en: -G, -S and --find-object are mutually exclusive
it: le opzioni -G, -S e --find-object sono mutuamente esclusive

en: --follow requires exactly one pathspec
it: --follow richiede esattamente uno specificatore percorso

en: invalid --stat value: %s
it: valore non valido per --stat: %s

en: %s expects a numerical value
it: %s richiede un valore numerico

en: Failed to parse --dirstat/-X option parameter:
    %s
it: Analisi del parametro dell'opzione --dirstat/-X non riuscita:
    %s

en: unknown change class '%c' in --diff-filter=%s
it: classe modifica '%c' sconosciuta in --diff-filter=%s

en: unknown value after ws-error-highlight=%.*s
it: valore sconosciuto dopo ws-error-highlight=%.*s

en: unable to resolve '%s'
it: impossibile risolvere '%s'

en: %s expects <n>/<m> form
it: %s richiede il formato <n>/<m>

en: %s expects a character, got '%s'
it: %s richiede un carattere, ricevuto '%s'

en: bad --color-moved argument: %s
it: argomento --color-moved errato: %s

en: invalid mode '%s' in --color-moved-ws
it: modo non valido '%s' in --color-moved-ws

en: option diff-algorithm accepts "myers", "minimal", "patience" and "histogram"
it: l'opzione diff-algorithm accetta i valori "myers", "minimal", "patience" e "histogram"

en: invalid argument to %s
it: argomento non valido per %s

en: failed to parse --submodule option parameter: '%s'
it: analisi del parametro dell'opzione --submodule non riuscita: '%s'

en: bad --word-diff argument: %s
it: argomento --word-diff errato: %s

en: Diff output format options
it: Opzioni formato output diff

en: generate patch
it: genera patch

en: suppress diff output
it: non visualizzare l'output del diff

en: generate diffs with <n> lines context
it: genera diff con <n> righe di contesto

en: generate the diff in raw format
it: genera il diff in formato grezzo

en: synonym for '-p --raw'
it: sinonimo di '-p --raw'

en: synonym for '-p --stat'
it: sinonimo di '-p --stat'

en: machine friendly --stat
it: --stat leggibile da una macchina

en: output only the last line of --stat
it: emetti in output solo l'ultima riga di --stat

en: <param1,param2>...
it: <parametro1,parametro2>...

en: output the distribution of relative amount of changes for each sub-directory
it: emetti in output la distribuzione del numero di modifiche relativo a ogni sottodirectory

en: synonym for --dirstat=cumulative
it: sinonimo di --dirstat=cumulative

en: synonym for --dirstat=files,param1,param2...
it: sinonimo di --dirstat=files,parametro1,parametro2...

en: warn if changes introduce conflict markers or whitespace errors
it: avvisa se le modifiche introducono marcatori conflitto o errori spazi bianchi

en: condensed summary such as creations, renames and mode changes
it: riassunto conciso (ad es. elementi creati, ridenominati e modifiche modi)

en: show only names of changed files
it: visualizza solo i nomi dei file modificati

en: show only names and status of changed files
it: visualizza solo i nomi e lo stato dei file modificati

en: <width>[,<name-width>[,<count>]]
it: <ampiezza>[,<ampiezza nome>[,<numero>]]

en: generate diffstat
it: genera diffstat

en: <width>
it: <ampiezza>

en: generate diffstat with a given width
it: genera il diffstat con un'ampiezza specificata

en: generate diffstat with a given name width
it: genera il diffstat con un'ampiezza nomi specificata

en: generate diffstat with a given graph width
it: genera il diffstat con un'ampiezza grafo specificata

en: <count>
it: <numero>

en: generate diffstat with limited lines
it: genera il diffstat con righe limitate

en: generate compact summary in diffstat
it: genera riassunto conciso nel diffstat

en: output a binary diff that can be applied
it: stampa in output un diff binario che può essere applicato

en: show full pre- and post-image object names on the "index" lines
it: visualizza i nomi oggetto pre e post immagine nelle righe "indice"

en: show colored diff
it: visualizza diff colorato

en: <kind>
it: <tipo>

en: highlight whitespace errors in the 'context', 'old' or 'new' lines in the diff
it: evidenzia gli errori di spazi bianchi nelle righe 'contesto', 'vecchie' o 'nuove' nel diff

en: do not munge pathnames and use NULs as output field terminators in --raw or --numstat
it: non rimuovere i nomi percorso e usare caratteri NUL come terminatori campo in --raw o --numstat

en: <prefix>
it: <prefisso>

en: show the given source prefix instead of "a/"
it: visualizza il prefisso sorgente specificato invece di "a/"

en: show the given destination prefix instead of "b/"
it: visualizza il prefisso destinazione specificato invece di "b/"

en: prepend an additional prefix to every line of output
it: anteponi un prefisso aggiuntivo ad ogni riga dell'output

en: do not show any source or destination prefix
it: non visualizzare alcun prefisso sorgente o destinazione

en: show context between diff hunks up to the specified number of lines
it: visualizza il contesto tra gli hunk del diff fino al numero di righe specificato

en: <char>
it: <carattere>

en: specify the character to indicate a new line instead of '+'
it: specifica il carattere che indica una nuova riga al posto di '+'

en: specify the character to indicate an old line instead of '-'
it: specifica il carattere che indica una vecchia riga al posto di '-'

en: specify the character to indicate a context instead of ' '
it: specifica il carattere che indica un contesto al posto di ' '

en: Diff rename options
it: Opzioni rinominazione diff

en: break complete rewrite changes into pairs of delete and create
it: spezza modifiche di riscrittura completa in coppie eliminazione/creazione

en: detect renames
it: rileva le ridenominazioni

en: omit the preimage for deletes
it: ometti la preimmagine per le eliminazioni

en: detect copies
it: rileva le copie

en: use unmodified files as source to find copies
it: usa file non modificati come sorgente per trovare copie

en: disable rename detection
it: disabilita rilevamento ridenominazione

en: use empty blobs as rename source
it: usa blob vuoti come sorgente ridenominazione

en: continue listing the history of a file beyond renames
it: continua a elencare la cronologia di un file al di là delle ridenominazioni

en: prevent rename/copy detection if the number of rename/copy targets exceeds given limit
it: impedisci il rilevamento ridenominazione/copia se il numero delle destinazioni ridenominazione/copia eccede il limite specificato

en: Diff algorithm options
it: Opzioni algoritmo diff

en: produce the smallest possible diff
it: produci il diff più piccolo possibile

en: ignore whitespace when comparing lines
it: ignora gli spazi bianchi durante il confronto delle righe

en: ignore changes in amount of whitespace
it: ignora le modifiche al numero degli spazi bianchi

en: ignore changes in whitespace at EOL
it: ignora modifiche agli spazi bianchi a fine riga

en: ignore carrier-return at the end of line
it: ignora carattere ritorno a capo a fine riga

en: ignore changes whose lines are all blank
it: ignora modifiche che riguardano solo righe vuote

en: heuristic to shift diff hunk boundaries for easy reading
it: euristica per spostare i limiti degli hunk nel diff per una lettura agevole

en: generate diff using the "patience diff" algorithm
it: genera il diff usando l'algoritmo "patience diff"

en: generate diff using the "histogram diff" algorithm
it: genera il diff usando l'algoritmo "histogram diff"

en: <algorithm>
it: <algoritmo>

en: choose a diff algorithm
it: seleziona un algoritmo diff

en: <text>
it: <testo>

en: generate diff using the "anchored diff" algorithm
it: genera il diff usando l'algoritmo "anchored diff"

en: <mode>
it: <modalità>

en: show word diff, using <mode> to delimit changed words
it: visualizza il diff parola per parola usando <modalità> per delimitare le parole modificate

en: <regex>
it: <espressione regolare>

en: use <regex> to decide what a word is
it: usa <espressione regolare> per decidere cosa costituisce una parola

en: equivalent to --word-diff=color --word-diff-regex=<regex>
it: equivalente di --word-diff=color --word-diff-regex=<espressione regolare>

en: moved lines of code are colored differently
it: le righe di codice spostate sono colorate in modo diverso

en: how white spaces are ignored in --color-moved
it: modo in cui sono ignorati gli spazi bianchi in --color-moved

en: Other diff options
it: Altre opzioni diff

en: when run from subdir, exclude changes outside and show relative paths
it: se eseguito da una sottodirectory, escludi le modifiche esterne ad essa e visualizza i percorsi relativi

en: treat all files as text
it: tratta tutti i file come se fossero di testo

en: swap two inputs, reverse the diff
it: scambia i due input, genera un diff al contrario

en: exit with 1 if there were differences, 0 otherwise
it: esci con codice 1 se ci sono differenze, con 0 altrimenti

en: disable all output of the program
it: disabilita l'intero output del programma

en: allow an external diff helper to be executed
it: consenti l'esecuzione di un helper diff esterno

en: run external text conversion filters when comparing binary files
it: esegui filtri di conversione in testo esterni quando si confrontano file binari

en: <when>
it: <quando>

en: ignore changes to submodules in the diff generation
it: ignora le modifiche ai sottomoduli durante la generazione del diff

en: <format>
it: <formato>

en: specify how differences in submodules are shown
it: specifica come verranno visualizzate le differenze nei sottomoduli

en: hide 'git add -N' entries from the index
it: nascondi le voci 'git add -N' nell'indice

en: treat 'git add -N' entries as real in the index
it: tratta le voci 'git add -N' come reali nell'indice

en: <string>
it: <stringa>

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified string
it: cerca differenze che modificano il numero di occorrenze della stringa specificata

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified regex
it: cerca differenze che modificano il numero di occorrenze dell'espressione regolare specificata

en: show all changes in the changeset with -S or -G
it: visualizza tutte le modifiche nel changeset con -S o -G

en: treat <string> in -S as extended POSIX regular expression
it: tratta la <stringa> nell'opzione -S come un'espressione regolare POSIX estesa

en: control the order in which files appear in the output
it: controlla l'ordine con cui i file appariranno nell'output

en: <object-id>
it: <ID oggetto>

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified object
it: cerca differenze che modificano il numero di occorrenze dell'oggetto specificato

en: select files by diff type
it: seleziona file in base al tipo diff

en: Output to a specific file
it: Salva l'output in un file specifico

en: inexact rename detection was skipped due to too many files.
it: il rilevamento ridenominazione non esatta è stato omesso per la presenza di troppi file.

en: only found copies from modified paths due to too many files.
it: trovate solo copie dai percorsi modificati per la presenza di troppi file.

en: you may want to set your %s variable to at least %d and retry the command.
it: potresti voler impostare la variabile %s ad almeno %d e riprovare ad eseguire il comando.

en: failed to read orderfile '%s'
it: lettura dell'orderfile '%s' non riuscita

en: Performing inexact rename detection
it: Rilevamento ridenominazione non esatta in corso

en: pathspec '%s' did not match any file(s) known to git
it: lo specificatore percorso '%s' non corrisponde ad alcun file noto a git

en: unrecognized pattern: '%s'
it: pattern non riconosciuto: '%s'

en: unrecognized negative pattern: '%s'
it: pattern negativo non riconosciuto: '%s'

en: your sparse-checkout file may have issues: pattern '%s' is repeated
it: il file sparse-checkout potrebbe avere dei problemi: il pattern '%s' è ripetuto

en: disabling cone pattern matching
it: disabilito il pattern matching di tipo cone

en: cannot use %s as an exclude file
it: impossibile usare %s come file di esclusione

en: could not open directory '%s'
it: impossibile aprire la directory '%s'

en: failed to get kernel name and information
it: impossibile ottenere il nome e le informazioni sul kernel

en: untracked cache is disabled on this system or location
it: la cache non tracciata è disabilitata su questo sistema o percorso

en: index file corrupt in repo %s
it: file index corrotto nel repository %s

en: could not create directories for %s
it: impossibile creare le directory per %s

en: could not migrate git directory from '%s' to '%s'
it: impossibile migrare la directory git da '%s' a '%s'

en: hint: Waiting for your editor to close the file...%c
it: suggerimento: In attesa della chiusura del file da parte dell'editor...%c

en: Filtering content
it: Filtraggio contenuto in corso

en: could not stat file '%s'
it: impossibile eseguire stat sul file '%s'

en: bad git namespace path "%s"
it: percorso spazio dei nomi git "%s" non valido

en: could not set GIT_DIR to '%s'
it: impossibile impostare GIT_DIR a '%s'

en: too many args to run %s
it: troppi argomenti per eseguire %s

en: git fetch-pack: expected shallow list
it: git fetch-pack: attesa lista shallow

en: git fetch-pack: expected a flush packet after shallow list
it: git fetch-pack: atteso pacchetto flush dopo lista shallow

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got a flush packet
it: git fetch-pack: attesi ACK/NAK, ricevuto pacchetto flush

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got '%s'
it: git fetch-pack: attesi ACK/NAK, ricevuto '%s'

en: unable to write to remote
it: impossibile scrivere sul remoto

en: --stateless-rpc requires multi_ack_detailed
it: --stateless-rpc richiede multi_ack_detailed

en: invalid shallow line: %s
it: riga shallow non valida: '%s'

en: invalid unshallow line: %s
it: riga unshallow non valida: '%s'

en: object not found: %s
it: oggetto non trovato: %s

en: error in object: %s
it: errore nell'oggetto: %s

en: no shallow found: %s
it: nessuno shallow trovato: %s

en: expected shallow/unshallow, got %s
it: attesi shallow/unshallow, ricevuto %s

en: got %s %d %s
it: ricevuto %s %d %s

en: invalid commit %s
it: commit non valido: %s

en: giving up
it: smetto di provare

en: done
it: fatto

en: got %s (%d) %s
it: ricevuto %s (%d) %s

en: Marking %s as complete
it: Contrassegno %s come completo

en: already have %s (%s)
it: ho già %s (%s)

en: fetch-pack: unable to fork off sideband demultiplexer
it: fetch-pack: impossibile eseguire il fork del demultiplexer della banda laterlae

en: protocol error: bad pack header
it: errore protocollo: intestazione pack non valida

en: fetch-pack: unable to fork off %s
it: fetch-pack: impossibile eseguire il fork di %s

en: %s failed
it: %s non riuscito

en: error in sideband demultiplexer
it: errore nel demultiplexer della banda laterale

en: Server version is %.*s
it: La versione del server è %.*s

en: Server supports %s
it: Il server supporta %s

en: Server does not support shallow clients
it: Il server non supporta client shallow

en: Server does not support --shallow-since
it: Il server non supporta --shallow-since

en: Server does not support --shallow-exclude
it: Il server non supporta --shallow-exclude

en: Server does not support --deepen
it: Il server non supporta --deepen

en: Server does not support this repository's object format
it: Il server non supporta il formato oggetti di questo repository

en: no common commits
it: nessun commit in comune

en: git fetch-pack: fetch failed.
it: git fetch-pack: recupero non riuscito.

en: mismatched algorithms: client %s; server %s
it: algoritmi non corrispondenti: client %s; server %s

en: the server does not support algorithm '%s'
it: il server non supporta l'algoritmo '%s'

en: Server does not support shallow requests
it: Il server non supporta le richieste shallow

en: Server supports filter
it: Il server supporta filter

en: unable to write request to remote
it: impossibile scrivere la richiesta sul remoto

en: error reading section header '%s'
it: errore durante la lettura dell'intestazione di sezione '%s'

en: expected '%s', received '%s'
it: atteso '%s', ricevuto '%s'

en: unexpected acknowledgment line: '%s'
it: riga di conferma inattesa: '%s'

en: error processing acks: %d
it: errore durante l'elaborazione degli ack: %d

en: expected packfile to be sent after 'ready'
it: ci si attendeva che il packfile fosse inviato dopo 'ready'

en: expected no other sections to be sent after no 'ready'
it: ci si attendeva che nessun'altra sezione fosse inviata in assenza di 'ready'

en: error processing shallow info: %d
it: errore durante l'elaborazione delle informazioni shallow: %d

en: expected wanted-ref, got '%s'
it: atteso wanted-ref, ricevuto '%s'

en: unexpected wanted-ref: '%s'
it: wanted-ref inatteso: '%s'

en: error processing wanted refs: %d
it: errore durante l'elaborazione dei riferimenti desiderati: %d

en: git fetch-pack: expected response end packet
it: git fetch-pack: atteso pacchetto fine risposta

en: no matching remote head
it: nessun head remoto corrispondente

en: remote did not send all necessary objects
it: il remoto non ha inviato tutti gli oggetti necessari

en: no such remote ref %s
it: riferimento remoto non esistente: %s

en: Server does not allow request for unadvertised object %s
it: Il server non consente richieste per l'oggetto non pubblicizzato %s

en: could not create temporary file
it: impossibile creare il file temporaneo

en: failed writing detached signature to '%s'
it: scrittura della firma separata in '%s' non riuscita

en: gpg failed to sign the data
it: gpg non è riuscito a firmare i dati

en: ignore invalid color '%.*s' in log.graphColors
it: ignoro il colore non valido '%.*s' in log.graphColors

en: given pattern contains NULL byte (via -f <file>). This is only supported with -P under PCRE v2
it: il pattern fornito (con -f <file>) contiene un byte NULL. Ciò è supportato solo con -P usando PCRE v2

en: '%s': unable to read %s
it: '%s': impossibile leggere %s

en: failed to stat '%s'
it: stat di '%s' non riuscito

en: '%s': short read
it: '%s': lettura troppo breve

en: start a working area (see also: git help tutorial)
it: crea un'area di lavoro (vedi anche: git help tutorial)

en: work on the current change (see also: git help everyday)
it: lavora sulle modifiche correnti (vedi anche: git help everyday)

en: examine the history and state (see also: git help revisions)
it: esamina la cronologia e lo stato (vedi anche: git help revisions)

en: grow, mark and tweak your common history
it: aumenta, contrassegna e metti a punto la cronologia comune

en: collaborate (see also: git help workflows)
it: collabora (vedi anche: git help workflows)

en: Main Porcelain Commands
it: Comandi principali di alto livello

en: Ancillary Commands / Manipulators
it: Comandi / operazioni di manipolazione ausiliari

en: Ancillary Commands / Interrogators
it: Comandi / operazioni di interrogazione ausiliari

en: Interacting with Others
it: Interazione con altri

en: Low-level Commands / Manipulators
it: Comandi / operazioni di manipolazione di basso livello

en: Low-level Commands / Interrogators
it: Comandi / operazioni di interrogazione di basso livello

en: Low-level Commands / Syncing Repositories
it: Comandi di basso livello / Sincronizzazione repository

en: Low-level Commands / Internal Helpers
it: Comandi di basso livello / Funzioni helper interne

en: available git commands in '%s'
it: comandi git disponibili in '%s'

en: git commands available from elsewhere on your $PATH
it: comandi git disponibili altrove nel tuo $PATH

en: These are common Git commands used in various situations:
it: Questi sono i comandi Git comuni usati in varie situazioni:

en: unsupported command listing type '%s'
it: tipo elenco comandi non supportato: '%s'

en: The Git concept guides are:
it: Le guide Git concettuali sono:

en: See 'git help <command>' to read about a specific subcommand
it: Vedi 'git help <comando>' per saperne di più su un sottocomando specifico

en: External commands
it: Comandi esterni

en: Command aliases
it: Alias comandi

en: '%s' appears to be a git command, but we were not
    able to execute it. Maybe git-%s is broken?
it: '%s' sembra essere un comando git, ma non è stato
    possibile eseguirlo. Forse git-%s è corrotto?

en: Uh oh. Your system reports no Git commands at all.
it: Oh oh. Il tuo sistema non riporta alcun comando Git.

en: WARNING: You called a Git command named '%s', which does not exist.
it: ATTENZIONE: hai chiamato un comando Git '%s' inesistente.

en: Continuing under the assumption that you meant '%s'.
it: Continuo assumendo che intendessi '%s'.

en: Continuing in %0.1f seconds, assuming that you meant '%s'.
it: Continuo fra %0.1f secondi assumendo che intendessi '%s'.

en: git: '%s' is not a git command. See 'git --help'.
it: git: '%s' non è un comando git. Vedi 'git --help'.

en: 
    The most similar command is | 
    The most similar commands are
it[0]: 
    Il comando maggiormente simile è
it[1]: 
    I comandi maggiormente simili sono

en: git version [<options>]
it: git version [<opzioni>]

en: 
    Did you mean this? | 
    Did you mean one of these?
it[0]: 
    Intendevi questo?
it[1]: 
    Intendevi uno di questi?

en: Author identity unknown
it: Identità autore sconosciuta

en: Committer identity unknown
it: Identità autore del commit sconosciuta

en: 
    *** Please tell me who you are.
    
    Run
    
      git config --global user.email "you@example.com"
      git config --global user.name "Your Name"
    
    to set your account's default identity.
    Omit --global to set the identity only in this repository.
it: 
    *** Dimmi chi sei.
    
    Esegui
    
      git config --global user.email "tu@esempio.com"
      git config --global user.name "Il tuo nome"
    
    per impostare l'identità predefinita del tuo account.
    Ometti --global per impostare l'identità solo in questo repository.

en: no email was given and auto-detection is disabled
it: nessun indirizzo e-mail specificato e rilevamento automatico disabilitato

en: unable to auto-detect email address (got '%s')
it: impossibile rilevare automaticamente l'indirizzo e-mail (ho ricavato '%s')

en: no name was given and auto-detection is disabled
it: nessun nome specificato e rilevamento automatico disabilitato

en: unable to auto-detect name (got '%s')
it: impossibile rilevare automaticamente il nome (ho ricavato '%s')

en: empty ident name (for <%s>) not allowed
it: nome ident vuoto (per <%s>) non consentito

en: name consists only of disallowed characters: %s
it: il nome è composto solo da caratteri non consentiti: %s

en: invalid date format: %s
it: formato data non valido: %s

en: expected 'tree:<depth>'
it: atteso 'tree:<profondità>'

en: sparse:path filters support has been dropped
it: il supporto per i filtri sparse:percorso è stato rimosso

en: invalid filter-spec '%s'
it: specificatore filtro '%s' non valido

en: must escape char in sub-filter-spec: '%c'
it: è necessario eseguire l'escape del carattere nello specificatore del sottofiltro: '%c'

en: expected something after combine:
it: atteso qualcosa dopo la ricombinazione:

en: multiple filter-specs cannot be combined
it: non è possibile combinare più specificatori filtro

en: unable to upgrade repository format to support partial clone
it: impossibile aggiornare il formato repository per supportare il clone parziale

en: unable to access sparse blob in '%s'
it: impossibile accedere al blob sparse in '%s'

en: unable to parse sparse filter data in %s
it: impossibile analizzare i dati filtro sparse in %s

en: entry '%s' in tree %s has tree mode, but is not a tree
it: la voce '%s' nell'albero %s ha la modalità albero, ma non è un albero

en: entry '%s' in tree %s has blob mode, but is not a blob
it: la voce '%s' nell'albero %s ha la modalità blob, ma non è un blob

en: unable to load root tree for commit %s
it: impossibile caricare l'albero radice per il commit %s

en: Unable to create '%s.lock': %s.
    
    Another git process seems to be running in this repository, e.g.
    an editor opened by 'git commit'. Please make sure all processes
    are terminated then try again. If it still fails, a git process
    may have crashed in this repository earlier:
    remove the file manually to continue.
it: Impossibile creare '%s.lock': %s.
    
    Sembra che un altro processo git sia in esecuzione in questo repository, ad es.
    un editor aperto da 'git commit'. Assicurati che tutti i processi
    siano terminati, quindi riprova. Se l'operazione continua a non riuscire, è
    possibile che un processo git sia andato in crash in questo repository
    in precedenza: rimuovi manualmente il file per continuare.

en: Unable to create '%s.lock': %s
it: Impossibile creare '%s.lock': %s

en: expected flush after ls-refs arguments
it: atteso flush dopo argomenti ls-refs

en: (bad commit)
it: (commit non valido)

en: add_cacheinfo failed for path '%s'; merge aborting.
it: add_cacheinfo non riuscito per il percorso '%s'; interrompo il merge.

en: add_cacheinfo failed to refresh for path '%s'; merge aborting.
it: aggiornamento add_cacheinfo non riuscito per il percorso '%s'; interrompo il merge.

en: failed to create path '%s'%s
it: creazione del percorso '%s' non riuscita%s

en: Removing %s to make room for subdirectory
it: Rimuovo %s per fare spazio alla sottodirectory

en: : perhaps a D/F conflict?
it: : forse si tratta di un conflitto D/F?

en: refusing to lose untracked file at '%s'
it: mi rifiuto di perdere un file non tracciato in '%s'

en: cannot read object %s '%s'
it: impossibile leggere l'oggetto %s '%s'

en: blob expected for %s '%s'
it: atteso blob per %s '%s'

en: failed to open '%s': %s
it: apertura di '%s' non riuscita: %s

en: failed to symlink '%s': %s
it: creazione del collegamento simbolico '%s' non riuscita: %s

en: do not know what to do with %06o %s '%s'
it: non so che fare con %06o %s '%s'

en: Failed to merge submodule %s (not checked out)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (checkout non eseguito)

en: Failed to merge submodule %s (commits not present)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (commit non presenti)

en: Failed to merge submodule %s (commits don't follow merge-base)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (i commit non seguono la base del merge)

en: Fast-forwarding submodule %s to the following commit:
it: Eseguo il fast forward del sottomodulo %s al seguente commit:

en: Fast-forwarding submodule %s
it: Eseguo il fast forward del sottomodulo %s

en: Failed to merge submodule %s (merge following commits not found)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (merge dopo i commit non trovato)

en: Failed to merge submodule %s (not fast-forward)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (non fast forward)

en: Found a possible merge resolution for the submodule:
it: Trovata possibile risoluzione merge per il sottomodulo:

en: If this is correct simply add it to the index for example
    by using:
    
      git update-index --cacheinfo 160000 %s "%s"
    
    which will accept this suggestion.
it: Se è corretta aggiungila semplicemente all'indice, ad esempio
    usando:
    
      git update-index --cacheinfo 160000 %s "%s"
    
    per accettare questo suggerimento.

en: Failed to merge submodule %s (multiple merges found)
it: Merge del sottomodulo %s non riuscito (più merge trovati)

en: Failed to execute internal merge
it: Esecuzione del merge interno non riuscita

en: Unable to add %s to database
it: Impossibile aggiungere %s al database

en: Auto-merging %s
it: Merge automatico di %s in corso

en: Error: Refusing to lose untracked file at %s; writing to %s instead.
it: Errore: mi rifiuto di perdere il file non tracciato %s; scrivo invece in %s.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree.
it: CONFLITTO (%s/eliminazione): %s eliminato in %s e %s in %s. Versione %s di %s lasciata nell'albero.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s to %s in %s. Version %s of %s left in tree.
it: CONFLITTO (%s/eliminazione): %s eliminato in %s e %s come %s in %s. Versione %s di %s lasciata nell'albero.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree at %s.
it: CONFLITTO (%s/eliminazione): %s eliminato in %s e %s in %s. Versione %s di %s lasciata nell'albero in %s.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s to %s in %s. Version %s of %s left in tree at %s.
it: CONFLITTO (%s/eliminazione): %s eliminato in %s e %s come %s in %s. Versione %s di %s lasciata nell'albero in %s.

en: rename
it: ridenominazione

en: renamed
it: rinominato

en: Refusing to lose dirty file at %s
it: Mi rifiuto di perdere un file sporco in %s

en: Refusing to lose untracked file at %s, even though it's in the way.
it: Mi rifiuto di perdere un file non tracciato in %s, benché sia d'ostacolo.

en: CONFLICT (rename/add): Rename %s->%s in %s.  Added %s in %s
it: CONFLITTO (ridenominazione/aggiunta): elemento ridenominato %s->%s in %s. %s aggiunto in %s

en: %s is a directory in %s adding as %s instead
it: %s è una directory in %s; la aggiungo come %s

en: Refusing to lose untracked file at %s; adding as %s instead
it: Mi rifiuto di perdere un file non tracciato in %s; lo aggiungo come %s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename "%s"->"%s" in branch "%s" rename "%s"->"%s" in "%s"%s
it: CONFLITTO (ridenominazione/ridenominazione): file ridenominato "%s"->"%s" nel branch "%s", ridenominato "%s"->"%s" in "%s"%s

en:  (left unresolved)
it:  (lasciato irrisolto)

en: CONFLICT (rename/rename): Rename %s->%s in %s. Rename %s->%s in %s
it: CONFLITTO (ridenominazione/ridenominazione): file ridenominato %s->%s in %s. Ridenominato %s->%s in %s

en: CONFLICT (directory rename split): Unclear where to place %s because directory %s was renamed to multiple other directories, with no destination getting a majority of the files.
it: CONFLITTO (split ridenominazione directory): non è chiaro dove collocare %s perché la directory %s è stata ridenominata in più directory diverse e nessuna directory di destinazione contiene la maggior parte dei file.

en: CONFLICT (implicit dir rename): Existing file/dir at %s in the way of implicit directory rename(s) putting the following path(s) there: %s.
it: CONFLITTO (ridenominazione directory implicita): il file/directory esistente %s è d'ostacolo alle seguenti ridenominazioni directory che spostano in tale posizione i seguenti percorsi: %s.

en: CONFLICT (implicit dir rename): Cannot map more than one path to %s; implicit directory renames tried to put these paths there: %s
it: CONFLITTO (ridenominazione directory implicita): impossibile mappare più di un percorso in %s; delle ridenominazioni directory implicite hanno tentato di spostare in tale posizione i seguenti percorsi: %s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename directory %s->%s in %s. Rename directory %s->%s in %s
it: CONFLITTO (ridenominazione/ridenominazione): directory ridenominata %s->%s in %s. Directory ridenominata %s->%s in %s

en: WARNING: Avoiding applying %s -> %s rename to %s, because %s itself was renamed.
it: ATTENZIONE: evito di applicare la ridenominazione %s -> %s a %s perché %s stesso è stato ridenominato.

en: cannot read object %s
it: impossibile leggere l'oggetto %s

en: object %s is not a blob
it: l'oggetto %s non è un blob

en: modify
it: modifica

en: modified
it: modificato

en: content
it: contenuto

en: add/add
it: aggiunta/aggiunta

en: Skipped %s (merged same as existing)
it: Omesso %s (elemento sottoposto a merge uguale a quello esistente)

en: submodule
it: sottomodulo

en: CONFLICT (%s): Merge conflict in %s
it: CONFLITTO (%s): conflitto di merge in %s

en: Adding as %s instead
it: Lo aggiungo come %s

en: Path updated: %s added in %s inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
it: Percorso aggiornato: %s aggiunto in %s in una directory ridenominata in %s; lo sposto in %s.

en: CONFLICT (file location): %s added in %s inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
it: CONFLITTO (posizione file): %s aggiunto in %s in una directory ridenominata in %s, il che suggerisce che forse dovrebbe essere spostato in %s.

en: Path updated: %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
it: Percorso aggiornato: %s ridenominato in %s in %s in una directory ridenominata in %s; lo sposto in %s.

en: CONFLICT (file location): %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
it: CONFLITTO (posizione file): %s ridenominato in %s in %s in una directory ridenominata in %s, il che suggerisce che forse dovrebbe essere spostato in %s.

en: Removing %s
it: Rimozione di %s

en: CONFLICT (%s): There is a directory with name %s in %s. Adding %s as %s
it: CONFLITTO (%s): una directory denominata %s esiste già in %s. Aggiungo %s come %s

en: Adding %s
it: Aggiunta %s

en: CONFLICT (add/add): Merge conflict in %s
it: CONFLITTO (aggiungi/aggiungi): conflitto di merge in %s

en: Already up to date!
it: Già aggiornato!

en: merging of trees %s and %s failed
it: merge degli alberi %s e %s non riuscito

en: Merging:
it: Merge in corso:

en: found %u common ancestor: | found %u common ancestors:
it[0]: trovato %u antenato comune:
it[1]: trovati %u antenati comuni:

en: merge returned no commit
it: il merge non ha restituito alcun commit

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
      %s
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte dal merge:
      %s

en: Could not parse object '%s'
it: Impossibile analizzare l'oggetto '%s'

en: Unable to write index.
it: Impossibile scrivere l'indice.

en: failed to read the cache
it: lettura della cache non riuscita

en: unable to write new index file
it: impossibile scrivere il nuovo file index

en: multi-pack-index file %s is too small
it: il file multi-pack-index %s è troppo piccolo

en: multi-pack-index signature 0x%08x does not match signature 0x%08x
it: la firma del multi-pack-index 0x%08x non corrisponde alla firma 0x%08x

en: multi-pack-index version %d not recognized
it: versione %d multi-pack-index non riconosciuta

en: multi-pack-index hash version %u does not match version %u
it: la versione dell'hash multi-pack-index %u non corrisponde alla versione %u

en: invalid chunk offset (too large)
it: offset blocco non valido (troppo grande)

en: terminating multi-pack-index chunk id appears earlier than expected
it: l'ID blocco finale multi-pack-index compare prima di quanto previsto

en: multi-pack-index missing required pack-name chunk
it: dal multi-pack-index manca il blocco richiesto pack-name

en: multi-pack-index missing required OID fanout chunk
it: dal multi-pack-index manca il blocco richiesto fanout OID

en: multi-pack-index missing required OID lookup chunk
it: dal multi-pack-index manca il blocco richiesto lookup OID

en: multi-pack-index missing required object offsets chunk
it: dal multi-pack-index manca il blocco richiesto offset oggetti

en: multi-pack-index pack names out of order: '%s' before '%s'
it: nomi pack multi-pack-index in disordine: '%s' appare prima di '%s'

en: bad pack-int-id: %u (%u total packs)
it: pack-int-id non valido: %u (%u pack totali)

en: multi-pack-index stores a 64-bit offset, but off_t is too small
it: nel multi-pack-index è salvato un offset a 64 bit, ma off_t è troppo piccolo

en: error preparing packfile from multi-pack-index
it: errore durante la preparazione del packfile dal multi-pack-index

en: failed to add packfile '%s'
it: aggiunta del packfile '%s' non riuscita

en: failed to open pack-index '%s'
it: apertura del pack-index '%s' non riuscita

en: failed to locate object %d in packfile
it: ricerca dell'oggetto %d nel packfile non riuscita

en: Adding packfiles to multi-pack-index
it: Aggiunta dei file pack al multi-pack-index in corso

en: did not see pack-file %s to drop
it: non ho visto il file pack %s da scartare

en: no pack files to index.
it: nessun file pack da indicizzare.

en: Writing chunks to multi-pack-index
it: Scrittura dei chunk nel multi-pack-index in corso

en: failed to clear multi-pack-index at %s
it: pulizia del multi-pack-index %s non riuscita

en: multi-pack-index file exists, but failed to parse
it: il file multi-pack-index esiste, ma non è stato possibile interpretarlo

en: Looking for referenced packfiles
it: Ricerca di file pack referenziati in corso

en: oid fanout out of order: fanout[%d] = %<PRIx32> > %<PRIx32> = fanout[%d]
it: fanout oid in disordine: fanout[%d] = %<PRIx32> > %<PRIx32> = fanout[%d]

en: the midx contains no oid
it: il midx non contiene alcun OID

en: Verifying OID order in multi-pack-index
it: Verifica ordine OID nel multi-pack-index in corso

en: oid lookup out of order: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]
it: lookup oid in disordine: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]

en: Sorting objects by packfile
it: Ordinamento degli oggetti nel packfile in corso

en: Verifying object offsets
it: Verifica offset oggetti in corso

en: failed to load pack entry for oid[%d] = %s
it: caricamento voce pack per oid[%d] = %s non riuscito

en: failed to load pack-index for packfile %s
it: caricamento pack-index per il packfile %s non riuscito

en: incorrect object offset for oid[%d] = %s: %<PRIx64> != %<PRIx64>
it: offset oggetto non corretto per oid[%d] = %s: %<PRIx64> != %<PRIx64>

en: Counting referenced objects
it: Conteggio degli oggetti referenziati in corso

en: Finding and deleting unreferenced packfiles
it: Ricerca ed eliminazione dei file pack non referenziati in corso

en: could not start pack-objects
it: impossibile avviare pack-objects

en: could not finish pack-objects
it: impossibile finire pack-objects

en: unable to create lazy_dir thread: %s
it: impossibile creare il thread lazy_dir: %s

en: unable to create lazy_name thread: %s
it: impossibile creare il thread lazy_name: %s

en: unable to join lazy_name thread: %s
it: impossibile bloccare il thread lazy_name: %s

en: You have not concluded your previous notes merge (%s exists).
    Please, use 'git notes merge --commit' or 'git notes merge --abort' to commit/abort the previous merge before you start a new notes merge.
it: Non hai concluso il merge delle note precedente (%s esiste).
    Usa 'git notes merge --commit' o 'git notes merge --abort' per eseguire il commit/interrompere il merge precedente prima di iniziare un nuovo merge delle note.

en: You have not concluded your notes merge (%s exists).
it: Non hai concluso il merge delle note (%s esiste).

en: Cannot commit uninitialized/unreferenced notes tree
it: Impossibile eseguire il commit di un albero delle note non inizializzato/non referenziato

en: Bad notes.rewriteMode value: '%s'
it: Valore di notes.rewriteMode errato: '%s'

en: Refusing to rewrite notes in %s (outside of refs/notes/)
it: Mi rifiuto di riscrivere le note in %s (al di fuori di refs/notes/)

note: TRANSLATORS: The first %s is the name of the environment variable, the second %s is its value.
en: Bad %s value: '%s'
it: Valore di %s errato: '%s'

en: invalid object type "%s"
it: tipo oggetto "%s" non valido

en: object %s is a %s, not a %s
it: l'oggetto %s è un %s, non un %s

en: object %s has unknown type id %d
it: l'oggetto %s ha l'ID tipo sconosciuto %d

en: unable to parse object: %s
it: impossibile analizzare l'oggetto: %s

en: hash mismatch %s
it: hash non corrispondente: %s

en: unable to get size of %s
it: impossibile recuperare le dimensioni di %s

en: offset before end of packfile (broken .idx?)
it: offset collocato prima della fine del packfile (.idx corrotto?)

en: offset before start of pack index for %s (corrupt index?)
it: offset collocato prima dell'inizio dell'indice pack per %s (indice corrotto?)

en: offset beyond end of pack index for %s (truncated index?)
it: offset collocato dopo la fine dell'indice pack per %s (indice troncato?)

en: option `%s' expects a numerical value
it: l'opzione `%s' richiede un valore numerico

en: malformed expiration date '%s'
it: data scadenza '%s' malformata

en: option `%s' expects "always", "auto", or "never"
it: l'opzione `%s' richiede "always", "auto" o "never"

en: malformed object name '%s'
it: nome oggetto '%s' malformato

en: %s requires a value
it: %s richiede un valore

en: %s is incompatible with %s
it: %s non è compatibile con %s

en: %s : incompatible with something else
it: %s non è compatibile con qualcos'altro

en: %s takes no value
it: %s non richiede un valore

en: %s isn't available
it: %s non è disponibile

en: %s expects a non-negative integer value with an optional k/m/g suffix
it: %s richiede un valore intero non negativo con un suffisso k/m/g facoltativo

en: ambiguous option: %s (could be --%s%s or --%s%s)
it: opzione ambigua: %s (potrebbe essere --%s%s o --%s%s)

en: did you mean `--%s` (with two dashes)?
it: forse intendevi `--%s` (con due trattini)?

en: alias of --%s
it: alias di --%s

en: unknown option `%s'
it: opzione sconosciuta `%s'

en: unknown switch `%c'
it: opzione `%c` sconosciuta

en: unknown non-ascii option in string: `%s'
it: opzione non ASCII sconosciuta presente nella stringa: `%s'

en: usage: %s
it: uso: %s

note: TRANSLATORS: the colon here should align with the one in "usage: %s" translation.
en:    or: %s
it:   oppure: %s

en: Could not make %s writable by group
it: Impossibile rendere %s scrivibile dal gruppo

en: Escape character '\' not allowed as last character in attr value
it: Carattere di escape '\' non consentito come ultimo carattere del valore attributo

en: Only one 'attr:' specification is allowed.
it: È consentita solo una specifica 'attr:'.

en: attr spec must not be empty
it: la specifica attr non deve essere vuota

en: invalid attribute name %s
it: nome attributo %s non valido

en: global 'glob' and 'noglob' pathspec settings are incompatible
it: le impostazioni globali specificatore percorso 'glob' e 'noglob' non sono compatibili

en: global 'literal' pathspec setting is incompatible with all other global pathspec settings
it: l'impostazione globale specificatore percorso 'literal' è incompatibile con tutte le altre impostazioni globali specificatore percorso

en: invalid parameter for pathspec magic 'prefix'
it: parametro per il magic specificatore percorso 'prefix' non valido

en: Invalid pathspec magic '%.*s' in '%s'
it: Magic specificatore percorso '%.*s' in '%s' non valido

en: Missing ')' at the end of pathspec magic in '%s'
it: ')' mancante alla fine del magic specificatore percorso in '%s'

en: Unimplemented pathspec magic '%c' in '%s'
it: Magic specificatore percorso '%c' in '%s' non implementato

en: %s: 'literal' and 'glob' are incompatible
it: %s: 'literal' e 'glob' non sono compatibili

en: %s: '%s' is outside repository at '%s'
it: %s: '%s' è al di fuori del repository in '%s'

en: '%s' (mnemonic: '%c')
it: '%s' (opzione mnemonica: '%c')

en: %s: pathspec magic not supported by this command: %s
it: %s: magic specificatore percorso non supportato da questo comando: %s

en: pathspec '%s' is beyond a symbolic link
it: lo specificatore percorso '%s' si trova oltre un collegamento simbolico

en: line is badly quoted: %s
it: la riga non è ben racchiusa tra virgolette: %s

en: unable to write flush packet
it: impossibile scrivere il pacchetto flush

en: unable to write delim packet
it: impossibile scrivere il pacchetto delim

en: unable to write stateless separator packet
it: impossibile scrivere il pacchetto separatore senza stato

en: flush packet write failed
it: scrittura con flush pacchetto non riuscita

en: protocol error: impossibly long line
it: errore protocollo: riga impossibilmente lunga

en: packet write with format failed
it: scrittura pacchetto con formato non riuscita

en: packet write failed - data exceeds max packet size
it: scrittura pacchetto non riuscita - i dati sono più della dimensione massima pacchetto

en: packet write failed
it: scrittura pacchetto non riuscita

en: read error
it: errore di lettura

en: the remote end hung up unexpectedly
it: l'interlocutore remoto ha chiuso inaspettatamente la connessione

en: protocol error: bad line length character: %.4s
it: errore protocollo: carattere lunghezza riga non valido: %.4s

en: protocol error: bad line length %d
it: errore protocollo: lunghezza riga non valida: %d

en: remote error: %s
it: errore remoto: %s

en: Refreshing index
it: Aggiornamento indice in corso

en: unable to create threaded lstat: %s
it: impossibile creare lstat in versione threaded: %s

en: unable to parse --pretty format
it: impossibile analizzare il formato --pretty

en: promisor-remote: unable to fork off fetch subprocess
it: promisor-remote: impossibile eseguire il fork del sottoprocesso di fetch

en: promisor-remote: could not write to fetch subprocess
it: promisor-remote: impossibile scrivere sul sottoprocesso di fetch

en: promisor-remote: could not close stdin to fetch subprocess
it: promisor-remote: impossibile chiudere lo standard input del sottoprocesso di fetch

en: promisor remote name cannot begin with '/': %s
it: il nome del remoto promettente non può iniziare con '/': %s

en: Removing duplicate objects
it: Rimozione oggetti duplicati in corso

en: could not start `log`
it: impossibile avviare `log`

en: could not read `log` output
it: impossibile leggere l'output di `log`

en: could not parse commit '%s'
it: impossibile analizzare il commit '%s'

en: could not parse first line of `log` output: did not start with 'commit ': '%s'
it: impossibile analizzare la prima riga dell'output di `log`: non inizia con 'commit ': %s

en: could not parse git header '%.*s'
it: impossibile analizzare l'header Git '%.*s'

en: failed to generate diff
it: generazione del diff non riuscita

en: could not parse log for '%s'
it: impossibile analizzare il registro di '%s'

en: will not add file alias '%s' ('%s' already exists in index)
it: non aggiungerò l'alias file '%s' ('%s' esiste già nell'indice)

en: cannot create an empty blob in the object database
it: impossibile creare un blob vuoto nel database oggetti

en: %s: can only add regular files, symbolic links or git-directories
it: %s: è possibile aggiungere solo file regolari, collegamenti simbolici o directory Git

en: '%s' does not have a commit checked out
it: '%s' non ha un commit di cui è stato eseguito il checkout

en: unable to index file '%s'
it: impossibile indicizzare il file '%s'

en: unable to add '%s' to index
it: impossibile aggiungere '%s' all'indice

en: unable to stat '%s'
it: impossibile eseguire stat su '%s'

en: '%s' appears as both a file and as a directory
it: '%s' compare sia come file sia come directory

en: Refresh index
it: Aggiornamento indice

en: index.version set, but the value is invalid.
    Using version %i
it: index.version impostato, ma il valore non è valido.
    Uso la versione %i

en: GIT_INDEX_VERSION set, but the value is invalid.
    Using version %i
it: GIT_INDEX_VERSION impostato, ma il valore non è valido.
    Uso la versione %i

en: bad signature 0x%08x
it: firma non valida: 0x%08x

en: bad index version %d
it: versione indice non valida: %d

en: bad index file sha1 signature
it: firma SHA1 file indice non valida

en: index uses %.4s extension, which we do not understand
it: l'indice usa l'estensione %.4s che non comprendiamo

en: ignoring %.4s extension
it: estensione %.4s ignorata

en: unknown index entry format 0x%08x
it: formato voce indice sconosciuto: 0x%08x

en: malformed name field in the index, near path '%s'
it: campo nome malformato nell'indice, vicino al percorso '%s'

en: unordered stage entries in index
it: voci stage non ordinate nell'indice

en: multiple stage entries for merged file '%s'
it: voci stage multiple per il file sottoposto a merge '%s'

en: unordered stage entries for '%s'
it: voci stage non ordinate per '%s'

en: index file corrupt
it: file indice corrotto

en: unable to create load_cache_entries thread: %s
it: impossibile creare il thread load_cache_entries: %s

en: unable to join load_cache_entries thread: %s
it: impossibile bloccare il thread load_cache_entries: %s

en: %s: index file open failed
it: %s: apertura del file indice non riuscita

en: %s: cannot stat the open index
it: %s: impossibile eseguire stat sull'indice aperto

en: %s: index file smaller than expected
it: %s: file indice più piccolo della dimensione attesa

en: %s: unable to map index file
it: %s: impossibile mappare il file indice

en: unable to create load_index_extensions thread: %s
it: impossibile creare il thread load_index_extensions: %s

en: unable to join load_index_extensions thread: %s
it: impossibile bloccare il thread load_index_extensions: %s

en: could not freshen shared index '%s'
it: impossibile aggiornare l'indice condiviso '%s'

en: broken index, expect %s in %s, got %s
it: indice corrotto, atteso %s in %s, presente %s

en: could not close '%s'
it: impossibile chiudere '%s'

en: could not stat '%s'
it: impossibile eseguire lo stat di '%s'

en: unable to open git dir: %s
it: impossibile aprire la directory git: %s

en: unable to unlink: %s
it: impossibile eseguire unlink: %s

en: cannot fix permission bits on '%s'
it: impossibile correggere i permessi di '%s'

en: %s: cannot drop to stage #0
it: %s: impossibile ripiegare sullo stadio 0

en: You can fix this with 'git rebase --edit-todo' and then run 'git rebase --continue'.
    Or you can abort the rebase with 'git rebase --abort'.
it: Puoi correggere questa situazione con 'git rebase --edit-todo' e quindi eseguire 'git rebase --continue'.
    Oppure puoi interrompere il rebase con 'git rebase --abort'.

en: unrecognized setting %s for option rebase.missingCommitsCheck. Ignoring.
it: impostazione %s non riconosciuta per l'opzione rebase.missingCommitsCheck. La ignoro.

en: 
    Commands:
    p, pick <commit> = use commit
    r, reword <commit> = use commit, but edit the commit message
    e, edit <commit> = use commit, but stop for amending
    s, squash <commit> = use commit, but meld into previous commit
    f, fixup <commit> = like "squash", but discard this commit's log message
    x, exec <command> = run command (the rest of the line) using shell
    b, break = stop here (continue rebase later with 'git rebase --continue')
    d, drop <commit> = remove commit
    l, label <label> = label current HEAD with a name
    t, reset <label> = reset HEAD to a label
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <label> [# <oneline>]
    .       create a merge commit using the original merge commit's
    .       message (or the oneline, if no original merge commit was
    .       specified). Use -c <commit> to reword the commit message.
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
it: 
    Comandi:
    p, pick <commit> = usa il commit
    r, reword <commit> = usa il commit, ma modifica il messaggio di commit
    e, edit <commit> = usa il commit, ma fermati per modificarlo
    s, squash <commit> = usa il commit, ma fondilo con il commit precedente
    f, fixup <commit> = come "squash", ma scarta il messaggio di log di questo
                        commit
    x, exec <comando> = esegui il comando (il resto della riga) usando la shell
    b, break = fermati qui (continua il rebase in un secondo momento con 'git           rebase --continue')
    d, drop <commit> = elimina il commit
    l, label <etichetta> = etichetta l'HEAD corrente con un nome
    t, reset <etichetta> = reimposta HEAD a un'etichetta
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <etichetta> [# <oneline>]
    .       crea un commit di merge usando il messaggio del commit di merge
    .       originale (o la oneline se non è stato specificato un commit di merge
    .       originale). Usa -c <commit> per riformulare il messaggio di commit.
    
    Queste righe possono essere riordinate; saranno eseguite dalla prima all'ultima.

en: Rebase %s onto %s (%d command) | Rebase %s onto %s (%d commands)
it[0]: Rebase di %s su %s (%d comando)
it[1]: Rebase di %s su %s (%d comandi)

en: 
    Do not remove any line. Use 'drop' explicitly to remove a commit.
it: 
    Non eliminare alcuna riga. Usa esplicitamente 'drop' per rimuovere un commit.

en: 
    If you remove a line here THAT COMMIT WILL BE LOST.
it: 
    Rimuovendo una riga da qui IL COMMIT CORRISPONDENTE ANDRÀ PERDUTO.

en: 
    You are editing the todo file of an ongoing interactive rebase.
    To continue rebase after editing, run:
        git rebase --continue
it: 
    Stai modificando il file todo di un rebase interattivo in corso.
    Per continuare il rebase dopo la modifica, esegui:
        git rebase --continue

en: 
    However, if you remove everything, the rebase will be aborted.
it: 
    Ciò nonostante, se rimuovi tutto, il rebase sarà annullato.

en: could not write '%s'
it: impossibile scrivere '%s'

en: could not write '%s'.
it: impossibile scrivere '%s'.

en: Warning: some commits may have been dropped accidentally.
    Dropped commits (newer to older):
it: Attenzione: è possibile che alcuni commit siano stati scartati accidentalmente.
    Commit scartati (dal più al meno recente):

en: To avoid this message, use "drop" to explicitly remove a commit.
    
    Use 'git config rebase.missingCommitsCheck' to change the level of warnings.
    The possible behaviours are: ignore, warn, error.
it: Per evitare questo messaggio, usa "drop" per rimuovere un commit
    esplicitamente.
    
    Usa 'git config rebase.missingCommitsCheck' per modificare il livello
    degli avvisi.
    I comportamenti possibili sono ignore, warn, error.

en: could not read '%s'.
it: impossibile leggere '%s'.

en: gone
it: sparito

en: ahead %d
it: dopo %d

en: behind %d
it: prima di %d

en: ahead %d, behind %d
it: dopo %d, prima di %d

en: expected format: %%(color:<color>)
it: formato atteso: %%(color:<colore>)

en: unrecognized color: %%(color:%s)
it: colore non riconosciuto: %%(color:%s)

en: Integer value expected refname:lstrip=%s
it: Atteso valore intero: refname:lstrip=%s

en: Integer value expected refname:rstrip=%s
it: Atteso valore intero: refname:rstrip=%s

en: unrecognized %%(%s) argument: %s
it: argomento %%(%s) non riconosciuto: %s

en: %%(objecttype) does not take arguments
it: %%(objecttype) non accetta argomenti

en: unrecognized %%(objectsize) argument: %s
it: argomento %%(objectsize) non riconosciuto: %s

en: %%(deltabase) does not take arguments
it: %%(deltabase) non accetta argomenti

en: %%(body) does not take arguments
it: %%(body) non accetta argomenti

en: unrecognized %%(subject) argument: %s
it: argomento %%(subject) non riconosciuto: %s

en: unknown %%(trailers) argument: %s
it: argomento %%(trailers) sconosciuto: %s

en: positive value expected contents:lines=%s
it: atteso valore positivo in contents:lines=%s

en: unrecognized %%(contents) argument: %s
it: argomento %%(contents) non riconosciuto: %s

en: positive value expected '%s' in %%(%s)
it: atteso valore positivo '%s' in %%(%s)

en: unrecognized argument '%s' in %%(%s)
it: argomento non riconosciuto '%s' in %%(%s)

en: unrecognized email option: %s
it: opzione e-mail non riconosciuta: %s

en: expected format: %%(align:<width>,<position>)
it: formato atteso: %%(align:<ampiezza>,<posizione>)

en: unrecognized position:%s
it: valore non riconosciuto: position:%s

en: unrecognized width:%s
it: valore non riconosciuto: width:%s

en: unrecognized %%(align) argument: %s
it: argomento %%(align) non riconosciuto: %s

en: positive width expected with the %%(align) atom
it: attesa ampiezza positiva con l'atom %%(align)

en: unrecognized %%(if) argument: %s
it: argomento %%(if) non riconosciuto: %s

en: malformed field name: %.*s
it: nome campo malformato: %.*s

en: unknown field name: %.*s
it: nome campo sconosciuto: %.*s

en: not a git repository, but the field '%.*s' requires access to object data
it: non è un repository git, ma il campo '%.*s' richiede l'accesso ai dati oggetto

en: format: %%(if) atom used without a %%(then) atom
it: formato: atomo %%(if) usato senza un atomo %%(then)

en: format: %%(then) atom used without an %%(if) atom
it: formato: atomo %%(then) usato senza un atomo %%(if)

en: format: %%(then) atom used more than once
it: formato: atomo %%(then) usato più di una volta

en: format: %%(then) atom used after %%(else)
it: formato: atomo %%(then) usato dopo %%(else)

en: format: %%(else) atom used without an %%(if) atom
it: formato: atomo %%(else) usato senza un atomo %%(if)

en: format: %%(else) atom used without a %%(then) atom
it: formato: atomo %%(else) usato senza un atomo %%(then)

en: format: %%(else) atom used more than once
it: formato: atomo %%(else) usato più di una volta

en: format: %%(end) atom used without corresponding atom
it: formato: atomo %%(end) usato senza l'atomo corrispondente

en: malformed format string %s
it: stringa di formato %s malformata

en: no branch, rebasing %s
it: nessun branch, eseguo il rebase di %s

en: no branch, rebasing detached HEAD %s
it: nessun branch, eseguo il rebase dell'HEAD scollegato %s

en: no branch, bisect started on %s
it: nessun branch, bisezione avviata su %s

en: no branch
it: nessun branch

en: missing object %s for %s
it: oggetto %s mancante per %s

en: parse_object_buffer failed on %s for %s
it: parse_object_buffer non riuscito su %s per %s

en: malformed object at '%s'
it: oggetto malformato in '%s'

en: ignoring ref with broken name %s
it: ignoro il riferimento con il nome malformato %s

en: ignoring broken ref %s
it: ignoro il riferimento rotto %s

en: format: %%(end) atom missing
it: formato: atomo %%(end) mancante

en: malformed object name %s
it: nome dell'oggetto %s malformato

en: option `%s' must point to a commit
it: l'opzione `%s' deve puntare ad un commit

en: %s does not point to a valid object!
it: %s non punta a un oggetto valido!

en: could not retrieve `%s`
it: impossibile recuperare `%s`

en: invalid branch name: %s = %s
it: nome branch non valido: %s = %s

en: ignoring dangling symref %s
it: ignoro il riferimento simbolico pendente %s

en: log for ref %s has gap after %s
it: il registro per il riferimento %s ha delle voci mancanti dopo %s

en: log for ref %s unexpectedly ended on %s
it: il registro per il riferimento %s è terminato inaspettatamente a %s

en: log for %s is empty
it: il registro per %s è vuoto

en: refusing to update ref with bad name '%s'
it: mi rifiuto di aggiornare il riferimento con il nome non valido '%s'

en: update_ref failed for ref '%s': %s
it: update_ref per il riferimento '%s' non riuscita: %s

en: multiple updates for ref '%s' not allowed
it: aggiornamenti multipli per il riferimento '%s' non consentiti

en: ref updates forbidden inside quarantine environment
it: aggiornamenti riferimento vietati nell'ambiente quarantena

en: ref updates aborted by hook
it: aggiornamento ref interrotto dall'hook

en: '%s' exists; cannot create '%s'
it: '%s' esiste già; impossibile creare '%s'

en: cannot process '%s' and '%s' at the same time
it: impossibile gestire '%s' e '%s' contemporaneamente

en: could not remove reference %s
it: impossibile rimuovere il riferimento %s

en: could not delete reference %s: %s
it: impossibile eliminare il riferimento %s: %s

en: could not delete references: %s
it: impossibile eliminare i riferimenti: %s

en: invalid refspec '%s'
it: specificatore riferimento '%s' non valido

en: config remote shorthand cannot begin with '/': %s
it: la forma breve della configurazione del remoto non può iniziare con '/': %s

en: more than one receivepack given, using the first
it: è stata specificata più di una direttiva receivepack, uso la prima

en: more than one uploadpack given, using the first
it: è stata specificata più di una direttiva uploadpack, uso la prima

en: Cannot fetch both %s and %s to %s
it: Impossibile recuperare sia %s sia %s in %s

en: %s usually tracks %s, not %s
it: %s solitamente traccia %s, non %s

en: %s tracks both %s and %s
it: %s traccia sia %s sia %s

en: key '%s' of pattern had no '*'
it: la chiave '%s' del pattern non aveva un '*'

en: value '%s' of pattern has no '*'
it: il valore '%s' del pattern non ha un '*'

en: src refspec %s does not match any
it: nessuna corrispondenza per lo specificatore riferimento sorgente %s

en: src refspec %s matches more than one
it: sono state trovate più corrispondenze per lo specificatore riferimento sorgente %s

note: TRANSLATORS: "matches '%s'%" is the <dst> part of "git push <remote> <src>:<dst>" push, and "being pushed ('%s')" is the <src>.
en: The destination you provided is not a full refname (i.e.,
    starting with "refs/"). We tried to guess what you meant by:
    
    - Looking for a ref that matches '%s' on the remote side.
    - Checking if the <src> being pushed ('%s')
      is a ref in "refs/{heads,tags}/". If so we add a corresponding
      refs/{heads,tags}/ prefix on the remote side.
    
    Neither worked, so we gave up. You must fully qualify the ref.
it: La destinazione che hai fornito non è un nome riferimento
    completo (ossia che inizia con "refs/"). Abbiamo provato a
    indovinare ciò che intendevi dire:
    
    - cercando un riferimento corrispondente a '%s' nel remoto;
    - controllando se la <sorgente> sottoposta a push ('%s') fosse un
      riferimento compreso fra quelli in "refs/{heads,tags}/". In tal
      caso avremmo aggiunto il prefisso corrispondente
      refs/{heads,tags}/ al remoto.
    
    Nessuna delle due opzioni ha funzionato, quindi ci siamo arresi.
    Devi specificare un riferimento completamente qualificato.

en: The <src> part of the refspec is a commit object.
    Did you mean to create a new branch by pushing to
    '%s:refs/heads/%s'?
it: La parte <sorgente> dello specificatore riferimento
    è un oggetto tag. Forse intendevi creare un nuovo
    branch eseguendo il push a '%s:refs/heads/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a tag object.
    Did you mean to create a new tag by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
it: La parte <sorgente> dello specificatore riferimento
    è un oggetto tag. Forse intendevi creare un nuovo
    branch eseguendo il push a '%s:refs/tags/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a tree object.
    Did you mean to tag a new tree by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
it: La parte <sorgente> dello specificatore riferimento
    è un oggetto albero. Forse intendevi aggiungere un
    tag a un nuovo albero eseguendo il push a
    '%s:refs/tags/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a blob object.
    Did you mean to tag a new blob by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
it: La parte <sorgente> dello specificatore riferimento
    è un oggetto blob. Forse intendevi aggiungere un
    tag a un nuovo blob eseguendo il push a
    '%s:refs/tags/%s'?

en: %s cannot be resolved to branch
it: %s non può essere risolto in un branch

en: unable to delete '%s': remote ref does not exist
it: impossibile eliminare '%s': il riferimento remoto non esiste

en: dst refspec %s matches more than one
it: sono state trovate più corrispondenze per lo specificatore riferimento destinazione %s

en: dst ref %s receives from more than one src
it: lo specificatore riferimento destinazione %s riceve dati da più di una sorgente

en: HEAD does not point to a branch
it: HEAD non punta ad un branch

en: no such branch: '%s'
it: branch '%s' non esistente

en: no upstream configured for branch '%s'
it: nessun upstream configurato per il branch '%s'

en: upstream branch '%s' not stored as a remote-tracking branch
it: branch upstream '%s' non memorizzato come branch che ne traccia uno remoto

en: push destination '%s' on remote '%s' has no local tracking branch
it: la destinazione del push '%s' sul remoto '%s' non ha un branch locale che la traccia

en: branch '%s' has no remote for pushing
it: il branch '%s' non ha un remoto per il push

en: push refspecs for '%s' do not include '%s'
it: gli specificatori riferimento per '%s' non includono '%s'

en: push has no destination (push.default is 'nothing')
it: il push non ha una destinazione (push.default è 'nothing')

en: cannot resolve 'simple' push to a single destination
it: impossibile risolvere il push 'simple' a una singola destinazione

en: couldn't find remote ref %s
it: impossibile trovare il riferimento remoto %s

en: * Ignoring funny ref '%s' locally
it: * Ignoro localmente il riferimento strano '%s'

en: Your branch is based on '%s', but the upstream is gone.
it: Il tuo branch è basato su '%s', ma l'upstream è scomparso.

en:   (use "git branch --unset-upstream" to fixup)
it:   (usa "git branch --unset-upstream" per correggere la situazione)

en: Your branch is up to date with '%s'.
it: Il tuo branch è aggiornato rispetto a '%s'.

en: Your branch and '%s' refer to different commits.
it: Il tuo branch e '%s' fanno riferimento a commit differenti.

en:   (use "%s" for details)
it:   (usa "%s" per visualizzare i dettagli)

en: Your branch is ahead of '%s' by %d commit.
     | Your branch is ahead of '%s' by %d commits.
it[0]: Il tuo branch è avanti rispetto a '%s' di %d commit.
it[1]: Il tuo branch è avanti rispetto a '%s' di %d commit.

en:   (use "git push" to publish your local commits)
it:   (usa "git push" per pubblicare i tuoi commit locali)

en: Your branch is behind '%s' by %d commit, and can be fast-forwarded.
     | Your branch is behind '%s' by %d commits, and can be fast-forwarded.
it[0]: Il tuo branch, rispetto a '%s', è indietro di %d commit e ne posso eseguire il fast forward.
it[1]: Il tuo branch, rispetto a '%s', è indietro di %d commit e ne posso eseguire il fast forward.

en:   (use "git pull" to update your local branch)
it:   (usa "git pull" per aggiornare il tuo branch locale)

en: Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commit each, respectively.
     | Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commits each, respectively.
it[0]: Il tuo branch e '%s' sono diventati divergenti
    e hanno rispettivamente %d e %d commit differenti.
it[1]: Il tuo branch e '%s' sono diventati divergenti
    e hanno rispettivamente %d e %d commit differenti.

en:   (use "git pull" to merge the remote branch into yours)
it:   (usa "git pull" per eseguire il merge del branch remoto nel tuo)

en: cannot parse expected object name '%s'
it: impossibile analizzare il nome oggetto atteso '%s'

en: bad replace ref name: %s
it: nome riferimento sostitutivo non valido: %s

en: duplicate replace ref: %s
it: riferimento sostitutivo duplicato: %s

en: replace depth too high for object %s
it: profondità sostituzione troppo elevata per l'oggetto %s

en: corrupt MERGE_RR
it: MERGE_RR corrotta

en: unable to write rerere record
it: impossibile scrivere il record rerere

en: there were errors while writing '%s' (%s)
it: si sono verificati errori durante la scrittura di '%s' (%s)

en: failed to flush '%s'
it: flush di '%s' non riuscito

en: could not parse conflict hunks in '%s'
it: impossibile analizzare gli hunk conflitto in '%s'

en: failed utime() on '%s'
it: utime() di '%s' non riuscita

en: writing '%s' failed
it: scrittura di '%s' non riuscita

en: Staged '%s' using previous resolution.
it: '%s' aggiunto all'area di staging usando la risoluzione precedente.

en: Recorded resolution for '%s'.
it: Risoluzione per '%s' registrata.

en: Resolved '%s' using previous resolution.
it: Risolto conflitto in '%s' usando la risoluzione precedente.

en: cannot unlink stray '%s'
it: impossibile eseguire l'unlink dell'oggetto smarrito '%s'

en: Recorded preimage for '%s'
it: Salvata preimmagine di '%s'

en: could not create directory '%s'
it: impossibile creare la directory '%s'

en: failed to update conflicted state in '%s'
it: aggiornamento dello stato conflitto per '%s' non riuscito

en: no remembered resolution for '%s'
it: nessuna risoluzione presente in memoria per '%s'

en: cannot unlink '%s'
it: impossibile eseguire l'unlink di '%s'

en: Updated preimage for '%s'
it: Preimmagine di '%s' aggiornata

en: Forgot resolution for '%s'
it: Risoluzione per '%s' dimenticata

en: unable to open rr-cache directory
it: impossibile aprire la directory cache rr

en: could not determine HEAD revision
it: impossibile determinare la revisione HEAD

en: failed to find tree of %s
it: impossibile trovare l'albero di %s

en: --unpacked=<packfile> no longer supported
it: --unpacked=<packfile> non è più supportato

en: unknown value for --diff-merges: %s
it: valore sconosciuto per --diff-merges: %s

en: your current branch appears to be broken
it: sembra che il tuo branch corrente sia rotto

en: your current branch '%s' does not have any commits yet
it: il tuo branch corrente '%s' non ha ancora commit

en: -L does not yet support diff formats besides -p and -s
it: -L non supporta ancora formati diff oltre a -p e -s

en: open /dev/null failed
it: apertura di /dev/null non riuscita

en: cannot create async thread: %s
it: impossibile creare il thread async: %s

en: The '%s' hook was ignored because it's not set as executable.
    You can disable this warning with `git config advice.ignoredHook false`.
it: L'hook '%s' è stato ignorato perché non è impostato come eseguibile.
    Puoi disabilitare quest'avviso con `git config advice.ignoredHook false`.

en: unexpected flush packet while reading remote unpack status
it: pacchetto flush inatteso durante la lettura dello stato decompressione del remoto

en: unable to parse remote unpack status: %s
it: impossibile analizzare lo stato decompressione del remoto: %s

en: remote unpack failed: %s
it: decompressione sul remoto non riuscita: %s

en: failed to sign the push certificate
it: firma del certificato per il push non riuscita

en: the receiving end does not support this repository's hash algorithm
it: il ricevente non supporta l'algoritmo hash di questo repository

en: the receiving end does not support --signed push
it: il ricevente non supporta i push --signed

en: not sending a push certificate since the receiving end does not support --signed push
it: non invio un certificato push perché il ricevente non supporta i push --signed

en: the receiving end does not support --atomic push
it: il ricevente non supporta i push --atomic

en: the receiving end does not support push options
it: il ricevente non supporta le opzioni push

en: invalid commit message cleanup mode '%s'
it: modalità pulizia messaggio commit non valida: '%s'

en: could not delete '%s'
it: impossibile eliminare '%s'

en: could not remove '%s'
it: impossibile rimuovere '%s'

en: unknown action: %d
it: azione sconosciuta: %d

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
it: dopo aver risolto i conflitti, contrassegna i percorsi corretti
    con 'git add <path>' o 'git rm <path>'

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
    and commit the result with 'git commit'
it: dopo aver risolto i conflitti, contrassegna i percorsi corretti
    con 'git add <path>' o 'git rm <path>' ed esegui
    il commit del risultato con 'git commit'

en: could not lock '%s'
it: impossibile bloccare '%s'

en: could not write to '%s'
it: impossibile scrivere su '%s'

en: could not write eol to '%s'
it: impossibile scrivere il carattere di fine riga in '%s'

en: failed to finalize '%s'
it: finalizzazione di '%s' non riuscita

en: your local changes would be overwritten by %s.
it: le tue modifiche locali sarebbero sovrascritte da %s.

en: commit your changes or stash them to proceed.
it: esegui il commit delle modifiche o lo stash per procedere.

en: %s: fast-forward
it: %s: fast forward

en: Invalid cleanup mode %s
it: Modalità pulizia non valida: %s

note: TRANSLATORS: %s will be "revert", "cherry-pick" or "rebase".
en: %s: Unable to write new index file
it: %s: impossibile scrivere il nuovo file indice

en: unable to update cache tree
it: impossibile aggiornare l'albero cache

en: could not resolve HEAD commit
it: impossibile risolvere il commit HEAD

en: no key present in '%.*s'
it: nessuna chiave presente in '%.*s'

en: unable to dequote value of '%s'
it: impossibile rimuovere gli apici dal valore di '%s'

en: could not open '%s' for reading
it: impossibile aprire '%s' in lettura

en: 'GIT_AUTHOR_NAME' already given
it: 'GIT_AUTHOR_NAME' già specificato

en: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' already given
it: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' già specificato

en: 'GIT_AUTHOR_DATE' already given
it: 'GIT_AUTHOR_DATE' già specificato

en: unknown variable '%s'
it: variabile '%s' sconosciuta

en: missing 'GIT_AUTHOR_NAME'
it: 'GIT_AUTHOR_NAME' mancante

en: missing 'GIT_AUTHOR_EMAIL'
it: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' mancante

en: missing 'GIT_AUTHOR_DATE'
it: 'GIT_AUTHOR_DATE' mancante

en: you have staged changes in your working tree
    If these changes are meant to be squashed into the previous commit, run:
    
      git commit --amend %s
    
    If they are meant to go into a new commit, run:
    
      git commit %s
    
    In both cases, once you're done, continue with:
    
      git rebase --continue
it: hai modifiche in staging nell'albero di lavoro
    Se queste modifiche devono essere sottoposte a squash nel commit
    precedente, esegui:
    
      git commit --amend %s
    
    Se devono essere incluse in un nuovo commit, esegui:
    
      git commit %s
    
    In entrambi i casi, una volta finito, continua con:
    
      git rebase --continue

en: 'prepare-commit-msg' hook failed
it: hook 'prepare-commit-msg' non riuscito

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly. Run the
    following command and follow the instructions in your editor to edit
    your configuration file:
    
        git config --global --edit
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
it: Il tuo nome e l'indirizzo e-mail sono stati configurati automaticamente usando
    il tuo nome utente ed il nome host. Per favore, verifica che siano esatti.
    È possibile eliminare questo messaggio impostandoli esplicitamente.
    Esegui il seguente comando e segui le istruzioni fornite nel tuo editor
    per modificare il file di configurazione:
    
        git config --global --edit
    Dopo questa operazione, puoi ripristinare l'identità usata in questo commit con:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly:
    
        git config --global user.name "Your Name"
        git config --global user.email you@example.com
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
it: Il tuo nome e l'indirizzo e-mail sono stati configurati automaticamente usando
    il tuo nome utente ed il nome host. Per favore, verifica che siano esatti.
    È possibile eliminare questo messaggio impostandoli esplicitamente:
    
        git config --global user.name "Il tuo nome"
        git config --global user.email tu@esempio.com
    
    Dopo questa operazione, puoi ripristinare l'identità usata in questo commit con:
    
        git commit --amend --reset-author

en: couldn't look up newly created commit
it: impossibile trovare il commit appena creato

en: could not parse newly created commit
it: impossibile analizzare il commit appena creato

en: unable to resolve HEAD after creating commit
it: impossibile risolvere HEAD dopo la creazione del commit

en: detached HEAD
it: HEAD scollegato

en:  (root-commit)
it:  (commit radice)

en: could not parse HEAD
it: impossibile analizzare HEAD

en: HEAD %s is not a commit!
it: L'HEAD %s non è un commit!

en: could not parse HEAD commit
it: impossibile analizzare il commit HEAD

en: unable to parse commit author
it: impossibile analizzare l'autore del commit

en: git write-tree failed to write a tree
it: git write-tree non è riuscito a scrivere un albero

en: unable to read commit message from '%s'
it: impossibile leggere il messaggio di commit da '%s'

en: invalid author identity '%s'
it: identità autore '%s' non valida

en: corrupt author: missing date information
it: informazioni sull'autore corrotte: informazioni sulla data mancanti

en: failed to write commit object
it: scrittura dell'oggetto del commit non riuscita

en: could not update %s
it: impossibile aggiornare %s

en: could not parse commit %s
it: impossibile analizzare il commit %s

en: could not parse parent commit %s
it: impossibile analizzare il commit genitore %s

en: unknown command: %d
it: comando sconosciuto: %d

en: This is a combination of %d commits.
it: Questa è una combinazione di %d commit.

en: need a HEAD to fixup
it: è necessaria un'HEAD per il fixup

en: could not read HEAD
it: impossibile leggere l'HEAD

en: could not read HEAD's commit message
it: impossibile leggere il messaggio di commit dell'HEAD

en: cannot write '%s'
it: impossibile scrivere '%s'

en: This is the 1st commit message:
it: Questo è il primo messaggio di commit:

en: could not read commit message of %s
it: impossibile leggere il messaggio di commit di %s

en: This is the commit message #%d:
it: Questo è il messaggio di commit numero %d:

en: The commit message #%d will be skipped:
it: Il messaggio di commit numero %d sarà saltato:

en: your index file is unmerged.
it: il file indice non è stato sottoposto a merge.

en: cannot fixup root commit
it: impossibile eseguire il fixup sul commit radice

en: commit %s is a merge but no -m option was given.
it: il commit %s è un merge ma non è stata specificata l'opzione -m.

en: commit %s does not have parent %d
it: il commit %s non ha il genitore %d

en: cannot get commit message for %s
it: impossibile ottenere il messaggio di commit per %s

note: TRANSLATORS: The first %s will be a "todo" command like "revert" or "pick", the second %s a SHA1.
en: %s: cannot parse parent commit %s
it: %s: impossibile analizzare il commit genitore %s

en: could not rename '%s' to '%s'
it: impossibile ridenominare '%s' in '%s'

en: could not revert %s... %s
it: non è stato possibile eseguire il revert di %s... %s

en: could not apply %s... %s
it: non è stato possibile applicare %s... %s

en: dropping %s %s -- patch contents already upstream
it: scarto %s %s - i contenuti della patch sono già upstream

en: git %s: failed to read the index
it: git %s: lettura dell'indice non riuscita

en: git %s: failed to refresh the index
it: git %s: aggiornamento dell'indice non riuscito

en: %s does not accept arguments: '%s'
it: %s non accetta argomenti: '%s'

en: missing arguments for %s
it: argomenti mancanti per %s

en: could not parse '%s'
it: impossibile analizzare '%s'

en: invalid line %d: %.*s
it: riga %d non valida: %.*s

en: cannot '%s' without a previous commit
it: impossibile eseguire '%s' senza un commit precedente

en: cancelling a cherry picking in progress
it: annullo un'operazione di cherry-pick in corso

en: cancelling a revert in progress
it: annullo un'operazione di revert in corso

en: please fix this using 'git rebase --edit-todo'.
it: correggi la situazione usando 'git rebase --edit-todo'.

en: unusable instruction sheet: '%s'
it: foglio istruzioni inutilizzabile: '%s'

en: no commits parsed.
it: nessun commit analizzato.

en: cannot cherry-pick during a revert.
it: impossibile eseguire un cherry-pick durante un revert.

en: cannot revert during a cherry-pick.
it: impossibile eseguire un revert durante un cherry-pick.

en: invalid value for %s: %s
it: valore non valido per %s: %s

en: unusable squash-onto
it: squash-onto inutilizzabile

en: malformed options sheet: '%s'
it: foglio opzioni malformati: '%s'

en: empty commit set passed
it: è stato passato un insieme di commit vuoto

en: revert is already in progress
it: un'operazione di revert è già in corso

en: try "git revert (--continue | %s--abort | --quit)"
it: prova "git revert (--continue | %s--abort | --quit)"

en: cherry-pick is already in progress
it: un'operazione di cherry-pick è già in corso

en: try "git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)"
it: prova "git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)"

en: could not create sequencer directory '%s'
it: impossibile creare la directory sequencer '%s'

en: could not lock HEAD
it: impossibile bloccare HEAD

en: no cherry-pick or revert in progress
it: nessuna operazione di cherry-pick o revert in corso

en: cannot resolve HEAD
it: impossibile risolvere HEAD

en: cannot abort from a branch yet to be born
it: impossibile interrompere l'operazione da un branch che deve essere ancora creato

en: cannot open '%s'
it: impossibile aprire '%s'

en: cannot read '%s': %s
it: impossibile leggere '%s': %s

en: unexpected end of file
it: fine del file inattesa

en: stored pre-cherry-pick HEAD file '%s' is corrupt
it: il file '%s' in cui è stato salvato l'HEAD prima del cherry pick è corrotto

en: You seem to have moved HEAD. Not rewinding, check your HEAD!
it: Sembra che tu abbia spostato l'HEAD. Non eseguo il rewind, controlla l'HEAD!

en: no revert in progress
it: nessun revert in corso

en: no cherry-pick in progress
it: nessun cherry-pick in corso

en: failed to skip the commit
it: salto del commit non riuscito

en: there is nothing to skip
it: non c'è nulla da saltare

en: have you committed already?
    try "git %s --continue"
it: hai già eseguito il commit?
    prova "git %s --continue"

en: cannot read HEAD
it: impossibile leggere l'HEAD

en: unable to copy '%s' to '%s'
it: impossibile copiare '%s' in '%s'

en: You can amend the commit now, with
    
      git commit --amend %s
    
    Once you are satisfied with your changes, run
    
      git rebase --continue
it: È possibile modificare il commit ora con
    
      git commit --amend %s
    
    Quando sei soddisfatto delle modifiche, esegui
    
      git rebase --continue

en: Could not apply %s... %.*s
it: Impossibile applicare %s... %.*s

en: Could not merge %.*s
it: Impossibile eseguire il merge di %.*s

en: could not copy '%s' to '%s'
it: impossibile copiare '%s' in '%s'

en: Executing: %s
it: Eseguo %s

en: execution failed: %s
    %sYou can fix the problem, and then run
    
      git rebase --continue
it: esecuzione non riuscita: %s
    %sPuoi correggere il problema e quindi eseguire
    
      git rebase --continue

en: and made changes to the index and/or the working tree
it: e sono state apportate modifiche all'indice e/o all'albero di lavoro

en: execution succeeded: %s
    but left changes to the index and/or the working tree
    Commit or stash your changes, and then run
    
      git rebase --continue
it: esecuzione riuscita: %s
    ma sono state mantenute modifiche all'indice e/o all'albero di lavoro
    Esegui il commit o lo stash delle modifiche, quindi esegui
    
      git rebase --continue

en: illegal label name: '%.*s'
it: nome etichetta illecito: '%.*s'

en: writing fake root commit
it: scrittura commit radice falso in corso

en: writing squash-onto
it: scrittura squash-onto in corso

en: could not resolve '%s'
it: impossibile risolvere '%s'

en: cannot merge without a current revision
it: impossibile eseguire il merge senza una revisione corrente

en: unable to parse '%.*s'
it: impossibile analizzare '%.*s'

en: nothing to merge: '%.*s'
it: non c'è nulla di cui eseguire il merge: '%.*s'

en: octopus merge cannot be executed on top of a [new root]
it: il merge octopus non può essere eseguito su un [nuovo commit radice]

en: could not get commit message of '%s'
it: impossibile ottenere il messaggio di commit per '%s'

en: could not even attempt to merge '%.*s'
it: non è stato nemmeno possibile tentare di eseguire il merge di '%.*s'

en: merge: Unable to write new index file
it: merge: impossibile scrivere il nuovo file indice

en: Cannot autostash
it: Impossibile eseguire lo stash automatico

en: Unexpected stash response: '%s'
it: Risposta stash non attesa: '%s'

en: Could not create directory for '%s'
it: Impossibile creare la directory '%s'

en: Created autostash: %s
it: Stash automatico creato: %s

en: could not reset --hard
it: impossibile eseguire reset --hard

en: Applied autostash.
it: Stash automatico applicato.

en: cannot store %s
it: impossibile memorizzare %s

en: %s
    Your changes are safe in the stash.
    You can run "git stash pop" or "git stash drop" at any time.
it: %s
    Le tue modifiche sono al sicuro nello stash.
    Puoi eseguire "git stash pop" o "git stash drop" in qualunque momento.

en: Applying autostash resulted in conflicts.
it: L'applicazione dello stash automatico ha generato dei conflitti.

en: Autostash exists; creating a new stash entry.
it: Uno stash automatica esiste già; creo una nuova voce stash.

en: %s: not a valid OID
it: %s: non è un OID valido

en: could not detach HEAD
it: impossibile scollegare l'HEAD

en: Stopped at HEAD
it: Fermato a HEAD

en: Stopped at %s
it: Fermato a %s

en: Could not execute the todo command
    
        %.*s
    It has been rescheduled; To edit the command before continuing, please
    edit the todo list first:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue
it: Impossibile eseguire il comando todo
    
        %.*s
    
    Il comando è stato pianificato nuovamente. Per modificarlo prima di
    continuare, modifica prima la lista todo:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue

en: Rebasing (%d/%d)%s
it: Rebase in corso (%d/%d)%s

en: Stopped at %s...  %.*s
it: Fermato a %s... %.*s

en: unknown command %d
it: comando %d sconosciuto

en: could not read orig-head
it: impossibile leggere orig-head

en: could not read 'onto'
it: impossibile leggere 'onto'

en: could not update HEAD to %s
it: impossibile aggiornare l'HEAD a %s

en: Successfully rebased and updated %s.
it: Rebase e aggiornamento di %s eseguiti con successo.

en: cannot rebase: You have unstaged changes.
it: impossibile eseguire il rebase: ci sono delle modifiche non in staging.

en: cannot amend non-existing commit
it: impossibile modificare un commit inesistente

en: invalid file: '%s'
it: file non valido: '%s'

en: invalid contents: '%s'
it: contenuti non validi: '%s'

en: 
    You have uncommitted changes in your working tree. Please, commit them
    first and then run 'git rebase --continue' again.
it: 
    Ci sono modifiche di cui non è stato eseguito il commit nel tuo albero
    di lavoro. Eseguine prima il commit e quindi esegui nuovamente 'git rebase
    --continue'.

en: could not write file: '%s'
it: impossibile scrivere il file: '%s'

en: could not remove CHERRY_PICK_HEAD
it: impossibile rimuovere CHERRY_PICK_HEAD

en: could not commit staged changes.
it: impossibile eseguire il commit delle modifiche in staging.

en: invalid committer '%s'
it: autore del commit non valido: '%s'

en: %s: can't cherry-pick a %s
it: %s: impossibile eseguire il cherry pick di un %s

en: %s: bad revision
it: %s: revisione non valida

en: can't revert as initial commit
it: impossibile eseguire il revert come commit iniziale

en: make_script: unhandled options
it: make_script: opzioni non gestite

en: make_script: error preparing revisions
it: make_script: errore durante la preparazione delle revisioni

en: nothing to do
it: nulla da fare

en: could not skip unnecessary pick commands
it: impossibile saltare i comandi pick non necessari

en: the script was already rearranged.
it: lo script è già stato riordinato.

en: '%s' is outside repository at '%s'
it: '%s' è al di fuori del repository in '%s'

en: %s: no such path in the working tree.
    Use 'git <command> -- <path>...' to specify paths that do not exist locally.
it: %s: percorso non esistente nell'albero di lavoro.
    Usa 'git <comando> -- <percorso>...' per specificare percorsi non esistenti localmente.

en: ambiguous argument '%s': unknown revision or path not in the working tree.
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
it: argomento '%s' ambiguo: revisione sconosciuta o percorso non nell'albero di lavoro.
    Usa '--' per separare i percorsi dalle revisioni, come segue:
    'git <comando> [<revisione>...] -- [<file>...]'

en: option '%s' must come before non-option arguments
it: l'opzione '%s' deve essere specificata prima degli argomenti che non costituiscono un'opzione

en: ambiguous argument '%s': both revision and filename
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
it: argomento '%s' ambiguo: è sia una revisione sia un nome file
    Usa '--' per separare i percorsi dalle revisioni, come segue:
    'git <comando> [<revisione>...] -- [<file>...]'

en: unable to set up work tree using invalid config
it: impossibile preparare l'albero di lavoro usando una configurazione non valida

en: this operation must be run in a work tree
it: quest'operazione deve essere eseguita in un albero di lavoro

en: Expected git repo version <= %d, found %d
it: Attesa versione repository Git <= %d, trovata %d

en: unknown repository extensions found:
it: trovate estensioni repository sconosciute:

en: repo version is 0, but v1-only extensions found:
it: la versione del repository è 0, ma sono state trovate estensioni proprie solo della versione 1:

en: error opening '%s'
it: errore durante l'apertura di '%s'

en: too large to be a .git file: '%s'
it: '%s' troppo grande per essere un file .git

en: error reading %s
it: errore durante la lettura di %s

en: invalid gitfile format: %s
it: formato file Git non valido: %s

en: no path in gitfile: %s
it: nessun percorso presente nel file Git: %s

en: not a git repository: %s
it: %s non è un repository Git

en: '$%s' too big
it: '$%s' è troppo grande

en: not a git repository: '%s'
it: '%s' non è un repository Git

en: cannot chdir to '%s'
it: impossibile modificare la directory corrente in '%s'

en: cannot come back to cwd
it: impossibile tornare alla directory di lavoro corrente

en: failed to stat '%*s%s%s'
it: stat di '%*s%s%s' non riuscito

en: Unable to read current working directory
it: Impossibile leggere la directory di lavoro corrente

en: cannot change to '%s'
it: impossibile entrare in '%s'

en: not a git repository (or any of the parent directories): %s
it: %s non è un repository Git (né lo è alcuna delle directory genitrici)

en: not a git repository (or any parent up to mount point %s)
    Stopping at filesystem boundary (GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM not set).
it: non è un repository Git (né lo è alcun genitore fino al punto di mount %s)
    Mi fermo al limite del filesystem (l'opzione GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM non è impostata).

en: problem with core.sharedRepository filemode value (0%.3o).
    The owner of files must always have read and write permissions.
it: si è verificato un problema con il valore modo file di core.sharedRepository (0%.3o).
    Il proprietario dei file deve avere sempre i permessi di lettura e scrittura.

en: open /dev/null or dup failed
it: apertura di /dev/null o dup non riuscita

en: fork failed
it: fork non riuscita

en: setsid failed
it: setsid non riuscita

en: object directory %s does not exist; check .git/objects/info/alternates
it: la directory oggetti %s non esiste; controlla .git/objects/info/alternates

en: unable to normalize alternate object path: %s
it: impossibile normalizzare il percorso alternativo oggetto: %s

en: %s: ignoring alternate object stores, nesting too deep
it: %s: ignoro gli archivi oggetto alternativi, la nidificazione è troppo profonda

en: unable to normalize object directory: %s
it: impossibile normalizzare la directory oggetti: %s

en: unable to fdopen alternates lockfile
it: impossibile eseguire fdopen sul file di lock alternates

en: unable to read alternates file
it: impossibile leggere il file alternates

en: unable to move new alternates file into place
it: impossibile spostare il nuovo file alternates nella posizione corretta

en: path '%s' does not exist
it: il percorso '%s' non esiste

en: reference repository '%s' as a linked checkout is not supported yet.
it: l'aggiunta del repository di riferimento '%s' come checkout collegato non è ancora supportata.

en: reference repository '%s' is not a local repository.
it: il repository di riferimento '%s' non è un repository locale.

en: reference repository '%s' is shallow
it: il repository di riferimento '%s' è shallow

en: reference repository '%s' is grafted
it: il repository di riferimento '%s' è un graft

en: invalid line while parsing alternate refs: %s
it: riga non valida durante l'analisi dei riferimenti degli alternati: %s

en: attempting to mmap %<PRIuMAX> over limit %<PRIuMAX>
it: tento di eseguire mmap %<PRIuMAX> al di sopra del limite %<PRIuMAX>

en: mmap failed
it: mmap non riuscita

en: object file %s is empty
it: l'oggetto %s è vuoto

en: corrupt loose object '%s'
it: oggetto sciolto '%s' corrotto

en: garbage at end of loose object '%s'
it: dati inutilizzabili presenti alla fine dell'oggetto sciolto '%s'

en: invalid object type
it: tipo oggetto non valido

en: unable to unpack %s header with --allow-unknown-type
it: impossibile decomprimere l'intestazione %s con --allow-unknown-type

en: unable to unpack %s header
it: impossibile decomprimere l'intestazione %s

en: unable to parse %s header with --allow-unknown-type
it: impossibile analizzare l'intestazione %s con --allow-unknown-type

en: unable to parse %s header
it: impossibile analizzare l'intestazione %s

en: failed to read object %s
it: lettura dell'oggetto %s non riuscita

en: replacement %s not found for %s
it: %s sostitutivo non trovato per %s

en: loose object %s (stored in %s) is corrupt
it: l'oggetto sciolto %s (salvato in %s) è corrotto

en: packed object %s (stored in %s) is corrupt
it: l'oggetto archiviato %s (salvato in %s) è corrotto

en: unable to write file %s
it: impossibile scrivere il file %s

en: unable to set permission to '%s'
it: impossibile impostare i permessi a '%s'

en: file write error
it: errore di scrittura del file

en: error when closing loose object file
it: errore durante la chiusura del file oggetto sciolto

en: insufficient permission for adding an object to repository database %s
it: permessi non sufficienti per l'aggiunta di un oggetto al database repository %s

en: unable to create temporary file
it: impossibile creare il file temporaneo

en: unable to write loose object file
it: impossibile scrivere il file oggetto sciolto

en: unable to deflate new object %s (%d)
it: impossibile comprimere con deflate il nuovo oggetto %s (%d)

en: deflateEnd on object %s failed (%d)
it: deflateEnd non riuscita sull'oggetto %s (%d)

en: confused by unstable object source data for %s
it: sono confuso dall'origine dati oggetto non stabile per %s

en: failed utime() on %s
it: utime() di %s non riuscita

en: cannot read object for %s
it: impossibile leggere l'oggetto per %s

en: corrupt commit
it: commit corrotto

en: corrupt tag
it: tag corrotto

en: read error while indexing %s
it: errore di lettura durante l'indicizzazione di %s

en: short read while indexing %s
it: lettura troppo breve durante l'indicizzazione di %s

en: %s: failed to insert into database
it: %s: inserimento del record nel database non riuscito

en: %s: unsupported file type
it: %s: tipo di file non supportato

en: %s is not a valid object
it: %s non è un oggetto valido

en: %s is not a valid '%s' object
it: %s non è un oggetto '%s' valido

en: unable to open %s
it: impossibile aprire %s

en: hash mismatch for %s (expected %s)
it: mancata corrispondenza per %s (atteso %s)

en: unable to mmap %s
it: impossibile eseguire mmap su %s

en: unable to unpack header of %s
it: impossibile decomprimere l'intestazione di %s

en: unable to parse header of %s
it: impossibile analizzare l'intestazione di %s

en: unable to unpack contents of %s
it: impossibile decomprimere i contenuti di %s

en: short SHA1 %s is ambiguous
it: lo SHA1 breve %s è ambiguo

en: The candidates are:
it: I candidati sono:

en: Git normally never creates a ref that ends with 40 hex characters
    because it will be ignored when you just specify 40-hex. These refs
    may be created by mistake. For example,
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    where "$br" is somehow empty and a 40-hex ref is created. Please
    examine these refs and maybe delete them. Turn this message off by
    running "git config advice.objectNameWarning false"
it: Git normalmente non crea mai un riferimento che termina con 40
    caratteri esadecimali perché sarà ignorato se si specificano
    semplicemente 40 caratteri esadecimali. Questi riferimenti
    potrebbero essere creati per errore. Ad esempio:
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    dove "$br" è vuoto per qualche motivo e quindi viene creato un
    riferimento con 40 caratteri esadecimali. Esamina tali
    riferimenti ed eliminali se necessario. Disabilita questo
    messaggio eseguendo "git config advice.objectNameWarning false"

en: log for '%.*s' only goes back to %s
it: il log per '%.*s' è disponibile solo fino al %s

en: log for '%.*s' only has %d entries
it: il log per '%.*s' ha solo %d voci

en: path '%s' exists on disk, but not in '%.*s'
it: il percorso '%s' esiste su disco, ma non in '%.*s'

en: path '%s' exists, but not '%s'
    hint: Did you mean '%.*s:%s' aka '%.*s:./%s'?
it: il percorso '%s' esiste, ma non '%s'
    suggerimento: forse intendevi '%.*s:%s' ossia '%.*s:./%s'?

en: path '%s' does not exist in '%.*s'
it: il percorso '%s' non esiste in '%.*s'

en: path '%s' is in the index, but not at stage %d
    hint: Did you mean ':%d:%s'?
it: il percorso '%s' è nell'indice, ma non nel passo %d
    suggerimento: Forse intendevi ':%d:%s'?

en: path '%s' is in the index, but not '%s'
    hint: Did you mean ':%d:%s' aka ':%d:./%s'?
it: il percorso '%s' è nell'indice, ma non '%s'
    suggerimento: Forse intendevi ':%d:%s' ossia ':%d:./%s'?

en: path '%s' exists on disk, but not in the index
it: il percorso '%s' esiste su disco, ma non nell'indice

en: path '%s' does not exist (neither on disk nor in the index)
it: il percorso '%s' non esiste (né su disco né nell'indice)

en: relative path syntax can't be used outside working tree
it: la sintassi per i percorsi relativi non può essere usata al di fuori dell'albero di lavoro

en: invalid object name '%.*s'.
it: nome oggetto non valido: '%.*s'.

en: could not open '%s' for writing
it: impossibile aprire '%s' in scrittura

en: could not edit '%s'
it: impossibile modificare '%s'

en: ignoring suspicious submodule name: %s
it: ignoro un nome sottomodulo sospetto: %s

en: negative values not allowed for submodule.fetchjobs
it: i valori negativi non sono consentiti per submodule.fetchjobs

en: ignoring '%s' which may be interpreted as a command-line option: %s
it: ignoro '%s' che potrebbe essere interpretato come argomento della riga di comando: %s

en: invalid value for %s
it: valore non valido per %s

en: Could not update .gitmodules entry %s
it: Impossibile aggiornare la voce .gitmodules %s

en: Cannot change unmerged .gitmodules, resolve merge conflicts first
it: Impossibile modificare il file .gitmodules non sottoposto a merge, risolvi prima i conflitti di merge

en: Could not find section in .gitmodules where path=%s
it: Impossibile trovare una sezione in .gitmodules dove path=%s

en: Could not remove .gitmodules entry for %s
it: Impossibile rimuovere la voce .gitmodules per %s

en: staging updated .gitmodules failed
it: staging del file .gitmodules aggiornato non riuscito

en: in unpopulated submodule '%s'
it: nel sottomodulo non popolato '%s'

en: Pathspec '%s' is in submodule '%.*s'
it: Lo specificatore percorso '%s' è nel sottomodulo '%.*s'

en: bad --ignore-submodules argument: %s
it: argomento --ignore-submodules errato: %s

en: Submodule in commit %s at path: '%s' collides with a submodule named the same. Skipping it.
it: Il sottomodulo nel commit %s e nel percorso '%s' collide con un sottomodulo con lo stesso nome. Lo salto.

en: submodule entry '%s' (%s) is a %s, not a commit
it: la voce sottomodulo '%s' (%s) è un %s, non un commit

en: Could not run 'git rev-list <commits> --not --remotes -n 1' command in submodule %s
it: Impossibile eseguire il comando 'git rev-list <commit> --not --remotes -n 1' nel sottomodulo %s

en: process for submodule '%s' failed
it: il processo per il sottomodulo '%s' non è uscito con successo

en: Failed to resolve HEAD as a valid ref.
it: Impossibile risolvere HEAD come riferimento valido.

en: Pushing submodule '%s'
it: Push del sottomodulo '%s' in corso

en: Unable to push submodule '%s'
it: Impossibile eseguire il push del sottomodulo '%s'

en: Fetching submodule %s%s
it: Recupero del sottomodulo %s%s in corso

en: Could not access submodule '%s'
it: Impossibile accedere al sottomodulo '%s'

en: Errors during submodule fetch:
    %s
it: Errore durante il recupero del sottomodulo:
    %s

en: '%s' not recognized as a git repository
it: '%s' non riconosciuto come repository Git

en: Could not run 'git status --porcelain=2' in submodule %s
it: Impossibile eseguire 'git status --porcelain=2' nel sottomodulo %s

en: 'git status --porcelain=2' failed in submodule %s
it: Esecuzione di 'git status --porcelain=2' non riuscita nel sottomodulo %s

en: could not start 'git status' in submodule '%s'
it: impossibile avviare 'git status' nel sottomodulo '%s'

en: could not run 'git status' in submodule '%s'
it: impossibile eseguire 'git status' nel sottomodulo '%s'

en: Could not unset core.worktree setting in submodule '%s'
it: Impossibile annullare l'impostazione dell'opzione core.worktree nel sottomodulo '%s'

en: could not recurse into submodule '%s'
it: impossibile eseguire l'azione ricorsivamente nel sottomodulo '%s'

en: could not reset submodule index
it: impossibile ripristinare l'indice del sottomodulo

en: submodule '%s' has dirty index
it: il sottomodulo '%s' ha l'indice sporco

en: Submodule '%s' could not be updated.
it: Impossibile aggiornare il sottomodulo '%s'.

en: submodule git dir '%s' is inside git dir '%.*s'
it: la directory Git del sottomodulo '%s' è all'interno della directory Git '%.*s'

en: relocate_gitdir for submodule '%s' with more than one worktree not supported
it: relocate_gitdir non è supportata per il sottomodulo '%s' con più di un albero di lavoro

en: could not lookup name for submodule '%s'
it: impossibile ricercare il nome per il sottomodulo '%s'

en: refusing to move '%s' into an existing git dir
it: mi rifiuto di spostare '%s' in una directory Git esistente

en: Migrating git directory of '%s%s' from
    '%s' to
    '%s'
it: Sto migrando la directory Git di '%s%s' da
    '%s' a
    '%s'

en: could not start ls-files in ..
it: impossibile avviare ls-files in ..

en: ls-tree returned unexpected return code %d
it: ls-tree ha restituito il valore di ritorno inatteso %d

en: running trailer command '%s' failed
it: esecuzione del comando finale '%s' non riuscita

en: unknown value '%s' for key '%s'
it: valore '%s' sconosciuto per la chiave '%s'

en: more than one %s
it: più di un %s

en: empty trailer token in trailer '%.*s'
it: token finale vuoto nella stringa finale '%.*s'

en: could not read input file '%s'
it: impossibile leggere il file di input '%s'

en: could not read from stdin
it: impossibile leggere dallo standard input

en: could not stat %s
it: impossibile eseguire lo stat di '%s'

en: file %s is not a regular file
it: il file %s non è un file regolare

en: file %s is not writable by user
it: il file %s non è scrivibile dall'utente

en: could not open temporary file
it: impossibile aprire un file temporaneo

en: could not rename temporary file to %s
it: impossibile ridenominare il file temporaneo in %s

en: full write to remote helper failed
it: scrittura completa verso l'helper remoto non riuscita

en: unable to find remote helper for '%s'
it: impossibile trovare l'helper remoto per '%s'

en: can't dup helper output fd
it: impossibile duplicare il descrittore file dell'output helper

en: unknown mandatory capability %s; this remote helper probably needs newer version of Git
it: capability necessaria %s sconosciuta; quest'helper remoto probabilmente richiede una versione di Git più recente

en: this remote helper should implement refspec capability
it: questo helper remoto dovrebbe implementare la capability refspec

en: %s unexpectedly said: '%s'
it: %s ha inviato un messaggio inatteso: '%s'

en: %s also locked %s
it: %s ha bloccato anche %s

en: couldn't run fast-import
it: impossibile eseguire fast-import

en: error while running fast-import
it: errore durante l'esecuzione di fast-import

en: could not read ref %s
it: impossibile leggere il riferimento %s

en: unknown response to connect: %s
it: risposta inattesa a connect: %s

en: setting remote service path not supported by protocol
it: l'impostazione del percorso del servizio remoto non è supportata dal protocollo

en: invalid remote service path
it: percorso servizio remoto non valido

en: operation not supported by protocol
it: operazione non supportata dal protocollo

en: can't connect to subservice %s
it: impossibile connettersi al sottoservizio %s

en: 'option' without a matching 'ok/error' directive
it: 'option' senza una direttiva corrispondente 'ok/error'

en: expected ok/error, helper said '%s'
it: attesi ok/error, l'helper ha inviato '%s'

en: helper reported unexpected status of %s
it: l'helper ha segnalato uno stato inatteso di %s

en: helper %s does not support dry-run
it: l'helper %s non supporta dry-run

en: helper %s does not support --signed
it: l'helper %s non supporta --signed

en: helper %s does not support --signed=if-asked
it: l'helper %s non supporta --signed=if-asked

en: helper %s does not support --atomic
it: l'helper %s non supporta --atomic

en: helper %s does not support 'push-option'
it: l'helper %s non supporta 'push-option'

en: remote-helper doesn't support push; refspec needed
it: l'helper remoto non supporta il push; è necessario uno specificatore riferimento

en: helper %s does not support 'force'
it: l'helper %s non supporta 'force'

en: couldn't run fast-export
it: impossibile eseguire fast-export

en: error while running fast-export
it: errore durante l'esecuzione di fast-export

en: No refs in common and none specified; doing nothing.
    Perhaps you should specify a branch.
it: Nessun riferimento in comune e nessuno specificato; non eseguo nulla.
    Forse dovresti specificare un branch.

en: unsupported object format '%s'
it: formato oggetto non supportato: '%s'

en: malformed response in ref list: %s
it: risposta malformata nell'elenco riferimenti: %s

en: read(%s) failed
it: read(%s) non riuscita

en: write(%s) failed
it: write(%s) non riuscita

en: %s thread failed
it: thread %s non riuscito

en: %s thread failed to join: %s
it: join non riuscita per il thread %s: %s

en: can't start thread for copying data: %s
it: impossibile avviare il thread per la copia dei dati: %s

en: %s process failed to wait
it: wait non riuscita per il processo %s

en: %s process failed
it: processo %s non riuscito

en: can't start thread for copying data
it: impossibile avviare il thread per la copia dei dati

en: Would set upstream of '%s' to '%s' of '%s'
it: L'upstream di '%s' sarebbe impostato a '%s' di '%s'

en: could not read bundle '%s'
it: impossibile leggere il bundle '%s'

en: transport: invalid depth option '%s'
it: trasporto: opzione profondità '%s' non valida

en: see protocol.version in 'git help config' for more details
it: vedi protocol.version in 'git help config' per maggiori dettagli

en: server options require protocol version 2 or later
it: le opzioni server richiedono la versione 2 o successiva del protocollo

en: could not parse transport.color.* config
it: impossibile analizzare la configurazione transport.color.*

en: support for protocol v2 not implemented yet
it: supporto alla versione 2 del protocollo non ancora implementato

en: unknown value for config '%s': %s
it: valore sconosciuto per la configurazione '%s': %s

en: transport '%s' not allowed
it: trasporto '%s' non consentito

en: git-over-rsync is no longer supported
it: git-over-rsync non è più supportato

en: The following submodule paths contain changes that can
    not be found on any remote:
it: I seguenti percorsi sottomodulo contengono modifiche
    non trovate su nessun remoto:

en: 
    Please try
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    or cd to the path and use
    
    	git push
    
    to push them to a remote.
it: 
    Prova
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    o esegui un cd al percorso e usa
    
    	git push
    
    per eseguirne il push a un remoto.

en: Aborting.
it: Interrompo l'operazione.

en: failed to push all needed submodules
it: push di tutti i sottomoduli richiesti non riuscito

en: too-short tree object
it: oggetto albero troppo corto

en: malformed mode in tree entry
it: modo malformato nella voce dell'albero

en: empty filename in tree entry
it: nome file vuoto nella voce dell'albero

en: too-short tree file
it: file alber troppo corto

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you switch branches.
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con il checkout:
    %%sEsegui il commit o lo stash delle modifiche prima di cambiare branch.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%s
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con il checkout:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you merge.
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con il merge:
    %%sEsegui il commit o lo stash delle modifiche prima di eseguire il merge.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%s
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con il merge:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you %s.
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con l'operazione di %s:
    %%sEsegui il commit o lo stash delle modifiche prima di eseguire l'operazione di %s.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%s
it: Le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte con l'operazione di %s:
    %%s

en: Updating the following directories would lose untracked files in them:
    %s
it: L'aggiornamento delle seguenti directory farebbe sì che dei file non tracciati in esse contenuti vengano persi:
    %s

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati con il checkout:
    %%sSpostali o eliminali prima di cambiare branch.

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati con il checkout:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati dal merge:
    %%sSpostali o eliminali prima di eseguire il merge.

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati dal merge:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati con l'operazione di %s:
    %%sSpostali o eliminali prima di eseguire l'operazione di %s.

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero eliminati con l'operazione di %s:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti con il checkout:
    %%sSpostali o eliminali prima di cambiare branch.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti con il checkout:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti dal merge:
    %%sSpostali o eliminali prima di eseguire il merge.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti dal merge:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti con l'operazione di %s:
    %%sSpostali o eliminali prima di eseguire l'operazione di %s.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%s
it: I seguenti file non tracciati presenti nell'albero di lavoro sarebbero sovrascritti con l'operazione di %s:
    %%s

en: Entry '%s' overlaps with '%s'.  Cannot bind.
it: La voce '%s' si sovrappone a '%s'. Impossibile eseguire il collegamento.

en: Cannot update submodule:
    %s
it: Impossibile aggiornare il sottomodulo:
    %s

en: The following paths are not up to date and were left despite sparse patterns:
    %s
it: I seguenti percorsi non sono aggiornati e sono stati mantenuti nonostante vi siano dei pattern sparse:
    %s

en: The following paths are unmerged and were left despite sparse patterns:
    %s
it: I seguenti percorsi non sono stati sottoposti a merge e sono stati mantenuti nonostante vi siano dei pattern sparse:
    %s

en: The following paths were already present and thus not updated despite sparse patterns:
    %s
it: I seguenti percorsi erano già presenti e pertanto non sono stati aggiornati nonostante vi siano dei pattern sparse:
    %s

en: Aborting
it: Interrompo l'operazione

en: After fixing the above paths, you may want to run `git sparse-checkout reapply`.
it: Dopo aver corretto i percorsi sopra menzionati, potresti voler eseguire `git sparse-checkout reapply`.

en: Updating files
it: Aggiornamento dei file in corso

en: the following paths have collided (e.g. case-sensitive paths
    on a case-insensitive filesystem) and only one from the same
    colliding group is in the working tree:
it: i seguenti percorsi sono entrati in conflitto (ad es. se ci
    sono percorsi che differiscono solo per le maiuscole/minuscole
    su un filesystem non sensibile a tale differenza) e solo uno
    per gruppo in conflitto è nell'albero di lavoro:

en: Updating index flags
it: Aggiornamento dei contrassegni indice in corso

en: expected flush after fetch arguments
it: atteso flush dopo recupero argomenti

en: invalid URL scheme name or missing '://' suffix
it: nome schema URL non valido o suffisso '://' mancante

en: invalid %XX escape sequence
it: sequenza di escape %XX non valida

en: missing host and scheme is not 'file:'
it: host mancante e lo schema non è 'file:'

en: a 'file:' URL may not have a port number
it: un URL 'file:' non può avere un numero di porta

en: invalid characters in host name
it: caratteri non validi nel nome host

en: invalid port number
it: numero di porta non valido

en: invalid '..' path segment
it: parte percorso '..' non valida

en: Fetching objects
it: Recupero oggetti in corso

en: failed to read '%s'
it: lettura di '%s' non riuscita

en: '%s' at main working tree is not the repository directory
it: '%s' nell'albero di lavoro principale non è la directory del repository

en: '%s' file does not contain absolute path to the working tree location
it: il file '%s' non contiene il percorso assoluto alla posizione dell'albero di lavoro

en: '%s' does not exist
it: '%s' non esiste

en: '%s' is not a .git file, error code %d
it: '%s' non è un file .git, codice d'errore %d

en: '%s' does not point back to '%s'
it: '%s' non punta a '%s'

en: not a directory
it: non è una directory

en: .git is not a file
it: .git non è un file

en: .git file broken
it: file .git corrotto

en: .git file incorrect
it: file .git non corretto

en: not a valid path
it: non è un percorso valido

en: unable to locate repository; .git is not a file
it: impossibile trovare il repository; .git non è un file

en: unable to locate repository; .git file broken
it: impossibile trovare il repository; file .git corrotto

en: gitdir unreadable
it: gitdir non leggibile

en: gitdir incorrect
it: gitdir non corretto

en: could not open '%s' for reading and writing
it: impossibile aprire '%s' in lettura e scrittura

en: unable to access '%s'
it: impossibile accedere a '%s'

en: unable to get current working directory
it: impossibile ottenere la directory di lavoro corrente

en: Unmerged paths:
it: Percorsi non sottoposti a merge:

en:   (use "git restore --staged <file>..." to unstage)
it:   (usa "git restore --staged <file>..." per rimuovere gli elementi dall'area di staging)

en:   (use "git restore --source=%s --staged <file>..." to unstage)
it:   (usa "git restore --source=%s --staged <file>..." per rimuovere gli elementi dall'area di staging)

en:   (use "git rm --cached <file>..." to unstage)
it:   (usa "git rm --cached <file>..." per rimuovere gli elementi dall'area di staging)

en:   (use "git add <file>..." to mark resolution)
it:   (usa "git add <file>..." per contrassegnare il conflitto come risolto)

en:   (use "git add/rm <file>..." as appropriate to mark resolution)
it:   (usa "git add/rm <file>..." come appropriato per contrassegnare il conflitto come risolto)

en:   (use "git rm <file>..." to mark resolution)
it:   (usa "git rm <file>..." per contrassegnare il conflitto come risolto)

en: Changes to be committed:
it: Modifiche di cui verrà eseguito il commit:

en: Changes not staged for commit:
it: Modifiche non nell'area di staging per il commit:

en:   (use "git add <file>..." to update what will be committed)
it:   (usa "git add <file>..." per aggiornare gli elementi di cui sarà eseguito il commit)

en:   (use "git add/rm <file>..." to update what will be committed)
it:   (usa "git add/rm <file>..." per aggiornare gli elementi di cui sarà eseguito il commit)

en:   (use "git restore <file>..." to discard changes in working directory)
it:   (usa "git restore <file>..." per scartare le modifiche nella directory di lavoro)

en:   (commit or discard the untracked or modified content in submodules)
it:   (esegui il commit o scarta il contenuto non tracciato o modificato nei sottomoduli)

en:   (use "git %s <file>..." to include in what will be committed)
it:   (usa "git %s <file>..." per includere l'elemento fra quelli di cui verrà eseguito il commit)

en: both deleted:
it: entrambi eliminati:

en: added by us:
it: aggiunto da noi:

en: deleted by them:
it: eliminato da loro:

en: added by them:
it: aggiunto da loro:

en: deleted by us:
it: eliminato da noi:

en: both added:
it: entrambi aggiunti:

en: both modified:
it: entrambi modificati:

en: new file:
it: nuovo file:

en: copied:
it: copiato:

en: deleted:
it: eliminato:

en: modified:
it: modificato:

en: renamed:
it: rinominato:

en: typechange:
it: modifica tipo:

en: unknown:
it: sconosciuto:

en: unmerged:
it: non sottoposto a merge:

en: new commits,
it: nuovi commit,

en: modified content,
it: contenuto modificato,

en: untracked content,
it: contenuto non tracciato,

en: Your stash currently has %d entry | Your stash currently has %d entries
it[0]: Lo stash attualmente ha %d voce
it[1]: Lo stash attualmente ha %d voci

en: Submodules changed but not updated:
it: Sottomoduli modificati ma non aggiornati:

en: Submodule changes to be committed:
it: Modifiche ai sottomoduli di cui verrà eseguito il commit:

en: Do not modify or remove the line above.
    Everything below it will be ignored.
it: Non modificare o rimuovere la riga soprastante.
    Tutto ciò che si trova al di sotto di essa sarà ignorato.

en: 
    It took %.2f seconds to compute the branch ahead/behind values.
    You can use '--no-ahead-behind' to avoid this.
it: 
    Sono stati necessari %.2f secondi per calcolare il numero di commit
    precedenti/successivi nel branch.
    Puoi usare '--no-ahead-behind' per evitare il calcolo.

en: You have unmerged paths.
it: Hai dei percorsi non sottoposti a merge.

en:   (fix conflicts and run "git commit")
it:   (risolvi i conflitti ed esegui "git commit")

en:   (use "git merge --abort" to abort the merge)
it:   (usa "git merge --abort" per interrompere il merge)

en: All conflicts fixed but you are still merging.
it: Tutti i conflitti sono stati risolti ma il merge è ancora in corso.

en:   (use "git commit" to conclude merge)
it:   (usa "git commit" per terminare il merge)

en: You are in the middle of an am session.
it: Sei nel bel mezzo di una sessione am.

en: The current patch is empty.
it: La patch corrente è vuota.

en:   (fix conflicts and then run "git am --continue")
it:   (risolvi i conflitti e quindi esegui "git am --continue")

en:   (use "git am --skip" to skip this patch)
it:   (usa "git am --skip" per saltare questa patch)

en:   (use "git am --abort" to restore the original branch)
it:   (usa "git am --abort" per ripristinare il branch originario)

en: git-rebase-todo is missing.
it: git-rebase-todo è mancante.

en: No commands done.
it: Nessun comando eseguito.

en: Last command done (%d command done): | Last commands done (%d commands done):
it[0]: Ultimo comando eseguito (%d comando eseguito):
it[1]: Ultimi comandi eseguiti (%d comandi eseguiti):

en:   (see more in file %s)
it:   (vedi di più nel file %s)

en: No commands remaining.
it: Nessun comando rimanente.

en: Next command to do (%d remaining command): | Next commands to do (%d remaining commands):
it[0]: Prossimo comando da eseguire (%d comando rimanente):
it[1]: Prossimi comandi da eseguire (%d comandi rimanenti):

en:   (use "git rebase --edit-todo" to view and edit)
it:   (usa "git rebase --edit-todo" per visualizzare e modificare le operazioni)

en: You are currently rebasing branch '%s' on '%s'.
it: Attualmente stai eseguendo il rebase del branch '%s' su '%s'.

en: You are currently rebasing.
it: Attualmente stai eseguendo un rebase.

en:   (fix conflicts and then run "git rebase --continue")
it:   (risolvi i conflitti e quindi esegui "git rebase --continue")

en:   (use "git rebase --skip" to skip this patch)
it:   (usa "git rebase --skip" per saltare questa patch)

en:   (use "git rebase --abort" to check out the original branch)
it:   (usa "git rebase --abort" per eseguire il checkout del branch originario)

en:   (all conflicts fixed: run "git rebase --continue")
it:   (tutti i conflitti sono stati risolti: esegui "git rebase --continue")

en: You are currently splitting a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
it: Attualmente stai dividendo un commit durante il rebase del branch '%s' su '%s'.

en: You are currently splitting a commit during a rebase.
it: Attualmente stai dividendo un commit durante un rebase.

en:   (Once your working directory is clean, run "git rebase --continue")
it:   (Una volta che la tua directory di lavoro è pulita, esegui "git rebase --continue")

en: You are currently editing a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
it: Attualmente stai modificando un commit durante il rebase del branch '%s' su '%s'.

en: You are currently editing a commit during a rebase.
it: Attualmente stai modificando un commit durante un rebase.

en:   (use "git commit --amend" to amend the current commit)
it:   (usa "git commit --amend" per correggere il commit corrente)

en:   (use "git rebase --continue" once you are satisfied with your changes)
it:   (usa "git rebase --continue" una volta soddisfatto delle tue modifiche)

en: Cherry-pick currently in progress.
it: Cherry-pick in corso.

en: You are currently cherry-picking commit %s.
it: Attualmente stai eseguendo il cherry-pick del commit %s.

en:   (fix conflicts and run "git cherry-pick --continue")
it:   (risolvi i conflitti ed esegui "git cherry-pick --continue")

en:   (run "git cherry-pick --continue" to continue)
it:   (esegui "git cherry-pick --continue" per continuare)

en:   (all conflicts fixed: run "git cherry-pick --continue")
it:   (tutti i conflitti sono stati risolti: esegui "git cherry-pick --continue")

en:   (use "git cherry-pick --skip" to skip this patch)
it:   (usa "git cherry-pick --skip" per saltare questa patch)

en:   (use "git cherry-pick --abort" to cancel the cherry-pick operation)
it:   (usa "git cherry-pick --abort" per annullare l'operazione di cherry-pick)

en: Revert currently in progress.
it: Revert in corso.

en: You are currently reverting commit %s.
it: Attualmente stai eseguendo il revert del commit %s.

en:   (fix conflicts and run "git revert --continue")
it:   (risolvi i conflitti ed esegui "git revert --continue")

en:   (run "git revert --continue" to continue)
it:   (esegui "git revert --continue" per continuare)

en:   (all conflicts fixed: run "git revert --continue")
it:   (tutti i conflitti sono stati risolti: esegui "git revert --continue")

en:   (use "git revert --skip" to skip this patch)
it:   (usa "git revert --skip" per saltare questa patch)

en:   (use "git revert --abort" to cancel the revert operation)
it:   (usa "git revert --abort" per annullare l'operazione di revert)

en: You are currently bisecting, started from branch '%s'.
it: Attualmente stai eseguendo una bisezione partendo dal branch '%s'.

en: You are currently bisecting.
it: Attualmente stai eseguendo una bisezione.

en:   (use "git bisect reset" to get back to the original branch)
it:   (usa "git bisect reset" per tornare al branch originario)

en: You are in a sparse checkout with %d%% of tracked files present.
it: Sei in uno sparse checkout in cui è presente il %d%% dei file tracciati.

en: On branch
it: Sul branch

en: interactive rebase in progress; onto
it: rebase interattivo in corso su

en: rebase in progress; onto
it: rebase in corso su

en: Not currently on any branch.
it: Attualmente non sei su alcun branch.

en: Initial commit
it: Commit iniziale

en: No commits yet
it: Non ci sono ancora commit

en: Untracked files
it: File non tracciati

en: Ignored files
it: File ignorati

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files. 'status -uno'
    may speed it up, but you have to be careful not to forget to add
    new files yourself (see 'git help status').
it: Sono stati necessari %.2f secondi per elencare i file non
    tracciati. 'status -uno' potrebbe velocizzare tale operazione,
    ma devi stare attento a non dimenticarti di aggiungere
    autonomamente i file nuovi (vedi 'git help status').

en: Untracked files not listed%s
it: File non tracciati non elencati%s

en:  (use -u option to show untracked files)
it:  (usa l'opzione -u per visualizzare i file non tracciati)

en: No changes
it: Nessuna modifica

en: no changes added to commit (use "git add" and/or "git commit -a")
it: nessuna modifica aggiunta al commit (usa "git add" e/o "git commit -a")

en: no changes added to commit
it: nessuna modifica aggiunta al commit

en: nothing added to commit but untracked files present (use "git add" to track)
it: non è stato aggiunto nulla al commit ma sono presenti file non tracciati (usa "git add" per tracciarli)

en: nothing added to commit but untracked files present
it: non è stato aggiunto nulla al commit ma sono presenti file non tracciati

en: nothing to commit (create/copy files and use "git add" to track)
it: non c'è nulla di cui eseguire il commit (crea/copia dei file e usa "git add" per tracciarli)

en: nothing to commit
it: non c'è nulla di cui eseguire il commit

en: nothing to commit (use -u to show untracked files)
it: non c'è nulla di cui eseguire il commit (usa -u per visualizzare i file non tracciati)

en: nothing to commit, working tree clean
it: non c'è nulla di cui eseguire il commit, l'albero di lavoro è pulito

en: No commits yet on
it: Non ci sono ancora commit su

en: HEAD (no branch)
it: HEAD (nessun branch)

en: different
it: differente

en: behind
it: indietro

en: ahead
it: avanti

note: TRANSLATORS: the action is e.g. "pull with rebase"
en: cannot %s: You have unstaged changes.
it: impossibile eseguire %s: ci sono delle modifiche non in staging.

en: additionally, your index contains uncommitted changes.
it: inoltre, l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: cannot %s: Your index contains uncommitted changes.
it: impossibile eseguire %s: l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: failed to unlink '%s'
it: unlink di '%s' non riuscito

en: git add [<options>] [--] <pathspec>...
it: git add [<opzioni>] [--] <specificatore percorso>...

en: unexpected diff status %c
it: stato diff inatteso %c

en: updating files failed
it: aggiornamento dei file non riuscito

en: remove '%s'
it: elimina '%s'

en: Unstaged changes after refreshing the index:
it: Modifiche non nell'area di staging dopo l'aggiornamento dell'indice:

en: Could not read the index
it: Impossibile leggere l'indice

en: Could not open '%s' for writing.
it: Impossibile aprire '%s' in scrittura.

en: Could not write patch
it: Impossibile scrivere la patch

en: editing patch failed
it: modifica della patch non riuscita

en: Could not stat '%s'
it: Impossibile eseguire lo stat di '%s'

en: Empty patch. Aborted.
it: Patch vuota. Operazione interrotta.

en: Could not apply '%s'
it: Impossibile applicare '%s'

en: The following paths are ignored by one of your .gitignore files:
it: I seguenti percorsi sono ignorati da uno dei file .gitignore:

en: dry run
it: test controllato

en: interactive picking
it: scelta interattiva

en: select hunks interactively
it: seleziona gli hunk in modalità interattiva

en: edit current diff and apply
it: modifica il diff corrente e applicalo

en: allow adding otherwise ignored files
it: consenti l'aggiunta di file altrimenti ignorati

en: update tracked files
it: aggiorna i file tracciati

en: renormalize EOL of tracked files (implies -u)
it: rinormalizza i fine riga dei file tracciati (implica -u)

en: record only the fact that the path will be added later
it: salva solo il fatto che il percorso sarà aggiunto successivamente

en: add changes from all tracked and untracked files
it: aggiungi le modifiche da tutti i file tracciati e non

en: ignore paths removed in the working tree (same as --no-all)
it: ignora i percorsi eliminati nell'albero di lavoro (come --no-all)

en: don't add, only refresh the index
it: non eseguire l'aggiunta, aggiorna solo l'indice

en: just skip files which cannot be added because of errors
it: salta semplicemente i file che non possono essere aggiunti a causa di errori

en: check if - even missing - files are ignored in dry run
it: controlla se i file - anche quelli mancanti - sono ignorati durante il test controllato

en: override the executable bit of the listed files
it: esegui l'override del bit eseguibile dei file elencati

en: warn when adding an embedded repository
it: emetti un avviso quando si aggiunge un repository incorporato

en: backend for `git stash -p`
it: backend per `git stash -p`

en: You've added another git repository inside your current repository.
    Clones of the outer repository will not contain the contents of
    the embedded repository and will not know how to obtain it.
    If you meant to add a submodule, use:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    If you added this path by mistake, you can remove it from the
    index with:
    
    	git rm --cached %s
    
    See "git help submodule" for more information.
it: Hai aggiunto un altro repository Git all'interno del repository
    corrente. I cloni del repository esterno non conterranno i
    contenuti del repository incorporato e non sapranno come ottenerli.
    Se intendevi aggiungere un sottomodulo, usa:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    Se hai aggiunto questo percorso per errore, puoi rimuoverlo
    dall'indice con:
    
    	git rm --cached %s
    
    Vedi "git help submodule" per ulteriori informazioni.

en: adding embedded git repository: %s
it: aggiunta repository Git incorporato in corso: %s

en: Use -f if you really want to add them.
    Turn this message off by running
    "git config advice.addIgnoredFile false"
it: Usa -f se vuoi veramente aggiungerli.
    Per disabilitare questo messaggio, esegui
    "git config advice.addIgnoredFile false"

en: adding files failed
it: aggiunta dei file non riuscita

en: --pathspec-from-file is incompatible with --interactive/--patch
it: --pathspec-from-file non è compatibile con --interactive/--patch

en: --pathspec-from-file is incompatible with --edit
it: --pathspec-from-file non è compatibile con --edit

en: -A and -u are mutually incompatible
it: -A e -u non sono compatibili fra loro

en: Option --ignore-missing can only be used together with --dry-run
it: L'opzione --ignore-missing può essere usata solo con --dry-run

en: --chmod param '%s' must be either -x or +x
it: Il parametro --chmod '%s' deve essere -x o +x

en: --pathspec-from-file is incompatible with pathspec arguments
it: --pathspec-from-file non è compatibile con gli argomenti specificatore percorso

en: --pathspec-file-nul requires --pathspec-from-file
it: --pathspec-file-nul richiede --pathspec-from-file

en: Nothing specified, nothing added.
it: Non è stato specificato nulla, non è stato aggiunto nulla.

en: Maybe you wanted to say 'git add .'?
    Turn this message off by running
    "git config advice.addEmptyPathspec false"
it: Forse volevi dire 'git add .'?
    Per disabilitare questo messaggio, esegui
    "git config advice.addEmptyPathspec false"

en: invalid committer: %s
it: autore commit non valido: %s

en: could not parse author script
it: impossibile analizzare lo script author

en: '%s' was deleted by the applypatch-msg hook
it: '%s' è stato eliminato dall'hook applypatch-msg

en: Malformed input line: '%s'.
it: Riga di input malformata: '%s'.

en: Failed to copy notes from '%s' to '%s'
it: Copia delle note da '%s' a '%s' non riuscita

en: fseek failed
it: fseek non riuscita

en: could not parse patch '%s'
it: impossibile analizzare la patch '%s'

en: Only one StGIT patch series can be applied at once
it: Può essere applicata solo una serie di patch StGIT per volta

en: invalid timestamp
it: timestamp non valido

en: invalid Date line
it: riga Date non valida

en: invalid timezone offset
it: offset fuso orario non valido

en: Patch format detection failed.
it: Rilevamento del formato della patch non riuscito.

en: failed to create directory '%s'
it: creazione della directory '%s' non riuscita

en: Failed to split patches.
it: Divisione delle patch non riuscita.

en: When you have resolved this problem, run "%s --continue".
it: Una volta risolto questo problema, esegui "%s --continue".

en: If you prefer to skip this patch, run "%s --skip" instead.
it: Se preferisci saltare questa patch, esegui invece "%s --skip".

en: To restore the original branch and stop patching, run "%s --abort".
it: Per ripristinare il branch originario e terminare il patching, esegui "%s --abort".

en: Patch sent with format=flowed; space at the end of lines might be lost.
it: Patch inviata con format=flowed; gli spazi al termine delle righe potrebbero essere andati perduti.

en: Patch is empty.
it: La patch è vuota.

en: missing author line in commit %s
it: riga autore mancante nel commit %s

en: invalid ident line: %.*s
it: riga ident non valida: %.*s

en: Repository lacks necessary blobs to fall back on 3-way merge.
it: Dal repository mancano i blob necessari per ripiegare sul merge a tre vie.

en: Using index info to reconstruct a base tree...
it: Utilizzo le informazioni dell'indice per ricostruire un albero di base...

en: Did you hand edit your patch?
    It does not apply to blobs recorded in its index.
it: Hai modificato manualmente la patch?
    Non può essere applicata ai blob registrati nel suo indice.

en: Falling back to patching base and 3-way merge...
it: Ripiego sul patching della base e sul merge a tre vie...

en: Failed to merge in the changes.
it: Merge delle modifiche non riuscito.

en: applying to an empty history
it: applicazione a una cronologia vuota

en: cannot resume: %s does not exist.
it: impossibile riprendere l'attività: %s non esiste.

en: Commit Body is:
it: Il corpo del commit è:

note: TRANSLATORS: Make sure to include [y], [n], [e], [v] and [a] in your translation. The program will only accept English input at this point.
en: Apply? [y]es/[n]o/[e]dit/[v]iew patch/[a]ccept all:
it: Applico? Sì [y]/No [n]/Modifica [e]/[V]isualizza patch/[A]ccetta tutto:

en: unable to write index file
it: impossibile scrivere il file indice

en: Dirty index: cannot apply patches (dirty: %s)
it: Indice sporco: impossibile applicare le patch (elemento sporco: %s)

en: Applying: %.*s
it: Applicazione in corso: %.*s

en: No changes -- Patch already applied.
it: Nessuna modifica -- patch già applicata.

en: Patch failed at %s %.*s
it: Patch non riuscita a %s %.*s

en: Use 'git am --show-current-patch=diff' to see the failed patch
it: Usa 'git am --show-current-patch=diff' per visualizzare la patch non riuscita

en: No changes - did you forget to use 'git add'?
    If there is nothing left to stage, chances are that something else
    already introduced the same changes; you might want to skip this patch.
it: Nessuna modifica - ti sei dimenticato di usare 'git add'?
    Se non rimane nulla da aggiungere all'area di staging, forse qualcos'altro
    ha già introdotto le stesse modifiche; potresti voler saltare questa patch.

en: You still have unmerged paths in your index.
    You should 'git add' each file with resolved conflicts to mark them as such.
    You might run `git rm` on a file to accept "deleted by them" for it.
it: Nell'indice hai ancora dei percorsi di cui non è stato eseguito il merge.
    Dovresti eseguire 'git add' su ogni file i cui conflitti sono stati risolti per contrassegnarli come tali.
    Potresti eseguire `git rm` su un file per accettarne la risoluzione "eliminato da loro".

en: Could not parse object '%s'.
it: Impossibile analizzare l'oggetto '%s'.

en: failed to clean index
it: pulizia dell'indice non riuscita

en: You seem to have moved HEAD since the last 'am' failure.
    Not rewinding to ORIG_HEAD
it: Sembra che tu abbia spostato HEAD dall'ultima esecuzione non riuscita di 'am'.
    Non ritorno indietro a ORIG_HEAD

en: Invalid value for --patch-format: %s
it: Valore non valido per --patch-format: %s

en: Invalid value for --show-current-patch: %s
it: Valore non valido per --show-current-patch: %s

en: --show-current-patch=%s is incompatible with --show-current-patch=%s
it: --show-current-patch=%s non è compatibile con --show-current-patch=%s

en: git am [<options>] [(<mbox> | <Maildir>)...]
it: git am [<opzioni>] [(<mbox> | <Maildir>)...]

en: git am [<options>] (--continue | --skip | --abort)
it: git am [<opzioni>] (--continue | --skip | --abort)

en: run interactively
it: esegui in modalità interattiva

en: historical option -- no-op
it: opzione storica -- non esegue nulla

en: allow fall back on 3way merging if needed
it: consenti il ripiego sul merge a tre vie se necessario

en: be quiet
it: non visualizzare messaggi

en: add a Signed-off-by line to the commit message
it: aggiungi una riga Signed-off-by al messaggio di commit

en: recode into utf8 (default)
it: converti codifica in UTF-8 (impostazione predefinita)

en: pass -k flag to git-mailinfo
it: fornisci l'argomento -k a git-mailinfo

en: pass -b flag to git-mailinfo
it: fornisci l'argomento -b a git-mailinfo

en: pass -m flag to git-mailinfo
it: fornisci l'argomento -m a git-mailinfo

en: pass --keep-cr flag to git-mailsplit for mbox format
it: fornisci a git-mailsplit l'argomento --keep-cr per il formato mbox

en: do not pass --keep-cr flag to git-mailsplit independent of am.keepcr
it: non fornire l'argomento --keep-cr a git-mailsplit indipendentemente dal valore di am.keepcr

en: strip everything before a scissors line
it: rimuovi tutte le righe prima di una riga "taglia qui"

en: pass it through git-apply
it: passa l'argomento a git-apply

en: format
it: formato

en: format the patch(es) are in
it: il formato delle patch

en: override error message when patch failure occurs
it: esegui l'override del messaggio d'errore quando si verifica un errore legato alle patch

en: continue applying patches after resolving a conflict
it: continua l'applicazione delle patch dopo la risoluzione di un conflitto

en: synonyms for --continue
it: sinonimi di --continue

en: skip the current patch
it: salta la patch corrente

en: restore the original branch and abort the patching operation.
it: ripristina il branch originario e interrompi l'operazione di patching.

en: abort the patching operation but keep HEAD where it is.
it: interrompi l'operazione di patching ma mantieni HEAD dov'è.

en: show the patch being applied
it: visualizza la patch in fase di applicazione

en: lie about committer date
it: menti sulla data del commit

en: use current timestamp for author date
it: usa il timestamp corrente come data autore

en: key-id
it: ID chiave

en: GPG-sign commits
it: firma i commit con GPG

en: (internal use for git-rebase)
it: (a uso interno per git-rebase)

en: The -b/--binary option has been a no-op for long time, and
    it will be removed. Please do not use it anymore.
it: L'opzione -b/--binary non esegue nulla da molto tempo e
    sarà rimossa. Non usarla più.

en: failed to read the index
it: lettura dell'indice non riuscita

en: previous rebase directory %s still exists but mbox given.
it: la directory di rebase precedente %s esiste ancora ma è stata specificata un'mbox.

en: Stray %s directory found.
    Use "git am --abort" to remove it.
it: Trovata directory smarrita %s.
    Usa "git am --abort" per eliminarla.

en: Resolve operation not in progress, we are not resuming.
it: Operazione di risoluzione non in corso, non riprendiamo.

en: interactive mode requires patches on the command line
it: la modalità interattiva richiede che le patch siano fornite sulla riga di comando

en: git apply [<options>] [<patch>...]
it: git apply [<opzioni>] [<patch>...]

en: could not create archive file '%s'
it: impossibile creare il file archivio '%s'

en: could not redirect output
it: impossibile redirigere l'output

en: git archive: Remote with no URL
it: git archive: il remoto non ha un URL

en: git archive: expected ACK/NAK, got a flush packet
it: git archive: attesi ACK/NAK, ricevuto pacchetto di flush

en: git archive: protocol error
it: git archive: errore del protocollo

en: git archive: expected a flush
it: git archive: atteso un flush

en: git bisect--helper --write-terms <bad_term> <good_term>
it: git bisect--helper --write-terms <termine revisione non funzionante> <termine revisione funzionante>

en: git bisect--helper --bisect-write [--no-log] <state> <revision> <good_term> <bad_term>
it: git bisect--helper --bisect-write [--no-log] <stato> <revisione> <termine revisione funzionante> <termine revisione non funzionante>

en: git bisect--helper --bisect-check-and-set-terms <command> <good_term> <bad_term>
it: git bisect--helper --bisect-check-and-set-terms <comando> <termine revisione funzionante> <termine revisione non funzionante>

en: git bisect--helper --bisect-next-check <good_term> <bad_term> [<term>]
it: git bisect--helper --bisect-next-check <termine revisione funzionante> <termine revisione non funzionante> [<termine>]

en: git bisect--helper --bisect-start [--term-{new,bad}=<term> --term-{old,good}=<term>] [--no-checkout] [--first-parent] [<bad> [<good>...]] [--] [<paths>...]
it: git bisect--helper --bisect-start [--term-{new,bad}=<termine> --term-{old,good}=<termine>] [--no-checkout] [--first-parent] [<non funzionante> [<funzionante>...]] [--] [<percorsi>...]

en: cannot open file '%s' in mode '%s'
it: impossibile aprire il file '%s' in modalità '%s'

en: could not write to file '%s'
it: impossibile scrivere il file '%s'

en: '%s' is not a valid term
it: '%s' non è un termine valido

en: can't use the builtin command '%s' as a term
it: impossibile usare il comando nativo '%s' come termine

en: can't change the meaning of the term '%s'
it: impossibile cambiare il significato del termine '%s'

en: please use two different terms
it: usa due termini differenti

en: We are not bisecting.
it: Non stiamo eseguendo un bisect.

en: '%s' is not a valid commit
it: '%s' non è un commit valido

en: could not check out original HEAD '%s'. Try 'git bisect reset <commit>'.
it: impossibile eseguire il checkout dell'HEAD originario '%s'. Prova con 'git bisect reset <commit>'.

en: Bad bisect_write argument: %s
it: Argomento bisect_write errato: %s

en: couldn't get the oid of the rev '%s'
it: impossibile recuperare l'OID della revisione '%s'

en: couldn't open the file '%s'
it: impossibile aprire il file '%s'

en: Invalid command: you're currently in a %s/%s bisect
it: Comando non valido: attualmente stai eseguendo una bisezione %s/%s

en: You need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
it: Devi specificare almeno una revisione %s ed una %s.
    Puoi usare "git bisect %s" e "git bisect %s" per questo scopo.

en: You need to start by "git bisect start".
    You then need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
it: Devi iniziare con "git bisect start".
    Quindi devi specificare almeno una revisione %s ed una %s.
    Puoi usare "git bisect %s" e "git bisect %s" a questo scopo.

en: bisecting only with a %s commit
it: eseguo la bisezione solo con un commit %s

note: TRANSLATORS: Make sure to include [Y] and [n] in your translation. The program will only accept English input at this point.
en: Are you sure [Y/n]?
it: Sei sicuro? [Y/n]

en: no terms defined
it: nessun termine definito

en: Your current terms are %s for the old state
    and %s for the new state.
it: I tuoi termini correnti sono %s per lo stato vecchio
    e %s per lo stato nuovo.

en: invalid argument %s for 'git bisect terms'.
    Supported options are: --term-good|--term-old and --term-bad|--term-new.
it: argomento %s non valido per 'git bisect terms'.
    Le opzioni supportate sono: --term-good|--term-old e --term-bad|--term-new.

en: revision walk setup failed
it: impostazione percorso revisioni non riuscita

en: could not open '%s' for appending
it: impossibile aprire '%s' per accodare dati

en: '' is not a valid term
it: '' non è un termine valido

en: unrecognized option: '%s'
it: opzione non riconosciuta: '%s'

en: '%s' does not appear to be a valid revision
it: sembra che '%s' non sia una revisione valida

en: bad HEAD - I need a HEAD
it: HEAD non valida - ho bisogno di un'HEAD

en: checking out '%s' failed. Try 'git bisect start <valid-branch>'.
it: checkout di '%s' non riuscito. Prova con 'git bisect start <branch valido>'.

en: won't bisect on cg-seek'ed tree
it: non eseguirò la bisezione su un albero sottoposto a cg-seek

en: bad HEAD - strange symbolic ref
it: head non valida - riferimento simbolico strano

en: invalid ref: '%s'
it: riferimento non valido: '%s'

en: You need to start by "git bisect start"
it: Devi iniziare con "git bisect start"

note: TRANSLATORS: Make sure to include [Y] and [n] in your translation. The program will only accept English input at this point.
en: Do you want me to do it for you [Y/n]?
it: Vuoi che me ne occupi io [Y/n]?

en: perform 'git bisect next'
it: esegui 'git bisect next'

en: write the terms to .git/BISECT_TERMS
it: scrivi i termini in .git/BISECT_TERMS

en: cleanup the bisection state
it: pulisci lo stato bisezione

en: check for expected revs
it: controlla se le revisioni attese sono presenti

en: reset the bisection state
it: reimposta lo stato della bisezione

en: write out the bisection state in BISECT_LOG
it: scrivi lo stato della bisezione in BISECT_LOG

en: check and set terms in a bisection state
it: controlla e imposta i termini in uno stato bisezione

en: check whether bad or good terms exist
it: controlla se esistono termini per revisioni non funzionanti o funzionanti

en: print out the bisect terms
it: stampa i termini della bisezione

en: start the bisect session
it: inizia la sessione di bisezione

en: find the next bisection commit
it: trova il prossimo commit della bisezione

en: verify the next bisection state then checkout the next bisection commit
it: verifica il prossimo stato della bisezione, quindi esegui il checkout del prossimo commit della bisezione

en: start the bisection if it has not yet been started
it: avvia la bisezione se non è già stata avviata

en: no log for BISECT_WRITE
it: non registrare le operazioni eseguite per BISECT_WRITE

en: --write-terms requires two arguments
it: --write-terms richiede due argomenti

en: --bisect-clean-state requires no arguments
it: --bisect-clean-state non richiede argomenti

en: --bisect-reset requires either no argument or a commit
it: --bisect-reset richiede o nessun argomento o un commit

en: --bisect-write requires either 4 or 5 arguments
it: --bisect-write richiede o quattro o cinque argomenti

en: --check-and-set-terms requires 3 arguments
it: --check-and-set-terms richiede tre argomenti

en: --bisect-next-check requires 2 or 3 arguments
it: --bisect-next-check richiede due o tre argomenti

en: --bisect-terms requires 0 or 1 argument
it: --bisect-terms richiede zero o un argomento

en: --bisect-next requires 0 arguments
it: --bisect-next richiede zero argomenti

en: --bisect-auto-next requires 0 arguments
it: --bisect-auto-next richiede zero argomenti

en: --bisect-autostart does not accept arguments
it: --bisect-autostart non accetta argomenti

en: git blame [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
it: git blame [<opzioni>] [<opzioni revisione>] [<revisione>] [--] <file>

en: <rev-opts> are documented in git-rev-list(1)
it: le <opzioni revisione> sono documentate in git-rev-list(1)

en: expecting a color: %s
it: atteso colore: %s

en: must end with a color
it: deve terminare con un colore

en: invalid color '%s' in color.blame.repeatedLines
it: colore '%s' non valido in color.blame.repeatedLines

en: invalid value for blame.coloring
it: valore non valido per blame.coloring

en: cannot find revision %s to ignore
it: impossibile trovare la revisione %s da ignorare

en: Show blame entries as we find them, incrementally
it: Visualizza le voci blame incrementalmente, a mano a mano che le troviamo

en: Do not show object names of boundary commits (Default: off)
it: Non visualizzare i nomi degli oggetti dei commit limite (impostazione predefinita: off)

en: Do not treat root commits as boundaries (Default: off)
it: Non gestire i commit radice come commit limite (impostazione predefinita: off)

en: Show work cost statistics
it: Visualizza le statistiche sul costo dell'operazione

en: Force progress reporting
it: Forza l'indicazione d'avanzamento dell'operazione

en: Show output score for blame entries
it: Visualizza il punteggio di output per le voci blame

en: Show original filename (Default: auto)
it: Visualizza il nome file originario (impostazione predefinita: automatico)

en: Show original linenumber (Default: off)
it: Visualizza il numero di riga originario (impostazione predefinita: off)

en: Show in a format designed for machine consumption
it: Visualizza l'output in un formato progettato per l'utilizzo da parte di una macchina

en: Show porcelain format with per-line commit information
it: Visualizza il formato porcelain con le informazioni sul commit per ogni riga

en: Use the same output mode as git-annotate (Default: off)
it: Usa la stessa modalità di output di git-annotate (impostazione predefinita: off)

en: Show raw timestamp (Default: off)
it: Visualizza il timestamp grezzo (impostazione predefinita: off)

en: Show long commit SHA1 (Default: off)
it: Visualizza l'hash SHA1 del commit in forma lunga (impostazione predefinita: off)

en: Suppress author name and timestamp (Default: off)
it: Non visualizzare il nome autore e il timestamp (impostazione predefinita: off)

en: Show author email instead of name (Default: off)
it: Visualizza l'indirizzo e-mail dell'autore invece del nome (impostazione predefinita: off)

en: Ignore whitespace differences
it: Ignora le differenze relative agli spazi bianchi

en: rev
it: revisione

en: Ignore <rev> when blaming
it: Ignora <revisione> durante l'esecuzione del blame

en: Ignore revisions from <file>
it: Ignora le revisioni specificate in <file>

en: color redundant metadata from previous line differently
it: colora in modo differente i metadati ridondanti della riga precedente

en: color lines by age
it: colora le righe in base all'età

en: Spend extra cycles to find better match
it: Usa cicli extra per trovare una corrispondenza migliore

en: Use revisions from <file> instead of calling git-rev-list
it: Usa le revisioni salvate in <file> anziché richiamare git-rev-list

en: Use <file>'s contents as the final image
it: Usa i contenuti di <file> come immagine finale

en: score
it: punteggio

en: Find line copies within and across files
it: Trova copie delle righe all'interno e fra file

en: Find line movements within and across files
it: Trova righe spostate all'interno e fra file

en: Process only line range n,m, counting from 1
it: Elabora solo l'intervallo righe n,m, contandole da 1

en: --progress can't be used with --incremental or porcelain formats
it: --progress non può essere usato con --incremental o con i formati porcelain

note: TRANSLATORS: This string is used to tell us the maximum display width for a relative timestamp in "git blame" output.  For C locale, "4 years, 11 months ago", which takes 22 places, is the longest among various forms of relative timestamps, but your language may need more or fewer display columns.
en: 4 years, 11 months ago
it: 4 anni, 11 giorni fa

en: file %s has only %lu line | file %s has only %lu lines
it[0]: il file %s ha solo %lu riga
it[1]: il file %s ha solo %lu righe

en: Blaming lines
it: Eseguo il blame sulle righe

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]
it: git branch [<opzioni>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]

en: git branch [<options>] [-l] [-f] <branch-name> [<start-point>]
it: git branch [<opzioni>] [-l] [-f] <nome branch> [<punto di partenza>]

en: git branch [<options>] [-r] (-d | -D) <branch-name>...
it: git branch [<opzioni>] [-r] (-d | -D) <nome branch>...

en: git branch [<options>] (-m | -M) [<old-branch>] <new-branch>
it: git branch [<opzioni>] (-m | -M) [<vecchio branch>] <nuovo branch>

en: git branch [<options>] (-c | -C) [<old-branch>] <new-branch>
it: git branch [<opzioni>] (-c | -C) [<vecchio branch>] <nuovo branch>

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--points-at]
it: git branch [<opzioni>] [-r | -a] [--points-at]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--format]
it: git branch [<opzioni>] [-r | -a] [--format]

en: deleting branch '%s' that has been merged to
             '%s', but not yet merged to HEAD.
it: elimino il branch '%s' di cui è stato eseguito il merge in
             '%s', ma di cui non è ancora stato eseguito il merge in HEAD.

en: not deleting branch '%s' that is not yet merged to
             '%s', even though it is merged to HEAD.
it: non elimino il branch '%s' di cui non è ancora stato eseguito il merge in
             '%s', benché ne sia stato eseguito il merge in HEAD.

en: Couldn't look up commit object for '%s'
it: Impossibile trovare l'oggetto commit per '%s'

en: The branch '%s' is not fully merged.
    If you are sure you want to delete it, run 'git branch -D %s'.
it: Il branch '%s' non è stato sottoposto completamente a un merge.
    Se sei sicuro di volerlo eliminare, esegui 'git branch -D %s'.

en: Update of config-file failed
it: Aggiornamento del file di configurazione non riuscito

en: cannot use -a with -d
it: impossibile usare -a con -d

en: Couldn't look up commit object for HEAD
it: Impossibile trovare l'oggetto commit per HEAD

en: Cannot delete branch '%s' checked out at '%s'
it: Impossibile eliminare il branch '%s' di cui è stato eseguito il checkout in '%s'

en: remote-tracking branch '%s' not found.
it: branch remoto tracciato '%s' non trovato.

en: branch '%s' not found.
it: branch '%s' non trovato.

en: Error deleting remote-tracking branch '%s'
it: Errore durante l'eliminazione del branch remoto tracciato '%s'

en: Error deleting branch '%s'
it: Errore durante l'eliminazione del branch '%s'

en: Deleted remote-tracking branch %s (was %s).
it: Branch remoto tracciato %s eliminato (era %s).

en: Deleted branch %s (was %s).
it: Branch %s eliminato (era %s).

en: unable to parse format string
it: impossibile analizzare la stringa di formato

en: could not resolve HEAD
it: impossibile risolvere HEAD

en: HEAD (%s) points outside of refs/heads/
it: HEAD (%s) punta a un oggetto non in refs/heads/

en: Branch %s is being rebased at %s
it: Rebase del branch %s in corso in %s

en: Branch %s is being bisected at %s
it: Bisezione del branch %s in corso in %s

en: cannot copy the current branch while not on any.
it: impossibile copiare il branch corrente quando non si è su alcun branch.

en: cannot rename the current branch while not on any.
it: impossibile ridenominare il branch corrente quando non si è su alcun branch.

en: Invalid branch name: '%s'
it: Nome branch non valido: '%s'

en: Branch rename failed
it: Ridenominazione del branch non riuscita

en: Branch copy failed
it: Copia del branch non riuscita

en: Created a copy of a misnamed branch '%s'
it: Creata copia del branch mal denominato '%s'

en: Renamed a misnamed branch '%s' away
it: Branch mal denominato '%s' rinominato

en: Branch renamed to %s, but HEAD is not updated!
it: Branch rinominato in %s, ma HEAD non è aggiornato!

en: Branch is renamed, but update of config-file failed
it: Il branch è stato rinominato, ma l'aggiornamento del file di configurazione non è riuscito

en: Branch is copied, but update of config-file failed
it: Il branch è stato copiato, ma l'aggiornamento del file di configurazione non è riuscito

en: Please edit the description for the branch
      %s
    Lines starting with '%c' will be stripped.
it: Modifica la descrizione del branch
      %s
    Le righe che iniziano con '%c' saranno omesse.

en: Generic options
it: Opzioni generiche

en: show hash and subject, give twice for upstream branch
it: visualizza l'hash e l'oggetto, usa l'opzione due volte per il branch upstream

en: suppress informational messages
it: non visualizzare i messaggi informativi

en: set up tracking mode (see git-pull(1))
it: imposta la modalità tracking (vedi git-pull(1))

en: do not use
it: non usare

en: change the upstream info
it: modifica le informazioni sull'upstream

en: unset the upstream info
it: rimuovi le informazioni sull'upstream

en: use colored output
it: usa l'output colorato

en: act on remote-tracking branches
it: agisci sui branch remoti tracciati

en: print only branches that contain the commit
it: stampa solo i branch che contengono i commit

en: print only branches that don't contain the commit
it: stampa solo i branch che non contengono i commit

en: Specific git-branch actions:
it: Azioni specifiche di git-branch:

en: list both remote-tracking and local branches
it: elenca sia i branch remoti tracciati sia quelli locali

en: delete fully merged branch
it: elimina il branch completamente sottoposto a merge

en: delete branch (even if not merged)
it: elimina il branch (anche se non è stato sottoposto a merge)

en: move/rename a branch and its reflog
it: sposta/rinomina un branch e il suo registro dei riferimenti

en: move/rename a branch, even if target exists
it: sposta/rinomina un branch anche se la destinazione esiste

en: copy a branch and its reflog
it: copia un branch e il suo registro dei riferimenti

en: copy a branch, even if target exists
it: copia un branch anche se la destinazione esiste

en: list branch names
it: elenca i nomi dei branch

en: show current branch name
it: visualizza il nome del branch corrente

en: create the branch's reflog
it: crea il registro dei riferimenti del branch

en: edit the description for the branch
it: modifica la descrizione del branch

en: force creation, move/rename, deletion
it: forza la creazione, spostamento/ridenominazione, eliminazione

en: print only branches that are merged
it: stampa solo i branch sottoposti a merge

en: print only branches that are not merged
it: stampa solo i branch non sottoposti a merge

en: list branches in columns
it: elenca i branch in colonne

en: object
it: oggetto

en: print only branches of the object
it: stampa solo i branch dell'oggetto

en: sorting and filtering are case insensitive
it: l'ordinamento e il filtraggio non fanno differenza tra maiuscole e minuscole

en: format to use for the output
it: formato da usare per l'output

en: HEAD not found below refs/heads!
it: HEAD non trovato fra i riferimenti/head!

en: --column and --verbose are incompatible
it: --column e --verbose non sono compatibili

en: branch name required
it: nome branch richiesto

en: Cannot give description to detached HEAD
it: Impossibile fornire una descrizione per l'HEAD scollegato

en: cannot edit description of more than one branch
it: impossibile modificare la descrizione per più di un branch

en: No commit on branch '%s' yet.
it: Non esiste ancora nessun commit sul branch '%s'.

en: No branch named '%s'.
it: Non esiste alcun branch denominato '%s'.

en: too many branches for a copy operation
it: sono presenti troppi branch per consentire un'operazione di copia

en: too many arguments for a rename operation
it: sono presenti troppi argomenti per consentire un'operazione di ridenominazione

en: too many arguments to set new upstream
it: sono presenti troppi argomenti per consentire l'impostazione del nuovo upstream

en: could not set upstream of HEAD to %s when it does not point to any branch.
it: impossibile impostare l'upstream di HEAD a %s quando non punta ad alcun branch.

en: no such branch '%s'
it: branch '%s' non esistente

en: branch '%s' does not exist
it: il branch '%s' non esiste

en: too many arguments to unset upstream
it: sono presenti troppi argomenti per rimuovere le informazioni sull'upstream

en: could not unset upstream of HEAD when it does not point to any branch.
it: impossibile rimuovere le informazioni sull'upstream di HEAD quando non punta ad alcun branch.

en: Branch '%s' has no upstream information
it: Il branch '%s' non ha informazioni sull'upstream

en: The -a, and -r, options to 'git branch' do not take a branch name.
    Did you mean to use: -a|-r --list <pattern>?
it: Le opzioni di 'git branch' -a e -r non richiedono un nome branch.
    Forse volevi usare: -a|-r --list <pattern>?

en: the '--set-upstream' option is no longer supported. Please use '--track' or '--set-upstream-to' instead.
it: l'opzione '--set-upstream' non è più supportata. Usa '--track' o '--set-upstream-to'.

en: git version:
it: versione di git:

en: uname() failed with error '%s' (%d)
it: uname() non riuscita: errore '%s' (%d)

en: compiler info:
it: informazioni sul compilatore:

en: libc info:
it: informazioni su libc:

en: not run from a git repository - no hooks to show
it: comando non eseguito da un repository Git - nessun hook da visualizzare

en: git bugreport [-o|--output-directory <file>] [-s|--suffix <format>]
it: git bugreport [-o|--output-directory <file>] [-s|--suffix <formato>]

en: Thank you for filling out a Git bug report!
    Please answer the following questions to help us understand your issue.
    
    What did you do before the bug happened? (Steps to reproduce your issue)
    
    What did you expect to happen? (Expected behavior)
    
    What happened instead? (Actual behavior)
    
    What's different between what you expected and what actually happened?
    
    Anything else you want to add:
    
    Please review the rest of the bug report below.
    You can delete any lines you don't wish to share.
it: Grazie per voler compilare una segnalazione d'errore per Git!
    Rispondi alle seguenti domande per consentirci di capire il problema.
    
    Cos'hai fatto prima che si verificasse l'errore? (Passaggi per riprodurre il
    problema)
    
    Cosa ti aspettavi che succedesse? (Comportamento atteso)
    
    Cosa è successo invece? (Comportamento reale)
    
    Cosa c'è di diverso fra quello che ti aspettavi e ciò che in realtà è
    successo?
    
    Altre note che desideri aggiungere:
    
    Rivedi il resto della segnalazione d'errore qui sotto.
    Puoi eliminare le righe che non desideri condividere.

en: specify a destination for the bugreport file
it: specifica una destinazione per il file contenente la segnalazione d'errore

en: specify a strftime format suffix for the filename
it: specifica un suffisso in formato strftime per il nome del file

en: could not create leading directories for '%s'
it: impossibile creare le prime directory per '%s'

en: System Info
it: Informazioni di sistema

en: Enabled Hooks
it: Hook abilitati

en: couldn't create a new file at '%s'
it: impossibile creare un nuovo file in '%s'

en: unable to write to %s
it: impossibile scrivere su %s

en: Created new report at '%s'.
it: Nuovo report creato in '%s'.

en: git bundle create [<options>] <file> <git-rev-list args>
it: git bundle create [<opzioni>] <file> <argomenti git-rev-list>

en: git bundle verify [<options>] <file>
it: git bundle verify [<opzioni>] <file>

en: git bundle list-heads <file> [<refname>...]
it: git bundle list-heads <file> [<nome riferimento>...]

en: git bundle unbundle <file> [<refname>...]
it: git bundle unbundle <file> [<nome riferimento>...]

en: do not show progress meter
it: non visualizzare la barra di avanzamento

en: show progress meter
it: visualizza la barra di avanzamento

en: show progress meter during object writing phase
it: visualizza la barra di avanzamento durante la fase di scrittura oggetti

en: similar to --all-progress when progress meter is shown
it: simile a --all-progress quando è visualizzata la barra di avanzamento

en: specify bundle format version
it: specifica la versione del formato bundle

en: Need a repository to create a bundle.
it: Per creare un bundle è necessario un repository.

en: do not show bundle details
it: non visualizzare i dettagli sul bundle

en: %s is okay
it: %s è corretto

en: Need a repository to unbundle.
it: Per decomprimere un bundle è necessario un repository.

en: be verbose; must be placed before a subcommand
it: visualizza ulteriori dettagli; deve essere collocato prima di un sottocomando

en: Unknown subcommand: %s
it: Sottocomando sconosciuto: %s

en: git cat-file (-t [--allow-unknown-type] | -s [--allow-unknown-type] | -e | -p | <type> | --textconv | --filters) [--path=<path>] <object>
it: git cat-file (-t [--allow-unknown-type] | -s [--allow-unknown-type] | -e | -p | <tipo> | --textconv | --filters) [--path=<percorso>] <oggetto>

en: git cat-file (--batch[=<format>] | --batch-check[=<format>]) [--follow-symlinks] [--textconv | --filters]
it: git cat-file (--batch[=<formato>] | --batch-check[=<formato>]) [--follow-symlinks] [--textconv | --filters]

en: only one batch option may be specified
it: può essere specificata solo un'opzione batch

en: <type> can be one of: blob, tree, commit, tag
it: <tipo> può essere uno fra blob, tree, commit, tag

en: show object type
it: visualizza tipo oggetto

en: show object size
it: visualizza dimensioni oggetto

en: exit with zero when there's no error
it: esci con codice d'uscita zero se non si sono verificati errori

en: pretty-print object's content
it: stampa il contenuto dell'oggetto con un formato leggibile

en: for blob objects, run textconv on object's content
it: esegui textconv sul contenuto dell'oggetto (per gli oggetti blob)

en: for blob objects, run filters on object's content
it: esegui i filtri sul contenuto dell'oggetto (per gli oggetti blob)

en: use a specific path for --textconv/--filters
it: usa un percorso specifico per --textconv/--filters

en: allow -s and -t to work with broken/corrupt objects
it: consenti a -s e -t di funzionare con oggetti malformati/corrotti

en: buffer --batch output
it: esegui il buffering dell'output di --batch

en: show info and content of objects fed from the standard input
it: visualizza le informazioni e il contenuto degli oggetti forniti nello standard input

en: show info about objects fed from the standard input
it: visualizza le informazioni degli oggetti forniti nello standard input

en: follow in-tree symlinks (used with --batch or --batch-check)
it: segui i collegamenti simbolici entro l'albero (usato con --batch o --batch-check)

en: show all objects with --batch or --batch-check
it: visualizza tutti gli oggetti con --batch o --batch-check

en: do not order --batch-all-objects output
it: non ordinare l'output di --batch-all-objects

en: git check-attr [-a | --all | <attr>...] [--] <pathname>...
it: git check-attr [-a | --all | <attributo>...] [--] <nome percorso>...

en: git check-attr --stdin [-z] [-a | --all | <attr>...]
it: git check-attr --stdin [-z] [-a | --all | <attributo>...]

en: report all attributes set on file
it: indica tutti gli attributi impostati sul file

en: use .gitattributes only from the index
it: usa solo il file .gitattributes dell'indice

en: read file names from stdin
it: leggi i nomi dei file dallo standard input

en: terminate input and output records by a NUL character
it: termina i record di input e output con un carattere NUL

en: suppress progress reporting
it: non visualizzare l'avanzamento dell'operazione

en: show non-matching input paths
it: visualizza i percorsi di input non corrispondenti

en: ignore index when checking
it: ignora l'indice durante il controllo

en: cannot specify pathnames with --stdin
it: impossibile specificare i nomi percorso con --stdin

en: -z only makes sense with --stdin
it: -z ha senso solo con --stdin

en: no path specified
it: nessun percorso specificato

en: --quiet is only valid with a single pathname
it: --quiet è valido solo con un nome percorso singolo

en: cannot have both --quiet and --verbose
it: non è possibile usare sia --quiet sia --verbose

en: --non-matching is only valid with --verbose
it: --non-matching è valido solo con --verbose

en: git check-mailmap [<options>] <contact>...
it: git check-mailmap [<opzioni>] <contatto>...

en: also read contacts from stdin
it: leggi i contatti anche dallo standard input

en: unable to parse contact: %s
it: impossibile analizzare il contatto: %s

en: no contacts specified
it: nessun contatto specificato

en: git checkout-index [<options>] [--] [<file>...]
it: git checkout-index [<opzioni>] [--] [<file>...]

en: stage should be between 1 and 3 or all
it: la fase dev'essere compresa fra 1 e 3 o all

en: check out all files in the index
it: esegui il checkout di tutti i file nell'indice

en: force overwrite of existing files
it: forza la sovrascrittura dei file esistenti

en: no warning for existing files and files not in index
it: non emettere un avviso per i file esistenti e i file non nell'indice

en: don't checkout new files
it: non eseguire il checkout dei file nuovi

en: update stat information in the index file
it: aggiorna le informazioni stat nel file indice

en: read list of paths from the standard input
it: leggi l'elenco dei percorsi dallo standard input

en: write the content to temporary files
it: scrivi il contenuto in file temporanei

en: string
it: stringa

en: when creating files, prepend <string>
it: aggiungi il prefisso <stringa> durante la creazione dei file

en: copy out the files from named stage
it: copia i file dalla fase specificata

en: git checkout [<options>] <branch>
it: git checkout [<opzioni>] <branch>

en: git checkout [<options>] [<branch>] -- <file>...
it: git checkout [<opzioni>] [<branch>] -- <file>...

en: git switch [<options>] [<branch>]
it: git switch [<opzioni>] <branch>

en: git restore [<options>] [--source=<branch>] <file>...
it: git restore [<opzioni>] [--source=<branch>] <file>...

en: path '%s' does not have our version
it: il percorso '%s' non ha la nostra versione

en: path '%s' does not have their version
it: il percorso '%s' non ha la loro versione

en: path '%s' does not have all necessary versions
it: il percorso '%s' non ha tutte le versioni necessarie

en: path '%s' does not have necessary versions
it: il percorso '%s' non ha le versioni necessarie

en: path '%s': cannot merge
it: percorso '%s': impossibile eseguire il merge

en: Unable to add merge result for '%s'
it: Impossibile aggiungere il risultato del merge per '%s'

en: Recreated %d merge conflict | Recreated %d merge conflicts
it[0]: Ricreato %d conflitto di merge
it[1]: Ricreati %d conflitti di merge

en: Updated %d path from %s | Updated %d paths from %s
it[0]: Aggiornato %d percorso da %s
it[1]: Aggiornati %d percorsi da %s

en: Updated %d path from the index | Updated %d paths from the index
it[0]: Aggiornato %d percorso dall'indice
it[1]: Aggiornati %d percorsi dall'indice

en: '%s' cannot be used with updating paths
it: '%s' non può essere usato con i percorsi in fase di aggiornamento

en: '%s' cannot be used with %s
it: '%s' non può essere usato con %s

en: Cannot update paths and switch to branch '%s' at the same time.
it: Impossibile aggiornare dei percorsi e passare al branch '%s' contemporaneamente.

en: neither '%s' or '%s' is specified
it: né '%s' né '%s' sono stati specificati

en: '%s' must be used when '%s' is not specified
it: '%s' dev'essere usato quando '%s' non è specificato

en: '%s' or '%s' cannot be used with %s
it: '%s' o '%s' non possono essere usati con %s

en: path '%s' is unmerged
it: il percorso '%s' non è stato sottoposto a merge

en: you need to resolve your current index first
it: prima devi risolvere l'indice corrente

en: cannot continue with staged changes in the following files:
    %s
it: impossibile continuare con modifiche in stage nei file seguenti:
    %s

en: Can not do reflog for '%s': %s
it: Impossibile esaminare il registro dei riferimenti per '%s': %s

en: HEAD is now at
it: HEAD si trova ora a

en: unable to update HEAD
it: impossibile aggiornare HEAD

en: Reset branch '%s'
it: Ripristina il branch '%s'

en: Already on '%s'
it: Si è già su '%s'

en: Switched to and reset branch '%s'
it: Si è passati al branch '%s' e lo si è reimpostato

en: Switched to a new branch '%s'
it: Si è passati a un nuovo branch '%s'

en: Switched to branch '%s'
it: Si è passati al branch '%s'

en:  ... and %d more.
it:  ...e altri %d.

en: Warning: you are leaving %d commit behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
     | Warning: you are leaving %d commits behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
it[0]: Attenzione: stai rimuovendo %d commit non collegato ad alcun
    branch:
    
    %s
it[1]: Attenzione: stai rimuovendo %d commit non collegati ad alcun
    branch:
    
    %s

en: If you want to keep it by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
    
     | If you want to keep them by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
it[0]: Se vuoi mantenerlo creando un nuovo branch, questo potrebbe essere
    un buon momento per farlo con:
    
     git branch <nome del nuovo branch> %s
it[1]: Se vuoi mantenerli creando un nuovo branch, questo potrebbe essere
    un buon momento per farlo con:
    
     git branch <nome del nuovo branch> %s

en: internal error in revision walk
it: errore interno durante la visita delle revisioni

en: Previous HEAD position was
it: La precedente posizione di HEAD era

en: You are on a branch yet to be born
it: Sei su un branch che deve ancora essere creato

en: '%s' could be both a local file and a tracking branch.
    Please use -- (and optionally --no-guess) to disambiguate
it: '%s' potrebbe essere sia un file locale, sia un branch da tracciare.
    Usa -- (e facoltativamente --no-guess) per rimuovere l'ambiguità

en: If you meant to check out a remote tracking branch on, e.g. 'origin',
    you can do so by fully qualifying the name with the --track option:
    
        git checkout --track origin/<name>
    
    If you'd like to always have checkouts of an ambiguous <name> prefer
    one remote, e.g. the 'origin' remote, consider setting
    checkout.defaultRemote=origin in your config.
it: Se intendevi eseguire il checkout di un branch remoto, ad es. 'origin',
    puoi farlo usando la versione completamente qualificata del nome
    con l'opzione --track:
    
        git checkout --track origin/<nome>
    
    Se preferisci che i checkout di un <nome> ambiguo siano sempre risolti
    rispetto a un particolare remoto, ad es. 'origin', potresti voler
    impostare checkout.defaultRemote=origin nel tuo file di configurazione.

en: '%s' matched multiple (%d) remote tracking branches
it: '%s' corrisponde a più (%d) branch che ne tracciano uno remoto

en: only one reference expected
it: atteso solo un riferimento

en: only one reference expected, %d given.
it: atteso solo un riferimento, %d specificati.

en: invalid reference: %s
it: riferimento non valido: %s

en: reference is not a tree: %s
it: il riferimento non è un albero: %s

en: a branch is expected, got tag '%s'
it: atteso branch, ricevuto tag '%s'

en: a branch is expected, got remote branch '%s'
it: atteso branch, ricevuto branch remoto '%s'

en: a branch is expected, got '%s'
it: atteso branch, ricevuto '%s'

en: a branch is expected, got commit '%s'
it: atteso branch, ricevuto commit '%s'

en: cannot switch branch while merging
    Consider "git merge --quit" or "git worktree add".
it: impossibile cambiare branch durante un merge
    Considera l'uso di "git merge --quit" o di "git worktree add".

en: cannot switch branch in the middle of an am session
    Consider "git am --quit" or "git worktree add".
it: impossibile cambiare branch nel bel mezzo di una sessione am
    Considera l'uso di "git am --quit" o di "git worktree add".

en: cannot switch branch while rebasing
    Consider "git rebase --quit" or "git worktree add".
it: impossibile cambiare branch durante un rebase
    Considera l'uso di "git rebase --quit" o di "git worktree add".

en: cannot switch branch while cherry-picking
    Consider "git cherry-pick --quit" or "git worktree add".
it: impossibile cambiare branch durante un cherry-pick
    Considera l'uso di "git cherry-pick --quit" o di "git worktree add".

en: cannot switch branch while reverting
    Consider "git revert --quit" or "git worktree add".
it: impossibile cambiare branch durante un revert
    Considera l'uso di "git revert --quit" o di "git worktree add".

en: you are switching branch while bisecting
it: stai cambiando branch durante una bisezione

en: paths cannot be used with switching branches
it: i percorsi non possono essere usati passando da un branch a un altro

en: '%s' cannot be used with switching branches
it: '%s' non può essere usato passando da un branch a un altro

en: '%s' cannot be used with '%s'
it: '%s' non può essere usato con '%s'

en: '%s' cannot take <start-point>
it: '%s' non accetta l'argomento <punto di partenza>

en: Cannot switch branch to a non-commit '%s'
it: Impossibile cambiare branch per passare a '%s' che non è un commit

en: missing branch or commit argument
it: argomento branch o commit mancante

en: force progress reporting
it: forza l'indicazione d'avanzamento dell'operazione

en: perform a 3-way merge with the new branch
it: esegui un merge a tre vie con il nuovo branch

en: style
it: stile

en: conflict style (merge or diff3)
it: stile conflitti (merge o diff3)

en: detach HEAD at named commit
it: scollega l'HEAD al commit specificato

en: set upstream info for new branch
it: imposta le informazioni sull'upstream per il nuovo branch

en: force checkout (throw away local modifications)
it: esegui forzatamente il checkout (scarta le modifiche locali)

en: new-branch
it: nuovo branch

en: new unparented branch
it: nuovo branch senza genitore

en: update ignored files (default)
it: aggiorna i file ignorati (impostazione predefinita)

en: do not check if another worktree is holding the given ref
it: non controllare se un altro albero di lavoro contiene il riferimento specificato

en: checkout our version for unmerged files
it: esegui il checkout della nostra versione per i file non sottoposti a merge

en: checkout their version for unmerged files
it: esegui il checkout della loro versione per i file non sottoposti a merge

en: do not limit pathspecs to sparse entries only
it: non limitare gli specificatori percorso solo alle voci sparse

en: -%c, -%c and --orphan are mutually exclusive
it: le opzioni -%c, -%c e --orphan sono mutuamente esclusive

en: -p and --overlay are mutually exclusive
it: le opzioni -p e --overlay sono mutualmente esclusive

en: --track needs a branch name
it: --track richiede il nome di un branch

en: missing branch name; try -%c
it: nome del branch mancante; prova con -%c

en: could not resolve %s
it: impossibile risolvere %s

en: invalid path specification
it: specificatore percorso non valido

en: '%s' is not a commit and a branch '%s' cannot be created from it
it: '%s' non è un commit e non si può creare un branch '%s' che parta da esso

en: git checkout: --detach does not take a path argument '%s'
it: git checkout: --detach non accetta un percorso '%s' come argomento

en: --pathspec-from-file is incompatible with --detach
it: --pathspec-from-file non è compatibile con --detach

en: --pathspec-from-file is incompatible with --patch
it: --pathspec-from-file non è compatibile con --patch

en: git checkout: --ours/--theirs, --force and --merge are incompatible when
    checking out of the index.
it: git checkout: --ours/--theirs, --force e --merge sono incompatibili quando
    si esegue il checkout dell'indice.

en: you must specify path(s) to restore
it: devi specificare il percorso/i percorsi da ripristinare

en: create and checkout a new branch
it: crea un nuovo branch ed eseguine il checkout

en: create/reset and checkout a branch
it: crea/reimposta un branch ed eseguine il checkout

en: create reflog for new branch
it: crea il registro dei riferimenti per il nuovo branch

en: second guess 'git checkout <no-such-branch>' (default)
it: prevedi 'git checkout <branch inesistente>' (impostazione predefinita)

en: use overlay mode (default)
it: usa modalità overlay (impostazione predefinita)

en: create and switch to a new branch
it: crea un nuovo branch e passa a quest'ultimo

en: create/reset and switch to a branch
it: crea/reimposta un branch e passa a quest'ultimo

en: second guess 'git switch <no-such-branch>'
it: prevedi 'git switch <branch inesistente>'

en: throw away local modifications
it: scarta le modifiche locali

en: which tree-ish to checkout from
it: albero da cui eseguire il checkout

en: restore the index
it: ripristina l'indice

en: restore the working tree (default)
it: ripristina l'albero di lavoro (impostazione predefinita)

en: ignore unmerged entries
it: ignora voci non sottoposte a merge

en: use overlay mode
it: usa modalità overlay

en: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pattern>] [-x | -X] [--] <paths>...
it: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pattern>] [-x | -X] [--] <percorsi>...

en: Removing %s
it: Eliminazione di %s in corso

en: Would remove %s
it: Eliminerei %s

en: Skipping repository %s
it: Salto il repository %s

en: Would skip repository %s
it: Salterei il repository %s

en: failed to remove %s
it: eliminazione di %s non riuscita

en: could not lstat %s
it: impossibile eseguire l'lstat di %s

en: Prompt help:
    1          - select a numbered item
    foo        - select item based on unique prefix
               - (empty) select nothing
it: Guida al prompt:
    1          - seleziona un elemento numerato
    pippo      - seleziona un elemento basandoti su un prefisso univoco
               - (vuoto) non selezionare niente

en: Prompt help:
    1          - select a single item
    3-5        - select a range of items
    2-3,6-9    - select multiple ranges
    foo        - select item based on unique prefix
    -...       - unselect specified items
    *          - choose all items
               - (empty) finish selecting
it: Guida al prompt:
    1          - seleziona un singolo elemento
    3-5        - seleziona un intervallo di elementi
    2-3,6-9    - seleziona intervalli multipli
    pippo      - seleziona un elemento basandoti su un prefisso univoco
    -...       - deseleziona elementi specifici
    *          - seleziona tutti gli elementi
               - (vuoto) termina il processo di selezione

en: Huh (%s)?
it: Eh (%s)?

en: Input ignore patterns>>
it: Immetti i pattern da ignorare>>

en: WARNING: Cannot find items matched by: %s
it: ATTENZIONE: Impossibile trovare elementi corrispondenti a %s

en: Select items to delete
it: Seleziona gli elementi da eliminare

note: TRANSLATORS: Make sure to keep [y/N] as is
en: Remove %s [y/N]?
it: Eliminare %s [y/N]?

en: clean               - start cleaning
    filter by pattern   - exclude items from deletion
    select by numbers   - select items to be deleted by numbers
    ask each            - confirm each deletion (like "rm -i")
    quit                - stop cleaning
    help                - this screen
    ?                   - help for prompt selection
it: clean               - inizia la pulizia
    filter by pattern   - escludi degli elementi dall'eliminazione
    select by numbers   - seleziona gli elementi da eliminare specificandoli
                          con dei numeri
    ask each            - conferma ogni eliminazione (come "rm -i")
    quit                - termina la pulizia
    help                - visualizza questa schermata
    ?                   - guida al prompt di selezione

en: Would remove the following item: | Would remove the following items:
it[0]: Eliminerei il seguente elemento:
it[1]: Eliminerei i seguenti elementi:

en: No more files to clean, exiting.
it: Non ci sono più file da ripulire, esco.

en: do not print names of files removed
it: non stampare i nomi dei file eliminati

en: force
it: forza l'operazione

en: interactive cleaning
it: pulizia interattiva

en: remove whole directories
it: rimuovi intere directory

en: add <pattern> to ignore rules
it: aggiungi <pattern> alle regole usate per ignorare i file

en: remove ignored files, too
it: elimina anche i file ignorati

en: remove only ignored files
it: elimina solo i file ignorati

en: clean.requireForce set to true and neither -i, -n, nor -f given; refusing to clean
it: clean.requireForce è impostato a true e né -i, né -n, né -f sono stati specificati; mi rifiuto di eseguire la pulizia

en: clean.requireForce defaults to true and neither -i, -n, nor -f given; refusing to clean
it: clean.requireForce è true per impostazione predefinita e né -i, né -n, né -f sono stati specificati; mi rifiuto di eseguire la pulizia

en: -x and -X cannot be used together
it: -x e -X non possono essere usati insieme

en: git clone [<options>] [--] <repo> [<dir>]
it: git clone [<opzioni>] [--] <repository> [<directory>]

en: don't create a checkout
it: non creare un checkout

en: create a bare repository
it: crea un repository spoglio

en: create a mirror repository (implies bare)
it: crea un repository mirror (implica che sia spoglio)

en: to clone from a local repository
it: per clonare da un repository locale

en: don't use local hardlinks, always copy
it: non usare i collegamenti reali locali, copia sempre i file

en: setup as shared repository
it: imposta il repository come condiviso

en: pathspec
it: specificatore percorso

en: initialize submodules in the clone
it: inizializza sottomoduli durante la clonazione

en: number of submodules cloned in parallel
it: numero di sottomoduli clonati in parallelo

en: template-directory
it: directory modelli

en: directory from which templates will be used
it: directory da cui saranno recuperati i modelli

en: reference repository
it: repository di riferimento

en: use --reference only while cloning
it: usa --reference solo durante la clonazione

en: name
it: nome

en: use <name> instead of 'origin' to track upstream
it: usa <nome> anziché 'origin' per tracciare l'upstream

en: checkout <branch> instead of the remote's HEAD
it: esegui il checkout di <branch> anziché dell'HEAD del remoto

en: path to git-upload-pack on the remote
it: percorso al comando remoto git-upload-pack

en: depth
it: profondità

en: create a shallow clone of that depth
it: crea un clone shallow con questa profondità

en: time
it: tempo

en: create a shallow clone since a specific time
it: crea un clone shallow a partire dall'istante specificato

en: revision
it: revisione

en: deepen history of shallow clone, excluding rev
it: aumenta la profondità della cronologia del clone shallow fino alla revisione specificata esclusa

en: clone only one branch, HEAD or --branch
it: clona solo un branch, HEAD o quello specificato con --branch

en: don't clone any tags, and make later fetches not to follow them
it: non clonare alcun tag e fai sì che i fetch successivi non li seguano

en: any cloned submodules will be shallow
it: tutti i sottomoduli clonati saranno shallow

en: gitdir
it: directory Git

en: separate git dir from working tree
it: separa la directory Git dall'albero di lavoro

en: key=value
it: chiave=valore

en: set config inside the new repository
it: imposta la configurazione nel nuovo repository

en: server-specific
it: specifica del server

en: option to transmit
it: opzione da trasmettere

en: use IPv4 addresses only
it: usa solo indirizzi IPv4

en: use IPv6 addresses only
it: usa solo indirizzi IPv6

en: any cloned submodules will use their remote-tracking branch
it: tutti i sottomoduli clonati useranno il loro rispettivo branch remoto tracciato

en: initialize sparse-checkout file to include only files at root
it: inizializza il file sparse-checkout per includere solo i file nel percorso radice

en: No directory name could be guessed.
    Please specify a directory on the command line
it: Non è stato possibile indovinare alcun nome directory.
    Specifica una directory tramite la riga di comando

en: info: Could not add alternate for '%s': %s
it: informazione: Impossibile aggiungere un alternato a '%s': %s

en: %s exists and is not a directory
it: %s esiste e non è una directory

en: failed to start iterator over '%s'
it: impossibile avviare l'iteratore su '%s'

en: failed to create link '%s'
it: creazione del collegamento '%s' non riuscita

en: failed to copy file to '%s'
it: copia del file in '%s' non riuscita

en: failed to iterate over '%s'
it: iterazione su '%s' non riuscita

en: done.
it: fatto.

en: Clone succeeded, but checkout failed.
    You can inspect what was checked out with 'git status'
    and retry with 'git restore --source=HEAD :/'
it: Clone completato con successo, ma il checkout non è riuscito.
    Puoi esaminare gli elementi di cui è stato eseguito il checkout
    con 'git status' e riprovare ad eseguire il checkout con
    'git restore --source=HEAD :/'

en: Could not find remote branch %s to clone.
it: Impossibile trovare il branch remoto %s da clonare.

en: unable to update %s
it: impossibile aggiornare %s

en: failed to initialize sparse-checkout
it: inizializzazione del file sparse-checkout non riuscita

en: remote HEAD refers to nonexistent ref, unable to checkout.
it: l'HEAD remoto fa riferimento a un riferimento inesistente, impossibile eseguire il checkout.

en: unable to checkout working tree
it: impossibile eseguire il checkout dell'albero di lavoro

en: unable to write parameters to config file
it: impossibile scrivere i parametri nel file di configurazione

en: cannot repack to clean up
it: impossibile eseguire il repack per pulire l'area di lavoro

en: cannot unlink temporary alternates file
it: impossibile eseguire l'unlink del file alternates temporaneo

en: Too many arguments.
it: Troppi argomenti.

en: You must specify a repository to clone.
it: Devi specificare un repository da clonare.

en: --bare and --origin %s options are incompatible.
it: le opzioni --bare e --origin %s non sono compatibili.

en: --bare and --separate-git-dir are incompatible.
it: le opzioni --bare e --separate-git-dir non sono compatibili.

en: repository '%s' does not exist
it: il repository '%s' non esiste

en: depth %s is not a positive number
it: la profondità %s non è un numero positivo

en: destination path '%s' already exists and is not an empty directory.
it: il percorso di destinazione '%s' esiste già e non è una directory vuota.

en: repository path '%s' already exists and is not an empty directory.
it: il percorso del repository '%s' esiste già e non è una directory vuota.

en: working tree '%s' already exists.
it: l'albero di lavoro '%s' esiste già.

en: could not create leading directories of '%s'
it: impossibile creare le prime directory di '%s'

en: could not create work tree dir '%s'
it: impossibile creare la directory dell'albero di lavoro '%s'

en: Cloning into bare repository '%s'...
it: Clone nel repository spoglio '%s' in corso...

en: Cloning into '%s'...
it: Clone in '%s' in corso...

en: clone --recursive is not compatible with both --reference and --reference-if-able
it: il clone --recursive non è compatibile né con --reference né con --reference-if-able

en: --depth is ignored in local clones; use file:// instead.
it: L'opzione --depth è ignorata nei cloni locali; usa file://.

en: --shallow-since is ignored in local clones; use file:// instead.
it: L'opzione --shallow-since è ignorata nei cloni locali; usa file://.

en: --shallow-exclude is ignored in local clones; use file:// instead.
it: L'opzione --shallow-exclude è ignorata nei cloni locali; usa file://.

en: --filter is ignored in local clones; use file:// instead.
it: L'opzione --filter è ignorata nei cloni locali; usa file://.

en: source repository is shallow, ignoring --local
it: il repository sorgente è shallow, ignoro l'opzione --local

en: --local is ignored
it: l'opzione --local è ignorata

en: Remote branch %s not found in upstream %s
it: Il branch remoto %s non è stato trovato nell'upstream %s

en: You appear to have cloned an empty repository.
it: Sembra che tu abbia clonato un repository vuoto.

en: git column [<options>]
it: git column [<opzioni>]

en: lookup config vars
it: recupera le variabili di configurazione da qui

en: layout to use
it: layout da usare

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Padding space on left border
it: Spazi vuoti per il margine sinistro

en: Padding space on right border
it: Spazi vuoti per il margine destro

en: Padding space between columns
it: Spazi vuoti fra le colonne

en: --command must be the first argument
it: --command deve essere il primo argomento

en: git commit-graph verify [--object-dir <objdir>] [--shallow] [--[no-]progress]
it: git commit-graph verify [--object-dir <directory oggetti>] [--shallow] [--[no-]progress]

en: git commit-graph write [--object-dir <objdir>] [--append] [--split[=<strategy>]] [--reachable|--stdin-packs|--stdin-commits] [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress] <split options>
it: git commit-graph write [--object-dir <directory oggetti>] [--append] [--split[=<strategia>]] [--reachable|--stdin-packs|--stdin-commits] [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress] <opzioni split>

en: could not find object directory matching %s
it: impossibile trovare la directory oggetti corrispondente a %s

en: dir
it: directory

en: The object directory to store the graph
it: La directory oggetti in cui memorizzare il grafo

en: if the commit-graph is split, only verify the tip file
it: se il grafo dei commit è diviso, verifica solo l'ultimo file

en: Could not open commit-graph '%s'
it: Impossibile aprire il grafo dei commit '%s'

en: unrecognized --split argument, %s
it: argomento --split non riconosciuto, %s

en: unexpected non-hex object ID: %s
it: ID oggetto non esadecimale inatteso: %s

en: invalid object: %s
it: oggetto non valido: %s

en: start walk at all refs
it: inizia la visita da tutti i riferimenti

en: scan pack-indexes listed by stdin for commits
it: esamina i pack-index elencati sullo standard input alla ricerca di commit

en: start walk at commits listed by stdin
it: inizia la visita ai commit elencati sullo standard input

en: include all commits already in the commit-graph file
it: includi tutti i commit già presenti nel file commit-graph

en: enable computation for changed paths
it: abilita calcolo percorsi modificati

en: allow writing an incremental commit-graph file
it: consenti la scrittura di un file grafo dei commit incrementale

en: maximum number of commits in a non-base split commit-graph
it: numero massimo di commit in un grafo dei commit diviso non di base

en: maximum ratio between two levels of a split commit-graph
it: rapporto massimo fra due livelli di un grafo dei commit diviso

en: only expire files older than a given date-time
it: fai scadere solo i file più vecchi di una determinata data e ora

en: maximum number of changed-path Bloom filters to compute
it: numero massimo dei filtri di Bloom per i percorsi modificati da calcolare

en: use at most one of --reachable, --stdin-commits, or --stdin-packs
it: usa al più un'opzione fra --reachable, --stdin-commits o --stdin-packs

en: Collecting commits from input
it: Raccolta dei commit dall'input in corso

en: git commit-tree [(-p <parent>)...] [-S[<keyid>]] [(-m <message>)...] [(-F <file>)...] <tree>
it: git commit-tree [(-p <genitore>)...] [-S[<ID chiave>]] [(-m <messaggio>)...] [(-F <file>)...] <albero>

en: duplicate parent %s ignored
it: genitore duplicato %s ignorato

en: not a valid object name %s
it: %s non è un nome oggetto valido

en: git commit-tree: failed to open '%s'
it: git commit-tree: apertura di '%s' non riuscita

en: git commit-tree: failed to read '%s'
it: git commit-tree: lettura di '%s' non riuscita

en: git commit-tree: failed to close '%s'
it: git commit-tree: chiusura di '%s' non riuscita

en: parent
it: genitore

en: id of a parent commit object
it: ID di un oggetto commit genitore

en: message
it: messaggio

en: commit message
it: messaggio di commit

en: read commit log message from file
it: leggi il messaggio di log del commit da un file

en: GPG sign commit
it: firma il commit con GPG

en: must give exactly one tree
it: è necessario fornire esattamente un albero

en: git commit-tree: failed to read
it: git commit-tree: lettura non riuscita

en: git commit [<options>] [--] <pathspec>...
it: git commit [<opzioni>] [--] <specificatore percorso>...

en: git status [<options>] [--] <pathspec>...
it: git status [<opzioni>] [--] <specificatore percorso>...

en: You asked to amend the most recent commit, but doing so would make
    it empty. You can repeat your command with --allow-empty, or you can
    remove the commit entirely with "git reset HEAD^".
it: Hai richiesto di modificare il commit più recente, ma eseguire tale
    operazione lo renderebbe vuoto. Puoi ripetere l'esecuzione del comando
    con --allow-empty o puoi rimuovere completamente il commit con
    "git reset HEAD^".

en: The previous cherry-pick is now empty, possibly due to conflict resolution.
    If you wish to commit it anyway, use:
    
        git commit --allow-empty
it: Il cherry-pick precedente ora è vuoto, probabilmente a causa di alcuni
    conflitti risolti.
    Se vuoi comunque eseguirne il commit, usa:
    
        git commit --allow-empty

en: Otherwise, please use 'git rebase --skip'
it: Altrimenti, usa 'git rebase --skip'

en: Otherwise, please use 'git cherry-pick --skip'
it: Altrimenti, usa 'git cherry-pick --skip'

en: and then use:
    
        git cherry-pick --continue
    
    to resume cherry-picking the remaining commits.
    If you wish to skip this commit, use:
    
        git cherry-pick --skip
it: e quindi usa:
    
        git cherry-pick --continue
    
    per riprendere l'esecuzione il cherry-pick per i commit rimanenti.
    Se vuoi saltare questo commit, usa:
    
        git cherry-pick --skip

en: failed to unpack HEAD tree object
it: decompressione dell'oggetto HEAD dell'albero non riuscita

en: --pathspec-from-file with -a does not make sense
it: l'opzione --pathspec-from-file non ha senso con -a

en: No paths with --include/--only does not make sense.
it: Non specificare un percorso con le opzioni --include/--only non ha senso.

en: unable to create temporary index
it: impossibile creare l'indice temporaneo

en: interactive add failed
it: aggiunta interattiva non riuscita

en: unable to update temporary index
it: impossibile aggiornare l'indice temporaneo

en: Failed to update main cache tree
it: Impossibile aggiornare l'albero cache principale

en: unable to write new_index file
it: impossibile scrivere il file new_index

en: cannot do a partial commit during a merge.
it: impossibile eseguire un commit parziale durante un merge.

en: cannot do a partial commit during a cherry-pick.
it: impossibile eseguire un commit parziale durante un cherry-pick.

en: cannot do a partial commit during a rebase.
it: impossibile eseguire un commit parziale durante un rebase.

en: cannot read the index
it: impossibile leggere l'indice

en: unable to write temporary index file
it: impossibile scrivere il file indice temporaneo

en: commit '%s' lacks author header
it: dal commit '%s' manca l'intestazione autore

en: commit '%s' has malformed author line
it: il commit '%s' ha una riga autore malformata

en: malformed --author parameter
it: parametro --author malformato

en: unable to select a comment character that is not used
    in the current commit message
it: impossibile selezionare un carattere commento non usato
    nel messaggio di commit corrente

en: could not lookup commit %s
it: impossibile trovare il commit %s

en: (reading log message from standard input)
it: (lettura del messaggio di log dallo standard input)

en: could not read log from standard input
it: impossibile leggere il log dallo standard input

en: could not read log file '%s'
it: impossibile leggere il file di log '%s'

en: could not read SQUASH_MSG
it: impossibile leggere SQUASH_MSG

en: could not read MERGE_MSG
it: impossibile leggere MERGE_MSG

en: could not write commit template
it: impossibile scrivere il modello di commit

en: 
    It looks like you may be committing a merge.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    and try again.
it: 
    Sembra che tu stia eseguendo il commit di un merge.
    Se ciò non è corretto, esegui
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    e riprova.

en: 
    It looks like you may be committing a cherry-pick.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    and try again.
it: 
    Sembra che tu stia eseguendo il commit di un cherry-pick.
    Se ciò non è corretto, esegui
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    e riprova.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%c' will be ignored, and an empty message aborts the commit.
it: Immetti il messaggio di commit per le modifiche. Le righe che iniziano
    con '%c' saranno ignorate e un messaggio vuoto interromperà il commit.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%c' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
    An empty message aborts the commit.
it: Immetti il messaggio di commit per le modifiche. Le righe che iniziano
    con '%c' saranno mantenute; puoi rimuoverle autonomamente se lo desideri.
    Un messaggio vuoto interromperà il commit.

en: %sAuthor:    %.*s <%.*s>
it: %sAutore:           %.*s <%.*s>

en: %sDate:      %s
it: %sData:             %s

en: %sCommitter: %.*s <%.*s>
it: %sEsecutore commit: %.*s <%.*s>

en: Cannot read index
it: Impossibile leggere l'indice

en: Error building trees
it: Errore durante la costruzione degli alberi

en: Please supply the message using either -m or -F option.
it: Fornisci il messaggio usando l'opzione -m o -F.

en: --author '%s' is not 'Name <email>' and matches no existing author
it: --author '%s' non è nel formato 'Nome <e-mail>' e non corrisponde ad alcun autore esistente

en: Invalid ignored mode '%s'
it: Modo non valido ignorato: '%s'

en: Invalid untracked files mode '%s'
it: Modo file non tracciati non valido: '%s'

en: --long and -z are incompatible
it: --long e -z non sono compatibili

en: Using both --reset-author and --author does not make sense
it: L'uso di entrambe le opzioni --reset-author e --author non ha senso

en: You have nothing to amend.
it: Non c'è nulla da modificare.

en: You are in the middle of a merge -- cannot amend.
it: Sei nel bel mezzo di un merge - impossibile eseguire l'amend.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot amend.
it: Sei nel bel mezzo di un cherry-pick - impossibile eseguire l'amend.

en: You are in the middle of a rebase -- cannot amend.
it: Sei nel bel mezzo di un rebase - impossibile eseguire l'amend.

en: Options --squash and --fixup cannot be used together
it: Le opzioni --squash e --fixup non possono essere usate insieme

en: Only one of -c/-C/-F/--fixup can be used.
it: Solo una delle opzioni -c/-C/-F/--fixup può essere usata.

en: Option -m cannot be combined with -c/-C/-F.
it: L'opzione -m non può essere combinata con -c/-C/-F.

en: --reset-author can be used only with -C, -c or --amend.
it: L'opzione --reset-author può essere usata solo con -C, -c o --amend.

en: Only one of --include/--only/--all/--interactive/--patch can be used.
it: Può essere usata solo una delle opzioni --include/--only/--all/--interactive/--patch.

en: paths '%s ...' with -a does not make sense
it: i percorsi '%s ...' non hanno senso con -a

en: show status concisely
it: visualizza concisamente lo stato

en: show branch information
it: visualizza le informazioni sul branch

en: show stash information
it: visualizza le informazioni sullo stash

en: compute full ahead/behind values
it: calcola tutti i valori dopo/prima di

en: version
it: versione

en: machine-readable output
it: output leggibile da una macchina

en: show status in long format (default)
it: visualizza lo stato in forma lunga (impostazione predefinita)

en: terminate entries with NUL
it: termina le voci con NUL

en: mode
it: modo

en: show untracked files, optional modes: all, normal, no. (Default: all)
it: visualizza file non tracciati, modalità facoltative: all, normal, no. (Impostazione predefinita: all)

en: show ignored files, optional modes: traditional, matching, no. (Default: traditional)
it: visualizza file ignorati, modalità facoltative: traditional, matching, no. (Impostazione predefinita: traditional)

en: when
it: quando

en: ignore changes to submodules, optional when: all, dirty, untracked. (Default: all)
it: ignora modifiche ai sottomoduli, opzione facoltativa "quando": all, dirty, untracked. (Impostazione predefinita: all)

en: list untracked files in columns
it: elenca i file non tracciati in colonne

en: do not detect renames
it: non rilevare le ridenominazioni

en: detect renames, optionally set similarity index
it: rileva le ridenominazioni, imposta facoltativamente l'indice di similarità

en: Unsupported combination of ignored and untracked-files arguments
it: Combinazione di argomenti sui file ignorati e non tracciati non supportata

en: suppress summary after successful commit
it: ometti di visualizzare il riepilogo dopo un commit completato con successo

en: show diff in commit message template
it: visualizza il diff nel modello del messaggio di commit

en: Commit message options
it: Opzioni messaggio di commit

en: read message from file
it: leggi il messaggio da un file

en: author
it: autore

en: override author for commit
it: sovrascrivi l'autore per il commit

en: date
it: data

en: override date for commit
it: sovrascrivi la data per il commit

en: reuse and edit message from specified commit
it: riusa il messaggio del commit specificato per poi modificarlo

en: reuse message from specified commit
it: riusa il messaggio del commit specificato

en: use autosquash formatted message to fixup specified commit
it: usa il messaggio in formato autosquash per correggere il commit specificato

en: use autosquash formatted message to squash specified commit
it: usa il messaggio in formato autosquash per eseguire lo squash del commit specificato

en: the commit is authored by me now (used with -C/-c/--amend)
it: il commit ora ha me come autore (opzione usata con -C/-c/--amend)

en: add Signed-off-by:
it: aggiungi Signed-off-by:

en: use specified template file
it: usa il file modello specificato

en: force edit of commit
it: forza la modifica del commit

en: include status in commit message template
it: includi lo stato nel modello del messaggio di commit

en: Commit contents options
it: Opzioni contenuto commit

en: commit all changed files
it: esegui il commit di tutti i file modificati

en: add specified files to index for commit
it: aggiungi i file specificati all'indice per il commit

en: interactively add files
it: aggiungi i file in modalità interattiva

en: interactively add changes
it: aggiungi le modifiche in modalità interattiva

en: commit only specified files
it: esegui il commit solo dei file specificati

en: bypass pre-commit and commit-msg hooks
it: ignora gli hook pre-commit e commit-msg

en: show what would be committed
it: visualizza gli elementi di cui sarebbe eseguito il commit

en: amend previous commit
it: modifica il commit precedente

en: bypass post-rewrite hook
it: ignora l'hook post-rewrite

en: ok to record an empty change
it: accetta di registrare una modifica vuota

en: ok to record a change with an empty message
it: accetta di registrare una modifica con un messaggio vuoto

en: Corrupt MERGE_HEAD file (%s)
it: File MERGE_HEAD corrotto (%s)

en: could not read MERGE_MODE
it: impossibile leggere MERGE_MODE

en: could not read commit message: %s
it: impossibile leggere il messaggio di commit: %s

en: Aborting commit due to empty commit message.
it: Interrompo il commit a causa di un messaggio di commit vuoto.

en: Aborting commit; you did not edit the message.
it: Interrompo il commit; non hai modificato il messaggio.

en: repository has been updated, but unable to write
    new_index file. Check that disk is not full and quota is
    not exceeded, and then "git restore --staged :/" to recover.
it: Il repository è stato aggiornato, ma non è stato
    possibile scrivere il file new_index. Verifica che il
    disco non sia pieno e che la quota non sia stata
    superata, quindi esegui "git restore --staged :/" per
    procedere al ripristino.

en: git config [<options>]
it: git config [<opzioni>]

en: unrecognized --type argument, %s
it: argomento --type non riconosciuto: %s

en: only one type at a time
it: solo un tipo per volta

en: Config file location
it: Percorso file di configurazione

en: use global config file
it: usa il file di configurazione globale

en: use system config file
it: usa il file di configurazione di sistema

en: use repository config file
it: usa il file di configurazione del repository

en: use per-worktree config file
it: usa il file di configurazione per albero di lavoro

en: use given config file
it: usa il file di configurazione specificato

en: blob-id
it: ID blob

en: read config from given blob object
it: leggi la configurazione dall'oggetto blob specificato

en: Action
it: Azione

en: get value: name [value-regex]
it: ottieni valore: nome [espressione-regolare-valore]

en: get all values: key [value-regex]
it: ottieni tutti i valori: chiave [espressione-regolare-valore]

en: get values for regexp: name-regex [value-regex]
it: ottieni i valori in base a un'espressione regolare: espressione-regolare-nome [espressione-regolare-valore]

en: get value specific for the URL: section[.var] URL
it: ottieni il valore specifico per l'URL: sezione[.variabile] URL

en: replace all matching variables: name value [value_regex]
it: sostituisci tutte le variabili corrispondenti: nome-valore [espressione-regolare-valore]

en: add a new variable: name value
it: aggiungi una nuova variabile: nome valore

en: remove a variable: name [value-regex]
it: rimuovi una variabile: nome [espressione-regolare-valore]

en: remove all matches: name [value-regex]
it: rimuovi tutte le corrispondenze: nome [espressione-regolare-valore]

en: rename section: old-name new-name
it: rinomina sezione: vecchio-nome nuovo-nome

en: remove a section: name
it: rimuovi una sezione: nome

en: list all
it: elenca tutti

en: open an editor
it: apri un editor

en: find the color configured: slot [default]
it: trova il colore configurato: slot [valore-predefinito]

en: find the color setting: slot [stdout-is-tty]
it: trova l'impostazione colore: slot [standard-output-è-una-tty]

en: Type
it: Tipo

en: value is given this type
it: al valore è assegnato questo tipo

en: value is "true" or "false"
it: il valore è "true" o "false"

en: value is decimal number
it: il valore è un numero decimale

en: value is --bool or --int
it: il valore è --bool o --int

en: value is --bool or string
it: il valore è --bool o una stringa

en: value is a path (file or directory name)
it: il valore è un percorso (nome file o directory)

en: value is an expiry date
it: il valore è una data di scadenza

en: Other
it: Altro

en: terminate values with NUL byte
it: termina i valori con un byte NUL

en: show variable names only
it: visualizza solo i nomi delle variabili

en: respect include directives on lookup
it: rispetta le directory di inclusione durante il recupero delle variabili

en: show origin of config (file, standard input, blob, command line)
it: visualizza l'origine del file di configurazione (file, standard input, blob, riga di comando)

en: show scope of config (worktree, local, global, system, command)
it: visualizza l'ambito della configurazione (albero di lavoro, locale, globale, sistema, comando)

en: value
it: valore

en: with --get, use default value when missing entry
it: con --get, usa il valore predefinito se la voce è mancante

en: wrong number of arguments, should be %d
it: numero di argomenti errato, dovrebbero essere %d

en: wrong number of arguments, should be from %d to %d
it: numero di argomenti errato, dovrebbero essere da %d a %d

en: invalid key pattern: %s
it: pattern chiave non valido: %s

en: failed to format default config value: %s
it: formattazione del valore configurazione predefinito non riuscita: %s

en: cannot parse color '%s'
it: impossibile analizzare il colore '%s'

en: unable to parse default color value
it: impossibile analizzare il valore colore predefinito

en: not in a git directory
it: non si è in una directory git

en: writing to stdin is not supported
it: la scrittura su standard input non è supportata

en: writing config blobs is not supported
it: la scrittura di blob di configurazione non è supportata

en: # This is Git's per-user configuration file.
    [user]
    # Please adapt and uncomment the following lines:
    #	name = %s
    #	email = %s
it: # Questo è il file di configurazione utente di Git.
    [user]
    # Adatta e decommenta le seguenti righe:
    #	name = %s
    #	email = %s

en: only one config file at a time
it: solo un file di configurazione per volta

en: --local can only be used inside a git repository
it: --local può essere usato solo in un repository Git

en: --blob can only be used inside a git repository
it: --blob può essere usato solo in un repository Git

en: --worktree can only be used inside a git repository
it: --worktree può essere usato solo in un repository Git

en: $HOME not set
it: $HOME non impostata

en: --worktree cannot be used with multiple working trees unless the config
    extension worktreeConfig is enabled. Please read "CONFIGURATION FILE"
    section in "git help worktree" for details
it: --worktree non può essere usato con alberi di lavoro multipli a meno
    che l'estensione di configurazione worktreeConfig non sia abilitata.
    Leggi la sezione "FILE DI CONFIGURAZIONE" in "git help worktree" per
    i dettagli

en: --get-color and variable type are incoherent
it: --get-color e il tipo della variabile non sono coerenti

en: only one action at a time
it: solo un'azione per volta

en: --name-only is only applicable to --list or --get-regexp
it: --name-only è applicabile solo a --list o --get-regexp

en: --show-origin is only applicable to --get, --get-all, --get-regexp, and --list
it: --show-origin è applicabile solo a --get, --get-all, --get-regexp e --list

en: --default is only applicable to --get
it: --default è applicabile solo a --get

en: unable to read config file '%s'
it: impossibile leggere il file di configurazione '%s'

en: error processing config file(s)
it: errore durante l'elaborazione del/dei file di configurazione

en: editing stdin is not supported
it: la modifica dello standard input non è supportata

en: editing blobs is not supported
it: la modifica dei blob non è supportata

en: cannot create configuration file %s
it: impossibile creare il file di configurazione %s

en: cannot overwrite multiple values with a single value
           Use a regexp, --add or --replace-all to change %s.
it: impossibile sovrascrivere valori multipli con un singolo valore
           Usa un'espressione regolare, --add o --replace-all per modificare %s.

en: no such section: %s
it: sezione %s non esistente

en: print sizes in human readable format
it: stampa le dimensioni in un formato leggibile

en: The permissions on your socket directory are too loose; other
    users may be able to read your cached credentials. Consider running:
    
    	chmod 0700 %s
it: I permessi sulla directory del socket sono troppo laschi; altri
    utenti potrebbero essere in grado di leggere le credenziali nella
    cache. Valuta di eseguire:
    
    	chmod 0700 %s

en: print debugging messages to stderr
it: stampa i messaggi di debug sullo standard error

en: credential-cache--daemon unavailable; no unix socket support
it: credential-cache--daemon non disponibile; supporto socket UNIX non presente

en: credential-cache unavailable; no unix socket support
it: credential-cache non disponibile; supporto socket UNIX non presente

en: git describe [<options>] [<commit-ish>...]
it: git describe [<opzioni>] [<espressione commit>...]

en: git describe [<options>] --dirty
it: git describe [<opzioni>] --dirty

en: lightweight
it: leggero

en: annotated
it: annotato

en: annotated tag %s not available
it: il tag annotato %s non è disponibile

en: tag '%s' is externally known as '%s'
it: il tag '%s' è noto all'esterno come '%s'

en: no tag exactly matches '%s'
it: nessun tag corrisponde esattamente a '%s'

en: No exact match on refs or tags, searching to describe
it: Nessuna corrispondenza esatta sui riferimenti o sui tag, sto eseguendo una ricerca per descrivere il commit

en: finished search at %s
it: ricerca terminata in %s

en: No annotated tags can describe '%s'.
    However, there were unannotated tags: try --tags.
it: Nessun tag annotato può descrivere '%s'.
    Ciò nonostante, c'erano dei tag non annotati: prova con --tags.

en: No tags can describe '%s'.
    Try --always, or create some tags.
it: Nessun tag può descrivere '%s'.
    Prova con --always o crea dei tag.

en: traversed %lu commits
it: ho attraversato %lu commit

en: more than %i tags found; listed %i most recent
    gave up search at %s
it: trovati più di %i tag; ho elencato i %i più recenti
    ho terminato la ricerca in %s

en: describe %s
it: descrivi %s

en: Not a valid object name %s
it: %s non è un nome oggetto valido

en: %s is neither a commit nor blob
it: %s non è né un commit né un blob

en: find the tag that comes after the commit
it: trova il tag successivo al commit

en: debug search strategy on stderr
it: esegui il debug della strategia di ricerca sullo standard error

en: use any ref
it: usa qualunque riferimento

en: use any tag, even unannotated
it: usa qualunque tag, anche quelli non annotati

en: always use long format
it: usa sempre il formato lungo

en: only follow first parent
it: segui solo il primo genitore

en: only output exact matches
it: visualizza solo le corrispondenze esatte

en: consider <n> most recent tags (default: 10)
it: considera gli <n> tag più recenti (impostazione predefinita: 10)

en: only consider tags matching <pattern>
it: considera solo i tag corrispondenti al <pattern>

en: do not consider tags matching <pattern>
it: non considerare i tag corrispondenti al <pattern>

en: show abbreviated commit object as fallback
it: visualizza l'oggetto commit abbreviato come fallback

en: mark
it: contrassegno

en: append <mark> on dirty working tree (default: "-dirty")
it: aggiungi <contrassegno> all'albero di lavoro sporco (impostazione predefinita: "-dirty")

en: append <mark> on broken working tree (default: "-broken")
it: aggiungi <contrassegno> all'albero di lavoro rotto (impostazione predefinita: "-broken")

en: --long is incompatible with --abbrev=0
it: --long non è compatibile con --abbrev=0

en: No names found, cannot describe anything.
it: Nessun nome trovato, non è possibile descrivere nulla.

en: --dirty is incompatible with commit-ishes
it: --dirty non è compatibile con le espressioni commit

en: --broken is incompatible with commit-ishes
it: --broken non è compatibile con le espressioni commit

en: '%s': not a regular file or symlink
it: '%s': non è un file regolare o un collegamento simbolico

en: invalid option: %s
it: opzione non valida: %s

en: %s...%s: no merge base
it: %s...%s: non esiste una base per il merge

en: Not a git repository
it: Non è un repository Git

en: invalid object '%s' given.
it: specificato oggetto non valido '%s'.

en: more than two blobs given: '%s'
it: più di due blob specificati: '%s'

en: unhandled object '%s' given.
it: specificato oggetto non gestito '%s'.

en: %s...%s: multiple merge bases, using %s
it: %s...%s: esistono più basi per il merge, utilizzo %s

en: git difftool [<options>] [<commit> [<commit>]] [--] [<path>...]
it: git difftool [<opzioni>] [<commit> [<commit>]] [--] [<percorso>...]

en: failed: %d
it: non riuscito: %d

en: could not read symlink %s
it: impossibile leggere il collegamento simbolico %s

en: could not read symlink file %s
it: impossibile leggere il file collegamento simbolico %s

en: could not read object %s for symlink %s
it: impossibile leggere l'oggetto %s per il collegamento simbolico %s

en: combined diff formats('-c' and '--cc') are not supported in
    directory diff mode('-d' and '--dir-diff').
it: i formati diff combinati ('-c' e '--cc') non sono supportati in
    modalità diff directory ('-d' e '--dir-diff').

en: both files modified: '%s' and '%s'.
it: entrambi i file risultano modificati: '%s' e '%s'.

en: working tree file has been left.
it: il file nell'albero di lavoro è stato mantenuto.

en: temporary files exist in '%s'.
it: esistono file temporanei in '%s'.

en: you may want to cleanup or recover these.
it: potresti voler ripulirli o ripristinarli.

en: use `diff.guitool` instead of `diff.tool`
it: usa `diff.guitool` anziché `diff.tool`

en: perform a full-directory diff
it: esegui un diff directory completo

en: do not prompt before launching a diff tool
it: non chiedere conferma prima di lanciare un tool diff

en: use symlinks in dir-diff mode
it: usa collegamenti simbolici in modalità diff directory

en: tool
it: strumento

en: use the specified diff tool
it: usa lo strumento diff specificato

en: print a list of diff tools that may be used with `--tool`
it: stampa un elenco di strumenti diff che possono essere usati con `--tool`

en: make 'git-difftool' exit when an invoked diff tool returns a non - zero exit code
it: fai sì che 'git-difftool' esca quando uno strumento diff invocato restituisce un codice d'uscita diverso da zero

en: specify a custom command for viewing diffs
it: specifica un comando personalizzato per visualizzare i diff

en: passed to `diff`
it: fornito a `diff`

en: difftool requires worktree or --no-index
it: difftool richiede un albero di lavoro o --no-index

en: --dir-diff is incompatible with --no-index
it: --dir-diff non è compatibile con --no-index

en: --gui, --tool and --extcmd are mutually exclusive
it: le opzioni --gui, --tool ed --extcmd sono mutualmente esclusive

en: no <tool> given for --tool=<tool>
it: nessuno <strumento> specificato per --tool=<strumento>

en: no <cmd> given for --extcmd=<cmd>
it: nessun <comando> specificato per --extcmd=<comando>

en: git env--helper --type=[bool|ulong] <options> <env-var>
it: git env--helper --type=[bool|ulong] <opzioni> <variabile d'ambiente>

en: type
it: tipo

en: default for git_env_*(...) to fall back on
it: impostazione predefinita su cui ripiegheranno le chiamate git_env_*(...)

en: be quiet only use git_env_*() value as exit code
it: non visualizzare messaggi, usa solo il valore di git_env_*() come codice d'uscita

en: option `--default' expects a boolean value with `--type=bool`, not `%s`
it: l'opzione `--default' richiede un valore booleano con `--type=bool`, non `%s`

en: option `--default' expects an unsigned long value with `--type=ulong`, not `%s`
it: l'opzione `--default' richiede un valore unsigned long con `--type=ulong`, non `%s`

en: git fast-export [rev-list-opts]
it: git fast-export [opzioni-elenco-rev]

en: Error: Cannot export nested tags unless --mark-tags is specified.
it: Errore: Impossibile esportare i tag nidificati a meno che non sia specificata l'opzione --mark-tags.

en: --anonymize-map token cannot be empty
it: il token --anonymize-map non può essere vuoto

en: show progress after <n> objects
it: visualizza l'avanzamento dopo <n> oggetti

en: select handling of signed tags
it: seleziona la gestione dei tag firmati

en: select handling of tags that tag filtered objects
it: seleziona la gestione dei tag che contrassegnano oggetti filtrati

en: select handling of commit messages in an alternate encoding
it: seleziona la gestione dei messaggi di commit in una codifica alternativa

en: Dump marks to this file
it: Esegui il dump dei contrassegni in questo file

en: Import marks from this file
it: Importa i contrassegni da questo file

en: Import marks from this file if it exists
it: Importa i contrassegni da questo file se esiste

en: Fake a tagger when tags lack one
it: Usa un tagger falso se i tag non ne hanno uno

en: Output full tree for each commit
it: Visualizza in output l'albero completo per ogni commit

en: Use the done feature to terminate the stream
it: Usa la funzionalità "fatto" per terminare il flusso

en: Skip output of blob data
it: Ometti l'output dei dati dei blob

en: refspec
it: specificatore riferimento

en: Apply refspec to exported refs
it: Applica lo specificatore riferimento ai riferimenti esportati

en: anonymize output
it: rendi anonimo l'output

en: from:to
it: da:a

en: convert <from> to <to> in anonymized output
it: converte <da> ad <a> nell'output in forma anonima

en: Reference parents which are not in fast-export stream by object id
it: Fai riferimento ai genitori non nel flusso fast-export tramite l'ID oggetto

en: Show original object ids of blobs/commits
it: Visualizza gli ID oggetto originari dei blob/commit

en: Label tags with mark ids
it: Etichetta i tag con ID contrassegno

en: --anonymize-map without --anonymize does not make sense
it: --anonymize-map senza --anonymize non ha senso

en: Cannot pass both --import-marks and --import-marks-if-exists
it: Impossibile fornire entrambe le opzioni --import-marks e --import-marks-if-exists

en: Missing from marks for submodule '%s'
it: Contrassegni Da mancanti per il sottomodulo '%s'

en: Missing to marks for submodule '%s'
it: Contrassegni A mancanti per il sottomodulo '%s'

en: Expected 'mark' command, got %s
it: Atteso comando 'mark', ricevuto %s

en: Expected 'to' command, got %s
it: Atteso comando 'to', ricevuto %s

en: Expected format name:filename for submodule rewrite option
it: Per l'opzione riscrittura sottomodulo ci si attendeva un formato nome:nomefile

en: feature '%s' forbidden in input without --allow-unsafe-features
it: funzionalità '%s' vietata nell'input senza --allow-unsafe-features

en: Lockfile created but not reported: %s
it: File di lock creato ma non segnalato: %s

en: git fetch [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
it: git fetch [<opzioni>] [<repository> [<specificatore riferimento>...]]

en: git fetch [<options>] <group>
it: git fetch [<opzioni>] <gruppo>

en: git fetch --multiple [<options>] [(<repository> | <group>)...]
it: git fetch --multiple [<opzioni>] [(<repository> | <gruppo>)...]

en: git fetch --all [<options>]
it: git fetch --all [<opzioni>]

en: fetch.parallel cannot be negative
it: fetch.parallel non può essere negativo

en: fetch from all remotes
it: esegui il fetch da tutti i remoti

en: set upstream for git pull/fetch
it: imposta l'upstream per git pull/fetch

en: append to .git/FETCH_HEAD instead of overwriting
it: aggiungi i dati a .git/FETCH_HEAD anziché sovrascriverli

en: path to upload pack on remote end
it: percorso in cui caricare il pack sul remoto

en: force overwrite of local reference
it: forza la sovrascrittura del riferimento locale

en: fetch from multiple remotes
it: esegui il fetch da più remoti

en: fetch all tags and associated objects
it: esegui il fetch di tutti i tag e degli oggetti associati

en: do not fetch all tags (--no-tags)
it: non eseguire il fetch di alcun tag (--no-tags)

en: number of submodules fetched in parallel
it: numero di sottomoduli recuperati in parallelo

en: prune remote-tracking branches no longer on remote
it: elimina i branch che ne tracciano uno remoto ma non più presenti sul remoto

en: prune local tags no longer on remote and clobber changed tags
it: elimina i tag locali non più presenti sul remoto e sovrascrivi i tag modificati

en: on-demand
it: a richiesta

en: control recursive fetching of submodules
it: controlla il recupero ricorsivo dei sottomoduli

en: write fetched references to the FETCH_HEAD file
it: scrivi i riferimenti recuperati nel file FETCH_HEAD

en: keep downloaded pack
it: mantieni il pack scaricato

en: allow updating of HEAD ref
it: consenti l'aggiornamento del riferimento HEAD

en: deepen history of shallow clone
it: aumenta la profondità della cronologia di un clone shallow

en: deepen history of shallow repository based on time
it: aumenta la profondità della cronologia di un clone shallow in base al tempo

en: convert to a complete repository
it: converti in un repository completo

en: prepend this to submodule path output
it: anteponi questo prefisso all'output del percorso del sottomodulo

en: default for recursive fetching of submodules (lower priority than config files)
it: impostazione predefinita per il recupero ricorsivo dei sottomoduli (a priorità minore rispetto ai file di configurazione)

en: accept refs that update .git/shallow
it: accetta i riferimenti che aggiornano .git/shallow

en: refmap
it: mappa riferimenti

en: specify fetch refmap
it: specifica la mappa dei riferimenti per il fetch

en: report that we have only objects reachable from this object
it: segnala che abbiamo solo oggetti raggiungibili da quest'oggetto

en: run 'maintenance --auto' after fetching
it: esegui 'maintenance --auto' dopo il fetch

en: check for forced-updates on all updated branches
it: controlla aggiornamenti forzati su tutti i branch aggiornati

en: write the commit-graph after fetching
it: scrivi il grafo dei commit dopo il fetch

en: accept refspecs from stdin
it: accetta gli specificatori riferimento dallo standard input

en: Couldn't find remote ref HEAD
it: Impossibile trovare l'HEAD del riferimento remoto

en: configuration fetch.output contains invalid value %s
it: il valore dell'opzione fetch.output contiene il valore non valido %s

en: object %s not found
it: oggetto %s non trovato

en: [up to date]
it: [aggiornato]

en: [rejected]
it: [rifiutato]

en: can't fetch in current branch
it: impossibile eseguire il fetch nel branch corrente

en: [tag update]
it: [tag aggiornato]

en: unable to update local ref
it: impossibile aggiornare il riferimento locale

en: would clobber existing tag
it: sovrascriverebbe il tag esistente

en: [new tag]
it: [nuovo tag]

en: [new branch]
it: [nuovo branch]

en: [new ref]
it: [nuovo riferimento]

en: forced update
it: aggiornamento forzato

en: non-fast-forward
it: non fast forward

en: Fetch normally indicates which branches had a forced update,
    but that check has been disabled. To re-enable, use '--show-forced-updates'
    flag or run 'git config fetch.showForcedUpdates true'.
it: Il fetch normalmente indica quali branch siano stati sottoposti ad
    aggiornamento forzato, ma tale controllo è stato disabilitato. Per
    riabilitarlo, usa l'opzione '--show-forced-updates' o esegui 'git config
    fetch.showForcedUpdates true'.

en: It took %.2f seconds to check forced updates. You can use
    '--no-show-forced-updates' or run 'git config fetch.showForcedUpdates false'
     to avoid this check.
it: Sono stati richiesti %.2f secondi per controllare la presenza di eventuali
    aggiornamenti forzati. Puoi usare '--no-show-forced-updates' o eseguire
    'git config fetch.showForcedUpdates false' per omettere questo controllo.

en: %s did not send all necessary objects
it: %s non ha inviato tutti gli oggetti necessari

en: reject %s because shallow roots are not allowed to be updated
it: %s rifiutato perché non è consentito aggiornare radici shallow

en: From %.*s
it: Da %.*s

en: some local refs could not be updated; try running
     'git remote prune %s' to remove any old, conflicting branches
it: non è stato possibile aggiornare alcuni riferimenti locali; prova ad eseguire
     'git remote prune %s' per rimuovere ogni branch vecchio in conflitto

en:    (%s will become dangling)
it:    (%s diventerà pendente)

en:    (%s has become dangling)
it:    (%s è diventato pendente)

en: [deleted]
it: [eliminato]

en: (none)
it: (nessuno)

en: Refusing to fetch into current branch %s of non-bare repository
it: Mi rifiuto di eseguire il fetch nel branch corrente %s di un repository non bare

en: Option "%s" value "%s" is not valid for %s
it: L'opzione "%s" con il valore "%s" non è valida per %s

en: Option "%s" is ignored for %s
it: L'opzione "%s" è ignorata per %s

en: multiple branches detected, incompatible with --set-upstream
it: rilevati branch multipli, stato incompatibile con --set-upstream

en: not setting upstream for a remote remote-tracking branch
it: non imposto l'upstream per un branch remoto che ne traccia uno remoto

en: not setting upstream for a remote tag
it: non imposto l'upstream per un tag remoto

en: unknown branch type
it: tipo branch sconosciuto

en: no source branch found.
    you need to specify exactly one branch with the --set-upstream option.
it: nessun branch sorgente trovato.
    devi specificare esattamente un branch con l'opzione --set-upstream.

en: Fetching %s
it: Recupero di %s in corso

en: Could not fetch %s
it: Impossibile recuperare %s

en: could not fetch '%s' (exit code: %d)
it: impossibile recuperare '%s' (codice di uscita: %d)

en: No remote repository specified.  Please, specify either a URL or a
    remote name from which new revisions should be fetched.
it: Non è stato specificato alcun repository remoto. Specifica un URL o il
    nome di un remoto da cui dovranno essere recuperate le nuove revisioni.

en: You need to specify a tag name.
it: Devi specificare il nome di un tag.

en: Negative depth in --deepen is not supported
it: Le profondità negative in --deepen non sono supportate

en: --deepen and --depth are mutually exclusive
it: le opzioni --deepen e --depth sono mutualmente esclusive

en: --depth and --unshallow cannot be used together
it: --depth e --unshallow non possono essere usati insieme.

en: --unshallow on a complete repository does not make sense
it: --unshallow su un repository completo non ha senso

en: fetch --all does not take a repository argument
it: fetch --all non richiede un repository come argomento

en: fetch --all does not make sense with refspecs
it: fetch --all non ha senso con degli specificatori riferimento

en: No such remote or remote group: %s
it: Remoto o gruppo remoti non esistente: %s

en: Fetching a group and specifying refspecs does not make sense
it: Recuperare un gruppo e specificare gli specificatori riferimento non ha senso

en: --filter can only be used with the remote configured in extensions.partialclone
it: --filter può essere usato solo con il remoto configurato nelle extensions.partialclone

en: --stdin can only be used when fetching from one remote
it: --stdin può essere usato solo durante il fetch da un remoto

en: git fmt-merge-msg [-m <message>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <file>]
it: git fmt-merge-msg [-m <messaggio>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <file>]

en: populate log with at most <n> entries from shortlog
it: popola il registro con al più <n> voci del registro breve

en: alias for --log (deprecated)
it: alias di --log (deprecato)

en: text
it: testo

en: use <text> as start of message
it: usa <testo> come stringa iniziale del messaggio

en: file to read from
it: file da cui leggere

en: git for-each-ref [<options>] [<pattern>]
it: git for-each-ref [<opzioni>] [<pattern>]

en: git for-each-ref [--points-at <object>]
it: git for-each-ref [--points-at <oggetto>]

en: quote placeholders suitably for shells
it: racchiudi i segnaposto fra virgolette in modo da poterli usare in una shell

en: quote placeholders suitably for perl
it: racchiudi i segnaposto fra virgolette in modo da poterli usare con Perl

en: quote placeholders suitably for python
it: racchiudi i segnaposto fra virgolette in modo da poterli usare con Python

en: quote placeholders suitably for Tcl
it: racchiudi i segnaposto fra virgolette in modo da poterli usare con Tcl

en: show only <n> matched refs
it: visualizza solo <n> riferimenti corrispondenti

en: respect format colors
it: rispetta le stringhe di formato per i colori

en: print only refs which points at the given object
it: stampa solo i riferimenti che puntano all'oggetto dato

en: print only refs that are merged
it: stampa solo i riferimenti sottoposti a merge

en: print only refs that are not merged
it: stampa solo i riferimenti non sottoposti a merge

en: print only refs which contain the commit
it: stampa solo i riferimenti contenenti il commit

en: print only refs which don't contain the commit
it: stampa solo i riferimenti che non contengono il commit

en: unknown
it: sconosciuto

note: TRANSLATORS: e.g. error in tree 01bfda: <more explanation>
en: error in %s %s: %s
it: errore in %s %s: %s

note: TRANSLATORS: e.g. warning in tree 01bfda: <more explanation>
en: warning in %s %s: %s
it: avviso in %s %s: %s

en: broken link from %7s %s
it: collegamento rotto da %7s %s

en: wrong object type in link
it: tipo oggetto errato nel collegamento

en: broken link from %7s %s
                  to %7s %s
it: collegamento rotto da %7s %s
                       a %7s %s

en: missing %s %s
it: %s mancante %s

en: unreachable %s %s
it: %s non raggiungibile %s

en: dangling %s %s
it: %s pendente %s

en: could not create lost-found
it: impossibile creare lost-found

en: could not finish '%s'
it: impossibile terminare '%s'

en: Checking %s
it: Controllo di %s in corso

en: Checking connectivity (%d objects)
it: Controllo connessione in corso (%d oggetti)

en: Checking %s %s
it: Controllo di %s in corso %s

en: broken links
it: collegamenti rotti

en: root %s
it: radice %s

en: tagged %s %s (%s) in %s
it: eseguito tag di %s %s (%s) in %s

en: %s: object corrupt or missing
it: %s: oggetto corrotto o mancante

en: %s: invalid reflog entry %s
it: %s: voce registro riferimenti non valida: %s

en: Checking reflog %s->%s
it: Controllo registro riferimenti %s->%s

en: %s: invalid sha1 pointer %s
it: %s: puntatore SHA1 non valido: %s

en: %s: not a commit
it: %s: non è un commit

en: notice: No default references
it: avviso: nessun riferimento predefinito

en: %s: object corrupt or missing: %s
it: %s: oggetto corrotto o mancante: %s

en: %s: object could not be parsed: %s
it: %s: impossibile analizzare l'oggetto: %s

en: bad sha1 file: %s
it: file SHA1 non valido: %s

en: Checking object directory
it: Controllo directory oggetti in corso

en: Checking object directories
it: Controllo directory oggetti in corso

en: Checking %s link
it: Controllo collegamento %s

en: invalid %s
it: %s non valido

en: %s points to something strange (%s)
it: %s punta a qualcosa di strano (%s)

en: %s: detached HEAD points at nothing
it: %s: l'HEAD scollegato non punta a niente

en: notice: %s points to an unborn branch (%s)
it: avviso: %s punta a un branch non nato (%s)

en: Checking cache tree
it: Controllo cache albero in corso

en: %s: invalid sha1 pointer in cache-tree
it: %s: puntatore SHA1 non valido nella cache alberi

en: non-tree in cache-tree
it: oggetto non albero nella cache alberi

en: git fsck [<options>] [<object>...]
it: git fsck [<opzioni>] [<oggetto>...]

en: show unreachable objects
it: visualizza oggetti non raggiungibili

en: show dangling objects
it: visualizza oggetti pendenti

en: report tags
it: segnala i tag

en: report root nodes
it: segnala i nodi radice

en: make index objects head nodes
it: rendi gli oggetti indice nodi head

en: make reflogs head nodes (default)
it: rendi i registri dei riferimenti nodi head (impostazione predefinita)

en: also consider packs and alternate objects
it: considera anche i pack e gli oggetti alternativi

en: check only connectivity
it: controlla solo la connessione

en: enable more strict checking
it: abilita controlli più restrittivi

en: write dangling objects in .git/lost-found
it: scrivi oggetti pendenti in .git/lost-found

en: show progress
it: visualizza l'avanzamento

en: show verbose names for reachable objects
it: visualizza nomi dettagliati per gli oggetti raggiungibili

en: Checking objects
it: Controllo oggetti in corso

en: %s: object missing
it: %s: oggetto mancante

en: invalid parameter: expected sha1, got '%s'
it: parametro non valido: atteso SHA1, presente '%s'

en: git gc [<options>]
it: git gc [<opzioni>]

en: Failed to fstat %s: %s
it: fstat di %s non riuscito: %s

en: failed to parse '%s' value '%s'
it: analisi dell'opzione '%s' con valore '%s' non riuscita

en: cannot stat '%s'
it: impossibile eseguire lo stat di '%s'

en: cannot read '%s'
it: impossibile leggere '%s'

en: The last gc run reported the following. Please correct the root cause
    and remove %s.
    Automatic cleanup will not be performed until the file is removed.
    
    %s
it: L'ultima esecuzione di gc ha segnalato quanto segue. Correggi la causa
    alla radice ed elimina %s.
    L'operazione di pulizia automatica non sarà eseguita fino all'eliminazione
    del file.
    
    %s

en: prune unreferenced objects
it: elimina oggetti non referenziati

en: be more thorough (increased runtime)
it: sii più accurato (tempi di esecuzione maggiori)

en: enable auto-gc mode
it: abilita modalità garbage collector automatica

en: force running gc even if there may be another gc running
it: forza l'esecuzione del garbage collector anche nel caso in cui ve ne potrebbe essere un altro in esecuzione

en: repack all other packs except the largest pack
it: esegui il repack di tutti gli altri pack ad eccezione di quello più grande

en: failed to parse gc.logexpiry value %s
it: analisi del valore %s di gc.logexpiry non riuscita

en: failed to parse prune expiry value %s
it: analisi del valore %s per la scadenza delle eliminazioni non riuscita

en: Auto packing the repository in background for optimum performance.
it: Comprimo il repository in background per ottenere le migliori prestazioni.

en: Auto packing the repository for optimum performance.
it: Comprimo il repository per ottenere le migliori prestazioni.

en: See "git help gc" for manual housekeeping.
it: Vedi "git help gc" per le operazioni di manutenzione manuali.

en: gc is already running on machine '%s' pid %<PRIuMAX> (use --force if not)
it: gc è già in esecuzione sul computer '%s' con PID %<PRIuMAX> (usa --force se non lo è)

en: There are too many unreachable loose objects; run 'git prune' to remove them.
it: Ci sono troppi oggetti sparsi non raggiungibili; esegui 'git prune' per eliminarli.

en: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<task>]
it: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<attività>]

en: failed to write commit-graph
it: scrittura del grafo dei commit non riuscita

en: lock file '%s' exists, skipping maintenance
it: il file di lock '%s' esiste, ignoro le attività di manutenzione

en: task '%s' failed
it: attività '%s' non riuscita

en: '%s' is not a valid task
it: '%s' non è un'attività valida

en: task '%s' cannot be selected multiple times
it: l'attività '%s' non può essere selezionata più volte

en: run tasks based on the state of the repository
it: esegui delle attività in base allo stato del repository

en: do not report progress or other information over stderr
it: non visualizzare l'avanzamento o altre informazioni sullo standard error

en: task
it: attività

en: run a specific task
it: esegui un'attività specifica

en: git maintenance run [<options>]
it: git maintenance run [<opzioni>]

en: invalid subcommand: %s
it: sottocomando non valido: %s

en: git grep [<options>] [-e] <pattern> [<rev>...] [[--] <path>...]
it: git grep [<opzioni>] [-e] <pattern> [<revisione>...] [[--] <percorso>...]

en: grep: failed to create thread: %s
it: grep: creazione del thread non riuscita: %s

en: invalid number of threads specified (%d) for %s
it: specificato numero non valido di thread (%d) per %s

note: TRANSLATORS: %s is the configuration variable for tweaking threads, currently grep.threads
en: no threads support, ignoring %s
it: non vi è supporto per i thread, ignoro %s

en: unable to read tree (%s)
it: impossibile leggere il tree (%s)

en: unable to grep from object of type %s
it: impossibile eseguire grep su un oggetto di tipo %s

en: switch `%c' expects a numerical value
it: switch '%c' richiede un valore numerico

en: search in index instead of in the work tree
it: cerca nell'index anziché nell'albero di lavoro

en: find in contents not managed by git
it: la ricerca nei contenuti non è gestita da Git

en: search in both tracked and untracked files
it: cerca sia nei file tracciati sia in quelli non tracciati

en: ignore files specified via '.gitignore'
it: ignora i file specificati in '.gitignore'

en: recursively search in each submodule
it: cerca ricorsivamente in ogni sottomodulo

en: show non-matching lines
it: visualizza le righe non corrispondenti

en: case insensitive matching
it: ricerca corrispondenze senza differenze maiuscole/minuscole

en: match patterns only at word boundaries
it: cerca corrispondenze ai pattern solo a inizio/fine parola

en: process binary files as text
it: elabora i file binari come testuali

en: don't match patterns in binary files
it: non cercare corrispondenze ai pattern nei file binari

en: process binary files with textconv filters
it: elabora i file binari con filtri di conversione in testo

en: search in subdirectories (default)
it: cerca nelle sottodirectory (impostazione predefinita)

en: descend at most <depth> levels
it: scendi al più di <profondità> livelli

en: use extended POSIX regular expressions
it: usa espressioni regolari POSIX estese

en: use basic POSIX regular expressions (default)
it: usa espressioni regolari POSIX di base (impostazione predefinita)

en: interpret patterns as fixed strings
it: interpreta i pattern come stringhe fisse

en: use Perl-compatible regular expressions
it: usa espressioni regolari compatibili con Perl

en: show line numbers
it: visualizza numeri di riga

en: show column number of first match
it: visualizza il numero di colonna della prima corrispondenza

en: don't show filenames
it: non visualizzare i nomi file

en: show filenames
it: visualizza i nomi file

en: show filenames relative to top directory
it: visualizza i nomi file relativi alla directory di primo livello

en: show only filenames instead of matching lines
it: visualizza solo i nomi file anziché le righe corrispondenti

en: synonym for --files-with-matches
it: sinonimo di --files-with-matches

en: show only the names of files without match
it: visualizza solo i nomi dei file non corrispondenti

en: print NUL after filenames
it: stampa NUL dopo i nomi file

en: show only matching parts of a line
it: visualizza solo le parti corrispondenti di una riga

en: show the number of matches instead of matching lines
it: visualizza il numero di corrispondenze anziché le righe corrispondenti

en: highlight matches
it: evidenzia corrispondenze

en: print empty line between matches from different files
it: stampa una riga vuota fra le corrispondenze in file differenti

en: show filename only once above matches from same file
it: visualizza il nome file solo una volta prima delle corrispondenze nello stesso file

en: show <n> context lines before and after matches
it: visualizza <n> righe di contesto prima e dopo le corrispondenze

en: show <n> context lines before matches
it: visualizza <n> righe di contesto prima delle corrispondenze

en: show <n> context lines after matches
it: visualizza <n> righe di contesto dopo le corrispondenze

en: use <n> worker threads
it: usa <n> thread di lavoro

en: shortcut for -C NUM
it: scorciatoia per -C NUM

en: show a line with the function name before matches
it: visualizza una riga con il nome funzione prima delle corrispondenze

en: show the surrounding function
it: visualizza la funzione circostante

en: read patterns from file
it: leggi le corrispondenze da un file

en: match <pattern>
it: cerca corrispondenze con <pattern>

en: combine patterns specified with -e
it: combina i pattern specificati con -e

en: indicate hit with exit status without output
it: segnala una corrispondenza con il codice di uscita senza emettere output

en: show only matches from files that match all patterns
it: visualizza solo le corrispondenze nei file in cui vi sono corrispondenze per tutti i pattern

en: show parse tree for grep expression
it: visualizza l'albero di analisi per l'espressione grep

en: show matching files in the pager
it: visualizza i file corrispondenti nel pager

en: allow calling of grep(1) (ignored by this build)
it: consenti

en: no pattern given
it: nessun pattern specificato

en: --no-index or --untracked cannot be used with revs
it: --no-index o --untracked non possono essere usate con le revisioni

en: unable to resolve revision: %s
it: impossibile risolvere la revisione %s

en: --untracked not supported with --recurse-submodules
it: l'opzione --untracked non è supportata con --recurse-submodules

en: invalid option combination, ignoring --threads
it: combinazione di opzioni non valida, ignoro --threads

en: no threads support, ignoring --threads
it: non vi è supporto per i thread, ignoro --threads

en: invalid number of threads specified (%d)
it: specificato numero non valido di thread (%d)

en: --open-files-in-pager only works on the worktree
it: --open-files-in-pager funziona solo sull'albero di lavoro

en: --cached or --untracked cannot be used with --no-index
it: --cached o --untracked non possono essere usate con --no-index

en: --[no-]exclude-standard cannot be used for tracked contents
it: --[no-]exclude-standard non può essere usata per i contenuti tracciati

en: both --cached and trees are given
it: sono specificati sia --cached sia degli alberi

en: git hash-object [-t <type>] [-w] [--path=<file> | --no-filters] [--stdin] [--] <file>...
it: git hash-object [-t <tipo>] [-w] [--path=<file> | --no-filters] [--stdin] [--] <file>...

en: object type
it: tipo oggetto

en: write the object into the object database
it: scrivi l'oggetto nel database oggetti

en: read the object from stdin
it: leggi l'oggetto dallo standard input

en: store file as is without filters
it: salva il file così com'è senza filtri

en: just hash any random garbage to create corrupt objects for debugging Git
it: esegui semplicemente l'hash di dati inutili per creare oggetti corrotti al fine di eseguire il debug di Git

en: process file as it were from this path
it: elabora i file come se fossero in questo percorso

en: print all available commands
it: stampa tutti i comandi disponibili

en: exclude guides
it: escludi le guide

en: print list of useful guides
it: stampa un elenco di guide utili

en: print all configuration variable names
it: stampa i nomi di tutte le variabili di configurazione

en: show man page
it: visualizza la pagina man

en: show manual in web browser
it: visualizza il manuale nel browser Web

en: show info page
it: visualizza la pagina info

en: print command description
it: stampa la descrizione del comando

en: git help [--all] [--guides] [--man | --web | --info] [<command>]
it: git help [--all] [--guides] [--man | --web | --info] [<comando>]

en: unrecognized help format '%s'
it: formato di aiuto '%s' non riconosciuto

en: Failed to start emacsclient.
it: Esecuzione di emacsclient non riuscita.

en: Failed to parse emacsclient version.
it: Verifica della versione di emacsclient non riuscita.

en: emacsclient version '%d' too old (< 22).
it: la versione '%d' di emacsclient è troppo vecchia (<22).

en: failed to exec '%s'
it: esecuzione di '%s' non riuscita

en: '%s': path for unsupported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.cmd' instead.
it: '%s': path ad un visualizzatore man pages non supportato.
    Usa invece 'man.<tool>.cmd'.

en: '%s': cmd for supported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.path' instead.
it: '%s': comando per visualizzatore man pages supportato.
    Per favore usa 'man.<tool>.path' invece.

en: '%s': unknown man viewer.
it: '%s': visualizzatore man sconosciuto.

en: no man viewer handled the request
it: nessun visualizzatore man ha gestito la richiesta

en: no info viewer handled the request
it: nessun visualizzatore info ha gestito la richiesta

en: '%s' is aliased to '%s'
it: '%s' è un alias di '%s'

en: bad alias.%s string: %s
it: stringa alias.%s non valida: %s

en: usage: %s%s
it: uso: %s%s

en: 'git help config' for more information
it: Vedi 'git help config' per maggiori informazioni

en: object type mismatch at %s
it: tipo oggetto non corrispondente in %s

en: did not receive expected object %s
it: non si è ricevuto l'oggetto atteso %s

en: object %s: expected type %s, found %s
it: oggetto %s: atteso tipo %s, trovato %s

en: cannot fill %d byte | cannot fill %d bytes
it[0]: impossibile riempire %d byte
it[1]: impossibile riempire %d byte

en: early EOF
it: EOF prematuro

en: read error on input
it: errore di lettura in input

en: used more bytes than were available
it: usati più byte di quelli disponibili

en: pack too large for current definition of off_t
it: pack troppo largo per la definizione corrente di off_t

en: pack exceeds maximum allowed size
it: il pack supera la dimensione massima consentita

en: unable to create '%s'
it: impossibile creare '%s'

en: cannot open packfile '%s'
it: impossibile aprire il file pack '%s'

en: pack signature mismatch
it: la firma del pack non coincide

en: pack version %<PRIu32> unsupported
it: versione pack %<PRIu32> non supportata

en: pack has bad object at offset %<PRIuMAX>: %s
it: il pack ha un oggetto danneggiato all'offset %<PRIuMAX>: %s

en: inflate returned %d
it: inflate ha restituito il codice %d

en: offset value overflow for delta base object
it: overflow del valore dell'offset base del delta

en: delta base offset is out of bound
it: l'offset base del delta è fuori dall'intervallo consentito

en: unknown object type %d
it: tipo oggetto %d sconosciuto

en: cannot pread pack file
it: impossibile eseguire pread sul file pack

en: premature end of pack file, %<PRIuMAX> byte missing | premature end of pack file, %<PRIuMAX> bytes missing
it[0]: fine del file pack prematura, %<PRIuMAX> byte mancante
it[1]: fine del file pack prematura, %<PRIuMAX> byte mancanti

en: serious inflate inconsistency
it: inconsistenza grave di inflate

en: SHA1 COLLISION FOUND WITH %s !
it: TROVATA COLLISIONE SHA1 CON %s !

en: unable to read %s
it: impossibile leggere %s

en: cannot read existing object info %s
it: impossibile leggere le informazioni sull'oggetto esistente: %s

en: cannot read existing object %s
it: non è possibile leggere l'oggetto %s esistente

en: invalid blob object %s
it: oggetto blob %s non valido

en: fsck error in packed object
it: errore fsck nell'oggetto sottoposto a pack

en: Not all child objects of %s are reachable
it: Non tutti gli oggetti figlio di %s sono raggiungibili

en: failed to apply delta
it: applicazione del delta non riuscita

en: Receiving objects
it: Ricezione degli oggetti

en: Indexing objects
it: Indicizzazione degli oggetti

en: pack is corrupted (SHA1 mismatch)
it: il pack è corrotto (SHA1 non corrisponde)

en: cannot fstat packfile
it: impossibile eseguire fstat sul file pack

en: pack has junk at the end
it: il pack ha dati inutili alla fine

en: confusion beyond insanity in parse_pack_objects()
it: confusione oltre ogni follia in parse_pack_objects()

en: Resolving deltas
it: Risoluzione dei delta

en: unable to create thread: %s
it: impossibile creare il thread: %s

en: confusion beyond insanity
it: confusione oltre ogni follia

en: completed with %d local object | completed with %d local objects
it[0]: completato con %d oggetto locale
it[1]: completato con %d oggetti locali

en: Unexpected tail checksum for %s (disk corruption?)
it: Checksum in coda inatteso per %s (disco corrotto?)

en: pack has %d unresolved delta | pack has %d unresolved deltas
it[0]: pack ha %d delta irrisolto
it[1]: pack ha %d delta irrisolti

en: unable to deflate appended object (%d)
it: impossibile eseguire deflate sull'oggetto aggiunto alla fine (%d)

en: local object %s is corrupt
it: l'oggetto locale %s è corrotto

en: packfile name '%s' does not end with '.pack'
it: il nome del file pack '%s' non termina con '.pack'

en: cannot write %s file '%s'
it: impossibile scrivere il file %s '%s'

en: cannot close written %s file '%s'
it: impossibile chiudere il file %s scritto '%s'

en: error while closing pack file
it: errore nella chiusura del file pack

en: cannot store pack file
it: impossibile archiviare il file pack

en: cannot store index file
it: impossibile archiviare index file

en: bad pack.indexversion=%<PRIu32>
it: pack.indexversion=%<PRIu32> non valida

en: Cannot open existing pack file '%s'
it: Impossibile aprire il file pack '%s' esistente

en: Cannot open existing pack idx file for '%s'
it: Impossibile aprire il file pack idx esistente per '%s'

en: non delta: %d object | non delta: %d objects
it[0]: non delta: %d oggetto
it[1]: non delta: %d oggetti

en: chain length = %d: %lu object | chain length = %d: %lu objects
it[0]: lunghezza della catena = %d: %lu oggetto
it[1]: lunghezza della catena = %d: %lu oggetti

en: Cannot come back to cwd
it: impossibile tornare alla directory di lavoro corrente

en: bad %s
it: %s errato

en: unknown hash algorithm '%s'
it: algoritmo hash '%s' sconosciuto

en: --fix-thin cannot be used without --stdin
it: --fix-thin non può essere usato senza --stdin

en: --stdin requires a git repository
it: --stdin richiede un repository Git

en: --object-format cannot be used with --stdin
it: --object-format non può essere usato con --stdin

en: --verify with no packfile name given
it: --verify senza un nome del file pack specificato

en: fsck error in pack objects
it: errore fsck negli oggetti sottoposti a pack

en: cannot stat template '%s'
it: impossibile eseguire stat sul modello '%s'

en: cannot opendir '%s'
it: impossibile aprire la directory '%s'

en: cannot readlink '%s'
it: impossibile leggere il link '%s'

en: cannot symlink '%s' '%s'
it: impossibile creare il collegamento simbolico da '%s' a '%s'

en: cannot copy '%s' to '%s'
it: impossibile copiare '%s' in '%s'

en: ignoring template %s
it: ignoro il modello %s

en: templates not found in %s
it: modelli non trovati in %s

en: not copying templates from '%s': %s
it: non copio i modelli da '%s': %s

en: invalid initial branch name: '%s'
it: nome branch iniziale non valido: '%s'

en: unable to handle file type %d
it: impossibile gestire il tipo di file %d

en: unable to move %s to %s
it: impossibile spostare %s in %s

en: attempt to reinitialize repository with different hash
it: tentativo di reinizializzare il repository con un hash differente

en: %s already exists
it: %s esiste già

en: re-init: ignored --initial-branch=%s
it: re-init: opzione --initial-branch=%s ignorata

en: Reinitialized existing shared Git repository in %s%s
it: Reinizializzato repository Git condiviso esistente in %s%s

en: Reinitialized existing Git repository in %s%s
it: Reinizializzato repository Git esistente in %s%s

en: Initialized empty shared Git repository in %s%s
it: Inizializzato repository Git condiviso vuoto in %s%s

en: Initialized empty Git repository in %s%s
it: Inizializzato repository Git vuoto in %s%s

en: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<template-directory>] [--shared[=<permissions>]] [<directory>]
it: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<directory-modello>] [--shared[=<permessi>]] [<directory>]

en: permissions
it: permessi

en: specify that the git repository is to be shared amongst several users
it: specifica che il repository Git deve essere condiviso con più utenti

en: override the name of the initial branch
it: esegui l'override del nome del branch iniziale

en: specify the hash algorithm to use
it: specifica l'algoritmo hash da usare

en: --separate-git-dir and --bare are mutually exclusive
it: le opzioni --separate-git-dir e --bare sono mutualmente esclusive

en: cannot mkdir %s
it: impossibile creare la directory %s

en: cannot chdir to %s
it: impossibile modificare la directory corrente in %s

en: %s (or --work-tree=<directory>) not allowed without specifying %s (or --git-dir=<directory>)
it: %s (o --work-tree=<directory>) non consentito senza specificare %s (o --git-dir=<directory>)

en: Cannot access work tree '%s'
it: Impossibile accedere all'albero di lavoro '%s'

en: --separate-git-dir incompatible with bare repository
it: --separate-git-dir non è compatibile con un repository bare

en: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty] [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...] [<file>...]
it: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty] [(--trailer <token>[(=|:)<valore>])...] [<file>...]

en: edit files in place
it: modifica i file sul posto

en: trim empty trailers
it: rimuovi spazi dalle stringhe finali vuote

en: where to place the new trailer
it: dove collocare la nuova stringa finale

en: action if trailer already exists
it: azione da eseguire se la stringa finale esiste già

en: action if trailer is missing
it: azione da eseguire se la stringa finale è mancante

en: output only the trailers
it: emetti in output solo le stringhe finali

en: do not apply config rules
it: non applicare le regole di configurazione

en: join whitespace-continued values
it: unisci i valori resi contigui dagli spazi bianchi

en: set parsing options
it: imposta le opzioni di analisi

en: do not treat --- specially
it: non trattare la sequenza --- in modo speciale

en: trailer
it: stringa finale

en: trailer(s) to add
it: stringa/e finale/i da aggiungere

en: --trailer with --only-input does not make sense
it: --trailer con --only-input non ha senso

en: no input file given for in-place editing
it: nessun file di input specificato per la modifica sul posto

en: git log [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
it: git log [<opzioni>] [<intervallo-revisioni>] [[--] <percorso>...]

en: git show [<options>] <object>...
it: git show [<opzioni>] <oggetto>...

en: invalid --decorate option: %s
it: opzione --decorate non valida: %s

en: show source
it: visualizza sorgente

en: Use mail map file
it: Usa il file mappatura e-mail

en: only decorate refs that match <pattern>
it: decora solo i riferimenti corrispondenti a <pattern>

en: do not decorate refs that match <pattern>
it: non decorare i riferimenti corrispondenti a <pattern>

en: decorate options
it: opzioni decorazione

en: Process line range n,m in file, counting from 1
it: Elabora l'intervallo righe n,m nel file, contandole da 1

en: Final output: %d %s
it: Output finale: %d %s

en: git show %s: bad file
it: git show %s: file non valido

en: could not read object %s
it: impossibile leggere l'oggetto %s

en: unknown type: %d
it: tipo sconosciuto: %d

en: %s: invalid cover from description mode
it: %s: modo lettera da descrizione non valido

en: format.headers without value
it: format.headers non ha alcun valore

en: name of output directory is too long
it: il nome della directory di output è troppo lungo

en: cannot open patch file %s
it: impossibile aprire il file patch %s

en: need exactly one range
it: è necessario specificare esattamente un intervallo

en: not a range
it: il valore non è un intervallo

en: cover letter needs email format
it: la lettera di accompagnamento dev'essere in formato e-mail

en: failed to create cover-letter file
it: creazione del file lettera di accompagnamento non riuscita

en: insane in-reply-to: %s
it: valore in-reply-to folle: %s

en: git format-patch [<options>] [<since> | <revision-range>]
it: git format-patch [<opzioni>] [<da> | <intervallo revisioni>]

en: two output directories?
it: due directory di output?

en: unknown commit %s
it: commit %s sconosciuto

en: failed to resolve '%s' as a valid ref
it: impossibile risolvere '%s' come riferimento valido

en: could not find exact merge base
it: impossibile trovare esattamente la base del merge

en: failed to get upstream, if you want to record base commit automatically,
    please use git branch --set-upstream-to to track a remote branch.
    Or you could specify base commit by --base=<base-commit-id> manually
it: impossibile recuperare l'upstream, se vuoi registrare automaticamente
    il commit di base usa git branch --set-upstream-to per tracciare un branch
    remoto.
    In alternativa puoi specificare manualmente il commit di base con
    --base=<ID commit di base>

en: failed to find exact merge base
it: impossibile trovare esattamente la base del merge

en: base commit should be the ancestor of revision list
it: il commit di base dovrebbe essere l'antenato dell'elenco revisioni

en: base commit shouldn't be in revision list
it: il commit di base non dovrebbe essere nell'elenco revisioni

en: cannot get patch id
it: impossibile ottenere l'ID della patch

en: failed to infer range-diff origin of current series
it: inferenza dell'origine range-diff della serie corrente non riuscita

en: using '%s' as range-diff origin of current series
it: uso '%s' come origine range-diff della serie corrente

en: use [PATCH n/m] even with a single patch
it: usa [PATCH n/m] anche con una singola patch

en: use [PATCH] even with multiple patches
it: usa [PATCH] anche con più patch

en: print patches to standard out
it: stampa le patch sullo standard output

en: generate a cover letter
it: genera una lettera di accompagnamento

en: use simple number sequence for output file names
it: usa una sequenza numerica semplice per i nomi file di output

en: sfx
it: suff

en: use <sfx> instead of '.patch'
it: usa <suff> anziché '.patch'

en: start numbering patches at <n> instead of 1
it: inizia a numerare le patch da <n> anziché da 1

en: mark the series as Nth re-roll
it: contrassegna la serie come l'n-esima versione revisionata

en: Use [RFC PATCH] instead of [PATCH]
it: Usa [RFC PATCH] anziché [PATCH]

en: cover-from-description-mode
it: modo-lettera-da-descrizione

en: generate parts of a cover letter based on a branch's description
it: genera parti di una lettera d'accompagnamento basandosi sulla descrizione di un branch

en: Use [<prefix>] instead of [PATCH]
it: Usa [<prefisso>] anziché [PATCH]

en: store resulting files in <dir>
it: salva i file risultanti in <dir>

en: don't strip/add [PATCH]
it: non eliminare/aggiungere [PATCH]

en: don't output binary diffs
it: non mandare in output diff binari

en: output all-zero hash in From header
it: manda in output un hash costituito da soli zeri nell'intestazione From

en: don't include a patch matching a commit upstream
it: non includere una patch corrispondente a un commit upstream

en: show patch format instead of default (patch + stat)
it: visualizza il formato della patch anziché l'impostazione predefinita (patch + stat)

en: Messaging
it: Messaggistica

en: header
it: intestazione

en: add email header
it: aggiungi intestazione e-mail

en: email
it: e-mail

en: add To: header
it: aggiungi intestazione A:

en: add Cc: header
it: aggiungi intestazione Cc:

en: ident
it: identità

en: set From address to <ident> (or committer ident if absent)
it: imposta l'indirizzo Da a <identità> (o all'identità di chi ha creato il commit se assente)

en: message-id
it: ID messaggio

en: make first mail a reply to <message-id>
it: rendi la prima e-mail una risposta a <ID messaggio>

en: boundary
it: delimitatore

en: attach the patch
it: allega la patch

en: inline the patch
it: includi la patch nel messaggio

en: enable message threading, styles: shallow, deep
it: abilita il raggruppamento messaggi per conversazione, stili: superficiale, profondo

en: signature
it: firma

en: add a signature
it: aggiungi una firma

en: base-commit
it: commit di base

en: add prerequisite tree info to the patch series
it: aggiungi le informazioni prerequisito per l'albero alla serie delle patch

en: add a signature from a file
it: aggiungi una firma da file

en: don't print the patch filenames
it: non stampare i nomi file delle patch

en: show progress while generating patches
it: visualizza l'avanzamento dell'operazione di generazione patch

en: show changes against <rev> in cover letter or single patch
it: visualizza le modifiche rispetto a <revisione> nella lettera di accompagnamento o in una patch singola

en: show changes against <refspec> in cover letter or single patch
it: visualizza le modifiche rispetto a <specificatore revisione> nella lettera di accompagnamento o in una patch singola

en: percentage by which creation is weighted
it: percentuale in base a cui viene pesata la creazione

en: invalid ident line: %s
it: riga ident non valida: %s

en: -n and -k are mutually exclusive
it: le opzioni -n e -k sono mutuamente esclusive

en: --subject-prefix/--rfc and -k are mutually exclusive
it: le opzioni --subject-prefix/--rfc e -k sono mutuamente esclusive

en: --name-only does not make sense
it: --name-only non ha senso

en: --name-status does not make sense
it: --name-status non ha senso

en: --check does not make sense
it: --check non ha senso

en: standard output, or directory, which one?
it: standard output, o directory, quale dei due?

en: --interdiff requires --cover-letter or single patch
it: --interdiff richiede --cover-letter o una singola patch

en: Interdiff against v%d:
it: Interdiff rispetto alla versione %d:

en: --creation-factor requires --range-diff
it: --creation-factor richiede --range-diff

en: --range-diff requires --cover-letter or single patch
it: --range-diff richiede --cover-letter o una singola patch

en: Range-diff against v%d:
it: Range-diff rispetto alla versione %d:

en: unable to read signature file '%s'
it: impossibile leggere il file firma '%s'

en: Generating patches
it: Generazione delle patch in corso

en: failed to create output files
it: creazione dei file di output non riuscita

en: git cherry [-v] [<upstream> [<head> [<limit>]]]
it: git cherry [-v] [<upstream> [<head> [<limite>]]]

en: Could not find a tracked remote branch, please specify <upstream> manually.
it: Impossibile trovare un branch remoto tracciato, specifica <upstream> manualmente.

en: git ls-files [<options>] [<file>...]
it: git ls-files [<opzioni>] [<file>...]

en: identify the file status with tags
it: identifica lo stato del file con i tag

en: use lowercase letters for 'assume unchanged' files
it: usa lettere minuscole per i file che si 'assumono non modificati'

en: use lowercase letters for 'fsmonitor clean' files
it: usa lettere minuscole per i file 'fsmonitor clean'

en: show cached files in the output (default)
it: visualizza file in cache nell'output (impostazione predefinita)

en: show deleted files in the output
it: visualizza file eliminati nell'output

en: show modified files in the output
it: visualizza file modificati nell'output

en: show other files in the output
it: visualizza altri file nell'output

en: show ignored files in the output
it: visualizza file ignorati nell'output

en: show staged contents' object name in the output
it: visualizza il nome dell'oggetto "contenuti nell'area di staging" nell'output

en: show files on the filesystem that need to be removed
it: visualizza i file nel filesystem che devono essere rimossi

en: show 'other' directories' names only
it: visualizza solo i nomi delle directory 'altro'

en: show line endings of files
it: visualizza i fine riga dei file

en: don't show empty directories
it: non visualizzare le directory vuote

en: show unmerged files in the output
it: visualizza file non sottoposti a merge nell'output

en: show resolve-undo information
it: visualizza informazioni resolve-undo

en: skip files matching pattern
it: salta i file corrispondenti a "espressione regolare"

en: exclude patterns are read from <file>
it: le espressioni regolari di esclusione sono lette da <file>

en: read additional per-directory exclude patterns in <file>
it: leggi espressioni regolari di esclusione aggiuntive specifiche per directory da <file>

en: add the standard git exclusions
it: aggiungi le esclusioni standard di Git

en: make the output relative to the project top directory
it: rendi l'output relativo alla directory radice del progetto

en: recurse through submodules
it: esegui ricorsivamente sui sottomoduli

en: if any <file> is not in the index, treat this as an error
it: se dei <file> non sono nell'indice, consideralo un errore

en: tree-ish
it: espressione albero

en: pretend that paths removed since <tree-ish> are still present
it: fingi che i percorsi rimossi da <espressione albero> in poi siano ancora presenti

en: show debugging data
it: visualizza informazioni di debug

en: git ls-remote [--heads] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                         [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url]
                         [--symref] [<repository> [<refs>...]]
it: git ls-remote [--heads] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<eseguibile>]
                         [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url]
                         [--symref] [<repository> [<riferimenti>...]]

en: do not print remote URL
it: non stampare l'URL del remoto

en: exec
it: eseguibile

en: path of git-upload-pack on the remote host
it: percorso di git-upload-pack sull'host remoto

en: limit to tags
it: limitati ai tag

en: limit to heads
it: limitati alle head

en: do not show peeled tags
it: non visualizzare i tag rimossi

en: take url.<base>.insteadOf into account
it: tieni in considerazione url.<base>.insteadOf

en: exit with exit code 2 if no matching refs are found
it: esci con codice d'uscita 2 se non sono stati trovati riferimenti corrispondenti

en: show underlying ref in addition to the object pointed by it
it: visualizza riferimento sottostante oltre all'oggetto a cui punta

en: git ls-tree [<options>] <tree-ish> [<path>...]
it: git ls-tree [<opzioni>] <espressione albero> [<percorso>...]

en: only show trees
it: visualizza solo alberi

en: recurse into subtrees
it: esegui ricorsivamente nei sottoalberi

en: show trees when recursing
it: visualizza gli alberi durante la ricorsione

en: terminate entries with NUL byte
it: termina le voci con un byte NUL

en: include object size
it: includi dimensioni oggetto

en: list only filenames
it: elenca solo i nomi file

en: use full path names
it: usa nomi percorso completi

en: list entire tree; not just current directory (implies --full-name)
it: elenca l'intero albero; non solo la directory corrente (implica --full-name)

en: empty mbox: '%s'
it: mbox vuota: '%s'

en: git merge-base --fork-point <ref> [<commit>]
it: git merge-base --fork-point <riferimento> [<commit>]

en: output all common ancestors
it: manda in output tutti gli antenati comuni

en: find ancestors for a single n-way merge
it: trova gli antenati per un singolo merge a n vie

en: list revs not reachable from others
it: elenca le revisioni non raggiungibili dalle altre

en: is the first one ancestor of the other?
it: il primo argomento è antenato dell'altro?

en: find where <commit> forked from reflog of <ref>
it: trova il punto di fork di <commit> dal registro dei riferimenti di <riferimento>

en: git merge-file [<options>] [-L <name1> [-L <orig> [-L <name2>]]] <file1> <orig-file> <file2>
it: git merge-file [<opzioni>] [-L <nome1> [-L <originale> [-L <nome2>]]] <file1> <file originale> <file2>

en: send results to standard output
it: invia i risultati allo standard output

en: use a diff3 based merge
it: usa un merge basato su diff3

en: for conflicts, use our version
it: per i conflitti, usa la nostra versione

en: for conflicts, use their version
it: per i conflitti, usa la loro versione

en: for conflicts, use a union version
it: per i conflitti, usa una versione unita

en: for conflicts, use this marker size
it: per i conflitti, usa questa dimensione dei contrassegni

en: do not warn about conflicts
it: non emettere avvisi in caso di conflitti

en: set labels for file1/orig-file/file2
it: imposta etichette per file1/file originale/file2

en: unknown option %s
it: opzione sconosciuta %s

en: could not parse object '%s'
it: impossibile analizzare l'oggetto '%s'

en: cannot handle more than %d base. Ignoring %s. | cannot handle more than %d bases. Ignoring %s.
it[0]: impossibile gestire più di %d base. Ignoro %s.
it[1]: impossibile gestire più di %d basi. Ignoro %s.

en: not handling anything other than two heads merge.
it: non gestisco nulla che non sia il merge di due head.

en: could not resolve ref '%s'
it: impossibile risolvere il riferimento '%s'

en: Merging %s with %s
it: Merge di %s con %s in corso

en: git merge [<options>] [<commit>...]
it: git merge [<opzioni>] [<commit>...]

en: switch `m' requires a value
it: lo switch 'm' richiede un valore

en: option `%s' requires a value
it: l'opzione `%s' richiede un valore

en: Could not find merge strategy '%s'.
it: Non è stato possibile trovare la strategia di merge '%s'.

en: Available strategies are:
it: Le strategie disponibili sono:

en: Available custom strategies are:
it: Le strategie personalizzate disponibili sono:

en: do not show a diffstat at the end of the merge
it: non visualizzare un diffstat al termine del merge

en: show a diffstat at the end of the merge
it: visualizza un diffstat al termine del merge

en: (synonym to --stat)
it: (sinonimo di --stat)

en: add (at most <n>) entries from shortlog to merge commit message
it: aggiungi (al più <n>) voci dal registro breve al messaggio di commit del merge

en: create a single commit instead of doing a merge
it: crea un singolo commit anziché eseguire un merge

en: perform a commit if the merge succeeds (default)
it: esegui un commit se il merge ha successo (impostazione predefinita)

en: edit message before committing
it: modifica il messaggio prima di eseguire il commit

en: allow fast-forward (default)
it: consenti fast forward (impostazione predefinita)

en: abort if fast-forward is not possible
it: interrompi se il fast forward non è possibile

en: verify that the named commit has a valid GPG signature
it: verifica che il commit specificato abbia una firma GPG valida

en: strategy
it: strategia

en: merge strategy to use
it: strategia di merge da usare

en: option=value
it: opzione=valore

en: option for selected merge strategy
it: opzione per la strategia di merge selezionata

en: merge commit message (for a non-fast-forward merge)
it: messaggio di commit del merge (per un merge non fast forward)

en: abort the current in-progress merge
it: interrompi il merge attualmente in corso

en: --abort but leave index and working tree alone
it: esegui --abort ma mantieni immutati l'indice e l'albero di lavoro

en: continue the current in-progress merge
it: continua il merge attualmente in corso

en: allow merging unrelated histories
it: consenti di unire cronologie non correlate

en: bypass pre-merge-commit and commit-msg hooks
it: ignora gli hook pre-merge-commit e commit-msg

en: could not run stash.
it: non è stato possibile eseguire stash.

en: stash failed
it: esecuzione di stash non riuscita

en: not a valid object: %s
it: non è un oggetto valido: %s

en: read-tree failed
it: read-tree non riuscito

en:  (nothing to squash)
it:  (nulla di cui eseguire lo squash)

en: Squash commit -- not updating HEAD
it: Commit di squash -- non aggiorno HEAD

en: No merge message -- not updating HEAD
it: Nessun messaggio di merge -- HEAD non viene aggiornato

en: '%s' does not point to a commit
it: '%s' non punta ad un commit

en: Bad branch.%s.mergeoptions string: %s
it: Stringa branch.%s.mergeoptions errata: %s

en: Not handling anything other than two heads merge.
it: Non gestisco nulla che non sia il merge di due head.

en: Unknown option for merge-recursive: -X%s
it: Opzione sconosciuta per merge-recursive: -X%s

en: unable to write %s
it: impossibile scrivere %s

en: Could not read from '%s'
it: Non è stato possibile leggere da '%s'

en: Not committing merge; use 'git commit' to complete the merge.
it: Non eseguo il commit del merge; usa 'git commit' per completare il merge.

en: Please enter a commit message to explain why this merge is necessary,
    especially if it merges an updated upstream into a topic branch.
it: Inserisci un messaggio di commit per spiegare perché è necessario
    questo merge, in particolare se si esegue il merge di un upstream
    aggiornato in un topic branch.

en: An empty message aborts the commit.
it: Un messaggio vuoto interromperà il commit.

en: Lines starting with '%c' will be ignored, and an empty message aborts
    the commit.
it: Le righe che iniziano con '%c' saranno ignorate e un messaggio vuoto
    interromperà il commit.

en: Empty commit message.
it: Messaggio di commit vuoto.

en: Wonderful.
it: Splendido.

en: Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result.
it: Merge automatico fallito; risolvi i conflitti ed esegui il commit
    del risultato.

en: No current branch.
it: Nessun branch corrente.

en: No remote for the current branch.
it: Nessun remote per il branch corrente.

en: No default upstream defined for the current branch.
it: Nessun upstream di default definito per il branch corrente.

en: No remote-tracking branch for %s from %s
it: Nessun branch che tracci un remoto per %s da %s

en: Bad value '%s' in environment '%s'
it: Valore errato '%s' nell'ambiente '%s'

en: not something we can merge in %s: %s
it: non è qualcosa di cui possiamo eseguire il merge in %s: %s

en: not something we can merge
it: non è qualcosa di cui possiamo eseguire il merge

en: --abort expects no arguments
it: --abort non richiede argomenti

en: There is no merge to abort (MERGE_HEAD missing).
it: Non c'è nessun merge da interrompere (MERGE_HEAD mancante).

en: --quit expects no arguments
it: --quit non richiede argomenti

en: --continue expects no arguments
it: --continue non richiede argomenti

en: There is no merge in progress (MERGE_HEAD missing).
it: Non c'è nessun merge in corso (MERGE_HEAD mancante).

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
it: Non hai concluso il merge (MERGE_HEAD esiste).
    Esegui il commit delle modifiche prima di eseguire il merge.

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
it: Non hai concluso il cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD esiste).
    Esegui il commit delle modifiche prima di eseguire il merge.

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
it: Il cherry-pick non è stato concluso (CHERRY_PICK_HEAD esiste).

en: You cannot combine --squash with --no-ff.
it: Non è possibile combinare --squash con --no-ff.

en: You cannot combine --squash with --commit.
it: Non è possibile combinare --squash con --commit.

en: No commit specified and merge.defaultToUpstream not set.
it: Nessun commit specificato e merge.defaultToUpstream non impostato.

en: Squash commit into empty head not supported yet
it: Lo squash di un commit in un'head vuota non è ancora supportato

en: Non-fast-forward commit does not make sense into an empty head
it: Un commit non fast forward non ha senso in un'head vuota

en: %s - not something we can merge
it: %s - non è qualcosa per cui possiamo eseguire il merge

en: Can merge only exactly one commit into empty head
it: Si può eseguire solo il merge di uno e un solo commit in un'head vuota

en: refusing to merge unrelated histories
it: mi rifiuto di eseguire il merge di cronologie non correlate

en: Already up to date.
it: Già aggiornato.

en: Updating %s..%s
it: Aggiornamento di %s..%s

en: Trying really trivial in-index merge...
it: Provo con un merge veramente banale dentro l'indice...

en: Nope.
it: No.

en: Already up to date. Yeeah!
it: Già aggiornato. Oh sì!

en: Not possible to fast-forward, aborting.
it: Fast forward non possibile, interrompo l'operazione.

en: Rewinding the tree to pristine...
it: Ripristino l'albero in uno stato pulito...

en: Trying merge strategy %s...
it: Tentativo con la strategia di merge %s...

en: No merge strategy handled the merge.
it: Nessuna strategia di merge ha gestito il merge.

en: Merge with strategy %s failed.
it: Merge con la strategia %s fallito.

en: Using the %s to prepare resolving by hand.
it: Uso %s per preparare una risoluzione manuale.

en: Automatic merge went well; stopped before committing as requested
it: Il merge automatico è andato a buon fine; fermato prima del commit come richiesto

en: input is NUL terminated
it: l'input è terminato da NUL

en: allow missing objects
it: consenti oggetti mancanti

en: allow creation of more than one tree
it: consenti la creazione di più di un albero

en: git multi-pack-index [<options>] (write|verify|expire|repack --batch-size=<size>)
it: git multi-pack-index [<opzioni>] (write|verify|expire|repack --batch-size=<dimensione>)

en: object directory containing set of packfile and pack-index pairs
it: directory oggetti contenente un insieme di coppie packfile e pack-index

en: during repack, collect pack-files of smaller size into a batch that is larger than this size
it: durante il repack, raccogli i file pack di dimensioni più piccole in un gruppo più grande di queste dimensioni

en: too many arguments
it: troppi argomenti

en: --batch-size option is only for 'repack' subcommand
it: l'opzione --batch-size è consentita solo per il sottocomando 'repack'

en: unrecognized subcommand: %s
it: sottocomando sconosciuto: %s

en: git mv [<options>] <source>... <destination>
it: git mv [<opzioni>] <sorgente>... <destinazione>

en: Directory %s is in index and no submodule?
it: La directory %s è nell'indice e non è specificato un sottomodulo?

en: Please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
it: Esegui lo stage delle modifiche a .gitmodules o eseguine lo stash per procedere

en: %.*s is in index
it: %.*s è nell'indice

en: force move/rename even if target exists
it: forza spostamento/ridenominazione anche se la destinazione esiste

en: skip move/rename errors
it: salta errori spostamento/ridenominazione

en: destination '%s' is not a directory
it: la destinazione '%s' non è una directory

en: Checking rename of '%s' to '%s'
it: Controllo la ridenominazione di '%s' in '%s'

en: bad source
it: sorgente errata

en: can not move directory into itself
it: non è possibile spostare la directory in sé stessa

en: cannot move directory over file
it: non è possibile spostare la directory su un file

en: source directory is empty
it: la directory sorgente è vuota

en: not under version control
it: non è sotto controllo di versione

en: conflicted
it: conflitto

en: destination exists
it: la destinazione esiste

en: overwriting '%s'
it: sovrascrittura di %s in corso

en: Cannot overwrite
it: Impossibile sovrascrivere

en: multiple sources for the same target
it: fonti multiple per la stessa destinazione

en: destination directory does not exist
it: la directory di destinazione non esiste

en: %s, source=%s, destination=%s
it: %s, sorgente=%s, destinazione=%s

en: Renaming %s to %s
it: Rinominazione di %s in %s in corso

en: renaming '%s' failed
it: rinomina di '%s' non riuscita

en: git name-rev [<options>] <commit>...
it: git name-rev [<opzioni>] <commit>...

en: git name-rev [<options>] --all
it: git name-rev [<opzioni>] --all

en: git name-rev [<options>] --stdin
it: git name-rev [<opzioni>] --stdin

en: print only ref-based names (no object names)
it: stampa solo i nomi basati sui riferimenti (non i nomi oggetto)

en: only use tags to name the commits
it: usa solo tag per denominare i commit

en: only use refs matching <pattern>
it: usa solo i riferimenti corrispondenti a <pattern>

en: ignore refs matching <pattern>
it: ignora i riferimenti corrispondenti a <pattern>

en: list all commits reachable from all refs
it: elenca tutti i commit raggiungibili da tutti i riferimenti

en: read from stdin
it: leggi dallo standard input

en: allow to print `undefined` names (default)
it: consenti di stampare nomi `non definito` (impostazione predefinita)

en: dereference tags in the input (internal use)
it: dereferenzia tag nell'input (uso interno)

en: git notes [--ref <notes-ref>] [list [<object>]]
it: git notes [--ref <riferimento note>] [list [<oggetto>]]

en: git notes [--ref <notes-ref>] add [-f] [--allow-empty] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
it: git notes [--ref <riferimento note>] add [-f] [--allow-empty] [-m <messaggio> | -F <file> | (-c | -C) <oggetto>] [<oggetto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] copy [-f] <from-object> <to-object>
it: git notes [--ref <riferimento note>] copy [-f] <oggetto sorgente> <oggetto destinazione>

en: git notes [--ref <notes-ref>] append [--allow-empty] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
it: git notes [--ref <riferimento note>] append [--allow-empty] [-m <messaggio> | -F <file> | (-c | -C) <oggetto>] [<oggetto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] edit [--allow-empty] [<object>]
it: git notes [--ref <riferimento note>] edit [--allow-empty] [<oggetto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] show [<object>]
it: git notes [--ref <riferimento note>] show [<oggetto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] merge [-v | -q] [-s <strategy>] <notes-ref>
it: git notes [--ref <riferimento note>] merge [-v | -q] [-s <strategia>] <riferimento note>

en: git notes [--ref <notes-ref>] remove [<object>...]
it: git notes [--ref <riferimento note>] remove [<oggetto>...]

en: git notes [--ref <notes-ref>] prune [-n] [-v]
it: git notes [--ref <riferimento note>] prune [-n] [-v]

en: git notes [--ref <notes-ref>] get-ref
it: git notes [--ref <riferimento note>] get-ref

en: git notes [list [<object>]]
it: git notes [list [<oggetto>]]

en: git notes add [<options>] [<object>]
it: git notes add [<opzioni>] [<oggetto>]

en: git notes copy [<options>] <from-object> <to-object>
it: git notes copy [<oggetto>] <oggetto sorgente> <oggetto destinazione>

en: git notes copy --stdin [<from-object> <to-object>]...
it: git notes copy --stdin [<oggetto sorgente> <oggetto destinazione>]...

en: git notes append [<options>] [<object>]
it: git notes append [<opzioni>] [<oggetto>]

en: git notes edit [<object>]
it: git notes edit [<oggetto>]

en: git notes show [<object>]
it: git notes show [<oggetto>]

en: git notes merge [<options>] <notes-ref>
it: git notes merge [<opzioni>] <riferimento note>

en: git notes merge --commit [<options>]
it: git notes merge --commit [<opzioni>]

en: git notes merge --abort [<options>]
it: git notes merge --abort [<opzioni>]

en: git notes remove [<object>]
it: git notes remove [<oggetto>]

en: git notes prune [<options>]
it: git notes prune [<opzioni>]

en: Write/edit the notes for the following object:
it: Scrivi/modifica le note per l'oggetto seguente:

en: unable to start 'show' for object '%s'
it: impossibile avviare 'show' per l'oggetto '%s'

en: could not read 'show' output
it: impossibile leggere l'output di 'show'

en: failed to finish 'show' for object '%s'
it: impossibile terminare 'show' per l'oggetto '%s'

en: please supply the note contents using either -m or -F option
it: fornisci i contenuti delle note usando l'opzione -m o -F

en: unable to write note object
it: impossibile scrivere l'oggetto nota

en: the note contents have been left in %s
it: i contenuti della nota sono stati lasciati in %s

en: could not open or read '%s'
it: non è stato possibile aprire o leggere '%s'

en: failed to resolve '%s' as a valid ref.
it: impossibile risolvere '%s' come riferimento valido.

en: failed to read object '%s'.
it: lettura dell'oggetto '%s' non riuscita.

en: cannot read note data from non-blob object '%s'.
it: impossibile leggere i dati della nota dall'oggetto non blob '%s'.

en: malformed input line: '%s'.
it: riga di input malformata: '%s'.

en: failed to copy notes from '%s' to '%s'
it: copia delle note da '%s' a '%s' non riuscita

note: TRANSLATORS: the first %s will be replaced by a git notes command: 'add', 'merge', 'remove', etc.
en: refusing to %s notes in %s (outside of refs/notes/)
it: mi rifiuto di eseguire %s delle note in %s (al di fuori di refs/notes/)

en: too many parameters
it: troppi parametri

en: no note found for object %s.
it: nessuna nota trovata per l'oggetto %s.

en: note contents as a string
it: contenuti della nota come stringa

en: note contents in a file
it: contenuti della nota in un file

en: reuse and edit specified note object
it: riusa l'oggetto nota specificato per poi modificarlo

en: reuse specified note object
it: riusa l'oggetto nota specificato

en: allow storing empty note
it: consenti il salvataggio di una nota vuota

en: replace existing notes
it: sostituisci le note esistenti

en: Cannot add notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
it: Impossibile aggiungere note. Trovate note esistenti per l'oggetto %s. Usa '-f' per sovrascrivere le note esistenti

en: Overwriting existing notes for object %s
it: Sovrascrittura delle note esistenti per l'oggetto %s

en: Removing note for object %s
it: Rimozione della nota per l'oggetto %s

en: read objects from stdin
it: leggi oggetti dallo standard input

en: load rewriting config for <command> (implies --stdin)
it: carica la configurazione di riscrittura per <comando> (implica --stdin)

en: too few parameters
it: troppi pochi parametri

en: Cannot copy notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
it: Impossibile copiare le note. Trovate note esistenti per l'oggetto %s. Usa '-f' per sovrascrivere le note esistenti

en: missing notes on source object %s. Cannot copy.
it: note mancanti per l'oggetto sorgente %s. Impossibile copiare.

en: The -m/-F/-c/-C options have been deprecated for the 'edit' subcommand.
    Please use 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' instead.
it: Le opzioni -m/-F/-c/-C per il sottocomando 'edit' sono deprecate.
    Usa 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' al loro posto.

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_PARTIAL
it: eliminazione del riferimento NOTES_MERGE_PARTIAL non riuscita

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_REF
it: eliminazione del riferimento NOTES_MERGE_REF non riuscita

en: failed to remove 'git notes merge' worktree
it: rimozione dell'albero di lavoro di 'git notes merge' non riuscita

en: failed to read ref NOTES_MERGE_PARTIAL
it: lettura del riferimento NOTES_MERGE_PARTIAL non riuscita

en: could not find commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
it: impossibile trovare il commit da NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: could not parse commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
it: impossibile analizzare il commit da NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: failed to resolve NOTES_MERGE_REF
it: risoluzione di NOTES_MERGE_REF non riuscita

en: failed to finalize notes merge
it: finalizzazione del merge delle note non riuscita

en: unknown notes merge strategy %s
it: strategia di merge delle note %s sconosciuta

en: General options
it: Opzioni generali

en: Merge options
it: Opzioni merge

en: resolve notes conflicts using the given strategy (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)
it: risolvi i conflitti delle note usando la strategia data (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)

en: Committing unmerged notes
it: Commit delle note non sottoposte a merge

en: finalize notes merge by committing unmerged notes
it: finalizza il merge delle note eseguendo il commit delle note non sottoposte a merge

en: Aborting notes merge resolution
it: Interruzione della risoluzione del merge delle note

en: abort notes merge
it: interrompi il merge delle note

en: cannot mix --commit, --abort or -s/--strategy
it: impossibile usare contemporaneamente --commit, --abort o -s/--strategy

en: must specify a notes ref to merge
it: devi specificare un riferimento note da sottoporre a merge

en: unknown -s/--strategy: %s
it: -s/--strategy sconosciuta: %s

en: a notes merge into %s is already in-progress at %s
it: è già in corso un'operazione di merge delle note in %s al percorso %s

en: failed to store link to current notes ref (%s)
it: salvataggio del collegamento al riferimento corrente delle note (%s) non riuscito

en: Automatic notes merge failed. Fix conflicts in %s and commit the result with 'git notes merge --commit', or abort the merge with 'git notes merge --abort'.
it: Merge automatico delle note non riuscito. Risolvi i conflitti in %s ed esegui il commit del risultato con 'git notes merge --commit' o interrompi il merge con 'git notes merge --abort'.

en: Failed to resolve '%s' as a valid ref.
it: Risoluzione di '%s' come riferimento valido non riuscita.

en: Object %s has no note
it: L'oggetto %s non ha note.

en: attempt to remove non-existent note is not an error
it: il tentativo di rimuovere una nota inesistente non è un errore

en: read object names from the standard input
it: leggi i nomi degli oggetti dallo standard input

en: do not remove, show only
it: non rimuovere, limitati a visualizzare

en: report pruned notes
it: segnala le note eliminate

en: notes-ref
it: riferimento note

en: use notes from <notes-ref>
it: usa le note in <riferimento note>

en: unknown subcommand: %s
it: sottocomando sconosciuto: %s

en: git pack-objects --stdout [<options>...] [< <ref-list> | < <object-list>]
it: git pack-objects --stdout [<opzioni>...] [< <elenco riferimenti> | < <elenco oggetti>]

en: git pack-objects [<options>...] <base-name> [< <ref-list> | < <object-list>]
it: git pack-objects [<opzioni>...] <nome base> [< <elenco riferimenti> | < <elenco oggetti>]

en: bad packed object CRC for %s
it: CRC oggetto sottoposto a pack %s errato

en: corrupt packed object for %s
it: oggetto sottoposto a pack %s corrotto

en: recursive delta detected for object %s
it: rilevato delta ricorsivo per l'oggetto %s

en: ordered %u objects, expected %<PRIu32>
it: %u oggetti ordinati, attesi %<PRIu32>

en: disabling bitmap writing, packs are split due to pack.packSizeLimit
it: disabilito la scrittura delle bitmap, i pack sono divisi a causa dell'impostazione pack.packSizeLimit

en: Writing objects
it: Scrittura degli oggetti in corso

en: failed to stat %s
it: stat di %s non riuscito

en: wrote %<PRIu32> objects while expecting %<PRIu32>
it: scritti %<PRIu32> oggetti quando me ne attendevo %<PRIu32>

en: disabling bitmap writing, as some objects are not being packed
it: disabilito la scrittura delle bitmap perché alcuni oggetti non saranno sottoposti a pack

en: delta base offset overflow in pack for %s
it: overflow dell'offset base del delta nel pack per %s

en: delta base offset out of bound for %s
it: offset base del delta fuori dall'intervallo consentito per %s

en: Counting objects
it: Conteggio degli oggetti in corso

en: unable to parse object header of %s
it: impossibile analizzare l'intestazione oggetto di %s

en: object %s cannot be read
it: impossibile leggere l'oggetto %s

en: object %s inconsistent object length (%<PRIuMAX> vs %<PRIuMAX>)
it: oggetto %s: lunghezza oggetto inconsistente (%<PRIuMAX> contro %<PRIuMAX>)

en: suboptimal pack - out of memory
it: pack subottimo - memoria esaurita

en: Delta compression using up to %d threads
it: Compressione delta in corso, uso fino a %d thread

en: unable to pack objects reachable from tag %s
it: impossibile eseguire il pack degli oggetti raggiungibili dal tag %s

en: Compressing objects
it: Compressione oggetti in corso

en: inconsistency with delta count
it: inconsistenza con il numero dei delta

en: value of uploadpack.blobpackfileuri must be of the form '<object-hash> <pack-hash> <uri>' (got '%s')
it: il valore di uploadpack.blobpackfileuri dev'essere nella forma '<hash oggetto> <hash pack> <URI>' (ricevuto '%s')

en: object already configured in another uploadpack.blobpackfileuri (got '%s')
it: oggetto già configurato in un altro uploadpack.blobpackfileuri (ricevuto '%s')

en: expected edge object ID, got garbage:
     %s
it: atteso ID oggetto arco, ricevuti dati errati:
     %s

en: expected object ID, got garbage:
     %s
it: atteso ID oggetto, ricevuti dati errati:
     %s

en: invalid value for --missing
it: valore non valido per --missing

en: cannot open pack index
it: impossibile aprire l'indice pack

en: loose object at %s could not be examined
it: impossibile esaminare l'oggetto sciolto %s

en: unable to force loose object
it: impossibile forzare l'oggetto sciolto

en: not a rev '%s'
it: '%s' non è una revisione

en: bad revision '%s'
it: revisione '%s' errata

en: unable to add recent objects
it: impossibile aggiungere gli oggetti recenti

en: unsupported index version %s
it: versione %s di index non supportata

en: bad index version '%s'
it: versione '%s' di index errata

en: <version>[,<offset>]
it: <versione>[,<offset>]

en: write the pack index file in the specified idx format version
it: scrivi il file indice pack usando la versione formato idx specificata

en: maximum size of each output pack file
it: dimensione massima di ogni file pack in output

en: ignore borrowed objects from alternate object store
it: ignora gli oggetti presi in prestito dallo store oggetti alternativo

en: ignore packed objects
it: ignora gli oggetti sottoposti a pack

en: limit pack window by objects
it: limita la finestra di pack al numero di oggetti specificato

en: limit pack window by memory in addition to object limit
it: limita la finestra di pack alla memoria specificata in aggiunta al limite sugli oggetti

en: maximum length of delta chain allowed in the resulting pack
it: lunghezza massima della catena di delta consentita nel pack risultante

en: reuse existing deltas
it: riusa i delta esistenti

en: reuse existing objects
it: riusa gli oggetti esistenti

en: use OFS_DELTA objects
it: usa oggetti OFS_DELTA

en: use threads when searching for best delta matches
it: usa più thread durante la ricerca delle migliori corrispondenze per i delta

en: do not create an empty pack output
it: non creare un output pack vuoto

en: read revision arguments from standard input
it: leggi gli argomenti revisione dallo standard input

en: limit the objects to those that are not yet packed
it: limita gli oggetti a quelli non ancora sottoposti a pack

en: include objects reachable from any reference
it: includi gli oggetti raggiungibili da qualunque riferimento

en: include objects referred by reflog entries
it: includi gli oggetti referenziati da voci del log riferimenti

en: include objects referred to by the index
it: includi gli oggetti referenziati dall'indice

en: output pack to stdout
it: invia il pack in output sullo standard output

en: include tag objects that refer to objects to be packed
it: includi gli oggetti tag che fanno riferimento agli oggetti da sottoporre a pack

en: keep unreachable objects
it: mantieni gli oggetti non raggiungibili

en: pack loose unreachable objects
it: esegui il pack degli oggetti non raggiungibili sciolti

en: unpack unreachable objects newer than <time>
it: decomprimi gli oggetti non raggiungibili più recenti di <tempo>

en: use the sparse reachability algorithm
it: usa l'algoritmo di raggiungibilità sparse

en: create thin packs
it: crea pack thin

en: create packs suitable for shallow fetches
it: crea pack adatti per fetch shallow

en: ignore packs that have companion .keep file
it: ignora i pack che hanno un file .keep che li accompagna

en: ignore this pack
it: ignora questo pack

en: pack compression level
it: livello compressione pack

en: do not hide commits by grafts
it: non nascondere i commit innestati

en: use a bitmap index if available to speed up counting objects
it: usa un indice bitmap se disponibile per velocizzare il conteggio degli oggetti

en: write a bitmap index together with the pack index
it: scrivi un indice bitmap insieme all'indice pack

en: write a bitmap index if possible
it: scrivi un indice bitmap se possibile

en: handling for missing objects
it: azione da eseguire sugli oggetti mancanti

en: do not pack objects in promisor packfiles
it: non eseguire il pack degli oggetti nei file pack promettenti

en: respect islands during delta compression
it: rispetta le isole durante la compressione delta

en: protocol
it: protocollo

en: exclude any configured uploadpack.blobpackfileuri with this protocol
it: escludi tutti gli uploadpack.blobpackfileuri configurati con questo protocollo

en: delta chain depth %d is too deep, forcing %d
it: la profondità della catena dei delta (%d) è troppo elevata, forzo %d

en: pack.deltaCacheLimit is too high, forcing %d
it: il valore pack.deltaCacheLimit è troppo elevato, forzo %d

en: --max-pack-size cannot be used to build a pack for transfer
it: --max-pack-size non può essere usato per generare un pack da trasferire

en: minimum pack size limit is 1 MiB
it: il limite minimo delle dimensioni dei pack è 1 MiB

en: --thin cannot be used to build an indexable pack
it: --thin non può essere usato per generare un pack indicizzabile

en: --keep-unreachable and --unpack-unreachable are incompatible
it: --keep-unreachable e --unpack-unreachable non sono compatibili

en: cannot use --filter without --stdout
it: impossibile usare --filter senza --stdout

en: Enumerating objects
it: Enumerazione degli oggetti in corso

en: Total %<PRIu32> (delta %<PRIu32>), reused %<PRIu32> (delta %<PRIu32>), pack-reused %<PRIu32>
it: %<PRIu32> oggetti totali (%<PRIu32> delta), %<PRIu32> riutilizzati (%<PRIu32> delta), %<PRIu32> riutilizzati nel file pack

en: git pack-refs [<options>]
it: git pack-refs [<opzioni>]

en: pack everything
it: esegui il pack di tutto

en: prune loose refs (default)
it: elimina i riferimenti sciolti (impostazione predefinita)

en: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <time>] [--] [<head>...]
it: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <tempo>] [--] [<head>...]

en: report pruned objects
it: segnala gli oggetti ripuliti

en: expire objects older than <time>
it: fai scadere oggetti più vecchi di <tempo>

en: limit traversal to objects outside promisor packfiles
it: limita la visita agli oggetti al di fuori dei file pack promettenti

en: cannot prune in a precious-objects repo
it: impossibile eseguire l'eliminazione in un repository 'oggetti preziosi'

en: Invalid value for %s: %s
it: Valore non valido per %s: %s

en: git pull [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
it: git pull [<opzioni>] [<repository> [<specificatore riferimento>...]]

en: control for recursive fetching of submodules
it: controlla il recupero ricorsivo dei sottomoduli

en: Options related to merging
it: Opzioni relative al merge

en: incorporate changes by rebasing rather than merging
it: incorpora le modifiche eseguendo un rebase anziché un merge

en: allow fast-forward
it: consenti fast forward

en: automatically stash/stash pop before and after
it: esegui stash/stash pop automaticamente prima e dopo

en: Options related to fetching
it: Opzioni relative al fetch

en: force overwrite of local branch
it: forza la sovrascrittura del branch locale

en: number of submodules pulled in parallel
it: numero di sottomoduli recuperati in parallelo

en: Invalid value for pull.ff: %s
it: Valore non valido per pull.ff: %s

en: Pulling without specifying how to reconcile divergent branches is
    discouraged. You can squelch this message by running one of the following
    commands sometime before your next pull:
    
      git config pull.rebase false  # merge (the default strategy)
      git config pull.rebase true   # rebase
      git config pull.ff only       # fast-forward only
    
    You can replace "git config" with "git config --global" to set a default
    preference for all repositories. You can also pass --rebase, --no-rebase,
    or --ff-only on the command line to override the configured default per
    invocation.
it: L'esecuzione di un pull senza specificare come riconciliare branch
    divergenti non è consigliata. È possibile sopprimere questo messaggio
    eseguendo uno dei seguenti comandi prima di eseguire il prossimo pull:
    
      git config pull.rebase false  # merge (strategia predefinita)
      git config pull.rebase true   # rebase
      git config pull.ff only       # esegui solo fast forward
    
    Puoi sostituire "git config" con "git config --global" per impostare una
    preferenza predefinita per tutti i repository. Puoi anche passare gli
    argomenti --rebase, --no-rebase o --ff-only sulla riga di comando per
    eseguire l'override del valore predefinito configurato per una singola
    invocazione.

en: There is no candidate for rebasing against among the refs that you just fetched.
it: Non ci sono candidati in base ai quali eseguire il rebase fra i riferimenti appena recuperati.

en: There are no candidates for merging among the refs that you just fetched.
it: Non ci sono candidati in base ai quali eseguire il merge fra i riferimenti appena recuperati.

en: Generally this means that you provided a wildcard refspec which had no
    matches on the remote end.
it: In generale, questo significa che hai fornito uno specificatore
    riferimento che non aveva corrispondenze nel remoto.

en: You asked to pull from the remote '%s', but did not specify
    a branch. Because this is not the default configured remote
    for your current branch, you must specify a branch on the command line.
it: Hai chiesto di eseguire un pull dal remoto '%s' ma non hai
    specificato un branch. Dal momento che questo non è il remoto
    configurato come predefinito per il branch corrente, devi
    specificare un branch sulla riga di comando.

en: You are not currently on a branch.
it: Attualmente non sei su un branch.

en: Please specify which branch you want to rebase against.
it: Specifica il branch in base a cui vuoi effettuare il rebase.

en: Please specify which branch you want to merge with.
it: Specifica il branch in base a cui vuoi effettuare il merge.

en: See git-pull(1) for details.
it: Vedi git-pull(1) per ulteriori dettagli.

en: <remote>
it: <remoto>

en: There is no tracking information for the current branch.
it: Non ci sono informazioni di tracciamento per il branch corrente.

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
it: Se vuoi impostare le informazioni di tracciamento per questo branch puoi farlo con:

en: Your configuration specifies to merge with the ref '%s'
    from the remote, but no such ref was fetched.
it: La tua configurazione specifica che deve essere eseguito
    il merge con il riferimento '%s' del remoto, ma un tale
    riferimento non è stato recuperato.

en: unable to access commit %s
it: impossibile accedere al commit %s

en: ignoring --verify-signatures for rebase
it: ignoro --verify-signatures per il rebase

en: Updating an unborn branch with changes added to the index.
it: Aggiorno un branch non nato con le modifiche aggiunte all'indice.

en: pull with rebase
it: pull con rebase

en: please commit or stash them.
it: eseguine il commit o lo stash.

en: fetch updated the current branch head.
    fast-forwarding your working tree from
    commit %s.
it: il fetch ha aggiornato l'head del
    branch corrente.
    Eseguo il fast forward dell'albero
    di lavoro dal commit %s.

en: Cannot fast-forward your working tree.
    After making sure that you saved anything precious from
    $ git diff %s
    output, run
    $ git reset --hard
    to recover.
it: Impossibile eseguire il fast forward dell'albero
    di lavoro.
    Dopo esserti assicurato di aver salvato tutto ciò
    che è importante dall'output di
    $ git diff %s
    esegui
    $ git reset --hard
    per eseguire il ripristino.

en: Cannot merge multiple branches into empty head.
it: Impossibile eseguire il merge di più branch in un head vuoto.

en: Cannot rebase onto multiple branches.
it: Impossibile eseguire il rebase su più branch.

en: cannot rebase with locally recorded submodule modifications
it: impossibile eseguire il rebase se ci sono delle modifiche registrate localmente ai sottomoduli

en: git push [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
it: git push [<opzioni>] [<repository> [<specificatore riferimento>...]]

en: tag shorthand without <tag>
it: esegui il tag della forma breve senza <tag>

en: --delete only accepts plain target ref names
it: --delete accetta solo nomi dei ref di destinazione in chiaro

en: 
    To choose either option permanently, see push.default in 'git help config'.
it: 
    Per scegliere permanentemente una delle due opzioni, vedi push.default in 'git help config'.

en: The upstream branch of your current branch does not match
    the name of your current branch.  To push to the upstream branch
    on the remote, use
    
        git push %s HEAD:%s
    
    To push to the branch of the same name on the remote, use
    
        git push %s HEAD
    %s
it: Il branch upstream del branch attuale non corrisponde al
    nome del branch attuale. Per eseguire il push al branch upstream
    del remoto, usa
    
        git push %s HEAD:%s
    
    Per eseguire il push al branch con lo stesso nome del remoto, usa
    
        git push %s HEAD
    %s

en: You are not currently on a branch.
    To push the history leading to the current (detached HEAD)
    state now, use
    
        git push %s HEAD:<name-of-remote-branch>
it: Attualmente non sei su un branch.
    Per eseguire ora il push della cronologia che ha condotto
    allo stato corrente (HEAD scollegato), usa
    
        git push %s HEAD:<nome del branch remoto>

en: The current branch %s has no upstream branch.
    To push the current branch and set the remote as upstream, use
    
        git push --set-upstream %s %s
it: Il branch corrente %s non ha alcun branch upstream.
    Per eseguire il push del branch corrente ed impostare il remoto come upstream, usa
    
        git push --set-upstream %s %s

en: The current branch %s has multiple upstream branches, refusing to push.
it: Il branch corrente %s ha più branch upstream, mi rifiuto di eseguire il push.

en: You are pushing to remote '%s', which is not the upstream of
    your current branch '%s', without telling me what to push
    to update which remote branch.
it: Stai eseguendo il push al remoto '%s', che non è l'upstream del
    branch corrente '%s', senza dirmi di cosa devo eseguire il push
    per aggiornare quale branch remoto.

en: You didn't specify any refspecs to push, and push.default is "nothing".
it: Non è stato specificato alcun refspec per il push, e push.default è "nothing".

en: Updates were rejected because the tip of your current branch is behind
    its remote counterpart. Integrate the remote changes (e.g.
    'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
it: Gli aggiornamenti sono stati rifiutati perché l'ultimo commit del branch
    attuale è rimasto indietro rispetto alla sua controparte remota.
    Integra le modifiche remote (ad es. con 'git pull ...') prima di
    eseguire nuovamente il push.
    Vedi la 'Nota sui fast forward' in 'git push --help' per ulteriori
    dettagli.

en: Updates were rejected because a pushed branch tip is behind its remote
    counterpart. Check out this branch and integrate the remote changes
    (e.g. 'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
it: Gli aggiornamenti sono stati rifiutati perché l'ultimo commit di un
    branch di cui è stato eseguito il push è rimasto indietro rispetto
    alla sua controparte remota. Esegui il checkout di questo branch e
    integra le modifiche remote (ad es. con 'git pull ...') prima di
    eseguire nuovamente il push.
    Vedi la 'Nota sui fast forward' in 'git push --help' per ulteriori
    dettagli.

en: Updates were rejected because the remote contains work that you do
    not have locally. This is usually caused by another repository pushing
    to the same ref. You may want to first integrate the remote changes
    (e.g., 'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
it: Gli aggiornamenti sono stati rifiutati perché il remoto contiene delle
    modifiche che non hai localmente. Ciò solitamente è causato da un push
    da un altro repository allo stesso riferimento. Potresti voler integrare
    le modifiche remote (ad es. con 'git pull ...') prima di eseguire
    nuovamente il push.
    Vedi la 'Nota sui fast forward' in 'git push --help' per ulteriori
    dettagli.

en: Updates were rejected because the tag already exists in the remote.
it: Gli aggiornamenti sono stati rifiutati perché il tag esiste già nel remoto.

en: You cannot update a remote ref that points at a non-commit object,
    or update a remote ref to make it point at a non-commit object,
    without using the '--force' option.
it: Non puoi aggiornare un riferimento remoto che punta a un oggetto
    diverso da un commit o aggiornare un riferimento remoto per farlo
    puntare a un oggetto diverso da un commit senza usare l'opzione
    '--force'.

en: Pushing to %s
it: Push su %s in corso

en: failed to push some refs to '%s'
it: push di alcuni riferimenti su '%s' non riuscito

en: push all refs
it: esegui il push di tutti i riferimenti

en: mirror all refs
it: esegui il mirror di tutti i riferimenti

en: delete refs
it: elimina riferimenti

en: push tags (can't be used with --all or --mirror)
it: esegui il push dei tag (non può essere usato con --all o --mirror)

en: force updates
it: forza gli aggiornamenti

en: <refname>:<expect>
it: <nome riferimento>:<valore atteso>

en: require old value of ref to be at this value
it: richiedi che il vecchio valore del riferimento corrisponda a questo valore

en: control recursive pushing of submodules
it: controlla il push ricorsivo dei sottomoduli

en: use thin pack
it: usa un thin pack

en: receive pack program
it: programma ricezione pack

en: set upstream for git pull/status
it: imposta l'upstream per git pull/status

en: prune locally removed refs
it: elimina i riferimenti rimossi localmente

en: bypass pre-push hook
it: ignora l'hook pre-push

en: push missing but relevant tags
it: esegui il push dei tag mancanti ma rilevanti

en: GPG sign the push
it: firma il push con GPG

en: request atomic transaction on remote side
it: richiedi l'atomicità della transazione al remoto

en: --delete is incompatible with --all, --mirror and --tags
it: --delete non è compatibile con --all, --mirror e --tags

en: --delete doesn't make sense without any refs
it: --delete non ha senso senza alcun ref

en: bad repository '%s'
it: repository '%s' errato

en: No configured push destination.
    Either specify the URL from the command-line or configure a remote repository using
    
        git remote add <name> <url>
    
    and then push using the remote name
    
        git push <name>
it: Nessuna destinazione per il push configurata.
    Specifica un URL dalla riga di comando oppure configurare un repository remoto usando
    
        git remote add <nome> <url>
    
    e poi eseguire il push usando il nome del remote
    
        git push <nome>

en: --all and --tags are incompatible
it: --all e --tags non sono compatibili

en: --all can't be combined with refspecs
it: --all non può essere combinato con degli specificatori riferimento

en: --mirror and --tags are incompatible
it: --mirror e --tags non sono compatibili

en: --mirror can't be combined with refspecs
it: --mirror non può essere combinato con degli specificatori riferimento

en: --all and --mirror are incompatible
it: --all e --mirror non sono compatibili

en: push options must not have new line characters
it: le opzioni push non devono avere caratteri di fine riga

en: git range-diff [<options>] <old-base>..<old-tip> <new-base>..<new-tip>
it: git range-diff [<opzioni>] <vecchia base>..<vecchio ultimo commit> <nuova base>..<nuovo ultimo commit>

en: git range-diff [<options>] <old-tip>...<new-tip>
it: git range-diff [<opzioni>] <vecchio ultimo commit>...<nuovo ultimo commit>

en: git range-diff [<options>] <base> <old-tip> <new-tip>
it: git range-diff [<opzioni>] <base> <vecchio ultimo commit> <nuovo ultimo commit>

en: Percentage by which creation is weighted
it: Percentuale in base a cui viene pesata la creazione

en: use simple diff colors
it: usa colori semplici per il diff

en: notes
it: note

en: passed to 'git log'
it: passato a 'git log'

en: no .. in range: '%s'
it: nessun .. nell'intervallo: '%s'

en: single arg format must be symmetric range
it: il formato dell'unico argomento dev'essere un intervallo simmetrico

en: need two commit ranges
it: devono essere specificati due intervalli commit

en: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefix>) [-u [--exclude-per-directory=<gitignore>] | -i]] [--no-sparse-checkout] [--index-output=<file>] (--empty | <tree-ish1> [<tree-ish2> [<tree-ish3>]])
it: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefisso>) [-u [--exclude-per-directory=<gitignore>] | -i]] [--no-sparse-checkout] [--index-output=<file>] (--empty | <espressione albero 1> [<espressione albero 2> [<espressione albero 3>]])

en: write resulting index to <file>
it: scrivi l'indice risultante in <file>

en: only empty the index
it: svuota solo l'indice

en: Merging
it: Merge

en: perform a merge in addition to a read
it: esegui il merge oltre a una lettura

en: 3-way merge if no file level merging required
it: merge a tre vie se non sono richiesti merge a livello di file

en: 3-way merge in presence of adds and removes
it: merge a tre vie se sono presenti aggiunte ed eliminazioni

en: same as -m, but discard unmerged entries
it: come -m, ma scarta le voci non sottoposte a merge

en: <subdirectory>/
it: <sottodirectory>/

en: read the tree into the index under <subdirectory>/
it: leggi l'albero nell'indice in <sottodirectory>/

en: update working tree with merge result
it: aggiorna l'albero di lavoro con il risultato del merge

en: allow explicitly ignored files to be overwritten
it: consenti la sovrascrittura dei file ignorati esplicitamente

en: don't check the working tree after merging
it: non controllare l'albero di lavoro dopo il merge

en: don't update the index or the work tree
it: non aggiornare l'indice o l'albero di lavoro

en: skip applying sparse checkout filter
it: salta l'applicazione del filtro checkout sparse

en: debug unpack-trees
it: esegui il debug di unpack-trees

en: suppress feedback messages
it: non visualizzare i messaggi di feedback

en: You need to resolve your current index first
it: Prima devi risolvere l'indice corrente

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase> | --keep-base] [<upstream> [<branch>]]
it: git rebase [-i] [opzioni] [--exec <comando>] [--onto <nuova base> | --keep-base] [<upstream> [<branch>]]

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase>] --root [<branch>]
it: git rebase [-i] [options] [--exec <comando>] [--onto <nuova base>] --root [<branch>]

en: unusable todo list: '%s'
it: elenco todo inutilizzabile: '%s'

en: could not create temporary %s
it: impossibile creare un %s temporaneo

en: could not mark as interactive
it: impossibile contrassegnare come interattivo

en: could not generate todo list
it: impossibile generare l'elenco todo

en: a base commit must be provided with --upstream or --onto
it: le opzioni --upstream o --onto richiedono che sia fornito un commit di base

en: git rebase--interactive [<options>]
it: git rebase--interactive [<opzioni>]

en: keep commits which start empty
it: mantieni i commit che iniziano vuoti

en: allow commits with empty messages
it: consenti commit con messaggi vuoti

en: rebase merge commits
it: esegui il rebase dei commit di merge

en: keep original branch points of cousins
it: mantieni i punti di branch originali dei cugini

en: move commits that begin with squash!/fixup!
it: sposta i commit che iniziano con squash!/fixup!

en: sign commits
it: firma i commit

en: display a diffstat of what changed upstream
it: visualizza un diffstat delle modifiche upstream

en: continue rebase
it: continua il rebase

en: skip commit
it: salta il commit

en: edit the todo list
it: modifica l'elenco todo

en: show the current patch
it: visualizza la patch corrente

en: shorten commit ids in the todo list
it: abbrevia gli ID dei commit nell'elenco todo

en: expand commit ids in the todo list
it: espandi gli ID dei commit nell'elenco todo

en: check the todo list
it: controlla l'elenco todo

en: rearrange fixup/squash lines
it: ridisponi le righe fixup/squash

en: insert exec commands in todo list
it: inserisci i comandi exec nell'elenco todo

en: onto
it: su

en: restrict-revision
it: revisioni-limite

en: restrict revision
it: limita la revisione

en: squash-onto
it: squash-su

en: squash onto
it: esegui lo squash su

en: the upstream commit
it: il commit upstream

en: head-name
it: nome head

en: head name
it: nome head

en: rebase strategy
it: strategia di rebase

en: strategy-opts
it: opzioni strategia

en: strategy options
it: opzioni strategia

en: switch-to
it: passa a

en: the branch or commit to checkout
it: il branch o il commit di cui eseguire il checkout

en: onto-name
it: nome

en: onto name
it: sul nome

en: cmd
it: comando

en: the command to run
it: il comando da eseguire

en: automatically re-schedule any `exec` that fails
it: schedula nuovamente le operazioni `exec` non riuscite automaticamente

en: --[no-]rebase-cousins has no effect without --rebase-merges
it: --[no-]rebase-cousins non ha effetto senza --rebase-merges

en: %s requires the merge backend
it: %s richiede il backend da utilizzare per il merge

en: could not get 'onto': '%s'
it: impossibile ottenere 'onto': '%s'

en: invalid orig-head: '%s'
it: orig-head non valida: '%s'

en: ignoring invalid allow_rerere_autoupdate: '%s'
it: ignoro il valore non valido per allow_rerere_autoupdate: '%s'

en: Resolve all conflicts manually, mark them as resolved with
    "git add/rm <conflicted_files>", then run "git rebase --continue".
    You can instead skip this commit: run "git rebase --skip".
    To abort and get back to the state before "git rebase", run "git rebase --abort".
it: Risolvi manualmente tutti i conflitti, contrassegnali come
    risolti con "git add/rm <file in conflitto>", quindi esegui
    "git rebase --continue".
    In alternativa, puoi saltare questo commit: esegui "git rebase
    --skip".
    Per interrompere l'operazione e tornare allo stato precedente
    il "git rebase", esegui "git rebase --abort".

en: 
    git encountered an error while preparing the patches to replay
    these revisions:
    
        %s
    
    As a result, git cannot rebase them.
it: 
    Git ha riscontrato un errore durante la preparazione delle patch
    per applicare nuovamente queste revisioni:
    
        %s
    
    Di conseguenza, Git non può eseguirne il rebase.

en: unrecognized empty type '%s'; valid values are "drop", "keep", and "ask".
it: tipo vuoto '%s' non riconosciuto; i valori validi sono "drop", "keep" e "ask".

en: %s
    Please specify which branch you want to rebase against.
    See git-rebase(1) for details.
    
        git rebase '<branch>'
it: %s
    Specifica il branch su cui effettuare il rebase.
    Vedi git-rebase(1) per i dettagli.
    
        git rebase '<branch>'

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<branch> %s
it: Se vuoi impostare le informazioni di tracciamento per questo branch puoi farlo con:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<branch> %s

en: exec commands cannot contain newlines
it: i comandi exec non possono contenere caratteri di fine riga

en: empty exec command
it: comando exec vuoto

en: rebase onto given branch instead of upstream
it: esegui il rebase sul branch specificato anziché su quello upstream

en: use the merge-base of upstream and branch as the current base
it: usa la base del merge dell'upstream e del branch come base corrente

en: allow pre-rebase hook to run
it: consenti l'esecuzione dell'hook pre-rebase

en: be quiet. implies --no-stat
it: sii silenzioso. implica --no-stat

en: do not show diffstat of what changed upstream
it: non visualizzare un diffstat delle modifiche upstream

en: add a Signed-off-by: line to each commit
it: aggiungi una riga Signed-off-by: a ogni commit

en: make committer date match author date
it: fai corrispondere la data della persona che ha eseguito il commit alla data autore

en: ignore author date and use current date
it: ignora la data autore e usa la data corrente

en: synonym of --reset-author-date
it: sinonimo di --reset-author-date

en: passed to 'git apply'
it: passato a 'git apply'

en: ignore changes in whitespace
it: ignora modifiche agli spazi bianchi

en: cherry-pick all commits, even if unchanged
it: esegui il cherry-pick di tutti i commit, anche se non modificati

en: continue
it: continua

en: skip current patch and continue
it: salta la patch corrente e continua

en: abort and check out the original branch
it: interrompi ed esegui il checkout del branch originario

en: abort but keep HEAD where it is
it: interrompi ma mantieni l'HEAD dov'è

en: edit the todo list during an interactive rebase
it: modifica l'elenco todo durante un rebase interattivo

en: show the patch file being applied or merged
it: visualizza il file patch che sta per essere applicato o sottoposto a merge

en: use apply strategies to rebase
it: usa le strategie di apply per eseguire il rebase

en: use merging strategies to rebase
it: usa le strategie di merge per eseguire il rebase

en: let the user edit the list of commits to rebase
it: consenti all'utente di modificare l'elenco dei commit di cui eseguire il rebase

en: (DEPRECATED) try to recreate merges instead of ignoring them
it: (DEPRECATO) prova a ricreare i merge anziché ignorarli

en: how to handle commits that become empty
it: come gestire i commit che diventano vuoti

en: move commits that begin with squash!/fixup! under -i
it: sposta i commit che iniziano con squash!/fixup! in -i

en: add exec lines after each commit of the editable list
it: aggiungi righe exec dopo ogni commit della lista modificabile

en: allow rebasing commits with empty messages
it: consenti il rebase di commit con messaggi vuoti

en: try to rebase merges instead of skipping them
it: prova ad eseguire il rebase dei merge anziché saltarli

en: use 'merge-base --fork-point' to refine upstream
it: usa 'merge-base --fork-point' per ridefinire più precisamente l'upstream

en: use the given merge strategy
it: usa la strategia di merge specificata

en: option
it: opzione

en: pass the argument through to the merge strategy
it: passa l'argomento alla strategia di merge

en: rebase all reachable commits up to the root(s)
it: esegui il rebase di tutti i commit raggiungibili fino a quelli radice

en: apply all changes, even those already present upstream
it: applica tutte le modifiche, anche quelle già presenti upstream

en: the rebase.useBuiltin support has been removed!
    See its entry in 'git help config' for details.
it: il supporto per rebase.useBuiltin è stato rimosso!
    Vedi la voce relativa in 'git help config' per i dettagli.

en: It looks like 'git am' is in progress. Cannot rebase.
it: Sembra che 'git am' sia in corso. Impossibile eseguire il rebase.

en: git rebase --preserve-merges is deprecated. Use --rebase-merges instead.
it: git rebase --preserve-merges è deprecato. Usa --rebase-merges.

en: cannot combine '--keep-base' with '--onto'
it: impossibile combinare '--keep-base' con '--onto'

en: cannot combine '--keep-base' with '--root'
it: impossibile combinare '--keep-base' con '--root'

en: cannot combine '--root' with '--fork-point'
it: impossibile combinare '--root' con '--fork-point'

en: No rebase in progress?
it: Nessun rebase in corso?

en: The --edit-todo action can only be used during interactive rebase.
it: L'azione --edit-todo può essere usata solo durante un rebase interattivo.

en: Cannot read HEAD
it: Impossibile leggere l'HEAD

en: You must edit all merge conflicts and then
    mark them as resolved using git add
it: Devi modificare tutti i conflitti di merge e
    quindi contrassegnarli come risolti usando
    git add

en: could not discard worktree changes
it: impossibile scartare le modifiche all'albero di lavoro

en: could not move back to %s
it: impossibile ritornare a %s

en: It seems that there is already a %s directory, and
    I wonder if you are in the middle of another rebase.  If that is the
    case, please try
    	%s
    If that is not the case, please
    	%s
    and run me again.  I am stopping in case you still have something
    valuable there.
it: Sembra che esista già una directory %s e mi domando
    se tu sia già nel bel mezzo di un altro rebase. Se questo è il caso,
    prova con il comando
    	%s
    Se questo non è il caso, esegui
    	%s
    ed eseguimi di nuovo. Mi fermo nel caso in cui tu abbia ancora
    salvato qualcosa di importante lì.

en: switch `C' expects a numerical value
it: l'opzione `C` richiede un valore numerico

en: Unknown mode: %s
it: Modo sconosciuto: %s

en: --strategy requires --merge or --interactive
it: --strategy richiede --merge o --interactive

en: cannot combine apply options with merge options
it: non è possibile combinare le opzioni apply con quelle merge

en: Unknown rebase backend: %s
it: Backend di rebase sconosciuto: %s

en: --reschedule-failed-exec requires --exec or --interactive
it: --reschedule-failed-exec richiede --exec o --interactive

en: cannot combine '--preserve-merges' with '--rebase-merges'
it: impossibile combinare '--preserve-merges' con '--rebase-merges'

en: error: cannot combine '--preserve-merges' with '--reschedule-failed-exec'
it: errore: impossibile combinare '--preserve-merges' con '--reschedule-failed-exec'

en: invalid upstream '%s'
it: upstream non valido: '%s'

en: Could not create new root commit
it: Impossibile creare il nuovo commit radice

en: '%s': need exactly one merge base with branch
it: '%s': è necessario specificare esattamente una base per il merge con il branch

en: '%s': need exactly one merge base
it: '%s': è necessario specificare esattamente una base per il merge

en: Does not point to a valid commit '%s'
it: '%s' non punta a un commit valido

en: fatal: no such branch/commit '%s'
it: errore fatale: branch/commit '%s' inesistente

en: No such ref: %s
it: Riferimento non esistente: %s

en: Could not resolve HEAD to a revision
it: Impossibile risolvere HEAD come revisione

en: Please commit or stash them.
it: Eseguine il commit o lo stash.

en: could not switch to %s
it: impossibile passare a %s

en: HEAD is up to date.
it: HEAD è aggiornato.

en: Current branch %s is up to date.
it: Il branch corrente %s è aggiornato.

en: HEAD is up to date, rebase forced.
it: HEAD è aggiornato, forzo il rebase.

en: Current branch %s is up to date, rebase forced.
it: Il branch corrente %s è aggiornato, forzo il rebase.

en: The pre-rebase hook refused to rebase.
it: L'hook pre-rebase ha rifiutato di consentire il rebase.

en: Changes to %s:
it: Modifiche a %s:

en: Changes from %s to %s:
it: Modifiche da %s a %s:

en: First, rewinding head to replay your work on top of it...
it: Per prima cosa, ripristino l'head per riapplicare le tue modifiche su di esso...

en: Could not detach HEAD
it: Impossibile scollegare l'HEAD

en: Fast-forwarded %s to %s.
it: Fast forward da %s a %s eseguito.

en: git receive-pack <git-dir>
it: git receive-pack <directory Git>

en: By default, updating the current branch in a non-bare repository
    is denied, because it will make the index and work tree inconsistent
    with what you pushed, and will require 'git reset --hard' to match
    the work tree to HEAD.
    
    You can set the 'receive.denyCurrentBranch' configuration variable
    to 'ignore' or 'warn' in the remote repository to allow pushing into
    its current branch; however, this is not recommended unless you
    arranged to update its work tree to match what you pushed in some
    other way.
    
    To squelch this message and still keep the default behaviour, set
    'receive.denyCurrentBranch' configuration variable to 'refuse'.
it: Per impostazione predefinita, l'aggiornamento del branch corrente
    in un repository non spoglio è negato, perché renderebbe l'indice
    e l'albero di lavoro inconsistenti con i dati di cui si è eseguito
    il push e richiederebbe 'git reset --hard' per ripristinare la
    corrispondenza dell'albero di lavoro con HEAD.
    
    Puoi impostare la variabile di configurazione
    'receive.denyCurrentBranch' a 'ignore' o 'warn' nel repository
    remoto per consentire il push nel branch corrente; ciò nonostante,
    questo non è raccomandato a meno che tu non provveda ad aggiornare
    il suo albero di lavoro in modo che corrisponda a ciò di cui hai
    eseguito il push in qualche altro modo.
    
    Per non visualizzare più questo messaggio e mantenere comunque
    il comportamento predefinito, imposta la variabile di
    configurazione 'receive.denyCurrentBranch' a 'refuse'.

en: By default, deleting the current branch is denied, because the next
    'git clone' won't result in any file checked out, causing confusion.
    
    You can set 'receive.denyDeleteCurrent' configuration variable to
    'warn' or 'ignore' in the remote repository to allow deleting the
    current branch, with or without a warning message.
    
    To squelch this message, you can set it to 'refuse'.
it: Per impostazione predefinita, l'eliminazione del branch corrente
    è negata, perché il prossimo 'git clone' farebbe sì che non venga
    eseguito il checkout di nessun file, causando confusione.
    
    Puoi impostare la variabile di configurazione
    'receive.denyDeleteCurrent' a 'warn' o 'ignore' nel repository
    remoto per consentire l'eliminazione del branch corrente, con o
    senza un messaggio d'avviso.
    
    Per non visualizzare più questo messaggio, puoi impostarla a
    'refuse'.

en: quiet
it: non visualizzare messaggi

en: You must specify a directory.
it: Devi specificare una directory.

en: git reflog expire [--expire=<time>] [--expire-unreachable=<time>] [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix] [--dry-run | -n] [--verbose] [--all] <refs>...
it: git reflog expire [--expire=<tempo>] [--expire-unreachable=<tempo>] [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix] [--dry-run | -n] [--verbose] [--all] <riferimenti>...

en: git reflog delete [--rewrite] [--updateref] [--dry-run | -n] [--verbose] <refs>...
it: git reflog delete [--rewrite] [--updateref] [--dry-run | -n] [--verbose] <riferimenti>...

en: git reflog exists <ref>
it: git reflog exists <riferimento>

en: '%s' is not a valid timestamp
it: '%s' non è un timestamp valido

en: Marking reachable objects...
it: Contrassegno gli oggetti raggiungibili...

en: %s points nowhere!
it: %s non punta a niente!

en: no reflog specified to delete
it: nessun registro riferimenti da eliminare specificato

en: not a reflog: %s
it: non è un registro riferimenti: %s

en: no reflog for '%s'
it: log riferimenti non esistente per '%s'

en: invalid ref format: %s
it: formato riferimento non valido: %s

en: git remote add [-t <branch>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <name> <url>
it: git remote add [-t <branch>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <nome> <URL>

en: git remote rename <old> <new>
it: git remote rename <vecchio> <nuovo>

en: git remote remove <name>
it: git remote remove <nome>

en: git remote set-head <name> (-a | --auto | -d | --delete | <branch>)
it: git remote set-head <nome> (-a | --auto | -d | --delete | <branch>)

en: git remote [-v | --verbose] show [-n] <name>
it: git remote [-v | --verbose] show [-n] <nome>

en: git remote prune [-n | --dry-run] <name>
it: git remote prune [-n | --dry-run] <nome>

en: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<group> | <remote>)...]
it: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<gruppo> | <remoto>)...]

en: git remote set-branches [--add] <name> <branch>...
it: git remote set-branches [--add] <nome> <branch>...

en: git remote get-url [--push] [--all] <name>
it: git remote get-url [--push] [--all] <nome>

en: git remote set-url [--push] <name> <newurl> [<oldurl>]
it: git remote set-url [--push] <nome> <nuovo URL> [<vecchio URL>]

en: git remote set-url --add <name> <newurl>
it: git remote set-url --add <nome> <nuovo URL>

en: git remote set-url --delete <name> <url>
it: git remote set-url --delete <nome> <URL>

en: git remote add [<options>] <name> <url>
it: git remote add [<opzioni>] <nome> <URL>

en: git remote set-branches <name> <branch>...
it: git remote set-branches <nome> <branch>...

en: git remote set-branches --add <name> <branch>...
it: git remote set-branches --add <nome> <branch>...

en: git remote show [<options>] <name>
it: git remote show [<opzioni>] <nome>

en: git remote prune [<options>] <name>
it: git remote prune [<opzioni>] <nome>

en: git remote update [<options>] [<group> | <remote>]...
it: git remote update [<opzioni>] [<gruppo> | <remoto>]...

en: Updating %s
it: Aggiornamento di %s

en: --mirror is dangerous and deprecated; please
    	 use --mirror=fetch or --mirror=push instead
it: --mirror è pericoloso e deprecato; per favore
    	 usa invece --mirror=fetch o --mirror=push

en: unknown mirror argument: %s
it: argomento di mirror sconosciuto: %s

en: fetch the remote branches
it: recupera i branch remoti

en: import all tags and associated objects when fetching
it: importa tutti i tag e gli oggetti associati durante il recupero

en: or do not fetch any tag at all (--no-tags)
it: o non recuperare alcun tag (--no-tags)

en: branch(es) to track
it: branch da tracciare

en: master branch
it: branch master

en: set up remote as a mirror to push to or fetch from
it: imposta il remoto come mirror su cui eseguire push o da cui recuperare dati

en: specifying a master branch makes no sense with --mirror
it: specificare un branch master con --mirror non ha senso

en: specifying branches to track makes sense only with fetch mirrors
it: specificare i branch da tracciare ha senso solo con i mirror da cui recuperare dati

en: remote %s already exists.
it: il remoto %s esiste già.

en: '%s' is not a valid remote name
it: '%s' non è un nome di remoto valido

en: Could not setup master '%s'
it: Impossibile configurare il master '%s'

en: Could not get fetch map for refspec %s
it: Impossibile ottenere la mappa di recupero per lo specificatore riferimento %s

en: (matching)
it: (corrispondente)

en: (delete)
it: (elimina)

en: could not set '%s'
it: impossibile impostare '%s'

en: The %s configuration remote.pushDefault in:
    	%s:%d
    now names the non-existent remote '%s'
it: La configurazione remote.pushDefault %s in:
    	%s:%d
    ora dà il nome al remoto inesistente '%s'

en: No such remote: '%s'
it: Remoto non esistente: '%s'

en: Could not rename config section '%s' to '%s'
it: Non è stato possibile ridenominare la sezione di configurazione da '%s' in '%s'

en: Not updating non-default fetch refspec
    	%s
    	Please update the configuration manually if necessary.
it: Non aggiorno lo specificatore riferimento di recupero non predefinito
    	%s
    	Aggiorna la configurazione manualmente se necessario.

en: deleting '%s' failed
it: eliminazione di '%s' non riuscita

en: creating '%s' failed
it: creazione di '%s' non riuscita

en: Note: A branch outside the refs/remotes/ hierarchy was not removed;
    to delete it, use: | Note: Some branches outside the refs/remotes/ hierarchy were not removed;
    to delete them, use:
it[0]: Nota: un branch al di fuori della gerarchia refs/remotes/ non è stato eliminato;
    per eliminarlo, usa:
it[1]: Nota: alcuni branch al di fuori della gerarchia refs/remotes/ non sono stati eliminati;
    per eliminarli, usa:

en: Could not remove config section '%s'
it: Impossibile rimuovere la sezione di configurazione '%s'

en:  new (next fetch will store in remotes/%s)
it:  nuovo (il prossimo fetch lo salverà in remotes/%s)

en:  tracked
it:  tracciato

en:  stale (use 'git remote prune' to remove)
it:  vecchio (usa 'git remote prune' per rimuoverlo)

en: invalid branch.%s.merge; cannot rebase onto > 1 branch
it: valore branch.%s.merge non valido; impossibile eseguire il rebase su più di un branch

en: rebases interactively onto remote %s
it: rebase interattivo sul remoto %s

en: rebases interactively (with merges) onto remote %s
it: rebase interattivo (con merge) sul remoto %s

en: rebases onto remote %s
it: rebase sul remoto %s

en:  merges with remote %s
it:  merge con il remote %s

en: merges with remote %s
it: merge con il remote %s

en: %-*s    and with remote %s
it: %-*s    e con il remoto %s

en: create
it: crea

en: delete
it: elimina

en: up to date
it: aggiornato

en: fast-forwardable
it: fast forward possibile

en: local out of date
it: locale non aggiornato

en:     %-*s forces to %-*s (%s)
it:     %-*s esegue un aggiornamento forzato su %-*s (%s)

en:     %-*s pushes to %-*s (%s)
it:     %-*s esegue il push su %-*s (%s)

en:     %-*s forces to %s
it:     %-*s esegue un aggiornamento forzato su %s

en:     %-*s pushes to %s
it:     %-*s esegue il push su %s

en: do not query remotes
it: non interrogare i remoti

en: * remote %s
it: * remoto %s

en:   Fetch URL: %s
it:   URL recupero: %s

en: (no URL)
it: (nessun URL)

note: TRANSLATORS: the colon ':' should align with the one in " Fetch URL: %s" translation.
en:   Push  URL: %s
it:       URL push: %s

en:   HEAD branch: %s
it:   branch HEAD: %s

en: (not queried)
it: (non interrogato)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en:   HEAD branch (remote HEAD is ambiguous, may be one of the following):
it:   branch HEAD (l'HEAD remoto è ambiguo, potrebbe essere uno dei seguenti):

en:   Remote branch:%s |   Remote branches:%s
it[0]:   Branch remoto:%s
it[1]:   Branch remoti:%s

en:  (status not queried)
it:  (stato non richiesto)

en:   Local branch configured for 'git pull': |   Local branches configured for 'git pull':
it[0]:   Branch locale configurato per 'git pull':
it[1]:   Branch locali configurati per 'git pull':

en:   Local refs will be mirrored by 'git push'
it:   I riferimenti locali saranno copiati da 'git push'

en:   Local ref configured for 'git push'%s: |   Local refs configured for 'git push'%s:
it[0]:   Ref locale configurato per 'git push'%s:
it[1]:   Ref locali configurati per 'git push'%s:

en: set refs/remotes/<name>/HEAD according to remote
it: imposta refs/remotes/<nome>/HEAD in base al remoto

en: delete refs/remotes/<name>/HEAD
it: elimina refs/remotes/<nome>/HEAD

en: Cannot determine remote HEAD
it: Impossibile determinare l'HEAD remoto

en: Multiple remote HEAD branches. Please choose one explicitly with:
it: Branch HEAD remoti multipli. Scegline uno esplicitamente con:

en: Could not delete %s
it: Non è stato possibile eliminare %s

en: Not a valid ref: %s
it: Non è un ref valido: %s

en: Could not setup %s
it: Non è stato possibile configurare %s

en:  %s will become dangling!
it:  %s diventerà pendente!

en:  %s has become dangling!
it:  %s è diventato pendente!

en: Pruning %s
it: Eliminazione di %s in corso

en:  * [would prune] %s
it:  * [sarebbe eliminato] %s

en:  * [pruned] %s
it:  * [eliminato] %s

en: prune remotes after fetching
it: elimina remoti dopo il fetch

en: No such remote '%s'
it: Remote '%s' non esistente

en: add branch
it: aggiungi branch

en: no remote specified
it: nessun remote specificato

en: query push URLs rather than fetch URLs
it: interroga gli URL per il push anziché gli URL per il fetch

en: return all URLs
it: restituisci tutti gli URL

en: no URLs configured for remote '%s'
it: nessun URL configurato per il remoto '%s'

en: manipulate push URLs
it: manipola gli URL per il push

en: add URL
it: aggiungi URL

en: delete URLs
it: elimina URL

en: --add --delete doesn't make sense
it: --add --delete non ha senso

en: Invalid old URL pattern: %s
it: Pattern URL vecchio non valido: %s

en: No such URL found: %s
it: Nessuna URL trovata: %s

en: Will not delete all non-push URLs
it: Non eliminerò tutti gli URL non push

en: git repack [<options>]
it: git repack [<opzioni>]

en: Incremental repacks are incompatible with bitmap indexes.  Use
    --no-write-bitmap-index or disable the pack.writebitmaps configuration.
it: I repack incrementali non sono compatibili con gli indici bitmap.
    Usa --no-write-bitmap-index o disabilita l'opzione di configurazione
    pack.writebitmaps.

en: could not start pack-objects to repack promisor objects
it: impossibile avviare pack-objects per eseguire il repack degli oggetti promettenti

en: repack: Expecting full hex object ID lines only from pack-objects.
it: repack: Da pack-objects mi attendevo solo righe con gli ID completi esadecimali degli oggetti.

en: could not finish pack-objects to repack promisor objects
it: impossibile portare a termine pack-objects per eseguire il repack degli oggetti promettenti

en: pack everything in a single pack
it: esegui il pack di tutto in un singolo pack

en: same as -a, and turn unreachable objects loose
it: come -a e rendi sciolti gli oggetti non raggiungibili

en: remove redundant packs, and run git-prune-packed
it: rimuovi i pack ridondanti ed esegui git-prune-packed

en: pass --no-reuse-delta to git-pack-objects
it: fornisci l'opzione --no-reuse-delta a git-pack-objects

en: pass --no-reuse-object to git-pack-objects
it: fornisci l'opzione --no-reuse-object a git-pack-objects

en: do not run git-update-server-info
it: non eseguire git-update-server-info

en: pass --local to git-pack-objects
it: fornisci l'opzione --local a git-pack-objects

en: write bitmap index
it: scrivi l'indice bitmap

en: pass --delta-islands to git-pack-objects
it: fornisci l'opzione --delta-islands a git-pack-objects

en: approxidate
it: data approssimativa

en: with -A, do not loosen objects older than this
it: con -A, non rendere sciolti gli oggetti meno recenti di questa data

en: with -a, repack unreachable objects
it: con -a, esegui il repack degli oggetti non raggiungibili

en: size of the window used for delta compression
it: dimensione della finestra usata per la compressione delta

en: bytes
it: byte

en: same as the above, but limit memory size instead of entries count
it: come sopra, ma limita le dimensioni della memoria invece del numero di voci

en: limits the maximum delta depth
it: limita la profondità massima dei delta

en: limits the maximum number of threads
it: limita il numero massimo di thread

en: maximum size of each packfile
it: dimensione massima di ogni file pack

en: repack objects in packs marked with .keep
it: esegui il repack degli oggetti nei pack contrassegnati con .keep

en: do not repack this pack
it: non eseguire il repack di questo pack

en: cannot delete packs in a precious-objects repo
it: impossibile eliminare i pack in un repository 'oggetti preziosi'

en: --keep-unreachable and -A are incompatible
it: --keep-unreachable e -A non sono compatibili

en: Nothing new to pack.
it: Non ci sono oggetti nuovi di cui eseguire il pack.

en: WARNING: Some packs in use have been renamed by
    WARNING: prefixing old- to their name, in order to
    WARNING: replace them with the new version of the
    WARNING: file.  But the operation failed, and the
    WARNING: attempt to rename them back to their
    WARNING: original names also failed.
    WARNING: Please rename them in %s manually:
it: AVVISO: Alcuni pack in uso sono stati ridenominati
    AVVISO: aggiungendo il prefisso old- al loro nome
    AVVISO: per consentirne la sostituzione con la
    AVVISO: nuova versione del file. Ma l'operazione
    AVVISO: non è riuscita e anche il tentativo di
    AVVISO: ridenominarli con il loro nome originale
    AVVISO: non è riuscito. Ridenominali manualmente
    AVVISO: entro %s:

en: failed to remove '%s'
it: eliminazione di '%s' non riuscita

en: git replace [-f] <object> <replacement>
it: git replace [-f] <oggetto> <oggetto sostitutivo>

en: git replace [-f] --edit <object>
it: git replace [-f] --edit <oggetto>

en: git replace [-f] --graft <commit> [<parent>...]
it: git replace [-f] --graft <commit> [<genitore>...]

en: git replace -d <object>...
it: git replace -d <oggetto>...

en: git replace [--format=<format>] [-l [<pattern>]]
it: git replace [--format=<formato>] [-l [<pattern>]]

en: invalid replace format '%s'
    valid formats are 'short', 'medium' and 'long'
it: formato sostituzione non valido: '%s'
    i formati validi sono 'short', 'medium' e 'long'

en: replace ref '%s' not found
it: riferimento sostitutivo '%s' non trovato

en: Deleted replace ref '%s'
it: Eliminato riferimento sostitutivo '%s'

en: '%s' is not a valid ref name
it: '%s' non è un nome riferimento valido

en: replace ref '%s' already exists
it: il riferimento sostitutivo '%s' esiste già

en: Objects must be of the same type.
    '%s' points to a replaced object of type '%s'
    while '%s' points to a replacement object of type '%s'.
it: Gli oggetti devono essere dello stesso tipo.
    '%s' punta a un oggetto sostituito di tipo '%s'
    mentre '%s' punta a un oggetto sostitutivo di tipo '%s'.

en: unable to open %s for writing
it: impossibile aprire '%s' in scrittura

en: cat-file reported failure
it: cat-file ha segnalato un errore

en: unable to open %s for reading
it: impossibile aprire %s in lettura

en: unable to spawn mktree
it: impossibile lanciare mktree

en: unable to read from mktree
it: impossibile leggere da mktree

en: mktree reported failure
it: mktree ha segnalato un errore

en: mktree did not return an object name
it: mktree non ha restituito un nome oggetto

en: unable to fstat %s
it: impossibile eseguire fstat su %s

en: unable to write object to database
it: impossibile scrivere l'oggetto nel database

en: not a valid object name: '%s'
it: nome oggetto non valido: '%s'

en: unable to get object type for %s
it: impossibile recuperare il tipo dell'oggetto %s

en: editing object file failed
it: modifica del file oggetto non riuscita

en: new object is the same as the old one: '%s'
it: il nuovo oggetto è lo stesso di quello vecchio: '%s'

en: could not parse %s as a commit
it: impossibile analizzare %s come commit

en: bad mergetag in commit '%s'
it: tag merge non valido nel commit '%s'

en: malformed mergetag in commit '%s'
it: tag merge malformato nel commit '%s'

en: original commit '%s' contains mergetag '%s' that is discarded; use --edit instead of --graft
it: il commit originario '%s' contiene il tag merge '%s' che è stato scartato; usa --edit anziché --graft

en: the original commit '%s' has a gpg signature
it: il commit originario '%s' ha una firma GPG

en: the signature will be removed in the replacement commit!
it: la firma sarà rimossa nel commit sostitutivo!

en: could not write replacement commit for: '%s'
it: impossibile scrivere il commit sostitutivo per '%s'

en: graft for '%s' unnecessary
it: graft per '%s' non necessario

en: new commit is the same as the old one: '%s'
it: il nuovo commit è lo stesso di quello vecchio: '%s'

en: could not convert the following graft(s):
    %s
it: impossibile convertire i seguenti graft:
    %s

en: list replace refs
it: elenca i riferimenti sostitutivi

en: delete replace refs
it: elimina i riferimenti sostitutivi

en: edit existing object
it: modifica l'oggetto esistente

en: change a commit's parents
it: cambia i genitori di un commit

en: convert existing graft file
it: converti un file graft esistente

en: replace the ref if it exists
it: sostituisci il riferimento se esiste

en: do not pretty-print contents for --edit
it: non stampare i contenuti in un formato leggibile (per --edit)

en: use this format
it: usa questo formato

en: --format cannot be used when not listing
it: --format non può essere usato quando non si elencano voci

en: -f only makes sense when writing a replacement
it: -f ha senso solo se si sta scrivendo un oggetto sostitutivo

en: --raw only makes sense with --edit
it: --raw ha senso solo con --edit

en: -d needs at least one argument
it: -d richiede almeno un argomento

en: bad number of arguments
it: numero di argomenti errato

en: -e needs exactly one argument
it: -e richiede esattamente un argomento

en: -g needs at least one argument
it: -g richiede almeno un argomento

en: --convert-graft-file takes no argument
it: --convert-graft-file non richiede argomenti

en: only one pattern can be given with -l
it: con -l può essere specificato solo un pattern

en: git rerere [clear | forget <path>... | status | remaining | diff | gc]
it: git rerere [clear | forget <percorso>... | status | remaining | diff | gc]

en: register clean resolutions in index
it: registra le risoluzioni pulite nell'indice

en: 'git rerere forget' without paths is deprecated
it: 'git rerere forget' senza percorsi è deprecato

en: unable to generate diff for '%s'
it: impossibile generare il diff per '%s'

en: git reset [-q] [<tree-ish>] [--] <pathspec>...
it: git reset [-q] [<espressione albero>] [--] <specificatore percorso>...

en: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<tree-ish>]
it: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<espressione albero>]

en: git reset --patch [<tree-ish>] [--] [<pathspec>...]
it: git reset --patch [<espressione albero>] [--] [<specificatore percorso>...]

en: mixed
it: misto

en: You do not have a valid HEAD.
it: Non hai un HEAD valido.

en: Failed to find tree of HEAD.
it: Impossibile trovare l'albero di HEAD.

en: Failed to find tree of %s.
it: Impossibile trovare l'albero di %s.

en: HEAD is now at %s
it: HEAD ora si trova a %s

en: Cannot do a %s reset in the middle of a merge.
it: Impossibile eseguire un %s reset nel corso di un merge.

en: be quiet, only report errors
it: non visualizzare messaggi, segnala solo gli errori

en: reset HEAD and index
it: reimposta l'HEAD e l'indice

en: reset only HEAD
it: reimposta solo l'HEAD

en: reset HEAD, index and working tree
it: reimposta l'HEAD, l'indice e l'albero di lavoro

en: reset HEAD but keep local changes
it: reimposta l'HEAD ma mantieni le modifiche locali

en: record only the fact that removed paths will be added later
it: salva solo il fatto che i percorsi rimossi saranno aggiunti successivamente

en: Failed to resolve '%s' as a valid revision.
it: Risoluzione di '%s' come revisione valida non riuscita.

en: Failed to resolve '%s' as a valid tree.
it: Risoluzione di '%s' come albero valido non riuscita.

en: --patch is incompatible with --{hard,mixed,soft}
it: --patch non è compatibile con --{hard,mixed,soft}

en: --mixed with paths is deprecated; use 'git reset -- <paths>' instead.
it: --mixed con i path è deprecata; usa invece 'git reset -- <path>'.

en: Cannot do %s reset with paths.
it: Impossibile eseguire un %s reset con dei percorsi.

en: %s reset is not allowed in a bare repository
it: %s reset non è consentito in un repository spoglio

en: -N can only be used with --mixed
it: -N può essere usato solo con --mixed

en: Unstaged changes after reset:
it: Modifiche non nell'area di staging dopo il reset:

en: 
    It took %.2f seconds to enumerate unstaged changes after reset.  You can
    use '--quiet' to avoid this.  Set the config setting reset.quiet to true
    to make this the default.
it: 
    Ci sono voluti %.2f secondi per elencare le modifiche non nell'area di
    staging dopo il reset. Puoi usare '--quiet' per non visualizzare questo
    messaggio. Imposta l'opzione di configurazione reset.quiet a true per
    rendere tale comportamento quello predefinito.

en: Could not reset index file to revision '%s'.
it: Impossibile ripristinare il file indice alla revisione '%s'.

en: Could not write new index file.
it: Impossibile scrivere il nuovo file indice.

en: cannot combine --exclude-promisor-objects and --missing
it: impossibile combinare --exclude-promisor-objects e --missing

en: object filtering requires --objects
it: il filtraggio oggetti richiede --objects

en: rev-list does not support display of notes
it: rev-list non supporta la visualizzazione delle note

en: marked counting is incompatible with --objects
it: il conteggio contrassegnato non è compatibile con --objects

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
it: git rev-parse --parseopt [<opzioni>] -- [<argomenti>...]

en: keep the `--` passed as an arg
it: mantieni la stringa passata `--` come argomento

en: stop parsing after the first non-option argument
it: termina l'analisi dopo il primo argomento non corrispondente a un'opzione

en: output in stuck long form
it: emetti l'output in forma "stuck long"

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
       or: git rev-parse --sq-quote [<arg>...]
       or: git rev-parse [<options>] [<arg>...]
    
    Run "git rev-parse --parseopt -h" for more information on the first usage.
it: git rev-parse --parseopt [<opzioni>] -- [<argomenti>...]
       o: git rev-parse --sq-quote [<argomento>...]
       o: git rev-parse [<opzioni>] [<argomento>...]
    
    Esegui "git rev-parse --parseopt -h" per ulteriori informazioni sulla prima
    modalità d'uso.

en: git revert [<options>] <commit-ish>...
it: git revert [<opzioni>] <espressione commit>...

en: git revert <subcommand>
it: git revert <sottocomando>

en: git cherry-pick [<options>] <commit-ish>...
it: git cherry-pick [<opzioni>] <espressione commit>...

en: git cherry-pick <subcommand>
it: git cherry-pick <sottocomando>

en: option `%s' expects a number greater than zero
it: l'opzione `%s' richiede un numero maggiore di zero

en: %s: %s cannot be used with %s
it: %s: %s non può essere usata con %s

en: end revert or cherry-pick sequence
it: termina la sequenza revert o cherry-pick

en: resume revert or cherry-pick sequence
it: riprendi la sequenza revert o cherry-pick

en: cancel revert or cherry-pick sequence
it: annulla la sequenza revert o cherry-pick

en: skip current commit and continue
it: salta il commit corrente e continua

en: don't automatically commit
it: non eseguire il commit automaticamente

en: edit the commit message
it: modifica il messaggio di commit

en: parent-number
it: numero-genitore

en: select mainline parent
it: seleziona il genitore mainline

en: merge strategy
it: strategia di merge

en: option for merge strategy
it: opzione per la strategia di merge

en: append commit name
it: aggiungi il nome del commit alla fine

en: preserve initially empty commits
it: mantieni i commit inizialmente vuoti

en: keep redundant, empty commits
it: mantieni i commit ridondanti e vuoti

en: revert failed
it: revert non riuscito

en: cherry-pick failed
it: cherry-pick non riuscito

en: git rm [<options>] [--] <file>...
it: git rm [<opzioni>] [--] <file>...

en: the following file has staged content different from both the
    file and the HEAD: | the following files have staged content different from both the
    file and the HEAD:
it[0]: il seguente file ha contenuti nell'area di staging che
    differiscono sia rispetto a quelli del file sia rispetto a HEAD:
it[1]: i seguenti file hanno contenuti nell'area di staging che
    differiscono sia rispetto a quelli del file sia rispetto a HEAD:

en: 
    (use -f to force removal)
it: 
    (usa -f per forzarne la rimozione)

en: the following file has changes staged in the index: | the following files have changes staged in the index:
it[0]: il seguente file ha delle modifiche in staging nell'indice:
it[1]: i seguenti file hanno delle modifiche in staging nell'indice:

en: 
    (use --cached to keep the file, or -f to force removal)
it: 
    (usa --cached per mantenere il file o -f per forzarne la rimozione)

en: the following file has local modifications: | the following files have local modifications:
it[0]: il seguente file ha delle modifiche locali:
it[1]: i seguenti file hanno delle modifiche locali:

en: do not list removed files
it: non elencare i file rimossi

en: only remove from the index
it: rimuovi solo dall'indice

en: override the up-to-date check
it: ignora il controllo sullo stato di aggiornamento

en: allow recursive removal
it: consenti rimozioni ricorsive

en: exit with a zero status even if nothing matched
it: esci con codice d'uscita zero anche nel caso in cui non vi siano corrispondenze

en: No pathspec was given. Which files should I remove?
it: Non è stato fornito uno specificatore percorso. Quali file devo rimuovere?

en: please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
it: esegui lo stage delle modifiche a .gitmodules o eseguine lo stash per procedere

en: not removing '%s' recursively without -r
it: non rimuovo '%s' ricorsivamente senza -r

en: git rm: unable to remove %s
it: git rm: non è possibile eliminare %s

en: git send-pack [--all | --mirror] [--dry-run] [--force] [--receive-pack=<git-receive-pack>] [--verbose] [--thin] [--atomic] [<host>:]<directory> [<ref>...]
      --all and explicit <ref> specification are mutually exclusive.
it: git send-pack [--all | --mirror] [--dry-run] [--force] [--receive-pack=<git-receive-pack>] [--verbose] [--thin] [--atomic] [<host>:]<directory> [<riferimento>...]
      --all e uno specificatore <riferimento> sono mutualmente esclusivi.

en: remote name
it: nome remoto

en: use stateless RPC protocol
it: usa protocollo RPC senza stato

en: read refs from stdin
it: leggi i riferimento dallo standard input

en: print status from remote helper
it: stampa lo stato dell'helper remoto

en: git shortlog [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
it: git shortlog [<opzioni>] [<intervallo revisioni>] [[--] <percorso>...]

en: git log --pretty=short | git shortlog [<options>]
it: git log --pretty=short | git shortlog [<opzioni>]

en: using multiple --group options with stdin is not supported
it: l'utilizzo di opzioni --group multiple con lo standard input non è supportato

en: using --group=trailer with stdin is not supported
it: l'utilizzo di --group=trailer con lo standard input non è supportato

en: unknown group type: %s
it: tipo gruppo sconosciuto: %s

en: Group by committer rather than author
it: Raggruppa per persona che ha eseguito il commit anziché per autore

en: sort output according to the number of commits per author
it: ordina l'output in base al numero di commit per autore

en: Suppress commit descriptions, only provides commit count
it: Ometti le descrizioni dei commit, fornisci solo il numero dei commit

en: Show the email address of each author
it: Visualizza l'indirizzo e-mail di ogni autore

en: Linewrap output
it: Output a capo automatico

en: field
it: campo

en: Group by field
it: Raggruppa per campo

en: too many arguments given outside repository
it: troppi argomenti forniti oltre al repository

en: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
    		[--current] [--color[=<when>] | --no-color] [--sparse]
    		[--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
    		[--no-name | --sha1-name] [--topics] [(<rev> | <glob>)...]
it: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
    		[--current] [--color[=<quando>] | --no-color] [--sparse]
    		[--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
    		[--no-name | --sha1-name] [--topics] [(<revisione> | <glob>)...]

en: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<ref>]
it: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<riferimento>]

en: ignoring %s; cannot handle more than %d ref | ignoring %s; cannot handle more than %d refs
it[0]: ignoro %s; non posso gestire più di %d riferimento
it[1]: ignoro %s; non posso gestire più di %d riferimenti

en: no matching refs with %s
it: nessun riferimento corrispondente a %s

en: show remote-tracking and local branches
it: visualizza i branch che ne tracciano uno remoto e quelli locali

en: show remote-tracking branches
it: visualizza i branch che ne tracciano uno remoto

en: color '*!+-' corresponding to the branch
it: colore '*!+-' corrispondente al branch

en: show <n> more commits after the common ancestor
it: visualizza <n> commit ulteriori rispetto all'antenato comune

en: synonym to more=-1
it: sinonimo di more=-1

en: suppress naming strings
it: non visualizzare le stringhe di denominazione

en: include the current branch
it: includi il branch corrente

en: name commits with their object names
it: denomina i commit con i loro nomi oggetto

en: show possible merge bases
it: visualizza le basi merge possibili

en: show refs unreachable from any other ref
it: visualizza i riferimenti non raggiungibili da nessun altro

en: show commits in topological order
it: visualizza i commit in ordine topologico

en: show only commits not on the first branch
it: visualizza solo i commit non sul primo branch

en: show merges reachable from only one tip
it: visualizza i merge raggiungibili solo dall'ultimo commit di un branch

en: topologically sort, maintaining date order where possible
it: esegui un ordinamento topologico mantenendo l'ordine delle date ove possibile

en: show <n> most recent ref-log entries starting at base
it: visualizza le <n> voci più recenti del log dei riferimenti partendo da base

en: --reflog is incompatible with --all, --remotes, --independent or --merge-base
it: --reflog non è compatibile con --all, --remotes, --independent o --merge-base

en: no branches given, and HEAD is not valid
it: nessun branch fornito e l'HEAD non è valido

en: --reflog option needs one branch name
it: l'opzione --reflog richiede il nome di un branch

en: only %d entry can be shown at one time. | only %d entries can be shown at one time.
it[0]: può essere visualizzata solo %d voce per volta.
it[1]: possono essere visualizzate solo %d voci per volta.

en: no such ref %s
it: riferimento non esistente: %s

en: cannot handle more than %d rev. | cannot handle more than %d revs.
it[0]: impossibile gestire più di %d revisione.
it[1]: impossibile gestire più di %d revisioni.

en: '%s' is not a valid ref.
it: '%s' non è un riferimento valido.

en: cannot find commit %s (%s)
it: impossibile trovare il commit %s (%s)

en: hash-algorithm
it: algoritmo hash

en: Unknown hash algorithm
it: Algoritmo hash sconosciuto

en: only show tags (can be combined with heads)
it: visualizza solo i tag (l'opzione può essere combinata con heads)

en: only show heads (can be combined with tags)
it: visualizza solo le head (l'opzione può essere combinata con tags)

en: stricter reference checking, requires exact ref path
it: controllo più stringente dei riferimenti, richiede un percorso esatto al riferimento

en: show the HEAD reference, even if it would be filtered out
it: visualizza il riferimento HEAD anche se filtrato

en: dereference tags into object IDs
it: dereferenzia i tag in ID oggetto

en: only show SHA1 hash using <n> digits
it: visualizza l'hash SHA1 usando solo <n> caratteri

en: do not print results to stdout (useful with --verify)
it: non stampare i risultati sullo standard output (utile con --verify)

en: show refs from stdin that aren't in local repository
it: visualizza i riferimenti dati sullo standard input che non sono nel repository locale

en: git sparse-checkout (init|list|set|add|reapply|disable) <options>
it: git sparse-checkout (init|list|set|add|reapply|disable) <opzioni>

en: this worktree is not sparse (sparse-checkout file may not exist)
it: questo albero di lavoro non è sparse (il file sparse-checkout potrebbe non esistere)

en: failed to create directory for sparse-checkout file
it: creazione della directory per il file sparse-checkout non riuscita

en: unable to upgrade repository format to enable worktreeConfig
it: impossibile aggiornare il formato repository per abilitare worktreeConfig

en: failed to set extensions.worktreeConfig setting
it: impostazione dell'opzione extensions.worktreeConfig non riuscita

en: initialize the sparse-checkout in cone mode
it: inizializza il checkout sparse in modalità cone

en: failed to open '%s'
it: apertura di '%s' non riuscita

en: could not normalize path %s
it: impossibile normalizzare il percorso '%s'

en: git sparse-checkout (set|add) (--stdin | <patterns>)
it: git sparse-checkout (set|add) (--stdin | <pattern>)

en: unable to unquote C-style string '%s'
it: impossibile rimuovere le virgolette dalla stringa in stile C '%s'

en: unable to load existing sparse-checkout patterns
it: impossibile caricare i pattern sparse-checkout esistenti

en: read patterns from standard in
it: leggi i pattern dallo standard input

en: error while refreshing working directory
it: errore durante l'aggiornamento della directory di lavoro

en: git stash list [<options>]
it: git stash list [<opzioni>]

en: git stash show [<options>] [<stash>]
it: git stash show [<opzioni>] [<stash>]

en: git stash branch <branchname> [<stash>]
it: git stash branch <nome branch> [<stash>]

en: git stash [push [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [-m|--message <message>]
              [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<pathspec>...]]
it: git stash [push [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [-m|--message <messaggio>]
              [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<specificatore percorso>...]]

en: git stash save [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [<message>]
it: git stash save [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [<messaggio>]

en: git stash store [-m|--message <message>] [-q|--quiet] <commit>
it: git stash store [-m|--message <messaggio>] [-q|--quiet] <commit>

en: git stash [push [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [-m|--message <message>]
              [--] [<pathspec>...]]
it: git stash [push [-p|--patch] [-k|--[no-]keep-index] [-q|--quiet]
              [-u|--include-untracked] [-a|--all] [-m|--message <messaggio>]
              [--] [<specificatore percorso>...]]

en: '%s' is not a stash-like commit
it: '%s' non è un commit simile a uno stash

en: Too many revisions specified:%s
it: Troppe revisioni specificate:%s

en: No stash entries found.
it: Nessuna voce di stash trovata.

en: %s is not a valid reference
it: %s non è un riferimento valido

en: git stash clear with parameters is unimplemented
it: git stash clear con parametri non è implementato

en: cannot apply a stash in the middle of a merge
it: impossibile applicare uno stash nel mezzo di un merge

en: could not generate diff %s^!.
it: impossibile generare il diff %s^!

en: conflicts in index. Try without --index.
it: ci sono conflitti nell'indice. Prova senza --index.

en: could not save index tree
it: impossibile salvare l'albero indice

en: could not restore untracked files from stash
it: non è stato possibile ripristinare i file non tracciati dallo stash

en: Merging %s with %s
it: Merge di %s con %s in corso

en: Index was not unstashed.
it: L'indice non è stato rimosso dallo stash.

en: attempt to recreate the index
it: tenta di ricreare l'indice

en: Dropped %s (%s)
it: Ho scartato %s (%s)

en: %s: Could not drop stash entry
it: %s: Impossibile scartare la voce di stash

en: '%s' is not a stash reference
it: '%s' non è un riferimento stash

en: The stash entry is kept in case you need it again.
it: La voce di stash è mantenuta nel caso in cui tu ne abbia nuovamente bisogno.

en: No branch name specified
it: Nome del branch non specificato

en: Cannot update %s with %s
it: Impossibile aggiornare %s con %s

en: stash message
it: messaggio di stash

en: "git stash store" requires one <commit> argument
it: "git stash store" richiede un argomento <commit>

en: No changes selected
it: Nessuna modifica selezionata

en: You do not have the initial commit yet
it: Non hai ancora un commit iniziale

en: Cannot save the current index state
it: Impossibile salvare lo stato corrente di index

en: Cannot save the untracked files
it: Impossibile salvare i file non tracciati

en: Cannot save the current worktree state
it: Impossibile salvare lo stato corrente dell'albero di lavoro

en: Cannot record working tree state
it: Impossibile registrare lo stato dell'albero di lavoro

en: Can't use --patch and --include-untracked or --all at the same time
it: Impossibile usare --patch e --include-untracked o --all allo stesso tempo

en: Did you forget to 'git add'?
it: Ti sei scordato di eseguire 'git add'?

en: No local changes to save
it: Nessuna modifica locale da salvare

en: Cannot initialize stash
it: Impossibile inizializzare stash

en: Cannot save the current status
it: Impossibile salvare lo stato attuale

en: Saved working directory and index state %s
it: Directory di lavoro e stato indice salvati: %s

en: Cannot remove worktree changes
it: Impossibile rimuovere le modifiche all'albero di lavoro

en: keep index
it: mantieni l'indice

en: stash in patch mode
it: esegui lo stash in modalità patch

en: quiet mode
it: modalità silenziosa

en: include untracked files in stash
it: includi i file non tracciati nello stash

en: include ignore files
it: includi i file ignorati

en: the stash.useBuiltin support has been removed!
    See its entry in 'git help config' for details.
it: il supporto per stash.useBuiltin è stato rimosso!
    Vedi la voce relativa in 'git help config' per i dettagli.

en: skip and remove all lines starting with comment character
it: salta e rimuovi tutte le righe che iniziano con un carattere commento

en: prepend comment character and space to each line
it: anteponi il carattere commento e uno spazio a ogni riga

en: Expecting a full ref name, got %s
it: Atteso nome riferimento completo, ricevuto %s

en: submodule--helper print-default-remote takes no arguments
it: submodule--helper print-default-remote non richiede argomenti

en: cannot strip one component off url '%s'
it: impossibile rimuovere un componente dall'URL '%s'

en: alternative anchor for relative paths
it: ancoraggio alternativo per i percorsi relativi

en: git submodule--helper list [--prefix=<path>] [<path>...]
it: git submodule--helper list [--prefix=<percorso>] [<percorso>...]

en: No url found for submodule path '%s' in .gitmodules
it: Nessun URL trovato in .gitmodules per il percorso del sottomodulo '%s'

en: Entering '%s'
it: Entro in '%s'

en: run_command returned non-zero status for %s
    .
it: run_command ha restituito un codice diverso da zero per %s
    .

en: run_command returned non-zero status while recursing in the nested submodules of %s
    .
it: run_command ha restituito un codice diverso da zero durante la ricorsione nei sottomoduli innestati di %s
    .

en: Suppress output of entering each submodule command
it: Non visualizzare l'output dei comandi eseguiti in ogni sottomodulo

en: Recurse into nested submodules
it: Esegui ricorsivamente sui sottomoduli innestati

en: git submodule--helper foreach [--quiet] [--recursive] [--] <command>
it: git submodule--helper foreach [--quiet] [--recursive] [--] <comando>

en: could not look up configuration '%s'. Assuming this repository is its own authoritative upstream.
it: impossibile trovare la configurazione '%s'. Assumo che questo repository sia il proprio repository autoritativo upstream.

en: Failed to register url for submodule path '%s'
it: Registrazione dell'URL per il percorso sottomodulo '%s' non riuscita

en: Submodule '%s' (%s) registered for path '%s'
it: Sottomodulo '%s' (%s) registrato per il percorso '%s'

en: warning: command update mode suggested for submodule '%s'
it: avviso: suggerita modalità comando aggiornamento per il sottomodulo '%s'

en: Failed to register update mode for submodule path '%s'
it: Registrazione della modalità aggiornamento per il percorso sottomodulo '%s'

en: Suppress output for initializing a submodule
it: Non visualizzare l'output dell'inizializzazione del sottomodulo

en: git submodule--helper init [<options>] [<path>]
it: git submodule--helper init [<opzioni>] [<percorso>]

en: no submodule mapping found in .gitmodules for path '%s'
it: mapping sottomodulo per il percorso '%s' non trovato in .gitmodules

en: could not resolve HEAD ref inside the submodule '%s'
it: impossibile risolvere il riferimento HEAD nel sottomodulo '%s'

en: failed to recurse into submodule '%s'
it: ricorsione nel sottomodulo '%s' non riuscita

en: Suppress submodule status output
it: Non visualizzare l'output dello stato del sottomodulo

en: Use commit stored in the index instead of the one stored in the submodule HEAD
it: Usa il commit salvato nell'indice anziché quello salvato nell'HEAD del sottomodulo

en: recurse into nested submodules
it: esegui ricorsivamente sui sottomoduli innestati

en: git submodule status [--quiet] [--cached] [--recursive] [<path>...]
it: git submodule status [--quiet] [--cached] [--recursive] [<percorso>...]

en: git submodule--helper name <path>
it: git submodule--helper name <percorso>

en: * %s %s(blob)->%s(submodule)
it: * %s %s(blob)->%s(sottomodulo)

en: * %s %s(submodule)->%s(blob)
it: * %s %s(sottomodulo)->%s(blob)

en: couldn't hash object from '%s'
it: impossibile calcolare l'hash dell'oggetto da '%s'

en: unexpected mode %o
it: modalità %o inattesa

en: use the commit stored in the index instead of the submodule HEAD
it: usa il commit salvato nell'indice anziché quello salvato nell'HEAD del sottomodulo

en: to compare the commit in the index with that in the submodule HEAD
it: per confrontare il commit salvato nell'indice con quello salvato nell'HEAD del sottomodulo

en: skip submodules with 'ignore_config' value set to 'all'
it: ignora i sottomoduli il cui valore 'ignore_config' è impostato ad 'all'

en: limit the summary size
it: limita le dimensioni del riassunto

en: git submodule--helper summary [<options>] [<commit>] [--] [<path>]
it: git submodule--helper summary [<opzioni>] [<commit>] [--] [<percorso>]

en: could not fetch a revision for HEAD
it: impossibile recuperare una revisione per HEAD

en: --cached and --files are mutually exclusive
it: le opzioni --cached e --files sono mutualmente esclusive

en: Synchronizing submodule url for '%s'
it: Sincronizzazione URL sottomodulo per '%s' in corso

en: failed to register url for submodule path '%s'
it: registrazione dell'URL per il percorso sottomodulo '%s' non riuscita

en: failed to get the default remote for submodule '%s'
it: recupero del remoto predefinito per il sottomodulo '%s' non riuscito

en: failed to update remote for submodule '%s'
it: aggiornamento del remoto per il sottomodulo '%s' non riuscito

en: Suppress output of synchronizing submodule url
it: Non visualizzare l'output della sincronizzazione dell'URL del sottomodulo

en: git submodule--helper sync [--quiet] [--recursive] [<path>]
it: git submodule--helper sync [--quiet] [--recursive] [<percorso>]

en: Submodule work tree '%s' contains a .git directory (use 'rm -rf' if you really want to remove it including all of its history)
it: L'albero di lavoro del sottomodulo ('%s') contiene una directory .git (usa 'rm -rf' se vuoi veramente rimuoverla, inclusa l'intera sua cronologia)

en: Submodule work tree '%s' contains local modifications; use '-f' to discard them
it: L'albero di lavoro del sottomodulo ('%s') contiene modifiche locali; usa '-f' per scartarle

en: Cleared directory '%s'
it: Directory '%s' ripulita

en: Could not remove submodule work tree '%s'
it: Impossibile rimuovere l'albero di lavoro del sottomodulo '%s'

en: could not create empty submodule directory %s
it: impossibile creare la directory vuota del sottomodulo %s

en: Submodule '%s' (%s) unregistered for path '%s'
it: Rimossa registrazione sottomodulo '%s' (%s) per il percorso '%s'

en: Remove submodule working trees even if they contain local changes
it: Rimuovi gli alberi di lavoro dei sottomoduli anche se contengono modifiche locali

en: Unregister all submodules
it: Annulla la registrazione di tutti i sottomoduli

en: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<path>...]]
it: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<percorso>...]]

en: Use '--all' if you really want to deinitialize all submodules
it: Usa '--all' se vuoi veramente deinizializzare tutti i sottomoduli

en: An alternate computed from a superproject's alternate is invalid.
    To allow Git to clone without an alternate in such a case, set
    submodule.alternateErrorStrategy to 'info' or, equivalently, clone with
    '--reference-if-able' instead of '--reference'.
it: Un alternato calcolato a partire dall'alternato di un progetto di livello
    superiore non è valido.
    Per consentire a Git di eseguire il clone senza alternati in tal caso, imposta
    submodule.alternateErrorStrategy a 'info' o, equivalentemente, esegui il clone
    con l'opzione '--reference-if-able' anziché '--reference'.

en: submodule '%s' cannot add alternate: %s
it: non è possibile aggiungere un alternato per il sottomodulo '%s': %s

en: Value '%s' for submodule.alternateErrorStrategy is not recognized
it: Valore '%s' per submodule.alternateErrorStrategy non riconosciuto

en: Value '%s' for submodule.alternateLocation is not recognized
it: Valore '%s' per submodule.alternateLocation non riconosciuto

en: where the new submodule will be cloned to
it: percorso in cui sarà clonato il nuovo sottomodulo

en: name of the new submodule
it: nome del nuovo sottomodulo

en: url where to clone the submodule from
it: URL da cui clonare il sottomodulo

en: depth for shallow clones
it: profondità per i cloni shallow

en: force cloning progress
it: forza l'indicazione d'avanzamento della clonazione

en: disallow cloning into non-empty directory
it: disabilita il clone in una directory non vuota

en: git submodule--helper clone [--prefix=<path>] [--quiet] [--reference <repository>] [--name <name>] [--depth <depth>] [--single-branch] --url <url> --path <path>
it: git submodule--helper clone [--prefix=<percorso>] [--quiet] [--reference <repository>] [--name <nome>] [--depth <profondità>] [--single-branch] --url <URL> --path <percorso>

en: refusing to create/use '%s' in another submodule's git dir
it: mi rifiuto di creare/usare '%s' nella directory Git di un altro sottomodulo

en: clone of '%s' into submodule path '%s' failed
it: clone di '%s' nel percorso del sottomodulo ('%s') non riuscito

en: directory not empty: '%s'
it: directory non vuota: '%s'

en: could not get submodule directory for '%s'
it: impossibile recuperare la directory del sottomodulo per '%s'

en: Invalid update mode '%s' for submodule path '%s'
it: Modalità aggiornamento '%s' non valida per il percorso del sottomodulo ('%s')

en: Invalid update mode '%s' configured for submodule path '%s'
it: È stata configurata una modalità aggiornamento '%s' non valida per il percorso del sottomodulo ('%s')

en: Submodule path '%s' not initialized
it: Percorso del sottomodulo ('%s') non inizializzato

en: Maybe you want to use 'update --init'?
it: Potresti voler usare 'update --init'.

en: Skipping unmerged submodule %s
it: Ignoro il sottomodulo %s non sottoposto a merge

en: Skipping submodule '%s'
it: Ignoro il sottomodulo '%s'

en: Failed to clone '%s'. Retry scheduled
it: Clone di '%s' non riuscito. Nuovo tentativo programmato

en: Failed to clone '%s' a second time, aborting
it: Clone di '%s' non riuscito per la seconda volta, interrompo l'operazione

en: path into the working tree
it: percorso nell'albero di lavoro

en: path into the working tree, across nested submodule boundaries
it: percorso nell'albero di lavoro attraverso i confini dei sottomoduli innestati

en: rebase, merge, checkout or none
it: rebase, merge, checkout o none

en: Create a shallow clone truncated to the specified number of revisions
it: Crea un clone shallow limitato al numero di revisioni specificato

en: parallel jobs
it: processi da eseguire in parallelo

en: whether the initial clone should follow the shallow recommendation
it: determina se il clone iniziale sarà shallow come raccomandato

en: don't print cloning progress
it: non stampare l'indicazione di avanzamento della clonazione

en: git submodule--helper update-clone [--prefix=<path>] [<path>...]
it: git submodule--helper update-clone [--prefix=<percorso>] [<percorso>...]

en: bad value for update parameter
it: valore parametro aggiornamento errato

en: Submodule (%s) branch configured to inherit branch from superproject, but the superproject is not on any branch
it: Il branch del sottomodulo (%s) è configurato in modo da ereditare il branch dal progetto al livello superiore, ma questo non è su alcun branch

en: could not get a repository handle for submodule '%s'
it: impossibile recuperare un handle repository per il sottomodulo '%s'

en: recurse into submodules
it: esegui ricorsivamente sui sottomoduli

en: git submodule--helper absorb-git-dirs [<options>] [<path>...]
it: git submodule--helper absorb-git-dirs [<opzioni>] [<percorso>...]

en: check if it is safe to write to the .gitmodules file
it: controlla se è sicuro scrivere sul file .gitmodules

en: unset the config in the .gitmodules file
it: rimuovi la configurazione nel file .gitmodules

en: git submodule--helper config <name> [<value>]
it: git submodule--helper config <nome> [<valore>]

en: git submodule--helper config --unset <name>
it: git submodule--helper config --unset <nome>

en: please make sure that the .gitmodules file is in the working tree
it: assicurati che il file .gitmodules sia nell'albero di lavoro

en: Suppress output for setting url of a submodule
it: Non visualizzare l'output dell'impostazione dell'URL del sottomodulo

en: git submodule--helper set-url [--quiet] <path> <newurl>
it: git submodule--helper set-url [--quiet] <percorso> <nuovo URL>

en: set the default tracking branch to master
it: imposta il branch tracciato predefinito a master

en: set the default tracking branch
it: imposta il branch tracciato predefinito

en: git submodule--helper set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <path>
it: git submodule--helper set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <percorso>

en: git submodule--helper set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <branch> <path>
it: git submodule--helper set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <branch> <percorso>

en: --branch or --default required
it: è richiesto specificare --branch o --default

en: --branch and --default are mutually exclusive
it: le opzioni --branch e --default sono mutualmente esclusive

en: %s doesn't support --super-prefix
it: %s non supporta --super-prefix

en: '%s' is not a valid submodule--helper subcommand
it: '%s' non è un sottocomando submodule--helper valido

en: git symbolic-ref [<options>] <name> [<ref>]
it: git symbolic-ref [<opzioni>] <nome> [<riferimento>]

en: git symbolic-ref -d [-q] <name>
it: git symbolic-ref -d [-q] <nome>

en: suppress error message for non-symbolic (detached) refs
it: non visualizzare messaggi d'errore se ci sono riferimenti non simbolici (scollegati)

en: delete symbolic ref
it: elimina riferimento simbolico

en: shorten ref output
it: abbrevia il riferimento nell'output

en: reason
it: motivo

en: reason of the update
it: motivo dell'aggiornamento

en: git tag [-a | -s | -u <key-id>] [-f] [-m <msg> | -F <file>]
    		<tagname> [<head>]
it: git tag [-a | -s | -u <ID chiave>] [-f] [-m <messaggio> | -F <file>]
    		<nome tag> [<head>]

en: git tag -d <tagname>...
it: git tag -d <nome tag>...

en: git tag -l [-n[<num>]] [--contains <commit>] [--no-contains <commit>] [--points-at <object>]
    		[--format=<format>] [--merged <commit>] [--no-merged <commit>] [<pattern>...]
it: git tag -l [-n[<numero>]] [--contains <commit>] [--no-contains <commit>] [--points-at <oggetto>]
    		[--format=<formato>] [--merged <commit>] [--no-merged <commit>] [<pattern>...]

en: git tag -v [--format=<format>] <tagname>...
it: git tag -v [--format=<formato>] <nome tag>...

en: tag '%s' not found.
it: tag '%s' non trovato.

en: Deleted tag '%s' (was %s)
it: Tag '%s' eliminato (era %s)

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%c' will be ignored.
it: 
    Scrivi un messaggio per il tag:
      %s
    Le righe che iniziano con '%c' saranno ignorate.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%c' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
it: 
    Scrivi un messaggio per il tag:
      %s
    Le righe che iniziano con '%c' saranno mantenute; puoi rimuoverle autonomamente se lo desideri.

en: unable to sign the tag
it: impossibile firmare il tag

en: unable to write tag file
it: impossibile scrivere il file tag

en: You have created a nested tag. The object referred to by your new tag is
    already a tag. If you meant to tag the object that it points to, use:
    
    	git tag -f %s %s^{}
it: Hai creato un tag innestato. L'oggetto a cui si riferisce il tuo nuovo
    tag è già un tag. Se intendevi aggiungere un tag all'oggetto a cui
    punta, usa:
    
    	git tag -f %s %s^{}

en: bad object type.
it: tipo oggetto errato.

en: no tag message?
it: nessun messaggio per il tag?

en: The tag message has been left in %s
it: Il messaggio del tag è stato lasciato in %s

en: list tag names
it: elenca i nomi dei tag

en: print <n> lines of each tag message
it: stampa le prime <n> righe di ogni messaggio tag

en: delete tags
it: elimina tag

en: verify tags
it: verifica tag

en: Tag creation options
it: Opzioni creazione tag

en: annotated tag, needs a message
it: tag annotato, richiede un messaggio

en: tag message
it: messaggio tag

en: force edit of tag message
it: forza modifica del messaggio tag

en: annotated and GPG-signed tag
it: tag annotato e firmato con GPG

en: use another key to sign the tag
it: usa un'altra chiave per firmare il tag

en: replace the tag if exists
it: sostituisci il tag se esiste

en: create a reflog
it: crea un registro riferimenti

en: Tag listing options
it: Opzioni elenco tag

en: show tag list in columns
it: visualizza l'elenco dei tag in colonne

en: print only tags that contain the commit
it: stampa solo i tag che contengono il commit

en: print only tags that don't contain the commit
it: stampa solo i tag che non contengono i commit

en: print only tags that are merged
it: stampa solo i tag sottoposti a merge

en: print only tags that are not merged
it: stampa solo i tag non sottoposti a merge

en: print only tags of the object
it: stampa solo i tag dell'oggetto

en: --column and -n are incompatible
it: --column e -n non sono compatibili

en: -n option is only allowed in list mode
it: l'opzione -n è consentita solo in modalità elenco

en: --contains option is only allowed in list mode
it: l'opzione --contains è consentita solo in modalità elenco

en: --no-contains option is only allowed in list mode
it: l'opzione --no-contains è consentita solo in modalità elenco

en: --points-at option is only allowed in list mode
it: l'opzione --points-at è consentita solo in modalità elenco

en: --merged and --no-merged options are only allowed in list mode
it: le opzioni --merged e --no-merged sono consentite solo in modalità elenco

en: only one -F or -m option is allowed.
it: è consentita una sola opzione tra -F e -m.

en: too many params
it: troppi parametri

en: '%s' is not a valid tag name.
it: '%s' non è un nome tag valido.

en: tag '%s' already exists
it: il tag '%s' esiste già

en: Updated tag '%s' (was %s)
it: Tag '%s' aggiornato (era %s)

en: Unpacking objects
it: Decompressione degli oggetti in corso

en: failed to create directory %s
it: creazione della directory %s non riuscita

en: failed to create file %s
it: creazione del file %s non riuscita

en: failed to delete file %s
it: eliminazione del file %s non riuscita

en: failed to delete directory %s
it: eliminazione della directory %s non riuscita

en: Testing mtime in '%s'
it: Test di mtime in '%s' in corso

en: directory stat info does not change after adding a new file
it: le informazioni stat della directory non cambiano dopo l'aggiunta di un nuovo file

en: directory stat info does not change after adding a new directory
it: le informazioni stat della directory non cambiano dopo l'aggiunta di una nuova directory

en: directory stat info changes after updating a file
it: le informazioni stat della directory cambiano dopo l'aggiornamento di un file

en: directory stat info changes after adding a file inside subdirectory
it: le informazioni stat della directory cambiano dopo l'aggiunta di un file in una sottodirectory

en: directory stat info does not change after deleting a file
it: le informazioni stat della directory non cambiano dopo l'eliminazione di un file

en: directory stat info does not change after deleting a directory
it: le informazioni stat della directory non cambiano dopo l'eliminazione di una directory

en: git update-index [<options>] [--] [<file>...]
it: git update-index [<opzioni>] [--] [<file>...]

en: continue refresh even when index needs update
it: continua l'aggiornamento anche nel caso in cui l'indice richieda di essere aggiornato

en: refresh: ignore submodules
it: aggiornamento: ignora i sottomoduli

en: do not ignore new files
it: non ignorare i nuovi file

en: let files replace directories and vice-versa
it: consenti che dei file sostituiscano delle directory e viceversa

en: notice files missing from worktree
it: nota se dei file mancano dall'albero di lavoro

en: refresh even if index contains unmerged entries
it: esegui l'aggiornamento anche se l'indice contiene delle voci non sottoposte a merge

en: refresh stat information
it: aggiorna le informazioni stat

en: like --refresh, but ignore assume-unchanged setting
it: come --refresh, ma ignora l'impostazione assume-unchanged

en: <mode>,<object>,<path>
it: <modo>,<oggetto>,<percorso>

en: add the specified entry to the index
it: aggiunge la voce specificata all'indice

en: mark files as "not changing"
it: contrassegna i file come "non saranno modificati"

en: clear assumed-unchanged bit
it: reimposta a zero il bit "non saranno modificati"

en: mark files as "index-only"
it: contrassegna i file come "solamente da indicizzare"

en: clear skip-worktree bit
it: reimposta a zero il bit "solamente da indicizzare"

en: do not touch index-only entries
it: non eseguire il touch di voci presenti solo nell'indice

en: add to index only; do not add content to object database
it: aggiungi solo all'indice; non aggiungere il contenuto al database oggetti

en: remove named paths even if present in worktree
it: rimuovi i percorsi specificati anche se presenti nell'albero di lavoro

en: with --stdin: input lines are terminated by null bytes
it: con --stdin: le righe di input sono terminate da byte NULL

en: read list of paths to be updated from standard input
it: leggi l'elenco dei percorsi da aggiornare dallo standard input

en: add entries from standard input to the index
it: aggiungi le voci specificate sullo standard input all'indice

en: repopulate stages #2 and #3 for the listed paths
it: ripopola le fasi 2 e 3 per i percorsi elencati

en: only update entries that differ from HEAD
it: aggiorna solo le voci differenti rispetto all'HEAD

en: ignore files missing from worktree
it: ignora i file mancanti nell'albero di lavoro

en: report actions to standard output
it: stampa le azioni sullo standard output

en: (for porcelains) forget saved unresolved conflicts
it: (per i comandi ad alto livello) dimentica i conflitti non risolti salvati

en: write index in this format
it: scrivi l'indice in questo formato

en: enable or disable split index
it: abilita o disabilita l'indice suddiviso

en: enable/disable untracked cache
it: abilita/disabilita la cache non tracciata

en: test if the filesystem supports untracked cache
it: verifica se il filesystem supporta la cache non tracciata

en: enable untracked cache without testing the filesystem
it: abilita la cache non tracciata senza testare il filesystem

en: write out the index even if is not flagged as changed
it: scrivi l'indice anche se non è stato contrassegnato come modificato

en: enable or disable file system monitor
it: abilita o disabilita il monitor del filesystem

en: mark files as fsmonitor valid
it: contrassegna i file come validi rispetto al monitor del filesystem

en: clear fsmonitor valid bit
it: reimposta a zero il bit "file validi rispetto al monitor del filesystem"

en: core.splitIndex is set to false; remove or change it, if you really want to enable split index
it: core.splitIndex è impostato a false; rimuovilo o modificalo se vuoi veramente abilitare l'indice suddiviso

en: core.splitIndex is set to true; remove or change it, if you really want to disable split index
it: core.splitIndex è impostato a true; rimuovilo o modificalo se vuoi veramente disabilitare l'indice suddiviso

en: core.untrackedCache is set to true; remove or change it, if you really want to disable the untracked cache
it: core.untrackedCache è impostato a true; rimuovilo o modificalo se vuoi veramente disabilitare la cache non tracciata

en: Untracked cache disabled
it: Cache non tracciata disabilitata

en: core.untrackedCache is set to false; remove or change it, if you really want to enable the untracked cache
it: core.untrackedCache è impostato a false; rimuovilo o modificalo se vuoi veramente abilitare la cache non tracciata

en: Untracked cache enabled for '%s'
it: Cache non tracciata abilitata per '%s'

en: core.fsmonitor is unset; set it if you really want to enable fsmonitor
it: core.fsmonitor non è impostato; impostalo se vuoi veramente abilitare il monitor del filesystem

en: fsmonitor enabled
it: monitor filesystem abilitato

en: core.fsmonitor is set; remove it if you really want to disable fsmonitor
it: core.fsmonitor è impostato; rimuovi tale impostazione se vuoi veramente disabilitare il monitor del filesystem

en: fsmonitor disabled
it: monitor filesystem disabilitato

en: git update-ref [<options>] -d <refname> [<old-val>]
it: git update-ref [<opzioni>] -d <nome riferimento> [<vecchio valore>]

en: git update-ref [<options>]    <refname> <new-val> [<old-val>]
it: git update-ref [<opzioni>]    <nome riferimento> <nuovo valore> [<vecchio valore>]

en: git update-ref [<options>] --stdin [-z]
it: git update-ref [<opzioni>] --stdin [-z]

en: delete the reference
it: elimina il riferimento

en: update <refname> not the one it points to
it: aggiorna <nome riferimento>, non ciò a cui punta

en: stdin has NUL-terminated arguments
it: lo standard input ha argomenti terminati da NUL

en: read updates from stdin
it: leggi aggiornamenti dallo standard input

en: update the info files from scratch
it: aggiorna i file informazioni partendo da zero

en: git upload-pack [<options>] <dir>
it: git upload-pack [<opzioni>] <directory>

en: quit after a single request/response exchange
it: esci dopo un solo scambio richiesta/risposta

en: exit immediately after initial ref advertisement
it: esci subito dopo l'annuncio iniziale del riferimento

en: do not try <directory>/.git/ if <directory> is no Git directory
it: non provare a utilizzare <directory>/.git/ se <directory> non è una directory Git

en: interrupt transfer after <n> seconds of inactivity
it: interrompi il trasferimento dopo <n> secondi di inattività

en: print commit contents
it: stampa i contenuti del commit

en: print raw gpg status output
it: stampa l'output grezzo dello stato di GPG

en: verbose
it: dettagliato

en: show statistics only
it: visualizza solo le statistiche

en: git verify-tag [-v | --verbose] [--format=<format>] <tag>...
it: git verify-tag [-v | --verbose] [--format=<formato>] <tag>...

en: print tag contents
it: stampa i contenuti del tag

en: git worktree add [<options>] <path> [<commit-ish>]
it: git worktree add [<opzioni>] <percorso> [<espressione commit>]

en: git worktree list [<options>]
it: git worktree list [<opzioni>]

en: git worktree lock [<options>] <path>
it: git worktree lock [<opzioni>] <percorso>

en: git worktree move <worktree> <new-path>
it: git worktree move <albero di lavoro> <nuovo percorso>

en: git worktree prune [<options>]
it: git worktree prune [<opzioni>]

en: git worktree remove [<options>] <worktree>
it: git worktree remove [<opzioni>] <albero di lavoro>

en: git worktree unlock <path>
it: git worktree unlock <percorso>

en: failed to delete '%s'
it: eliminazione di '%s' non riuscita

en: not a valid directory
it: directory non valida

en: gitdir file does not exist
it: il file gitdir non esiste

en: unable to read gitdir file (%s)
it: impossibile leggere il file gitdir (%s)

en: short read (expected %<PRIuMAX> bytes, read %<PRIuMAX>)
it: lettura troppo breve (attesi %<PRIuMAX> byte, letti %<PRIuMAX>)

en: invalid gitdir file
it: file gitdir non valido

en: gitdir file points to non-existent location
it: il file gitdir punta a un percorso non esistente

en: Removing %s/%s: %s
it: Rimuovo %s/%s: %s

en: report pruned working trees
it: segnala gli alberi di lavoro eliminati

en: expire working trees older than <time>
it: fai scadere gli alberi di lavoro più vecchi di <tempo>

en: '%s' already exists
it: '%s' esiste già

en: unusable worktree destination '%s'
it: destinazione albero di lavoro non utilizzabile: '%s'

en: '%s' is a missing but locked worktree;
    use '%s -f -f' to override, or 'unlock' and 'prune' or 'remove' to clear
it: '%s' è un albero di lavoro mancante ma bloccato;
    usa '%s -f -f' per eseguire l'override, o 'unlock' e 'prune' o 'remove' per rimuoverlo

en: '%s' is a missing but already registered worktree;
    use '%s -f' to override, or 'prune' or 'remove' to clear
it: '%s' è un albero di lavoro mancante ma già registrato;
    usa '%s -f' per eseguire l'override, o 'prune' o 'remove' per rimuoverlo

en: could not create directory of '%s'
it: impossibile creare la directory di '%s'

en: Preparing worktree (new branch '%s')
it: Preparazione dell'albero di lavoro in corso (nuovo branch '%s')

en: Preparing worktree (resetting branch '%s'; was at %s)
it: Preparazione dell'albero di lavoro in corso (reimposto il branch '%s'; era a %s)

en: Preparing worktree (checking out '%s')
it: Preparazione dell'albero di lavoro in corso (checkout di '%s')

en: Preparing worktree (detached HEAD %s)
it: Preparazione dell'albero di lavoro in corso (HEAD scollegato %s)

en: checkout <branch> even if already checked out in other worktree
it: esegui il checkout di <branch> anche se tale operazione è stata eseguita in un altro albero di lavoro

en: create a new branch
it: crea un nuovo branch

en: create or reset a branch
it: crea o reimposta un branch

en: populate the new working tree
it: popola il nuovo albero di lavoro

en: keep the new working tree locked
it: mantieni bloccato il nuovo albero di lavoro

en: set up tracking mode (see git-branch(1))
it: imposta la modalità tracking (vedi git-branch(1))

en: try to match the new branch name with a remote-tracking branch
it: tenta di cercare una corrispondenza fra il nome del nuovo branch e un branch remoto da tracciare

en: -b, -B, and --detach are mutually exclusive
it: le opzioni -b, -B e --detach sono mutualmente esclusive

en: --[no-]track can only be used if a new branch is created
it: l'opzione --[no-]track può essere usata solo se viene creato un nuovo branch

en: reason for locking
it: motivo di blocco

en: '%s' is not a working tree
it: '%s' non è un albero di lavoro

en: The main working tree cannot be locked or unlocked
it: Non è possibile bloccare o sbloccare l'albero di lavoro principale

en: '%s' is already locked, reason: %s
it: '%s' è già bloccato per questo motivo: %s

en: '%s' is already locked
it: '%s' è già bloccato

en: '%s' is not locked
it: '%s' non è bloccato

en: working trees containing submodules cannot be moved or removed
it: gli alberi di lavoro contenenti sottomoduli non possono essere spostati o rimossi

en: force move even if worktree is dirty or locked
it: forza lo spostamento anche se l'albero di lavoro è sporco o bloccato

en: '%s' is a main working tree
it: '%s' è un albero di lavoro principale

en: could not figure out destination name from '%s'
it: impossibile determinare il nome destinazione da '%s'

en: cannot move a locked working tree, lock reason: %s
    use 'move -f -f' to override or unlock first
it: impossibile spostare un albero di lavoro bloccato, motivazione blocco: %s
    usa 'move -f -f' per eseguirne l'override o sbloccalo prima di eseguire l'operazione

en: cannot move a locked working tree;
    use 'move -f -f' to override or unlock first
it: impossibile spostare un albero di lavoro bloccato;
    usa 'move -f -f' per eseguirne l'override o sbloccalo prima di eseguire l'operazione

en: validation failed, cannot move working tree: %s
it: validazione non riuscita, impossibile spostare l'albero di lavoro: %s

en: failed to move '%s' to '%s'
it: spostamento di '%s' in '%s' non riuscito

en: failed to run 'git status' on '%s'
it: esecuzione di 'git status' su '%s' non riuscita

en: '%s' contains modified or untracked files, use --force to delete it
it: '%s' contiene file modificati o non tracciati, usa --force per eliminarlo

en: failed to run 'git status' on '%s', code %d
it: esecuzione di 'git status' su '%s' non riuscita, codice %d

en: force removal even if worktree is dirty or locked
it: forza la rimozione anche se l'albero di lavoro è sporco o bloccato

en: cannot remove a locked working tree, lock reason: %s
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
it: impossibile rimuovere un albero di lavoro bloccato, motivazione blocco: %s
    usa 'remove -f -f' per eseguirne l'override o sbloccalo prima di eseguire l'operazione

en: cannot remove a locked working tree;
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
it: impossibile rimuovere un albero di lavoro bloccato;
    usa 'remove -f -f' per eseguirne l'override o sbloccalo prima di eseguire l'operazione

en: validation failed, cannot remove working tree: %s
it: validazione non riuscita, impossibile rimuovere l'albero di lavoro: %s

en: repair: %s: %s
it: ripara: %s: %s

en: error: %s: %s
it: errore: %s: %s

en: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefix>/]
it: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefisso>/]

en: <prefix>/
it: <prefisso>/

en: write tree object for a subdirectory <prefix>
it: scrivi l'oggetto albero per una sottodirectory <prefisso>

en: only useful for debugging
it: utile solo per il debug

en: argument to --packfile must be a valid hash (got '%s')
it: l'argomento di --packfile dev'essere un hash valido (ricevuto '%s')

en: not a git repository
it: non è un repository Git

en: commit %s is not marked reachable
it: il commit %s non è contrassegnato come raggiungibile

en: too many commits marked reachable
it: troppi commit contrassegnati come raggiungibili

en: test-tool serve-v2 [<options>]
it: test-tool serve-v2 [<opzioni>]

en: exit immediately after advertising capabilities
it: esci subito dopo aver annunciato le funzionalità

en: git [--version] [--help] [-C <path>] [-c <name>=<value>]
               [--exec-path[=<path>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects] [--bare]
               [--git-dir=<path>] [--work-tree=<path>] [--namespace=<name>]
               <command> [<args>]
it: git [--version] [--help] [-C <percorso>] [-c <nome>=<valore>]
               [--exec-path[=<percorso>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects] [--bare]
               [--git-dir=<percorso>] [--work-tree=<percorso>] [--namespace=<nome>]
               <comando> [<argomenti>]

en: 'git help -a' and 'git help -g' list available subcommands and some
    concept guides. See 'git help <command>' or 'git help <concept>'
    to read about a specific subcommand or concept.
    See 'git help git' for an overview of the system.
it: 'git help -a' e 'git help -g' elencano i sottocomandi disponibili e
    alcune guide concettuali. Vedi 'git help <comando>' o 'git help <concetto>'
    per leggere ulteriori informazioni su un sottocomando o su un concetto
    specifici.
    Vedi 'git help git' per una panoramica del sistema.

en: no directory given for --git-dir
it: nessuna directory specificata per --git-dir

en: no namespace given for --namespace
it: nessuno spazio dei nomi specificato per --namespace

en: no directory given for --work-tree
it: nessuna directory specificata per --work-tree

en: no prefix given for --super-prefix
it: nessun prefisso specificato per --super-prefix

en: -c expects a configuration string
it: -c: attesa stringa di configurazione

en: no directory given for -C
it: nessuna directory specificata per -C

en: unknown option: %s
it: opzione sconosciuta: %s

en: while expanding alias '%s': '%s'
it: durante l'espansione dell'alias '%s': '%s'

en: alias '%s' changes environment variables.
    You can use '!git' in the alias to do this
it: l'alias '%s' modifica le variabili d'ambiente.
    Puoi usare '!git' nell'alias per farlo

en: empty alias for %s
it: alias vuoto per %s

en: recursive alias: %s
it: alias ricorsivo: %s

en: write failure on standard output
it: errore di scrittura sullo standard output

en: unknown write failure on standard output
it: errore di scrittura sconosciuto sullo standard output

en: close failed on standard output
it: chiusura dello standard output non riuscita

en: alias loop detected: expansion of '%s' does not terminate:%s
it: rilevato ciclo alias: l'espansione di '%s' non termina:%s

en: cannot handle %s as a builtin
it: impossibile gestire %s come comando incorporato

en: usage: %s
it: uso: %s

en: expansion of alias '%s' failed; '%s' is not a git command
it: espansione dell'alias '%s' non riuscita; '%s' non è un comando Git

en: failed to run command '%s': %s
it: esecuzione del comando '%s' non riuscita: %s

en: negative value for http.postbuffer; defaulting to %d
it: valore negativo per http.postbuffer; uso l'impostazione predefinita %d

en: Delegation control is not supported with cURL < 7.22.0
it: Il controllo delegazione non è supportato con cURL < 7.22.0

en: Public key pinning not supported with cURL < 7.44.0
it: Il pinning delle chiavi pubbliche non è supportato con cURL < 7.44.0

en: CURLSSLOPT_NO_REVOKE not supported with cURL < 7.44.0
it: CURLSSLOPT_NO_REVOKE non è supportato con cURL < 7.44.0

en: Protocol restrictions not supported with cURL < 7.19.4
it: Le restrizioni protocollo non sono supportate con cURL < 7.19.4

en: Unsupported SSL backend '%s'. Supported SSL backends:
it: Backend SSL '%s' non supportato. Backend SSL supportati:

en: Could not set SSL backend to '%s': cURL was built without SSL backends
it: Impossibile impostare il backend SSL a '%s': cURL è stato compilato senza backend SSL

en: Could not set SSL backend to '%s': already set
it: Impossibile impostare il backend SSL a '%s': già impostato

en: unable to update url base from redirection:
      asked for: %s
       redirect: %s
it: impossibile aggiornare l'URL di base dalla redirezione:
      richiesta: %s
       redirect: %s

en: invalid quoting in push-option value: '%s'
it: virgolette non valide nel valore push-option: '%s'

en: %sinfo/refs not valid: is this a git repository?
it: %sinfo/refs non valido: è un repository Git?

en: invalid server response; expected service, got flush packet
it: risposta del server non valida; atteso servizio, ricevuto pacchetto flush

en: invalid server response; got '%s'
it: risposta del server non valida; ricevuto '%s'

en: repository '%s' not found
it: repository '%s' non trovato

en: Authentication failed for '%s'
it: Autenticazione non riuscita per '%s'

en: unable to access '%s': %s
it: impossibile accedere a '%s': %s

en: redirecting to %s
it: redirezione a %s in corso

en: shouldn't have EOF when not gentle on EOF
it: non dovrebbe esserci un pacchetto fine file se non si è accomodanti con questi ultimi

en: remote server sent stateless separator
it: il server remoto ha inviato un separatore senza stato

en: unable to rewind rpc post data - try increasing http.postBuffer
it: impossibile ritornare a un punto precedente dei dati POST RPC - prova ad aumentare il valore di http.postBuffer

en: remote-curl: bad line length character: %.4s
it: remote-curl: carattere lunghezza riga non valido: %.4s

en: remote-curl: unexpected response end packet
it: remote-curl: pacchetto fine risposta non atteso

en: RPC failed; %s
it: RPC non riuscita; %s

en: cannot handle pushes this big
it: impossibile gestire push così grandi

en: cannot deflate request; zlib deflate error %d
it: impossibile eseguire il deflate della richiesta; errore deflate zlib %d

en: cannot deflate request; zlib end error %d
it: impossibile eseguire il deflate della richiesta; errore fine zlib %d

en: %d bytes of length header were received
it: sono stati ricevuti %d byte dell'intestazione sulla lunghezza

en: %d bytes of body are still expected
it: sono ancora attesi %d byte del corpo

en: dumb http transport does not support shallow capabilities
it: il trasporto http stupido non supporta le funzionalità shallow

en: fetch failed.
it: recupero non riuscito.

en: cannot fetch by sha1 over smart http
it: impossibile recuperare i dati in base allo SHA1 con il trasporto HTTP intelligente

en: protocol error: expected sha/ref, got '%s'
it: errore protocollo: atteso SHA/riferimento, ricevuto '%s'

en: http transport does not support %s
it: il trasporto HTTP non supporta %s

en: git-http-push failed
it: git-http-push non riuscito

en: remote-curl: usage: git remote-curl <remote> [<url>]
it: remote-curl: uso: git remote-curl <remoto> [<URL>]

en: remote-curl: error reading command stream from git
it: remote-curl: errore durante la lettura del flusso dei comandi da Git

en: remote-curl: fetch attempted without a local repo
it: remote-curl: tentato un fetch senza un repository locale

en: remote-curl: unknown command '%s' from git
it: remote-curl: ricevuto comando sconosciuto '%s' da Git

en: no compiler information available
it: nessuna informazione sul compilatore disponibile

en: no libc information available
it: nessuna informazione su libc disponibile

en: args
it: argomenti

en: object filtering
it: filtraggio oggetti

en: expiry-date
it: data-scadenza

en: no-op (backward compatibility)
it: no-op (retrocompatibilità)

en: be more verbose
it: visualizza più dettagli

en: be more quiet
it: visualizza meno dettagli

en: use <n> digits to display object names
it: usa <n> cifre per mostrare i nomi oggetto

en: how to strip spaces and #comments from message
it: come rimuovere gli spazi e i #commenti dal messaggio

en: read pathspec from file
it: leggi gli specificatori percorso da un file

en: with --pathspec-from-file, pathspec elements are separated with NUL character
it: con --pathspec-from-file gli elementi specificatori percorso sono separati da un carattere NUL

en: key
it: chiave

en: field name to sort on
it: nome campo in base a cui ordinare

en: update the index with reused conflict resolution if possible
it: aggiorna l'indice con la tecnica di risoluzione conflitti riutilizzata se possibile

en: HEAD detached at
it: HEAD scollegato su

en: HEAD detached from
it: HEAD scollegato da

en: Add file contents to the index
it: Aggiunge i contenuti del file all'indice

en: Apply a series of patches from a mailbox
it: Applica una serie di patch da una casella di posta

en: Annotate file lines with commit information
it: Annota le righe dei file con le informazioni sui commit

en: Apply a patch to files and/or to the index
it: Applica una patch ai file e/o all'indice

en: Import a GNU Arch repository into Git
it: Importa un repository GNU Arch in Git

en: Create an archive of files from a named tree
it: Crea un archivio di file da un albero con nome

en: Use binary search to find the commit that introduced a bug
it: Usa la ricerca binaria per trovare il commit che ha introdotto un bug

en: Show what revision and author last modified each line of a file
it: Visualizza quali revisione e autore hanno modificato ogni singola riga di un file per ultimi

en: List, create, or delete branches
it: Elenca, crea o elimina branch

en: Collect information for user to file a bug report
it: Raccogli le informazioni necessarie perché l'utente possa inviare una segnalazione d'errore

en: Move objects and refs by archive
it: Sposta oggetti e riferimenti in base a un archivio

en: Provide content or type and size information for repository objects
it: Fornisci informazioni sul contenuto o sul tipo e sulle dimensioni per gli oggetti di un repository

en: Display gitattributes information
it: Visualizza le informazioni sugli attributi Git

en: Debug gitignore / exclude files
it: Esegui il debug dei file gitignore/escludi file

en: Show canonical names and email addresses of contacts
it: Visualizza i nomi canonici e gli indirizzi e-mail dei contatti

en: Switch branches or restore working tree files
it: Passa da un branch a un altro o ripristina i file nell'albero di lavoro

en: Copy files from the index to the working tree
it: Copia dei file dall'indice all'albero di lavoro

en: Ensures that a reference name is well formed
it: Si assicura che un nome riferimento sia ben formato

en: Find commits yet to be applied to upstream
it: Trova commit che devono essere ancora applicati upstream

en: Apply the changes introduced by some existing commits
it: Applica le modifiche introdotte da alcuni commit esistenti

en: Graphical alternative to git-commit
it: Alternativa grafica a git-commit

en: Remove untracked files from the working tree
it: Rimuove i file non tracciati dall'albero di lavoro

en: Clone a repository into a new directory
it: Clona un repository in una nuova directory

en: Display data in columns
it: Visualizza i dati in colonne

en: Record changes to the repository
it: Registra modifiche al repository

en: Write and verify Git commit-graph files
it: Scrive e verifica i file grafo dei commit di Git

en: Create a new commit object
it: Crea un nuovo oggetto commit

en: Get and set repository or global options
it: Ottiene e imposta le opzioni a livello di repository o globali

en: Count unpacked number of objects and their disk consumption
it: Conta il numero di oggetti non in un pack e la loro occupazione di spazio su disco

en: Retrieve and store user credentials
it: Recupera e salva credenziali utente

en: Helper to temporarily store passwords in memory
it: Helper per salvare temporaneamente password in memoria

en: Helper to store credentials on disk
it: Helper per salvare credenziali su disco

en: Export a single commit to a CVS checkout
it: Esporta un singolo commit in un checkout CVS

en: Salvage your data out of another SCM people love to hate
it: Recupera i dati da un sistema di controllo di versione che le persone adorano odiare

en: A CVS server emulator for Git
it: Un emulatore di server CVS per Git

en: A really simple server for Git repositories
it: Un server veramente semplice per repository Git

en: Give an object a human readable name based on an available ref
it: Attribuisce un nome leggibile a un oggetto basandosi su un riferimento disponibile

en: Show changes between commits, commit and working tree, etc
it: Visualizza le modifiche fra commit, un commit e l'albero di lavoro, ecc.

en: Compares files in the working tree and the index
it: Confronta file nell'albero di lavoro e nell'indice

en: Compare a tree to the working tree or index
it: Confronta un albero con l'albero di lavoro o l'indice

en: Compares the content and mode of blobs found via two tree objects
it: Confronta il contenuto e i mode dei blob trovati tramite due oggetti albero

en: Show changes using common diff tools
it: Visualizza le modifiche usando tool comuni per la visualizzazione dei diff

en: Git data exporter
it: Esportatore di dati Git

en: Backend for fast Git data importers
it: Backend per importatori di dati Git veloci

en: Download objects and refs from another repository
it: Scarica oggetti e riferimenti da un altro repository

en: Receive missing objects from another repository
it: Riceve oggetti mancanti da un altro repository

en: Rewrite branches
it: Riscrive branch

en: Produce a merge commit message
it: Genera un messaggio di commit del merge

en: Output information on each ref
it: Visualizza in output le informazioni su ogni riferimento

en: Prepare patches for e-mail submission
it: Prepara patch per il loro invio tramite e-mail

en: Verifies the connectivity and validity of the objects in the database
it: Verifica la connessione e la validità degli oggetti nel database

en: Cleanup unnecessary files and optimize the local repository
it: Ripulisce file non necessari e ottimizza il repository locale

en: Extract commit ID from an archive created using git-archive
it: Estrae l'ID del commit da un archivio creato usando git-archive

en: Print lines matching a pattern
it: Stampa le righe corrispondenti a un'espressione regolare

en: A portable graphical interface to Git
it: Un'interfaccia grafica portabile per Git

en: Compute object ID and optionally creates a blob from a file
it: Calcola l'ID oggetto e crea facoltativamente un blob da un file

en: Display help information about Git
it: Visualizza una guida a Git

en: Server side implementation of Git over HTTP
it: Implementazione lato server di Git su HTTP

en: Download from a remote Git repository via HTTP
it: Scarica dati da un repository Git remoto tramite HTTP

en: Push objects over HTTP/DAV to another repository
it: Esegue il push di oggetti su un altro repository tramite HTTP/DAV

en: Send a collection of patches from stdin to an IMAP folder
it: Invia un insieme di patch dallo standard input a una cartella IMAP

en: Build pack index file for an existing packed archive
it: Genera il file indice pack per un archivio esistente sottoposto a pack

en: Create an empty Git repository or reinitialize an existing one
it: Crea un repository Git vuoto o ne reinizializza uno esistente

en: Instantly browse your working repository in gitweb
it: Sfoglia istantaneamente il tuo repository di lavoro su gitweb

en: Add or parse structured information in commit messages
it: Aggiunge o analizza informazioni strutturate nei messaggi di commit

en: The Git repository browser
it: Il browser per i repository Git

en: Show commit logs
it: Visualizza i log dei commit

en: Show information about files in the index and the working tree
it: Visualizza informazioni sui file nell'indice e nell'albero di lavoro

en: List references in a remote repository
it: Elenca i riferimenti in un repository remoto

en: List the contents of a tree object
it: Elenca i contenuti di un oggetto albero

en: Extracts patch and authorship from a single e-mail message
it: Estrae la patch e le informazioni sull'autore da un singolo messaggio e-mail

en: Simple UNIX mbox splitter program
it: Un semplice programma per suddividere i file UNIX mbox

en: Run tasks to optimize Git repository data
it: Esegui delle attività per ottimizzare i dati dei repository Git

en: Join two or more development histories together
it: Unisce due o più cronologie di sviluppo

en: Find as good common ancestors as possible for a merge
it: Trova il maggior numero possibile di antenati comuni per un merge

en: Run a three-way file merge
it: Esegue un merge a tre vie su file

en: Run a merge for files needing merging
it: Esegue un merge per i file che lo richiedono

en: The standard helper program to use with git-merge-index
it: Il programma helper standard da usare con git-merge-index

en: Run merge conflict resolution tools to resolve merge conflicts
it: Esegue gli strumenti di risoluzione conflitti di merge per risolvere i conflitti di merge

en: Show three-way merge without touching index
it: Visualizza un merge a tre vie senza modificare l'indice

en: Write and verify multi-pack-indexes
it: Scrive e verifica indici multi-pack

en: Creates a tag object
it: Crea un oggetto tag

en: Build a tree-object from ls-tree formatted text
it: Genera un oggetto albero da testo in formato ls-tree

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
it: Sposta o rinomina un file, una directory o un collegamento simbolico

en: Find symbolic names for given revs
it: Trova i nomi simbolici per le revisioni date

en: Add or inspect object notes
it: Aggiunge o esamina le note agli oggetti

en: Import from and submit to Perforce repositories
it: Importa dati da, o invia dati a, repository Perforce

en: Create a packed archive of objects
it: Crea un archivio di oggetti sottoposto a pack

en: Find redundant pack files
it: Trova file pack ridondanti

en: Pack heads and tags for efficient repository access
it: Esegue il pack di head e tag per un accesso efficiente al repository

en: Routines to help parsing remote repository access parameters
it: Routine che aiutano ad analizzare i parametri di accesso ai repository remoti

en: Compute unique ID for a patch
it: Calcola l'ID univoco per una patch

en: Prune all unreachable objects from the object database
it: Elimina tutti gli oggetti non raggiungibili dal database oggetti

en: Remove extra objects that are already in pack files
it: Rimuove gli oggetti aggiuntivi già presenti nei file pack

en: Fetch from and integrate with another repository or a local branch
it: Esegue il fetch e l'integrazione con un altro repository o un branch locale

en: Update remote refs along with associated objects
it: Aggiorna i riferimenti remoti insieme agli oggetti associati

en: Applies a quilt patchset onto the current branch
it: Applica un insieme di patch quilt sul branch corrente

en: Compare two commit ranges (e.g. two versions of a branch)
it: Compara due intervalli di commit (ad es. due versioni di un branch)

en: Reads tree information into the index
it: Legge le informazioni su un albero dall'indice

en: Reapply commits on top of another base tip
it: Riapplica dei commit dopo l'ultimo commit di un branch

en: Receive what is pushed into the repository
it: Riceve quanto sottoposto a push nel repository

en: Manage reflog information
it: Gestisce le informazioni del registro dei riferimenti

en: Manage set of tracked repositories
it: Gestisce l'insieme dei repository tracciati

en: Pack unpacked objects in a repository
it: Esegue il pack degli oggetti non sottoposti a pack in un repository

en: Create, list, delete refs to replace objects
it: Crea, elenca, elimina i riferimenti per sostituire oggetti

en: Generates a summary of pending changes
it: Genera un riassunto delle modifiche in sospeso

en: Reuse recorded resolution of conflicted merges
it: Riusa la risoluzione registrata dei merge che hanno generato conflitti

en: Reset current HEAD to the specified state
it: Ripristina l'HEAD corrente allo stato specificato

en: Restore working tree files
it: Ripristina i file nell'albero di lavoro

en: Revert some existing commits
it: Esegue il revert di alcuni commit esistenti

en: Lists commit objects in reverse chronological order
it: Elenca gli oggetti commit in ordine cronologico inverso

en: Pick out and massage parameters
it: Sceglie e altera i parametri

en: Remove files from the working tree and from the index
it: Rimuove file dall'albero di lavoro e dall'indice

en: Send a collection of patches as emails
it: Invia un insieme di patch come e-mail

en: Push objects over Git protocol to another repository
it: Esegue il push di oggetti su un altro repository tramite il protocollo Git

en: Restricted login shell for Git-only SSH access
it: Shell di login limitata per concedere accesso SSH solo per Git

en: Summarize 'git log' output
it: Riassume l'output di 'git log'

en: Show various types of objects
it: Visualizza vari tipi di oggetti

en: Show branches and their commits
it: Visualizza i branch e i loro commit

en: Show packed archive index
it: Visualizza l'indice di un archivio sottoposto a pack

en: List references in a local repository
it: Elenca i riferimenti in un repository locale

en: Git's i18n setup code for shell scripts
it: Codice di inizializzazione dell'internazionalizzazione di Git per gli script shell

en: Common Git shell script setup code
it: Codice comune di inizializzazione di Git per gli script shell

en: Initialize and modify the sparse-checkout
it: Inizializza e modifica sparse-checkout

en: Stash the changes in a dirty working directory away
it: Mette da parte le modifiche in una directory di lavoro sporca

en: Add file contents to the staging area
it: Aggiunge i contenuti dei file all'area di staging

en: Show the working tree status
it: Visualizza lo stato dell'albero di lavoro

en: Remove unnecessary whitespace
it: Rimuove spazi bianchi non necessari

en: Initialize, update or inspect submodules
it: Inizializza, aggiorna o esamina sottomoduli

en: Bidirectional operation between a Subversion repository and Git
it: Operatività bidirezionale tra un repository Subversion e Git

en: Switch branches
it: Passa da un branch a un altro

en: Read, modify and delete symbolic refs
it: Legge, modifica ed elimina riferimenti simbolici

en: Create, list, delete or verify a tag object signed with GPG
it: Crea, elenca, elimina o verifica un oggetto tag firmato con GPG

en: Creates a temporary file with a blob's contents
it: Crea un file temporaneo con i contenuti di un blob

en: Unpack objects from a packed archive
it: Decomprime gli oggetti da un archivio sottoposto a pack

en: Register file contents in the working tree to the index
it: Registra i contenuti dei file dell'albero di lavoro nell'indice

en: Update the object name stored in a ref safely
it: Aggiorna in modo sicuro il nome oggetto salvato in un riferimento

en: Update auxiliary info file to help dumb servers
it: Aggiorna il file informazioni aggiuntive per aiutare i server stupidi

en: Send archive back to git-archive
it: Reinvia l'archivio a git-archive

en: Send objects packed back to git-fetch-pack
it: Reinvia gli oggetti sottoposti a pack a git-fetch-pack

en: Show a Git logical variable
it: Visualizza una variabile logica di Git

en: Check the GPG signature of commits
it: Verifica la firma GPG dei commit

en: Validate packed Git archive files
it: Convalida i file archivio sottoposti a pack di Git

en: Check the GPG signature of tags
it: Verifica la firma GPG dei tag

en: Git web interface (web frontend to Git repositories)
it: Interfaccia Web per Git (frontend Web ai repository Git)

en: Show logs with difference each commit introduces
it: Visualizza i registri insieme alle differenze introdotte da ciascun commit

en: Manage multiple working trees
it: Gestisce alberi di lavoro multipli

en: Create a tree object from the current index
it: Crea un oggetto albero dall'indice corrente

en: Defining attributes per path
it: Definizione di attributi per percorso

en: Git command-line interface and conventions
it: Interfaccia a riga di comando di Git e convenzioni

en: A Git core tutorial for developers
it: Un tutorial Git di base per gli sviluppatori

en: Providing usernames and passwords to Git
it: Fornire nomi utente e password a Git

en: Git for CVS users
it: Git per utenti CVS

en: Tweaking diff output
it: Messa a punto dell'output di diff

en: A useful minimum set of commands for Everyday Git
it: Un insieme di comandi utile e minimale per l'uso quotidiano di Git

en: Frequently asked questions about using Git
it: Domande frequenti sull'utilizzo di Git

en: A Git Glossary
it: Un glossario di Git

en: Hooks used by Git
it: Hook usati da Git

en: Specifies intentionally untracked files to ignore
it: Specifica i file intenzionalmente non tracciati da ignorare

en: Defining submodule properties
it: Definizione proprietà sottomodulo

en: Git namespaces
it: Spazi dei nomi Git

en: Helper programs to interact with remote repositories
it: Programmi helper per interagire con repository remoti

en: Git Repository Layout
it: Struttura repository Git

en: Specifying revisions and ranges for Git
it: Come specificare revisioni e intervalli in Git

en: Mounting one repository inside another
it: Monto un repository dentro un altro

en: A tutorial introduction to Git: part two
it: Un tutorial introduttivo per Git: seconda parte

en: A tutorial introduction to Git
it: Un tutorial introduttivo per Git

en: An overview of recommended workflows with Git
it: Una panoramica dei flussi di lavoro raccomandati in Git

en: Bad rev input: $arg
it: Revisione fornita non valida: $arg

en: Bad rev input: $bisected_head
it: Revisione fornita non valida: $bisected_head

en: Bad rev input: $rev
it: Revisione fornita non valida: $rev

en: 'git bisect $TERM_BAD' can take only one argument.
it: 'git bisect $TERM_BAD' richiede un solo argomento.

en: No logfile given
it: Nessun file di log specificato

en: cannot read $file for replaying
it: impossibile leggere $file per rieseguire i comandi contenuti

en: ?? what are you talking about?
it: ?? di cosa stai parlando?

en: bisect run failed: no command provided.
it: esecuzione di bisect non riuscita: nessun comando fornito.

en: running $command
it: esecuzione di $command in corso

en: bisect run failed:
    exit code $res from '$command' is < 0 or >= 128
it: esecuzione di bisect non riuscita:
    il codice di uscita $res da '$command' è < 0 oppure >= 128

en: bisect run cannot continue any more
it: l'esecuzione di bisect non può più proseguire

en: bisect run failed:
    'bisect_state $state' exited with error code $res
it: esecuzione di bisect non riuscita:
    'bisect_state $state' è uscito con il codice di errore $res

en: bisect run success
it: esecuzione di bisect completata con successo

en: We are not bisecting.
it: Non stiamo eseguendo una bisezione.

en: Error: Your local changes to the following files would be overwritten by merge
it: Errore: le tue modifiche locali ai seguenti file sarebbero sovrascritte dal merge

en: Automated merge did not work.
it: Il merge automatico non ha funzionato.

en: Should not be doing an octopus.
it: Non dovrebbe essere eseguito un merge octopus.

en: Unable to find common commit with $pretty_name
it: Impossibile trovare un commit comune con $pretty_name

en: Already up to date with $pretty_name
it: Già aggiornato rispetto a $pretty_name

en: Fast-forwarding to: $pretty_name
it: Eseguo il fast forward a: $pretty_name

en: Trying simple merge with $pretty_name
it: Provo un merge semplice con $pretty_name

en: Simple merge did not work, trying automatic merge.
it: Il merge semplice non ha funzionato, provo il merge automatico.

en: Relative path can only be used from the toplevel of the working tree
it: Il percorso relativo può essere usato solo dal primo livello dell'albero di lavoro

en: repo URL: '$repo' must be absolute or begin with ./|../
it: URL repository:: '$repo' deve essere assoluto o iniziare con ./|../

en: '$sm_path' already exists in the index
it: '$sm_path' esiste già nell'indice

en: '$sm_path' already exists in the index and is not a submodule
it: '$sm_path' esiste già nell'indice e non è un sottomodulo

en: '$sm_path' does not have a commit checked out
it: '$sm_path' non ha un commit di cui è stato eseguito il checkout

en: Adding existing repo at '$sm_path' to the index
it: Aggiunta del repository esistente in '$sm_path' all'indice

en: '$sm_path' already exists and is not a valid git repo
it: '$sm_path' esiste già e non è un repository Git valido

en: A git directory for '$sm_name' is found locally with remote(s):
it: È stata trovata localmente una directory Git per '$sm_name' con i seguenti remoti:

en: If you want to reuse this local git directory instead of cloning again from
      $realrepo
    use the '--force' option. If the local git directory is not the correct repo
    or you are unsure what this means choose another name with the '--name' option.
it: Se vuoi riusare questa directory Git locale anziché clonarla nuovamente da
      $realrepo
    usa l'opzione '--force'. Se la directory Git locale non è il repository
    corretto, o se non sei sicuro di ciò che questo voglia dire, scegli un altro
    nome con l'opzione '--name'.

en: Reactivating local git directory for submodule '$sm_name'.
it: Riattivo la directory Git locale per il sottomodulo '$sm_name'.

en: Unable to checkout submodule '$sm_path'
it: Impossibile eseguire il checkout del sottomodulo '$sm_path'

en: Failed to add submodule '$sm_path'
it: Aggiunta del sottomodulo '$sm_path' non riuscita

en: Failed to register submodule '$sm_path'
it: Registrazione del sottomodulo '$sm_path' non riuscita

en: Unable to find current revision in submodule path '$displaypath'
it: Impossibile trovare la revisione corrente nel percorso del sottomodulo '$displaypath'

en: Unable to fetch in submodule path '$sm_path'
it: Impossibile eseguire il fetch nel percorso del sottomodulo '$sm_path'

en: Unable to find current ${remote_name}/${branch} revision in submodule path '$sm_path'
it: Impossibile trovare la revisione corrente per ${remote_name}/${branch} nel percorso del sottomodulo '$sm_path'

en: Unable to fetch in submodule path '$displaypath'; trying to directly fetch $sha1:
it: Impossibile eseguire il fetch nel percorso del sottomodulo '$displaypath'; provo a recuperare direttamente $sha1:

en: Fetched in submodule path '$displaypath', but it did not contain $sha1. Direct fetching of that commit failed.
it: Fetch eseguito nel percorso del sottomodulo '$displaypath', ma non conteneva $sha1. Fetch diretto di tale commit non riuscito.

en: Unable to checkout '$sha1' in submodule path '$displaypath'
it: Impossibile eseguire il checkout di '$sha1' nel percorso del sottomodulo '$displaypath'

en: Submodule path '$displaypath': checked out '$sha1'
it: Percorso del sottomodulo '$displaypath': eseguito checkout di '$sha1'

en: Unable to rebase '$sha1' in submodule path '$displaypath'
it: Impossibile eseguire il rebase di '$sha1' nel percorso del sottomodulo '$displaypath'

en: Submodule path '$displaypath': rebased into '$sha1'
it: Percorso del sottomodulo '$displaypath': eseguito rebase su '$sha1'

en: Unable to merge '$sha1' in submodule path '$displaypath'
it: Impossibile eseguire il merge di '$sha1' nel percorso del sottomodulo '$displaypath'

en: Submodule path '$displaypath': merged in '$sha1'
it: Percorso del sottomodulo '$displaypath': eseguito merge in '$sha1'

en: Execution of '$command $sha1' failed in submodule path '$displaypath'
it: Esecuzione di '$command $sha1' non riuscita nel percorso del sottomodulo '$displaypath'

en: Submodule path '$displaypath': '$command $sha1'
it: Percorso del sottomodulo '$displaypath': '$command $sha1'

en: Failed to recurse into submodule path '$displaypath'
it: Ricorsione nel percorso del sottomodulo '$displaypath' non riuscita

en: See git-${cmd}(1) for details.
it: Vedi git-${cmd}(1) per ulteriori dettagli.

en: Applied autostash.
it: Stash automatico applicato.

en: Cannot store $stash_sha1
it: Impossibile memorizzare $stash_sha1

en: Applying autostash resulted in conflicts.
    Your changes are safe in the stash.
    You can run "git stash pop" or "git stash drop" at any time.
it: L'applicazione dello stash automatico ha generato conflitti.
    Le tue modifiche sono al sicuro nello stash.
    Puoi eseguire "git stash pop" o "git stash drop" in qualunque momento.

en: Rebasing ($new_count/$total)
it: Rebase in corso ($new_count/$total)

en: 
    Commands:
    p, pick <commit> = use commit
    r, reword <commit> = use commit, but edit the commit message
    e, edit <commit> = use commit, but stop for amending
    s, squash <commit> = use commit, but meld into previous commit
    f, fixup <commit> = like "squash", but discard this commit's log message
    x, exec <commit> = run command (the rest of the line) using shell
    d, drop <commit> = remove commit
    l, label <label> = label current HEAD with a name
    t, reset <label> = reset HEAD to a label
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <label> [# <oneline>]
    .       create a merge commit using the original merge commit's
    .       message (or the oneline, if no original merge commit was
    .       specified). Use -c <commit> to reword the commit message.
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
it: 
    Comandi:
    p, pick <commit> = usa il commit
    r, reword <commit> = usa il commit, ma modifica il messaggio di commit
    e, edit <commit> = usa il commit, ma fermati per modificarlo
    s, squash <commit> = usa il commit, ma fondilo con il commit precedente
    f, fixup <commit> = come "squash", ma scarta il messaggio di log di questo
                        commit
    x, exec <comando> = esegui il comando (il resto della riga) usando la shell
    d, drop <commit> = elimina il commit
    l, label <etichetta> = etichetta l'HEAD corrente con un nome
    t, reset <etichetta> = reimposta HEAD a un'etichetta
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <etichetta> [# <oneline>]
    .       crea un commit di merge usando il messaggio del commit di merge
    .       originale (o la oneline se non è stato specificato un commit di merge
    .       originale). Usa -c <commit> per riformulare il messaggio di commit.
    
    Queste righe possono essere riordinate; saranno eseguite dalla prima all'ultima.

en: You can amend the commit now, with
    
    	git commit --amend $gpg_sign_opt_quoted
    
    Once you are satisfied with your changes, run
    
    	git rebase --continue
it: È possibile modificare il commit ora con
    
    	git commit --amend $gpg_sign_opt_quoted
    
    Quando sei soddisfatto delle modifiche, esegui
    
    	git rebase --continue

en: $sha1: not a commit that can be picked
it: $sha1: non è un commit che possa essere scelto

en: Invalid commit name: $sha1
it: Nome commit non valido: $sha1

en: Cannot write current commit's replacement sha1
it: Impossibile scrivere lo SHA1 del commit che dovrebbe sostituire quello corrente

en: Fast-forward to $sha1
it: Fast forward a $sha1

en: Cannot fast-forward to $sha1
it: Impossibile eseguire il fast forward a $sha1

en: Cannot move HEAD to $first_parent
it: Impossibile spostare l'HEAD a $first_parent

en: Refusing to squash a merge: $sha1
it: Mi rifiuto di eseguire lo squash di un merge: $sha1

en: Error redoing merge $sha1
it: Errore durante la riesecuzione del merge di $sha1

en: Could not pick $sha1
it: Impossibile scegliere $sha1

en: This is the commit message #${n}:
it: Questo è il messaggio di commit numero ${n}:

en: The commit message #${n} will be skipped:
it: Il messaggio di commit numero ${n} sarà saltato:

en: This is a combination of $count commit. | This is a combination of $count commits.
it[0]: Questa è una combinazione di $count commit.
it[1]: Questa è una combinazione di $count commit.

en: Cannot write $fixup_msg
it: Impossibile scrivere $fixup_msg

en: This is a combination of 2 commits.
it: Questa è una combinazione di 2 commit.

en: Could not apply $sha1... $rest
it: Impossibile applicare $sha1... $rest

en: Could not amend commit after successfully picking $sha1... $rest
    This is most likely due to an empty commit message, or the pre-commit hook
    failed. If the pre-commit hook failed, you may need to resolve the issue before
    you are able to reword the commit.
it: Impossibile modificare il commit dopo la scelta di $sha1... $rest
    Molto probabilmente questo è dovuto a un messaggio di commit vuoto, oppure
    l'esecuzione dell'hook di pre-commit non è riuscita. In quest'ultimo caso,
    potrebbe essere necessario risolvere il problema evidenziato per essere in
    grado di modificare il messaggio di commit.

en: Stopped at $sha1_abbrev... $rest
it: Fermato a $sha1_abbrev... $rest

en: Cannot '$squash_style' without a previous commit
it: Impossibile eseguire '$squash_style' senza un commit precedente

en: Executing: $rest
it: Eseguo $rest

en: Execution failed: $rest
it: Esecuzione non riuscita: $rest

en: and made changes to the index and/or the working tree
it: e sono state apportate modifiche all'indice e/o all'albero di lavoro

en: You can fix the problem, and then run
    
    	git rebase --continue
it: Puoi correggere il problema e quindi eseguire
    
    	git rebase --continue

note: TRANSLATORS: after these lines is a command to be issued by the user
en: Execution succeeded: $rest
    but left changes to the index and/or the working tree
    Commit or stash your changes, and then run
    
    	git rebase --continue
it: Esecuzione riuscita: $rest
    ma sono state mantenute modifiche all'indice e/o all'albero di lavoro
    Esegui il commit o lo stash delle modifiche, quindi esegui
    
    	git rebase --continue

en: Unknown command: $command $sha1 $rest
it: Comando sconosciuto: $command $sha1 $rest

en: Please fix this using 'git rebase --edit-todo'.
it: Correggi la situazione usando 'git rebase --edit-todo'.

en: Successfully rebased and updated $head_name.
it: Rebase e aggiornamento di $head_name eseguiti con successo.

en: Could not remove CHERRY_PICK_HEAD
it: impossibile rimuovere CHERRY_PICK_HEAD

en: You have staged changes in your working tree.
    If these changes are meant to be
    squashed into the previous commit, run:
    
      git commit --amend $gpg_sign_opt_quoted
    
    If they are meant to go into a new commit, run:
    
      git commit $gpg_sign_opt_quoted
    
    In both cases, once you're done, continue with:
    
      git rebase --continue
it: Hai modifiche in staging nell'albero di lavoro.
    Se queste modifiche devono essere sottoposte a squash nel commit
    precedente, esegui:
    
      git commit --amend $gpg_sign_opt_quoted
    
    Se devono essere incluse in un nuovo commit, esegui:
    
      git commit $gpg_sign_opt_quoted
    
    In entrambi i casi, una volta finito, continua con:
    
      git rebase --continue

en: Error trying to find the author identity to amend commit
it: Errore durante la ricerca dell'identità dell'autore per la modifica del commit

en: You have uncommitted changes in your working tree. Please commit them
    first and then run 'git rebase --continue' again.
it: Ci sono modifiche di cui non è stato eseguito il commit nel tuo albero
    di lavoro. Eseguine prima il commit e quindi esegui nuovamente 'git rebase
    --continue'.

en: Could not commit staged changes.
it: Impossibile eseguire il commit delle modifiche in staging.

en: Could not execute editor
it: Impossibile eseguire l'editor

en: Could not checkout $switch_to
it: Impossibile eseguire il checkout di $switch_to

en: No HEAD?
it: Nessun'HEAD?

en: Could not create temporary $state_dir
it: Impossibile creare la directory temporanea $state_dir

en: Could not mark as interactive
it: Impossibile contrassegnare come interattivo

en: Rebase $shortrevisions onto $shortonto ($todocount command) | Rebase $shortrevisions onto $shortonto ($todocount commands)
it[0]: Rebase di $shortrevisions su $shortonto ($todocount comando)
it[1]: Rebase di $shortrevisions su $shortonto ($todocount comandi)

en: Note that empty commits are commented out
it: Nota che i commit vuoti sono commentati

en: Could not init rewritten commits
it: Impossibile inizializzare i commit riscritti

en: usage: $dashless $USAGE
it: uso: $dashless $USAGE

en: Cannot chdir to $cdup, the toplevel of the working tree
it: Impossibile modificare la directory corrente in $cdup, il primo livello dell'albero di lavoro

en: fatal: $program_name cannot be used without a working tree.
it: errore fatale: $program_name non può essere usato senza un albero di lavoro.

en: Cannot rebase: You have unstaged changes.
it: Impossibile eseguire il rebase: ci sono delle modifiche non in staging.

en: Cannot rewrite branches: You have unstaged changes.
it: Impossibile riscrivere i branch: ci sono delle modifiche non in staging.

en: Cannot pull with rebase: You have unstaged changes.
it: Impossibile eseguire un pull seguito da un rebase: ci sono delle modifiche non in staging.

en: Cannot $action: You have unstaged changes.
it: Impossibile eseguire $action: ci sono delle modifiche non in staging.

en: Cannot rebase: Your index contains uncommitted changes.
it: Impossibile eseguire un rebase:: l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: Cannot pull with rebase: Your index contains uncommitted changes.
it: Impossibile eseguire un pull seguito da un rebase: l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: Cannot $action: Your index contains uncommitted changes.
it: Impossibile eseguire $action: l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: Additionally, your index contains uncommitted changes.
it: Inoltre, l'indice contiene modifiche di cui non è stato eseguito il commit.

en: You need to run this command from the toplevel of the working tree.
it: Devi eseguire questo comando dal primo livello dell'albero di lavoro.

en: Unable to determine absolute path of git directory
it: Impossibile determinare il percorso assoluto della directory Git

note: TRANSLATORS: you can adjust this to align "git add -i" status menu
en: %12s %12s %s
it: %20s %32s %s

en: touched %d path
     | touched %d paths
it[0]: eseguito touch su %d percorso
it[1]: eseguito touch su %d percorsi

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    marked for staging.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà
    contrassegnato immediatamente per l'aggiunta all'area di staging.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    marked for stashing.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà
    contrassegnato immediatamente per lo stash.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    marked for unstaging.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà
    contrassegnato immediatamente per la rimozione dall'area di staging.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    marked for applying.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà
    contrassegnato immediatamente per l'applicazione.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    marked for discarding.
it: Se la patch viene applicata senza problemi, l'hunk modificato sarà
    contrassegnato immediatamente per la rimozione.

en: failed to open hunk edit file for writing: %s
it: apertura del file di modifica hunk in scrittura non riuscita: %s

en: ---
    To remove '%s' lines, make them ' ' lines (context).
    To remove '%s' lines, delete them.
    Lines starting with %s will be removed.
it: ---
    Per rimuovere '%s' righe, rendile righe ' ' (contesto).
    Per rimuovere '%s' righe, eliminale.
    Le righe che iniziano con %s saranno rimosse.

en: failed to open hunk edit file for reading: %s
it: apertura del file di modifica hunk in lettura non riuscita: %s

en: y - stage this hunk
    n - do not stage this hunk
    q - quit; do not stage this hunk or any of the remaining ones
    a - stage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stage this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - aggiungi quest'hunk all'area di staging
    n - non aggiungere quest'hunk all'area di staging
    q - esci; non aggiungere né quest'hunk né quelli rimanenti all'area di staging
    a - aggiungi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file all'area di staging
    d - non aggiungere né quest'hunk né quelli successivi nel file all'area di staging

en: y - stash this hunk
    n - do not stash this hunk
    q - quit; do not stash this hunk or any of the remaining ones
    a - stash this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stash this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - esegui lo stash di quest'hunk
    n - non eseguire lo stash di quest'hunk
    q - esci; non eseguire lo stash di quest'hunk né di quelli rimanenti
    a - esegui lo stash di quest'hunk e di tutti quelli successivi nel file
    d - non eseguire lo stash né di quest'hunk né di quelli successivi nel file

en: y - unstage this hunk
    n - do not unstage this hunk
    q - quit; do not unstage this hunk or any of the remaining ones
    a - unstage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not unstage this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'area di staging
    n - non rimuovere quest'hunk dall'area di staging
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti dall'area di staging
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file dall'area di staging
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file dall'area di staging

en: y - apply this hunk to index
    n - do not apply this hunk to index
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'indice
    n - non applicare quest'hunk all'indice
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: y - discard this hunk from worktree
    n - do not discard this hunk from worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'albero di lavoro
    n - non rimuovere quest'hunk dall'albero di lavoro
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: y - discard this hunk from index and worktree
    n - do not discard this hunk from index and worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - rimuovi quest'hunk dall'indice e dall'albero di lavoro
    n - non rimuovere quest'hunk dall'indice e dall'albero di lavoro
    q - esci; non rimuovere né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - rimuovi quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non rimuovere né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: y - apply this hunk to index and worktree
    n - do not apply this hunk to index and worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'indice e all'albero di lavoro
    n - non applicare quest'hunk all'indice e all'albero di lavoro
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: y - apply this hunk to worktree
    n - do not apply this hunk to worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
it: y - applica quest'hunk all'albero di lavoro
    n - non applicare quest'hunk all'albero di lavoro
    q - esci; non applicare né quest'hunk né quelli rimanenti
    a - applica quest'hunk e tutti quelli successivi nel file
    d - non applicare né quest'hunk né quelli successivi nel file

en: g - select a hunk to go to
    / - search for a hunk matching the given regex
    j - leave this hunk undecided, see next undecided hunk
    J - leave this hunk undecided, see next hunk
    k - leave this hunk undecided, see previous undecided hunk
    K - leave this hunk undecided, see previous hunk
    s - split the current hunk into smaller hunks
    e - manually edit the current hunk
    ? - print help
it: g - seleziona un hunk a cui andare
    / - cerca un hunk corrispondente all'espressione regolare data
    j - non decidere in merito a quest'hunk, vai al successivo hunk per cui non è stata presa una decisione
    J - non decidere in merito a quest'hunk, vai all'hunk successivo
    k - non decidere in merito a quest'hunk, vai al precedente hunk per cui non è stata presa una decisione
    K - non decidere in merito a quest'hunk, vai all'hunk precedente
    s - suddividi l'hunk corrente in hunk più piccoli
    e - modifica manualmente l'hunk corrente
    ? - stampa una guida

en: The selected hunks do not apply to the index!
it: Gli hunk selezionati non si applicano senza problemi all'indice!

en: ignoring unmerged: %s
it: ignoro ciò che non è stato sottoposto a merge: %s

en: Apply mode change to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare la modifica modo all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'eliminazione all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare l'aggiunta all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
it: Applicare quest'hunk all'albero di lavoro [y,n,q,a,d%s,?]?

en: No other hunks to goto
it: Nessun altro hunk a cui andare

en: Invalid number: '%s'
it: Numero non valido: '%s'

en: Sorry, only %d hunk available.
     | Sorry, only %d hunks available.
it[0]: Mi dispiace, è disponibile solo %d hunk.
it[1]: Mi dispiace, sono disponibili solo %d hunk.

en: No other hunks to search
it: Nessun altro hunk in cui ricercare

en: Malformed search regexp %s: %s
it: Espressione regolare di ricerca %s malformata: %s

en: No hunk matches the given pattern
it: Nessun hunk corrisponde al pattern fornito

en: No previous hunk
it: Nessun hunk precedente

en: No next hunk
it: Nessun hunk successivo

en: Sorry, cannot split this hunk
it: Mi dispiace, non posso suddividere quest'hunk

en: Split into %d hunk.
     | Split into %d hunks.
it[0]: Suddiviso in %d hunk.
it[1]: Suddiviso in %d hunk.

en: Sorry, cannot edit this hunk
it: Mi dispiace, non posso modificare quest'hunk

note: TRANSLATORS: please do not translate the command names 'status', 'update', 'revert', etc.
en: status        - show paths with changes
    update        - add working tree state to the staged set of changes
    revert        - revert staged set of changes back to the HEAD version
    patch         - pick hunks and update selectively
    diff          - view diff between HEAD and index
    add untracked - add contents of untracked files to the staged set of changes
it: status        - visualizza i percorsi con modifiche
    update        - aggiunge lo stato dell'albero di lavoro all'insieme delle
                    modifiche nell'area di staging
    revert        - ripristina l'insieme delle modifiche nell'area di staging
                    alla versione HEAD
    patch         - seleziona e aggiorna gli hunk in modo selettivo
    diff          - visualizza le differenze fra HEAD e l'indice
    add untracked - aggiunge i contenuti dei file non tracciati all'insieme di
                    modifiche nell'area di staging

en: missing --
it: -- mancante

en: unknown --patch mode: %s
it: modalità --patch sconosciuta: %s

en: invalid argument %s, expecting --
it: argomento %s non valido, atteso --

en: local zone differs from GMT by a non-minute interval
it: il fuso orario locale differisce da GMT di un intervallo non multiplo di un minuto

en: local time offset greater than or equal to 24 hours
it: l'offset del fuso orario locale è maggiore o uguale a 24 ore

en: the editor exited uncleanly, aborting everything
it: l'editor non è terminato regolarmente, interrompo tutte le operazioni

en: '%s' contains an intermediate version of the email you were composing.
it: '%s' contiene una versione intermedia dell'e-mail che stavi componendo.

en: '%s.final' contains the composed email.
it: '%s.final' contiene l'e-mail composta.

en: --dump-aliases incompatible with other options
it: --dump-aliases non è compatibile con altre opzioni

en: fatal: found configuration options for 'sendmail'
    git-send-email is configured with the sendemail.* options - note the 'e'.
    Set sendemail.forbidSendmailVariables to false to disable this check.
it: errore fatale: sono state trovate opzioni di configurazione per 'sendmail'
    git-send-email è configurato con le opzioni sendemail.* - nota la 'e'.
    Imposta sendemail.forbidSendmailVariables a false per disabilitare questo controllo.

en: Cannot run git format-patch from outside a repository
it: Impossibile eseguire git format-patch al di fuori di un repository

en: `batch-size` and `relogin` must be specified together (via command-line or configuration option)
it: `batch-size` e `relogin` devono essere specificati insieme (sulla riga di comando o tramite un'opzione di configurazione)

en: Unknown --suppress-cc field: '%s'
it: Campo --suppress-cc sconosciuto: '%s'

en: Unknown --confirm setting: '%s'
it: Impostazione --confirm sconosciuta: '%s'

en: warning: sendmail alias with quotes is not supported: %s
it: attenzione: non sono supportati alias sendmail con virgolette: %s

en: warning: `:include:` not supported: %s
it: attenzione: `:include:` non supportato: %s

en: warning: `/file` or `|pipe` redirection not supported: %s
it: attenzione: redirezioni `/file` o `|pipe` non supportate: %s

en: warning: sendmail line is not recognized: %s
it: attenzione: riga sendmail non riconosciuta: %s

en: File '%s' exists but it could also be the range of commits
    to produce patches for.  Please disambiguate by...
    
        * Saying "./%s" if you mean a file; or
        * Giving --format-patch option if you mean a range.
it: Il file '%s' esiste ma tale stringa potrebbe corrispondere
    anche all'intervallo di commit per cui generare delle patch.
    Specifica qual è il caso corretto...
    
        * ...usando "./%s" se intendi riferirti al file, o...
        * ...fornendo l'opzione --format-patch se ti riferisci
          a un intervallo.

en: Failed to opendir %s: %s
it: opendir di %s non riuscita: %s

en: fatal: %s: %s
    warning: no patches were sent
it: errore fatale: %s: %s
    attenzione: non è stata inviata alcuna patch

en: 
    No patch files specified!
it: 
    Nessun file patch specificato!

en: No subject line in %s?
it: Riga oggetto assente in %s?

en: Failed to open for writing %s: %s
it: Apertura di %s in scrittura non riuscita: %s

en: Lines beginning in "GIT:" will be removed.
    Consider including an overall diffstat or table of contents
    for the patch you are writing.
    
    Clear the body content if you don't wish to send a summary.
it: Le righe che iniziano con "GIT:" saranno rimosse.
    Valuta di includere un diffstat globale o un sommario per
    la patch che stai scrivendo.
    
    Rimuovi il corpo se non vuoi inviare un sommario.

en: Failed to open %s: %s
it: Apertura di %s non riuscita: %s

en: Failed to open %s.final: %s
it: Apertura di %s.final non riuscita: %s

en: Summary email is empty, skipping it
it: E-mail riassuntiva vuota, la ometto

note: TRANSLATORS: please keep [y/N] as is.
en: Are you sure you want to use <%s> [y/N]?
it: Usare <%s> [y/N]?

en: The following files are 8bit, but do not declare a Content-Transfer-Encoding.
it: I seguenti file sono codificati a 8 bit ma non dichiarano un Content-Transfer-Encoding.

en: Which 8bit encoding should I declare [UTF-8]?
it: Che codifica a 8 bit devo dichiarare [UTF-8]?

en: Refusing to send because the patch
    	%s
    has the template subject '*** SUBJECT HERE ***'. Pass --force if you really want to send.
it: Mi rifiuto di eseguire l'invio perché la patch
    	%s
    ha come oggetto nel modello '*** SUBJECT HERE ***'. Fornisci l'opzione --force se vuoi veramente procedere con l'invio.

en: To whom should the emails be sent (if anyone)?
it: A chi dovranno essere inviate le e-mail (se devono essere inviate a qualcuno)?

en: fatal: alias '%s' expands to itself
it: errore fatale: l'alias '%s' si espande in se stesso

en: Message-ID to be used as In-Reply-To for the first email (if any)?
it: Message-ID da usare nell'intestazione In-Reply-To per la prima e-mail (se dev'essere usato)?

en: error: unable to extract a valid address from: %s
it: errore: impossibile estrarre un indirizzo valido da %s

note: TRANSLATORS: Make sure to include [q] [d] [e] in your translation. The program will only accept English input at this point.
en: What to do with this address? ([q]uit|[d]rop|[e]dit):
it: Cosa devo fare con quest'indirizzo? (Esci [q]|scarta [d]|modifica [e]):

en: CA path "%s" does not exist
it: Il percorso CA "%s" non esiste

en:     The Cc list above has been expanded by additional
        addresses found in the patch commit message. By default
        send-email prompts before sending whenever this occurs.
        This behavior is controlled by the sendemail.confirm
        configuration setting.
    
        For additional information, run 'git send-email --help'.
        To retain the current behavior, but squelch this message,
        run 'git config --global sendemail.confirm auto'.
it:     L'elenco Cc di cui sopra è stato espanso aggiungendo
        indirizzi aggiuntivi trovati nel messaggio di commit della
        patch. Per impostazione predefinita send-email richiede
        come procedere prima dell'invio ogniqualvolta si verifichi
        tale evenienza. Questo comportamento è controllato
        dall'impostazione di configurazione sendemail.confirm.
    
        Per ulteriori informazioni, esegui 'git send-email --help'.
        Per mantenere il comportamento corrente, ma non
        visualizzare più questo messaggio, esegui 'git config
        --global sendemail.confirm auto'.

note: TRANSLATORS: Make sure to include [y] [n] [e] [q] [a] in your translation. The program will only accept English input at this point.
en: Send this email? ([y]es|[n]o|[e]dit|[q]uit|[a]ll):
it: Inviare quest'e-mail? (Sì [y]|[n]o|modifica [e]|esci [q]|invia tutte [a]):

en: Send this email reply required
it: È richiesta una risposta alla richiesta di invio e-mail

en: The required SMTP server is not properly defined.
it: Il server SMTP richiesto non è definito in modo adeguato.

en: Server does not support STARTTLS! %s
it: Il server non supporta STARTTLS! %s

en: STARTTLS failed! %s
it: STARTTLS non riuscito! %s

en: Unable to initialize SMTP properly. Check config and use --smtp-debug.
it: Impossibile inizializzare SMTP in modo adeguato. Controlla la configurazione e usa --smtp-debug.

en: Failed to send %s
it: Invio di %s non riuscito

en: Dry-Sent %s
it: Test invio %s riuscito

en: Sent %s
it: %s inviato

en: Dry-OK. Log says:
it: Esecuzione di prova riuscita. Il registro è il seguente:

en: OK. Log says:
it: Operazione riuscita. Il registro è il seguente:

en: Result:
it: Risultato:

en: Result: OK
it: Risultato: OK

en: can't open file %s
it: impossibile aprire il file %s

en: (mbox) Adding cc: %s from line '%s'
it: (mbox) Aggiungo cc: %s dalla riga '%s'

en: (mbox) Adding to: %s from line '%s'
it: (mbox) Aggiungo to: %s dalla riga '%s'

en: (non-mbox) Adding cc: %s from line '%s'
it: (non mbox) Aggiungo cc: %s dalla riga '%s'

en: (body) Adding cc: %s from line '%s'
it: (corpo) Aggiungo cc: %s dalla riga '%s'

en: (%s) Could not execute '%s'
it: (%s) Impossibile eseguire '%s'

en: (%s) Adding %s: %s from: '%s'
it: (%s) Aggiungo %s: %s da: '%s'

en: (%s) failed to close pipe to '%s'
it: (%s) chiusura della pipe a '%s' non riuscita

en: cannot send message as 7bit
it: impossibile inviare il messaggio con codifica a 7 bit

en: invalid transfer encoding
it: codifica di trasferimento non valida

en: unable to open %s: %s
it: impossibile aprire %s: %s

en: %s: patch contains a line longer than 998 characters
it: %s: la patch contiene una riga più lunga di 998 caratteri

en: Skipping %s with backup suffix '%s'.
it: Salto %s con il suffisso di backup '%s'.

note: TRANSLATORS: please keep "[y|N]" as is.
en: Do you really want to send %s? [y|N]:
it: Inviare %s? [y|N]:
