gitg master - en to da translation catalogue (458 entries)

en: Could not parse XML from stream
da: Kunne ikke fortolke XML fra strøm

en: Graphical user interface for git
da: Grafisk brugerflade til git

en: gitg is a graphical user interface for git. It aims at being a small, fast and convenient tool to visualize the history of git repositories. Besides visualization, gitg also provides several utilities to manage your repository and commit your work.
da: gitg er en grafisk brugerflade til git. Den bestræber sig på at være et lille, hurtigt og bekvemt værktøj til at visualisere historikken af git-arkiver. Udover visualisering har gitg også adskillige redskaber til at håndtere dit arkiv og committe dit arbejde.

en: Goals:
da: Mål:

en: Browse local git repositories
da: Gennemse lokale git-arkiver

en: Clone local and remote git repositories
da: Klon lokale og remote git-arkiver

en: Commit files
da: Commit filer

en: Retrieve patch from a commit
da: Hent patch fra et commit

en: Browse repository history
da: Gennemse arkivets historik

en: Staging area to compose your commit
da: Staging-området til at skabe dit commit

en: Commit staged changes
da: Commit stagede ændringer

en: Overview of recently used repositories
da: Oversigt over senest brugte arkiver

en: The Gitg Team
da: Gitg-holdet

en: Git repository browser
da: Arkivbrowser til git

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Default Clone Directory
da: Standardkloningsmappe

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
da: Standardmappen som det foreslås at klone nye arkiver til.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
da: Orientering af hovedbrugerfladen (lodret eller vandret)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
da: Indstilling som angiver retningslayoutet af hovedbrugerfladen.

en: Default Activity
da: Standardaktivitet

en: The activity which gitg activates by default when first launched.
da: Den aktivitet som gitg aktiverer som standard ved første kørsel.

en: Use Default Font
da: Brug standardskrifttype

en: Whether to use the system’s default fixed width font for widget's text instead of a font specific. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
da: Om systemets standardskrifttype med fast bredde skal bruges til widgetenes tekst frem for en bestemt skrifttype. Hvis indstillingen er slået fra, så bruges skriftypen som er angivet i indstillingen “Skriftype for editor” frem for systemets skrifttype.

en: Editor Font
da: Skriftype for editor

en: A custom font that will be used for the text widgets. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
da: En tilpasset skrifttype som bruges til tekstwidgetene. Det træder kun i kraft hvis indstillingen “Brug standardskrifttype” er slået fra.

en: Use Gravatar
da: Brug Gravatar

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
da: Brug gravatar til at vise profilbilleder.

en: Enable Monitoring
da: Slå overvågning til

en: Automatically update when external changes to .git are detected
da: Opdatér automatisk når der registreres eksterne ændringer af .git

en: Enable Diff Highlighting
da: Aktivér Diff-fremhævning

en: Setting that determines whether to enable syntax highlighting in diff views.
da: Indstilling som angiver, om syntaksfremhævning i diff-visninger skal aktiveres.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
da: Farveskema som skal bruges til syntaksfremhævning

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
da: Bruges af GtkSourceView til at bestemme farverne til syntaksfremhævning

en: When to Collapse Inactive Lanes
da: Hvornår inaktive baner skal foldes sammen

en: Setting that indicates when an inactive lane should be collapsed. Valid values are 0 — 4, where 0 indicates “early” and 4 indicates “late”.
da: Indstilling som angiver, hvornår en inaktiv bane bør foldes sammen. Gyldige værdier er 0—4, hvor 0 er “tidlig” og 4 er “sent”.

en: Setting that indicates whether to collapse history lanes which do not show activity. Enabling this can provide a cleaner history view when there is a lot of parallel development. See collapse-inactive-lanes to control when lanes should be collapsed.
da: Indstilling som angiver, om historikbaner, som ikke viser nogen aktivitet, skal sammenfoldes. Hvis dette slås til, kan det give en renere historikoversigt, når der foregår en masse samtidig udvikling. Se collapse-inactive-lanes for at styre hvornår historikbaner sammenfoldes.

en: Show History in Topological Order
da: Vis historik i topologisk rækkefølge

en: Setting that indicates whether to show the history in topological order.
da: Indstilling som angiver, om historikken skal vises i topologisk rækkefølge.

en: Show Stashed Changes
da: Vis stashede ændringer

en: Setting that indicates whether to show items for the stash in the history.
da: Indstilling som angiver, om elementerne for stash skal vises i historikken.

en: Show Staged Changes
da: Vis stagede ændringer

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently staged changes in the history.
da: Indstilling som angiver, om der skal vises et virtuelt element for de nuværende stagede ændringer i historikken.

en: Show Unstaged Changes
da: Vis ikke-stagede ændringer

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently unstaged changes in the history.
da: Indstilling som angiver, om der skal vises et virtuelt element for de nuværende ikke-stagede ændringer i historikken.

en: Mainline Head
da: Hovedlinje for aktive gren (HEAD)

en: Setting that indicates whether to always preserve a mainline in the history for the current HEAD.
da: Indstilling som angiver, om der altid skal bevares en hovedlinje i historikken for den nuværende aktive gren (HEAD).

en: Default selection of the history activity
da: Standardvalg af historikaktiviteten

en: Setting that determines the default selection on startup of the history activity.
da: Indstilling som angiver standardvalget ved opstart af historikaktiviteten.

en: Reference Sort Order
da: Rækkefølge for referencesortering

en: The order by which references in the history sidebar should be sorted.
da: Rækkefølgen hvorefter referencer i historiksidebjælken skal sorteres.

en: Show Upstream With Branch
da: Vis upstream med gren

en: Determines whether to also show the upstream (remote) tracking branch when selecting a local branch in the history view.
da: Beslutter om den (eksterne) sporede gren upstream også skal vises når en lokal gren vælges i visningen historik.

en: Switch to the new branch on creation
da: Skift til den nye gren ved oprettelse

en: Setting that controls whether the newly created branch is checked out automatically.
da: Indstilling som angiver om nyoprettede grene tjekkes ud automatisk.

en: Show Right Margin in Commit Message View
da: Vis højre margen ved visning af commitbesked

en: Show a right margin indicator in the commit message view. This can be used to easily see where to break the commit message at a particular column.
da: Vis en indikator til højre margen i visning af commitbesked. Dette kan bruges til nemt at se, hvor en commitbesked skal ombrydes ved en specifik kolonne.

en: Column at Which Right Margin is Shown
da: Kolonne hvor højre margen er vist

en: The column at which the right margin is shown if the show-right-margin preference is set to TRUE.
da: Kolonnen hvor den højre margen er vist, hvis indstillingen show-right-margin er indstillet til TRUE.

en: Show Subject Margin in Commit Message View
da: Vis emnemargen for commitbesked

en: Highlight the subject text of the commit message when it passes the margin specified by subject-margin-position.
da: Fremhæv emneteksten for commitbeskeden når den går over margenen angivet ved subject-margin-position.

en: Column at Which Subject Margin is Shown
da: Kolonne hvor højre margen vises

en: The column at which the subject margin is shown if the show-subject-margin preference is set to TRUE.
da: Kolonnen hvor emnemargen vises, hvis indstillingen show-subject-margin er indstillet til TRUE.

en: Enable Spell Checking
da: Slå stavekontrol til

en: Setting which determines whether or not spell checking is enabled when writing a commit message.
da: Indstilling som angiver, om stavekontrol er slået til ved skrivning af en commitbesked.

en: Spell Checking Language
da: Sprog for stavekontrol

en: The language to use when spell checking is enabled for writing a commit message.
da: Det sprog som skal bruges hvis stavekontrol er slået til ved skrivning af en commitbesked.

en: Maximum number of previous commit messages
da: Højeste antal tidligere commitbeskeder

en: Maximum number of previous commit messages to store for commit message history.
da: Højeste antal tidligere commitbeskeder som skal gemmes for commitbeskedens historik.

en: Maximum number of days to store previous commit messages
da: Højeste antal dage som forrige commitbeskeder skal gemmes i

en: Maximum number of days to store previous commit messages for commit message history.
da: Højeste antal dage som tidligere commitbeskeder skal gemmes for commitbeskedens historik.

en: Type of datetime format selected.
da: Typen af valgt dato-/klokkeslætsformat.

en: Preferred datetime format of the user.
da: Brugerens foretrukne dato-/klokkeslætsformat.

en: The datetime format to be used in commit-diff.
da: Dato-/klokkeslætsformat som skal bruges i commit-diff.

en: Custom datetime format.
da: Brugertilpasset dato-/klokkeslætsformat.

en: Use patience algorithm to show diffs
da: Brug tålmodig algoritme til at vise differ

en: Setting to use patience algorithm to show diffs of a commit.
da: Indstilling til at bruge tålmodig algoritme til at vise differ på et commit.

en: Ignore Whitespace Changes
da: Ignorér ændringer i blanktegn

en: Setting that indicates whether to ignore whitespace changes when showing the diff of a commit.
da: Indstilling som angiver, om ændringer i blanktegn skal ignoreres ved visning af diffen på et commit.

en: Show Changes Inline
da: Vis ændringer i linjen

en: Setting that indicates whether changes within lines should be shown inline.
da: Indstilling som angiver, om ændringer indenfor linjer skal vises i linjerne (inline).

en: Wrap
da: Ombryd

en: Wrap lines.
da: Ombryd linjer.

en: Number of Before/After Context Lines
da: Antal kontekstlinjer før og efter

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff of a commit.
da: Indstilling som angiver, hvor mange linjer af kontekst (før og efter) der skal bruges i diffen på et commit.

en: Rendered Width of a Tab Character
da: Gengivet bredde på et tabulatortegn

en: Setting that determines how much space a tab character should occupy when showing the diff of a commit.
da: Indstilling som angiver, hvor meget plads et tabulatortegn skal bruge ved visning af diffen på et commit.

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff to be staged/unstaged in the commit area.
da: Indstilling som angiver, hvor mange linjer af kontekst (før og efter) der skal bruges i diffen for stage/unstage i commit-området.

en: There are no changes to be committed
da: Der er ingen ændringer at committe

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
da: Tilret (amend) for at ændre commitbeskeden for den tidligere commit

en: Create new commits and manage the staging area
da: Opret nye commits og håndtér staging-området

en: _Stage selection
da: _Stage valgte

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
da: Kunne ikke stage fjernelsen af undermodulet “%s”

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
da: Kunne ikke åbne arkivet for undermodulet “%s” under forsøget på at stage

en: Failed to lookup the working directory commit of submodule “%s” while trying to stage
da: Kunne ikke finde arbejdsmappe-commit for undermodulet “%s” under forsøg på at stage

en: Failed to stage the submodule “%s”
da: Kunne ikke stage undermodulet “%s”

en: Failed to stage the removal of file “%s”
da: Kunne ikke stage fjernelsen af filen “%s”

en: Failed to stage the file “%s”
da: Kunne ikke stage filen “%s”

en: _Unstage selection
da: _Unstage valgte

en: Failed to unstage the removal of file “%s”
da: Kunne ikke unstage fjernelsen af filen “%s”

en: Failed to unstage the file “%s”
da: Kunne ikke unstage filen “%s”

en: Failed to unstage the removal of submodule “%s”
da: Kunne ikke unstage fjernelsen af undermodulet “%s”

en: Failed to unstage the submodule “%s”
da: Kunne ikke unstage undermodulet “%s”

en: No staged files
da: Ingen stagede filer

en: No unstaged files
da: Ingen unstagede filer

note: Populate untracked items
en: Untracked
da: Usporet

en: No untracked files
da: Ingen usporede filer

en: Submodule
da: Undermodul

en: No dirty submodules
da: Ingen urene undermoduler

en: Failed to commit
da: Kunne ikke committe

en: Failed to pass pre-commit
da: Bestod ikke præ-commit

en: Discard changes
da: Kassér ændringer

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
da: Er du sikker på, at du vil kassere de valgte ændringer permanent?

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Discard
da: Kassér

en: Failed to discard selection
da: Kunne ikke kassere valgte

en: Failed to stage selection
da: Kunne ikke stage valgte

en: Failed to unstage selection
da: Kunne ikke unstage valgte

en: Failed to discard changes
da: Kunne ikke kassere ændringer

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil kassere alle ændringer i filen “%s” permanent?

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil kassere alle ændringer i filerne %s og “%s” permanent?

en: Failed to delete files
da: Kunne ikke slette filer

en: Delete file | Delete files
da[0]: Slet fil
da[1]: Slet filer

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil slette filen “%s” permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil slette filerne %s og “%s” permanent?

en: _Stage changes
da: _Stage ændringer

en: _Unstage changes
da: _Unstage ændringer

en: _Discard changes
da: _Kassér ændringer

en: D_elete file | D_elete files
da[0]: _Slet fil
da[1]: _Slet filer

en: _Edit file
da: _Redigér fil

en: Failed to stash changes: %s
da: Kunne ikke stashe ændringer: %s

en: Unstaged changes
da: Unstagede ændringer

en: You appear to have unstaged changes in your working directory. Would you like to stash the changes before the checkout?
da: Der synes at være ikke-stagede ændringer i din arbejdsmappe. Vil du stashe ændringerne før tjekud?

en: Cancel
da: Afbryd

en: Stash changes
da: Stash ændringer

en: Failed with conflicts
da: Mislykkedes med konflikter

en: Failed to checkout conflicts: %s
da: Kunne ikke hente tjekke konflikter ud: %s

en: Failed to obtain author details
da: Kunne ikke hente forfatteroplysninger

en: Failed to lookup commit: %s
da: Kunne ikke slå commit op: %s

en: Failed to create commit: %s
da: Kunne ikke oprette commit: %s

en: Failed to checkout index: %s
da: Kunne ikke tjekke indeks ud: %s

en: Add Remote
da: Tilføj remote

en: Adds remote to the remotes list
da: Tilføjer remote til listen af remotes

en: Fetching from %s
da: Henter fra %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
da: ny

en: Failed to fetch from %s: %s
da: Kunne ikke hente fra %s: %s

en: Failed to fetch added remote
da: Kunne ikke hente tilføjet remote

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
da: Hentede fra %s: %s

en: Failed to add remote
da: Kunne ikke tilføje remote

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Start gitg with a particular activity
da: Start gitg med en specifik aktivitet

en: Start gitg with the commit activity (shorthand for --activity commit)
da: Start gitg med commitaktiviteten (forkortelse for --activity commit)

en: Do not try to load a repository from the current working directory
da: Prøv ikke at indlæse et arkiv fra den nuværende arbejdsmappe

en: Run gitg in standalone mode
da: Kør gitg i selvstændig tilstand

en: Put paths under git if needed
da: Læg stier under git hvis nødvendigt

en: — Git repository viewer
da: — Git-arkivfremviser

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
da: gitg er en Git-arkivfremviser til GTK+/GNOME

en: gitg homepage
da: Hjemmeside for gitg

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
da: Det er brandærgerligt, men gitg kræver altså at libgit2 (et bibliotek som gitg afhænger af) er kompileret med trådunderstøttelse.
    
    Hvis du har kompileret libgit2 manuelt, så konfigurér venligst libgit2 med -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Ellers så meld en fejl i din distributions fejlrapporteringssystem om at libgit2 mangler trådunderstøttelse.

en: Author Details
da: Forfatteroplysninger

en: Enter default details used for all repositories:
da: Indtast forvalg for oplysninger, som skal gælde for alle arkiver:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
da: Tilsidesæt globale oplysninger, som skal gælde for arkivet “%s”:

en: Failed to set Git user config.
da: Kunne ikke indstille Git-brugerkonfiguration.

en: The URL introduced is not supported
da: Den angivne URL understøttes ikke

en: Cherry pick onto
da: Cherry-pick ind i

en: Cherry pick this commit onto a branch
da: Cherry-pick dette commit ind i en gren

en: Failed to lookup the commit for branch “%s”: %s
da: Kunne ikke slå committet op for grenen “%s”: %s

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
da: Kunne ikke udplukke committet: %s

en: Cherry pick has conflicts
da: Konflikter ved cherry-pick

en: The cherry pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
da: Cherry-pick af “%s” ind i “%s” har forårsaget konflikter. Vil du tjekke grenen “%s” ud inklusive cherry-pick for at løse konflikterne i din arbejdsmappe?

en: The cherry-pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
da: Cherry-pick af “%s” ind i “%s” har forårsaget konflikter. Vil du tjekke cherry-pick ud for at løse konflikterne i din arbejdsmappe?

en: Checkout
da: Tjek ud

en: Cherry pick failed with conflicts
da: Cherry-pick mislykkedes med konflikter

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
da: Cherry-pick afsluttede med konflikter i arbejdsmappe

en: Cherry pick “%s” onto “%s”
da: Cherry-pick “%s” ind i “%s”

en: Successfully cherry picked
da: Cherry-pick fuldført

en: Cherry pick onto “%s”
da: Cherry-pick ind i “%s”

en: Create branch
da: Opret gren

en: Create a new branch at the selected commit
da: Opret en ny gren ved det valgte commit

en: Failed to create branch
da: Kunne ikke oprette gren

en: Create patch
da: Opret patch

en: Create a patch from the selected commit
da: Opret et patch fra det valgte commit

en: Save Patch File
da: Gem patchfil

en: _Save Patch
da: _Gem patch

en: Failed to create patch
da: Kunne ikke oprette patch

en: Create tag
da: Opret mærke

en: Create a new tag at the selected commit
da: Opret et nyt mærke ved det valgte commit

en: Failed to create tag
da: Kunne ikke oprette mærke

en: Failed to lookup tag
da: Kunne ikke finde mærke

en: Provide a message to create an annotated tag
da: Angiv en meddelelse for at oprette et annoteret mærke

en: Select and manage projects
da: Vælg og håndtér projekter

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Delete sources
da: _Slet kilder

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
da: Vi kan også %sskanne din hjemmemappe%s efter git-arkiver.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
da: I mellemtiden kan du %sopsætte din git-profil%s.

en: Failed to clone repository
da: Kunne ikke klone arkiv

en: Failed to add repository
da: Kunne ikke tilføje arkiv

en: Create new repository
da: Opret nyt arkiv

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
da: Placeringen <i>%s</i> synes ikke at være et gyldigt git-arkiv. Vil du initialisere et nyt git-arkiv på denne placering?

en: Create repository
da: Opret arkiv

en: Failed to create repository
da: Kunne ikke oprette arkiv

en: Scanning for repositories in %s
da: Søger efter arkiver i %s

en: Edit remote
da: Redigér remote

en: Edits the remote from the remotes list
da: Redigerer remote fra remotes-listen

en: Failed to edit remote
da: Kunne ikke redigere remote

en: Checkout the selected reference
da: Tjek den valgte reference ud

en: Checkout “%s”
da: Tjek “%s” ud

en: Failed to checkout branch: %s
da: Kunne ikke tjekke gren ud: %s

en: Failed to update HEAD: %s
da: Kunne ikke opdatere HEAD: %s

en: Successfully checked out branch to working directory
da: Tjekkede gren ud til arbejdsmappen

en: Failed to set the upstream branch %s for %s
da: Kunne ikke sætte upstreamgren %s for %s

en: Copy name
da: Kopiér navn

en: Copy the name of the reference to the clipboard
da: Kopiér navnet for reference til udklipsholderen

en: Create a new branch at the selected reference
da: Opret en ny gren ved den valgte reference

en: Failed to lookup reference
da: Kunne ikke slå reference op

en: Create a patch from the selected reference
da: Opret patch fra den valgte reference

en: Create a new tag at the selected reference
da: Opret et nyt mærke ved den valgte reference

en: Delete
da: Slet

en: Delete the selected reference
da: Slet den valgte reference

en: Delete branch %s
da: Slet gren %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette grenen %s permanent?

en: Delete tag %s
da: Slet mærke %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette mærket %s permanent?

en: Delete remote branch %s
da: Slet remote grenen %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette remote grenen %s permanent?

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
da: Kunne ikke slette mærket %s

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
da: Mærket %s kunne ikke blive slettet: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
da: Kunne ikke slette grenen %s

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
da: Grenen %s kunne ikke blive slettet: %s

en: Fetch from %s
da: Hent fra %s

en: Fetch remote objects from %s
da: Hent remote objekter fra %s

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
da: opdateret

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
da: Hentede fra %s: Alt er opdateret

en: Merge into %s
da: Flet ind i %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
da: Flet en anden gren ind i grenen %s

en: Failed to merge commits: %s
da: Kunne ikke flette commits: %s

en: Merge has conflicts
da: Fletning har konflikter

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the merge to your working directory to resolve the conflicts?
da: Fletningen af “%s” ind i “%s” har forårsaget konflikter. Vil du tjekke grenen “%s” ud med fletningen til din arbejdsmappe for at løse konflikterne?

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the merge to your working directory to resolve the conflicts?
da: Fletningen af “%s” ind i “%s” har forårsaget konflikter. Vil du tjekke fletningen ud til din arbejdsmappe for at løse konflikterne?

en: Merge failed with conflicts
da: Fletning mislykkedes med konflikter

en: Finished merge with conflicts in working directory
da: Fuldførte fletning med konflikter i arbejdsmappe

en: Merge “%s” into “%s”
da: Flet “%s” ind i “%s”

en: Failed to lookup our commit: %s
da: Kunne ikke slå vores commit op: %s

en: Failed to lookup their commit: %s
da: Kunne ikke slå deres commit op: %s

en: Successfully merged “%s” into “%s”
da: Flettede “%s” ind i “%s”

en: Merge “%s” into branch “%s”
da: Flet “%s” ind i grenen “%s”

en: Tags
da: Mærker

en: Push to %s
da: Skub til %s

en: Push branch to %s
da: Skub gren til %s

en: Pushing to %s
da: Skubber til %s

en: Failed to push to %s: %s
da: Kunne ikke skubbe til %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Pushed to %s
da: Skubbede til %s

en: Push branch %s
da: Skub grenen %s

en: Are you sure that you want to push the branch %s?
da: Er du sikker på, at du vil skubbe grenen %s?

en: Push
da: Skub

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename the selected reference
da: Omdøb den valgte reference

en: The specified name “%s” match with existing branch “%s”
da: Det angivne navn “%s” matcher den eksisterende gren “%s”

en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: The specified name “%s” contains invalid characters
da: Det angivne navn “%s” indeholder ugyldige tegn

en: Failed to rename
da: Kunne ikke omdøbe

en: Close
da: Luk

en: Remove remote
da: Fjern remote

en: Removes remote from the remotes list
da: Fjerner remote fra remotes-listen

en: Delete remote %s
da: Slet remote %s

en: Are you sure that you want to remove the remote %s?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne remote %s?

en: Remove
da: Fjern

en: Failed to remove remote
da: Kunne ikke fjerne remote

en: Add Repository
da: Tilføj arkiv

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Scan for all git repositories from this directory
da: _Skan efter alle git-arkiver fra denne mappe

en: Projects
da: Projekter

en: Open Repository
da: Åbn arkiv

en: _Open
da: _Åbn

en: Select items
da: Vælg elementer

en: “%s” is not a Git repository.
da: “%s” er ikke et Git-arkiv.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
da: Dit brugernavn og e-mailadresse er endnu ikke angivet. Angiv venligst dit navn og e-mailadresse i brugerkonfigurationen.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
da: Dit brugernavn er endnu ikke angivet. Angiv venligst dit navn i brugerkonfigurationen.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
da: Din e-mailadresse er endnu ikke angivet. Angiv venligst din e-mailadresse i brugerkonfigurationen.

en: Missing author details
da: Mangler forfatteroplysninger

en: Select all commits by default in the history activity
da: Vælg alle commits som standard i historikaktiviteten

en: Select all branches by default in the history activity
da: Vælg alle grene som standard i historikaktiviteten

en: Select all remotes by default in the history activity
da: Vælg alle remotes som standard i historikaktiviteten

en: Select all tags by default in the history activity
da: Vælg alle mærker som standard i historikaktiviteten

en: Select the specified reference by default in the history activity
da: Vælg den angivne reference som standard i historikaktiviteten

en: %zu ahead, %zu behind
da: %zu foran, %zu bagud

en: %zu ahead
da: %zu foran

en: %zu behind
da: %zu bagud

en: All commits
da: Alle commits

en: Branches
da: Grene

en: History
da: Historik

en: Examine the history of the repository
da: Undersøg historikken for arkivet

en: Mainline
da: Hovedlinje

en: _Use the system fixed width font (%s)
da: _Brug systemets skrifttype med fast bredde (%s)

en: Interface
da: Brugerflade

en: Create Remote
da: Opret remote

en: Remote _name:
da: _Navn på remote:

en: Remote _URL:
da: _URL for remote:

en: _Save
da: _Gem

en: Default details used for all repositories
da: Forvalg for oplysninger, som skal gælde for alle arkiver

en: Name:
da: Navn:

en: Checkout Remote Branch
da: Tjek fjern gren ud

en: C_heckout
da: T_jek ud

en: Local branch _name:
da: _Navn på lokal gren:

en: _Remote branch:
da: _Fjern gren:

en: _Track remote branch
da: _Spor fjern gren

en: Clone Repository
da: Klon arkiv

en: Cl_one
da: _Klon

en: _Local Folder:
da: _Lokal mappe:

en: Select location…
da: Vælg placering …

en: Bare repository
da: Tomt arkiv

en: _Amend previous commit
da: _Tilret forrige commit

en: Add _signed-off-by signature
da: Tilføj “_signed-off-by”-signatur

en: Add si_gnature
da: Tilføj si_gnatur

en: Filter Files
da: Filtrér filer

en: Skip commit _hooks
da: Spring commit_hooks over

en: S_tage selection
da: S_tage valgte

en: D_iscard selection
da: _Kassér valgte

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
da: Undermodulet er i en uren tilstand og har stagede og/eller ikke-stagede ændringer, som ikke er committet endnu, som vist nedenfor.

en: Subject
da: Emne

en: Author
da: Forfatter

en: Date
da: Dato

en: Create Branch
da: Opret gren

en: C_reate
da: _Opret

en: Branch _name:
da: Gren_navn:

en: _Checkout the created branch
da: _Tjek den oprettede gren ud

en: Create Tag
da: Opret mærke

en: Tag _name:
da: Mærke_navn:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
da: Der er endnu ikke tilføjet nogen arkiver. For at komme i gang, kan du tilføje et eksisterende arkiv eller klone et nyt.

en: Edit Remote
da: Redigér remote

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Author Details
da: _Forfatteroplysninger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About gitg
da: _Om gitg

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: Show markup
da: Vis opmærkning

en: Display _subject margin at column:
da: Vis _emnemargen ved kolonne:

en: Display right _margin at column:
da: Vis højre _margen ved kolonne:

en: Maximum number of messages:
da: Højeste antal beskeder:

en: Maximum number of messages to keep for commit message history
da: Højeste antal beskeder som skal beholdes for commitbeskedens historik

en: Maximum number of days:
da: Højeste antal dage:

en: Maximum number of days to keep for commit message history
da: Højeste antal dage som skal beholdes for commitbeskedens historik

en: Language:
da: Sprog:

en: Enable spell checking
da: Slå stavekontrol til

en: Commit Message
da: Commitbesked

en: Datetime format
da: Dato-/klokkeslætsformat

en: Predefined:
da: Prædefineret:

en: Custom:
da: Tilpasset:

en: Check in vala documentation for datetime to write your own format.
da: Se vala-dokumentationen vedrørende dato-/klokkeslætsformat, hvis du vil skrive dit eget format.

en: Default selection
da: Standardvalg

en: Current branch
da: Nuværende gren

en: All branches
da: Alle grene

en: References
da: Referencer

en: Sort references in the sidebar by latest activity
da: Sortér referencer i sidebjælken efter seneste aktivitet

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
da: Vis upstream (eksterne) gren når en lokal gren vælges

en: Collapse inactive lanes
da: Sammenfold inaktive baner

en: Early
da: Tidlig

en: Late
da: Sent

en: Show history in topological order
da: Vis historik i topologisk rækkefølge

en: Preserve mainline for currently checked out branch
da: Bevar hovedlinjen til den gren som er tjekket ud nu

en: Startup
da: Opstart

en: Start with activity:
da: Start med aktivitet:

en: Use horizontal layout
da: Brug vandret layout

en: Avatars
da: Profilbilleder

en: Use gravatar service to provide user avatars
da: Brug gravatar-tjenesten til profilbilleder

en: Monitoring
da: Overvågning

en: Font
da: Skriftype

en: Editor _font:
da: _Skriftype for editor:

en: Pick the editor font
da: Vælg skriftype for editoren

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
da: Aktivér syntaksfremhævning af kildekode i diff-visninger

en: Syntax highlighting color scheme:
da: Farveskema for syntaksfremhævning:

en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Windows
da: Vinduer

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
da: Åbn genveje-vinduet

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Reload the window
da: Genindlæs vinduet

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
da: Åbn vinduesmenuen

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
da: Åbn et arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
da: Åbn indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
da: Luk det aktive vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

[ctx: shortcut window]
en: Change to Dash
da: Skift til betjening

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
da: Skift til historikvisning

[ctx: shortcut window]
en: Change to Commit View
da: Skift til commitvisning

[ctx: shortcut window]
en: Change to activity
da: Skift til aktivitet

[ctx: shortcut window]
en: Commit Activity
da: Commitaktivitet

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
da: Vælg/fravælg

[ctx: shortcut window]
en: Open commit dialog
da: Åbn commitdialog

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
da: Stage valgte

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
da: Unstage valgte

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
da: Kassér valgte

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
da: Rediger valgte

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
da: Commitdialog

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
da: Annullér commit

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
da: Forrige commitbesked

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
da: Næste commitbesked

[ctx: shortcut window]
en: History Activity
da: Historikaktivitet

en: Show the list of recently used repositories
da: Vis listen over nyligt brugte arkiver

en: Clone repository
da: Klon arkiv

en: Add repository
da: Tilføj arkiv

en: Find a word or phrase
da: Find et ord eller frase

en: General settings and options
da: Generelle indstillinger og valgmuligheder

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
da: Der kræves en adgangskode for %s

en: Now
da: Nu

en: A minute ago | %d minutes ago
da[0]: Et minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: Half an hour ago
da: En halv time siden

en: An hour ago | %d hours ago
da[0]: En time siden
da[1]: %d timer siden

en: A day ago | %d days ago
da[0]: En dag siden
da[1]: %d dage siden

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e, %H∶%M
da: %-d. %b, %H∶%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e, %I∶%M %p
da: %-d. %b, %I∶%M %p

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e %Y, %H∶%M
da: %-d. %b %Y, %H∶%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e %Y, %I∶%M %p
da: %-d. %b %Y, %I∶%M %p

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
da: før (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
da: fjernet (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
da: efter (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
da: tilføjet (%s)

en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: Expand all
da: Udfold alle

en: Committed by %s
da: Committet af %s

note: Translators: Split stands for the noun
en: Split
da: Opdeling

en: Binary
da: Binær

en: Image
da: Billede

en: _Open file
da: _Åbn fil

en: Open containing _folder
da: Åbn indeholdende _mappe

en: _Copy file path
da: _Kopiér filsti

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
da: i %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
da: %s i %s

en: Cloning…
da: Kloner …

en: Deleting repository source files “%s” will delete them from disk and cannot be undone. Are you sure?
da: Ved sletning af arkivkildefilerne “%s” fjernes de fra disken, og dette kan ikke fortrydes. Er du sikker?

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurv

en: Delete permanently
da: Slet permanent

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
da: Kunne ikke læse commitbesked efter kørsel af commit-msg-“hook”: %s

en: setup “%s” to do a signed commit
da: konfigurér “%s” for at lave et signeret commit

en: error signing the commit “%s”
da: fejl ved signering af committet “%s”

en: error updating current ref “%s”
da: fejl ved opdatering af nuværende ref “%s”

en: _Authenticate
da: _Autentificér

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
da: Det forrige forsøg på at autentificere mislykkedes. Angiv venligst dit brugernavn og adgangskode og prøv igen.

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Forget password _immediately
da: Glem adgangskode _øjeblikkeligt

en: Remember password until you _logout
da: Husk adgangskode indtil du _logger ud

en: Remember _forever
da: Husk _altid

en: Parents
da: Forældre

en: Unable to display changes for binary file
da: Kan ikke vise ændringer for binær fil

en: Side by side
da: Side om side

en: Slider
da: Skyder

en: Overlay
da: Overlejring

en: Difference
da: Forskel

en: Tab width:
da: Tabulatorbredde:

en: Wrap lines:
da: Ombryd linjer:

en: Ignore whitespace:
da: Ignorér blanktegn:

en: Context:
da: Kontekst:

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
da: Fjern arkivet fra listen (vil ikke slette arkivet fra disken)

en: Show the changes introduced by the selected commit
da: Vis de ændringer der blev introduceret ved det valgte commit

en: Files
da: Filer

en: Show the files in the tree of the selected commit
da: Vis filerne i træet for det valgte commit
